GRATIS kantongerecht! Ingezonden stukken. SPORT, BEGRIJPT HET BELANG ..DE ECHO VAN HET ZUIDEN" UNIE-KOFFIE DRUNEN. Voor den Kook cursus, die door de Eerw. Zuster Pancrasse alhier wordt gegeven, in een der zalen van de Meisjescon gregatie, is aan 17 cursisten het dipioma van bekwaamheid uitge reikt, door den Z.Eerw. heer Pastoor Goossens, aan de volgende dames; A. van Drunen, J v. Delft, M. Knip. pels, F. de Poot, D. Jehoel, J van van Loon, M. van Loon, C. v. Son, S. v. Son, L. Smits, A. van Delft, I. Klerks, M. Pulles, E. v. d. Sanden, M. v. d. Wiel, A. van Huiten en Mustert. Door een der cursisten werd uit aller naam dank gebracht aan Pastoor Goossen en aan de leidster van den c rsus, zuster Pancrasse. Naar wij vernemen is Mej. M. Meeuwis, verloskundige, vanaf 1 Januari alhier aangesteld als ver loskundige. In de tuin bij de eerw. Broe ders alhier stond reeds voor Nieuw jaar een hazelnootstruik met groene botten en bloesemknoppen tenge volge van het zachte winterweer. De biljartwedstrijd in de 2e afdeeling alhier gespeeld tusschen E. B. C. uit EFhout en B. J. C. alhier, werd door E. B. C. gewonnen met 19 punten. De R.K. Fabrieksarbeiders- bond, hield een algemeene vergade ring in de zaal der Meisjescongre gatie. De Voorzitter, de heer Maas opende de vergadering met een welkom aan allen en wenschte de leden een voor spoedig Zalig Nieuwjaar. De secietaris-penningmeester, de heer J Schapendonk leest de notulen die ongewijzigd worden goedgekeurd Vervolgens treedt als spreker op de heer Heynes uit Den Haag, die een breedvoerige, zeer duidelijke uiteenzetting doet, over de steun regeling, waardoor de leden een beter inzicht krijgen over deze in stelling, zooals zij van regeerings— wege thans is vastgesteld. Van de rondvraag werd druk ge- bruikge maakt en allen door spreker op bevredigende wijze beantwoord. Onder dank aan den spreker en aan de leden voor hun trouwe op komst sloot de Voorzitter deze bijeenkomst. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand December 1935 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 4622.50 en terugbetaald f4733.40. Naar ons wordt medegedeeld heeft de in December 1935 door de Herv. Meisjesvereeniging »Persis» alhier gehouden bazar ten bate van den Geref. Zendingsbond een batig saldo opgebracht van f300 Op Donderdag 16 Januari zal vanwege de Afd. Sprang van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond in de zaal van den Chr. Volksbond een propagandavergadering worden gehouden. Als spreker zal optreden de heer K. de Boer, hoofdbestuurder van den N.C.B. De lezing zal met lichtbeelden worden verduidelijkt. Maandagavond vergaderde de Sociale Studieclub van den Chr. Besturenbond Sprang—Capelle in de zaal van den Chr. Volksbond. Door den heer C. van Caem Dzn. werd een onderwerp ingeleid over «Inrichting en werkwijze van de organen van den staat». I)e inleider zette de volgende punten breed, voerig uiteen: 1. Het begrip Staat, 2. Historische ontwikkeling van den Ned. Staat, 3. De organen van den Ned. Staat. 4. Plichten en rechten van den Njderlandschen staats burger. Een leerzame bespreking volgde, waaraan door bijna alle leden werd deelgenomen. De inleider sloot de geannimeerde vergadering met dankgebed. CAPELLE. Tot tijdelijk onder wijzeres aan de O. L. School te Woudrichem is benoemd Mej J. Oerlemans, onderwijzeres op wacht geld te Vrijhoeve—Capelle. J.l. Vrijdagavond kwart voor zes werd het kerkgebouw aan de Hoogevaart van de onlangs te dezer plaatse gevormde Geref. geme. nte door Ds. Barth, Geref. predikant te Dordrecht, geopend. Vele belang stellenden, waaronder we o.m. op merkten den Edelachtbartn heer A. Smit, burgemeester der gemeente Sprang Capelle, en de leden van den kerkeraad der Geref. gemeente te Meeuwen, woonden deze plechtig beid bij. Na het zingen van Ps 84 vs. 1, het voorlezen van Ps. 89 vs. 1 17 en gebed sprak de predikant naar aanleiding van Ps. 89 vs 1, waarna hij zich aan het eind zijner rede in het bijzonder richtte tot den burge meester der gemeente SprangCapelle en de Kerkeraadleden der Geref. gemeente in het naburige Meeuwen en die der nieuw gevormde kerke lijke gemeente alhier alsmede tot den oprichter dezer gemeente, den heer M. van Pelt. Met dankzegging en het zingen van Ps 122 vs. 2 werd deze plechtigheid besloten. Naar we vernemen zal des Zondags- voormiddags half tien en des na middags 2 uur in het vervolg lees- dienst worden gehouden in dit kerk gebouw, Daartoe uitgenoodigd door de Ned. Hërv. Jongelingsvereeniging op Geref. grondslag »Gideon» zal a. s Donderdag 9 dezer des avonds 7 uur in de Ned. Her/. Kerk aan den Loonschendijk als spreker optreden Ds P. Zandt, Tweede Kamerlid te Delft. - De voetbalvereeniging Capelle» speelde j 1. Zondagmiddag voor de le klasse B. V. B. te Kaatsheuvel tegen oKaatsheuvelsche Boys' en won d zen wedstrijd met 61. Op Maandag 13 Januari a.s houdt de Ned. Herv. Jongelings vereeniging op Geref. grondslag «Gideon» in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk haar jaarver - gadering waarop o.m, aan de orde komt het verslag van den secretaris, denjpenningmeester en inleidingen door de heeren P. van Dommelen en H. Maijers, In de j.l. Zaterdag gehouden bestuursverg. der Coöp. Stoomzuivel- fabriek »De Toekomst» kwam aller eerst de verdeeling der functies aan de orde, volgenss art. 22 der statuten. De heer J. van Beek te Sprang werd aangewezen als voorzitter de heer W. Kuijsten te Sprang als onder-voorzitter en de heer H. Boer te Capelle als secretaris. WASPIK. De uitvoeringen die de tooneelvereeniging „Entre Nous" Za terdag en Zondag gegeven heeft, zijn in ieder opzicht schitterend geslaagd en hadden groote belangstelling. Zoowel actie als dictie, decoratie, costumeering en grime waren prij zenswaardig. De vereeniging en haar leider alle eer en hulde. A.s. Zondag 7 uur 3e opvoering, voor iedereen toegankelijk. Zeer zeker zul len vele Waspikers het prachtige „Als de sterre bleef stille staan" van Felix Timmermans, in deze opvoering wil len zien en hooren. Voor den vleeschkeuriogsdiensi werden in de afgeloopen maand ter secreiarie aangegeven 28 varkens, 12 runderen en 1 kalf. Op Zaterdag 15 Februari a s hoopt onze dorpsgenoot de heer B P. J. van Schijndel den dag te her- denken, waarop hij voor 25 jaren als secretaris dezer gemeente in diens* irad. Het zal den geachten jubilaris dien dag niet aan blijken van be langstelling ontbreken Het programma der feestelijkheden zal nog nader worden bekend gemaakt. RAAMSDONK. In het afgeloopen jaar werden onder 923 communi canten 42.860 H. Communiën uit gereikt. Aan 40 pasgeboren kinderen werd het H. Doopsel toegediend. 33 Kinderen van 7 jaar mochten voor 't eerst gaan aanzitten aan de Tafel des Heeren, terwijl 26 jongeïis en meisjes bij het verlaten der school deelnamen aan de Plechtige H. Communie en hun doopbeloften vernieuwden. Door den Bisschop van Den Bosch werden in onze parochiekerk 127 jongens en meisjes gevormd. 4 Kerkelijke huwelijken werden gesloten en er stierven 23 parochianen, van welke 16 volwas senen en 7 kinderen. Op 't Kerkhof werd een Bidkapel gebouwd mei Pi iestergraven, langs den weg van Raamsdonk naar Waspik werd een Kruis opgericht en met groote plech tigheid ingezegend en ten slotte werd op 1 December, na een Triduum, met luister het 70 jarig bestaan ge vierd van de Aartsbroederschap der H. Familie. DUSSEN. Naar wij vernemen heeft de heer de Graaf, na zijn aan vankelijke weigering, alsnog besloten zijn benoeming tot diaken te aan vaarden. Door vormverandering zullen de uiteindelijke eventueele baten der alhier gehouden Winkelweek ten goede komen aan't Nationaal Crisis Comité afd Dussen. Op 1 Febr. a.s. zal de heer v. Daal ons dorp gaan veriaten om zich te Hank e gaan vestigen. Waar de heer van Daal, directeur van 't R.K Zangkoor is en zich de laatste jaren met de opleiding der jonge zangers belastte en bovendien be- stuursl'd is van tal van vereenigin- gen zal men hem begrijpelijk zeer noode zien vertrekken. 1 Januari j.l. heeft de heer Ver berg, procuratiehouder der N V. Papierfabriek «Maasmond», waar hij reeds zes en dertig jaar in dienst was, dezen dienst met pensioefi verlaten Heden werden al de werkloo- zen uit deze gemeente bij de werk verschaffing in de Zuid Holl Polder alhier wederom te werk gesteld. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP Bij aankoop van ieder Pond EEN HALF POND VAN DEZELFDE KWALITEIT BOVENDIEN 15°/e KORTING Filiaal: WAALWIJK, Grootestraat 216 De districts secretaris der L. C. O. N. zal zitting houden eiken Woensdag des namiddags van 6—8 in hotel J. J. Leemans, alhier, tot afgifte van vrije huisslach fingen. Medegebracht moet worden de orga- nisatiekaart, varkenskaart en aan. slagbiltet der Ink. Belasting. HANK. Vrijdagnamiddag j.l. is door veldwachter Keiler alhier, procesver baal opgemaakt tegen den orgeldraaier H., die op den Provincialen weg mu ziek maakte zonder vergunning van den Burgemeester van Dussen. Het gemeenteraadslid H. v. Daal, thans wonende te Dussen, gaat met Februari a.s. te Hank wonen. Alsdan wonen 6 van de 11 raadsleden le Hank. Zaterdagnamiddag was een ze kere J. v. B. aan den Buitendijk al hier bezig een Canadaboom om te hakken. Onverwachts viel die boom omver, en kwam terecht op de dra den van de electrische geleiding, waardoor deze los geraakten en een 2-tal palen braken. De schade werd spoedig hersteld en persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De 51-jarige v. d. Hoven, tijde lijk verblijvende bij zijn schoonzoon Treffers, alhier, was Zaterdagnamid dag bezig achter diens woning 'n rij wiel schoon te maken. Plotseling zak te hij ineen. Toegeschoten buren droe gen hem de woning binnen, maar hij gaf geen teeken van leven meer. Dr. van Vuure uit Dussen, die direct was gewaarschuwd, was spoedig ter plaat se, maar kon slechts den dood con- stateeren. Een hartsverlamming heeft vermoedelijk een einde aan zijn leven gemaakt. ST. JOACHIMSMOER. Het jaar 1935 bracht in onze parochie de volgende vermeldenswaardige feiten: aan 78 kinderen weid het H. Vormsel toegediend, 4 kinderen deden hun eerste H. Communie; aan 10 pas geborenen werd het H. Doopsel toe gediend door vertrek en overlijden verminderde '1 aantal inwoners met 13, door geuoorte en vestiging ver meerderde dit getal met 18, zoodat de bevolking einde December 1935 329 bedroeg, waaronder 266 com municanten. Aan dezen werden 137 0 H. Communiën uitgereikt. De schoolbevolking ging in 1935 weer achteruit en daalde tot 39, een getal dat met het oog op de gewijzigde leerlingenschaal zeer ongunstig is. Zaterdagnamiddag vergaderde de tooneelclub T O. G. in café Maas met haar Donateurs. De diuk op gekomen werden op worstenbrood onthaald, zoo geeft T. O. G. blijk de steun der donateurs op prijs te stellen en z'n dank door daden te toonen* DEN BOSCH. Uitspraken. Th. v d. W., Vlijmen, Leerplicht, wet, vrijspraak C. A., Waalwiik, Arbeidswet, f 4 boete of 4 d. h. J W de G Waalwijk, idem. f5 boete of 5 d h. J C S, Waalwijk, veiligheid veikeer, f 20 boete of 20 d. h. Th. J. S., Waspik, dronken op rijwiel, f20 boete of 20 d. h v w. P. J M H Waalwijk, voetballen op straat, berisping. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Waalwijk, 6 Januari 1936. Mijnheer de Redacteur. Voor enkele weken is in Uw blad mededeeling gedaan van de oprich ting van een nieuwe liedertafel in onze gemeente. Daar ik niet in de gelegenheid was daarover terstond mijn meening te zeggen verzoek ik U alsnog aandacht voor het volgende. Hoewel de oprichting van muziek gezelschappen in het algemten valt toe te juichen, ben ik toch van meening dat men met het stichten van een nieuwe liedertafel op den verkeerden weg gaat. We hebben immers ons wüelening en Veimaak«, het gezelschap, dat nu reeds meer dan 75 jaien de trots van onze plaats is en dat desondanks we weten het allen een moeilijk bestaan heeft, door de te geringe belangstelling, waarin de vocale kunst zich vooral onder de jongere generatie mag verheugen. Üok in dit blad is er al meermalen op aangedrongen, dat vooral jongere krachten zich bij onze aloude lie dertafel moeien aansluiten. Waarom moet er verdeeldheid komen nu er blijkbaar meer interesse voor de edele kunst begint te ontwaken Wij konden ons in een plaats als Waalwijk verheugen in het bezit van een liedertafel, die tot de beste van het Zuiden gerekend zou wor den! Als we maar wilden en einde lijk alle verdeeldheid eens opzij konden zetten. Waarom moet hier dat inooie doel onbereikbaar worden verklaaid en moeten ook hier weer de krach ten verbrokkeld worden? Op deze vraag moesten de op richters der nieuwe liedertafel eigen lijk eerst eens antwoord geven. Met besten dank voor de mij verleende plaatsruimte, Zanyliefhebber. Mijnheer de Redacteur. Voor onderstaande verzoek ik U be leefd eenige plaatsruimte in Uw blad. Na het Ingezonden stuk van den heer A. M. Verheijden goed gelezen te hebben, bevreemdt het mij niet wei nig, dat liberaal in de politiek zou kunnen samengaan met rechtzinnig in de kerk. Naar mijn bescheiden meening slui ten deze twee elkaar volkomen uit. Als men rechtzinnig in de kerk is, dan gelooft men immers dit woord „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Als de heer V. dit ook gelooft (want hij is rechtzinnig), dan dient hij te bedenken, dat zoowel de kerk als het politiek leven onder de heerschappij van Christus behoort te staan. Aan een goed rechtzinig man is ge- deeldheid ten eenenmale onmogelijk. De heer V. behoorde dus krachtens zijn rechtzinnigheid de voorstellen van de Kerk te steunen. Evenwel, de heer V. beweert dat deze tegenstrijdigheden kunnen sa mengaan, want in den liberalen kamp vechter zijn deze twee in elkaar ver- eenigd. Voorwaar, van zulk een geestesge steldheid moet men afkeerig zijn: Rechtzinnig in de kerk en liberaal in de politiek. Zóó kan men zich iemand voor stellen met twee aangezichten. Met 't rechtzinnige jasje in de kerk en het liberale jasje in de politiek. Foei, voor zulk een mentaliteit moest men zich schamen. Indien ik liberaal was, kon ik zulk een twee-slachtig man nog niet uil- staan. Of is het liberalisme soms vol van zulke tegenstellingen? Geen wonder dan ook, dat het libe ralisme niet erg meer getapt is. Is de Liberale bond misschien ook een ver eeniging van dergelijke Janussen. Zijn het misschien allen menschen die er prat op gaan een masker voor te heb ben, hetzij in de kerk of in de politiek? Met dank voor de plaatsruimte. OBSERVATOR. VOETBALSPORT. K.N.V.B.-Competitie. Is B.V.V. op retour? MVV en N.A.C. in de running. N.O.A.D.'s lot welhaast beslist. Nederlagen van Baardwijk en R.W.B. üok in Eindhoven hebben de BVV'ers het niet zoover kunnen brengen, dat ze de volle buit meekregen. Met een gelijk spel moesten de leiders zich tevreden stellen, zoodat zij hun plaats thans ern stig bedreigd zien door MVV en NAC, welke clubs Zondag weer wonnen. PSV schijnt in den strijd om de leiding geen hoofdrol meer te zullen spelen. De Til- burgsche derby tusschen NOAD en Longa leverde een kapitale overwin ning voor laatstgenoemde op, waardoor tiet vrijwel zeker is geworden dat de Til- burgsche geelblauwen zich voor de de gradatie moeten gaan voorbereiden, 't Is misère in de Tilburgsche voetbalwereld! Willem II verspeelde opnieuw een punt aan de nieuwelingen en speelde daarmede in de kaart van Helmond en De Valk. In de derde klasse kreek Baardwijk er van Devo ongenadig langs. Ook RWB moest de punten afstaan, hetgeen tegen TOP ook niet verwondert. Voor de Kaatsheuvelsche Boys lag in Vlijmen een dikke nederlaag gereed. 'Hier volgen de uitslagen: lste Klasse. Breda: NACJuliana 51 Tilburg: LongaNOAD 60 Eindhoven: EindhovenBW 11 BleijerheideBleijerheidePSV 11 Maastricht: MWBoermond 31 2de Klasse A. OosterhoutTSCHero 21 BergenopzoomDoskoDe Baronie 12 Terneuzen: TerneuzenVlissingen 33 Middelburg: MiddelburgGoes 24 Roosendaal: RBCZeelandia 33 2de Klasse B. Eindhoven: ESVWillem II 44 Valkenswaard De ValkVOS 40 Tegelen: TegelenVW 10 Den Bosch: WilhelminaBreda 52 3de Klasse D. Waalwijk BaardwijkDevo 18 Vlijmen: VlijmenKaatsh. Boys 60 Oss: TOP—RWB 4—2 Bossche BoysNivema gest. 12 Reserve 2de klasse B. Tilburg: Longa 3PSV 4 41 Tilburg: NOAD 4—Willem II 3 afgek. Standenlijsten: lste Klasse. BW 12 6 5 1 17 25—18 MVV 12 6 4 2 16 29—20 NAC 11 4 6 1 14 21—13 LONGA 11 3 5 3 11 21—13 PSV 11 2 7 2 11 17—16 Bleijerheide 11 3 5 4 11 1517 Eindhoven 12 4 3 5 11 2324 Juliana 12 3 5 4 11 19—23 Roermond 12 4 2 6 10 1425 NOAD 12 1 2 9 4 17—22 3de Klasse D. TOP 10 9 1 0 19 41—9 DEVO 11 8 1 2 17 32—7 Baardwijk 9 5 1 3 11 19—19 RWB 10 4 2 4 10 25—22 WSC 5 3 1 1 7 22—9 Vlijmen 8 3 1 4 7 18—29 Nivema 8 116 3 11—20 Bossche Boys 8 1 0 7 2 1030 Kaatsh. Bovs 9 1 0 8 2 13—41 WAALWIJK. W. S. C. De Jubileumwedstrijden. De beide jubileum-wedstrijden van j.l. Zondag zijn uitstekend verloopen en door uitnemend voetbalweer begunstigd. Jam mer was hel dat er vooral 's middags veel te weinig puliek langs de lijnen was. Het is ons onbegrijpelijk dat niet meer dere sportliefhebbers deze gelegenheid gebruikt heben om een prachtploeg als die van „Helmond" aan het werk te zien. In het competitie-seizoen schijnt het pu bliek alleen de spanning te waardeeren, een feit dat o.i. te betreuren is. Om twaalf uur vond een aardige partij plaats tusschen de veteranen van WSC en Willem II, geen onbekenden voor elkaar dus. Hoewel de beenen wat stram begin nen te worden bleken de meeste oude rotten de sport nog niet geheel verleerd te zijn, en zij gaven af en toe goede staaltjes voetbalkunst te zien, die het in geboren voetbalta'ent verrieden. De par tijen bleken aan elkaar gewaagd en broe derlijk werden de punten dan ook ge deeld, met 33 eindigde dit genoeglijke partijtje voetbal. De groote match tusschen WSC en Helmond gaf vooral voor de rust goed voetbal te zien. Weliswaar speelde Hel mond beneden haar kunnen, doch af en toe kregen we toch van de geel-zwarten verrassend mooie en snelle aanvallen te zien, die bet uitstekende verband, dat er in hun elftal is, uitstekend tot zijn recht deden komen. Het dient echter gezegd dat het zware, gladde veld het spel bijzonder moeilijk maakte. In de eerste helft was het een gelijk opgaande partij; Zelfs was WSC vooral VAN MAANDAG. 6 T/M ZATERDAG, 11 JAN, UW*S-6

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2