Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA AKKERTJES Gemeenteraad Vlijmen. FEUILLETON Zoo Grieperig I? Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. JMMER 101. ZATERDAG 28 DECEMBER 1935. 58c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOEiNSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco tc zenden aan den Uitgever. .Abonnementsprijs per it maanden 1.26. Franco p. post door 't geheele rijk j 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIETEN Telefoon No. its 'l'clegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: '20 cent per regel; minimum 1.6U Rij contract flink rabat. De begrooting vastgesteld. I)c Raad dor gemeente Vlijmen kwam gisteravond opnieuw in verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester R. v. d. Ven. Afwezig de hoeren wet li. v. Buul en van Engelen. Aan de orde is de verdere behande ling der gemeente-begrooting 1936. De heer v. d. Meerendonk houdt een algemeene beschouwnig, waarin hij constateert dat nog steeds de toestand zeer slecht is. Spreker vraagt zich af of de gemeente liet zal kunnen vol houden jaarlijks 150.000 aan steun uil te geven, terwijl de belastingen slechts 50.000.opbrengen. Spreker vraagt van B. en W. dan ook uiterste zuinigheid, vooral op het gebied van het onderwijs. Spr. wijst echter ook lichtpunten aan: waterleiding, verlichting en ver betering van straten, brandweer en andere werkzaamheden, die 't verblijf in de gemeente veraangenamen. 'Spreker WTilHKf <K*n' Vmirflm'f' TtrtTT zijn bemoeiingen tot beteugeling der volksverwildering. Ook B. en W. dankt spr. voor hun beleid. De Voorzitter dankt voor de waar- deerende woorden en zegt, dat op de vraag of de gemeente de steunverlee- ning zal kunnen blijven volhouden, slethts te antwoorden valt: als liet Rijk liet volhoudt! Voor bezuiniging op onderwijs zijn B. en W. diligent, niet de schoolbesturen is een regeling getroffen, zoodat de kosten ten hoog ste 6 per leerling zullen bedragen. De lieer Wilgers vraagt, de legesgel- den te halveeren en daartegenover de opbrengst der hondenbelasting inplaats van op 200, te schatten op 6 a 700 gulden. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten daar zeker niet van zullen inkomen, zoolang de financieele toestand der ge- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 50. Een intuïtie zei haar, nog eer ze wist wie binnenkwam, dat haar redding nabij was, maar vóór een klank over haar lippen kwam waarschuwde iets, een geluid van de krakende deur of liet binnenstroomen van koudere lucht den man. Zijn hand ging naar het mes in zijn gordel, toen hij zich met een ruk omkeerde en tegenover twee mannen stond, die de hut waren bin nengetreden. Met een luiden keet van woede vloog hij op hen af, In het licht van het oplaaiende vuur herkende het meisje nu het gezicht van een der heide indringers en schreeuwde het uit in een bijna krankzinnige blijd schap. O, DickDick Forsyth hoorde den roep, maar had geen tijd ora dien te antwoorden. De roover met hel mes in de hand was nu vlak bij hem. In een onderdeel van een seconde had de dokter zich op den opgeheven arm geworpen en klemde zich met beide handen vast aan het ruigbehaarde handgewricht. De roo ver. grauwend als een wild beest, pro beerde zich los te wringen ensloeg met zijn vrije hand op het gelaat van zijn tegenstander. Maar in een oogwenk mengde ook Ching zich in den strijd; hij besprong den heuvelbewoner van ïiieente zon slecht is. Bovendien zou de verlaging ook moeten gelden voor personen van buiten de gemeente. Spr. vraagt den heer Wilgers zijn voorstel nader le definieeren. De lieer van Sprang kan zich niet vereenigen met een hal veering over de geheele linie; wel gaat spr. accoord niet verlaging van verschillende hef fingen. De Voorzitter zegt toe, de heeren de verordening ter inzage te geven, ten einde een en ander nader te kunnen overwegen. De heer Wilgers gaat hiermede ac coord. De heer v. d. Dobbelsteen bespreekt de salarisyerhoogingen en vraagt of ook dc geneesheer en de vroedvrouw daarvoor niet in aanmerking komen. De Voorzitter zegt, daarover in ge heim comité iets te zullen zeggen. De lieer van Buul sympathiseert met hel wegenplan én merkt op dat daar bij de zuinigheid de wijsheid niet mag bedriegen. De sleenon voldoen, vol gens spr., niet aan de eischen en hij zou voortaan duurder materiaal nemen teneinde op den duur besparing tc be reiken. De lieer v. d. Meerendonk meent, dat een nieuwe salarisregeling getrof fen moet worden voor den gemeente- bode. Zoolang de huidige functionaris nog in dienst is, gaat spr. ermee ac coord, dat de oude regeling blijft ge handhaafd. Spreker vraagt voorts, of de gemeen te geen batig saldo mag noteeren voor de distributie van vleesch-in-blik en zoo dit niet liet geval is, of liet vleesch- in-blik in prijs verlaagd kan worden, of dat aan de slagers een betere ver goeding gegeven kan worden. Dc Voorzitter meent, dat het het bes te is, le besluiten, dat geen nieuwe ge meente-bode zal worden benoemd, achteren en met zijn handen op de be haarde keel van den kerel, klemde hij zich aan hem vast als een panter. Maar de tegenstand van den man was nog niet gebroken. Hij trapte als een bezetene, schudde en zwaaide zijn machtig lichaam 0111 zich te bevrijden, gooide zich tegen den muur in een poging zijn tweeden aanvaller te ver pletteren, maar al zijn inspanning was tevergeefs; eensklaps zakte hij ineen en alle drie smakten tegen den vloer. Met angstige oogen sloeg Kathleen hen gade; ze hoorde het zware hijgen van de uitgeputte mannen en toen op eens het opklinken van Ching's stem in snikkende uitgelatenheid. Dood. Toen, overweldigend door verade ming, zooals ze een paar minuten ge leden bijna bezwijmd was door angst, zeeg zij ineen en gleed zij bewusteloos op den grond. Dick Forsyth herstelde zich. Zijn gezicht was vol huilen en bloedde en zijn adem was reutelend. Hij zag Kath leen bij 't beschot liggen en waggelde naar haar toe. Vlug Ching! fluisterde hij, hor tend, terwijl hij haar in zijn armen nam. We hebben geen tijd te verliezen. In orde. antwoordde Ching met dezelfde klanklooze stem en onder hel spreken bezit nemend van het mes van den rooverhopfdman. Forsyth, het bewustelooze meisje torsend, strompelde naar de deur; Ching treuzelde nog even om naar dc. secretaris van den mandarijn te kij ken. Ching! drong Dick op den ander wachtend om de deur te openen. Ik kom, dokter Forsyth! Zij gingen naar huiten naar het be schermende donker en den druilende voordat het salaris gerégeld is. Spre ker vindt het onnoodig reeds nu deze zaak te behandelen. Het wegenplan, dat thans gemaakt is, is voordeeliger dan het „lapwerk" dat dé laatste jaren gemaakt is. Voort aan zullen hardere stëlnen genomen worden, <1 ie toch niet duurder zijn. De heer v. Sprang vraagt of aan de sleènfabrikantcn geen garantie ge vraagd kan worden. De Voorzitter zegt, d; hruik is. Spr. ga rand ei non, die thans voortaal den, heler zullen zijn. De lieer v. Wagenhei W. in overweging te o het niet voordeeliger is, aan te besteden, vooral "fcitumenwegen. De Voorzitter merkt op dat een aan nemer veel duurder wej-kt alss de ge meente. Bituménwegen moéten natuur lijk aanbesteed worden daar de ge meente die zelf niet kan leggen. De heer v. Heivoort 7 raagt om het fietspad aan den Molenhoek te ver beteren en de heer vin der Water wenseht hetzelfde voor den Haarsteeg- schen Voordijk. it dit geen ge it dat de slee- [gebruikl wor- geel't B. en lderzoeken of le wegwerken De Voorzitter zegt dit Wat de salarieeringJ an de vroed vrouw en Van den gene toe. sheer betreft, regen. Voorzichtig sloot Ching de deur van de kamer des doods. In de schaduw van de hut stond de draagstoel, dien zij van Pi-Chouw had den meegebracht en waarin de roo- vers Kathleen hierheen hadden ge transporteerd. Forsyth zette, met de liefkoozende teederheid van een moe der, het nog steeds bewustelooze meisje erin, schoof de gordijnen dicht en toen, met den stoel op de schouders strompelden hij en Ching, doomoe als zij waren, door de duisternis van het slapende dorp. In het eerst had Dick Forsyth een gevoel dat het een onvulhare taak was, die vóór hem lag. Vermoeid dooi den zwaren tocht,uitgeput en uit zijn geestelijk overwicht door de titani sche worsteling, scheen het niet mo gelijk dat ze vóór het aanbreken van den dag buiten het bereik zouden zijn van de woeste rooversbende, die het dorp bewoonde. Het loopen langs het slecht gebaande pad was een even groote kwelling als het drukken van den stoel op zijn gewonden schouder. Maar de harde noodzaak om het onmogelijke mogelijk te maken, gaf een kracht, die hem zelf bovenmen- schelijk toeleek en na eenigen tijd, toen zijn adem terugkeerde, ging het bijna mechanisch. Hij liep als een man in droomtoestand, marcheerde zooals door oorlogsvermoeienissen ontzenuw de soldaten wel doen, meer slapend dan wakend. Zoo, zonder oponthoud tobden zij door den nacht, totdat het gulden dag- licht een dorp voor hun verheugde oogen tooverde. Weldra bereikten zij een herberg ter zijde van den weg, schilderachtig gelegen tusschen groote Hoang-Ko hoornen en met een ver guld uithangbord, dal den passeerden zegt de Voorzitter, dat Ged. Staten in dertijd gevraagd hebben om de sala rissen te verlagen. Het motief dat hei de functionarissen thans een grooter werkterrein krijgen, hebben B. en W. aangewend om van Ged. Staten gedaan le krijgen, dat de salarissen niet ver laagd worden. Spr. leest vervolgens een schrijven van de vroedvrouw te Haarsteeg voor, waarin deze vraagt om een verhooging van haar salaris met ƒ200. Spr. ziet thans geen kans om bij Ged. Staten een verhooging toegestaan te krijgen. Weth. v. d. Besselaar merkt op, dat overwogen moet worden, dat de vroed vrouw haar salaris van v.m. Haarsteeg inoet missen. Door deze verhooging van ƒ200 toe te staan, blijft haar sala ris dus feitelijk gelijk. De heer v. d. Meerendonk zegt, dat de vroedvrouw haar verzoek verkeerd heeft geformuleerd. Zij had eenvoudig om behoud van haar vroegere salaris moeten vragen. De heer v. Buul zegt, dat al het mo gelijke gedaan moet worden om het verzoek van de vroedvrouw in te wil ligen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten het salaris van de vroedvrouw te verhoogen tot 1400; de heer Boom stemt tegen. Weth. v. d. Besselaar wil een vrije artsenkeuze voor de annenpractiik in voeren. De Voorzitter zegt, dat daardoor de kosten zeer veel hooger zouden wor den. Alleen wanneer er een nieuwe ge meente-geneesheer moet komen, zou dit te regelen zijn zonder dat de kos ten veel hooger zouden worden. Besloten wordt deze kwestie aan te houden. Naar aanleiding van de opmerking van dhr. v. d. Meerendonk, betreffen de de distributie van blikvleesch, zal de Voorzitter een nader onderzoek in stellen en een bevredigende regeling treffen. De begrooting wordt zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. De heer v. d. Dobbelsteen vraagt of maatregelen te treffen zijn, om de luchtverontreiniging door de sloot in de Mommersteeg tegen te gaan. reiziger mededeelde, dat dit „De Ge lukster" was. Hier! kondigde Forsyth aan, rusten we. Dc waard ontving hen met een on bewogen Ghineezen gezicht en zonder het geringste tecken van nieuwsgierig heid/en terwijl een ontbijt voor hen gereed gemaakt werd, legde Forsyth aan Kathleen die niet lang na het begin van de vermoeiende reis, weer tot bewustzijn ontwaakt was, uit, hoe het mogelijk was geweest haar spoor te volgen. Maar ik dacht dat we het dorp nooit zouden vinden, liefste. Het was gewoon geen doen in het pikdonker en op het laatst gingen we af op de lucht van brandend hout. Dat was tenminste een aanwijzing! Toen we tenslotte gearriveerd waren, was het eerste werk van Ching en mij om het huis van Mevrouw Nang Maio te zoe ken om haar boodschap van haar man over te brengen. Daar haar heer en gemaal ons nauwkeurig inlichtingen had ver schaft, kostte het niet zooveel moeite de woning te vinden. De vrouw was heel dankbaar voor de boodschap, maar toen we probeerden haar over jou uit te hooren werd ze plotseling zoo zwijgzaam als het graf. Misschien was ze bang voor dien woesteling die de hoofdman van het dorp was, want je moet niet vergeten, Dick, dat zij mij bewaken moest. Mogelijkerwijs is dat de verklaring, gaf Forsyth toe, maar haar buitenge wone terughoudendheid om over jou te spreken bewees ons dat je inder daad in het dorp aangekomen was, en in de duisternis rondtastend, ont dekten we den draagstoel, die ons ze kerheid verschafte; toen trokken we behoedzaam het dorp rond om te De Voorzitter zegt, dat dit niet ge makkelijk is. Men kan de lederfabriek Wagenberg-Festen en de Boterfabriek verplichten het afvalwater te zuiveren, doch daardoor zou men op de indu strie en de landbouwers een zwaren last leggen. Volgens den inspecteur der volksgezondheid is de lucht van het water der Boterfabriek het ergst. Spr. zal zien of er een weg te vinden is, doch hij heeft daarnaar al 25 jaar ge zocht. De Voorzitter dankt den raad voor het in B. en VV. gestelde vertrouwen. Ook aan den Secretaris en de ambte naren brengt spr. hartelijk dank voor het vele werk dat zij na de vereeniging der gemeenten verzet hebben. De vergadering wordt hierna ge sloten. Zoo rillerig, zoo koortsig, geen wonder met dat slechte gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echter verstandig en neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet). Tien legen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoon bij griep, gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand-en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent. (AKKER - CACHETS trachten je te vinden en zagen de deur van een der hutten opengaan en een man eruit komen. We zagen hem maar een oogenblik afgeteekend te gen het licht van een armzalig lampje, maar herkende de schaduwige ge stalte onmiddellijk als Ah Yeo en gingen hein na, vertrouwend dat hij ons op het goede spoor kon brengen. Hij deed echter heel zonderling. Eerst verwijderde hij zich in de rechte lijn van het dorp, maar toen hij het goed en wel achter zich had, keerde hij met verdubbelden spoed terug, baande zich door het bosch een weg naar den achterkant van het gehucht, kwam hij bij het huisje waar jij was en ging ('at binnen. Het bleek hetzelfde te zijn, waar Ching de boodschap van de vrouw afgegeven had. We wisten toen dat U daar moest zijn, Missie Barrington, verduidelijkte Ching. Ja, stemde Forsyth in, en toen stonden we voor een pijnlijk pro bleem, want we wisten niet of er mannen in huis waren of niet! Ver scholen in de schaduw van de hut. be raadslaagden we wat we zouden doen, toen we voetstappen hoorden naderen en nog een man zagen binnengaan. Vrijwel onmiddellijk daarop kwam het geluid van een vechtpartij, die juist afgeloopen was toen we besloten had den binnen te dringen welk besluit we namen bij den gil van Ah Yeo. Kathleen huiverde. Jullie waren te laat voor Ah Yeo, en nog maar net op tijd voor mij, zuchte ze. Het was een vreeselijke in an. die roover. (Wordt vervolgd). Be Echo van het Zuiden, (Vaalwpsclie en Langstraatsebe Courant. ri j

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1