a1ön"nëe"rtüöpditrlad! BRIEVEN UIT DUSSEN BUITENLAND RECHTZAKEN. KANTONGERECHT. LANDBOUW. BINNENLAND KERKNIEUWS. BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Dussen, 7 Januari '36. Na eenigen tijd van onderbreking, verschillende omstandigheden hebben daartoe geleid, zijn wij ihans weder, om in de gelegenheid een brief uit Dussen wereldkundig te maken, al thans in figuurlijken zin natuurlijk. Opmerker kan echter niet nalaten, bij dezen eersten brief in het nieuwe jaar, aan alle trouwe lezers van den Echo en aan diegenen die dit nog zullen worden, een voorspoedig jaar toe te wenschen. Bij deze dan onze beste wenschen voor het jaar 1936 Wederom is een jaar voorbij ge sneld met alle lief en leed, en een nieuw jaar ligt voor ons 1 Wat zal 1936 ons brengen? Geachte lezers en lezeressen, slechts op een punt kan Opmerker U van antwoord dienen bii het stellen van deze vraag. n.I. dat ook in dit nieuwe jaar Opmerker zijn medewerking wil verleenen bij de bespreking der ver schillende gebeurtenissen in onze gemeente. En om maar direct roet de deur in huis te vallen, zullen we de afgeloopen Eerste Uussensche Winkel weck onder de loupe nemen. Als buitenstaander wekte het mijn ver- wondering dat alleen in Dussen om strecks Kers'miseen winkelweek werd georganiseerd In de meeste plaatsen doet men dit gewoonlijk omstreeks St Nicolaas 1 Nu is het wel waar dat toen reeds de bonnen in omloop werden gebracht, maar de eigenlijke winkelweek vond eerst plaats van 21 tot en met 28 December Nu moetik er ech'er direct aan toevoegen dat ik, en natuurlijk meerderen met mij, hoe genaamd geen verschil heb kunnen ontdekken tusschen de eigenlijke winkelweek en de overige dagen van actie, zoo zullen we deze maar noemen. Ik geloof dat hieromtrent nog heel wat te doen is geweest, trouwens, de aandachtige lezers van dit blad zullen met mij wel een drietal ingezonden stukken over deze winkelweek in de Echo hebben opgemerkt. Ik moet eerlijk bekennen, ook deze ingezonden stu'ken gaven mij geen duidelijk in zicht op de juiste toedracht der zaak Hoe het ook zij. nog altijd blijven de volgende vragen voor mij onbeantwoord. maar wellicht kan Opmerker t.z t zelf hier nog wel een antwoord op geven. a. Waarom werd de winkelweek georganiseerd van 21-28 December terwijl dit in andere plaatsen op St. Nicolaas gebeurt? b. V\ aar bleven die middenstanders die anders den scepter zwaaiden c. Waarom geen intense actie ge durende de winkelweek? Zie hier een drietal vragen waarop ik nog geen antwoord weet te geven. Met dit al zouden de geachte lezers de meening kunnen gaan kiijgen, dat Opmerker, het werk dat door enkele middenstanders werd tot stand gebracht, niet wil waardeeren Niets is minder waarl Het bevreemdde mij alleen dat juist hier, waar de eerste actie was begonnen, een ander tijdperk werd gekozen tot 't voeren dezer actie, en dat zoo weinig be langhebbenden oegroote maatschappe lijke waarde hiervan hebben gevoeld. Over de organisatie zelf niets dan lof en met vertrouwen zien we een volgende gelegenheid tegemoet. Bij het einde der winkelweek trof men enkele verheugde, doch vele teleurgestelde gezichten Ja dit is nu eenmaal zoo, loterij is loterij, en een volgende maal ?ijn wellicht weer anderen de gelukkigen. Laier hoorde ik dat er toch nog personen zijn ge weest die eenig wantrouwen hebben gekoesterd, hetwelk op een afdoende manier, naar men mij mededeelde, werd afgestraft. Middenstanders, tenminste actie voerende middenstanders, dat was goed bekeken van dat liefdadig doel; de nieuwe wetten zijn ook zoo uit gebreid nietwaar? Alles bij alles, de winkelweek is achter den rug en naar we hopen, heeft dit eerste streven dusdanige successen opgeleverd, dat zij op den ingeslagen weg zullen voortgaan. Verheugend was het ook te consta teeren dat onder de neringdoenden een begin is gekomen van 't begrijpen van 't groote nut van reclame, en inzonderheid de etalage reclame Het begin was er, dus een verdere voort zetting mag redelijkerwijze wordtn verondersteld. Hoewel op kleinere schaal, heeft ook een andere jeugdige Dussensche vereeniging van zich doen spreken Wij bedoelen hier de Dussensche konijnen, en pluimveefokvereeniging met haar eerste tentoonstelling voor Dussen en omstreken op 21 en 22 December j 1. We zeggen kleiner in omvang maar daarom niet minder grootsch Deze eerste tentoonstelling mag in zijn geheel genomen als ge slaagd worden beschouwd, en geen enkel onderdeel was slecht verzorgd Het is verheugend dat in onze ge meente meer organisatiegevoel, meer initiatief bij de menschen is waar te nemen. Veel, ja heel veel zelfs staan wij in verschillende opzichten achter bij andere plaatsen. Maar hierin komt indien de voorteekei en ons niet be driegen, gelukkig en langzaam ver andering. Het is aan de jongeren om dit te bestendigen. Lezers tot een volgende maal. Opmerker. hij op 14 October jl om 12 uur 9 middags te Sprang een aanrijding had veroorzaakt. Ph. van Kinsbergen, handelsreiz;ger te A dam, zat met Benjamin Maan dag eveneens handelsreiziger te A'dam in een auto en reed van Waalwijk naar Kaatsheuvel. Op het kiuispunt met den weg naar Loon op Zand stopten zij om naar een wegwijzer te kijken, daar zij hier onbekend waren Tegelijk kwam beklaagde uit de richting Loon op Zand en reed hen aan Beklaagde moet zeer snel ge reden hebben, want zijn remspoor wa9 ruim 30 Meter lang Conform den eisch werd hij ver oordeeld tot f25 boete Ol 25 dagen Fraude door gem secretaris. J. T 53 jaar, destijds gemeente secretaris te Veen stond voor de Rechtbank te 's Rosch terzake dat hij in de jaren 1932 en 1933 te Veen had weggenomen ongeveer f3000,- eigendom van de gemeente Veen Dit geld had hij in zijn dienstbe trekking als secretaris der gemeente ontvangen. Verdachte heeft toegegeven ongeveer T158, te hebben ontvreemd uit de gemeentelijke armenkas Hier was echter een tekort van plm f270. Getuige Casparus Landweer, burge meester te Veen verklaart vanaf begin 1932 burgemeester van Veen te zijn. Beklaagde was aldaar secre. taris, gemeente ontvanger en armen bezorger. Te 21 Maart is er een kasopname gedaan van de armenkas waarbij een tekort van f270 95 uit de boeken bleek Ook als gemeente, ontvanger heeft beklaagde, naar ambtelijk is vastgesteld, tekorten ge. maakt die niet niet nader werden verklaard. Beklaagde is van zijn vrouw ge scheiden en voor de tweede keer gehuwd Hij had een tractement van f 3300 Er was reeds geruimen tijd verdenking tegen hem. Verdachte is na het ontdekken der fraudes wel ontslagen, maar is thans wethouder na de jongste verkiezingen Getuige C Schreuders, landbouwer en oud wethouder te Veen heeft des tijds als wethouder mede de fraude's geconstateerd Getuige opperwachtmeester Akik verklaart dat niet hekend was dat verdach'e boven zijn stand leefde Waarschijnlijk onderhield verdachte van het ontvreemde geld zijn eerste vrouw De O ficier van Justitie wees erop dal alleen ten opzichte van de f270 het wettig bewijs kon worden geleverd en eisetre 1 jaar gevangenisstraf Verdediger Mr. Baron van Hugen. poth te Den Bosch pleitte vrijspraak op juridische g-onden, subs, ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. Uit Waalwijk. Op den vooravond van Allerheiligen J. H V. te Waalwijk, schoenfabri. kant, stond terecht wegens overtreding der arbeidswet. Op 31 Oc.ober j 1. in de namiddag om kwart voor zeven had hij in een perceel aan de Grootestraat te Waal wijk door drie onder hem staande werklieden werkzaamheden laten ver richten, bestaande in het inpakken van schoenen. Beklaagde verontschuldigde zich, door te zeggen dat het de vooravond van Allerheiligen was en dat er nog haast gemaakt moest worden, om enkele bestellingen tijdig afgeleverd te krijgen. De eisch luidde drie ge'dboete's van elk f4,_ Hij werd veroordeeld tot diie boetes van drie gulden Uit Almkerk Zooveel geleerdheid zat er niet bij I J v. H. een stevige oude baas uit Almkerk had niet voldaan aan een vordering van den voorzitter van den Raad van Arbeid tot het geven van ii lichtingen en kwam daarom wegens overtreding van de Arbeidswet voor den Kantonrechter. Daar beweerde hij, dat hij de vordering wei had ontvangen maar hij kon er geen wijs uit. Ik ken geen radioschrift, zei hij, ik ben al een oude rat en heb geen Hooger Burger school doorloopen Wie maar een doodgewoon dorpsschooltje heeft ge had, kan geen wijs uit al die geleer digheid. Maar tegen de politie had hij ge zegd Ik heb op die aangeteekende brief van den Raad van Arbeid geen antwoord gegeven, omdat ik geen kantooruren houd De eisch luidde f 7.50 boete. De ongeletterde man werd veroordeeld tot f5 boete. Uit Loon op Zand. Aanrijding. E P J. v. H uit Loon op Zand. lederfabrikant, stond terecht omdat Roosevelt richt zich lot de jeugd President Roosevelt heeft in een rede ter herdenking van generaal Jackson zijn tegenstanders beschuldigd van hebzucht en van het streven van speciale voorrechten voor zichzelf Het is slechts een minderheid in het financieele- en zakenleven die een aanslag wil plegen op de vrijheden van het volk De president stelt zijn verwachtingen op de jeugd. Gandhi. De gezondheidstoestand van Gandhi geeft aanleiding lot ernstige bezord- heid. Sedert eenigen tijd mag de mahatma zijn bed niet meer verlaten John Gilbert f De beroemde filmacteur John Gilbert is heden plotseling overleden. De werkloosheid in Duilschland De werkloosheid in Duitschland is in December met een half millioen toegenomen. Opzienbarende onthullingen In de Amerikaansche senaats commissie, die belast is met liet instellen van een onderzoek naar den particulieren wapenhandel zijn gisteren nog meer opzienbarende ont hullingen gedaan omtrent de voor geschiedenis van de deelneming der Vereenigde Staten aan den wereld oorlog Gebleken is o.a. dat Engeland verschillende wapenfabrieken in de Vereen, Staten controleerde. John Pierpont Morgan, de groote bankier en wapenfabrikant, woonde vergade ringen van de firitschen oorlogs raad bij. Italiaansch consulaat in Mantsjoekwo Het agentschap »Domei» beves tigt, dat Leone Weilschott, de Ita- liaansche afgezant naar Tokio tot taak heeft, het Italiaansche consu laat—generaal in Mantsjoekwo te heropenen. Italië zou aansturen op samenwerking met de niet-Volken- bond-staten Japan, Mantsjoekwo en Duitschland. Opstand in Siberië. In Oost—Siberië en het Baikal— gebied zouden opstandelingen onder de boeren uitgebroken zijn. In het afgeloopen jaar zijn honderden personen gearresteerd en met gifgas terechtgesteld. Hauptmann's terechtstelling 1 De directeur van de staatsgevan genis van New-Jersey, Kimberling, heeft Hauptmann medegedeeld, dat zijn terechtzitting bepaald is op 17 Januari a.s. Hauptmann's vrouw zal haar man voortaan eiken dag in de doodencel mogen bezoeken. Eerst a.s. Zaterdag tijdens de zit ting van het hof van gratie zal de finitief over Hauptmann's lot wor den beslist. Felle koude in Zweden en Siberië. De bladen melden uit Oost-Sibe- rië en Noord-Zweden, dat daar een hevige koude heerscht. In de laatste dagen zijn temperaturen genoteerd tot 60 graden beneden het vriespunt. Het is den geheelen winter nog niet zoo koud geweest als in de laatste dagen. De Vlootconferentie De bedoeling van deze bijeen komst is een partieele reorganisatie van de B.B A. te bespreken. Het zou vet der in de bedoeling Eggen, dat Rijk en Provincie zich elk voor een derde in deze onder neming interesseeren en de 6 maat schappijen ook voor een derde. Men wil aldus trachten het B.B.A.- bedrijf op gezonde basis te brengen. Vermindering van de bietenyarantie. De totale bietengarantie zal wor den verminderd met 5 pet. ten bate van de Veenkoloniale fabrieksaard appelen. Wat crediteuren derven 1 Volgens het weekblad Handels belangen werden gedurende de maand Dec. bij de gezamenlijke Griffies in Nederland gedeponeerd 146 crediteurenlijsten met een totaal passief van f 3.132 193, waarvan preferent f 420.518. Sedert 1 Jan. 1935 werden gedeponeerd 2210 cre diteurenlijsten met een totaal pas sief van f 44 864.612 waarvan pre ferent f 7.700 913. De vergadering van de eerste commissie van de vlootconferentie is uitgesteld tot Maandag. Men vreest spopdig einde van de conferentie Reorganisatie B. B. A. Naar het N. v. h. Z meldt, wordt in het Gouvernementsgebouw te Den Bosch een bijeenkomst gehou den van vertegenwoordigers van het Rijk, Ged Staten van N Brabant, van de B B A. en van de Brabant- sche 1 ramwegmaatschappijen, welke bij de fusie betrokken zijn geweest. WAT DE EERSTE DAG VAN HET NIEUWE JAAR ONZE LAND BOUWERS BRACHT. Ook voor onze boeren is wederom een jaar voorbijgegaan, een jaar vol kommer voor ontelbaar velen, een jaar van zware zorgen en voor niet weini gen van nijpende nood. De oogsten bleven in 't algemeen genomen beneden de middelmaat, soms zeer aanzienlijk, wat voor 'n groot gedeelte 't gevolg was van de ongunstige weersgesteld heid. De langdurige koude periode in het voorjaar belemmerde de ontw:kke- ling der gewassen. De aanhoudende droogte in den zomer veroorzaakte ontijdige rijping, terwijl de natte perio de welke eind Augustus inzette, het nog te velde staande graan deed schieren en de groei der uitgezaaide stoppel- knollen zoodanig belemmerde dat daar van op vele plaatsen niets is terecht ge komen. De opbrengst der suikerbieten was in t jlpemeen zeer onbevredigend, evenals die der aardappelen, in hoofd zaak voor wat de eigenheimers betrof. De al'oo verkregen opbrengsten wa ren in vele gevallen gering te noemen en wat .neestal daarmede gepaard gaat, de kwaliteit was verre van superieur. Voegen we daarbij nog dat de prijzen van logge en gerst, twee zeer voorname producten, vooral in de aanvang verre beneden den in uitzicht gestelden richt prijs bleven en de tarwe vanwege de geringere kwaliteit soms een rigoureuse korting werd toegepast dan meenen we dat we de toestand waarin vele land bouwersgezinnen in 1935 kwamen te verkeeren, niet te somber te hebben ge schilderd. We twijfelen er dan ook niet aan, of het dorre cijfermateriaal dat straks door de Landbouwboekhoud- bureaux zal worden gepubliceerd, zal deze zienswijze komen bevestigen. We kunnen ons voorstellen dat in deze dagen van jaarwisseling bij me nige boer de angstige vraag is gerezen: Wat zal 1936 ons brengen? Een vraag waarop 1936 alleen antwoord geven kan. Hij zal daarom rustig moeten af wachten. Den eersten dag van het nieuwe jaar werd hij niettemin al aan genaam verrast door een mededeeling welke hij ontving van de Nederl. Zui- vel-Centrale. Deze hield namelijk in, dat hem in verband met de intrekking van de regeling inzake melksteunbe- perking ontheffing werd verleend van de verplichting tot het bijhouden der melkboekjes M.P.B. No. 9, van het in sturen der weekrapporten M.P.B. No. 8 met melkbriefjes M.P.B. No. 6, van het afgeven van voornoemde Melk briefjes en het bijhouden van de klan tenboekjes M.P.B. Nos 1 en 2. Begrijpelijkerwijs zal bij het ontvan gen van deze mededeeling menige boer en menige boerin 'n zucht van verlich ting hebben geslaakt. Wel was het reeds eenige tijd bekend dat de bestaan de regeling tot beperking der melk productie welke per 31 Dec. zou wor den ingevoerd, geen doorgang zou vin den. doch hierdoor werden de betrok kenen nog niet van de verplichting ontslaan, de voorgeschreven adminis tratie bij te houden. Een zeer lastig en tijdroovend werk is hiermede van de baan. We zullen hopen dat dit de eer ste stap is op de weg die leiden zal naar meer vrijheid van de boer op eigen erf. Welke maatregelen er nu zullen genomen worden om te komen tot noodzakelijke inperking van de melkstroom is nog niet bekend. De ge ruchten welke eenige tijd geleden de ronde deden over een hernieuwde af slachting van vee zijn verstomd en het vermoeden is gewettigd dat ook deze maatregel door de Regeering niet deugdelijk genoeg zal worden geacht. De vreugde veroorzaakt door de hierboven vermelde mededeeling werd jammer genoeg wederom onmiddellijk geheel teniet gedaan door een ander bericht, betrekking hebbende op de verbouw van suikerbieten in het jaar 1936. De bekende gele enveloppe bevatte 4. 1 een circulaire met aanvraagformulier voor Suikerbietengarantie 1936. Deu |J circulaire bevat o.m. deze zeer belang- R I* rijke bepaling dat slechts dan een defi- nitief garantiebewijs zal worden uitge reikt, indien de teler binnen veertien 1 dagen na ontvangst van de voorloopi- ge toewijzing, de daarbij behoorende bevestiging heeft ingezonden aan de DR landbouwcrisisorganisatie, onder ver- melding van de oppervlakte welke met suikerbieten is bezaaid, of zal worden bezaaid. Indien deze bevestiging niet b:: tijdig wordt ingezonden zal worden J aangenomen dat van de garantie geen r. gebruik zal worden gemaakt. alS U Een tweede bepaling welke niet na- Üel* laten zal in de betrokken kringen veel WJ ontstemming te wekken, is deze. Iedere aanvrager die in '35 suikerbieten heeft 2el S'V geteeld en aan een of meer erkende Ilü^ suikerfabrieken heeft geleverd, over- ic eenkomstig de bepalingen der steun- regeling 1935, zal in het algemeen kun- 111 M nen rekenen op een vaste garantie" je 11 van 90 van de oorspronkelijke ga- eüiniii rantie in 1935, behoudens in nader te 8e11 beoordeelen gevallen, en voor zoover O-vanen, cu voor zoover i de betrokken aanvrager zijn bedrijf irslea uitoefent op dezelfde boerderij als in *eslda genoemd jaar en zijn oppervlakte Khcelt bouwiand in 1936 niet kleiner is ge- ^elld worden. lerüet En verder: Naast deze vaste garantie val1 zal de teler een „aanvullende garantie" uu z kunnen verkrijgen. Uit den aard der «iwell zaak mogen in verband met het bepaal- pr Pa de, dat 90 der garantie „vast" is. (vei 1aj< van deze aanvullende garantie geen Ktavn groote verwachtingen worden gekoes Jeili"è terd, zoodat men met de aanvrage jare r.\ hiermede rekening dient te houden en eüoud vermeerdering alleen gelieve aan te f. be vragen onder een duidelijke, doch kor eilore te uiteenzetting van de motieven, waar B Wint aan men recht op vergrooting meent te ienstai kunnen ontleenen. Nimmer zal meer ie hee garantie worden verleend dan noodig fstond is om een vierde van de oppervlakte lok i bouwland met suikerbieten te betelen wam Ziedaar de bepaling welke in vele acant, gevallen practisch neer zal komen op iet is 'n vermindering der hoeveelheid ga rantie met 10 Wij aarzelen niet de ze bepaling voor onze streek funest te noemen en wel hierom, omdat het ver moeden gewettigd is dat hier per h.a. bouwland maar zeer v/einig garantie aanwezig is. Verreweg het meerendeel der landbouwers hier zullen uit de stel lige bewering dat „nimmer méér ga rantie zal worden verleend dan noodig is om één vierde deel van de opper vlakte ^bouwland met suikerbieten te betelen", niets anders lezen dan bittere ironie. Er zijn hier bedrijven die niet eens één achtste deel van hun bouw land met bieten kunnen bebouwen. Het feit dat het bij de betrokken in stanties in de bedoeling ligt den Minis ter voor te stellen ook in de Wieringer- meer en in de Veenkoloniën de ver bouw van suikerbieten mogelijk te ma ken ten koste van de bestaande bie- tenverbouwende streken, is wel in staat elk eventueel nog bestaand op timisme over de inhoud van bovenbe doelde circulaire de kop in te drukken. Laten we hopen dat de actie die hier en daar reeds is begonnen om dit drei gende gevaar te keeren, zal mogen slagen. Voor de zielzorg te Groot en Klein Deuteren. De reed9 lang door de talrijke bewoners van Deuteren gekoesterde hoop, dat zij door een eigen kerk beter in staat zouden worden gesteld, hun godsdienstplichten te vervullen, schijnt thans werkelijkheid te zullen worden. Immers wij vernemen dat er plan. nen bestaan om lang9 den grooten weg naar de Langstraat aan 't kruis punt met de Oude Vlijmensche weg te komen tot den bouw eener kerk. De Paters Maristen, die in Nederland nog stichtingen hebben te Hubt in Zeeland en Glanerburg bij Enschedé hopen hier een klooster met kerk en Juvenaat te stichten. Deze kerk zal geen parochiekerk zijn, maar een z.g.n. rectoraatskerk. De Paters Maristen zullen slechts in beperkte mate de parochiale bediening uitoefenen Het Juvenaat zal dienen tot opleiding van candidaten voor de congregatie der Paters Maristen. Ongetwijfeld een heugelijke tijding ▼oor de bewoners van Deuteren. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP B'J eker egelinj yerd telgeer eiide iezien aren, ierder vij de ossing vel da nogelij teleekt jen Ch jenigiü liet Ka twam. iat de 5oncou wist te nenwe •engoe werd g boven nog ve nnderv iongen: verder meente de Wii er aai niet he het eet memoi natuur prachti door di De to gastte blijspel »Entre heeft <j revue Specia: dat de voerd I een ge gen pr willen voet ba combii lste k Rotter zijn n waardi eenvol Pro vin raad Hoewe was vi Provin Gemee niet in De R.I een li ipeentt deeld eons it -ling )nieu oede itste rvol i ii 'ig P ten, ze g srtri

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8