BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Geldersche Crediet-Vereeniging INGEZONDEN STUKKEN. verhuurt Safeloketten* van ane anaere Kleine volkeren en zij geeli aan den Volkenbond den tijd net standpunt van collectieve veiligheid te ontwikkelen. De Afies- sijnscne regeenng vraagt geenerlei militaire huip van eenigeu volaen- bondsstaat, Uocü vraagt zicü locb al, ol bet lijden van de Auessijnscne bevolking met zou kunnen worden verkort en ol de leden van üen Volkenbond niet uun Krachtige een beid zullen moeten toonen door duidelijk te maken, dat een aanval geenerlei voordeel biedt. Verder acnl Anessiuië bet niet meer strikt noodzakelijk om, zooals bet üad verzoent, een enquête le bouden naar de wijze van oorlog voering van de strijdende partijen. Deze enquête is door de Z weedscne regeenng reeds ondernomen. V erder zegt de regeenng van Abes sinië nogmaals uitvoerig, onder Welke voorwaarden zij vredesvoor stellen zou willen in overweging nemen. Deze zullen gegrond moeten zijn op de eermediging van de territoriale integriteit van Abessinië en op de erkenning van de souvereine reenten van den keizer bij de toekenning van speciale oecouomiscbe conces sies aan de een ol andere mogend heid. De Abessijnscbe regeeriug ontzegt aan Italië nogmaals niet nadruk net recht van expansie en van andere zoogenaamde rechten in haar gebied en verklaart, dat wanneer Italië in 1919 bij de vredesverdragen onrechtvaardig behandeld is, dit aan hiet ten koste van Abessinië moet worden goed gemaakt. Mussolini wendt zich tot tiet lioode Kruis. Mussolini heelt den voorzitter van bet Internationale Roode Kruislaten meedeelen, dat bij geen bezwaar heelt tegen bet zenden van een com. missie naar Abessinië, die op de slagvelden zich zal kuuneu over tuigen, dat de Italiaauscbe vliegers de Roode Kruisleekeus eerbiedigen. Mussolini heelt den voorzitter van 't Internationaal Roode Kruis verze kerd dat de Italiaansche vliegers zich tijdens bun operalies in Oost- Alnka onthouden van schending van bet Roode Kruisembleem, zells terwijl zij weten dat onze tegenstan ders daarvan misbruik maken. -»De Italiaansche regeering appre cieert ten zeerste den humanen geest en de oude en de nobele traditie, die bet Internationale Roode Kruis bezielen en wenscht daaraan baar volle medewerking te verleenen, ten einde de principes van de beschaalde volken te doen zegevieren», alaus het adres 11 Aan het front. Volgens Italië is de nederlaag van Ras Desta catastrophaal en zouden 10.ÜU0 Abessijnen gedood zijn. Te Addis-Abeba beweert men schter dat de slag niet zooveel om bet lijlheelt gehad. Intusscben heeft men toch den Turksche generaal Webit Pasja naar het Zuiden gezonden om Ras Desta te helpen bij bet opnieuw organi seeren van zijn troepen. De Italiaauscbe troepen zijn al meer dan 2ÜUK.M. voorbij de grens plaats Dolo in bet land gedrongen. Van bet Noorden is nog geen belangrijk nieuws gemeld. Uitspiaak in het proces Stavisky. Het hof van assizen heeft de vol gende vonnissen in het proces-Siavisky geveld De vroegere directeur van de Cre dit Municipal de Bayonne Tissier, is veroordeeld tot 7 jaren dwangarbeid; de afgevaardigde Garat, oud burge meester van Bayonne, tot 2 jaren gevangenisstiaf de vroegere directeur van hetcaba ret Empire, Henri Hayotte, tot 7 jaren opsiumg; de vroegere schatter van de Credit Municipal de Bayonne, Cohen, tot 5 jaren opsluiting de vroegere directeur van de Credit d'Orleans, Desbrosses, tot 5 jaren opsluiting de vroegere directeur van assurantie maatschappijen, Guebin, tot 5 jaren opsluiting de generaal Bardi de Fourtou, tot 2 jaren gevangenisstraf. Hatot, die beschuldigd was van valschheid in geschrifte en medeplich tigheid aan de oplichterijen, tot 2 jaren gevangenisstraf De afgevaardigde Gaston Bonnaure. tot 1 jaar gevangenisstraf, voorwaar delijk. Hij was slech.s beschuldigd van heling. In het proces heeft het Hof de vol- gende beschuldigen vrijgesproken Farault, oud-taxateur van de Ste delijke Creditbank van Orleans, de oud advocaat Gaulier, Arlette Stavisky, de oud-inspecteur vsn politie Digoin, de vroegere directeur van .La Vo lonté", Camille Aymard, Paul Lévy, de journalist Darius, de oud-advocaat Giboud, De Pardon en Romagnino. Nieuwe nazie-actie in Oostenrijk. In geheel Oostenrijk is een pam- flet verspreid in honderdduizenden exemplaren, waarin de nationaal. socialisten van het Duitache volk in Oostenrijk een algemeene en geheime volksstemming eischen. In het manifest wordt vastgesteld, dat de Oostenrijksche regeering door rechtsverkrachting en schending van de grondwet den weg der loyaliteit heeft verlaten en het huidige systeem zich alleen met middelen van ge welddadige onderdrukking en vreemde macht handhaaft. Geweldige sommen zouden nutte loos worden verkwist, doorgevoerde vermenging van religie en staat zou den het aanzien der Kerk belangrijk hebben verlaagd. Recht, vrijheid en vrede worden door een volksstem ming thans geëischt aldus verklaart het manifest. Te Weenen is het Vaderlandsche tront" bijeengekomen Door de 180( aanwezige leiders werd de verklaring van prins Starhemberg aanvaard, waarbij de aansluiting bij Duitschland verworpen wordt evenals een annexa tie van Oostenrijk door „het verpruiste Duitschland', Weer een stuk China onafhankelijk. De Japansche penetratie in Noord- China gaat voort De Binnen-Mongoolsche vorst Te- wang heeft thans gesteund door troe pen van Mantsjoerije, de stichting af gekondigd van een onafhankelijken siaat. Er zijn in het betrokken gebied Chineesche troepen die echter terug trekken. De nieuwe staat zal Mengkwo hee- ten. Een ultimatum in het verre Oosten. Mandsjuekwo heeft aan buiten- Mongolië een waarschuwing gezonden, die practisch gelijk staat met een ultimatum, waarin gezegd wordt, dat de herhaalde grensschendingen ver schrikkelijke gevolgen zouden kun- nen hebben. Sneeuwstorm in de Ver. Staten. Het Oosten der Ver. Staten is door zware sneeuwstormen geteisterd. In tiet Zuiden woedden wervelstormen. Er zijn verschillende dooden. Laval staat op vallen I Het uitvoerend comité van de Fransche radicale en socialistisch ra- dicale partij heeft een motie van af keuring van de politiek van het ka binet Laval aangenomen. De radicale ministers, die besloten zijn uit het kabinet te tredeD, zullen morgen uit maken of zij Woensdag Laval bij zijn terugkeer uit Gendve van hun besluit in kennis zullen stellen, (dat dan een eind aan het leven van het kabinet maakt), of een Kamer-voium zullen uitlokken, dat het kabinet in de min derheid stelt. Het is dus welhaast zeker dat La- val het veld zal moeten ruimen In plaais van Herriot, die zich had teruggetrokken is Daladier tot leider der radicale partij gekozen en men gelooft thans dat deze partij op samenwerking met de socialisten en communisten zal gaan aansturen. Chaco.vrede geteekend Na maandenlange onderhandelin gen zijn Paraguay en Bolivia tot overeenstemming gekomen over de voorwaarden van het vredesverdrag De onderteekening van het vredes verdrag zou heden plaa'S vinden. bouwen van een groot aantal twee- motorige bommenwerpers, men spreekt van 50 stnks. Raichenbach blijft kampioen. Zooals te verwachten was heeft de wereldkampioen dammen Raichen bach zijn titel behouden. In de vijftiende partij tegen Vos heeft hij zijn 20ste punt geïncasseerd, zoodat zijn overwinning verzekerd is. De vijf resteerende partijen zullen wor den uitgespeeld. L)e aannemers en de werkverschaffingen. De minister van sociale zaken heeft na overleg met de organisaties besloten een contactcommissie in het leven te roepen, die hem van voor lichting zal dienen over alle vraag stukken welke verband houden met de uitvoering van werkverschaffin gen door aannemers. Opening der Waalbrug. De nieuwe Waalbrug te Nijmegen zal zeer waarschijnlijk op Zaterdag 20 Juni a.s. voor het verkeer worden opengesteld. Geldelijke uitkeering aan kleine boeren. Dr. Euwe onderscheiden. Bij de lezing, welke dr. M. Euwe gisteravond te Delft heeft gehouden, heeft minister Slotemaker de Bruine meegedeeld, dat H. M. de Koningin dr. Euwe heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De nMegensche doktera gehuldigd. Maandag is te Megen het feit herdacht, dat de bekende en beminde «Megensche dokter« dr. A. Baptist voor vijf en twintig jaar zijn werk kring als gemeente-arts in Megen en omliggende dorpen aanving. Zooals men weet heeft dr Baptist in dien tijd de naastenliefde op treffende wijze in de practijk gebracht en wel op dusdanige wijze, dat hij zichzelf en zijn bezittingen wegcijferde om zijn patiënten niet alleen in hun lijden, maar ook in hun armoedige omstandigheden te kunnen helpen. De huldiging werd gisteren ingezet met een plechtige H. Mis. In de raadszaal werd hij gehuldigd bij monde van den burgemeester, het lid van Ged. Staten van Noord, brabant, den heer W. Kippen Pater S. Booms O.F.M. Tenslotte had een ontroerende huldiging plaats door deschoolkin. deren, patiënten en armen der ge meente. R.K. Gemeenteraadsleden. In de te Utrecht gehouden ver gadering van den Bond van R.K. Gemeenteraadsleden is de heei A. D. C. Snels te Dongen tot bestuurslid benoemd. Nederland bouwt oorlogsvliegtuigen voor Spanje l Naar »de Telegraafa verneemt heeft de Nederlandsche vliegtuigin dustrie een zeer belangrijke order gekregen en wel van de Spaansche regeering, die aan de N.V. Koolhoven een opdracht heeft verstrekt tot hel Zooais reeds bekend gemaakt is, ligt tiet in het voornemen van den Minister van Landbouw en Visscherij over te gaan tot het doen eener geldelijke uitkeering aan de kleine noeren. Voor zulk een uitkeering komen alleen in aanmerking rundvee houders, a. wier hoofdberoep bestaat in het uitoefenen van akkerbouw of vee houderij voor eigen rekening (land- houwers) h. die hij de inventarisatie van Mei 1955 ten hoogste 5 ha. cultuurgrond in gebruik hadden; c. te wier name hij een derrund- veetelliugen, te weten die van Mei 1955 of December 1955 1, 2 of 5 melk- en/of kalfkoeien werden ge ïnventariseerd d. die na 1 Januari 1956 niet in een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffingen zijn opgenomen geweest of na dat tijdstip geen steun nebben genoten ingevolge een door den Minister van Sociale Zaken goedgekeurde steuniegeling e. die op 1 Januari 1956 niet waren aangesloten bij de werkloozenkas eener vereeniging, gesubsidieerd in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 f. die niet zijn aangeslagen in de inkomstenen/of vermogensbelas ting over het belastingjaai 1955/56 De uitkeeriDg aan degenen die tot voornoemde categorie gerekend kun nen worden zal bedragen voor vee houders met 1 melk— of kalf koe f25, 2 melk— en/of kalfkoeien f4U, 3 melken/of kalfkoeien f 50. Bij de bepaling van het bedrag zoowel als bij de vraag of en voor welk bedrag een veehouder in ver band met eventueel verschillende resultaten der tellingen in aanmer king komt, zal worden uitgegaan van het normale bedrijf van den betref- fenden veehouder. Alle veehouders die volgens de voorhanden gegevtns voorloopig in aanmerking zouden komen vooreen uitkeering, krijgen een formulier ter onderteekening toegezonden, waarbij de betreffende inspecteur der directe belastingen wordt gemachtigd tot het verstrekken van de hierboven onder f. bedoelde inlichtingen. Dat formulier dient onverwijld in de bijgesloten dienst-enveloppe te worden ingezonden bij de provinciale Landbouw-Crisis-Organisatie, waar bij de betrokkene is aangesloten. Indien het formulier ongeteekend, of Da den daarop vermelden datum bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voornoemd inkomt, wordt de be trokken veehouder geacht niet voor een uitkeering in aanmerking te komen. Personen, die op 10 Februar a.s. nog geen formulier ontvangen heb ben en meenen tóch aan boven omschreven voorwaarden te vol doen, kunnen na dezen datum, doch uiterlijk vóór 23 Februari 1936 een formulier, hetwelk bij den secretaris hunner districtscommissie gratis ver krijgbaar is, onderteekend inzenden bij de Landbouw-Crisis Organisatie, waai bij zij aangesloten zijn. De door misgewas getroffen tuin ders zijn in vorenbedoelde categorie niet begrepen. Voor hen is eveneens een regeling in voorbereiding, waar over te zijner tijd nadere mededee- lingen in de pers zullen volgen. Moord op een pastoor te Geisteren. Zoowel omtrent de daders als over de motieven tast men in het duister. Zondagavond heeft zich in het Noord-Limburgsche dorpje Geisteren een vreeselijk drama afgespeeld, dat in de geheele streek schrik en ontstel tenis heeft teweeggebracht. Geisteren is slechts een klein dorp je, dat 500 inwoners telt, en dat be hoort tot de gemeente Wanssum. De r.-k. pastorie ligt eenigszins afgelegen, daar woonde de ongeveer 50-jarigt> pastoor Litjens, die pas korten tijd, ca. een half jaar, het herdersambt uit oefende. De pastoor was gewend, eiken avona alvorens ter ruste te gaan, met zijn hond een wandeling te doen in den tuin van de pastorie. Toen de priester Zondagavond tegen 10 uur in den tuin liep, moet zich het volgende hebben afgespeeld: Onverhoeds werd hij aan gevallen door eenige mannen. De on- xerlaten sprongen op hem toe en wurgden hem. Toen het slachtoffer geen teeken van leven meer gaf, schij nen de inbrekers hem naar de pasto rie te hebben gesleept, waar zij den pastoor, die toen waarschijnlijk reeds den geest had gegeven, eenige revol verschoten door het hoofd joegen. Op het oogenblik, dat de pastoor werd aangevallen, heeft hij om hulp geroepen, terwijl de hond begon te blaffen. De bandieten maakten echtei korte metten en sloegen het dier dood. Nadat zij hun snood bedrijf hadden volbracht, sloten zij de tuindeur af, waardoor zij het lijk naar binnen had den gesleept, waarop zij zich naar de werkkamer van den pastoor begaven, waar zij den heelen boel overhoop baalden, waarschijnlijk met het doel geld en effecten te zoeken. De koster hoorde het hulpgeroep. Intusschen was de koster, die in do nabijheid van de pastorie woont, op de noodkreten van den pastoor toege sneld. Hij wilde de pastorie binnen gaan, doch vond de deur gesloten. Hij meende evenwel een hem onbekenden man te zien, die waarschijnlijk mee geholpen moet hebben het lijk naar binen te sleepen. De hevig ontdane koster, die on middellijk begreep dat er iets ver schrikkelijks moest zijn gebeurd, ging hulp halen bij omwonenden, teneinde te trachten zich toegang tot de pasto rie te verschaffen. Toen hij in gezel schap van een aantal buren terug kwam, was de achterdeur niet meer op slot. Toen men de gang binnentrad, ontwaarde men een vreeselijk schouw spel. Pastoor Litjens lag, badend in bloed, op den grond. Hij gaf geen tee ken van leven meer. De heele gang vertoonde bloedsporen. In de werkka mer was de wanorde onbeschrijfelijk. De laden van het schrijfbureau en de kast waren opengebroken, terwijl de grond bedekt was met papieren. Intusschen hadden eenige menschen de politie van Wanssum en Well ge waarschuwd, terwijl tevens een dok ter ontboden was. Geneeskundige hulp mocht echter niet meer baten, daar het slachtoffer reeds geruimen tijd moest zijn overleden tengevolge van wurging. De politie stelde op de plaats van het misdrijf een uitgebreid onderzoek in. Er werd assistentie ingeroepen van de Kon. marechaussee te Venray. Men staat hier voor een raadselachtig ge val. Waarschijnlijk heeft men met berooving te doen, doch zekerheid hieromtrent bestaat niet. Er kon niet worden vastgesteld, dat er iets wordt vermist. Een tweede moeilijkheid is, dat er geen ooggetuigen van het drama zijn. Wel heeft de koster een man gezien, doch een signalement kon hij niet op geven, daar hij te veel van streek was en het bovendien donker was. De huishoudster durfde haar slaapkamer niet verlaten. De huishoudster van den pastoor bevond zich reeds te bed, toen het misdrijf geschiedde. Zij heeft wel de kreten van het slachtoffer gehoord, terwijl zij ook het gestommel in de gang had vernomen, doch zij was zoo geschrokken, dat zij niet den moed had haar slaapkamer le verlaten. Naar haar oordeel moeten meer dan één man aan het werk zijn geweest. Het lijk van den verslagene is door de justitie in beslag genomen en in de pastorie neergelegd. De veldwachter uit Heesch arriveerde nog des nachls met zijn politiehond, en onmiddellijk begon de hond te speuren. De mare van het misdrijf verweekte in het rustige dorpje groote ontstelte nis en diepe onroering. De dorpelin gen snelden naar de pastorie, waar zij samenschoolden om het afschuwelijk voorval te bespreken. Pastoor Litjens was afkomstig uit Wanssum, waar zijn familie woont. Voor zijn benoeming tot pastoor was hij leeraar aan het gymnasium te Weert. Men tast volkomen in het duister; van de daders, die in den korten tijd dat de koster hulp ging halen, onge merkt konden verdwijnen, viel nog geen enkel spoor te ontdekken. Brutale roofoverval te Breda. Te Breda is een brutale roo; overval gepleegd op den leerhaudè laar B., wien onder bedreiging mt een revolver, door twee fiiunet dringende bandieten een porttmot naie met f50 is ontstolen. De heer B. zat te omstreeks ha! zes op zijn kantoor aan den Hooge; Steenweg, waar hij een kleinei lederhandel drijtt, aan zijn schrijf machine te werken, met zijn ru,. naar de deur gekeerd, toen ploUt ling twee hem onbekende manne; binnenkwamen, van wie er een 't wollen das om het hoofd droeg. Hi had een revolver in de hand, terwij de tweede persoon een soort ploerten dcouer hanteerde. Zijn revolve: richttnde op B. iep de eerste in dringer»GeldHanden op 1» aai welk bevel noodgedwongen door Ij gevolg werd gegeven. B. werd daarop met zijn rug teger den muur geplaatst, de rooveri voelden zijn zakken na en ontnamet hem zijn sleutel en portemonnaie waaruit zij een bedrag van vijftij gulden stalen. Nadat zij het vertret hadden afgezocht sloegen zij dt tlectrische lamp stuk, waarna zij he; kantoor verlieten. De woning werd met den bemachtigden sleutel vat buiten afgesloten, terwijl derooven in onbekende richting verdwenen De heer B. beide aanstonds dt politie op en een uitgebreid onder zoek werd ingesteld. Tot dusvei evenwel zonder resultaat. Nieuwe vliegcatastrofe in Bolivia. Een vreeseiijke catastrofe heef! opnieuw de ZuidAmerikaanscht luchtvaart getroffen. In Bolivia ii een vliegtuig neergestort, tengevolgt waarvan dertien personen oin hel leven zijn gekomen. Ongeveer 200.000 renteniers gedupeerd. Te Lyon zijn de beide directeuren van een spaarkas, de Lyonnais Capitalisation, gearresteerd. Een derde deel van het aandeelenkapi. taal (dat in totaal 3U0 millioen francs bedraagt) zou door hen verduisterd zijn. Ongeveer 200.000 boeren en kleine renteniers zouden hierdoor gedupeerd zijn. (Buiten verantwoording van de Red.) Raamsdonksveer, 16 Januari '36. Mijnheer de Redacteur, Door onze Propagandaclub „Voor God en Vaderland" werd rond Kerst- mis verschillende keeren opgevoerd het Kerstlegendespel „En waar de Sterre bleef stille staan" van Felix Timmermans, en naar ik hoorde met een steeds stijgend succes. Jammer genoeg was ik door uitstedigheid niet in de gelegenheid een dezer opvoerin gen bij te wonen en dies ben ik j.l. Zondag naar Waspik getogen om daar te genieten van een alleszins behoor lijke en bekwame vertolking van dit zelfde werk. De tooneelvereeniging „Entre Nous" aldaar bleek over de juiste krachten te beschikken, terwijl de regie in handen was van iemand, die zijn sporen op tooneelgebied al lang verdiend heeft. Met genoegen denk ik nog terug aan de zeer juist, en tot in details verzorgde uitbeelding i der drie hoofdfiguren, den Vlaam- schen zwerver, den visscher en den Kempischen herder. Evenzoo aan de juiste looneelaankleeding, den on zichtbaar opkomenden „foorwagen", het interieur zoowel als het exterieur van Suskewiets' hutje, de telkens an dere sneeuwlandschappen, waarin zonder dat iemand het bemerkt heeft, een „hemeltrap" den stervenden Sus- kewiet gaat voeren naar „Ons Huis' Het eerste tooneel ging minder goed, en het eigenlijke „spel" begon dan m.i. ook pas bij de opkomst van Schrobberbeek, terwijl Pietje Vogel, die dan nog niet zoo heel erg uitblonk, zich later (bij het spel met den duivel) ontpopte als een der allerbesten. Vooral zijn „wanhoop"-scene werd zeer sterk gespeeld. Zonder verder ook nog maar een der executanten te wil len vergeten, wil ik ook nog een bij zonder woord wijden aan het spel van „den duivel". Het blijkt al direct dat we h'er te doen hebben met iemand, wie de letterkunde niet vreemd valt, terw'jl mimiek zoowel als plastiek uit stekend tot hun recht kwamen. In een woord, Mijnheer de Redacteur, bet was een prachtvertolking van' een moeiïfik stuk. Toch had ik hel hier over niet willen hebben, en zijn bo venstaande regelen slechts bedoeld als een inleiding. Het is, als ik het zoo noemen mag, het liederlijk gedrag van enkele Veersche spelers, dat mij ver ontwaardigd naar de pen deed grijpen. Al spoedig bleek my dat ik niet de eenige vreemde eend in de bijt was,

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2