Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De oorlog in Abessinië FEUILLETON EN LIEFDE IN CHINA. EERSTE BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. DOOR. ER\5VR1NC? NUMMER 5. WW WOENSDAG 15 JANUARI 1936. 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. traiico ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Nog strijd om Makallé. Het is moeilijk om zich een beeld te vormen van den strijd die thans nog om Makallé woedt. De berichten die daaromtrent binnenkomen zijn zoo verwarrend, dat zij nauwelijks een conclusie toe laten. In de Abessijnsche berichten is het weer een en al gejuich en in de Italiaansche berichten worden alle Abessijnsche aanvallen uit Tem bien en uit de richting van Ama Aradam afgeslagen. Zeer onwaar- scliijnIijk is dit ook niet. Men zou kunnen zeggen, dat indien deze aanvallen niet afgeslagen waren, de Abessijnen nu zoo langzamerhand Makallé wel bezet zouden hebben. Dit is nog niet het geval. Zelfs is het aan twijfel onderhevig of het Abessijnsche bericht, dat vermeldde dat het grootste gedeelte van de Italiaansche troepen uit die stad reeds was teruggetrokken wel juist is. Zoo lang de Italianen Makallé kunnen b- houden, zullen zij dat ongetwijfeld doen. De Italiaansche berichten trachten echter niet den indruk te wekken, dat de Abbes- sijnsche bedreiging om Makallé af neemt. Het herhaalde optreden van de Abessiniërs bij Ama Aradam wijst daar ook niet op De Italianen be stoken dit punt wel heftig, zoowel met hun zware artillerie als met hun vliegtuigen en de Abessiniërs zijn wel eenige keeren genoodzaakt ge weest om zich hier terug te trekken. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 54. En van de drie vluchtelingen was Ching, Chinees in hart en nieren on danks het dunne laagje Europeesch vernis, wel het meest in de wolken. Heel prachtig huwelijk, dokter Forsvlh, betuigde hij enthousiast, heel prachtig huwelijk, Missie Barrington. Miss Barrington, Shing? Neem me niet kwalijk, dokte» Forsyth, grinnikte de trouwe ziel. ik bedoel Mevrouw Forsyth. Ching hij is gelukkig als een vlasvink zingen kan. En uil zijn ongeknutseld gemoed brak een traditioneele, antieke huwe lijkszang loseen roerende wijs, weemoedig in de ooren van een Wes terling. Eindelijk kwam het oogenblik, dat bruid en bruidegom, weggeglipt van de feestelijkheden, een poosje alleen waren. In het van goud en velerlei kleur schitterende vertrek legde Dick Forsyth zijn handen op Kathleen's no^ steeds omsluierde schouders. Door den nevel van rood scheen de glans van kostbare jaden, hel huwelijksge schenk van Nang Kung en haar vader, maar hij had in dit uur geen belang stelling daarvoor. Zijn blik bleef als betooverd op haar bloeiend gezichtje rusten, zocht toen haar oogen, waar van geen sluier den gloed verdooven kon. Kathleen! fluisterde hij. Toen lichtte hij den sluier op en zij vloog in zijn armen, gelukkiger, dan wel- doch zij rukken blijkbaar steeds opnieuw en steeds krachtiger op ln ieder geval blijkt wel, dat de strijd om Makallé een uiterst span nend verloop heeft. Belangrijk is het bericht, dat de Abessiniërs opnieuw versterkingen naar het Noordelijk front sturen. Het is blijkbaar hun bedoeling om de Italianen voor het begin van de kleine regens zoo ver mogelijk terug te dringen en in ieder geval te voor komen, dat de Italianen verder op rukken. Vredesbemiddeling Er gaan weer meerdere geruchten over bemiddelingspogingen om den oorlog te beëindigen. Uok 't Vaticaan en vooral de Belgische regeering zijn daarbij betrokken. Mussolini zou tot het inzicht zijn gekomen dat zijn oorlogscampagne moet mislukken en daarom iets meer toegeeflijk ge stemd zijn om tenminste den schijn voor zich te redden. Na al het gebeurde gelooven we vcorloopig nog niet veel van al die berichten. 20 Januari komt de Commissie van Achttien weer bijeen, maar het ziet er nog niet naar uit dat nu het petroleum—embargo afgekondigd zal worden. Goenng's jaardag. Rijksminister Goering, die tevens Pruisisch minister—president is, heeft zijn 43sten ja ndag gevierd. Hij heeft te dier gelegenheid een bal in de Opera te Berlijn gegeven, waaraan 2100 genoodigden hebben deelgenomen. Volgens den Berlijn schen correspondent van de News Chronicle heeft het de aandacht getrokken dat Hitier en Goebbels niet aanwezig waren De zaal wemelde overigens van "licht ooit een bruid in China geweest was. Het duurde een heelen tijd voor zij weer aandacht voor iets anders dan elkaar hadden. Het zonlicht viel in breede stralenbundels binnen en zij liepen naar het open latwerk, hij den arm om haar heen geslagen, om in den zeldzamen, exolischen tuin met zijn wondermooie bloesem, zijn bloei ende struiken, zijn klaterende fontein, het kleine meertje en de sierlijke brug te kijken. En staande in het gulden licht, kuste Dick Forsyth haar. Kathleen, fluisterde hij, de scha duw van Li Weng-Ho is nu van ons leven genomen. Ja, was het zachte wederwoord. Hij heeft plaats gemaakt voor zonne schijn, dank zij de goedheid van een klein kind. Drie dagen later vertrokken zij op de huwelijksreis naar Canton. Kath leen in den stoel, die haar veilig door zoo menig gevaar gedragen had, ter wijl Forsyth, wanneer hij althans niet de voorkeur aan loopen naast de hare gaf, een van den gouverneur ge bruikte. Ching vergezelde hen ook op dezen tocht om het bevel over de koe lies te voeren en als bewaking had hun gastheer een aantal soldaten meege geven, wier uniform al voldoende was om overal respect af te dwingen. Zij trokken zuidwaarts in gemak kelijke etappes, naar den Pi-Kiang, in stralende zonlicht door een van bloemen doorgeurd land over welige heuvelen en sprookjesachtige brug gen. Herbergen vermeden ze, over nachtend onder den wijden, met ster ren bezaaiden hemel. Het waren vol maakte wittebroodsweken, waarin tijd en eeuwigheid schenen ineen te vloeien, zoodat ze den juisten dag ver geten waren toen eindelijk de stad aan de rivier in het zicht kwam, waar heen de mandarijn snelle boodschap pers gezonden had om voor een sam pan te zorgen. Er vloog een schaduw over Kathleen's gezicht, toen zij het «prominenten» en bood 'n feeërieken aanblik. Het was een festijn, zooals het Derde Rijk in jaren niet heeft meegemaakt, schrijft een der bladen. En dat wil wat zeggen 1 Rusland's leger. In het centraal executief comité van de sovjet-unie is medegedeeld, dat de legerbegrooting voor 1936 zal worden verhoogd van 8 tot 14 milliard roebel. Dn i tsch land's Kerk con flicl. Het conflict tusschen staat en evangelische kerk in Duitschland heeft zich opnieuw toegespitst. Wonderbare genezing te Lourdes Een wonderbare genezing te Lourdes is door een artsen commissie aldaar bevestigd. De zaak—Hauptmann. Het Hof van Gratie van den staat New—Jersey heeft Hauptman'sver zoek om gralie afgewezen. vaartuig zag. Wat is er? vroeg Forsyth. Waar denk je aan, Kathleen? Aan Yong-Foo, aan mijn vader en Li Weng-Ho. Je vader is niet in Yong-Foo, vertelde Dick rustig. Hij heeft China verlaten. China verlaten? echode ze. Hoe weet je dat, Dick? Hij gaf haar den brief van haar vader. Hoe wist hij het, Dick? vroeg ze, toen ze de enkele regels snel gelezen had. Hoe heb je dien brief gekregen? Heb je hem gesproken? Ja, bekende hij. Ik sprak hem den dag dat we op de Yamen in Yun nan aankwamen. Hij was erop betrapt dat hij opium in de stad smokkelde en omdat hij vermomd was als een Chinees, werd hij aan de schandpaal geslagen. O Natuurlijk heb ik op zijn vrijla ting aangedrongen; de gouverneur heeft een hartig woordje met hem ge sproken, legde de belofte dat hij China zou verlaten, vast en nam maatrege len dat hij zich niet meer aan kon onttrekken. Je vader schreef dezen brief op den Yamen. Wist hij dat ik daar was? Nee, dat denk ik niet. Vroeg hij nog naar me? Neen, klonk het onbewogen be scheid. En heb je hem iets verteld? Evenmin. Ik had hem, bijwijze van steekproef, gevraagd waar je was en hij beweerde dat je gezond en wel in Yong-Foo was, maar ik beo abso luut overtuigd dat hij loogdat hij beter wist. Wat meen je dan dat hij werke lijk dacht? Forsyth zag de vraag onbevreesd on der de oogen. Hij oordeelde dat de volle waarheid voor Kathleen het best was, hoe bitter die op het oogenblik ook mocht zijn en hij antwoordde O economisch technologisch instituut voor Noord —Brabant. De besturen van de r.-k. werk geversverenigingen in de diocesen Den Bosch en Breda, en de voor zilters en de secietarissen van de Brabantsche Kamers van Koophan del, hebben dezer dagen de plannen tot oprichting van een oeconomisch- technologisch instituut voor de pro vincie Noord—Brabant besproken. Besloten is, ter kennis van Ged. Staten van Noord - Brabant te brengen, dat het Brabantsche be drijfsleven zich gaarne aansluit hij den in de afdeelingen van deProv. Staten uitgesproken wensch, bij de oprichting van het Noord- Brabant sche instituut samen te werken met het bestaande Oeconomisch-iechno- logische instituut, dat gevestigd is aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Het zal op prijs worden gesteld, indien de genoemde werkgevers organisaties en de vijf Brabantsche Kamers van Koophandel in de ge legenheid zullen worden gesteld, hierover met Ged. Staten te over leggen, vóórdat het provinciaal be. stuur een beslissing zal hebben ge nomen. Prov. Staten van Noord—Brabant. In verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid van de Provinciale Staten van Noordbra bant (vacature wijlen J J. M. Rubert) door den heer A. .1 L. Juten te Bergen op Zoom, heeft de voorzit ter van het Centraal Bureau tot lid dier Staten benoemd verklaard den heer C. T. L. Moors te Nieuw Vosmeer. Het ontn)erp—reisbelasting. Naar het D. v. N. verneemt, zou in het binnenkort te verwachten ontwerp—reishelasting een artikel openhartig. Ik vermoed dat hij dacht dat Li Weng-Ho je in zijn Yamen in Pi-Chow bij zich had. Kathleen zei niets en toen hij haar aankeek wist hij, dat ze het met zijn veronderstelling eens was. Na een poosje verbrak ze het stil zwijgen. Wat als Li Weng-Ho in Yong- Foo. teruggekeerd is? Zou het niet ge vaarlijk zijn om daar in het voorbij varen een bezoek te brengen? Dat is niet mogelijk. Maar we kunnen op de sampan blijven en Ching naar de statie sturen met een bood schap voor dokter Wang-Hi. Als het cenigszins kan wil ik hem spreken. Er zullen voorzieningen getroffen moe ten worden, als we voorgoed naar Yannan terug gaan. O, maar dat doen we immers ze ker! Ik heb het de kleine Nang Kung beloofd. Toen zij de stad aan de rivier be reikten bleek het, dat vrees ongegrond was. Li Weng-Ho was inderdaad naar Yong-Foo teruggekeerd, maar zou niemand meer ecnig kwaad doen. De avond begon te schemeren en plotse ling ging een groote papieren pagode achter den Yamen in vlammen op. Forsyth kende genoeg van de zeden van China om te weten dat dit in brand steken geschiedde om een ge storvene geluk en heil mee te geven op zijn tocht naar het schimmenrijk en een plotselinge gedachte flitste door zijn geest. Enkele meters van hen af lag een andere sampan geankerd en hij riep den zoon van 't Hemelsche rijk, die op het dek stond toe: Voor wien wordt die begrafenis pagode verbrand? Voor zijne Excellentie Li Weng- Ho. Hoe komt die zoo opeens dood? De Oosterling haalde de schouders op. Plotseling gestorven, een week gele den. Nogal raadselachtige geschiede nis. Er wordt gefluisterd dat er moei- worden opgenomen, waarin den grensbewoners 'n kaart kan worden verstrekt voor den tijd vanéén jaar waarvoor minstens 1 5 zou moeten worden betaald, wat practisch neer komt op een aparte belasting voor de grensbewoners. De ex—keizer is ziek. Naar Cetem van bevoegde zijde verneemt, laat de gezondheidstoe stand van den ex—keizer in de laatste weken veel te wenschen over. Hij is meer dan een maand bed legerig, zoodat men met ongerust heid het vei der verloop der ziekte alwacht. Gotdkoope aanbiedingen in levens- miadeleubedrijf. Voor den kantonrechter te Hil versum, oir J. v. d. Ley diende in verband met de wel op de oprui mingen en uilverkoopen, een zaak betreffende de wekelijksche goed- koope aanbiedingen van levensmid- delenbedrijven. Geduagd waren het hoofd van een grootwinkelbedrijf hier te lande en een Hilversumsch liliaalhouder. Hun werd ten laste gelegd het annonceeren van een wenelyksche goedkoope aanbieding hetgeen in een advertentie was geschied. Als verdediger trad op mr. Mut- saerts uit Amsterdam, die opmerkte, dat deze wijze van reclame sinds jaar en dag in het grootwinkelbe drijf van levensmiddelen wordt toe gepast. Vervolgens wees spr. er op, dat met deze gedaagden een 2üüU lal andere winkelzaken in den lai.de gewend zijn een soortgelijke reclame te voeren. Volgens de publieke opinie heeft men hier zeker niet te doen met een uitverkoop of opruiming De ambtenaar van hel O M. mr. 'sJacub merkte op, dal juist door dezen gang van zaken van weke- lijkheden waren met Peking. Toen hij de vorige week uit Pi-Chow terug kwam, was er hier op de Yamen een hoog ambtenaar met soldaten. Den volgenden ochtend vonden ze Li Weng- Ho dood in zijn kamer. Het geheim van zijn sterven heeft hij in zijn grai meegenomen. Hij was een slecht mcnsch. Een heel slecht mensch. vulde Ching deze korte, maar welsprekende lijkrede aan. Forsyth keek met een verheugd ge zicht naar zijn vrouw.. Dat is gelukkig het definitieve einde van onze moeilijkheden. Ching hoeft vanavond niet naar de statie te gaan; morgenochtend gaan we met zijn allen Wang Hi bezoeken. En ze deden het en ontmoetten la ter een zich stroomopwaarts bewe gende sampan met dokter Burrit aan boord, die kinderlijk blij was toen hij hoorde dat ze zich óók in Yunnan zou den vestigen. Maar op den terugweg uit Can ton nemen we van Yong-Foo af niet de route langs de rivier, deelde Kath leen glimlachend mee. Waarom niet? was Burrit's ver wonderde vraag. Het is de beste weg. Dat weten we ook wel. Maar er woont een Boeddhistische abt op de heuvels boven Pi-Chow, die ik graag wilde zien. Een Boeddhistische abt! Wat in vredesnaam Maar toen Burrit het verhaal ge hoord had, had zijn verbazing plaats gemaakt voor begrijpen. Als ik een Rockefeller, of een Carnegie was, zou ik dat klooster een millioen cadeau doen. Boeddha was een heelmeester; Dick is er een, ik ben er een ook u verstaat de kunst om lijdenden te helpen, Mevrouw For syth, maar niemand van ons kan aan dien man tippen. De hemel zegene hem Met welke bede de jonggehuwden van harte instemden. EINDE. Echo van het Zuiden, Waalwybscbe en Langstiaatselte Courant*

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1