I D.v,s.Sd"*ü'«t*assasssgss; T-„..i I S'SeSSS DE OORLOG IN ABESSINIE. BINNENLAND. ASPIRIN PLAATSELIJKE BERICHTEN wijs een terugslag op de club, die in het volgende seizoen besloot zich uit den K.N.V.B. terug te trekken en weer in R.K. verband te gaan spelen. Met afwisselend succes heeft de club sinds dien in de 3e klasse I.V.C.B. gespeeld. Het zal de vele supporters der geel- hemden verheugen, dat in dit seizoen, dat door H.E.C. slecht is ingezet, de laatste wedstrijden een belofte inhou den. H.E.C. schijnt in elk geval haar vorm weer te hebben hervonden en we mogen verwachten dat zij in dit lustrumjaar een goede plaats in de 3e klasse zal bezetten. Het is H.E.C. al deze jaren niet voor den wind gegaan. Ernstige tegenslagen zijn de club niet gespaard gebleven. Vele Ii.E.C.-ers zullen bij dit lustrum nog eens terugdenken aan hun oud leider M. v. d. Schans, die jarenlang dé man was in de club, doch in den bloei van zijn leven plotseling uit het midden van zijn kameraden werd weg gerukt. Nu H.E.C. haar 4e lustrum is inge gaan, wenschen wij de club gaarne 'n voorspoedig bestaan. Voor de sportieve festiviteiten, die ter gelegenheid van het lustrum zul len plaats vinden, verwijzen wij naai de Sportrubriek. teurs zijn aangekomen, die geweigerd hebben dienst te nemen bij de Ita- liaansche troepen voor Abessinië. Men schat hun aantal op 3000. Van andere zijde wordt dit bericht tegengesproken. De Italiaansche pers. Een te Parijs verschijnend blad pu bliceert gegevens, waaruit blijkt dat de oorlogsberichlgeving in de Italiaan sche pers geheel door de regeering wordt voorgeschreven. De bladen heb ben schier geen enkele vrijheid meer. De toestand aan de fronten. Er heerscht aan het Noordelijk front een bijzonder hevige spanning. Ras Immeroe heeft uit Godjam sterke af- deelingen naar het Noorden gezonden. Deze troepen zijn de Takkazze over gestoken en volgen thans het dal van de Mai Ueri. De rechtervleugel van deze troepen wordt gesteund door troepen van ras Syoem. Op deze ma nier trekken twee sterke Abessijnsche afdeelingen, die voortdurend contact met elkander houden in N.-W.-rich- ting op. Tevens staan deze troepen in verbinding met de Abessijnsche troe pen, die inderdaad wel een gedeelte van het Tembien-plateau heroverd blijken te hebben, en die thans ook weer verder op rukken. Deze zeer sterke Abessijnsche leger macht, die inmiddels weer eens laat zien, hoe knap het Abessijnsche com mando strategisch te werk weet te gaan, vormt op het oogenblik wel een zeer sterke bedreiging voor de Ita liaansche verbindingen. De situatie aan het Noordelijk front is dan ook zeer critiek voor de Italia nen en het is wel aan geen twijfel on derhevig, dat de groote hoeveelheden nieuwe troepen, die de laatste dagen naar Oost-Afrika zijn vertrokken, daar zeer noodzakelijk zijn. Te Rome is men van meening, dat de divisie Alpenjagers, die thans on derweg is naar het front, bestemd is voor het Tigré-gebied. Men is daar van meening, dat de Italianen nog voor het begin van het regenseizoen een nieuw offensief willen openen waarbij zij hun linie tot Amba Aladji dat den laatsten tijd intensief door de Italiaansche vliegtuigen is bestookt en dat op een afstand van ongeveer 170 K.M. Zuidelijk van Makalle ligt, naar voren willen brengen. Het gebied tus- schen Amba Aladji en Makalle is ech ter zeer moeilijk begaanbaar. Er zijn hooge bergen en nauwe ravijnen, ter wijl Amba Aladji zelf.op een moeilijk bereikbaar rotsplateau ligt, dat zeer lastig te nemen zal zijn. De Abessij- nen zijn hier strategisch zeer sterk in het voordeel. Het is echter de vraag of de Alpenjagers op tijd zullen ko men om een dergelijk offensief te on dernemen afgezien van de vraag, of deze troepen, die weliswaar gewend zijn aan bergterrein, maar niet aan groote hitte en aan tropische regens, hier hun befaamde kwaliteiten ten toon zullen kunnen spreiden, want ge lijk boven gemeld is, is het aan twij fel onderhevig of Makalle onder de Abessijnsche bedreiging van thans, nog wel houdbaar is voor de Italianen. Men kan er in ieder geval wel zeker van zijn, dat de Abessijnen er alles op zullen zetten, om de Alpenjagers voor te zijn. In het Zuiden is de toestand minder duidelijk. Graziani zou daar weer tot het offensief willen overgaan. Algemeene opmarsch. Volgens de Abessijnen is de herove ring van het district Tembien slechts een onderdeel van een plan tot een algemeenen opmarsch naar het Noor den. De Italiaansche troepen. Volgens de mededeelingen van drie Italiaansche krijgsgevangenen te Des- sie wordt het moreel der Italiaansche troepen steeds zwakker. Men is vol onzag voor de dapperheid der Ethio pische soldaten. Italiaansche deserteurs. Te München moeten den laatsten tijd iherhaaldelijk Tiroolsche deser- Prov. Slaten van Hooi d-Brabant Daar de heer P. M. van Hasselt te Bergen op Zoom zijn benoeming tot lid van de Prov Staten van Noord Brabant niet heeft aanvaard, is thans benoemd de heer A. J. L Juten te Bergen op Zoom. Be reis van de ministers Deckers en Gelissen naar Polen. De Nederlandsche ministers Deckers en Gelissen zijn te Warschau aange komen. Gedurende hun verblijf, dat zooals bekend moet dienen om de methoden te bestudeeren, welke in Polen ter bestrijding van de crisis worden toegepast, zullen de ministers ontvangen worden door den President der Poolsche Republiek en door den minister president. De ministers zul len een bezoek aan Krakau brengen, aan een aantal induSirieele instellingen in Opper-Silezië en aan landbouw instellingen in Polen. Vestig In gseischen voor den Middenstand Omtrent het komend wetsontwerp tot het stellen van vestigingseischen voor middenstandsbedrij ven, dat thans om advies naar den Raad van State is verzonden, verneemt men, dat het in het voornemen der regeering ligt, de vestigingseischen te beperken iot vakkennis en financieele draag kracht. Tenzij de Raad van State anders adviseert en de regeering dit advies mocht volgen, zal 't behoefte element in de wet niet worden ingeschakeld Verdere electrificatie bij de spoorwegen Reeds geruimen tijd werken de Nederlandsche Spoorwegen aan plan nen tot verdere electrificatie van het spoorwegnet. Het betreft hier de lijnen Amsterdam - UtrechtArnhem (Den Haag) Rotterdam Utrecht, Amsterdam Amersfoort en Utrecht- Eindhoven. Deze plannen zijn nog slechts zeer voorloopig en zullen niet voor 1939 worden uitgevoerd Om het damkampioenschap Onze landgenoot Vos heeft de zesde partij tegen Raichenbach ver loren en de zevende remise gespeeld, zoodat de stand Vrijdag was Raichenbach 9 p Vos 5 p. De Aartsbisschop. In verband mei allerlei allerdwaaste genicihten, die omtrent den persoon van onzen zieken Aartsbisschop heb ben geloopen hij zou tot het pro testantisme zijn overgegaan heeft de officier van justitie van de arron dissementsrechtbank te Utrecht, Mr. A. N. Fabius, het tot zijn ambtsplicht gerekend, zich er persoonlijk van te overtuigen of de Aartsbisschop tegen zijn wil, zooals het dwaze gerucht luidde, in het Antonius-ziekenhuis zou worden verpleegd. Mr. Fabius heeft met Mgr. Jansen gesproken, ook heel vertrouwelijk on der vier oogen. Hij verklaarde, dat Mgr. Jansen zeer helder van geest en volkomen bij zijn verstand bleek te zijn en den officier meedeelde, dat hij geheel uit vrijen wil in het ziekenhuis Verduistering van 130.000. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft een chefcommies bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem terecht ge staan, wien verduistering van 137.364 ten laste is gelegd. Onze Handelsbalans. De Nederlandsche handelsbalans sluit over 1935 met een invoersaldo van 261 (v. j. 326) millioen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). FieüikOcurlen Zunüag 12 Januari 1936: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9 30 uur en nam 2 uur Ds. W. Bousema 's Namiddags bediening H. Doop Geref. Kerk v m. 9 00 uur en nam. hall drie dhr. J Thomas, Theol, Candidaat te Utrecht. Vergadering van de Ned. Herv. Mannenvereeniging .Troffel en Zwaard" op a s Maandagavond 8 uur in de zaal van den Chr. Volksbond Aan de ords Onderwerp door den heer P. Bouman over Lucas 3 bij drage door den heer M. in 't Feld. Naar wij vernemen zal op het laatst van Februari alhier de propa. ganda film van de Vrije Universiteit Vertentging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag) worden ver. loond. Stoomzuivelfabriek .De Toekomst" alhier benoemd de heer J. van Beek, tot heden secretaris der vereeniging In zijn plaats is tot secretaris benoemd de heer H Boer, terwijl tot vice voorzitter, zulks ter vervanging van den heer G. Heijmans, die als zoo danig bedankt heeft, gekozen is den heer W N. Kuysten, De vereeniging van paarden- houders „Ons Belang" hield j 1 Woensdagavond half 7 in de zaal van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve onder leiding van haar voorzitter den heer J van Pelt, een algemeene ledenvergadering Na een openingswoord van den voorzitter bracht de secretaris.penning meester den heer G van der Hoeven het financieel verslag uit waaruit bleek, dat de kas sloot met een flink batig saldo. De rekening en verant woording over 1935 werden door de heeren J. P. Kontngs en Adr. de Roon nagezien en in orde bevor.den, en onder dankzegging aan den secretaris- penningmeester voor zijn accuraat beheer goedgekeurd Na bespreking hiffing omslag, hetgeen aan 't bestuur werd overgelaten, en opgave afschrij ving paarden, volgde de verkiezing van 3 bestuursleden, wegens perio dteke aftreding van de heeren J van Pelt, P de Rooy en W. N Kuysten, welke met respectievelijk 77, 80 en 84 stemmen herkozen werden en onder dankzegging voor het in hen gesteld vertrouwen deze herbenoeming aannam. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt, waarna de vergadering door kden voorzitter met een woord van dank voor de belangstelling ge- sloten werd. Het aantal ingeschrevenen voor de militiehchting 1937 bedraagt in de gemeente Sprang Capelle 51. De voetbalvereeniging .Capelle* speelt a s. Zondagmiddag voor de le Een luxe auto komende van richting Keizersveer, slipte Woens- dagmorgen over het wegdek ter hoogte van de VVilhelminalaan, omuat de auto moest uitwijken voor een handkarretje. De auto draaide linaal twee keer om, maar bleef toch nog op den weg. Up hetzelfde moment kwam van de richting Oosterhout een vracht wagen van den expediteur Heijnen uit 'lilburg, die in botsing kwam met de luxe auto, en daarna in aanraking kwam met een boom langs den weg. De inzittenden van de beide auto's kwamen met den schrik vrij. Ge lukkig dal het in den vroegen morgen nog niet zoo druk is op den Rijks- 1 weg, anders zou 't ongeval misschien niet zonder persoonlijke ongelukken zijn afgeloopen. De luxe auto aan den achterkant flink was ingedeukt, en kon nog op eigen kracht verder. De vrachtauto daarentegen was zoo ernstig bescha digd dat hij met den takelwagen van van Zwol alhier, naar de garage moest worden gesleept. Door de marechaussees wordt het onderzoek geleid. Tot Voorzitter van het Burger lijk Armbestuur alhier is benoemd de heer J. R. van Wagenii gen. in de volgende periode die eindigt 18 Januari a.s. is de onver mengde margarine voor rechtheb benden verkrijgbaar bij de volgende winkeliers E. JY1. van Seeters, C. H. van Rijn, Wed. J. C. Schott en F. M. A. Rooijakers. De vertooning van de Rio Rago geluidsfilm over het eiland Flores is wegens omstandigheden op 7 en 8 Januari jl. niet doorgegaan en is uitgesteld tot Woensdag 15 en Don. derdag 16 Januari a.s. De Coöp. Consumpt Ver klap id/r h ~-a I eeniSin8 »Bioederhulp» hield in het terrein m*en' B V V 4 °n M' H^usgebouw een propaganda lerrein tegen B.V.V.4 uit s Bosch. vergaoering met filmver tooninc. die verblijf houdt. De Aartsbisschop bleek kennis te dragen van de dwaze rond gestrooide praatjes, welke hij natuur lijk belachelijk noemde. Mr. Fabius had het niet op zijn weg vinden lig gen, aan het onderhoud met den Aartsbisschop publiciteit te geven, maar nu men hem van meerdere zij den er naar gevraagd had, had hij geen bezwaar daarvan mededeeling te doen, in de hoop dat nu een eind zou komen aan al de praatjes, waarvan in het ge heel niets waar is. Reisbelasting zal reeds dit seizoen ingaan. Binnenkort zal nu het reeds aange kondigde wetsontwerp tot heffing van een belasting op buitenlandsche plei- zierreizen worden ingediend. De bedoe ling is, dat deze belasting, waarvan de opbrengst op 3 millioen wordt ge schat nog voor het zomerseizoen, in gaande 1 April, uiterlijk 1 Mei a.s. zal worden ingevoerd. Duikbotenbouw in ons landt Er zijn onderhandelingen gaande over den bouw van duikbooten voor de Poolsche regeering in ons land. VRIJH..CAPELLE. In de Geref Kerk te Vrijhoeve Capelle hoopi Ds Ktyzer zijn gemeente op Zondag 12 Januari tweemaal voor te gaan des morgens om half tien, des namiddags om half drie. lo de morgengodsdiensi- oelemng: voorbereiding voor het H. Avondmaal, Vrijdag 17 Januari des avonds om half acht, zullen de A. R J. A 's .Groen van Prinsterer" te Vrijhoeve- Capelle en „T C. Heemskerk" te bprang in gecombineerde vergadering ïu het gebouw van den Volksbond ie Sprang bijeenkomen Op deze ver gadering hoopt de heer H Korteweg het interessante onderwerp: „Wat dunkt U van ons parlement (onder werp v. d. gouwvergadering) in te leiden. De toegang tot deze vergadering is voor alle belangstellenden vrij. CAPELLE. In het gebouw der Geref Gemeente aan de Hoogevaart zal op Zondag 12 Januari tweemaal leesdienst gehouden worden en wel des morgens om half tien en des namiddags om twee uur. Maandag 13 Januari hoopt de Ned. Herv. Meisjesvereen/ging op G G. .Bid en werk" te sGrevelduin. Capelle haar 10 jarig bestaan te her denken. Des Maandagsavonds om 7 uur hoopt de oprichter Ds. Meyers uit Utrecht in de Ned. Herv. Kerk te s Grevelduin Capelle, ter dezer ge tegenheid een gedachtenisrede uit te j spreken. De toegang tot deze verga dering is vrij. CAPELLE Gedurende de maand December 1935 werden ter gemeente secretarie van Sprang Capelle inge volge de vleeschkeuringswet aange geven 20 runderen, 51 varkens, 7 schapen en 4 geiten. Voor het tijdvak van 13 Jan. tot en met 8 Februari 1935 zijn in de gemeente Sprang - Capelle voor den verkoop van vleesch en gehakt in bussen aangewezen de slagers L. Sprangers te Sprang, M. Rijken te Sprang en A H. Kerst alhier (Nieu wevaart) en voor den verkoop van goedkoope margarine de winkeliers J. L. J. van Bremen alhier, A. de Rooij, Labbegat, A. Hommel te Vrijhoeve.Capelle en J, Treffers te Sprang, De Ned, Herv. Jongelings vereeniging op Geref. Grondslag „Immanuel" alhier zal op Maandag 20 üezer des avonds 7 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk te dezer plaatse haar jaarvergadering houden. In het café van den heer J. Quirijns aan de Vaartkant, werd een aigemeene ledenvergadering gehouden van de „Onderlinge Tuinoouwver- eeniging" te dezer piaaise, waarop de lezing werd gehouden over: „Het ge bjuiken nut van de A. S. F. korrels voor tuinderijen en boomgaarden" Deze leerzame verhandeling werd door de aanwezigen met belangstelling gevolgd. WASPIK. De Postduiven vereeni ging »de Reisduif» gevestigd bij dhr. Chr. van Dongen te Waspik houdt hare jaarlijksche tentoonstelling op Zondag a.s. 12 Januari. Daar bovengenoemde vereeniging over een collectie beste vliegduiven beschikt, worden alle liefhebbers van Waspik en omstreken vei zocht deze tentoonstelling welke geheel gratis I toegankelijk is met een bezoek te vereeren. Predikbeurten Zondag 12 Jan. Ned. Herv Kerk n.m. 2 uur Ds. Mühlnickel van Waalwijk. vergadering met film vertooning, die druk bezocht was. Deze avond was speciaal bestemd voor de vrouwen der leden, die dan ook in grooten getale waren op gekomen. De spreker die het nut der Coöpe ratie op zeer duidelijke wijze uiteen zette, had een aandachtig gehoor, en de propagandafilm viel bijzonder in den smaak, bovendien werdende aanwezigen nog op een versnapering onthaald, zoodat alles bij elkaar genomen de vrouwen een gezellige avond hebben gehad. In deze gemeente is dit jaar dokter Chr. Lips aangewezen tot het verrichten van doouenschouw. De R. K. Tooneelvereeniging »St. Bavo» van het Doip zal op Zondag 12 Januari a.s., om b'/2 uur namiddag een uitvoering geven op het Veer in het JSt. Henricusgebouw Donderdagavond is in het St- Henricusgebouw voor de laatste maal opgevoeid het kerstspel van Felix 1 immermans »En waar deslerre bleef stille staan..» De uitvoering was uitsluitend toe gankelijk voor de werkloozen uit deze gemeente, en kwam ten bate van de kindergaarkeuken der St, Vincen tins vereeniging. De groote zaal was stampvol, zoo goed als alle werkloozen waren op. gekomen. De propagandaclub »Voor God en Vaderland» heeft een buitengewoon succes gehad met de opvoering van dit schitterend stuk,wantniet minder dan vier maal is het voor een uit verkochte zaal opgevoerd. GEERTRUIDENBERG. Op 1 Febr. a.s. hoopt onze stadgenoot de heer W. Lambregts den dag te herdenken dat hij voor 40 jaar als plaatselijk Ue jaarlijksche verpachting deurwaarder door burgemeester en van zitplaatsen in de Ned. Herv welhouders dezer gemeente werd Kerk heeft f260 opgebracht, hetgeen aaJf.ef ld,] het dubbele is van de opbrengst ten Alfaoewel de menschen Lambregts vorige jare. n 8raaë aan hun deur zagen ver- verkoop van weldadigheidszegels, hee t onder leiding van mej. Joh. M. van Suijlekom dit jaar wel eer van zijn weik, want geplaatst werden: 45 serie's kaarten Voerman a 10 35. 60 kaarten L. Apol a 7 cent, 50 kaarten L Willes a 7 cent, 947 zegels van 3 cent, 280 zegels van 8 cent, 538 zegeh van 10 cent en 14 zegels van 16 cent. Voorwaar een mooi succes, waarvoor een woord van dank op deze plaats zeker niet misplaatst is Voor de Ned Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des nam. half drie op te treden Ds. Cuperus In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W B Rijken, is tot voorzitter van de Coöp. dikant of een candidaat tot den HpiIioppi liiVnc» a r~j I door dank zij ook zijn volle mede- van Tn Kerkeraad in overleg met I Vele kwarties en de Kerkvoogdij. RAAMSDONKSVEER. In Dec. passeerden totaal 1187 vaartuigen met een inhoud van 157677 Ton de rolbrug over de Donge alhier. In tolaal passeerden er 1^640 vaar tuigen gezamenlijke inhoud 2367306 ton. Gedurende de maand Dec. werd aan het Postkantoor alhier ingelegd f37405,44 en terugbetaald f39578,81. Bij de gehouden verhuring van zitplaatsen in de Herv. Kerkwerd ongeveer1800 f900 meer ontvangen dan het vorige jaar. een veiligen weg vonden naar de ge meentekas. Door den burgemeester dezer gemeente is ingevolge art 54,2elid der drankwet een verbod uitgevaar digd dat personen beneden 16 jaar, tenzij zij in gezelschap zijn van een meerderjarige, worden toegelaten in de verlofslocaliteit, gelegen aan de Leerthouwerstraat no. 6 en bewoond door H. de Vries. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. Zuurdeeg. In de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9,30 endes n.m. 2 uur kondigt zich de griep aan: Een gevoel van moeheid, pijn in de ledematen. Dan direct naar bed en tot de dokter komt van tijd tot tijd:, net product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6