3 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 8 mumm EERSTE BLAD. BINNENLAND. AKKERTJES BUITENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NUMMER 6. ZATERDAG 18 JANUARI 1936. 59e JAARGANG. e Echo van het Zuiden Waalwübscbe en Langstrnatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN "Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prys der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE „HOOGE" LORD. Lord Robert Cecil, de Engelsche staatsman, is een man naar het hart van den schrijver dezer regelen. Om dat hij een vurige strijder is voor den vrede, een verdediger van het recht van den zwakke, aanhanger van de Volkenbondsgedachte. In al deze kwa liteiten hebben we den persoon van j Lord Cecil gewaardeerd. Ik moet toegeven, dat ik er nooit bij heb stilgestaan, „hoe hoog" een En- gelsche Lord op zich zelf wel is in den maatschappelijken zin des woords, noch minder bij de oudheid en eer biedwaardigheid van zijn geslacht. De onthullingen daaromtrent las ik dezer dagen in liet „Volksblad". Daarin werd duidelijk gemaakt, dat Lord Robert Cecil behoort tot „een der oudste En- gelsche adelgeslachten, n.l. dat der Salisbury's". Deze explicatie heeft er klaarblijkelijk toe gediend om de le zers te doen sidderen over de stoutig heid van onzen Minister van Justitie, die het optreden van een zóó aanzien lijken Engelschman in Amsterdam heeft durven verhinderen, in welke stad hij voornemens was om voor een „Abessinië-comité", waarvan we tot nog toe niet hebben gehoord, maar dat door sommigen ais een planeet van Moskou wordt aangeduid, te komen spreken over het Italiaansche bombar dement op 't Zweedsche Roode Kruis. Minister van Schaick zou daarmede hebben gehandeld tegen het democra tische principe en wordt door 't Volks blad aangemaand om deswege onver wijld zijn ontslag aan te nemen. Heeft hier het diepe ontzag voor 'n Engelschen Lord van een der oudste adelgeslachten de nuchtere kijk van een Nederlandschen krantenschrijver niet een beetje verduisterd? Onze regeering heeft het verstandig en noodig geoordeeld om in dezen tijd van internationale spanning onze vre- despositie te beschermen door 'n ver bod aan buitenlanders om hier poli tieke lezingen of spreekbeurten te hou den. Dat verbod wordt reeds sinds lang toegepast tegenover buitenstaan ders van allerlei richting, tegenover goed-meenenden en tegenover kwaad willenden. Zelfs is dezer dagen aan den Duitschen ingenieur G. Lelmann het woord-voeren belet in een protest vergadering tegen de geloofsvervolging in Rusland. Hij wilde daar getuigen van zijn ervaringen in Russische ge vangenschap en over hetgeen hij ge zien en ondervonden had van de G. P. Oe. Moeten we voor den overigens ge- waardeerden persoon van Lord Cecil een uitzondering maken, omdat hij tot de Salisbury's wordt gerekend, een der oudste Engelsche adelgeslachten? Moeten we straks hier ook een Goeb- bels of Goering toelaten, wanneer ze over de Joden-kwalen willen komen spreken, toelaten omdat ze rijks ministers zijn in Duitschland? Laten we toch nuchter bljjven. We zijn zoo gaarne bereid om in de han den te klappen als de overheid maat regelen neemt tegen politieke tegen standers, aanvaarden we echter ook rustig de consequenties, wanneer deze overheid wordt gedwongen om naar alle zijden, ook naar onze zijde, het zelfde recht en dezelfde wet te laten gelden. ALLEMAAL IN DE BAJES! Wetten, zoo beweert men, zijn er om overtreden te worden. De wetgever kent zulke bedoelingen natuurlijk niet, maar feit is, dat met de stijging van het aantal dwingende voorschriften, de menschheid de lust bekruipt om dezealthans te ont duiken. Het is of de veelheid van wet ten de overtreding ook minder laak baar maakt. Zou er nog een Neder lander zijn, die het niet met zijn ge weten overeen kan brengen om hij voorkomende gelegenheid een sigaar tje te rooken, voor welke geen accijns werd betaald? Als het Centraal Bureau voor de Statistiek ons op het oogenblik mid dels een staatje met cijfers duidelijk maakt, dat de criminaliteit toeneemt, dan moeten we de oorzaak niet alleen zoeken in de crisis en dus in de nood, waarin velen zijn komen te verkeeren, maar vooral in de veelheid van crisis- wetten en -verordeningen. Dat blijkt ook uit het feit, dat bijv. het aantal diefstallen, dat toch door armoe in de hand wordt gewerkt, niet zoo heel be- teekenend steeg, van 34.5 per 100.000 inwoners in 1928 op 36.8 in 1933. De stijging echter van het aantal economische misdrijven is onrustba rend. Per 100.000 inwoners bedroeg 't in: 1931 95; 1932 98: 1933 115: 1934 127. In het le kwartaal van 1935 132. In het 2e kwartaal van 1935 142. Blijft de crisis voortduren en in ver houding het aantal crisiswetten en -ver ordeningen groeien, dan, zoo hebben we uitgerekend, zitten we rekening houdend met het natuurlijke acrès dei- toename van de criminaliteit over negen jaar en drie maanden allemaal in de bajes! ren" dan de Nederlandsche werkloo- zen, afgezien nog van den over het al gemeen lageren Jevensstandaard van de geheel of gèdeeltelijk werkende Duitsche arbeiders. Die arme „hongerende" Nederland sche werkloozen! En die trouwe, na tionale N.S.B.-vaderlanders ITALIë EN ZUID-TIROL. In de Engelsche pers blijven de be richten aanhouden, ondanks de scher pe Italiaansche démentis, dat het aan tal deserteurs, dat vanuit het Italiaan sche leger in Noord-Tirol is binnen gekomen meestal Zuid-Tirolers de 10.000 overschrijdt. Het juiste aan tal kan ons koud laten, zegt het D.v.N. Het is zeer aannemelijk, dat de be woners van het oorspronkelijk Oos tenrijk gebied, Zuid Tirol, er heel wei nig voor voelen om voor het Italiaan sche „vaderland" dat nooit veel an ders voor hen heeft gedaan dan ge tracht hen te ver-Italiaanschen en hun Duitschen volksaard grondig uit te roeien, in een ver land te gaan sterven. Het is en blijft allertreurigst, dat Ita lië Zuid-Tiiol onder zijn staatsmacht heeft gebracht en deze nieuwe „vader landers" naar het Abessijnsche front heeft gezonden, om daarna de achter gebleven vrouwen te verblijden met 'n invasie van Italiaansche soldaten voor het houden van legeroefeningen. Deze „kolonisatie-politiek" lijkt ons 'n veel grooter inbreuk op de Westersche be schaving dan de verovering van een land van slavendrijvers in Afrika. On danks de vele woorden, die in Genêve zijn verspild aan het probleem der na tionale minderheden, is er blijkbaar voor den Volkenbond geen aanleiding om tegen het flagrante onrecht dat 'n Oostenrijksche minderheid in Italië wordt aangedaan, op te treden, terwijl men voor het arme Abessinië een af schuwelijken wereldoorlog riskeert. Wonderlijk! AMBULANCES VOOR ABESSINIë EN HOE DE N.S.B. ER OVER DENKT. Het Italiaansche nieuwsagentschap Stefani vindt het de moeite waard, het bericht te verspreiden, dat het Neder landsche N.S.B.-orgaan Volk en Va derland op krachtige wijze kritiek uit oefent op de uitzending naar Abessi nië van een ambulance van het Ned. Roode Kruis, terwijl op hetzelfde oogenblik in Nederland de werkloozen „hongeren". Men zou echter ook de volgende te genstelling kunnen maken: dat, ter wijl in Italië de werkloozen ongeveer het zesde gedeelte ontvangen van den steun der Nederlandsche werkloozen, -en dan nog maar gedurende een be perkten termijn, een oorlog wordt ge voerd, die miljarden verslindt en bom men worden geworpen door „een noodlottige vergissing", zooals 't vol gens de Italiaansche regeering heet op de Zweedsche ambulance. Men zou kunnen zeggen, dat ook het nat.-soc. geregeerde Duitschland, dat evenals Italië door de N.S.B. steeds aan ons eigen land ten voorbeeld wordt gesteld, blijkens een bericht in ons ochtendblad van Donderdag, zwanger gaat van dezelfde gedachte als door het Nederlandsche Roode Kruis reeds is uitgevoerd, doordat het Duitsche Roode Kruis het plan heeft bij te dra gen aan het werk van het internatio nale Roode Kruis in Abessinië door eveneens een ambulance uit te rusten en deze met artsen, verplegers en ge neesmiddelen naar Abessinië te zen den. Ondanks ook de Duitsche werk loozen, die zeker niet minder „honge- GODSDIENST EN POLITIEK. Het liberale blad „De Avondpost" toont meermalen een helder begrip te hebben van de juiste verhoudingen tusschen de hoogste levenswaarden van den inensch en de politiek, een inzicht dat in liberale kringen overi gens nog maar al te zeer ontbreekt. Het Haagsche blad schreef „Voor ons is, wat de vrijzinnige partijen betreft, de aangewezen op lossing deze, dat zij zich vereenigen en dat zij daarnaast (ook als zij zich niet vereenigen), her-oriënteeren en positief partij kiezen, ten aanzien van een streven, waarin de besten van ons geslacht de oplossing zoeken en ten aanzien dus van den weg, welke voor de redding moet worden ingeslagen, is niet meer mogelijk. Boven contingenteering en bedrijfs- ordening en industrie-financiering en herstel van den vrijen handel cn wat al niet meer, rijst de geestelijke vraag, de nieuwe askese op den grondslag van het christelijke ge loof, en een partij, die ten aanzien hiervan geen stelling kiest en neu traal wil blijven, om vogels van di verse pluimage in haar netten te vangen, schakelt zich zelf uit van het voornaamste, dat de wereld, de menschheid thans beweegt cn be roert. Te erkennen, dat „het lot van Europa thans afhankelijk is van waarden als kerk en geloof" noem de Brunner „reëele politiek" en de Leidsche hoogleeraar van Holk wees op de noodzakelijkheid van wat hij noemde „evangelische democratie". Het is een onmogelijkheid geworden om staatkunde en godsdienst te scheiden". Het verheugt ons de aandacht op deze stem uit het. Vrijzinnige kamp te kunnen vestigen. In onze dagen, nu gebeukt wordt tegen de grondslagen van onze staatkunde, moest wel krach tiger dan ooit naar voren treden dat politiek meer is dan wat economie en een politie-uniform, n.l. een afspiege ling van de diepste zedelijke waarden der staatsburgers. De reis van dr. Deckers en dr. Gelissen. De beide Nederlandsche ministers, die een studiereis naar Polen hebben gemaakt, zijn teruggekeerd. Voor hun vertrek uit Warschau ver klaarde dr. Deckers, dat er voor Ne derland uit de ervaringen, welke Po len bij de gevolgde economische poli tiek heeft opgedaan, geen directe con clusies te trekken vallen. Ofschoon er in vele opzichten vergelijkingen tus schen de heide landen kunnen worden getrokken, zijn de toestanden overi gens te verschillend dan dat de me thodes, welke in het Oosten worden gebezigd, zonder meer ook in het Wes ten zouden kunnen worden toegepast. Minister Gelissen wees er op, dat de samenwerking tusschen Polen en Nederland op economisch gebied kan worden uitgebreid, hetgeen des te ge makkelijker zal vallen, daar er tus schen de beide landen nimmer poli tieke tegenstellingen hebben bestaan en ook in de toekomst niet ontstaan kunnen. De Moerdykbrug. In zijn Dinsdagmiddag voor den Raad van Dordrecht gehouden Nieuw jaarsrede, deelde de burgemeester mede, dat de nieuwe verkeersbrug over den Moerdijk vermoedelijk nog vóór 1937 voor het verkeer zou worden opengesteld. De nieuwe indeeling van keurings diensten. Naar gemeld wordt, ligt het in de bedoeling van den minister van so ciale zaken aan de Kroon een voor stel te doen tot een nieuwe indeeling van het land in keuringskringen, waarbij het aantal keuringsdiensten van waren van 21 wordt teruggebracht tot 16; opgeheven worden de keurings diensten te Zwolle, Arnhem, Leiden, Breda en Eindhoven. Bij de nieuwe organisatie der keuringsdiensten zal als norm voor de personeelsbezetting gelden 1 ambtenaar op 30.000 inwo- >ST" Moe en mat een kou gevat? Als een gevoel van onbehaaglijk heid U overvalt met koude rillingen en zoo'n doffe hoofdpijn, ga dan naar huis en neem een 'AKKERTJE" Die beginnende verkoudheid zult Ge dan in den aanvang verjagen en mor gen zult Ge "AKKERTJES" prijzen:' Nederlandse* Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Grjep( rheumatiscne pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 et. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS ners, de directeuren van de diensten niet meegerekend. De Nederlandsche ambulance naar het front. United Press seint uit Addis Abeba, dat van de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance, thans de helft de hoofdstad van Abessynië heeft verla ten. Met een muilezelkaravaan, welke dieren de uitrusting der ambulance vervoeren, is men naar Dessie vertrok ken om achter het front het verple- gingswerk te gaan beginnen. Disconto weder verlaagd. De directie van de Nederlandsche Bank deelt mede, dat met ingang van heden het wisseldisconto met y2 's verlaagd tot 3 (sedert 14 Novem ber 3y%), terwijl het promesse-dis conto, de rente voor beleening van ef fecten en goederen en voor voorschot ten in rekening-courant met ingang van dien datum met y2 zijn ver laagd tot 3y2 Olympisch Stadion wordt uitgebreid. Naar de Tel. verneemt zal er binnen kort een aanvang gemaakt worden met de uitbreiding van het Olympisch Stadion te Amsterdam, dat zal ver groot worden met 15 a 20.000 plaatsen. Het ligt in de bedoeling, het vergroote Stadion nog in den loop van dit jaar gereed te krijgen. Rusland heeft 1.300.000 man onder de wapenen. De waarnemende Russische volks commissaris van Oorlog heeft aan de centrale executieve commissie mede gedeeld, dat het Roode Leger op het oogenblik in totaal 1.300.000 man on der de wapenen heeft, tegen 940.000 een jaar geleden. De vermeerdering was noodig geworden „in verband met de dreiging aan de Sovjet-Russische grenzen". Poolsche legerbegrooting. De Poolsche legerbegrooting voor het volgende jaar beloopt 768 millioen zloty, of 34 procent van de totale be grooting.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1