LANDBOUW. KANTONGERECHT. NIEUWS UIT HEUSDEN. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. Jarenlang slechte spijsvertering. Wij herinneren Margstamkool. Er is oalaags ia deze kolommen op gewezen dat de tijdsomstandig heden den veehouder er toe dwingen de eiwitbronnen welke op zijn bedrijf aanwezig zijn zoo internnet mogelijk te gebruiken en daarnaast iedere gelegenheid aan te grijpen het aantal eiwuDronnen in eigen bedrijf te ver meerderen, wijl de opbrengsten van melk en andere zuivelproducten van dien aard zijn dat aankoop van dez krach;voeders niet kan worden be kostigd Een uitstekend middel hier toe is de verbouw van mergstamkool De teelt van dit product bier te lande dateert pas van de allerlaatste jaren doch de algemeen gunstige ervaringen welke men ermede heeft opgedaan wettigen het vermoeden dat binnen alzienbaren tijd de verbouw algemeen zal worden. Ook in deze streken is men er hier en daar meestal op zeer be scheiden schaal mede begonnen. Het moge daarom zijn nut hebben hier over dit gewas en den verbouwer Van iels nadcis mede te deelen. Mergkool wordt verbouwd om d> stengels, hoewel de bladeren ook 'n gedeelte van de opbrengst uit maken. Men kan het product ver bouwen als hooldgewas en als stoppel gewas. Onder de tegenwoordige tijds omstandigheden verdient de verbouw als stoppelgewas de voorkeur. Daar door kan men haar laten volgen op een gesteunde gewas waardoor de beste hiiantieele resultaten worden verkregen. Verder wordt ze bij verbouw als navrucht veel minder door ziekten aangetast en de opbrengst verschillen vetgeieken bij den verbouw als hoofd gewas, zijn niet van dien aard dal zij opwegen tegen de voordeelen welke verbonden zijn aan het doen voorafgaan van een gesteund gewas Aardappelen welke vroeg zijn ge rooid en erwten worden geacht de beste voorvruchten te zijn. Doch ook na rogge en zwarte haver is de teelt nog zeer goed mogelijk. Wel dient dan alle zorg te worden besteed aan een oordeelkundige bemesting. Ook na gewassen welke nog later het veld ruimen kan de teelt nog 9lagen. Noodig is dan echter dat men flnk ontwikkelde planten ter beschikking heelt en dat de winter laat invalt, daar anders de groeiperiode te kor wordt. Knolgroen en koolrapen zijn voor deze koolsoort minder goede voorvruchten daar hieronder meestal exemplaren voorkomen welke ii meerdere of mindere mate door d- ktiolvoet zijn aangetast. Aantasting van de mergkool volgt daarop zo» goed ais zeker Heelt men daarom perceelen welke 'n vorig jaar mei bovengenoemde gewassen zt)n beteeld geweest dan bestemme men deze liever niet voor den verbouw van deze kool. Het verdient aanbeveling dit gewas niet uit te zaaien, doch uit te poten en dan flink ontwikkelde planten te nemen. Men kan zich deze ver schaffen door in begin van Juni een perceeltje als plantbed in gereedheid te brengen. Men zorgt dat de knol voetzwam daarin niet aanwezig is en men neme het zoo groot, dat de planten, ook wanneer ze langer op het veld moeten blijven dan waarop aanvankelijk is gerekend, zij nog voldoende ruim staan. 19 men er niet zeker van dat het plantbed vrij is van de knolvoetzwam, dan kan men het ontsmetten door begieting met een oplossing van germisan ter sterkte van l'/a pCt Men moet er met de meeste zorg voor waken dat de planten op het plantbed niet te dicht komen te siaan Men krijgt dan lange spichtige planten, waarvan het onderste stuk voor het grootste deel verhout. Men kan deze bezwaren voorkomen wanneer men voor het uitzaaien van een ons zaad minstens een oppervlakte neemt van 1 tot l'/a are. Het zaaien kan brcedwerpig en ook op rijen geschieden Deze moeten dan 20 25 c m, van elkaar komen. Soms kan het aanbeveling verdienen de planten in de rij nog uit te dunnen. Wil men 1 H.A. met mergstamkool beteelen, dan moet men daarvoor 5 on9 zaad op een plantbed uitzaaien Bij een pootafstand van 40 bij 40 c.m. beschikt men dan nog over voldoende planten. Het meest be kende en misschien ook wel het mee9t verbouwde ra9 is de groene Engelsche of Carton's mergkool Hier van zegt de ras9enlij9t dat hij heeft: een opgezwollen stengel met smake lijk merg en groote bladeren, de opbrengst wordt geroemd. Overigens schijnt hij het best tegen verplanten te kunnen, doch is misschien weinig winterva9t. Mergkool groeit evenals de meeste andere gewassen het be9t op uitstekenden grond. Hieruit mag men echter niet afleiden dat hij aan den bodem hooge eischen stelt. De ervaring heeft geleerd dat hij ook op lichtere gronden met succes kan worden verbouwd en het is daarom vooral dat de verbouw van dit gewas voor onze zandgronden perspectieven biedt Ook min of meer vervuilde perceelen kunnen voor den verbouw van dit gewas worden ge bruikt, omdat het tamelijk snel groeit en de groote bladmassa welke hij ontwikkelt den groei van het onkruid tegenhoudt. Wel moet het perceel dat men voor mergkool bestemmen wil, vrij zijn van de knolvoetzwam. Bij de bemesting moet men voor oogen houden dal mergkool evenal9 de andere koolsoorten blijkbaar groote behoclte heelt aan kali en stikstof. Vooral op l.chtere gronden, welke van nature aan deze stuffen niet rijk zijn, mag men een kali. en stikstof- bemestiug niet nalaten. Plant men uit op roggcsiuppcl en heeft men gier ter bescoikaiug dan kan men niermede in de kaliDchoctie voqrzien Meu Drengt daaimcde ook een niel onbelangrijke hoeveelheid stikstof den bodem waardoor de bemesting met kuusime9t niet zoo zwaar beboet te zijn. Bemest men uitsluitend met kunstmest dan neme men voor de kalibcmesting kauzout 40 pCt. en voor de suksiot helst Ammonsalpeter 6.M. De hoeveelheden hangen at van de kwanten van den bodem en van de voorvruchi. Voorde lichtere gron den neme meu b v. 250 K.G kauzout 40 pCt. en 350 K.G. Ammonsalpeier ot een daainice overeenkomende hoeveelheid stikstof in chili ot katk salpeter. Heelt men erw.en als voor vrucht gehad dan behoelt men met de suksioibemesiing zoover niet te gaan. is de kali en een deel der stikstof uitgestrooid dan wordt de stoppel gescnild dan geëgd en opnieuw wat dieper geploegd tiet poten der planten kan dan aanvaDgen. Men kan dan om de andere voor uit— pianten met de 9cbop ot ook wel de planten onmiddellijk achter de ploeg zetten, is de grond voldoende vochtig dan gaat dit uitstekend, doch droge losse grond valt dit niet mee ook het planten met de schop is dan soms zeer bezwaarlijk. Heelt men erwten als voorvrucht dan kan zonder ploegen worden gepoot. Er dient dan echter ter dege gehakt en geschoffeld te worden. Wat het aanslaan der planten betreft kan worden gezegd dat deze dit drooge grond nog doen. Dit i9 een van de groote voordeelen welke aan de verbouw van dit gewas zijn ver bonden. Afsterven bij gebrek aan bodemvocht komt hoogst zelden voor, wel blijft de plant in ontwikkeling ten achter en ontplooit zich pas voor goed wanneer hij de beschikking krijgt over voldoende water. Over de puoiaistanden bij dit ge was in aanmeiking te nemen, is bei aaiste woord nog niet gesproken Kan men vroeg en in vruchtbare grond uttpooten dan wordt een island van 50 bij 50 c.m. wel aan oevolen. Bij later unplanten en in minder goede grond verdient een alstand van 40 bij 40 c m. overweging Een voigeude keer nog iets Over de ziekten van dit gewas, z n gebruik en z n waarde voor het bedriit Uit Vlijmen Andermans aardappels gerooid. Hubertus K uit Vlijmen moest voor 't hekje komen wegens stroo- perij. Op 3 Sept 1935 had hij op het Kerkeland te Vlijmen aardappels gerooid in het donker van den nacht en was daarbij door den eigenaar Wilhelmus van Engelen betrapt. »lk was 's morgens thuis eruit gegooid», zei de jongen, »en ik had den heelen dag nog niets gegeten. Daarom haalde ik die aardappelen weg om ze te kannen verkoopen langs de straat en zoo brood te heuben.» Getuige W. v. Engelen, fabrieks- rbeider te Vlijmen, verklaarde,dat hij al drie weken lang gemerkt had, dat er telkens aardappelen van zijn land verdwenen. Op dien avond van September had hij gemerkt dat er iemand op zijn land was, maar die wist te ontkomen met achterlating van de zak met aardappelen. Die zal over een uurtje wel terugkomen, dacht getuige, en inderdaad, om ongeveer 11 uur werd de hond onrustig en ging getuige dus maar eens kijken. Toen zag hij dat ver dachte daar rustig aardappels zat te rooien. Toen hij zich betrapt zag,zei hij: «Willem, laat me gaan, breng me niet naar den veldwachter, ik zal acht dagen voor je werken.» Hij was echter gewillig meegegaan. Conform den eisch werd hij ver oordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. Uit Dussen Verblindende verlichting op rijwielen. Een verkeersdelict, dat den laatsten tijd hoe langer hoe meer voor den strafrechter komt, is het rijden met verblindende rijwiellantaarns. In den laatsten tijd is de sortee ring schijnwerpers en ook 't gebruik daarvan op rijwielen sterk toegeno men en het wordt een gevaarlijk vermaak, om 's avonds zoo'n grooten lichtbundel de duisternis in te wer pen, en dan maar racen N. de R. uit Dussen stond terecht omdat hij op 15 Oct. j.l te Dussen met verblindende rijwiellantaarn had gereden. De ambtenaar van het O. M. wees erop, dat dit veel gevaarlijker kan zijn als het rijden met verblindende autoverlichting. De boete was dan ook een flinke: n.l. f7.50. Uit Heusden Onvoorzichtige wielrijders. De slagersknecht H. N. H. uit Heusden en de bakkersknecht N. H. uit Heusden stonden terecht wegens doorgang niet vrijlaten. Toen zij te Heusden op hun rij wielen de Engstraat uit kwamen rijden in de Breestraat en verder wilden rijden naar de Pelserstraat kwam er uit de Breestraat een auto. waarin mej. Theodora Verheijden uit Waalwijk als chauffeuse zat. Zij hadden moeten stoppen en het ver keer van rechts voorrang geven maar zij reden door en zetten er nog wat meer vaart achter om voor de auto langs te kunnen. Een van de twee kwam met zijn achterwiel tegen de bumper van de auto. Zij gingen verontwaardigd naar wachtmeester A. Kik om het geval aan te geven, maar de wachtmeester zei: Zooals jullie het vertelt ben je zelf de schuld. Hij ging met hen mee en maakte procesverbaal op tegen de aanklagers zelf. De eisch luidde f7.50 boete Ze werden veroordeeld tot f 5 boete. Uit Waalwijk: Een onverbeterlijke. D., te Waalwijk, stond terecht omdat hij op 27 October j.l., des 's avonds om hall negen in de Groote straat te Waalwijk in kennelijken staat van dronkenschap de modern ste dansfiguren liep te demonstreeren. De ambtenaar van het O. M. wees erop dat er tegen dezen man in de gemeente Waalwijk al 47 processen verbaal waren opgemaakt wegens openbare dronkenschap, 't Had dus wel geholpen: de laatste keer had verdachte f25 boete gekregen. De eisch luidde ditmaal principale hechtenis omdat hij voor geldboetes ongevoelig scheen. Hij kreeg zes dagen hechtenis. Wie was de chauffeur? J. de W., chauffeur te Wijk, stond terecht omdat hij op 24 October te Eethen op den Prov. weg bij het inhalen van een auto, waarin J. v. d. Werken, chauffeur te Poederoijen zat, niet behoorlijk links gehouden had, zoodat hij met de andere auto in aanraking kwam. Verdachte beweerde dat niet hij, maar zékere Cornelis Pieter K. uit Aalburg aan het stuur gezeten had en dat men dus den verkeerden een procesverbaal op zijn dak had ge stuurd. De zaak wordt 8 dagen aangehou den om dezen Cornelis Pieter K. als getuige te hooren, benevens den verbalisant. Hel is voor verdachte maar le hopen dat hij geen onwaarheid heelt verteld, want in dat geval valt er weinig op clementie te rekenen. Was zijn licht wit of rood? W. F. v. E., scholier te Heusden, moest voor den kantonrechter ver schijnen omdat hij op 17 October te Aalburg metzijn motor in het donker tegen het karretje van den koopman Jan B. Versteegh was opgereden. De koopman had den motor zien aankomen. Deze had geen groote vaart. Het karretje van den koopman had twee witte voorlichten en een achterlicht van rood geverfd glas. De politie heeft waargenomen dat dit achterlicht weliswaar op een afstand van 30 M. als rood was te onderkennen, maar dat het veel witlicht doorliet, zoodat 'topverde ren afstand wit leek. Hierdoor kan verdachte in de war geraakt zijn, toen hij het karretje achterop kwam rijden. Hij haalde zelf een schade van f25 door de aanrijding en daarom eischte de ambtenaar van het O.M. tegen hem schuldigverkla ring zonder toepassing van straf, omdat hij had kunnen zien dat het licht rood was. De kantonrechter was echter van oordeel dat verdachte, toen hij een maal op grooteren afstand had vast gesteld dat het licht wit was, er niet meer apart op hoefde te letten of het naderhand rood zou worden en sprak hem vrij. Heusden 16 Januari '36. De verkoop van briefkaarten voor het misdeelde Kind, door enkele jong? dames onder leiding van Mej. M Kramer, bracht op f 26,80. - A.s. Maandagavond houdt Heusdens Belang in café Chr. Tim mermans (Central) een algemeene ledenvergadering. Het Consultatie bureau werd deze week bezocht door 16 moeders met kinderen, uit de stad en om geving. Dinsdagavond vergaderde de R.K. Kiesvereeniging in algemeene ergadering. Nadat de notulen wa ren voorgelezen bracht de penning meester verslag uit. Hieruit bleek, dat de geldmiddelen niet voldoende Nu voelt hij zich 10 jaar jonger. «Sinds einde 1918 tot twee jaar geleden, heb ik geleden aan een slechte spijsvertering. Ik heb alles geprobeerd waar ik maar van hoorde en toch leed ik steeds aan indigestie, pijnen in den rug en een gevoel van opgeblazenheid. Toen heb ik Kru- schen Salts geprobeerd en nu zou ik er niet meer huiten willen Ik vaar al 42 jaar en ik hen gewend aan het ruwste voedsel. Kruschen heeft mijn leven tot een plezier gemaakt Ik kan U de verzekering geven, dat ik mij nu 10 jaar jonger voel en veel frisscher. Voor die paar guldens per jaar, die. Kruschen kost zou ik het niet willen missen. J. F. B. te C. De oorzaak van Uw indigestie is, dat Uw inwendige organen hun werk niet naar hehooren verrichtten. Uw voedsel, in plaats van verteerd en door het lichaam opgenomen te worden, wordt in Uw maag en darmen opgehoopt en veroorzaakt daardoor schadelijke stoffen. Deze gillstolTen zijn niet alleen aanleiding tot lastige indigestie, maar zij onder mijnen Uw gezondheid, intecteeren Uw gewrichten met rheumatiek en jicht en maken den weg vrij voor een menigte andere ziekteverschijn selen. Kruschen Salts heeft een on middellijke aansporende werking op de inwendige organen, waardoor alle schadelijke stoffen geregeld en vol komen uit het lichaam verwijderd worden. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten f 0.90 en f 1.60 per ilacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. een spreker te laten waarvoor de Hoogeerw. waren om komen, Heer Deken Wouters het bestu 1 daartoe strekkende geldsom ter hand stelde, die natuurlijk dank baar in ontvangst werd genomen. De Heer Burgemeester Wijs werd benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene Kringvergadering. Van de 140 leden waren slechts 25 opgekomen. - Aan de scheepswerf is men begonnen met den bouw van een vaartuig (Zolderschuit), zoodat daar weer enkele lui te werk kunnen worden gesteld. De waterstand op de Maas wordt nog steeds hooger, zoodat ook de hooge steiger onder staat, terwijl nog was verwacht wordt. Te hopen is, dat men spoedig van dien last bevrijd raakt. - Zondag gaat Juliana voor de competitie B V.B. naar Kaatsheuvel, om daar te spelen tegen de Kaats- heuvelsche Boys 2. ooan behn errand cl au de rmns ÖKfMANWHO RECLAIMEOHIS HEAD* Scène uit de schitterende speelfilm »De man die zijn hoofd behield«. (R.D.B. Theater.) Vlieg catastrofe in Amerika. 17 inzittenden om het leven gekomen. Een verkeersvliegtuig van de «American Airlines«, dat op weg was van Newark (N -Jersey) naar Los Angelos, is neergestort. Het vliegtuig is terechtgekomen in de moerassen tusschen Memphis en Little Rock in Arkansas. De viertien passagiers, de beide >iloten en de stewardess zijn om iet leven gekomen. De oorzaak van het vliegongeluk zou gelegen zijn in het verlies van een schroef. fraude ontdekt bij Postspaarbank. Dezer dagen is bij de postspaar bank te Amsterdam een omvangrijke fraude aan het licht gekomen, waar voor reeds vier personen zijn ge arresteerd. Toen de onregelmatig heden aan het licht kwamen, is de Centrale Recherche hiervan in ken nis gesteld, waarop een uitgebreid onderzoek volgde. Autobus in ravijn; vele dooden. In de nabijheid van Jekalerino- slaw (Rusland) is een autobus met arbeiders in een ravijn gestort. HeijM aantal dooden en gewonden is zeet aanzienlijk. Ernstig mijnongeluk in Noord-Japan. Op Hokkaido (Japan) heeft een zware mijngasontploffing plaats ge had. Tot dusver zijn 18 dooden geborgen De moord ie Eindhoven. De 19 jarige vriend bekent medeplichtigheid. Het nader verhoor van de 23 jarige vrouw A. Szabo, die Zaterdagavond haar man A de Baar in de omgeving van het Eindhovensch Kanaal met een automatisch pistool heeft dood. geschoten heeft thans uilgewezen, dat zij door deze daad is aangezet door haar 19 jarige vriend A. van de Kerk. hof, die tijdens het plegen van de misdaad op eenigen afstand in de Poeierschestraat heeft staan wachten. Zij had hem al eerder gevraagd haar man in het kanaal te werpen, waartoe zit hem naar een afgelegen plaats zou lokken doch het jongmensch had dit geweigerd, daar hij vreesde dat het slachtoffer sterker zou blijken te zijn dan hij Hij heeft haar toen gead viseerd haar man met de revolver van haar kostbaas dood te schieten, hetgeen inderdaad is gebeurd. De jongeman heeft thans bekend dat het plan aldus was ontworpen. Beiden zijn gisteren naar Den Bosch over. gebracht, waar zij ter beschikking van den officier van justitie zullen worden gesteld. Weer een vliegramp in Amerika. Tusschen Puerto Berrio en Tres Esquinas, in een bergachtig, uitsluitend door wilde Indianenstammen bewoond gebied van Columbia, is een drie. motorig vliegtuig, dat zich op weg bevond naar Bogota, neergestort. Van de inzittenden zijn er negen bij de ramp om het leven gekomen, 1. de beide piloten, de marconist en een officier, luitenant Sinion ge. heeten. In totaal werden acht personen gewond van wie twee ernstig en zes j licht gekwetst werden. WestErubunlsciic inbrekersbtiide. Voor hel Gerechtshof te 's Bosch f heeft terechtgestaan een inbrekers- oenüe, beslaande uit vier personen, die geruimeu tijd WestBrabant onveilig hebben gemaakt. Hel waren C. D., 4U jaar, electromonleur te Made, door de reehtuank le Breda veroordeeld lot 3 jaar gevangenis straf; A. 41 jaar, landbouwer le Wagenberg, vrijgesproken VV F. D., 24 jaar, aannemer le Terheijden, veroordeeld tot 3 jaar gevangenis- slrat, en J. J. S., 21 jaar, koopman te Made, door de rechtbank vrij gesproken. Vijf feiten waren hun door hel O.M. ten la*te gelegd: een inbraak den nacht van 14 op 15 Nov. 1934 in de woning van notaris Ch. Nelissen te Terheijden de inbraak te Zevenbergschenhoek in den nacht van 15 op 16 Dec. 1934 in de pastorie van pastoor A. M. v. Mackelenberg nogmaals een inbraak te Zevenberg schenhoek in den nacht van 8 op 9 Fehr. 1935 in den kelder van de woning van A. Burgers een inbraak te Zevenbergen, gepleegd in den nacht van 3 op 4 Dec. 1954 in de woning van C. Wijtvliet, en tenslotte een inbraak te Geei truidenberg in het huis van H. Allard in den nacht van 3 op 4 Jan. 1935. De buit van al deze diefstallen bestond uit geld, zilveren voorwer pen, flesschen drank, gouden ringen, een radiotoestel, enz. enz. Aan A. D. was bovendien ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 13 op 14 Fehr. 1935 le Hooge Zwaluwe, met de bedoeling, den gemeente veldwachter M. Glerum van het leven te berooven, op korten afstand eenige revolverschoten op hem heeft gelost, en in denzelfden nacht, bij zijn achtervolging, eenige schoten heeft gelost op den gemeente veldwachter J. v. Tiel te Zeven bergschenhoek. De advocaat—generaal had 29 getuigen gedagvaard. De verdachten beweerden absoluut onschuldigd te zijn aan alles wat hun ten laste was gelegd De getuigen legden zeer bezwa rende verklaringen voor verdach ten af. De advocaat—generaal eischte tegen C. D. 3'/a jaar, voor A. D. vrijspraak, tegen W. F. D. 3 jaar en tegen J. J. S. ook 3 jaar gevan genisstraf. er onze abonné's aan dat men de courant aan huis bezorgd kan krijgen voor 10 cent per week eveneens in Drunen, Sprang, Vrijhoeven, Capelle en Waspik.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8