PLAATSELIJKE BERICHTEN? NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, ASPIRIN' BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" over het veroveren van het casteel van .Vamen Hoe is nu ten slotte mijn oordeel over Ds. Matthias van Woensel, die omstreeks het midden van 1697 Be- soijen ongehuwd verliet? Niet anders dan gunstig. Volgens den beroepings- brief, dien wij vroeger hebben gepu bliceerd, was hij een zeer geleerd man en beschikte hij over uitmuntende predikgaven. Dat dit laatste de waar heid moet geweest zijn, bewijst ook het feit, dat hij in een tijd, n.l. het einde der 17-de eeuw, toen er een overvloed van predikanten was en de. proponenten elkander verdrongen om geplaatst te worden, zoo spoedig een andere en misschien betere stand plaats wist te verkrijgen. Ondanks mijn herhaald zoeken is het mij ech ter niet mogen gelukken uit te vinden, naar welke gemeente hij vertrok. Zijn opvolger was in 1697 Ds. Adrianus Heuvelkampover wien later meer bijzonderheden. Nu komen vooreerst de tienden aan de beurt! •DRUMEN. Men is druk bezig de bD jron JsCie telefoonleiding te ver vangen door ondergrondcche, waar de >r de ontsierende palen komen Ie vervallen. Zeer zeker een uitstekende verbetering in verschillend opdicht. - D»ordat mej. v. H. met haar r'iwiel over een steen reed viel zij tegen den grond en bleef bewusteloos liggen, z j bleek enkele tanden te hebben verloren; terwijl zij een ernstige blessure aan tuar arm opliep. Woensdaqavond had in de zttI der longens congregatie een com- periiie bi'jartwedstrijd plaats in deeerste ?foeeling tusschen een viertal van E.B.C. uit Elshout en B.].C. alnier. De uitslag is als volgt: E.B.C. B.JC. M. Klerks 68 Th. v. d. Wiel 100 H. Musken3 72 Jan Brok ICO H. Tausch 51 H. Lambregls 100 v. d. Besselaar 78 H. Brok 100 269 400 Hoogste serie Th. v. d. Wiel 28 punten. De gymnastiek vereeniginp »St. Herman Jozef* van hef fjngens pair maat alhier, viert dit jaar haar 25 j irig bestaan. Ter herdenking van dit jubilé wordt door deze vereeniging op Dinsdag 21 Jiouiri een groote uilvoering gegeven met medewerking van de harmonie aer congregatie. V >or deze uitvoering is een uit stekend humorist geëngageerd. De uit voering is toegankelijk voor dames en h°prpn. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag i9 Jan. 19j6. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk voorm. 9,30 en nam. half drie Ds. J. C. Hagen. Donderdagmiddag had aan de bocht bij d* smederij van dhr-Brouwer alnier een verkeersongeval plaats dal gelukkig zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Een groote vrachtauto beladen met steenen van den expediteur de B. u t Capelle kwam vanuit de richting Besoijenschesteeg om de bocht gereden, toen tegelijk van de tegen overgestelde richting de bestelauto van Kofa uit Waalwijk kwam. Waar de chiuffeur van eerstgenoemde vrachtauto den scherpen bocht nam, zou een aan rijding niet te vermijden zijn geweest, had deze zijn stuur niet plotseling geheel omgegooid, waardoor de zware wagen met groote kracht tegen een hoek van het woonhuis van dhr. Bron v»r reed. Op het laatste oogenblik kon de chauffeur uit de cabine springen, die totaal werd vernield. De zwaar beschidijde vrachtauto moest met een kraanwigen worden opgehaald. De heer Schaafsma, hoofdbestuur der van den Ned. Chr. Bouwvakarbeiders bond, hield f.l. Donderdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier voor de afdeelinq Sprang van genoem den bond een lezing met lichtbeelden. Na opening der vergadering op ge brut kei ij ke wijze door den voorzitter der afdeeli.ng, den heer H. Bogers en een opïningswoord waarin hij de aan wezigen weUom heette, werd door den fver Schaafsma een serie prach'iqe lichtbeelden vertoont over de Grieksche bouvkunsfin de oudheid, waaronder tempels uit Athene en Efeze. Verder w«rten verschillende monumentale ge bouwen uit ons land op het doek gebracht, o.a. de St. Bavokerk te Hnrlem. de St. Janskerk te 's Bosch, h»t qïnïentehuis van Hilversum en Middelburg en anderen. Een en ander werd door den heer Schaafsma breed voerig toe elicht Na een woord van dank door den voorzitter, sloot dhr. Schaafsma met dankoebed. Geslaagd voor Practijk-Fxnmen in He Dnilsche Handelscorrespon dentie de Heer C. Nieuwenhuizen te Sprang. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den H *er J, OHekerken. leeraar aan de H. H. S. te Waalwijk. VRIJH-CAPELLE. Op Donderdag 30 Januiri a.s. hoopt voor de J. V. op Geref. Grondslag *Pred. 12 la« op te treden Ds. Datema, Em. Predikant le Driebergen. Ds- Datema diende van 1898 1900 de Geref. Kerk te Vrijh- Capelle. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk hoopt a.s Zondag des nam. 2 uur op le treden Ds. Hofman uit Besoijen. Des morgens half tien leesdienst. In het lokaal der Geref. Gemeente aan de Hoogevaart wordt a.s. Zondag 19 Januari des morgens half tien en des namiddags twee uur leesdienst gehouden. In de Geref. Kerk aan het Bruggetje hoopt a s. Zoncag op te treden Ds. P. K Keizer. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afJeeling van den Chr. Fabneks en Transportarbeidersbond bedroeg deze week 123, waarvan 48 gedeelleliik werkloos waren. De Ned. Herv. Jongelingsver. »I nmanuel* houdt a.s. Maandag 20 Januari des avonds zeven uur in de consistorieder Herv. Kerk haar tiende j larvergadering. Naast de jaarverslagen van de heeren G. 't Hooft en P v. d Hoeven worden eenige inleidingen en voordrachten gegeven. De arbeider A. D. kreeg bloed vergiftiging aan een zuner handen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De declamatieclub »Nut en Genoegen* onderdeel van het Fanfare corps »Sirena« te Vrijh. Capelle heeft reeds ettelijke maanden geleden in studie genomen het beroemde tooneel- spel »Het Lied van Moeder*, tjoneel spel in 3 bedrijven en één voorspel van Artonie. De opvoering van dit stuk zal plaats hebben op Woensdag en Donderdag 29 en 30 Januari e.k. RAAMSDONKSVEER. De bevol king tbr gemeente KuamsHonk be droeg op -tl December 19.$53610m 3527 vr., totaal 7137 zitlen. Zij vermeerderde in den loop van 193j door geboorte met 98 m. en 98 vr., totaal 196; door vestiging met 118 m. en 14> l vr totaal 282; en verminderde door overlijden met 41 m. en 33 vr., totaal 79; door ver trek met 145 m en 181 vr. totaal 326. De geheele toename bedroeg dus 27 m. en 46 vr. is totaal 73. Het bevolkingscijfer bedroeg dus op 31 December 1935, 3637 ni. en 3573 vr. is totaal 7210 zielen. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 53, en het aantal levenloos aangegevenen2 m. en 3 vr. is totaal 5. In het jaar 1936 zijn in deze ge meente met het gemeentewerk nelast op het Veer J. A. H. de Bont, schilder; N P. M. Simonis, koper slager; H. Weterings, metselaar; J. F. Stoops, smidJ. van Laarhoven, tim merman Op het Dorp: P. van Oort,schil der; N. P. M. Simonis, kopersla ger; H. J. Oome, metselaarD. van Onzenoort, smid Gebr. Boom, tim merman. De Rijksvoorjaarskeuring van dekhengsten zal worden gehouden le 's Hertogenbosch op Dinsdag 4 Februari a s. om 9 uur v.m. en op Donderdag 6 Februari a s. om 9 uur v.m. te Bergen—op Zoom en om 2 uur n.m. te Zevenbergen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Veersche Chr. School werd be noemd dhr Maas uit's Gravenhage Zondagmorgen zal ooi half tien in de Dorpsche Kerk optreden l)s. Oost; eveneens treedt Ds. Oost om twee uur op in de Veersche kerk, waarbij gelegenheid tot bedie ning van den Heiligen Doop. De heer Sneep heeft wegens lichamelijke gesteldheid ziekenver lof gekregen In zijn plaats werd bereids een tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school benoemd. Tot secretaris penningmees. ter van de Herv. scholen in deze eemeente werd benoemd dhr. G. Timmers. Naar wij vernamen heeft dhr. G. J. Knaap J.G zn.t die ge*o- zen werd lot Diaken bedankt als Notabel. Brand. Donderdagavond omstreeks half 9 brak brand uit in de arbei derswoning bewoond door A Smul ders, in de Raamsleegop het Sandoel le Raamsdonksveer. Door de rieten dakbedekking grepen de vlammen snel om zich heen en viel aan blusschen niet te denken. Spoedig deelde het vuur zich mede aan de nabijgelegen arbeiderswo ningen eveneens met rieten daken, bewoond door H. Kieboom, C. van Rijen, A. Schipperen, J. van Iersel en Gebr. Blom. De brandweer die spoedig ter plaatse was kon tegen de vuurzee niets uitrichten en de genoemde zes woningen werden binnen een half uur in de asch gelegd De brandweer bepaalde zich dan ook tot het nathouden der belen dende perceelen de groote boerderij van G. v. d. Pluym en de arbeiders woning van G. Schipperen, die kon den worden behouden en alleen waterschade opliepen. Van de inboedels der verbrande huizen kon niets worden gered. Omtrent de oorzaak last men in het duister. De familie Smulders, waar brand uitbrak was afwezig. Verzekering dekt de schade, uit gezonderd bij Kieboom, die niet verzekerd was. De brand bracht op dit vroege avonduur veel volk op de been. GEERTRUI DEN BERG. Onze stadgenoot de heer G. J. du Font is benoemd tot secretaris van het Nationaal Crisis Comité, afdeeling Geertruidenberg. - De arbeider M. S uit deze gemeente kwam tijdens zijn werk zaamheden aan de papierfabriek «Maasmond» zoodanig met zijn hand tusschen de droogpers dat hij zich danig verbrandde. Bovend en be kwam hij kneuzingen aan zijn elle boog. M. S. werd met een auto naar dokier Jaspers alhier vervoerd, die geneeskundige hulp verleende. De schilder B. uit Oosterhout viel tijdens zijn werkzaamheden aan de papierfabriek «Maasmond» door liet dak. Dr. Jaspers uit deze ge meente verleende geneeskundige hulp. B werd met een auto naar zijn woning vervoerd. Op G Februari a.s. zal de be kende redenaar pater Henricus O C. een spreekbeurt vervullen voor de leden der R.K. Werkhedenvereeni- ging. Onderwerp: Slroomingen in dezen tijd. Dinsdag 21 Januari a.s. des n.m. zal door de R.K Propaganda club «Voor God en Vaderland» uit Raamsdonksveer in de groote zaal van hotel Raars worden opgevoerd het schitterend Kerstspel van Felix Timmermans, «En waar de ster bleef stille staan». Gezien het uitbundig succes Hat deze vereeniging bij haar opvoerin gen te Raamsdonksveer heelt gehad twijfelen wij niet of ook deze uit voering zal te Geertruidenberg storm loopen. Voor de Evangelisatie Haezer le Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m 9.30 en des n m. 2 uur- voor te gaan de heer Ter Louw uit Goudriaan DUSSEN. Naar we vernemen heeft de Chr. Meisjesver. »Lydia« niet minder dan 170 kleedingstuk ken aan hulpbehoevende gezinnen uitgereikt. De Hanksche Konijnen en PIuijmveefokvereeniging «Onderlin ge Strijd» zal op 25 en 26 Januari a.s. in café C. v. Dintercn een ten toonstelling organ seeren voor Dus sen, Hank en omgeving. Op 31 Januari a.s. zal voor 't district omvattende de plaabcn Almkerk, Genderen, Dussen, Nieu wendijk, Sleeuwijk en Werkendam, van den N'. C. L. B een groote pro paganda vergadering vorden ge houden, waarop als sprekers zullen optreden de heeren Ruppert, Slok man en Oudekerk. Het zoontje van den heer A. Meijers alhier ving dezer dagen een meikever, hetgeen zeer zeker, gezien 'l jaargetijde, een unicum genoemd mag worden. Deze week is de spijskokerii der Viucenliusvereeniging voor een zeventigtal schoolgaande kinderen aangevangen. Evenals vorige jaar zullen ook ditmaal de Eervv. Zusters zich met de bereiding en verdere verzorging der maaltijden, geheel belangeloos heiasten, hetgeen zeer zeker een lofwaardige daad genoemd mag worden. HANK. Rij het geheel gereed gekomen rijw elpad langs den Rijks weg, zijn deze week de desbetref fende horden gepl atst, het rijwielpad aanduidende Het is thans over den geheelen Rijksweg verboden met een rijwiel te rijden. Door de politie zal hierop streng worden gelet. Bij den landbouwer V. alhier, zijn vermoedelijk in den nacht van 13 op 14 dezer, een tweetal ganzen ontvreemd. Aangifte biervan hij de plaatselijke politie volgde, die een onderzoek instelde. DOEVEREN. Voor het in Dec. j.l. te Eindhoven gehouden Mercu- rïus examen voor Engelsche Han- delscorrespondentie slaagde onze dorpsgenoote mej. M. H. Boll. Zij genoot hare opleiding bij den beer W. F. Brohm, Moliusstraat te 's Hertogenbosch. LOON-OP-ZAND. Steunregeling. Naar wij vernemen zullen de in de steunregeling opgenomen personen uit onze plaats met ingang van 20 Maart a.s. voortaan in Kaatsheuvel moeten gaan stempelen. Dit levert vooral voor de ouderen een groot ongemak op. J.l. Zaterdag namen de heeren Aug. Strijbosch en diens zoon Adr. Strijbosch respj lid van het kerkkoor en organist, afscheid van het koor we gens hun vertrek naar Tilburg. Tijdens de pauze gedurende de repetitie wer den zij door den Directeur van het kerkkoor, den heer v. d. Wildenberg, ten afscheid toegesproken, die o.m. in herinnering bracht dat de heer Aug. Strijbosch nagenoeg 45 jaren als lid gaat hef nief langeri r ,m Verkouden, hoesten, tranende ogen. Hier neemt men: het product van vertrouwen van het kerkkoor is werkzaam ge weest. Hij sprak de hoop uit dat bei den het in hun nieuwe woonplaats goed mocht gaan. De beide scheidenden dankten voor de goede wenschen die zij bij hun ver trek mochten bekomen en zeiden dat de aangename samenwerking met de le den van het kerkkoor hun nog lang in aangename herinnering zou blijven. Kaatsheuvel, 17 Jan. 1936. Loop der bevolking over 1935. De bevolking onzer gemeente be droeg per 1 Jan. 1935: 5695 mannen en 5261 vrouwen, in totaal 10956. Vermeerdering door geboorte 128 m. en 137 vr. Vermeerdering door vestiging 206 m. en 168 vr. Vermindering door overlijden 38 m. en 56 vr. Vermindering door vertrek 284 m. en 258 vr. Totaal per 31 December 1935: 5707 m. en 5252 vr., totaal 10959, alzoo een vermeerdering van 3 inwoners. Huwelijken werden er 54 voltrokken. DES-avond. De gewoonte getrouw hield de R.K. V.V. ,,DES" Woensdagavond haar jaarlijksche clubavond in de zaal van den heer Johan Smit. Tot in de hoeken was de zaal door spelers, supporters, ouders en andere genoodipden bezet, w.o. we opmerkten de ZeerEerw, heer Pastoor de Klijn, adviseur, de kape laans Rietra en van den Heuvel, den WelEerw. Pater van den Ysel, van het Missiehuis St. Antonius, de Eerw. Broeders Vivinus en Caranus, den lei der der K.J.C. en den ZeerEerw. Heer Kapelaan van Lierop uit Breda, de spreker van den avond. In zijn ope ningswoord sprak de heer Jac. Smit een welkom, speciaal aan de ouders der leden. De ZeerEerw. Heer van Lierop be gon met zijn voldoening uit te spreken over de geweldige opkomst, waaronder vele ouders. Zijn bedoeling was een uiteenzet ting te geven van wat de R.K. Voet balbeweging beoogt en nastreeft. Op bevattelijke wijze, met tal van voorbeel den verlucht, wees hij op het gevaar van het verkeeren in neutrale clubs. Het bijzonder doel van de R.K. voet bal is, de verheffing der jongens, het aankweeken van zelfbeheersching, on derdanigheid enz., om hen zoodoende door de gevaarlijke jaren heen te hel pen en hen te vormen tot mannen waar in de toekomst op valt te rekenen. Wanneer de ouderen door hun mo- reelen en financieelen steun hieraan mede helpen, zal dit doel zeker wor den bereikt. Zijn uitvoerige, dan ern stige, dan weer humoristische wijze van spreken werd met dankbaar ap plaus beloond. Ongetwijtcld zal het zijn vruchten afwerpen. Na deze spreekbeurt werd een DES- éénacter opgevoerd, waarmede harte lijk werd gelachen en de aanwezigen zich bijzonder amuseerden. The Melody Band gaf gezellige en- tre acte muziek, zoodat de avond een succes mag worden genoemd. Bij de sluiting door den Voorzitter werd een propagandistisch woord om lid te wor den van het R.K. Sport- en Wandel park gesproken, om zoodoende ook de R.K. Voetbalsport te steunen. Tooneel. De tooneelvereeniging St. Genesius onderafdeeling van de R.K. Werklie- denvereeniging, komt Zondag a.s. in het nieuwe Gildehuis met een blijspel in 3 bedrijven van Jan Grosveld „Een dag Radja". Op vele plaatsen werd dit tooneelstuk reeds met veel succes ge geven. Ongetwijfeld zal dit koddig nummer ook hier in den smaak vallen. Voetbal. Zondag spelen de Dessers tegen de kampioenscandidaten van de 2e klasse I.V.C.B., Roosendaal. Dit wordt een der mooiste ontmoetingen tot dusver gespeeld. Roosendaal heeft slechts 2 verliespunten en komt volledig tus schen de lijnen, met een wil om te win nen. Zouden de Dessers ook deze te genstanders in het sportpark kunnen overwinnen? Het kan een vraag zijn, doch het verleden heeft bewezen, dat DES thuis sterk is. De voorhoede zal een zware taak hebben om de primal verdediging van Roosendaal te pas- seeren. Open spel en vlugge aanvallen, kunnen succes waarborgen. De middel linie weet wat hun te doen staat, ter wijl de spil, de vleugelspelers niet moet vergeten, hetgeen hem na zijn schitte rende partij van j.l. Zondag wel is toe vertrouwd. Als backs en keeper in hun ouden vorm zijn, zal het Roosendaal niet gemakkelijk vallen de puntjes mede te nemen. Opstelling: Doel: A. Vloemans; Achter: P. M. van Boxtel en M. P. van Boxtel; Mid den: A. Roestenberg, A. van Es, P. van Nieuwstadt; Voor: A. van Laar hoven, P. van Laarhoven, Jef van Nieuwstadt. A. van Boxtel en B. van Boxtel. KaatsheuvelWaalwijksche Jeugd Luchtvaart Club. Nadat aanvankelijk gemeend werd dat de oefeningen met zweefmodellen door te harde wind zou moeten wor den afgelast, trok bovengenoemde club er toch nog op uit. Er waren 7 toestel len klaar n.l. 6 Horst-Winklers en 1 Enten type. De in verschillende kleu ren uitgevoerde modellen werden op 't vliegveld gemonteerd en afgesteld. Toen dit secure werkje klaar was, kon met 't eigenlijk vliegen begonnen worden, 't Enten type (spanwijdte 2 meter) van J. Leenaarts, gaf reeds gauw de geest, 't Best vlogen de Winklers van P. Leenaarts, A. v. d. Linden en L. Zeegers. Doordat te wei nig lood aanwezig was konden de Gerrie van D. Roxs, C. Bank en G. Sars niet goed afgesteld worden, waar door 't resultaat minder was. Zondag a.s. weer oefenen met de Tilburgsche club. Verder dient nog vermeld dat de heer v. Boxtel-Ausems zoo welwillend is geweest ons een clublokaal ter be schikking te stellen. Hiervoor onzen hartelijken dank. De Tilburgsche club heeft eenige weken ook nog succes kunnen boeken. Op de Réunie te Noordwij'K -rhout namelijk, heeft de heer de Boer Ne derlands record op 78 sec. gebracht. 14 dagen geleden bleef 't zelfde toestel echter bijna 4 minuten in de lucht. On gelukkigerwijze verdween 't bij de vol gende start in de richting Drunen en is niet weer teruggevonden. De uitslag van de oefeningen was: j P. Leenaarts, hoogstart Horst Wink ler, 30. 30, 32, 45, 462/5 sec. A. v. d.- Linden, hoogstart Horst Winkler 22%. \7%, 23, 27,5, 35,2, 40 sec. L. Zeegers, hoogstart 25 sec. Horst Winkler, handstart 17 sec. D. Roxs, handstart Horst Winkler 12, Hi/s seCi C. Bank, handstart Horst Winkler 10, 132/- sec. Sars, handstart Horst Winkler 9, 121 /5 sec. Gemeenteraadsvergadering. De raad onzer gemeente is bijeen geroepen tot het houden van een open bare vergadering op Woensdag 22 Januari. O.m. komt ook de behandeling der Gemeentebegrooting op de agenda voor. Breda's Tooneel in „Euphonia". Voor de eerste maal in dit seizoen zal Breda's Tooneel a.s. Zondag 19 Januari in „Euphonia" optreden. Tooneelliefhebbers herinneren zich ongetwijfeld de keurige tooneelavon- den verleden jaar door hen in „Eu phonia" gegeven met o.a. „Blank en Bruin" en de „Bonte Avond" verleden jaar op Vastavond-Maandag, die zoo'n reuzen succes was. Ongetwijfeld zal dit succes voortgang vinden in de op voering a.s. Zondag van „Levens avond" van Jaap v. d. Pol. Het stuk waarin onze gevierde ac trice Mevr. Esther de Boer van Rijk haar groot talent zoo heerlijk ontplooit. Een keurig stuk, dat ook keurig zal worden vertolkt. Een gezellig bal zal den avond besluiten. Een zeer genotvolle avond wacht de bezoekers in „Euphonia" a.s. Zondag. Dansconcours. Naar wij vernemen zal op Maan dag 3 Februari in de zaal van den heer Jan van Dun, een groot Dansconcours worden gegeven, waarop officieele diploma's zullen worden uitgereikt voor het te winnen kampioenschap in dansen voor amateurs. De heer Kruiselberge, correspon- deerend lid van den Internationalen Bond van Dansleeraren te Parijs is tot het verleenen van deze diploma's ge rechtigd. De gelegenheid zal openge steld zijn voor alle liefhebbers van Kaatsheuvel en de omliggende gemeen ten. Voor dezen avond zullen „The Keddy-Brothers" de beste band uit het Zuiden voor dansmuziek zorgen. Groot Nationaal Concours en Festival. Dezer dagen gingen naar honderden muziekgezelschappen de vraagpro gramma's uit van het Groot Nationaal van uw eigen krant en ABONNEERT U OP Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 taol. A 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6