rn .HUIZE B" 1 NIEUWS UIT HEUSDEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Nieuwjaarswensch IK BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. Langs het leven. Anny en Max. Het is een drukke filmweek met al die feestdagen maar het is er ook weer voor! Tot en met morgenavond loopt in het R. D. B. Theater een prachtige speelfilm »Langs het leven» (Imita tion of Live» waarin Warren Wil liams en de beschaafde Claudette Colbert de hoofdrollen spelen. Het is een ontroerende, fijn ge speelde en zorgvuldig geregisseerde rolprent, waarin de levensloop van twee vrouwen, die beiden slechts 't geluk van hun kinderen voor oogen hebben, behandeld wordt. Vooral Claudette Colbert levert in deze film een opzienbarende creatie, die ongetwijfeld bewondering en ontroering zal weten at te dwingen. Doch ook het spel van Rochelle Hudson is zeer bewonderenswaardig. Anny en Max. Indertijd heeft het bericht dat de kleine teedere Anny Ondra ging trouwen met den zwaargewicht kampioen Max Schmeling sensatie gemaakt. Een nieuwe sensatie is dat deze twee samen de hoofdrollen spelen in de film «Anny en Max», die Dinsdag en Woensdag draait in het R. D. B.—Theater. Natuurlijk is het een boksfilm geworden. Als de film begint is Max chef electricien in een groot theater en Anny een werklooze steno-typiste die als revue-girl haar kost verdient. Max wordt op Anny verliefd. Als het voorwerp zijner vereering wordt lastig gevallen door een beroeps bokser die aan dezelfde revue mee werkt, geeft Max hem een gedici deerd pak slaag! Hij bokst echter zich zelf de laan uit! Nu hij ont dekt heeft dat hij behoorlijke klap pen kan uitdeelen, probeert hij het in de bok branche. Hoe hij er in slaagt een beroemd bokser en de wettige echtge noot van Anny te worden, is een zeer interessante geschiedenis. De moeite waard om te zien. Het is een vlotte prettige film waarin spannende en oer-komische scenes elkaar in snel tempo af wisselen. Het bijwerk voor de beide pro gramma's is met zorg gekozen. Luxor Bioscoop De pleegvaders. De bekende filmkomieken Bert Wheeler en Robert Woolsey treden leze week in de Luxor op. Zij fun deren als werklooze blijspel-komie- cen, die door een speelsche bui van iet noodlot aangewezen worden als /oogden van een onstuimig jochie Spanky», dat erfgenaam wordt van ien hoeve. Dank zij dit gelukkige eit worden»beide komieken gewik keld in een familie—veete. Ook de iefde gaat een woordje meespreken n beide vrienden gaan de rol spe len van vredes—bemiddelaar. Op het vredesfeest wil het toeval echter dat de oude haat opnieuw losbreekt, waardoor de herrie weer in vollen gang komt. Het komt tot nog meer verwikke lingen, zelfs worden de makkers als dank voor hun goede bedoelingen ter dood veroordeeld. Maar natuur lijk komt de ontknooping van de dramatische geschiedenis juist voor dat de executie zal beginnen en zoo doende eindigt de film nog met een algemeene verzoening. Wheeler en Woolsey laten zich hier van hun beste zijde kennen en zullen het publiek talrijke dol-ver- makelijke scènes laten beleven. Weer—oprichting eener »Centrale». Wij lezen in het V.v.d.S. Het verloop van de vergadering van het Algemeen Bestuur der Centrale H.L.8., vorige week Woens dag 18 Dec. te Utrecht gehouden, is misschien voor menigeen een ver rassing geweest. Velen hadden reeds afgerekend met de Centrale en nu komt ze misschien toch weer terug, zij het in den vorm van Contact- Lichaam of hoe dat dan heelen mag. Blijkbaar wilde feitelijk iedereen toch vasthouden aan het denkbeeld om een centraal contact—orgaan te behouden, de stemming wees dat duidelijk uit. Immers aan de ont binding der oude (of beter gezegd de reeds gereorganiseerde) Centrale H.L.S. was meteen gekoppeld de eerste-steen-legging voor een nieuw centraal orgaan. Het dient nu te worden afgewacht, of het nu voor de derde maal lukken zal een vereenigingin het leven te roepen, waarin allen wèl vertrouwen hebben, een vereeniging, die werken zal en werken kan ter behartiging van de algemeene be langen der schoen- en lederindustrie in al haar geledingen. Veel zal er van afhangen, wat de groep lederfabrikanten nu zal doen. Het Federatiebestuur zal op 13 Jan. a.s. vergaderen, waarin de bespreking van deze belangrijke aangelegenheid zal plaats hebben en waar dus zeer waarschijnlijk de beslissing zal vallen of de looiers tot de oprichting van een nieuw centraal orgaan willen medewerken. Deze schakel kan onzes inziens niet gemist worden in den keten van de verschillende groepen. Zoo lang moet dus in alle geval geduld geoefend worden, of het nieuwe contact—lichaam tot stand komt. Kunst-smeedwerk. Op een te Düsseldort gehouden tentoonstelling van het »Verband für Autogene Metallbearbeitung« was de mooiste Nederlandsche inzending die van den heer J. v. d. Dungen uit 's.Bosch. De Bossche Crt. schrijft over zijn werkstuk, een »Ecce Homo» o.a. het volgende We hebben reeds eerder gelegen heid gehad in deze kolommen melding te maken van kunstsmeed werken van leden der familie Van den Dungen, die op dit terrein een (Naar het Duits) van Theodor Storm, door ^»Nou, jullie zijn een paar flinke napen, dat moet ik zeggen zei I Ij tegen de stomme dieren, en knikte 3fjn vriendelijk toe »AIs dat oude ij ens beneden nog eens weer de '3 itten voor je durft te vergiftigen Toen hij echter's avonds naar het ingrenzende kleine slaapkamertje j ng, liet hij de beide dieren niet bij ch binnen, zoals gewoonlijk des 'jjichts sloegen ze met hun zware »ten tegen de kamerdeur en krab- :n en miauwden, om binnen ge- ten te worden, maar meneer Boe- 'r man trok zich de dekens over de en en dacht: «Miauwen jullie 'l aar voor mijn part; je komt d'r niet in; ik heb jullie klauwen straks gezien.» De volgende dag brak aan en 's middags gebeurde hetzelfde als de vorige dag. Nadat de katten de schotel leeg hadden, sprongen ze met een plof midden in de kamer, en rekten en kromden zich zoveel ze konden. Meneer Boeleman, die weer achter z'n tabellen zat, wieip een blik op de beide dieren en draaide met een ruk z'n draaistoel om en bleef met een lange hals staan kijken. Daar stonden krabbe en snoire zacht te grommen, alsof ze zich zeer onbehaaglijk voelden; hun staarten waren gekruld, hun haar stond overeind. Ja, meneer Boeleman zag het duidelijk ze rekten zich en werden al groter en groter. 'n Ogenblik bleef hij daar nog staan, met de handen om de tafel rand geklemd, toen liep hij langs de dieren heen, rukte de kamerdeur open en riep»Vrouw Anken bijzonderen naam heeft. De bekro. ning, welke de heer Jos van den Dungen met zijn »Ecce Homo« te Dlisseldorf verworven heeft, wettigt eenige nadere aandacht te besteden aan zijn arbeid. In dit soort werk is het autogeen lasschen in Nederland nog niet toe gepast geweestonze stadgenoot mag de eerste heeten die aldus een nieuwe nijverheidskunst heeft ter hand ge nomen, een techniek, welke men autogeen-lasch-plastiek zou kunnen noemen. De heer Van den Dungen heeft ons daaromtrent een en ander verklaard aan de hand van zijn kunstwerk, dat een uitstekenden indruk maakt. De hoofdproporties van deze plastiek zijn doorgehold, terwijl de fijne proporties als gelaatst trekken enz. zijn ontstaan door he- bijbrengen en wegspuiten van vloei baar ijzer. Deze bewerking van het vloeibare ijzer geschiedt geheel met de autogene laschvlamer wordt dus in het geheel geen gebruik van hamer, beitel of vijl gemaakt. Het geheel laat dan ook duidelijk de sporen van het vloeibaar gemaakte ijzer zien. Het resultaat is te meer verbluffend als men weet, dat bij het lasschen gebruik gemaakt wordt van een donkeren bril, zoodat men pas na afkoeling van het gloeiende materiaal ziet, wat men bereikt heeft. In het onderhavige geval is na zeer langdurige bewerking een een inderdaad prachtige plastiek ontstaan. Hier worden dunkt ons voor de toekomst mogelijkheden geopend. De heer Jos van den Dungen weet den naam der Bosschekuustsmeden hoog te houden Brand ie Drunen. Hedenmorgen 9 uur ontstond brand in het woonhuis van den landbouwer J. v. d. Sanden te Drunen. Het huis brandde tot den grond toe af. Van den inboedel werd zoo goed als niets gered. Door krachtdadig optreden van de brandweer en den gunstigen wind, bleven de belendende perceelen ge spaard en beliepen alleen waterschade, Oorzaak is onbekend. ELSHOUT. De ioneelvereeniging St. Norbertus heelt met Kerstmis een uit voering gegeven met medewerking der fanfare, die met en drietal nummers opende, nadat de weleerw. heer kape laan een welkomstwoord gesproken had. De tooneelvereeniging voerde op uitstekende wijze'het missiespel »Gaat en onderwijst». Uit alles bleek veel studie en goede leiding en ook aan costumes, grime en decor was alle zorg besteed. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). De expediteur J. de R. reed Vrijdag morgen met zijn vrachtwagen beladen met stroo, te dicht langs het voorma lige gemeentehuis, waardoor hij tegen de aan het gebouw bevestigde straat lantaarn reed. die geheel werd ver nield. Door de val van de lantaarn werd tevens een raam vernield. GEERTRUIDENBERG. Gister avond had in het Parochiehuis een tooneeluitvoering plaats van de Vrouw Anken Het scheen, dat hij geen antwoord kreeg, want er volgde een schril gefluit op de vingers. Nu duurde het niet lang, of de oude vrouw kwam uit het achterhuis aan sloffen en kwam zuchtend en steu nend de trappen op. Kijk toch die katten eens riep hij, toen ze de kamer binnengetre den was. »0, die heb ik al zo vaak gezien, meneer Boeleman». »Maar zie je daar dan niets aan »Ik zou niet weten wat, meneer Boelemanantwoordde ze, Jerwijl ze hem met haar verlegen ogen bleef aanknipperen. »Wèt, zie je dat niet I Wat zijn dat dan voor dieren? Dat zijn im mers helemaal geen katten meer!» Hij pakte de oude vrouw bij de armen vast en duwde haar tegen de muur. »0, jij heks met je rooie ogen bulderde hij, «dacht je soms, dat ik het niet had gesnapt Zeg op wat heb jij mijn katten in het eten geknoeid 1» De vrouw kneep haar handen met de benige vingers krampachtig in een en smeekte onverstaanbare woorden om hulp. En die kwam spoedig eu onverwachts opdagen. De vreeselijke katten sprongen van links en rechts hun meester op de schouders en lekten met hun scherpe tongen z'n gezicht Toen moest hij de oude vrouw wel loslaten. Voortdurend zachtjes voor zich heen babbelend en kuchend sloop ze de kamer uit en de trappen af. Ze was helemaal in de war; ze was bang; ze wist zelf niet waarvoor: voor haar meester, of voor de grote katten. Ze kwam beneden in haar Patronaats—tooneelclub, die zeer druk bezocht werd. Opgevoerd werd het bekende tooneelwerk »Gastmaal der Kinderen». De uitvoering slaagde in elk opzicht uitstekend. In de pauze gaf de Gym nastiekclub »S.W.I.K.» enkele oefe ningen en stands, die mede zeer in den smaak vielen. Na de pauze werd opgevoerd het blijspel in drie bedrijven .Voetbal Henkie»dat uit stekend voldeed en veel genoegen verschafte. De mooie decors waren van onzen stadgenoot, den heer Jac. Stal. A.s. Zondag wordt de uitvoering erhaald. Heusden 26 Dec. 35 De heer W. Friedli, deurwaarder bij het voorm. Kantongerecht alhier is tegen 1 Januari eervol ontslagen. De vacature wordt, naar we ver nemen, niet meer aangevuld. J In de Maandagavond in Con cordia gehouden algemeene leden vergadering van het Groene Kruis, die niet erg druk bezocht werd, is besloten tot samenwerking met de afdeeling Heusden van het Wit— Gele Kruis, zoodat ieder lid dus gebruik kan maken van 'tconsultatie bureau voor zuigelingen (Gr. kr.)en hulp kan inroepen van de ver pleegsters van het Wit-Gele Kruis. 25 December bestond de Sociëteit »Tot ieders genoegen« 15U jaren, waarvan 100 jaar ongeveer in 't Wapen van Amsterdam. Het feest wordt door omstandigheden niet feestelijk herdacht. Het bestuur bestaat thans uit de heeren Van Ommeren, voorzitter, A. de Haan, vice-voorzitter, J. Abresk, secretaris penningmeester. De damclub V. D. speelde Maandag een competitie—wedstrijd tegen G.V.V. uit Genderen en won met 11—3. Tevens werden nog 5 partijen gespeeld met 46 voor V.D., zoodat de totale uitslag is 15—9 in 't voordeel van Heusden. Alhier overleed Maandagnacht mej. Cato de Mol, die al jarenlang hoofdprefecte was van de cou gregatie van O. L. Vrouw, voor welk zij steeds ijverde. Benoemd tot wijkverpleegster van het Wit—Gele Kruis mej. Cammeari uit Hontenisse. 1 Januari verlaat de heer W. Koster, Wachtmeester der Kon. Marechaussée onze brigade wegens overplaatsing naar 's Bosch, waar hij heengaat voor bureauwerkzaam heden. Van harte wenschen we dezen kranigen politieman, die ook reeds vroeger hier werkzaam was tot aller tevredenheid, dat het hem in zijn nieuwe standplaats goed ga. Onze stadgenoot de heer van Kuik, die ontslag vroeg als opzichter van gemeentewerken en verkreeg, wordt vervangen door een nieuwen voor welke functie bereids een oproeping plaats had. kamer. Met bevende handen haalde ze een met geld gevulde wollen kous uit haar bed te voorschijn daarna haalde ze uit een lade van een kast enkele oude rokken en wat lompen en wikkelde die om haar schat, zodat het op het laatst een grote bundel was Want ze wilde weg, ze zou zich door niets laten weerhouden. En ze wist ook waar ze haar toevlucht zou zoekenbui ten de stad, in de voorstad woonde immers de arme halfzuster van haar meester. Die was altijd vriendelijk tegen haar geweest, daar ging ze heen. Het was wel een lange weg, door vele steegjes en over vele smalle en lange bruggen, die over donkere slootjes en kanalen liepen en buiten begen het reeds duister te worden, want het was winter. Maar ze zou en wou weg. Met haar zware bundel op de rug ging ze het huis uit, de donkere stad in. Ze had niet meer gedacht aan de duizenden tarwebroodjes, die ze in de kinder lijke voorzorg in de grote noten bomen kasten had opgezameld Zorgvuldig sloot ze met de grote sleutel de zware eiken deur, borg hem daarna in haar leren tasje en ging zuchtend op weg Vrouw Anken is nooit terug ge- komen, en de deur van Huis Boele man is nooit weer geopend. Maar nog diezelfde avond, dat ze weggegaan is, heeft een jonge deug niet, die als Zwarte Piet verkleed (hij had zeker nog niet genoeg van het pas gevierde St. Nicolaasfeesl) over de straat liep en bij de huizen aanbelde, lachend aan z'n vriend verteld, dat hij een oude vrouw zo de schrik op het lijf gejaagd had, dat ze uit angst van de brug in het Tijdige inzending van uw is zeer gewenscht. Tusschen hier en Heesbeen verbrandde den vrachtauto van de v. d. Schuijt te Gorkum, De chauffeur sprong nog op tijd uit de cabine. De heer A. Bouman, onze oud-stadgenoot, rijksklerk bij de Directe Belastingen te Eersel is tegen 1 Januari e.k. overgeplaatst naar het kantoor van den Rijks ontvanger te Veghel. Euphonia. Op den 2en Kerstdag was het Zuid- Nederlandsch Tooneel na een afwe zigheid van bijna 12 jaren wederom te gast in de zaal van Euphonia. Het bezoek was slechts matig, wat mede aan de minder gunstige tijdsomstan digheden ook zal moeten geweten wor den aan het feit, dat voor velen het Z.N.T. een vreemde is geworden. Het spel dat echter het Z.N.T. in Euphonia vertoond heeft zal wel in staat zijn zich dit gezelschap opnieuw in te burgeren. Vooral in „Brand in de Jonge Jan" van Herman Heijermans, waarin de heer Wartem, die nog steeds de leiding van het ensemble heeft, niet minder dan 7 rollen op meesterlijke wijze speelt, liet zich het gezelschap kennen als geroutineerd in alle kunst grepen van den waren acteur. „Zijn Zoon uit de Karpathen" liet ook speciaal in de hoofdrollen zeer goed spel zien. Wij betwijfelen echter of de keuze van dit werk, wel de smaak geweest is van de meeste toe hoorders, wat echter aan de kwaliteit van 't spel niets afdoet. Met 'n vroolijk bal werd de tooneel- avond gesloten. Apollo. De Harmonie Apollo gaf op den 2en Kerstdag zijn tweede winteruitvoering voor H. H. Honoraire leden en hunne dames. De heer Bisselink had geen te groot doch 'n fijn programma voor dezen avond. Geopend werd met Martiriel, een feestmarch van den Directeur ter ge legenheid van Martin v. Riel z'n gou den jubileum: 'n marsch, die 'n tegen hanger van de „Groet aan Kaatsheu vel' genoemd wordt, „Dichter und Bauer" van Suppé, het „Angelus" uit Scènes Pittoresques van Massenet en Montagne's „Valse Interrompue" com pleteerde het programma, dat in zuive re stemming en veelsprekende nuan ceering vertolkt werd. 'n Gezellig bal besloot de avond. j Raadsvergadering. Hedenavond ten 7 uur wordt eene openbare vergadering van den gemeen teraad gehouden, waarin de wethou ders gekozen worden en de burge meester den heer van den Heuvel van antwoord zal dienen. Verslag volgend nummer. water was gesprongen. En dat zal vrouw Anken wel geweest zijn, de arme stakker! Want de volgende morgen, heel vroeg al, is in de voorstad het lijk van een vrouw opgehaald, waaraan nog een grote bundel vast gebonden zat. Op de armenafdeling van het kerkhof hebben ze haar begraven. Die morgen, dat ze vrouw Anken gevonden hebben, was de dag voor het Kerstfeest. Meneer Boeleman had een erg slechte nacht gehad de hele nacht had hij geen rust ge had onophoudelijk hadden de die ren aan de kamerdeur gekrabd pas tegen de morgen was hij in een lange en zware slaap gevallen. Toen hij eindelijk z'n hoofd met de slaap muts om de deur van de woonka mer stak, zag hij, hoe de beide kat. ten, onrustig om elkaar heen liepen, terwijl ze een vervaarlijk gebrom uitstieten. Het was al middag ge. weestop de klok aan de wand was het één uur. (Wordt vervolgd). Raadsels. In welke plaats van Nederland vindt men geen roman. Welke taal leren kinderen het eerst spreken. ANECDOTE. Zo kwajongen wat zie je er toch uit, zeker weer gevochten. Neen pa, ik heb in mijn neus ge. beten. Vader, in je neus gebeten, dat kan toch niet, daar kun je niet bij. Jawel pa, ik ben op een stoel gaan staan. i JAN DE JONGE.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8