Afscheid van Brune van burgemeester Eethen c.a. PLAATSELIJKE BERICHTEN lijksche aanbiedingen een doorloo- pende uilverkoop wordt gehouden. Mr. van der Ley gat' een uitvoe rig vonnis. De wet is onduidelijk en de aangebrachte verhelderingen heb ben zeker niet verhelderend gewerkt. De advertenties geven den indruk van een tijdelijke goeukoope aan bieding, waarbij uit niets blijkt, dat dit niet in t bijzondere omstandig heden van de betrokken zaak ver band houdt. De kantonrechter veroordeelde de gedaagden tot een principieele boete van 1' 10. Heleediging der N.S.B. Het Eerste Kamerlid A. C. de Bruijn heelt gisteren voor de recht bank te Utrecht terecht gestaan wegens heleediging van de N. S B. De eisch is f 200 boete. Om liel damkampioenschap. De elfde partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap dam men is remLe geworden. De stand is thans 14—8 voor Rai- chenbach. ABONNEERT U OP DIT BLAD. De ^Kerkplein» weer gestrand. De »Kerkpleindie reeds gedeel telijk vlot was gebracht is opnieuw gestrand bij Egmond a. Zee en haar positie is thans slechter don ooit. Een storm, die tot een orkaan aan groeide, heeft hv t werk van twee maanden geheel ongedaan gemaakt. De kans op schade bij stormwe.r wordt zeer groot geacht, daar het middenschip op een bank vastzit. Accoord van de firma Schaap aanuaard. Te Haarlem is beraadslaagd over het a ingeboden ontwerp-accoord in de zaak der bankiersfirma J. Schaap Lzn., te Worm'erveer. Een groot aantal crediteuren was aan wezig, waarbij door stemming moest worden i itgemaakt of het accoord van 20 pet zou worden aanvaard, dan wel of het faillissement der firma zou worden aangevraagd. Na lang durige besprekingen is het accoord aanvaard. De Nederlandsche ambulance De Nederlandsche ambulance in Abessynië zou begin dezer week naar Des ie vertrekken. Dinsdagmiddag heeft de burgemees ter van de gemeente Eethen c.a., de heer D. Brune, die per 15 dan. van H.M. de Koningin eervol ontslag uil zijn functie heeft verkregen wegens 't bereiken van den pensioen-gerechtig den leeftijd, afscheid genomen van de gemeente, aan wier hoofd hij gedu rende 30 jaren gestaan heeft. De Afscheidsplechtigheid vond des middags om 1 uur in de raadszaal plaats en werd bijgewoond door de raadsleden met hunne echtgenooten, het secretarie-personeel, de onderwij zers en tal van belangstellenden uit de gemeente en uit de omgeving. O.m. waren daarbij vertegenwoor digd de heer A. D. v. d. Schans, bur gemeester van Giessen, Rijswijk en Andel, de heer Blok, burgemeester van Almkerk, de heer Snijders, burgemees ter van Dussen, de heer C. van Rijs wijk, secretaris van Woudrichein, de heer W. Schouten, gem.-ontvanger van Wijk, de heer A. van Delft, secretaris van Heusden, de heer v. Oss, secreta ris van Zuilichem, Mr. van Ommeren uit Heusden, Ds. Knijper en Ds. Meu ken uit Genderen en Ds. Tasseron uit Eethen en de heer D. Brune uit Brus sel, zoon van den burgemeester. Weth. v. d. Schans opende de zit ting en las allereerst voor het schrij ven, waarbij het ontslag van den Bur gemeester officieel aan den Raad me degedeeld wordt. Vervolgens deelt hij mede, dat tal van berichten van verhindering zijn ingekomen, o.a. van den heer y. Eethen burgemeester van Nieuwerkerk, van den heer Beukenkamp, burgemeester van De Werken en Sleeuwijk, van den beer v. Eggelen, oud-burgemeester van Heusden en van den heer Straver, oud ontvanger van Meeuwen. Rede Weth. A. v. d. Schans. Weth. v. d. Schans spreekt vervol gens den burgemeester toe. Spr. zeg' allereerst dat het voor de gemeente Eethen c.a. tot dusverre nog niet is voorgekomen, dat zij afsclie' moest nemen van haar burgemeester Hij wil niet trachten op te sommen wat de heer Brune in de 30 jaren dat hij burgemeester was, voor de gemeen te gedaan heeft, dit is immers bij het 25-jarig jubilé reeds uitvoerig naar voren gebracht. Spr. wijst erop dat de heer Brune de gemeente in moeilijke tijden heeft moeten besturen: in de mobilisatie-jaren en in den huidigen crisistijd, waarin de werkloosheid en de hulpbehoevendheid der kleine boe ren voortdurend zorg eischen. Ook op het gebied van het onderwijs was de strijd voor de gemeente moeilijk en zij ondervond de gevolgen der bezuiniging door opheffing van een der openbare scholen. Spr. wenschte deze feiten niet te behoeven te noemen, doch des-on danks wil hij ze niet verbloemen. Namens de gemeente brengt spr. den scheidenden burgemeester hartelijk dank voor het vele wat hij in het be lang der inwoners deed. Spr. looft de tactische wijze waarop de burgemeester steeds de vergaderin gen van den Raad wist te leiden, die z.i. boven allen lof verheven is. De taaie volharding, waarmede U volbracht wat U begonnen was, is be kend, aldus spreker. Persoonlijk is spr. den burgemeester zeer dankbaar voor de goede samen werking gedurende 20 jaren en niet minder dankbaar is hij voor de wijze waarop de heer Brune in de mobili satiejaren wijlen zijn vader, oud-bur gemeester v. d. Schans, behulpzaam is geweest. Namens de ingezetenen biedt spre ker een fraai album aan met foto's uit de gemeente, vervaardigd door den heer V. Deurlo te Weesp, en tevens 'n zilveren sigarendoos met het wapen van Eethen c.a. Spr. hoopt tenslotte dat Burgemees ter Brune nog lange jaren van zijn rust zal mogen genieten. Weth. E. v. d. Beek. Vervolgens spreekt weth. E. v. d. Beek, die de laatste 4 jaren als wet houder met den burgemeester beeft mogen samenwerken. Spr. getuigt, dat deze samenwerking zich steeds geken merkt heeft door tactvol optreden en goed doorzicht. De leiding der raads vergaderingen was steeds in goede handen. Spr. kan zich indenken, dat het scheiden als burgemeester zwaar valt, doch hij verwacht dat het hem een troost zal zijn te weten dat hij de be langen der gemeente in goede handen achterlaat. Spr. wenscht den burge meester toe, dat hij nog vele jaren in goede gezondheid van zijn rust zal mogen genieten. Rede G. v. d. Beek. De heer G. v. d. Beek spreekt na mens de raadsleden en zegt, dat hij zijn taak met grooten weemoed ver vult. Spr. herinnert er aan dat de heer Brune 31 jaar geleden benoemd werd tot secretaris van Genderen en in liet zelfde jaar nog tot burgemeester dier gemeente. 8 jaar later werd hij bur gemeester van Meeuwen en Drongelen en in 1923, bij de vorming der eene groote gemeente Eethen c.a., burge meester van deze gemeente. Bij dezen mijlpaal staande, herin nert spr. zich nog, hetgeen sinds de heer Brune aan de zijde van Weth. Branderhorst in de gemeente kwam, is gebeurd. Slechts enkele punten wil spr. daarvan noemen: de oprichting der Coop. Stoomzuivelfabriek, van de Afd. van het Groene Kruis, het voor bereidend werk voor den door het uitbreken van den oorlog verhinderd aanleg van een locaal spoorweg door het Land van Heusden en Altena, hei werk tijdens de mobilisatie-jaren, de aanleg van het electrisch net, de verbetering van de wegen en van de brandweer en tenslotte ook de stich ting der Vereeniging voor Ziekenhuis- verplegiug. Voor al deze zaken heeli Burgemeester Brune meegestreden. 17 Jaren heeft spreker als raadslid en 8 jaar als wethouder met den bur gemeester samengewerkt en al dien lijd was de leiding van den burgemees ter meesterlijk. Daarvoor brengt spr. namens den Raad en ook persoonlijk hartelijk dank en hij voegt daaraan zijn beste wenselien voor de toekomst van den heer Brune loc. Vervolgens spreekt de gemeen t - c- cretaris, die per 1 Februari lot opvol ger van den heer Brune benoem.I i de heer J. v. d. Schans». Dit is een mijlpaal in uw leven en ook in het mijne, zegt spr. Onafgebro ken hebben wij gedurende 22 jaren in het belang der gemeente samenge werkt. Veel lief en leed is door ons samen gedragen. Spr. brengt dank voor de wijze, waarop de burgemeester steeds is opgetreden tegenover de amb tenaren en hij vestigt er de aandacht op, hoe juist door het initiatief van den burgemeester de administratie ten raadhuize belangrijk vereenvoudigd is. Het archief der laatste 30 jaren van deze gemeente spreekt van uw buiten gewone gaven, uw gevatheid en scherp te van geest, aldus spr. Nu een einde moet komen aan de samenwerking, zegt spr., dat de vriend schap, waardeering en hoogachting voor den burgemeester zal blijven be staan. Ook spr. uit ten slotte zijn bes te wenschen voor een door God geze- genden levensherfst. Ds. Kuijper, predikant der Ned. Herv. gemeente te Genderen, spreekt vervolgens namens de verschillende kerken. Op zeer wel sprekende wijze, zegt spr., dat de woorden van waardeering, die bij het afscheid gesproken zijn, hem zeer ge troffen hebben, vooral omdat de Hol landers in hun publieke uitingen meestal eerlijk hun rechte meening uitspreken. Spr. wenscht den scheiden den burgemeester toe dat hij in zijn verder leven dezelfde waardeering zal mogen ontmoeten, die hij thans onder vindt. De heer J. K. Haase, Hoofd der school te Drongelen, spreekt een afscheidswoord namens hel on derwijzend personeel en merkt daar bij op, dat deze plattelands-gemeente dankbaar mag zijn, dat zij nog niet meer door de onderwijs-bezuiniging is getroffen. Dit schrijft spr. toe aan de onvermoeide activiteit van den Raad en van den burgemeester. Spr. uit de hoop, dat de burgemeester prettige herinneringen uit Eethen zal meene men.. Mr. v. Ommeren verheugt zich er in als oud-kanton rechter en als oud-vriend woorden van afscheid te mogen spreken. Reeds van- ai den eersten tijd van samenwerking tusschen hen beiden herinnert spre ker zich de buitengewone menschen- kennis en scherpzinnigheid van den burgemeester. Spr. was steeds zelf standig in zijn oordeel, maar voor de argumentatie van Burgemeester Brune moest hij wel eens zwichten! Spreker meent te mogen zeggen, dat de goede samenwerking tusschen den burge meester en hem, als plattelands-kan- tonrechter, ten voordeele is geweest van de justitiabelen van de gemeente. Mr. v. Ommeren merkte op, dat bur gemeester Brune thans gaat scheiden als burgemeester en ook als mensch. Dat eerste vindt spr. nog niet zoo erg daar de benoeming van den heer J. v. d. Schans daarvoor compensatie biedt, doch voor den mensch-Brune zal spr. geen compensatie kunnen vinden. Spr. wenscht zijn vriend tenslotte een langdurig en gelukkig levenseinde toe. Burgemeester Snijders te Dussen, vertolkt als voorzitter der Vereeniging van Burgemeesters in 'l Land van Heusden en Altena de ge voelens der collega's, voor wie de heer Brune een goede buurman geweest is. Spr. biedt als herinnering 'n fraaie barometer aan. Burgemeester v. d. Schans van Andel spreekt vervolgens en be toogt dal de lieer Brune steeds een goed buurman van hem geweest is, en dit niettegenstaande het feit dat inder tijd diens benoeming tot burgemees ter voor spr. persoonlijk een zware slag geweest is. Namens het schoolbestuur van de school met den Bijbel te Genderen. wordt het woord gevoerd door den heer M. J. v. d. Beek, terwijl de heer J. B. Meiresonne namens het bestuur der Chr. School te Genderen een kort woord zegt. Namens de ambtenaren, die langeren of korteren lijd ter secretarie van Eethen c.a. werkzaam waren, spreekt de heer J. S. Deurlo, ambtenaar ter secretarie te Weesp. Spr. heeft aan burgemeester Brune sympathieke her inneringen behouden. Hij wikle niet naar voren brengen de verdiensten van den heer Brune voor de gemeente, wijl dit reeds door andere heeren is gedaan. Spr. wil namens de ambtena ren slechts getuigen dat de heer Brune iteeds bewijzen heeft gegeven van groote bekwaamheid en van helder oordeel, die op de ambtenaren een goeden invloed hebben uitgeoefend. Voorts ondervonden de ondergeschik ten ter secretarie te Eethen sict-.ls een groote humaniteit, rechtvaardigheid en steun. Vooral de jonge ambtenaren waardeeren de medewerking en be reidwilligheid, die de burgemeester steeds betoond heeft. Nooit was hem moeite te veel, wanneer hij de belan gen zijner ambtenaren kon bevorderen en velen hebben daardoor een goede positie verkregen. Onder hartelijke dankbetuigingen bood spr. een fraaie bureaustoel aan. Namens de ambtenaren ter secreta rie spreekt daarna de heer v. d. Meij- den woorden van dankbaarheid en hoogachting. Met een gerust hart heb ben de ambtenaren steeds hun ont wikkeling aan den burgemeester toe vertrouwd. Nooit klopten de ambte naren vergeefs bij hem aan, en zelfs de moeilijkste problemen in de admi nistratie werden door den burgemees ter in enkele oogenblikken opgelost. Spr. zal zich deze lessen herinneren en trachten er zijn voordeel mee te doen. Spr. biedt namens de ambtenaren 'n bureaulamp aan. Burgemeester Brune neemt dan het woord. Het bestuur dei- gemeente is steeds moeilijk geweest, aldus spr. De laatste jaren heeft spr. wel eens gedacht: het zal hun niet onaangenaam zijn als ik wegga, maar toen hij eenmaal zijn ontslag gevraagd had, bleek hem dat hij zich vergist had. Het bleek hem dat het veel ge makkelijker is over een afscheid te praten, dan werkelijk afscheid te moe ten nemen. 34 jaren is* spr. bij de ad ministratie dezer gemeente betrokken geweest, waarvan hij 30j^ jaar het voorrecht had burgemeester te zijn. U voelt wat het zeggen wil, aldus spr., na meer dan 30 jaren over te gaan in het ambtelooze leven. Boven de deur van het gemeentehuis van Genderen zal voor mij wel niet geschreven staan „Verboden Toegang", maar straks moet ik de sleutels toch afgeven. Ik merk thans eerst recht, dat er banden zijn, waarvan pas nu de kracht ten volle gevoeld wordt. In hoeverre spr. iets voor de ge meente en haar inwoners heeft mogen doen, staat niet aan hem ter beoor deeling. Alleen op één punt wil spr. de aandacht vestigen: n.l. op de ver eeniging der drie gemeenten Genderen Meeuwen en Drongelen. Dat deze ver eeniging is tot stand gekomen, ver heugt spr .nog meer voor de gemeen te dan voor hemzelf. Er waren des tijds zeer vele tegenstanders van de vereeniging. Spr. heeft 't wetsontwerp zooveel mogelijk verdedigd en met ge noegen kan hij thans verklaren, dat hij in zijn verwachtingen niet teleurge steld is. De vrees van velen is niet be waarheid en als men eens de moeite nam de gemeenterekeningen van 10 jaal- voor de vereeniging cn 10 jaar daarna te vergelijken, dan zou blijken dat de gemeentenaren wel degelijk de vruchten hebben geplukt, al merkt men daar de laatste jaren door de crisis minder van. Was de vereeniging ech ter niet doorgevoerd, dan zouden de drie gemeenten op het oogenblik nood lijdend zijn! Spr. had gaarne meer voor de ge meente gedaan, maar velerlei omstan digheden geldgebrek en de ligging der gemeente waren oorzaaK dal vele plannen onuitgevoerd moesten blijven. Spr. heeft bij dit afscheid reden lot groote dankbaarheid en tevredenheid. Hel verheugt hem dat de bevolking \an Eethen zoo kalm en rustig is en hem steeds welwillend is tegemoet ge- treden. Spr. richt zich vervolgens met har telijke dankwoorden tot de leden en oud-leden van den Raad en tol de wethouders en den secretaris in hel bijzonder. Een speciaal woord van dank richt hij tot weth. v. d. Schans, die als plaatsvervanger en als leider der werkverschaffing zeer veel in het belang der gemeente gedaan heeft. Tot den secretaris spreekt de heer Brune voor het oogenniik een dankwoord. Spr. herinnert zich geen oogenblik dat de verhouding tusschen hen beiden minder goed was. Het correct werld weloverwogen oordeel en kennis van gemeente-administratie van den secre taris^ waardeert spr. ten zeerste. Ook de ambtenaren, het verdere ge meente-personeel, gemeente- en rijks politie en het onderwijzend personeel worden door spr hartelijk bedankt. Door de geschenken is spr. overwel digd. Hij had deze belangstelling niet durven verwachten en hij zal deze dag nooit vergeten. Spr. vraagt zich af: Waar heb ik al die vriendelijke woor den aan verdiend, daar ik toch nteU nicer deed dan mijn plicht? Voor de geschenken is spr. bijzon der dankbaar, daar hij weet dat ze vair vrienden afkomstig zijn. Tenslotte wenscht spr allen toe, dal God hen Zijn zegen moge schenken. Applaus/ Vervolgeus werd de eerewijn geser veerd en werden enkele foto's geno men. Buiten wachtte een groote scha re gemeentenaren en kwamen de ver schillende muziekcornr,en en zangver- ecnigingen uit de gemeente een sere nade brengen. De bevolking van Eethen c.a. heefi zijen oud-burgemeester op waardige wijze uitgeleide gedaan. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). De alOccliug 5p-at.g van cl vu Wtü Chr. Bou wvakarbeidvrbond houdi Donderdagavond half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, een propaganda vergadering waarin als ^preker zal optreden de heer R. de Bo r, hoofdbes uurder van bovenge noemden bond Tevens zal een serie mooie lichtbeelden vertoond worden Men verzocht ons mede te deelen dat de vergadering van de ijtcombineerde Arja's van Sprang en Capelle op as. Vrijdag niet doorgaat, in verband met het feit dat te Nieuwendijk een groo'e vergadering >vordt gehouden, ter bijwoning waar van de leden der A'ja's enz per auiobus naar Nieuwendijk zullen gaan. De Ned Herv Mannenvereeni ging .Troffel en Zwaard" kwam j I Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in vergadering bijeen, onder leiding van haar voor. ziiter den heer C. Nieuwenhuijzen De vergadering werd geopend met het zingen van Ps 68:10 en Gebed De voorzitter las vervolgens Lucas 3, over welk Schriftgedeelte door den heer P. Bouman hierna een onderwerp werd ingeleid, waarop een flmke be vpreking volgde. Door den heer M in 't Veld werd een bijdrage geleverd over: Nieuw jaarsgedachten. Hierna werd een defi ïiiief bestuur gekozen. Het voodoopig bestuur, be gaande uit de heeren C. Nieuwen huijzen voorzitter, Jac. v. d Schans Azn secretaris en A. van Thielen penningmeester, werd herkozen; het bestuur werd aangevuld met de heeren P. Bouwman en Nic van Ommeren, resp Biblioih^caris en Algemeen AH junct. De vereeniging telt retds 20 leden De vergadering werd met dank gebed gesloten door den heer P. Bouman Vergadering der Geref Mannen- vereeniging op Donderdagavond acht uur in het vergaderlokaal der Geref. Kerk. Aan de orde: Onderwerp door Ds. J. C Hagen over: De taak van het leven des Geloofs, s GREVFLD CAPELLE. Maan- dagavond 13 Januari herdacht de Ned. Herv. Meisjesvereeniging op GG .Bidt en Werkt* haar tienjarig bestaan in de Ned Herv. Kerk aldaar Voor deze gelegenheid was de op-ichter der Meisjesvereeniging .Bidt en Werkt', Ds Meijer9 uit Utrecht overgekomen tot 't uitspreken van een gedachtenisrede. Onder het zingen van Ps. 111 2 beklom D9. Meijers den kansel en sprak een zegenbede uit, waarna een gedeelte uit het boek Job werd voor gelezen en wel hoofdstuk 33 van vers 8 'ot en met vers 33 Spreker merkte op dat de oprichting der Meisjesvereeniging haar oorzaak had gevonden in heilige ja'ouzie. Er waren in die dagen kort na de oprichting der Jongelingsvereeniging een paar meisjes bij Ds Meijers, toenmaals predikant te *9 Grevelduin Capelle gekomen en hadden gezegd "Uomué, de jongens hebben een jongcltiigsvereenigiiig, dat vinden wij heel goed en mooi, maar zou er nu voor ons ook n.et zoo iets kunnen worden opgericht*. Keeds bij de oprichting bleek et veel animo voor de Mcisjcsverteniging te besiaan en ook thans heelt Qezt vereeniging nog een bloei die een dergelijke vereeniging op G G. in Untchi nimmer kon bereiken. Na dit korte voorwoord ging Ds. Meijers voor in geoed en liet ver. volgens zingen Ps 75 1 en 4, waar onder gecollecteerd werd voor de Meisjes ver, en voor de kerk. Hierna bepaalde Ds Meijers de aanwezigen bij een tekst uil het voor gelezen schriligtdeehe en wel vers 23 en 24 van Job 33 .Is er dan bij hem een Gezant, een Uitlegger, één uit duizend, om den mensch zijn rechten plicht te verkondigen, zoo zal Hij hem genadig zijn en zeggen: .Verlos hem, dat hij in het verderf niet nederdale Ik heb verzoening gevonden*. Vervolgens wo'dt door de gemeente gezongen Ps. 103 2, onder welk zingen D9. Cupcius den kansel be klimt, die daarna voorgaat in dank gebed Na het zingen van Ps 119 5 maakt Ds Cuperus bekend, dat hij door zijn drukke ambisbezigheden niet in staat is geweest zijn gedachte nisrede, die hij hedenavond gehoopt had uit te spreken, voor te bereiden, zoodal hij deze ihans hoopt te hou den op Donderdag 23 Januari, des avonds om 7 uur in de Ned, Herv. Kerk te 's Greveld. Capelle. LOONSCHENDIJK. Maandag 13 Januari, drs avonds om halt acht, h eld de Ned. Herv Jongclingsver, .Gideon* haar 8i jaarvergadering io de Ncd. Herv. Kerk aan den Loon. schendijk, onder leiding van haar voorziner den heer P. Rijken. Na opening liet deze zingen Ps 119 5 waarna hij voorging in gebed Spreker verheugde zich over de groote belangstelling en riep speciaal het hoofd der Christ School, den heer Juursema, alsmede alle leden, be gunstigers en verdere genoodigden een hartelijk welkom toe De secretaris de heer Maijers, bracht daarna zijn algemeen jaarver slag uit Hierna hield de heer v Dommelen een inleiding over Romeinen VI, waarop een -voordracht, getiteld .Toen ging hij sterven" volgde, welke laatste gehouden werd door den heer van Campen. Daarna bracht de penningmeester dhr Paans zijn financieel verslag uit waaruit bleek dat de vereeniging er financieel nog goed voorstaat. De heer van Dommelen .droeg hierna voor »Jezu9 in de Herberg", waarop de afgevaardigden van er kele zu9tervereenigirgen. als die te Capelle en te Sprang gelukwenschen over- brach'en, waarna gezongen werd P9. 24 2 Na de pauze behandelde de heer Maiier9 het onderwerp.Patriotten en Prinsgezinden ten tijde van S'ad- houder Willem V", waarna de heer

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2