DE ECHO VAN HET ZUIDEN. TWEEDE BUD, PROVINCIAAL NIEUWS. No. 7. Woensdag 22 Jan. '36. 59e Jrg. Waalwijk, 21 Jan. 1936. GEMEENTERAAD. In verband met de tijdige afdoening van enkele agenda-punten zal de eerst volgende raadsvergadering worden ge houden op Donderdag 30 Jan. a.s., dus niet zooals gewoonlijk op den laatsten Vrijdag der maand. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de beer J. G. M. van de Ven uit Vlijmen voor het candidaats- examen geneeskunde. Het jubileum der R.K. W.G.V. Op bescheiden wijze, doch niet zonder van vele zijden blijken van sympathie te hebben ontvangen, heelt de R.K. W.G.V. haar 40-jarig bestaansieest j.l. Zondag gevierd. Op Roomscüe wijze werd de dag begonnen door het gezamelijk bij wonen der H. Mis in de parochie kerk van St. Jan. in hotel de Twee Kolommen kwamen de gymnasten vervolgens bijeen aan een kotfie tafel, waarvan bet er recht gezellig toeging en die uitstekend verzorgd was. Tijdens deze koffietafel werd door den voorzitter van bet feestcomité, den heer H. Bergmans, het woord gevoerd, meer speciaal om twee steunpilaren der vereeniging, n.l. de heeren J. Dumoulin en A. Mahieu, resp. voorzitter en secretaris-pen ningmeester te huldigen. Spr. bracht deze twee actieve bestuursleden na mens de vereeniging op hartelijke wijze dank en bood hen als blijk van appreciatie hunner zeer groote verdiensten een souvenir aan. Het hoogtepunt der feestviering was de groote uitvoering, die de W.G.V. 's avonds in Musis Sacrum gaf. Een stampvolle zaal volgde de verrichtingen der turners en turn sters, welke verrichtingen op hoog peil stonden, zoodat aan deze de monstratie de R.K. Gymnastiek- tieksport in Waalwijk eer heeft be haald. De heer J. Dumoulin sprak als voorzitter der jubileerende vereeni ging een welkomswoord tot de aan wezigen in het bijzonder tot de Z.Eerw. heeren pastoors Heezemans en v. Erp, den geestelijken adviseur, den burgemeester en de vertegen woordigers der zustervereenigingen. Spr. richtte dankwoorden tot de heeren van het comité, tot de dames van »Orova»», die zoo bereidwillig waren om hare medewerking voor dezen avond te geven. Hij dankte ook diegenen, die sinds jaren hun moreelen en finan cieelen steun aan de W.G.V. heb ben gegeven, en den leider, den heer E. v. d. Geer, wien geen moeite te veel is geweest om het zware programma van dezen avond in te studeeren. Tenslotte uitte spr. de hoop dat deze uitvoering alle aanwezigen tot propagandisten der W.G.V. zou maken. Na de pauze sprak de Burge meester een kort woord, waarin hij o.m.zeide dat de W.G.V. als oudste sportvereeniging in de gemeente een van de eerste plaatsen inneemt. De waarde oer gymnastiek als lichaams oefening stelt spr. hooger dan van andere sporten. De gymnastiek geelt immers, mits zij onder deskundige leiding geschiedt den beoefenaar gelegenheid om invloed uit te oefe nen op de ontwikkeling van lede maten en organen. Andere sporten; zooals voetbal-, zwem en scherm sport, zijn in dit opzicht veel een zijdiger. Spr. is dan ook groot voor stander der gymnastiek en daar hij als burgemeester ook voor het lichamelijk welzijn der burgers moet waken, grijpt hij elke gele genheid aan om het nut der turn- sport aan te toonen. Spr meent dat de W.GV. voor het werk, dat zij gedurende 40 jaren gedaan heeft, den dank van allen verdient, en zeker van hen, die een taak te vervullen hebben op het gebied der volksgezondheid. Dien dank vertolkt spr. als burgemeester volgaarne, temeer daar de W.G.V. getoond heeft over de noodige vi taliteit te beschikken. Met een toespeling op het »Een- dracht maakt Macht» uit spr. zijn spijt over het feit dat indertijd een groep turners zich uit de W.G.V. heeft teruggetrokken en zich zelf standig georganiseerd heeft in de vereeniging »S.S.S.» Spr. meent dat W.G.V. en S.S.S. één behooren te zijn omdat zij eens één waren. Spr. boopt dat du jaar datgene wat beide vereenigingen scheidt zal vervagen en dat weer eenheid zal worden oereikt. Dit is wei de mooiste wenscb, die spr. in dit jubileums jaar kan uiten! Aan bet slot van den avond heeft ook de geestelijke adviseur kap. van Rooij, nog het woord gevoerd. Z.E. stelde 't zeer op prijs dat de leden dezen jubileumsdag op zoo echt Roomsche wijze begonnen waren en tevens dat de vereeniging zoovele blijken van medeleven had ontvangen. De vereeniging heeft goede en minder goede tijden gekend, aldus spr. Speciaal de laatste 5 jaren wa ren niet zeer gelukkig, voorname lijk door de afscheiding van een groep der beste turners. Als allen uet eens waren kon de W.G.V. een krachtige vereeniging zijn als wel eer, toen zij aan ue spits ging van den Bosscben Diocesanenj Bond. Dat de afscheiding gekomen is be treurt spr. zeer en het tempert zijn feestvreugde. Hij hoopt dan ook dat de wensch van den burgemees ter spoedig in vervulling zal moge gaan. Daartoe doet spr. een beroep op de katholiciteit en den sporiie- ven geest der leden van »S.S.S.» Spr. openbaart dat vorig jaar po gingen tot samensmelting zijn in net werk gesteld, die ondanks de meest tegemoetkomende voorstellen van de zijde der W.G.V. tot geen resultaat geleid hebben. Nog steeds echter blijft W.G.V. in het belang der katholieke sport bereid een tegemoetkomende houding aan te nemen. Spr. richt vervolgens nog dank woorden tot den beer v. d. Geer en lot »Orova» en eindigt met de hoop uit te spreken, dat het achtste lus trum voor de W.G.V. een nieuwe periode van bloei zal inluiden. Over de uitvoering zelf kunnen we niets dan lof hebben. Under leiding van den heer E. v. d. Geer hebben de W.G.V'ers uitstekend werk laten zien. Aan brug en rek gaven sommige turners verulutfende staaltjes te genieten, die wel bewezen dat er nog vele goede krachten in de vereeniging schuilen. Speciaal natuurlijk het prachtige werk van den leider zelf sloeg geweldig in. Jammer was't dat de rhythmische vrije oefeningen te lijden hadden onder een fout in de begeleidende gramofoonplaat. Uok de dames van »Orova» heb ben onder leiding van mej. Verhoe ven mooi werk getoond. Haar vrije oefeningen en rhythmische dansen waren voorbeeldig, vooral de wals »An der schonen blauen Donau», die zelfs gebisseerd moest worden. Een aardige afwisseling vormde het optreden der jongste adspiranten, dat eveneens geweldig insloeg. Een mooie slotgroep zette de kroon op dit zeer goede programma, dat de liefhebbers der turnsport een mooie avond geschonken heeft. Dat de feestvierende vereeniging na de voorstelling nog even in prettig samenzijn bijeen bleef in »de Twee Kolommen» behoeven we nauwelijks nog te zeggen 1 Kloosterjubileum. In een Vrijdag gehouden vergade ring is een comité benoemd tot voorbereiding van feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der vestiging van de «Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart» in de St. Antonius- parochie Het comité is als volgt samengesteld J. de Graaff, voor zitter; P. Beekman, secretai isJ. Mulders, penningmeester, en voorts de heeren J. Klerkx, v. Iersel, Baars, de Rooij, v. Beurden en de dames Gebbing en v. Huiten. vStille Omgang A.s. Zondag 26 Januari des mid dags om 12 uur zal het Genoot schap van den «Stillen Omgang» een algemeene vergadering houden in de bovenzaal van den R.K Gildenbond, met als agendapunt: Bespreking van den te houden bedetocht op 15 Maart e.k. »O.O.G.» Zondag a. s. zal de tooneel- vereeniging O.O.G. in de zaal van den heer H. v. Boxtel voor haie honoraire leden de tweede winter- uitvoering geven, en wel met een Bonte avond. Op een en ander hopen wij a.s Zaterdag terug te komen. »Kunst en Kracht De Patronaats Sportvereen «Kunst en Kracht» te v.ra. Baardwijk is voornemens binnenkort een flink opgezette propaganda-avond te orga- niseeren, welke voor alle belang stellenden gratis toegankelijk zal zijn en waarop speciaal de ouders worden verwacht, om hen te toonen hoe de jongens op de oefen-avonden worden bezig gehouden en hoever zij het reeds in de mooie en gezonde gymnastieksport hebben gebracht. Om deze demonstratie zoo attrac tief mogelijk te maken, zoowel voor gymnasten als voor de bezoekers, zullen onderlinge wedstrijden om aardige prijzen worden georgani seerd, waarvan de voornaamste zal zijn de wedstrijd om het clubkam pioenschap gymnastiek voor aspi ranten, waarvoor een fraaie wissel- prijs door den leider is beschikbaar gesteld Ook van verschillende andere zijden werden reeds prijzen in allerlei vorm voor dezen avond geschonken. Onnoodig te zeggen dat er door de leden en aspiranten thans terdege wordt geoefend om op dezen demon stratieen wedstrijdavond 'n zoo goed mogelijk figuur te slaan, zoodat men sterke staaltjes en span-iende wedstrijden te zien zal krijgen. Bovendien wordt deze avond ge houden in het ruime gymnastiek lokaal der Bijz. Jongensschool, waardoor de verschillende oefenin gen beter tot hun recht kunnen komen dan, zooals bij andere gele- legenheden, op de beperkte ruimte van een tooneel of kiosk. Luchtwachtuergadering Wij vestigen nog even de aandacht op de vergadering van den plaatse lijken Luchtwachtdienst welke op hedenavond wordt gehouden en waarop nog verschillende nieuwe leden van dit corps kunnen worden aangenomen. De bijeenkomst heeft niet plaats in het v.m Kantongerecht maar op zaal 19 van het gemeentehuis (ingang langs de woning van inspecteur Houben). Fabriekson geval. Op de lederfabriek »de Amstel» alhier heeft zich Maandag een ernstig ongeval voorgedaan. De werkman v. d. S. moest een riem verleggen, doch toen hij daartoe een ladder beklom schoof deze onderuit. De man viel zoo ongelukkig dat hij met zijn arm bekneld raakte tus- schen riem en poelie, waardoor hij den onderarm ernstig verwondde. Enkele pezen werden doorgesneden. Per auto werd het slachtoffer naar het St. Nicolaas—Ziekenhuis over gebracht, waar diLangemeijer later met dr. Nuboer geneeskundige hulp verleenden, de peezen hechtten enz. De arm en verschillende vingers zijn ernstig geblesseerd. Zijn toestand is thans goed. Schoorsteen brandje. Maandagmorgen verwekte een schoorsteenbrandje in Calé City eenige sensatie. Uit de verdieping stegen zware rookwolken op, zoodat het er op leek dat er een flinke brand woedde. De politie was spoedig met enkele schuimblusschers ter plaatse en kon constateeren dat bet hier slechts een simpel schoorsteen, brandje betrof, dat spoedig gedoofd was. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week kwamen in de provincie Noordbrabant 47 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 40 van roodvonk, waarvan 1 te Dongen, 2 te Loonopzand, 7 te Oosterhout, 1 te de Werken c.a., 5 van diphtherie, 1 van nekkramp, alsmede 1 van dysenterie. Naturalisatie. Bij de Tweede Kamer zijn ingeko men wetsontwerpen ter naturalisatie van L. de Jong, kapper te Dongen en K. A. Kriek, expediteur te Waalwijk. Oplichting. Gistermorgen te ongeveer half 11 vervoegden zich in een winkel in huis houdelijke artikelen in de Stations straat een 2-tal dames, die inkoopen deden tot een bedrag van 5.—^ en betaalden met een biljet van 25. De bejaarde winkelier gaf twee bil jetten van 10.— terug, doch de da mes zeiden, dat zij prijs stelden op 'n bepaald soort 10 biljetten. Als de winkelier even wat andere bijletten wou nemen, zouden zij wel uitzoeken welke zij wenschten. De winkelier ver moedde in het geheel geen kwaadwil ligheid daar beide dames er zeer net jes uitzagen en vroeg een harer maar even mee te komen in de kamer. Daar haalde hij zijn geldkistje voor den dag en liet zijn cliënte de gewenschte biljetten uitzoeken. De dames verlieten daarop met het gekochte den winkel, doch toen de winkelier zijn bankbiljetten nog eens natelde, kwam hij tot de ontdekking dat er verschillende verdwenen waren en hij voor een belangrijk bedrag was opgelicht. Eerst na drie kwartier deed hij bij de politie aangifte van het gebeurde, die onmiddellijk met een streng on derzoek begon. Van de „dames" was echter vrijwel geen enkel spoor meer te vinden. Zij zullen den tijd die haar gelaten was, wel gebruikt hebben om zich zoo spoedig mogelijk uit de voe ten te maken. Vermoed wordt dat de oplichtsters na het verlaten van den winkel naar de zijde van de Markt gegaan zijn. Zij droegen een zinken emmer en een emaille broodtrommel bij zich. De eene zal ongeveer 50, de andere onge veer 20 jaar geweest zijn. Personen die meenen nadere in lichtingen omtrent beide dames te kunnen verstrekken, worden verzocht zoo spoedig mogelijk den inspecteur van politie daarvan in kennis te stellen. Bossche Dioc. Werkliedenbond. Zaterdag en Zondag j.l. heeft de Bossche Dioc. Werkliedenbond te 's Bosch in de bovenzaal van den R.K. Werkliedenbond aan de Pens markt, tweedaagsche kadercursussen georganiseerd waaraan werd deel genomen door de leden van de afdeelingenAmmerzoden, Berli- cum, Boxtel, Den Dungen, Drunen, Elshout, Empel, Engelen, Esch, Haarsteeg, Hedel, Heeswijk, Helvoirt, 's Hertogenbosch, Heusden, Kerk driel, Liempde, St. Michiels-Gestel, Nieuwkuijk, Nuland, Orthen, Ros malen, Schijndel, Veghel, Velddriel, Vlijmen, Vught en Zalt-Bommel. Zaterdagnamiddag om 4 uur wer den de cursussen geopend met een korte inleiding door den voorzitter, den heer A. van Rijen, lid van Ged. Staten. Hierna was het woord aan den heer P. Vriens uit Tilburg die sprak over het onderwerp: »De stands organisatie en de jeugd». De volgende spreker was de heer F. van Vliet uit Eindhoven die als onderwerp had gekozen »De arbei- dersstand in verband met den maat- schappelijken toestand». Na iedere inleiding volgde een zéér geanimeerde gedachtenwisseling waarbij enkele détails nader werden behandeld. Ten slotte nam de voorzitter, de heer A. van Rijen nog het woord om de diverse sprekers te bedanken en de aanwezigen aan te sporen de theorie in daden om te zetten. Provinciale Staten. In de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door den heer C. T. L. Moors, te Nieuw- Vosmeer, is tot lid van de Provinciale Staten van Noordbrabant benoemd verklaard de heer J. P. M. van Gilse te Roosendaal. Jhr. P. v. Meeuwen. Bij Kon. besluit van 20 Januari is benoemd tot rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage mr. jhr. P. G. M. van Meeuwen, thans rechter in de recht bank te 's-Hertogenbosch. Beslag op Zwart Front. Wij vernemen dat de persen der drukkerij Oisterwijk (van de firma v. d. Bogaard) alwaar o.m. het Fascisten blad „Zwart Front" gedrukt wordt, in beslag zouden zijn genomen. Tevens zou de Fascistenleider en redacteur van Zwart Front, Arnold Meyer, in arrest zijn gesteld. Prov. Crt. Prins Carnaval in Den Bosch. Aan het einde der raadsvergadering te 's-Hertogenbosch is Dinsdagavond onder luide blijken van instemming op de publieke tribune, met 19 stemmen tegen 5 het voorstel van B. en W. aangenomen tot gedeeltelijk herstel van het oude carnaval, in dien zin, dat prins Carnaval op Zondagmiddag weer met muziek mag worden inge haald en er 's Maandagsmiddags een optocht zal mogen worden gehouden. Het sluitingsuur ook van sociëteitsza len is bepaald op 1 uur s nachts op Zondag, en Maandag en Dinsdag om half één. De vijf tegenstemmers be hoorden allen tot de R. K. fractie. DRUNEN. Gisteravond gaf de R. K. Gymnastiekvereniging Sint Herman Joseph, in de zaal der Jongens Congregatie een prachtig;' demonstratie met medewerking var: den humorist Kremers uit Vucht, ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan Kap Vogels sprak een openingswoord, waarbij hij aantoonde de vooruitgang die te con9tateeren valt onder leiding van de beeren Kuijs uit Waalwijken J. de Hart. Eer9t kregen we het optreden wan de adspiranten met figuurmarsch en vrije oefeningen. Verder werden uitstekende rek- brug- en paardoefeningen gedemon- streerd Het was een intere99ante uitvoering, die werd afgewisseld door verschillende voordrachten, terwijl de jongens ook nog een lachnummer ten beste gaven, waarmede natuurlijk onbedaarlijk werd gelachen. Ze hebben alles bijeen het talrijk publiek een aangenamen avond bezorgd. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, en de weinige* thuisblijvers hebben veel gemist. NIEUWKUIJK. Maandagavond werd in het Bondsgebouw de alge meene jaarvergadering gehouden van de afdeeling N.C.B. De heer A. Mommersteeg secretaris, gaf een uitgebreid verslag over het afgeloopen boekjaar, waaraan we 't volgende ontleenen. De totale verkoop in het pakhuis gaf een inkomen van 600.559. De diverse uitgaven bedroegen 585.333. Het kasgeld bedroeg per 31 December 1935 152.26. Het vermogen 1936 1937 bedraagt 193.637. De inkom sten van de dorschmachine bedroe gen: Voor leden gedorscht 149.942 K.G. a 0.45 675.06. Voor niet-leden 125.243 K.G. ii ƒ0.50 ƒ626.39. Totale inkomsten 1306.35. Totale uitgaven 762.33. Batig slot ƒ544.02. Voor zijn keurig en accuraat beheer werd door den Voorzitter aan den Secretaris een woord van dank ge bracht. Voor onderzoek en conlroleering der boeken en bescheiden werd een commissie aangewezen. Hierna werd aan de orde gesteld een voorstel om de volgende subsidies te verstrekken voor het jaar 1936: Aan de plaatselijke stierenvereeniging 25.aan den Jongen Boerenstand ƒ20.aan den Boerinnenbond 15.- en aan het St. Nicolaas-Comité 10. Het voorstel werd door de verga dering goedgekeurd. Door den geest, adviseur pastoor Becx werd hierna een lezing gehou den over de boerentoestanden in Rus land. In een duidelijke uiteenzeting toon de spr. aan de verschillende wantoe standen in het boerenbedrijf aldaar. Met een dankwoord aan den geese, adviseur en een aansporing tot de !•- den om trouw te blijven aan de ver eeniging en zich als een man achter het bestuur te doen scharen, sluit hij met den christelijke groet. - Maandag namiddag had de Z.E. Heer Boeren, rustend Pastoor in het St. Gertrudusgesticht alhier het onge luk door een auto te worden aangere den bij het over steken van den straat weg. Door het krachtig remmen van den chauffeur waardoor de wagen slipte werd pastoor Boeren gegrepen en tegen den grond geworpen. Bewusteloos werd hij opgenomen en bij het postkantoor binnen ge bracht. De toevallig ter plaatse aan wezig zijnde Dr. Weijers verleende ge neeskundige hulp. Toen Z.E. tot bewustzijn was gebracht, constateerde de dokter slechts een kleine schaaf wond aan de knie. Op Zondag 19 Januari j.l. gaf de liedertafel „Oefening baart Kunst" in het café Joh. de Bont haar eerste groote winteruitvoering. De zaal was flink bezet. De zang nummers werden onder leiding van den directeur, den heer C. de Gouw, zeer verdienstelijk ten gehoore ge bracht. Aan dit concert verleende ook medewerking het alom welbekende duo „Klijn" uit Waalwijk. Dit duo werkte prachtig en amu seerde het publiek wat wel bewees het telkens daverende applaus na elk nummer. Door den pianist M. van Helvoirt alhier werd een en ander tot groote te vredenheid van het duo op de piano begeleid. Het was in alle opzichten een wel geslaagd concert waarvan het muziek liefhebbend publiek heeft kunnen ge nieten en waarvoor we „Oefening baart Kunst" dankbaar voor zijn. In een onderlnge gehouden ver gadering werd door de plaatselijke Kasteleins alhier besloten, dit jaar met Carnaval wederom groepswed strijden te doen houden. Er zullen aan deze wedstrijden door de caféhouders verschillende en flinke geldprijzen worden beschikbaar gesteld. Op Zondag 26 Jan. a.s. wordt in het Bondsgebouw alhier een demon stratie gegeven over de Wichelroede. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Dinsdagmiddag nad op den vier sprong aan de Biersteeg alhier we derom een auto-ongeluk plaat9. Een tweetal luxe auto's afkomstig uit Utrecht bot9ten tegen elkaar. Een der wagens werd tegen een wegwijzer van den A.N W.B. geworpen Beide wa- gen9 werden zwaar gehavend en moesten door kraanwagens worden opgehaald. Een der chauffeurs liep enkele kleine verwondingen aan het hoofd op. Al9 bijzonderheid kan nog worden gemeld dat beide wagens

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5