Toegewijd een Hendel» Industrie en Gemeentebelengen» SI De oorlog in Abessinic Koning George V van Engeland overleden. HET HOOGSTE RECHT EERSTE BLAD. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. ijg. et HlMER WOENSDAG 22 JANUARI 1936. van het Zniden, Waalwpschc en Langstraatsehe €onrant« Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIEREN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.60. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Na een kortstondige ziekte, waar van het verloop spoedig een beslis sende wending heeft genomen, is de Koning van Engeland, George V, in den nacht van Maandag op Dinsdag in zijn paleis te Sandringham over leden. De Koning is eenige minuten voor middernacht, Engelsche tijd, ge storven. De aartsbisschop van Canterbury heeft den Koning in zijn laatsle oogenblikken geestelijken bijstand verleend. Aan het sterfbed bevonden zich de Koningin, de Prins van Wales, de hertog van York, de Princess Royal, de hertog en hertogin van Kent. Het overlijdensbulletin was getee- kend door de drie geneesheeren Frederic Willans, Stanley Hewett en Lord Dawson of Penn. Den 6en Mei IS 10 overleed Koning Eduard VII en volgde zijn zoon George hem op als George V. De wereld beleefde toen een tijd van ongekenden voorspoed en vrede. Onder George's bewind is deooil>g gekomen, die aan dezen voorspoed een einde heeft gemaakt. Nietlemin heeft de Koning niet slecht; zijn troon weten te behouden, maar het gezag van de kroon en den eerbied van het volk voor het vorstenhuis nog weten te versterken. Dat dankt hij niet het minst aan zijn hooge opvatting van zijn taak. George V heeft zich een streng constitutioneel vorst getoond, maar daarnevens ook een raadsman voor zijn ministers en eeri warm meelevend Engelsch- man onder de Engelschen over den ganschen aardbodem. Niet alleen heeft de nu overleden koning het prestige van de kroon onverminderd weten te handhaven, zij heefl onder hem ook aan symbolische beteekenis gewonnen, want zij is nog't eenige, wat de tot onafhankelijkestaten uit gegroeide dominions met't moeder land verbindt, en tegenover de ex centrisch wenkende krachten, die het Britsche rijk licht zouden kun nen ontredderen, een middelpunt zoekende macht stelt. Men heeft George V wel eens «George the wellbeloved», George den welbe minde genoemd, een bewijs welk een plaats deze vorst in het hart zijner onderdanen heefl ingenomen, 's Konings leven. George V was den 3den Juni 1865 op Marlborough House geboren. Hij was de iweede zoon van den prins van Wales, den lateren koning Eduard VII, en koningin Alexandra. In 1877 kwam hij bij de marine in dienst en als zeeofficier verdiende hij den lateren bijnaam »Our Sailor King» (onze koning - zeeman). Met zijn broer deed hij verschillenden reizen en in I18O begaf hij zich met hem op een reis om de wereld. De plotselinge dood van zijn oud sten broer Albert Victor" in 1892 maakte hem tot vermoedelijk erfge naam van de Kroon. Hij werd tot hertog van York verheven en nam in 1892 zijn zetel in het Hooger- huis in. Op 6 Juli 1893 trad hp in het huwelijk met Victoria Mary, eenige dochter van den hertog en de hertogin van Teek. Zijn zoon Eduard, de prins van Wales, werd op 23 Juni 1894 in White Lodge geboren. Zijn andere kinderen zijn Albert, hertog vail York, (geb. 1895), Mary, de Princess Royal, gehuwd met Lord Harewood, (geb. 1897), Henry, hertog van Glou cester, (geb. 1900), George, hertog van Kent, (geb. 1902), John, die in 1905 geboren werd, stierf in 1919. Het overlijden van Koningin Victoria op 22 Januari 1901 en de beklimming van den troon door zijn vader vermeerderde zijn ver antwoordelijkheid Als hertog van Cornwall en York deed hij zijn daarvoor reeds ontworpen reis door de Britsche Dominions. Op den verjaardag van Koning Eduard in 1901 werd de hertog tot prins van Wales verheven. Toen koning George dus bij het overlijden van zijn vader in 1910 op den troon kwam, had hij de geheele tradilioneelc voorbereiding van een Engelschen kroonprins achter den rug. Hoewel hij geen figuur was, die door uiterlijk vertoon tot het volk sprak, heeft George V zich in zijn van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. regeering toch populair weten te maken Zijn eenvoud en zijn harte lijk medeleven met alles wat de Engelschen aan het harte gaat, of het nu groole dingen waren als de oorlog of kleine als de liefde voor sport en spel, zijn ïi uiselij kheid en zijn gelukkig gezinsleven, het zijn alle factoren, die daartoe mede werkten. Het koninklijk gezin was een eenheid en bleef het ook toen de prinses en de prinsen huwden of een eigen paleis betrokken. Bij ver jaardagen en op de gebruikelijke feestdagen plachten de koning en de koningin hun kinderen weer rond zich te vereenigen, later ook met de kleinkinderen. De prins van Wales. De prins van Wales, de wettelijke troonopvolger, is den 23en J uni 1894 op White Lodge geboren Hij ontving de namen Edward, Albert, Christian, George, Andrew, Patrick, David. Zijn opvoeding was eenvoudig en degelijk Engelsch. Hij studeerde te Oxford in staatsrecht en geschiedenis. Hij deelde hier volkomen het leven van de overige studenten. Na den oorlog ondernam de Prins groote reizen naar alle deelen van het Britsche Rijk en ook naar het buiienland, die hem den naam van den koninklijken ambassadeur deden verwerven. Behalve deze reizen, die staat kundige en commercitele doeleinden dienden, vertoefde de prins van Wales ook vaak voor zijn genoegen buitenslands. Vooral hel Zuiden van Frankrijk bezocht hij graag. De prins van Wales is bij zijn volk en ook in alle landen, die bij bezocht heefl, zeer populair Men heeft hem niet'en onrechte den titel van «prince charming« gegeven. Hoewel zijn populariteit bij de vrouwen zeker niet minder is dan bij de mannen, is prins Edward ongehuwd gebleven. Mocht de prins den troon hestijgen en ongehuwd ot zonder nakroost sterven, dan zou de hertog va" York hem als koning moeten opvolgen, wiens dochters vervolgens voor de troonsopvolging in aanmerking komen Eerst daarna hebben de hertog van Cloucester en de hertog van Kent recht op den troon. Prins Edward heeft zich ook naam gemaakt als voorganger op het gebied van de heerenmode. waarin hij vaak een origineele noot bracht. De prins is verder een bekend sportsman. De Prins stelt veel belang in de nooden en behoeften van het Engel sche volk. Dit is niet louter plichts betrachting van hem, maarvooreen goed deel echt menschelijk gevoel. Dat blijkt ook uit de vertrouwelijke manier, waarop hij met lieden van allerlei rang en stand weet om te gaan. l.V -- Nadruk verboden. HOOFDSTUK I. ZONLICHT. Rechter Kent zat aan 't ontbijt, met zijn krant gesteund tegen den giiin- intnden zilveren koffiepot, die dt- hcmel-mag-weten-hoe-lang in de fa- mil'e was geweest. Alles in de kamer, het donker mahoniehouten ameuble ment, de donker houten vloer, de wit te wanden, de witte gordijnen en het tafellinnen, het gepoetste zilver op het buffet en op de tafel, schenen in stijl te zijn met de kaarsrechte figuur van den ouden jurist. Zijn kleeding, zwart en vlekkeloos, was aan de ellebogen een' beetje glimmend. Zijn stijve witte hemd en staande boord met breede witte punten waren, ofschoon aan de randen een weinig versleten, even smetteloos. Het fijne, eenigszins lee- lyke maar vriendelijke gezicht van den man was omgeven door een krans van zilverwit haar. Maar men zou niet den indruk hebben gekregen, dat de rech ter zich aan zijn omgeving aangepast had, eerder, dat de onweerstaanbare kracht van zijn persoonlijkheid, z(jn omgeving had beïnvloed. De rechter had zijn krant eens door gekeken en zijn ontbijt aangesproken, toen er in de plechtstatige rust van de kamer verandering kwam, door het binnentreden van zijn zoon Jackson. Toen gaf de vriendelijke glans, die in zijn doordringende grijze oogen kwam, de eerste aanwijzing van de hoedanigheden, waardoor de men- schen van hem hielden. Inderdaad was Jackson een alles zins goed uitziende jongeman. Zijn gezicht vertoonde denzelfden stand- vastigen trek en oprechten blik van zijn vader, ook het idealisme en 'n zeker gevoeligheid, waar men tegelij kertijd ook van houdt. Het verried zuiverheid van hart en hovendien drukte Jackson's gezicht een hoedanigheid uit die zijn vader miste. Men zag met één oogopslag dat Rechter Kent een rechtschapen maar ook onverbiddelijk man was; Jack son's vriendelijke mond daarentegen getuigde van verdraagzaamheid, goe de kamaraadschap en de neiging om iedereen en alles slechts van de beste zijde te zien. De rechter, zelf te oud en te weinig plooibaar om zijn onver zettelijk karakter nog te veranderen, erkende en bewonderde heimelijk toch deze eigenschappen in zijn zoon. Toen Jackson de eetkamer binnen trad, legde zijn vader de krant nee» met een haast, die verried dat hij al leen uit tijdverdrijf aan 't lezen was lot de komst van zijn zoon. En, zei hij, wat is 't program voor vandaag, mijn jongen? Jackson ging in zijn stoel zitten en maakte aanstalten om op zijn ontbijt aan te vallen. Goeien morgen vader, antwoord de hij. Ik ben net uit geweest, haar De prins is Dinsdag op de tra- ditioneele wijze uilgeroepen tot Edward VIII, koning van Engeland. Gen éne werkt weer De Volkenbondsraad is Maandag weer bijeen gekomen Algemeen wordt verwacht dat er weinig of niets zal worden gedaan inzake het Italiaansch-Abessijnsche conflict. De commissie van dertien heeft een bijeenkomsl gehouden. De com missie zal geen verzoeningspogingen ondernemen. De commissie van achttien, zal naar in de commissie van dertien nesloten is. Woensdag bijeenkomen Vermoedelijk zal dan nog geen datum bepaald worden, waarop de pelro. leumsanctie in werking zal treden. Hiervoor zullen eersl de deskundigen rapporten moeten opmaken. Nota van den Nrgus. De Abessijnsche regeering heefl in een nieuwe noia aan den Volken bond haar principieele standpunt over een te sluiten vrede uileengezet. Terloops spreekt de regeering haar wensch ui' om financieelen steun van de Volkenbondsstaten te mogen ontvangen. De Abessijnsche strijders, zoo zegt de nota, verdedigen door hun held- hafligen weerstand eveneens de zaak Jack's huisje. De oude baas wilde mij zijn nieuw kleinkind laten zien cn voor ik het eigenlijk wist hielp ik hem 'n handje met zijn huur. De rechter lachte barsch. Hm. H>j is de luiste neger in den wijden om trek. Dat weet ik: hebt U van ochtend zitting? Heb je hem geld gegeven? hield de rechter aan. Niet de moeite waard, vader. Gaat U? Naar de rechtzaal? Ja, maai" je zult mijn negers ongelukkig maken, Jackson. De jongeman lachte als antwoord, en na 'n korte pauze, ging de rechter voort. Ja, er is altijd iemand, die iet» op zijn geweten heeft. Ga jij soms ook die richting uit? Jackson zag vllug op. Waarom? vroeg hij. Het is niet moeilijk te gissen waar jij heen gaat! Vader en zoon glimlachten even te- gen elkaar, de eene 'n beetje geamu seerd, de ander 'n weinig in verlegen heid gebracht. ja, antwoordde Jackson eenigs zins onbeholpen. Ik loop met U op. De rechter werd ernstig. Hoe staat 't met je examen mijn jongen? Je zult toch niet zakken? Ben je daar zeker van? Zoo zeker als iemand van een examen kan wezen, vader. Gisteren avond heb ik voor 't laatst nog eens alles de revue laten passeeren. Mooi, sprak de vader. Een beetje rust zal je vandaag geen kwaad doen. Maar, tusschen twee haakjes, hoe taat 't met je financiën? Ik veror derstel dat je geld noodig hebt voor je uitstapje vanavond? Ik ben er ook bang voor, ik hel) geen rooie cent. Ik was al van plan oin U er vanochtend om te vragen. En 't beetje, dat je hebt, besteedt je aan luie negers hè? Kom vader, zoo moet U niet praten, klonk het lachend. Ik weet ook een en ander van U. Bij voorbeeld van die mand met eten die U op Sarah Cron's stoep liet zetten, toen Johnny Cron in de gevangenis zat? Wie vertelde je dat? vroeg de rechter ongerust. Dat komt er niet opaan. Ik weet 't. En ook Wel, wel, onderbrak de rechter gemelijk. Hoeveel heb je noodig? Jackson lachte en staarde naar zijn vader, waarop de rechter hem met een gefronst voorhoofd, maar tegelij kertijd met een glans van toegenegen heid in zijn oogen, aankeek. Ik weet 't niet, zei hij. Kunt U mij vijftig dollar geven? Ik moet daar een week blijven, weet U, en de terug reis kost vijf en twintig dollars. Dan zal ik er zestig van maken, hernam de rechter. Ik wou dat ik je meer geven kon. Maar 't Beetje dat U hebt, gaat naar luie negers, hè vader? cn Jackson lachte, totdat de strakke trek op het gezicht van de rechter, zich oploste in een glimlach. Jack, ik wilde dat ik je een groo te toelage kon geven. Ik wou ook dat U 't kon, vader. Ik weet, dat je 't kalm aan moet doen op college. Wat voor verschil maakt dat? vroeg Jackson. Ik geef toe, dat ik wel meer geld zou willen hebben, maar dat doet niets ter zake, maar wat er wel op aan komt en hierbij werd Jack son's gezicht ernstig en vertoonde een merkwaardige gelijkenis met den ouden heer, tot wien hij sprak. W vl er wel op aan komt, is het feit, dat U zich zelf te gronde richt Schud nou niet mei Uw hoofd, vader, dat he pt niets. Zoodra U iemand veroordeelt, tot wat hij rijkelijk verdient, begint V al uit te rekenen, hoe U zijn tijdelijke ,\edu c zoudt kunnen Helpen, zo*: r ontdekt te worden. De rechter stond haastig op. Maak je over mij maar niet ongerust, mijn jongen, weerde hij af. Ik heb alles wat ik noodig heb. En wat U hun niet geeft, dat krijg ik hè? zei Jackson. De rechter liep om de tafel heen en liet zijn hand op den schouder van zijn zoon rusten. Ik wilde dat ik meer kon doen, werkelijk, dat wilde ik, be- j sloot hij. Jackson greep voor 'n oogenblik dc hand op zijn schouder cn stond toen ook op. Komt er niet opaan, verklaarde hij. Als ik geld noodig heb, zal ik T wel ergens zien te krijgen. Ik weet veel te goed, hoe U moet bezuinigen, om mij college te laten loopen. Gezamenlijk wandelden zij naar de deur, terwijl de hand van den rechter steeds op zijn zoon's schouder rustt?. Wij zullen er niet verder over spreken. Doe je examen en kom terug, klaar voor de balie en ik ik zal blij zijn je hier te hebben. Jackson lachte. Ik weet, verklaarde hij, dat U ei alles op gezet hebt, om mij op dertig jarigen leeftijd, procureur-generaal te maken. (Wordt vervolgt.)

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1