Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA m EERSTE BLAD. FEUILLETON BINNENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. DE TAAK DER PERS IN ONZEN TIJD. NUMMER 99. ZATERDAG 21 DECEMBER 1935. 58c JAARGANG. Be- ver- 3 ge- jollo- ngea vaa esten van van 'esti- had- 3oor de olan- Joten ade-. f de rden rdag Gil- van }rab Ko- uui toe- Mi- lhier >riek tok heu- I Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. trauco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prys der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. B B Naar aanleiding van een rede van Prof. Huizinga. In een buitengewone algemeene vergadering van De Nederiaiidsche Journalistenkring heelt Prol. Dr. J. Huizinga Zaleidag 1.1, het woord gevoerd over »De laak van de pers in onzen tijd». Daarbij heelt de inleider dingen gezegd, welke van groot nut waren voor zijn audito rium, maar ook door de kranten lezers dienen te worden gehoord en verstaan. Prof. Huizinga heeft aangegeven, hoe en met welke intenties de Nederiaiidsche krant van heden moet worden samengesteld, wil onze pers haar uitstekenden naam van het verleden handhaven. Ze moet veelzijdig zijn, aantrekkelijk worden gepresenteerd met «koppen», aparte hoofdjes enz. ze moet vrij zijn, waarheidszin betoonen, gezond begrip en beleid. Kortom journalisten aldus prof Huizinga moeten schrijven, alsof't publiek verst »ndig was.... Hé ja, zóó zou men moeten kunnen schrijven Alsof het publiek ver standig was». Trouwens, we gelooven, we zijn er van overtuigd, dat het publiek verstandig is. We ondervinden alleen al te vaak, dat het zich niet steeds verstandig weet te betoonen en dót maakt, dat de journalist, wil hij het blad van zijn patroon of vennoot schap niet in den grond boren, zijn lezerskring nu en dan tóch naar de oogen moet zien en heelt te peilen, welke fatale reacties zijn waarheids zin en oprechtheid in bepaalde ge vallen kunnen hebben. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 48) Zachter dan iemand van deze vrou welijke kolos zou hebben verwacht, zet te de gastvrouw het meisje op een ru wen stoel neer. Een oogenblik nam zij haar gast met nieuwsgierige oogen op, toen, haar gewonden voet opmerkend, plaatste zij een krukje zoodanig, dat de voet daarop kon rusten. Kathleen dank te haar in het Chinees, welke taal de vrouw blijkbaar verstond, want ze gaf onmiddellijk antwoord, echter in een dialect, dat voor het Engelsche meisje zoo goed als onverstaanbaar was. Daarop nam de vrouw een kroes van een ruwe plank en ging naar buiten. Toen ze enkele minuten later terugkeer de, was de kroes gevuld met geiten melk. Ze reikte den drank aan Kathleen, die, omdat de vrouw zoo haar best deed vriendelijk te zijn, de nog warme melk aannam en er langzaam van nipte. Maar het was een heele zelfoverwin ning om die lafenis tot zich te nemen... Direct daarop werd de deur geopend en traden twee mannen binnen: Ah Yeo en de rooverhoofdman; op het gezicht van den eersten lag een eenigszins be zorgden trek. De vrouw begroette de heuvelbewoner met een scherpe vraag. »Het gevaar voor de pers is zoo zei minister De Wilde's avonds aan een maaltijd van het journa- libtengezelschap dat zij iets na streeft, omdat het in den smaak der lezers valt». Inderdaad. Maar het is niet uit zucut tot vleierij, dat de pers soms den smaak der lezers volgt, maar uit zucht lot zelfbehoud. Het publiek toont zich ten opzichte van de krant lang mei zoo verstandig, als het volgens Prol'. Huizinga is. De lezer, die vanavond gnuift om een criliek, welke toevallig met zijn inzichten strookt, toont zich morgen ontevre den, als dat met betrekking tot een andere angelegenheid niet het geval is en zegt beslist zijn abonnement op, wanneer zulk ongeval zich ten tweede male voordoet Hij begrijpt niet, dat hij aldus onwaarachtigheid eischt van de redactie van zijn krant en vervorming van de redaclioneele inzichten naar de z g. publieke meening. Hij begrijpt niet, dat een journal.stiek, welke er op gericht is om de zienswijze van Jan, Piet en Klaas onberoerd te laten, slapper kost verwekt dan de boosaardigste melkvervaischer aan zijn klanten zou durven te presenteeren. Wil er van een krant iels uitgaan, dan moet ze een beleid voeren, dat lijn en karakter heeft. Het aantal medewerkers moge groot zijn, uit de aangeboden geestesproducten wordt tenslotte zulke keuze gedaan, dat de geest dezelfde zij het een evolueerende blijft. »De pers zegt Prof. Huizinga neemt,als we aan haar denken, »in onzen geest een sterk pei soon- »lijk karakter aan. Ook de krant «zelve voelt zich als een wezen, »een persoon.» Als ge u een opvoeder moet kiezen, lezer, of een vriend dan wel een voorlichter, zoekt ge dan bij voorkeur iemand, die nooit iets ónders belooft te doen dan ja en amen zeggen op wat ge zelf meent? Of verkiest ge dan 'n mensch wiens De man hntwoordde op geruststellen den toon, maar de vrouw praatte rad en heftig door en daar zij zag dat Ah Yeo verstond waar het over ging, on dervroeg Kathleen hem. - Wat zegt die vrouw? Zij vraagt waar haar man is, en dit heerschap beweert dat hij het niet weet, maar ik heb zoo'n idee dat hij liegt! Waarom? Omdat er op den weg hierheen een man gevallen is en zijn been gebro ken heeft en ze hem hebben laten lig gen waar hij is gevallen. Als nu de man van deze vrouw niet mee teruggeko men is, ligt de veronderstelling voor de hand dat hij de gewonde is. Hebben ze hem alleen in de duis ternis gelaten met een gebroken been? riep Kathleen ontzet uit. Och, ja, was het onbewogen we derwoord. Zoo is dat soort dat in deze bergen rondzwerft. Maar wat zullen we ons druk maken om een roover die zon der twijfel zijn verdiende loon krijgt? Ik heb belangrijk nieuws met u te bespre ken. Die schurk daar heeft de prijs van Uw losgeld verhoogd tot drie duizend zilveren taels. En dat is meer dan uw achtens- waardigen meester wenscht te betalen?, informeerde Kathleen smalend. Neen, klonk het poeslief. Het is nog niet het tiende van hetgeen het hem waard is om U in Pi-Chow terug te hebben, maar het is niet de bedoeling van dien schavuit om U te laten gaan. Kijk hem aan! Ziet U wel hoe hij zijn oogen geen seconde van U af heeft? Het was maar al te waar wat Ah Yeo zei. Al den tijd dat hij met de vrouw des huizes had gepraat, had de rooverhoofdman gretige blikken op Ka thleen geworpen, en zich realiseerend wat Ah Yeo bedoelde, kreeg het meisje inzichten ge aai de uwe kunt toetsen Ja, móar zoo hooren we op mei ken de p- rs is in den regel zoo crilisch. Inderdaad, dat is zoo En onwille keurig trapt ze dan wel eens op de gevoelige teentjes van de lezers, die Al les kunnen verdragen, behalve een woord van criliek op het weigen» partijtje, de weigen» vereeniging, het »eigen» vriendje, het weigen» stok paardje of eigen wautoriteil». »Een belangrijk deel der taak »van de pers ligt in het negatieve zoo constateert alweer Prof «Huizinga in het beteugelen »van de euvelen». De positieve taak der pers is het dienen van de waarheid; in maat schappelijk constructieven zin echter is de positieve taak der pers niet van groote beteekenis. Voor maat schappelijk consliuclief werk zijner andere organen. De krant b.v. kan criliek hebben op lalen we zeggen de werking van de werkloozensteunregeling of van de landbouwcrisiswellen, zonder te worden verplicht om andere en een kleur als vuur, om direct daarna doodsbleek te worden. Het is niet alleen mijn achtens waardige meester, die gevoel voor schoonheid heeft, vervolgde Ah Yeo veelbeteekenend. Het meisje huiverde, toen zij den bergbewoner nog eens goed opnam en toen ging de secretaris van den mandarijn voort: Over een half uur moet gij weg gaan Weggaan! Kathleen schreeuwde het bijna uit, want hoewel zij den man uit den grond van haar hart haatte, had zij toch het gevoel dat zijn aanwezig heid een soort van bescherming zou zijn. Ja. Ik wordt verondersteld naar Pi-Chow te gaan om voor de drie dui zend taels losprijs te zorgen. Ik twijfel echter of het de bedoeling is, dat ik de Yamen zal bereiken. Het lijkt mij waar schijnlijker dat ik onderweg in de duis ternis gedood zal worden. Kathleen keek hem aan met oogen vol verschrikking. Ah Yeo's manier van doen was zoo ernstig, dat zij geen oogenblik aan de juistheid van zijn ver onderstelling twijfelde. Ja, en als ik gedood wordt, zal er geen losprijs komen: U zult hier blijven, en niemand zal ooit weten wat er van U geworden is; noch mijn achtenswaar- digen meester, noch Uw vader, noch de barbaar van een dokter Hij brak plotseling af, maar te laat. Het meisje had Ah Yeo's fout opge merkt en een plotseling licht van vreug de daagde in haar blik. Maar ik dacht dat Dokter For- sijth dood was?, viel zij hem vlug in de rede. De secretaris poogde zijn vergissing te herstellen, maar het resultaat van z'n poging was maar magertjes. betere stelsels daarvoor aan te geven. De laak vaa de pers ligt veelal lil ue aanvaarding in groote lijnen van het beslaande, maar net becnliseei en van loulen en uitwassen, opdat dat gene, wat is of komen moet, zoo goed mogelijk zal zijii of woiden. Zóó moei men ook perscnliek welen te verslaan men zal zich dan minder gevoelig betoonen. üp hcigeen de mensch niet telt, heelt hij geen criliek, ten hoogste zal hij ei op smalen. Uil criliek spreekt in zekeren zin waardeering. Wie criliek oefent op het beleid van het kabinetColiju oui nu maar eens een praclisch vooi beeld te noemen toont daar mee tenslotte zooveel instemming, dat hij het der verbetering waard acht. Wie criliek zóó leert verstaan, zal ze leeren verdragen. En hij zal toelaten, dat de jour nalist zijn taak vervult, zooals het behoortnaar waarheid. Waarheid, zooa.s hij deze in op rechtheid meent te zien. Vergeet tenslotte niet, dat de arlikelenschi ijver geen meening decreteert, maar deze ter overweging voorlegt. Hij vraagt slechts, dat de lezer die meening zal weten te respecteeren, zooals hij ongetwijfeld bereid is ook die van den lezer te doen, zelfs al zou die aan de zijne tegengsteld zijn. We hebben altijd ontzag voor het oordeel van den onbevangen, onbe- vooroordeelden, ontwikkelden lezer. Zijn oordcel is getoetst aan zijn eigen inzicht én het onze Wij hebben als regel alléén het eigen inzicht. Daarom vragen we tenslotte. óók een beetje meelij. NB. In ons arlikel van de vorige week »Drie nieuwe politieke een lingen», noemden we Prof. Hugo de Vries als het Kamerlid, dat zich van de A.R.-Partij had afgescheiden. De aandachtige lezer zal begrepen heb ben, dat we slachtoffer waren van Ik was het vergeten, hernam hij, zonder zijn gewone zekerheid, het spreekt vanzelf dat hij dood isHij kan U niet helpen. Neen!, gaf Kathleen zacht toe, niet als hij dood is. Maar hoewel ze het niet uitsprak, geloofde zij Ah Yeo niet langer. Dick was niet dood, zooals ze had gedacht. En die wetenschap gaf haar nieuwe kracht, vormde een prik kel om haar uiterste best te doen aan het gevaar dat van de zijde van den roover dreigde, te ontsnappen. Maar ik kan U helpen!, vervolg de Ah. Yeo rustig. U kunt me helpen? Hoe? Luister. Ik heb weinig tijd. Ze verkeeren in de meening, dat ik bezig ben U uit te leggen waarom ik vertrek. U is de vrouw van mijn achtbaren heer, die ik niet mag verlaten zonder eenige verklaring begrijpt U? Daarom ben ik hier gebracht. Ik ga direct alleen. Ik wordt de duisternis ingezonden om op een onbekenden weg terecht te ko men. Daar zullen zij mij vermoorden. Pi—Chow terugzien zal ik niet, den bergweg er heen zelfs niet bereiken. Maar ik ben niet van plan blindelings in de val te loopen. Zoodra ik alleen gelaten wordt zal ik nog maar een klein eindje verder gaan en dan terugkeeren om U te halen als U dat tenminste wilt. Blijkbaar is alleen die vrouw hier in huis en het zal niet zoo moeilijk zijn haar te overmeesteren, terwijl als U hier wacht tot morgen Hij zweeg ab rupt, wierp een blik op den roover hoofdman en voegde, met een sluwe klank in zijn stem er aan toe: Die man heeft misschien niet het geduld van mijn achtbaren meester! Die zou mij trouwens nooit vergeven als ik zijn lie felijke bloem in handen liet van zoo n monsterachtigen heuvelbewoner. Kathleen dacht vlug na. Hier van een, ons overigens nóg onbegrijpeliik voorkomende naams verwarring en we Prof. Hugo Visscher hebben bedoeld. Een belangstellend lezer muukle ons daarop reeds attent. RED. R.K. HunUelthooytschool. Verschenen is het Achtste jaarboek van de R.K. Handelshoogeschool, Hoogeschool voor oeconomische en sociale wetenschappen te Tilburg (19341935). Het hoek is verdeeld in 3 hoofd stukken. 1. Verslag van het curato rium betreffende den toestand der school. (Bestuursorganen,financiën, docenten, omvang van hel onder wijs, studenten,examens, bibliotheek en oeconomisch archief, oecono- misch technologisch instituut). Het aantal studenten, waarmede het studiejaar begon, bedroeg 1/9. Met goed gevolg werden 18 doctoraal- en 26 candidaalsexamens afgelegd. 11. Inrichting dei school (curatorium, laad van toezicht, bestuur van den Senaat). 111 Personeel der school (hoogleeraren, privaat-docenten en overig personeel). Wat de financiën belangt, de volgende cijfers: Nadeelig saldo exploitatierekening 1934 f 36.748.71de verlies rekening sluit met een voorde»lig saldo van f 2534.99; het totaal aan subsidies van provincie, gemeenten, Kamers van Koophandel en particulieren, inclusief rente bedroeg f 50.287.18; van rijkswege wordt geen geldelijke onderstand genoten. Óp 31 Decem ber 1934 bedroegen de bezittingen f 247.321 09. Een overzicht van de lotgevallen der school, uitgebracht op 16 September j.l. besluit het wel verzorgd hoekje. Fraude gepleegd bij de posterijen. De kantoorhouder van de poste rijen le Mijdrecht. B., is als zoodanig geschorst. Er zijn tegen hem ern daan te komen, zelfs met Ah Yeo als gezelschap, beteekende winst. Dick leefde; hij zou haar opsporen, haar in halen. Maar opeens schoot haar een moeilijkheid te binnen. Mijn voet! zei zij. Dien heb ik verstuikt. Ik kan alleen maar hinken. Ik kan U helpen, luidde Ah Yeo's antwoord. En vergeet U niet 'n beet je pijn is beter dan levenslange slavernij bij een rooverhoofdman in de bergen. Dan Zij hield op toen de roover zich van haar gastvrouw naar Ah Yeo wendde. Die vriend daar krijgt argwaan als we langer praten, waarschuwde de secretaris. Zorg dat U gereed bent bij 1 mijn terugkeer en geef Uw ooren goed ;j' den kost om mij te hooren komen. Ik moet nu gaan. ,i Hij keerde zich tot den hoofdman er zei in het Chineesch: L In orde! Ik ben klaar om te ver-.j trekken. 1 De ander gromde iets wat het meisjfj- niet kon verstaan en de twee manner j/ verlieten samen de hut. Kathleen keel hen na toen zij gingen en haar har 5 klopte wild. Wat zou het verder ver loop der nachtelijke gebeurtenisser haar brengen, vroeg ze zich in span ning af. De vrouw had de bezoekers naar dd deur vergezeld en tuurde nu in heli: donker naar buiten. Zou ze een ver V moeden hebben omtrent den man met het gebroken been, dacht Kathleerf- Misschien was het inderdaad haa echtgenoot, zooals Ah Yeo vermoed', de. In elk geval bestond er geen twij fel dat ze onrustig en van streek was,ij want zij bleef geruimen tijd, met iet,' zenuwachtigs in haar manier van doerji in de duisternis staren en toen zij d L deur ten laatste sloot, was er een zor gelijke uitdrukking op haar dik gezichr Wordt vervolgd. ÏS t( IViuilwijltsilic en Langstraatstlie Conranti B B Wat wat! ■i

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1