BINNENLAND. BUITENLAND. SPORT. BOEKBESPREKING. Concours en Festival, dat de Harmo nie Apollo alhier ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan op 21 Mei (He melvaartsdag) en op 23 en 24 Mei d.a.v. hoopt te geven. t Is de eerste keer dat Kaatsheuvel een concours uitschrijft en waar onze plaats op muzikaal geb.ed tot n het geheele land hoog staat aangeschieven èn met Harmonieën en Zangvereeni- cingen ontelbare malen uitkwam en hioge lauweren oogstte, durven wij met de concoursgevende vereer.iginq met grond hopen, dat ook wederzijds vele zustervereenigingen aan dit mu ziekfestijn zullen deelnemen. Gymnastiek-demonstratie. De groote Gymnastiek propaganda- oitvoering welke onze R.K. Gymna- stiek-vereeniging K.G.V. op Zondag 26 Januari in de zaal van het Patronaat zal geven in medewerking van niet minder dan vier andere prima clubs, alle onder leiding van den heer Spari- daans uit Tilburg belooft heel wat te worden. De belangstelling, die ook el ders voor deze demonstratie bestaat, zal zeer zeker ook hier groot zijn. Naar wij vernemen zijn voor een vervolg- uitvoering, die in Tilburg in de groote Stadsschouwburgzaal gegeven wordt reeds thans 700 plaatsen besproken. Het publiek weet, dat als K.G.V. voor den dag komt, er op iets aparts kan gerekend worden. Nu het hier gaat in samenwerking met de beste turners uit nog vier vereenigingen zal dit ge wis het peil nog aanmerkelijk verhoo- gen. De Vlootconferentie. Men is het er in Amerika en Enge land over eens, dat het heengaan van Japan van de Vlootconferentie een uitbreiding van de Amerikaansche en Engelsche vloten tengevolge moet hebben. Hauptmann krijgt 30 dagen uitstel. Gouverneur Hoffman van New-Jer- sey heeft Hauptmann's terechtstelling die op 18 dezer zou plaats hebben, 30 dagen uitgesteld. Dit besluit van den Gouverneur be- teekent, aldus United Press, dat het minstens 3 maanden zal duren, aleer Hauptmann kan worden terechtge steld. Na afloop van de 30 dagen uit stel toch zal hij opnieuw veroordeeld moeten worden, hetgeen minstens eeni- ge maanden zal vereischen. DE OORLOG IN ABESSINlë. De toestand aan de fronten. De strijd in het Zuiden, Noordelijk van Dolo, duurt nog voort, en 't leit, dat er geen enkel Abessijnsch bericht over het verloop daarvan verschijnt, doet het ergste vreezen voor de Ahes- siniërs. De Italianen voeren hun strijd in t Zuiden op het oogenblik op twee fron ten, want zij rukken ook verder langs de Fafan en de Sjebeli. Volgens hel Italiaansche legerbe- richt heeft generaal Graziani een sprong van 70 K.M. kunnen maken. Het valt niet te ontkennen, dat dit een slag zijn zal voor de Abessiniërs, die in het Zuiden al hun hoop op ras Desta hadden gebouwd. Het is wel ze ker dat ras Desta een hevigen legen- stand heeft geboden, want de troepen macht waarmede de Italianen hun aanval verricht hebben, is bijzonder groot geweest, terwijl tijdens de ge vechten de Italiaansche vliegtuigen voortdurend en intensief de achter hoede van Desta hebben bestookt. De moeilijkheden, waarin Desta ver keert, zijn ongetwijfeld bijzonder groot want gelijk men zich zal herinneren, telegrafeerde hij eenige dagen geleden, dat hij moeilijkheden ondervond bij de voedselvoorziening van zijn troe pen doordat de Italianen de karavanen die nieuwe voorraden vervoerden, uit de lucht bestookten. Dit, gevoegd bij het feit van een door de voortdurende luchtaanvallen gedesorganiseerde ach terhoede, maakt zijn positie ongetwij feld uiterst gevaarlijk. In het Noorden vlot het ook nog niet zoo erg met de Abessijnsche ac tie. Eenigszins alarmeerend z.jn de be richten, dat de Abessiniërs in snel tempo versterkingen naar het Noor den zenden. Het is hier heelemaal een wedstrijd met den tijd geworden en er zal veel van afhangen of de Abes siniërs er in slagen gunstige stellin gen te heroveren voordat de wegen weer eenigszins hersteld zijn en de laatste groote versterkingen, die uit Napels vertrokken zijn, aangekomen zijn. Weer een ambulance gebombardeerd. Volgens berichten uit Abessijnsche bron is aan het Noordelijk front weel een Roode Kruis-afdeeling door vlie gers gebombardeerd. Drie Italiaansche bommenwerpers zouden de Roode Kruis-afdeeling, welke bij Waldia, op ongeveer 150 K.M. ten Noorden van Dessie is gestationneerd, met bommen hebben bestrooid. Twee verpleegsters zijn gewond. Alle ziekententen zouden zijn vernield. De ambulance stond onder bevel van den Engelschen majoor Burgoyne. Majoor Burgoyne is ongedeerd ge bleven, maar men telt reeds 14 dooden en 35 gewonden, vooral vrouwen, grijsaards en kinderen uit de bevol king van Waldia, waar de brandbom men hun werk deden. De Negus blijft in het Noorden. De Negus verklaarde, dal hij tot het begin der groote regenperiode in het Noorden zal blijven. Zijn zoon heeft hij veiligheidshalve weer naar Addis Abeba gestuurd. Abessinië blijft, al dus de Negus, bereid tot het sluiten van een eervollen vrede, die de onaf hankelijkheid van het land niet aan tast. Meerderheid voor Laval. De Fransche regeering heeft een meerderheid van 63 stemmen behaald bij de stemming over het voorstel van Laval eerst de landbouwkwesties te bespreken en de andere interpellaties te verdagen. Laval had de kwestie van vertrou wen gesteld. De onder ivijs-cuncentraiie. De instelling van de bij het terug nemen van de concentraiieparagraaf van het bezuinigingsoniwerp met be trekking tot het onderwijs door de regeering in uitzicht gestelde commis sie kan spoedig tegemoet worden gezien. Buiten de ministers van onderwijs en van financiën zullen in de com missie de voorzitters van de grootste fracties der Tweede Kamer komen te zitten met een ondcrwijsspecialiteit van elke fractie, en wel aldus prof, Aalberse en de heer Suring voor de katholieken, mr. De Geer en de heer Tilanus voor de christelijk historischen, de heeren Schouten en Terpstra voor de a.r, dr. Bierema en mr. Boon voor den Vrijheidsbond, mr. Jotkes en de heer Ketelaar voor de vrijzinnig democraten en de heeren Albarda en Thijsse voor de S.D.A.P. Een vader ver mooi t zijn twee zoontjes. Voor het Arnhemsche gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep terechtgestaan de 31 jarige arbeidet Schepers uit Lochem, die een der vreeselijkste misdrijven heeft gepleegd die mogelijk zijn het dooden van zijn eigen kinderen. De Zurphensche rechtbank heeft dezen man tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De procureur-gene raai, mr. J. A. de Visser, eischte bevestiging van dit vonnis. Fiaudes bij de Postspaarbank. Dezer dagen zijn bij de Rijkspost- spaarbank te Amsterdam 2 gevallen van fraude aan het licht gekomen, die geleid hebben tot de arrestatie van een vijftal personen. In totaal is de Rijkspostspaarbank voor een bedrag van ruim f5000 benadeeld, van welk bedrag echter een deel door de politie kon worden achterhaald. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Dec. wat de niet directe belastingen betreft, f 31 387,852 opgebracht, of t 2 082,265 minder dan het jaar tevoren. Over het geheele jaar 1935 was de opbrengst d^zer middelen f366 409 707 of 17.096 383 meer dan in 1934, maar t 31,740,243 minder dan geraamd. VOETBALSPORT. K.N.V.B.-Competitie. Neemt B.V.V. revanche? Willem II tegen Helmond. Derby in Besoijen. - - W.S.C. naar Vlijmen. Eindelijk weer een „vol" competi- iieprogram, dat ons een spannende Zondag belooft. In den Bosch zal het er warmpjes toegaan tusschen de twee leidende ploegen BW en MVV. De Maastrichtenaren zijn tot heden de eenige ploeg, die BW onder de knie heeft gekregen. Natuurlijk zinnen de Bosschenaren daarom op revanche en er is alle kans op dat zij hun gasten karig zullen ontvangen. De overige wedstrijden in de eerste klasse zijn van minder belang, alleen kon NAC zich in de mijnstreek wel eens het hoofd stooten. In de tweede klasse is er ook een grootsch evenement, n.l. de ontmoeting tusschen de twee hevigste concur renten Willem II en Helmond in Til burg. Van dezen strijd valt moeilijk iets te voorspellen, maar het zou ons niet verwonderen indien de geel zwarten de eer aan zich wisten te houden. In de derde klasse natuurlijk weer eens een plaatselijke kamp! RWB en Baardwijk maken nu een robbertje en na de smadelijke 81 van de laatste legen Devo moeten we de thuisclub de beste papieren toekennen. WSC gaat in Vlijmen een visite brengen en moet zich instellen op sterken tegen stand, want als de Vlijmensche ploeg haar dag heeft kan ze zeer gevaarlijk zijn. WSC 2 ontvangt thuis NOAD 4 en kan o.i. de punten in eigen bezit houden.. Hier volgt het programma: lste Klasse. R oermondBleijerheide. JulianaNAC. NOADEindhoven. BW—MVV. 2de Klasse A. HeroDe Baronie. VlissingenTerneuzen. ZeelandiaRBC. DOSKOMiddelburg. 2de Klasse B. Willem IIHelmond. BredaVOS. VVV—Picus. i ESVWilhelmina. De ValkTegelen. 3de Klasse D. RWBBaardwijk. Bossche BoysKaatsh. Boys. VlijmenWSC. Reserve 2de Klasse B. WSC 2—NOAD 4. Wilhelmina 2LONGA 3. WAALWIJK. W. S. C. VlijmenW.S.C. Voor WSC 1 staat een uitwedstrijd op het programma. De zwarthemden moeten een bezoek gaan brengen aan Vlijmen, dat voor hen nog als een on bekende grootheid te boek staat. Vlij men is niet van de sterksten der af- deeling, doch het is opvallend dat deze club een zeer wispelturigen vorm vertoont. De eene week lijdt zij een gedecideerde nederlaag, maar de vol gend maakt zij het den sterksten te genstander bijzonder lastig. Vele wed strijden werden door de Vlijmenaren slechts met den oneven goal verloren, waaruit we moeten opmaken dat deze ploeg niet zoo gemakkelijk onder de knie te krijgen is. WSC dient daarom morgen geducht op haar hoede te zijn en haar beste spel te spelen. We rekenen in elk ge val op een overwinning der zwart hemden, doch laat de spelers er zich voor wachten van huis te gaan met de gedachte dat de overwinning reeds „binnen" is. W.S.C. 2—NOAD 4. Op het WSC-terrein staat een wed strijd te wachten, die veel spanning belooft, n.l. de ontmoeting tusschen WSC 2 en NOAD 4 uit Tilburg. Tot nog toe hebben de jeugdige zwart hemden een zeer goed spel vertoond en zich zelfs in hun sterke omgeving op de eerste plaats weten te nestelen. Telken jare is het evenwel bij de re serves gewoonte om het in de tweede helft van het seizoen niet zoo nauw te nemen en dan bedenkelijk af te zak ken. Wij zijn benieuwd of WSC 2 dit jaar die slechte gewoonte zal afleg gen. Hetgeen wij tot dusverre van de ploeg zagen, geeft ons daartoe ge gronde hoop. De Tilburgers, die morgen op het WSC-terrein te gast zijn, vormen een te duchten ploeg, die al menig suc ces achter haar naam heeft kunnen schrijven. WSC zal dus aan dit elftal de handen vol hebben en niet dan met inspanning van alle krachten zal deze strijd gewonnen kunnen worden. We zijn zeer benieuwd naar den uitslag, waarvan voor de reserves zeer veel afhankelijk is. We verwachten voor deze ont moeting een flinke belangstelling. Het publiek wordt erop attent gemaakt dat de thuiswedstrijden van WSC van af heden weer om half drie aanvan gen. De voorwedstrijd wordt gespeeld tusschen WSC 3 en Capelle, twee ploe gen, die elkaar al enkele malen ont moet hebben in wedstrijden die we gens regen gestaakt moesten worden. WSC toonde zich daarbij telkens iets sterker, zoodat we goede hoop hebben dat het derde elftal morgen weer eens enkele punten zal kunnen opstrijken. JULIANA. Zondag a.s. moet het lste elftal naar RWB. Juliana 2 speelt een thuiswedstrijd en ontvangt RWB 2. Zondag j.l. ein digde deze wedstrijd op het RWB- terrein na een spannende strijd in ge lijk spel. Ook Zondag belooft hel op het Juliana-terrein weer een spannen de strijd te worden en zeer zeker zul len vele sportliefhebbers dezen wed strijd komen bijwonen. Aanvang om 12 uur. Juliana 3 moet voor de competitie naar RWB 3. Deze elftallen hebben elkaar nog niet ontmoet in dit sei zoen. SPRANG. N.E.O.J.P.S. Zaterdag 18 Jan. speelt het lste elf tal der Sprangsche voetbalvereeniging NEO, voor het door haar uitgeschre ven nederlaag-tournooi, een thuiswed strijd tegen JPS uit Tilburg. Deze wedstrijd, die spannend be looft te worden, begint om half drie. Jeugd-com petitie. De junioren der Sprangsche voet balvereen. NEO spelen op Zaterdag 18 Jan. voor de Jeugdcoinpetitie een uitwedstrijd tegen de junioren van NOAD uit Wijk bij Heusden. Aanvang 2.30 uur. De junioren van SDO spelen om half drie op het terrein van WSC te Waalwijk tegen de B-junioren van WSC. Jaarvergadering N.E.O. Dinsdagavond ':14 Jan. hield de Sprangsche voetbalvereeniging NEO gekomen. Verder geeft hij een kort overzicht over het afgeloopen jaar en memo reert o.m. dat de competitie dit jaar voor NEO is geëindigd met een eer volle tweede plaats. En hij spreekt dd hoop uit dat NEO haar spelpeil in de komende competitie nog hooger zal weten op te voeren. De secretaris leest eerst de notulen der vorige vergadering, die ongewij zigd worden vastgesteld; vervolgens brengt hij de leden met verschillende belangrijke zaken, die voor de komen de competitie van belang zijn, op de hoogte. De secretaris deelt verder nog mede dat* NEO dit jaar zal overgaan tot de aanschaffing van doelnetten, en nieuwe hoekvlaggen. Vervolgens brengt de penningmees ter verslag uit over den financieelen toestand der vereeniging; deze blijkt zeer gunstig te zijn, want het kasboek van den penningmeester sluit met een batig saldo van ruim 100. Wanneer we de huidige financieele toestand van NEO vergelijken met die van verleden jaar, dan mogen we de penningmeester en met hem het heele bestuu r prijzen voor hun uitstekend financieel-beleid. Alle zittende bestuursleden worden herkozen en ook alle aanvaarden, met dank voor het in hen gestelde ver trouwen, deze benoeming. De 2de penningmeester krijgt bij deze benoeming tevens het recht om leden welke gedurende meer dan een maand hun contributie niet betaald hebben te schorsen Na de pauze wordt besloten dat NEO een trainer zal benoemen vooi haar clubleden, de training zal plaats hebben op de Woensdagavonden en hiermede zal worden aangevangen in April 1936. Verder werd nog een besluit aan genomen dat alle jongelui, die in Maart 1936 tot de vereeniging zal toe treden geen inleggeld zullen behoeven te betalen. Bij de rondvraag bleken de junio ren nog al veel op hun hart te hebben en diverse van hun wenschen werden dan ook ingewilligd. Zoo werd o.m. besloten de drie le den tellende elftal-commissie uit te breiden met de beide aanvoerders van het lste en 2de elftal. Tenslotte werd nog besloten een be drag van 50 op een spaarbankboek je te plaatsen, waarna de voorzitter der vereeniging, de heer J. Pruisers met een kort slotwoord, waarin hij de le den hartelijk dank zei voor door hun getoonde belangstelling, deze goedbe zochte vergadering voor gesloten ver klaarde. I.V.C.B.-Competitie. Zware kamp voor D.E.S.K. H.E.C. en Waspik gaan uit. In Kaatsheuvel kan het er morgen gaan spannen. Een der sterkste clubs der afdeeling, Roosendaal, is er te gast. De zwart-witten krijgen het on getwijfeld hard te verantwoorden, doch wellicht weten zij zich, gehol pen door het terrein-voordeel, staande te houden. HEC maakt visite in Tilburg, bij de reserves van RKTVV, waar zij het zwaar te verantwoorden zal krijgen. HetzeKde voorspellen we Waspik, dat bij SNP in den Berg op bezoek moet. Hier volgt het programma: Zuid II lste Klasse. SVBBrabantia. KolpingRKTVV. WilhelminaMevo. Best VooruitVenlosche Boys. Zuid II A 2de Klasse. SCON.-Borgvliet. DESKRoosendaal. R ACGilze. LachappelleRODA. BSC—HKI. Zuid II B. 3de Klasse. Dongen 2SCO 2. DVC—WVC. SNPWaspik. Zuid II C. 3de Klasse. SartoOSC. OSSVelocilas. RKTVV 2—HEC. Uno AnimoVlijmensche Boys. WIK—St. M.-Gestel. R.K.V.B. DEN BOSCH. Ter gelegenheid van het vierde lustrum van den R.K.V.B. in het Bis dom Den Bosch is een jubileum courant verschenen, waarin ook Mgr. A. F. Diepen Bisschop van 's-Herto- genbosch, een voorwoord heeft ge schreven. Het nummer bevat tal van belangrijke bijdragen van de voor mannen der R.K. Sportbeweging in ons bisdom. WASPIK. R.K.V.V. Waspik. Het nieuwe jaar dat zoo schitterend werd ingezet met een overwinning op SCO 2 in Oosterhout zal morgen ge continueerd worden met een wed strijd tegen SNP in Geertruidenberg. Of we het daar ook tot een overwin ning zullen weten te brengen is voor alsnog een open vraag. SNP beschikt over een beweeglijk ploegje dat, wat spelvaardigheid en technische scho- een algemeene ledenvergadering in ling betreft, er zijn mag. Vooral de café van Zwietering te Sprang. De voorzitter de heer Pruisers riep alle leden een hartelijk welkom toe en verheugde zich er over, dat de NEO- leden in zoo'n grooten getale waren op- vleugels zijn sinds het opnieuw inlij ven van gewezen veteranen uitste kend bezet, waardoor de ploeg als ge heel in staat is plotseling verrassend op te treden. Wel moesten ze in hun laatsten wedstrijd tegen DVC 'n on- verwac. maar dit doet niets af aan het feit dat zc in staat zijn tegen elke klassege- noot behoorlijk partij te geven. Mor gen hebben ze bovendien het voor deel van eigen veld, en we mogen alles zins van hen verwachten dat ze dit zullen uitbuiten. Een en ander brengt met zich mede dat onze jongens mor gen een zeer zware wedstrijd te spe len krijgen. Dit wil echter nog niet zeggen dat hij daarom voor ons kans loos zou zijn. Als de teekencn niet be driegen zijn we reeds ver op de weg van herstel, en het lijdt geen twijfel of morgen zal alles in het werk worden gesteld om daarvan een nieuw be wijs te leveren. Daarom zijn we vol goeden moed en we verwachten dat met vereende krachten wel een gelijk spel zal kunnen worden afgedwongen. Ons 2de elftal krijgt morgen gele genheid om in eigen huis revanche te nemen voor de verpletterende neder laag welke ze indertijd van de Veer- sche Boys 2 te slikken kregen. Of ze daartoe in staat zijn is nog te beziën. De Boys hebben zich intusschen naar de bovenste plaats opgewerkt en we kunnen veilig aannemen dat er heel wat aan te pas zal moeten komen om hen daar te verdringen. R.K.V.V. W.S.C. DVO uit Moerdijk zal morgen de gast zijn van ons eerste elftal. Dit kan een hartelijk partijtje voetbal worden, waarbij de beste kansen wel aan ons zullen zijn. DVO heeft tot nog toe niet zoo heel veel van zich doen spreken en is langzamerhand bij de zwakkere broeders ingedeeld geworden. Het komt ons daarom voor dat ze niet veel plezier van hun reis zullen bele ven, want ze kunnen er op rekenen een geestdriftig elftal als tegenstan der te krijgen. Onze jongens zijn er tot heden toe in geslaagd menig suc ces te boeken, vooral in thuiswed strijden. Er zou daarom al heel wat bijzonders moeten gebeuren wanneer er hieraan morgen niet wederom centje werd toegevoegd. Ons 2de elftal heeft morgen vrijaf en zal daarom niet nalaten van bo venstaande ontmoelmg gefu'ge te zijn. GEERTRUIDENBERG. R.K.V.V. S.N.P. De spelers van ons eerste elftal zul- morgen weer eens op eigen veld moe ten aantreden, om partij te geven te gen Waspik. Deze vereeniging is voor ons een oude bekende en de talrijk© wedstrijden welke we er reeds tegen hebben gespeeld waren altijd zeer spannend. Ook morgen zal het in deze wedstrijd niet aan spanning ontbre ken daarvan kunnen we verzekerd zijn. Het eerste gedeelte van dit sei zoen verliep voor Waspik niet gun stig. Keer op keer werd verloren. En zoo kwamen ze weldra onderaan te bengelen. Mogen we echter afgaan op de resultaten van de laatst gespeelde wedstrijden, dan moeten we daaruit besluiten dot een kentering is inge treden. Dan blijkt dat Waspik z'n periode van inzinking te boven ge komen is en met inspanning van alle. krachten alsnog pogen zal de bestaan de achterstand zoo veel mogelijk nog in te halen. De onderste plaats op de ranglijst hebben ze reeds verlaten en het heeft er allen schijn van dat ze morgen alle pogingen in het werk zul len stellen om opn-euw een stap voor waarts te doen. Zullen wij in staat zijn hen dat te beletten? Deze vraag zonder meer bevestigd te beantwoor den, zou weinig oog voor de werke lijkheid verraden. Daarvoor ligt de nederlaag tegen DVC te Dongen ons nog te versch in het geheugen. We zullen hopen dat onzerzijds alles zal worden gedaan om op de geheele buit beslag te leggen en verder zullen we kalm het resultaat afwachten. Onze reserves gaan op bezoek bij WVR 2 te Raainsdonk. Ook hen wacht daar ongetwijfeld een zware taak, .want WVR 2 is in eigen huis bijna niet te vermurwen. De resultaten welke ons 2de elftal in de laatste wed strijden wist te boeken, doen ons ver trouwen dat ze het morgen aan WVR 2 niet gemakkelijk zullen maken en ten minste één punt mee naar huis weten te brengen. (Zie vervolg Derde Blad). Willy Corsari: De Fabertjes Filmen. H. P. Leopold's Uitg. M(j. Den Haag. 1.902.90. Als jongste der serie meisjesboeken van Willy Corsari verscheen bij Leo pold's Uitg. Mij. „De Fabertjes Fil men", een frisch en luchtig boek voor en over bakvisschen, die het ongetwij feld gretig zullen lezen. Ook hier heeft Willy Corsari weer een boeiend boek geleverd, dat in het bijzonder uitmunt door de sterke ka rakteruitbeelding. De „Fabertjes" neefjes en nicht jes Faher komen op de gedachte om ter eere der gouden bruiloft van hun grootouders een historische film te maken, waarin hel huwelijks-aan zoek van opa aan oma wordt verfilmd. Natuurlijk beleeft het vroolijke troep je bij de opnamen spannende avon turen, die het boek buitengewoon aan trekkelijk maken. Het werk is geillustreerd met een reeks prachtige foto's van Piet Marée.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7