Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA ÉÉRSTE BLAD. BUITENLAND, FEUILLETON BINNENLAND KERKNIEUWS. Diï NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De Oorlog. NUMMER 3. WOENSDAG 8 JANUARI 1936. 59e JAARGANG, De Echo van het Zuiden, Wuitljlistkf cn Langstraatsclie Coirant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: VVAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Naspel van het Rijksdag proces. De Komintern heeft de bekende Duitscbe communist Torgler uit de Communistische Partij gezet en de Bulgaren Popoff en Taneff gedegra deerd, daar zij in het Rijksdagproces een laffe en onwaardige houding hebben aangenomen. De overslroomingen in Frankrijk. Vele rivieren in Frankrijk zijn buiten hun oevers getreden. Talrijke steden zijn onder water gezet De overslroomingen hebben een zoo danigen omvang aangenomen, dat vele menschenlevens gevaarloopen Roosevelt's Boodschap. President Roosevelt heeft in zijn boodschap aan het Congres in zeer krachtige bewoordingen meegedeeld, dat hij den.invloed van het kapitaal, de financiers en de zakenlui op de regeering heeft gebroken, en dal zij geen kans zullen krijgen dien invloed te herwinnen, zelfs niet door syste matisch wantrouwen te wekken. Er komen in de Vereen. Staten geen nieuwe belastingen en geen belasting- verhooging. De Beg rooting stekorten der Vereen. Staten. President Roosevelt heeft bij het Congtes de begrooting voor het op 1 Juii a.s. beginnende financieele jaar 1936/1937 ingediend. De inkomsten worden geraamd op 5654 millioen dollar, de uitgaven, zonder de kosten van steunverle ning, op 6752 millioen de uitgaven voor aflossing der schulden zullen 580 millioen bedragen. Voor het loopende begroolingsjaar 1935/1936 wordt het tekort geschat op 2682 millioen, te verhoogen met van „De Echo van het Zuiden" Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 52. Edele Heer! Deugdzame Vrouwe! Wel?, informeerde Forsyth door het trapgat. Wat is er? Zijne Doorluchtige Excellentie wenscht U onmiddellijk bij zich te zien! Wie is Zijne Doorluchtige-Excel lentie?, wilde Dick weten. De nieuwe Gouverneur van de provincie en hij is boos, heel boos op <le bewoners van dit dorp voor wat U is aangedaan. Zijn oogen zijn als vlam men en zijn woorden priemen als dol ken. U zult een goed woord voor me doen, Edele Heer! U zult zeggen dat ik niet bij machte was de dwaasheid van deze lieden te De dokter maakte een eind aan den woordenstroom door de ladder te la ten zakken. Kom Kathleen, kom Ching, de krijgskans is gekeerd. De herbergier geleidde hem snel naar den wachtenden gouverneur, om wien de menigte nog steeds in ootmoed ge knield lag. Toen zij den stoel van den gouverneur bereikt hadden, kwam uit den volgenden draagstoel een hooge, blijde kreet van een varraste kinder stem. O, Kathleen, jij bent het! Stom van verbazing draaide For*- 552 millioen voor delging der staats schuld, of totaal een deficit van 3234 millioen. Op denzelfden dag, dat de presi dent zijn begrooting heeft ingediend, heeft het hooggerechtshof echter de landbouwcrisiswet (A.A.A.) ongrond wettig verklaard. Dit brengt mede, dat de heffing op de verwerking van producten (de processing tax), waar van de opbrengst in de begrooting op meer dan 500 millioen wordt geschat, in strijd met de grondwet is geworden. Nieuw vredesplan van Laval. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat Laval koortsachtig ijvert voor een nieuw vredesplan, dat Frankrijk voor deelname aan nieu we, uitgebreide sancties behoedt. Hij zou zulks doen op eigen ini tiatief. Het nieuwe vredesplan zal hij in de zitting van den volkenbondsraad op 20 Januari indienen. Van tevoren zal hij zich echter van de instem ming van Mussolini verzekeren en ook met Londen overleg plegen. Niet alleen de regeering te Parijs is huiverig om dé sancties uit te breiden tot een petroleum embargo. Uit Londen wordt althans bericht, dat van de Engelsche regeering niet het initiatief tot het afkondigen van zulk embargo is te verwachten Weer een ambulance gebombardeerd. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat wederom een Roode Kruis Ambulance in de nabijheid van Daggaboer aan het Zuidelijk front door Italiaansche vliegtuigen zou zijn gebombardeerd. De gebombardeerde Roode Kruis Ambulance was de Egyptisch - Abessijnsche, waarbij zich ook twee Britsche missionarissen bevonden. De ambulance heeft aanzienlijke schade geleden. Menschenlevens zijn gelukkig niet verloren gegaan. De bombardementsaanval zou zijn uitgevoerd door 5 Italiaansche vlieg tuigen. syth het hoofd om cn zag een kleine meisjesfiguur, schitterend getooid, overeind staan in den stoel, het smalle handje wuivend, het allerliefste ge zichtje stralend van zonnige vreugde. Kathleen zelf keek ongeloovig, en vloog toen op het kind af. Jij Nang-Kung! Mijn kleine bloe sem! riep ze, met een gebroken snik in haar stem. Forsyth keek nog eens naar het kleine meisje en daarna verbijsterd naar den gouverneur, die een paar glimlachende oogen op hem gericht hield. Het is een poover hart, dat geen dankbaarheid, kent, dokter Forsyth, ei een herinnering Toen daagde het in Forsyth geest. U Uwe Excellentie! riep hij verrukt. Zooals U ziet! hernam de Gou verneur, nog steeds glimlachend. We zijn nu onder hen. die op het gestoelte der eere zitten en in staat een tegendienst te bewijzen, voor wat U en Uw vriend dokter Burrit aan mijn kleine in Tai-Ting hebben ge daan. Hij brak af, de glimlach stierf in zijn oogen en hij trok somber de wenkbrauwen samen. Het schijnt overigens, dat we juist op tijd zijn! Bij deze woorden op luiden, strengen toon gesproken, bo gen de geknielde dorpsbewoners op nieuw hun hoofden in het stof. De gouverneur keek met een peinzenden blik naar hen, wendde zich af en ver volgde tot dokter Forsyth: - Vertelt U me alstublieft dokter wat er gaande was! Ik zie dat U ge wond bent Daarvoor zijn de dorpsbewoners niet aansprakelijk, Excellentie. Dat komt op de rekening van een ander. Aha! Weer dwaalden zijn oogen Het bericht wordt door den Egyp- tischen consul te Addis Abeba be vestigd. Roode-Kruis teekenen op munitie-depóts De Fransche consul te Harrar heeft den Abessijnschen legeraan voerder verzocht de Roode Kruis teekenen te verwijderen, die op ver schillende munitie—opslagplaatsen zijn aangebracht. Abessinië protesteert. Abessinië heeft bij den Volken bond een protest ingediend tegen de barbaarsche wijze waarop de Ralianen den oorlog voeren. De Negus verzoekt een commissie naar zijn land te zenden, die zelf kan constateeren hoe de strijd aan beide zijden gestreden wordt. Het Bombardement der Zweedsche Ambulance. Twintig der Abessiniërs, die bij het bombardement der Zweedsche ambulance in December j.l. werden gewond, zijn thans aan hun ver wondingen bezweken, waardoor het totaal aantal dooden tot 50 is ge stegen. Een goede verpleging door naar de dorpelingen. Maar zij zouden een nieuwe rekening hebben geopend. Ja ik denk dat wij den nacht hier zullen doorbrengen en aan deze men- schen een klein lesje in gastvrijheio en beleefdheid geven, met den stok als het noodig is. U zult onze gast zijn, dokter met Miss Barrington, en mis schien zal ik in staat zijn iets te doen om de rekening tusschen ons voor een deel te vereffenen. Als Miss Barrington O, lachte de mandarijn zachtjes, als U denkt dat U haar meteen mee krijgt, dan kent U Nang-Kung niet. Zij is, zooals haar overleden moeder, uite en geslacht van vrouwen dat vijf honderd jaar lang China geregeerd heeft. Over een maand zal zij de baas zijn van deze provincie en ik, als altijd zal haar bevelen hebben te gehoorza men! Hij lachte nogmaals en toen, ernstiger weer; maar dat ze dat kan... ik hoef U niet te zeggen, wie daarvoor onzen dank toekomt? Nietwaar dokter, U kunt haar de gezondheid van het gelaat lezen. Zie mijn kleine bloesem aan. Nu zijn er geen schaduwen on der haar oogen, en haar gezicht is als de bloesem van den perzik. Ze is ge zond, ze is gelukkig en haar gouden lelies De mandarijn hiaakte even een pauze voor hij dezen poëtischen term voor voeten gebruikte en glimlachte toen. Ik vertrouw dat ze goed zijn, sprak Forsyth. Nog wel niet heelemaal goed, maar beter veel beter. Ze kan, zooals U zult zien, nu loopen.. Hij maakte den zin niet af, zich blijkbaar nu de dorpelingen weer her innerend, die nog steeds in het stot gebogen lagen. Hij riep een van z'jn dienaren, gaf hem een kort bevel, en de betrokken ambulance is tbans niet meer mogelijk. Daar alle instrumenten zoekge raakt en vermist zijn bedient men zich van gewone messen. De leider der ambulance, dr. Slylander, heeft een relaas van het gebeurde gegeven en gezegd dat het bombardement opzettelijk moet zijn geschied, daar de Roode Kruis— teekenen zeer goed zichtbaar waren. Internationale Tentoonstellingslrein. Naar wij vernemen, zal er dit jaar een Internationale Tentoonstellings- trein gaan rijden, welke geheel Noordelijk Europa zal doorkruisen en o.m. ook Nederland aandoet. De meeste landen, ook ons land, zullen er met producten in expo seeren en zijn wij welingelicht, dan zal de inrichting buitengewoon luxueus zijn en kunnen ongewoon fraaie exposities worden bezichtigd. De trein zal met groot officieel vertoon te Antwerpen worden ge opend en vandaar naaf Roosendaal vertrekken, waar hij als eerste plaats in Nederland te bezichtigen is. Het schijnt ook in de bedoeling te liggen aan dezen internationalen trein den bekenden Oranje-trein te koppelen, die uit 15 tot 20 salon wagens beslaat. Het doel van deze rollende expo sitie is, de verbruikers en de produ centen der deelnemende landen tot elkaar te brengen Bezocht zullen worden België, Nederland, Duitschland, Denemar ken, Zweden, Noorwegen en Luxem burg. Om hel damkampioenschap. De 5de partij tusschen Vos en Raichenbach om het damkampioen schap is in remise geëindigd. De stand is thans 6—4 in het voordeel van den Franschman. De Nederlandsche ambulance in Abbessinië. Naar Reuter uit Addis Abeba seint, staat de Nederlandsche ambulance gereed om de hoofdstad te verlaten en zich naar Dessie te begeven. De Fransche consul te Addis Abeba waakt voor de veiligheid der ambulance. Drie extra-treinen naar Parijs. Hoe groot de belangstelling in Nederland is voor den voetbal wedstrijd Frankrijk Nederland, die op 12 Januari a.s. te Parijs wordt gespeeld, blijkt wel uit het feit, dat de Nederlandsche Spoorwegen zich genoodzaakt hebben gezien, niet minder dan drie extra treinen te laten loopen. Het kamerlid Feber bedankt. Ir. L. J. M. Feber, lid der Tweede Kamer, zal binnenkort als zoodanig bedanken en worden opgevolgd door prof. mr. C. Romme uit Amsterdam. De heer Feber legt zijn functie neer in overleg met het bestuur der R.K. Staatspartij, dat het lidmaatschap der Tweede Kamer niet vereenigbaar acht met het wethouderschap eener groote gemeente. Uit het Bossche. Bisdom. Naar wij vernemen heeft de grijze pastoor van St. Jacob te Den Bosch, Mgr. C. C. Prinsen, die in 1935 niet minder dan vijf jubilea vierde, het voornemen te kennen gegeven thans zijn emeriaat aan te vragen. Ook pastoor de Kroon, van St. Pieter te Den Bosch, zal binnenkort zijn pastoraat neerleggen. Als bekend zijn Mgr. Prinsen en pastoor de Kroon twee der meest geziene groote sociale werkers van den Bosschen clerus. Naar verluidt zal pastoor de Kroon het rectoraat waarnemen der Eerw. Zusters Theresianen van den Carmel te Den Bosch, en zal als pastoor worden opgevolgd door prof. Van Grinsven van het Groot Seminarie Haaren, terwijl diens plaats aldaar /al worden ingenomen door den Z Eerw. heer Grossouw uit Vught, thans nog te Rome verblijvende. een halve minuut later stonden allen overeind en holden naar huis. Nang- Kung's vader staarde hen na. Dwazen, klonk het medelijdend. Groote dwazen! Maar dat kunt ge ver wachten dokter Forsyth wanneer mannen als ik zelf onze dochters kun nen martelen op het altaar der oude, ingeroeste gewoonten? Maar ik heb me bij de vooruitstrevende beweging aangesloten en waar ik kan. zal ik me tegen zulke dwaasheden verzetten Hier in de Westelijke provincie heeft dat starre conservatisme nog de over hand, maar als gouverneur zal ik veel kunnen doen. Ik heb mijn vriend dok ter Burrit geschreven, om zijn statie naar mijn hoofdstad over te brengen. Dan zal Burrit dat doen, ver klaarde Forsyth met overtuiging. De mandarijn, die heelemaal ver vuld was geweest van de onverwachte ontmoeting dacht nu aan zijn koelies, gaf hen order den stoel neer te zetten en steeg uit. Kom dokter, wij zullen in deze „Gelukster" afstappen en terwijl mijn bedienden het kamp opslaan, zult U me vertellen, wat U zoover van Yong- Foo.doet. Terwijl Forsyth het verhaal deed, luisterde de gouyerneur met die vreemde onbewogenheid zijn ras eigen en pas aan hel einde deed hij een kiesche vraag: En het meisje, wat is zij U, mijn vriend? Alles! Dat veronderstelde ik alHet was een obgenblik stil en de manda rijn sprak verder: Yong-Foo is een ge sloten poort voor U en Miss Barring ton zoolang Li Weng-Ho daar heer cn meester is, waarom komt ge niet met Burrit naar Yunan? Daar houd ik, een vriend, de teugels van het bewind en zult ge van harte welkom zijn. U en Kathleen. Een lachje danste in de oogen van den mandarijn loen hij dien naam gebruikte. Die vrijheid is onder vrienden veroorloofd, nietwaar? Zoo spreken Nang-Kung en ik altijd over de edele dame, die haar kinder lijke vrees verjoeg. U zult naar Yunan komen, Forsyth? Ik verlang het zeer! De amicale manier, waarop de man darijn hem toesprak, roerde den jongeman diep. Als het uw wensch isdan gaarne, antwoordde hij, maar ik moet eerst naar Canton rapport uitbrengen Dat wil zeggen, vóór alles naar Yunan, verbeterde de mandarijn op gewekt. Daar sta ik op. Vergeet niet dat U zich in mijn provincie bevindt en u zich dus niet tegen mijn voor schriften verzetten moogt! En zoo gebeurde het dat ze naar Yunnan-Fu trokken, langzaam reizend door rustige, vriendelijke streken. Ten laaste, op een zonnigen middag, be reikten ze den Yamen van den Gouver neur, saamgedromde burgers gaven den weg aan, en buiten de poorten van het paleis was de gebruikelijke verza meling misdadigers, vastgebonden met de zwaren houten halsbanden, die een deel van hun tuchtiging uitmaak ten. Uit zijn stoel liet Forsyth een mee- warigen blik langs hen glijden, loen hij plotseling een gezicht opmerkte, vastgezet in een schandblok met spij kers een verbaasde schrik zich van hem meester maakte. De oogen van den gestrafte ontmoetten de zijnen. Hij zag dat de man hem herkende en toen hij door de Yamenpoort ging, wist hij zeker, dal hij zich zooeven niet vergist had. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1