PLAATSELIJKE BERICHTEN. AKKERTJES ABONNEERT U OP DIT BLAD. BURGERLIJKE STAND, maqr dat ook verschillende Veorsche tooneelspelers in Waspik aanwezig waren. Blijkbaar waren zij er echter niet om van het spel te genieten, maar cm te pas en te onpas, hun verwaten heid te uiten in kwistig uitgestrooide critiek op het „kunnen" der Waspik- sche heeren. Niet zoodra ging het scherm open of bij de HH. Critici kwam het boekje voor den dag en werd zorgvuldig nagegaan of er toch niet hier of daar iets viel aan te mer ken, om dan na iedere scène te eindi gen met een bedenkelijk hoofdschud den, en een verwijderden blik over het publiek van „zie je ons wel" en „wat een „allerbelabberste opvoering". Een der Heeren moest zelfs rondbazuinen dat hij een bepaalde rol veel beter ge speeld had. Nu wil ik graag aanne men dat de opvoering door onze Veer- sche executanten nog schitterender, de type-uitbeelding nog voortreffelij ker, de tooneelaankleeding nog beter, en het spel en de rollenkennis nog meestelijker zijn geweest, maar ik vraag me toch af: Is dat de Veersche wellevendheid die men in een nabuur- dorp ten toon spreidt? (te grabbel gooit is misschien juister!) Zijn de leden onzer Propagandaclub nu ineens zul ke begaafde tooneelmeesters en critici geworden doordat uit hun midden een tooneelclubje is gevormd? En ten slotte: grenst het niet heel dicht aan verwaandheid als zoo'n jonge club 'n verpletterend oordeel gaat uitgalmen over een liefhebberijclub, die reeds langer dan een kwart-eeuw een hoo- gen roem weet op te houden? Het rintwoord laat ik gaarne aan den Lezer, maar m.i. heeft het Veer daar weer eens een goede beurt(???) ge maakt en met een kleine variant zou ik willen zeggen: Het Veer op zijn smalst! Mijnheer de Redacteur, ik dank IJ vriendelijk voor de toegestane plaats ruimte. Hoogachtend, X. l/KUiNLiN. Zonuag na de Houg mi» üaü in de zaai der meisjes •ougregaue een verga Jcring plaats van den Dijzouder Vrij wangen Landstorm Waai Dy ais spreker opirad de heet KaUuu. Lto voorzitter, de heer J. Stevens verweikutnuc de aanwezigen en gai het wuoid aan den heer KaDou die een spreekOcurl üield over den 2cn ban. u at zijn woorden niet zonde vruent bicven, bewees de toetrediug door vcrscnnicude leden voor den 2cn ban. Hierna werden de prijzen uitge reikt voor den gehouden scnietwed- suijU ais voigi Kiasse A. ic prijs H. de Wit, 2c prijs M. de Wit, ie pr. L. de Wu, 4c pr. U. brok, 5c P. Wuicmse, Kiassc b. Ie pr. A. Klerks, Jhz. 2c pr. A Venman, 3c J. v.d. boscb, 4e tl. de (jouw, 5c L. Vissers. Kiassc L. Ie pr. Nic. bonis, 2c M. de liouw, 3c J. v.d. Hoven, 4e F, van Dciu, 5c A. Kekers. De voorzuicr tciicneeide met een opwekkend woord de prijswinnaars en dankte den spieker, waarna deze ge- Zculgc bijeenkomst Werd gesloten. Duur den piaaisciijkcn leider M de Wit werden daarna nog enkele mcdedeeliugcn gedaan, omtrent de nieuwe ludecliug in klassen, de ver betering der scnicibaan, terwijl hij allen aanspoorde aanwezig te zijn bij den grootcu Laudstoimdag voor den kiiug, in L/runen op 29 Januari 1936 waar ais spreker zal optreden de Hoogeerw. beer Manders deken van Vaikcnswaard. Onder dank aan de leden en aan den spreker voor zijn mooie rede sluit voorzitter btevcus deze diukbe. zuchie vcigadering. Dour net overvloedige water zijn de werkzaamheden in de werkver- scnaffiug alhier, tot nader order stil gelegd. De tewerkgestelden vallen tnaus in de steunregeling en moeten daarvoor 2 maal per dag hun kaart laten stempeten in dc zaal der jongenscongregatie. Wij vernemen, dat de karspoor* weg door de duinen vanat Uiers- bergen tot aan de z.g. Rustende Jager, van een hard wegdek wordt vooizien. Du geschiedt mede op verzoek van den A, N. W. b. Ten nadeele van de gemeente is door oobekende(n) een partij draad ontvreemd in de heide nabij het kanaal, die bestemd was voor de afrastering van diverse perceelen. De politie stelt een onderzoek naar de kaper(s) in DKUNEN. Zondagavond werd op initiatief van de Handboogschutterij Constantie een groote uitvoering ge geven voor de leden en donateurs in de zaal bij Th. Elshout. De zaal was vol en velen moes ten zich met een staanplaats tevre den stellen. De voorzitter M. Elshout sprak een kort openingswoord en riep allen het welkom toe. Daarna trad de Eerste Gemengde Tooneelveree- niging «Eendracht maakt Macht» uit Oisterwijk op en bracht, het Geen wonder met al die zieke xnenschen om U heen! Weest Gij echter verstandig. Neem da delijk 'n „AKKERTJE" en van avond voor't naar bed gaan nog een. Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en fiksch opstaat. "AKKERTJES" wer ken buitengewoon bij Griep, N*d«rlondtch Rheumatiscne pijnen, Zenuw- Product pijnen. Spierpijn, Spit, Hoofd pijn, Migraine, Vrouwenpijnen. AKKER.CACHETS tooneelspel «Kind, wie heeft jou gedood?» van Frits van Duinen voor het voetlicht. De goede naam die het gezelschap hier en in de omgeving neeft, is Zondag nog be vesugd. Up keurige wijze werd dit drama opgevoerd. Een beoordeeling over de verschillende rollen zou ons te veel doen uitweiden, doch wij zouden in onze plicht tekortschie ten, indien wij niet een speciaal woord van lof brachten aan den heer H. Leijers, die de rol als verkwis tende vader uitstekend speelde. Een dankbaar applaus viel ben ten deel. Daarna werd opgevoerd, het blijspel «Als Amor regeert», hierbij werd onbedaarlijk gelachen. Tot slot werden nog enkele leuke voor drachten ten beste gegeven, waarna de heer Elshout een woord van dank braent aan allen en vooral aan de tooneelvereeniging, die met zooveel succes hier gewerkt heeft. The Melodie Band vulde de pauzes aan. Het was een genotvolle avond. CAPELLE. Maandag 20 Jan. hield de Ned. Herv. Jongelingsver. op G.G. «Immanuël» te 's Grevel— duin—Capelle haar 11e jaarverga dering in de Consistoriekamer der Ned. Herv. kerk aldaar, onder leiding van haar eere-voorzitter, ds. J. R. Cuperus. De belangstelling voor deze ver gadering was zoo groot, dat ver scUilienden zich met een staanplaats moeten behelpen. Om ongeveer kwart over zeven opende Ds. J. R. Cuperus deze ver gadering met het zingen Ps. 68: 10 en 13, las de aanwezigen vervol gens voor uit het boek der Rich- teren, hoofdstuk 7 van vers 1—7, waarna hij voorging in gebed. Hij riep alle aanwezigen een har telijk welkom toe en dankte allen voor de belangstelling, in het werk der J. V. De secretaris der vereeniging dhr. H. Korteweg, kreeg geleg nheid voor het uilbrengen van zijn jaar verslag; uit dit jaarverslag bleek o.m. dat de vereeniging Dog steeds in ledental toenam. De bibliolhecaris, deelde ons in zijn jaarverslag o.m. mede, dat er voort durend meer boeken uit de biblio theek gehaald werden (in het afge- ioopen jaar werden er in totaal 32UU uitgeleend) en gat vervolgens enkele noeken aan, welke speciaal voor jongere, en enkele, die meer speciaal voor oudere lezers geschikt zijn. Daarna houdt Vr. de Haas een uitstekende inleiding over Joh. 15: 1—8 b, waarop Vr. Faro voor draagt: «Rachel, de kleine groente verkoopster.» Als nummer 6 van het pro gramma behandelt Vr. de Groot de inleiding «Arm en Rijk», aan de hand van Lukas 16, waarna Vr. H. Spierings de voordracht »Berusting» ten gehoore brengt. Vr. J. van Uversteegh behandelt hierna het onderwerp: »Onze Jon- gelingsvereeniging»daarop volgde als voordracht de bekende Rey van Klaerissen uit Von dels treurspel»Gijsbrecht van Aemstel», welke rey voorgedragen werd door vr. Addink. De afgevaardigden der beide Meis- jesvereenigingen uit 's Grevelduin. Capelle, evenals die der Mannen- en Knapenvereeniging en enkele zuster verenigingen brengen hierna hun beste wenschen over aan de feest vierende vereeniging. Dan treedt Burgemeester Smit binnen; de eere voorzitter heet hem hartelijk welkom en dankt hem voor zijn belangstelling. Ia deze pauze worden na de trac- tatie, drie bekende coupletten van het Wilhelmus staande gezongen, waarna Ds. J. R. Cuperus deze ver gadering heropent met het laten zingen van Ps. 251 en 2, onder welk zingen gecollecteerd wordt voor de Jongelingsvereeniging. De burgemeester nam deze gele genheid waar om de Jongelingsver. te bedanken voor het beschikbaar stellen van hun Bibliotheek aan de Mannenvereeniging. De penningmeester vr. v. d. Hoe ven, brengt Hierna een jaarverslag uil over uen iiuanlieelen toeslaiiu, Als nummer 14 van het pro gramma behandelt vr. Koenen een ïnleiuing over «Rand, lil», waarna vr. A. dpierings voordraagt: »De hut op de heide». Vr. H. Koinmers behandelt het onderwerp: »De J. V. en de Maatschappij» waarua twee voordrachten geuouden worden ge Uleld«bchoone Taak» en «VVacnt U voor den eersten tred op 't pad der zonde», resp. vooi gedragen door ue vrienden Rijken en A. van Oversteeg. Daarna spreekt Ds. J. P. Cuperus een kort slotwoord, waariu üij de |ongelingen vermaant vooral scuou- der aaii schouder in gesloten ge lederen den goeden slnjd te sltij- den. Burgemeester Smit laat zingen Ps. 138 4 en gaat de vergauenug daarna voor in uankgebed. VRIJ H.-CAPELLE. Vrijdag middag üad alhier een vrij ernslig ongeluk plaals. Mevr. de wed. A. üerieinans, slorlle, doordat de irap, die losgeraakt was uitgleed, voor over in den kelder. Hevig Oloedend uil de ueus en uit eeu wonde aan den arm werd Uzt slachtoffer uit den kelder geüaaid. De ïutniudeis aangekomen ge neeskundige hulp kon, doordat de neus sterk was opgezet, niet vast stellen ol het neusoeenlje gebroken was, wat wel vermoed werd. Op Vrijdag 24 Jan. zal de Kiesvereeniging te 's-Greveiduin en vrijnoeve—Uapelle haar jaarverga dering houden in het gebouw voor Christ. Belangen op 't Bruggetje. Up deze vergadering, uie des avonds om hall acht aanvangt, hoopt de heer v. d. Wal, uit 's Boscu te spreken over het onderwerp Dneerlei Crisis wee». Aile A. B. J. A. leden zijn op deze vergadering hartelijk welkom. Donderdag 23 Jan., des avonds om zeven uur, hoopl Ds.J. B. Cuperus in de Ned. Herv. kerk te 's Grevelduin—Capelle een ge dachlenis rede uit te spreken ter gelegenheid van liet 1U jarig bestaan der Ned. Herv. Meisjes vei eeniging op G. G. »Bidt en Werkt» te's Gre velduinCapelle. RAAMSdONKSVFER. Met in gang van de vorige week zijn vijftien werkloozen uil deze gcmeeule te werk gesteld hij de werkveischaihug in bei v\ aierscdap „de Emtliapolücr" onder Hooge Zwaiuwe. In de periode van 20 Januari tot en met 1 Fcoruari a. s. is de onvermengde margarine voor recht- nebbenden verkrijgbaar bij de vol gende winkeliers; F. A. Camera, P. van Leeuwen, F. van Strien en Adr. de Bont. Het Kon. Erk. Gem. Tooneel- gezelschap .Onze Vrije Uren" uu Breda, is door de Kon Eik. Harmonie .de Eendracht" ainier aangezocht om op Woensdag 22 Januari a.s om 7'/a uur namiddag in de barmoniezaat „Huis ten Ueijl" een uitvoering te komen geven voor hunne leden eu donateurs Opgevoerd zat worden hel diep ingrijpend tooneelstuk „Onder een dak regie Piel Raats. Na afloop cabaret. Hel belooft dus een gezellige avond le worden voor de leden en donateurs der harmonie en we twijlelen er ook niet aan dat het Bredasch tooneelgezelschap op bet Veer veel succes zal oogsten, met hei prachtig tooneelstuk. Op Donderdag 23 Januari a.s des namiddags om 7 uur zal in bet clublokaal der R. K. Voetbalvereeni- ging „de Veersche Boys", bij C. rleessel8 in de Hoofdstraat, door den Weleerwaarden Heer Kapelaan van Lierop, adviseur van den R K. Voet balbond Bisdom Breda een spreek beurt worden gehouden met als onderwerp „Sportbeiangen in R. K. verband'. De vergadering is toegangelijk voor iedereen. De vergadering gehouden in hotel de Reijer om te komen tot oprichting eener afdeehng van den R. K. Bond van hotel-, caié- en res tauranthouders en slijters was maar slecht bezocht, wat wel jammer was daar twee sprekers aanwezig waren o. a. de heer P J. van Dijk, Voor zitter van bovengenoemden bond die sprak over hel onderwerp „Onze organisatie in dezen liid" en de heer Ant Snels, voorziter van den kring Breda over „Ouze verhouding tot den Middenstand*. DUSSEN. De Eerwaarde Zu9ter Nazaire werd van hier naar Hilvaren beek overgeplaatst, terwijl de Eerw Zuster rionorata van Moergestel en Zu9ter Clasina van Tilburg (Si. Jozef) alhier in het R. K. Liefde9gesticht werden aangesteld. De R K. Tooneelvereeniging „Oefening en Vermaak" alhier, hield in hotel Heestls haar jaarlijksche Icesivcrgadeiiiig, waarbij bet Dussen- scne 1 iio-Ociie' zijn muzikale aicUeWeikiiig verleende, besloten werd in üet vervuig een twecOiaaudcnlijk- scne bijeenkomst in 't Vercentgings- gcDouw te houden, terwijl zij met JXcrsiuits a.s. wederom eeu uitvoering zuilen geven, Uu hei jaarverslag van den secre- tails, den heer tl. Ver Dunt, bleek dal tu 1935 wederom veel is bereikt. Hel jaar van sicuuirekkiugsrechi werd o. a. van 60 op 65 jaar georacbi, waardoor dus de maximum lceliijd- gicns mei 5 jaar werd verlengd. Dc periode van trekking uil dc Dondskas kwam vau drie op vijl acniereen voigcude jaren bij den overgang van vijl up uric jaar, nu ongeveer ecu jaar geleden, hebben vele leden bel uumaaischap opgezegd, maar nu du Wederom was gewijzigd groeide bet red.mal weer snel en is ihans vrijwel constant en bedraagt momenteel negen en dertig. Dc gcmccuie ging, Ocueticndc dc sieuuuor men, van klasse A naar B, hcigccu ecu vooruitgang ueicckcude. in hel algcloopcn jaar weiden naast deze iCcus genoemde resultaten nog enkele kiciucre sue cessen gcboeki voor dc leden. Hierna was dc bestuursverkiezing aan de orde. Aan Qe beurt van at treden waren de heeren tl. Verbuni ^secretaris;, G van Uisi (commissaris), en W. van Boxtel (penningmeester; waarvan alleen de laaisie herkiesbaar was. Herkozen werd dhr. W. v. Boxtel co gekozen dbrn. M. Schalken, A. Holmans en W. Verhoeven. Het be siuur der vereen, is daardoor als volgt samengesteld Voorzitter G. v. Biesen, secretaris M Schalken, penningmees ter W. van Boxiel, 2e voorziuer A. Holmans, 2c sccieiaris W. Verhoeven, in de conuóie commissie werden benoemd de heeren W. Verhoeven als bestuurslid en de leden C. Rwozen- daai en D. Vollenbrecht. Hierna herdacht de voorzitter hun onlangs gestorven hoofdbestuurder en vriend C. Dekker, waarvoor besloten werd een H Mis te doen opdragen up 26 Januari a. 9., met algemeene H. Communie van alle leden. Op de desbetreffende vraag van den heer G. van Oist, als secretaris der R K. Werkludcnvereeniging, tot deelname aan de kaderdagen te Geertruidenberg begin Februari te üouden, gaven zich staande de ver- gaderiDg rceus 8 leden op. De Ueref. Jongelingsvereeniging „Eendracht maakt Macht* heelt in de Geref. Kerk alhier, haar jaarver gadering gehouden onder leiding van nootdouderwijzer Boender. Uil het jaarverslag bleek, dat de vereenigiDg vooruiigang boekt, zoowel in het ledental dat momenteel 28 bedraagt als in het vereenigingspeil dat sterk siijgende is. Op verdienstelijke wijze werden door verschillende leden vijl voor drachten en drie onderwerpen uitge voerd. In hotel Leemans alhier, werd onder flinke belangstelling een film vertoond van de N V. Kali Maat schappij Op duidelijke wijze werden de vele voordeden van het Kali-ge bruik in den landbouw gefilmd. Na de werkelijke voorstelling van den gang van zaken en de werking van Kali, werd dit nog eens op komische wijze uiigebeeld,hcigeen de lachspieren danig in beweging bracht. De heer Rouyakkers mocht zich met zijn voordrachten over genoemde maat schappij met haar producten, in ,een aandachtig gehoor Verheugen. Onder voorzitterschap van den heer B. Koekhoek, wethouder dezer gemeente, en onder leiding van een Chr. Geref. Predikant uit s Graven moer, beeft de Chr. Ger. Jongelings vereeniging „Eben Heazer" haar jaarvergadering gehouden. Door de leden werden 4 onderwerpen en 3 voordrachten uitgevoerd. Het ledental zoowel als het moreele ptil der ver eeniging blijken nog stt'.&ds crescendo te gaan. Naar we verneFfnen is dezer dagen het kasteel aaio de gemeente overgedragen en is de acïe gepa9 seerd EETHEN. Bevolking op 1 Januari 1935 2408 inwoners. Geboren 38 waarvan 22 vr. en 16 m. \ngekomer 99 personen. Overleden 32 personen waarvan 13 vr. en 19 m. Vertrokken 100 personen. Op 1 Januari 1936 2413 inwoners. Huwelijken 13, LOON-OP-ZAND. Dezer dagen gaf het Landbouwkundig Bureau te Breda van de N.V. Kaiimaatschappij in overleg met hel Bestuur van uen Jonge boerenstand alhier, in de zaal van Mej. Wed. G. WTjtvliet eene voordracht met films over de delving en bewerking der Kalizouten. De zaal was goed bezet, ook veie leden met het bestuur van den J. B. uit Kaatsheuvel waren aanwezig. De Voorzitter van den J. B., de Heer de Kort, opende de vergadering en dankte de leden voor de trouwe opkomst, vooral de heeren uit Breda, de J. B. uit Kaatsheuvel zoomeue de heer van der Sande uit Tilburg, ieeraar van den 2-jarigen landoouw- cursus alhier. De tilm die zeer leerzaam was werd toegelicht door de heeren uit Breda, waarna na atloop nog vragen konden gesteld worden, betreffende bet gebruik der Kalizouten, waarvan dooreenigen werdgeb.uik gemaakt, die tot genoegen werden beantwoord. Vervolgens hield de heer van der Sande 'n korte toespraak en hoopt 2 dat van hetgeen dezen avond zoo leerzaam is voorgesteld, ook in de praktijk in toepassing zal worden gebracht en dat üet landbouwkundig Bureau nog meermalen leerzame lilms alhier zou komen voorstellen. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering na allen nog eens har telijk te hebben bedankt voor de beloonde belangstelling. LOON OP ZAND. Pater Henxi- cus spreekt. Zondagavond werd in de zaal der R.K. Werkliedenvereeni- ging de jaarlijksche feestvergadering gehouden van den R.K. Fabrieksar- beidersbond. In zijn openingswoord bracht de Voorzitter dank aan allen die dezen morgen de H. Communie hadden ont vangen en de Hoogmis die werd op gedragen tot intentie der vereeniging nadden bijgewoond. Spreker betreurt het ten zeerste dat van de ruim 2UU leden slechts een 130- tal tegenwoordig zijn. Verder werd verwelkomd de Zeer Eerw. Pater Henricus O.M.C. die als spreker zou optreden. Verder de Groepsvoorzitter der lederbewerkers, de heer Roestenberg en de groeps- secretaris, de heer Buikx. Na een korte inleiding trad Pater Henricus op met als onderwerp: Mo derne, stroomingen. Het economisch leven is ontwricht, zegt spreker, we beleven een benarden tijd, een hoogst gewichtigen tijd vol van tegenstellin gen. Aan het huidige geslacht zal het te wijlen zijn of over een eeuw onze tijd zal worden gevloekt of gezegend. Na de ellende die onze tijd te zien geeft, opent hij heerlijke perspectieven. Wanneer wij als goede katholieken leven en handelen, ons ontwikkelen en onzen invloed ten goede aanwen den en eensgezind ons met het wereld gebeuren bemoeien in organisatiever- band, dan zie ik, zegt spreker, heel in de verte als door een vagen mist een nieuwe wereld gloren, een maatschap pij met bedrijfsschappen, een tijd van welvaart. Spreker illustreerde zijn betoog met staaltjes uit zijn rijke ondervinding. De groepsvoorzitter, de heer Roes tenberg, huldigde hierna uit naam van het Hoofdbestuur een 2-tal jubilaris sen, W. Lichtenberg en P. A. v. Beers, die als bestuursleden resp. 2e en le penningmeester, heden 14 en 16 jaar als zoodanig in functie zijn. Na deze waardeerende woorden werd beiden bestuursleden een vulpen met inscrip tie aangeboden. De Weleerw. Adviseur hield 'n tref fende toespraak mede in verband met het gesprokene door Pater Henricus en kondigde een vijftal cursuslessen aan, die in de komende weken door Pater Theodorus en den Adviseur zul len worden gegeven. Na een dankwoord aan de sprekers van dezen avond werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Vijf leden der Harmonie Sophia's Vereeniging zullen op 2 en 9 Febr. deelnemen aan het door de Harmonie Concordia" te1 Hilvarenbeek uitge schreven solistenconcours. ST. JOACHIMSMOER. Voor 't exa men van koorzanger (Gregoriaansehe yang) afgenomen door de Gregorius- vereeniging voor de leerlingen van den hoogsten cursus der Bisschoppelijke Kweekschool, slaagde 0.111. onze dorps genoot, de heer P. Verhelst. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont In net Vereentgingsgebouw hield de K K. LanuuiOcioetsüunU Si. Deus dcdii alhier, haar jaarvergadering ouder leiding van vooizuicr van öicscn. Deze opende mei den ge- uiuikcujkeu groei, en biacht daarna zijn Nicuwjaaiawcnsth uil, waarin hij noopte dai 193b door eendrachtige sauicuwctkiug ecu voorspoedig jaar urucni zrju. De opkomst bij üezc vergadering was buitengewoon goed ie noemen, en naast hel voltallige Ocsiuur waren nagenoeg alle leden aauwezig, Vcrücugcnd was hel voor den secretaris ie kunnen cousiatecreh dai op de, door hei bestuur der vcreem ging geplaatste loten van Herwonnen Levenskracht in onze p aais een pnjs .s gevallen, hetgeen zeker ecu goede aansporing mag zijn voor een volgende maal. Mei het verslag van den penningmeester, den heer W. van doxiei, bujki dal er een batig saldo van 1 6.84 aauwezig IS. RAAMSDONK. Van 11 tot en met 17 Januari 1936. Geboren: Gerrit z.v. Willem van Se- ters en Gilia Paans. Jacobus H. J. z.v, Cornelis H. Schoenmakers en Mechelina H.. M- de Wilt. Johanna H. A. d.v Adrianus Joh. Wagemakers en Cornelia H. Kanters. Huwelijken: Geene. Overleden: Adrianus Wilh. van den Kieboom, oud 5 maanden. Antonius Wilh. Bergé, oud 1 jaar.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3