PU ROL JUnve scfwaXe fiuid SPORT. BINNENLAND. KOERSEN. BUITENLAND, UW KRANT GEMENGD NIEUWS. »De Echo van het Zuiden" ÏAMTnwaCPCP.UT w. s. c. en springende lippen De oorlog in Abessinië. MOET Z IJ N e' 1 xLas. De jongen stond buiten en riep yandljat hij het meisje wou spreken. ion-j L)e schoenmaker van der L. uit Waalwijk was met verdachte uit hel ünorjLié gekomen dien nacht. Zij brachten n - xtlkaar naar huis. Onderweg bleet verdachte achter en v. d L. liep door, omdat hij wel wist wie daar woonde istel-Hi) verdachte toen ook hooren ehou-kloppen. I op Tenslotte was er nog de getuige r. a.s. a décharge A H., die in de buurt lia. woont. Hij zei dat verdachte zacht Too- geklopt had en gevraagd, hoe het met n het Bertha was. nia", De vader had geantwoord: „Wilt ge g v. d. zien dat ge wegkomt, ge jnd", hebt niets met Bertha's te maken 1' J. v.' De eisch luidde 17,50 boete of 5 dagen hechtenis. reeds .Ik ben werkloos" zei verdachte repu- en ik kan du9 niet veel betalen.* hou- «Blij' dan uit het café!* aldus ge- de kantonrechter De uitspraak luidde f6,boete. De Ossche misdadigers. Roofoverval te Heesch Dinsdag heeft de rechtbank uit mier 9praak gedaan in de strafzaak tegen deed H. G. van Galen uit Oss, thans ge I van detineerd in Den Haag. oon- In verband met den roofoverval in den nacht van 24 op 25 Dec 1933 okte j te Heesch, waar bij H Christiaans oni-|f HO gestolen wa9. had de rechtbank door hem veroordeeld tot 4 jaar gevangenis 'hi- straf, nadat het O M 6 jaar gëeischt nail- had Tegen het vonnis teekende Van Galen verzet aan en op 7 Jan. had een nieuwe behandeling plaats. Toen heeft het O M. een onderzoek naar zijn geestvermogens verzocht. Het oordeel van de Rechtbank was, dat een psychiatrisch onderzoek inderdaad noodig was en dat de verdere behandeling der zaak zou worden geschorst tot na dit onder zoek Uitspraken. W. J. Z., Vlijmen, gespan onbe heerd, 5 boete of 5 d.h. L. A. de B.f Kaatsheuvel, veiligheid verkeer, 6 boete of 6 d.h. W. F. v. E., Heusden, niet uitwij ken, vrijspraak. F. C. B., Waalwijk, idem, 4 boete of 4 d.h. M. J. D., Kaatsheuvel, rijwiel zon der reflector, 3 boete of 3 d.h. M. K., Kaatsheuvel, rijden op voet pad, 3 boete of 3 d.h. H. K., Vlijmen, strooperij, 15 boete óf 15 d.h. N. de R., Dussen, veiligheid verkeer, f 7,50 boete of 5 d.h. H. N. H., Heusden, doorgang niet vrijlaten, 5 boete of 5 d.h. G. C. D., Waalwijk, dronkenschap, 3e herhaling, 6 dagen hecht. L. W., Werkendam, vaartuig zon der licht, 3 boete of 3 d.h. H. G. v. L., Kerkwijk, ijkwet, 1 boete of 2 d.h. VOETBALSPORT. B.V.V. slaat M.V.V. De competitie is weer weinig opge schoten. Zoo goed als alle terreinen wer den wegens den sneeuw- en regenval afgekeurd. Slechts twee wedstrijden gin gen door, maar dat waren dan ook de belangrijkste. B.V.V. heeft in een onwaar dige wedstrijd revanche genomen op M.V.V. en staat nu weer zoo vast als voor enkele weken op de bovenste plaats. N.A.C. verspeelde bovendien de punten togen Juliana, en speelde daarmede in de kaart der Bosschenaren. Terreinen afgekeurd. Dok in de Langstraat is Zondag niet gevoetbald daar de terreinen door de sneeuw in onbespeelbaren toestand wa ren. We ontvingen uit de omgeving ette lijke berichten van afkeuringen doch meenen deze niet alle afzonderlijk te behoeven te plaatsen en met deze alge- meene vermelding te kunnen volstaan. De sneeuw maakte den afgeloopen Zondag weer voetballoos. Voor Zondag a.s. staan op het programma de wed strijden: W.S.C.Baardwijk- Willem II 3W.S.C. 2. De training zal deze week op Donder dagavond gehouden worden. In het ver volg wederom op Woensdagavond. R. W. B. Wegens terreinafkeuring konden alle voor RWB vastgestelde wedstrijden niet doorgaan. Voor Zondag 26 Jan. staan de volgende wedstrijden vastgesteld. Bossche Boys 1RWB 1. RWB 3Vlijmen B. RWB 2 dat vrij is van Competitie gaal een wedstrijd spelen bij NEO te Sprang die een nederlaag-tournooi hebben uit geschreven en wel op Zaterdag 25 Jan a.s. Ten slotte spelen de R.W.B.-juniores Zaterdagmidag een wedstrijd tegen de zelfden van Baardwijk op het RWB-ter rein. Dootrn SQ-60 co 90 cl. Tube 80 ct. Bl) Apoih. co Droglsteo R.K.V.V. H.E.C. Het Jubileum. Wegens terreinafkeuring is Zondag i.l. van voetbalstandpunt bezien, een verlo ren dag geweest. De IIEC'ers waren daar intusschen niet zeer bedroefd over, daar dit een mooie gelegenheid was, om na de feestavond wat uit te blazen. Zooals we van te voren wel voorspeld hebben, is de avond van de feestviering een groot succes geworden. Vele HEC- aanhangers hadden aan de oproep ge hoor gegeven, zoodat de „Thalia"-zaal van den Heer v. Boxtel spoedig een op gewekt beeld bood, dat niet weinig verhoogd werd door de prachtige smaak volle versiering, waarvoor de eigenaar gezorgd had. Een en ander liep zeer vlot van stapel, waaraan de medewer king van tie tooneelvereeniging O.O.G. niet vreemd was. Als voornaamste feit noemen wij de propagnndarede van de Zeereerw. Heer Pastoor Heezemans, waarin deze een krachtige oproep deed aan de Katholieke bevolking van Waalwijk, de voetbalsport in katholiek verband zooveel mogelijk Ie steunen. Het is ondoenlijk het geheele verloop van den avond te releveeren. Er was zooveel afwisseling, dat men bijna om de 5 minuten iets anders te hooren kreeg. Door de pracht-muziek was de zaal direct wat men noemt in stemming, zoodat de humoristen niet veel moeite hadden, hun refreintjes te laten bege leiden. Deze laatsten haden een dank baar gehoor, waar ook wel reden voor was, want wat geboden werd, was van de bovenste plank, terwijl de overbe kende humorist, de Heer H. v. Engelen zich van zijn rol als ceremoniemeester nog met bijzondere verdienste kweet. Verder kwamen na aanbieding van een schitterende bloemenmand door de (iamessupporters, de dito heeren aan het woord. Hun voorziter bood met een hartelijke toespraak niet alleen een mooi aandenken aan, maar ook een mooi be drag onder couvert, dat natuurlijk ook met bijzondere dank aanvaard werd. Het is voor het HEC-bestuur werkelijk een groot genoegen een dergelijke aan hankelijkheidsbetuigenis van hun sup porters te mogen ondervinden, en zij ho pen gaarne dal dit zoo mag blijven. Na de diverse genietingen voor den geest, deden de HEC'ers de koffietafel, welke keurig verzorgd was, alle eer aan, zoodat geen honger meer te bespeuren was, toen de afwerking van het pro gramma voortgezet werd. Als attractie werd ook het nieuwe clublied ten gehoore gebracht, wat na tuurlijk ook een dankbaar object was om de longen los te maken. Ook de fotograaf ontbrak niet, om de geheele gemeente op de gevoelige plaat te brengen. Verder mogen we de huldiging niet vergeten van de leden welke reeds bij de oprichting lid waren, terwijl aan P. v. Delft en H. Verhoofstad nog een stads gezicht werd aangeboden, de eerste in zijn hoedanigheid van 15 jarig bestuurs lid, en de laatste als speler. Alles bij elkaar een prachtavond, die door geen wanklank verstoord werd. Wij danken hierbij nog allen, die het hunne bijgedragen hebben om deze feest viering mogelijk te maken, doch hebben nog een speciaal woord van dank en waardeering voor hetgeen de heer van Boxtel hij de feestviering gewrocht heeft. Zijn verzorging van een en ander was werkelijk af. R.K.V.V. HERCULES. Zondag j.l. werden de wedstrijden van Hercules wegens terreinafkeuring afge last. Voor Zondag a.s. staan voor Hercu les de volgende wedstrijden op het pro gramma WIK 2 OisterwijkHercules 1 Hercules 2Sarto 4 Tilburg. Hierop komen wij Zaterdag a.s. nader terug. R.K. Waalwijksche Jeugdcompetitie. Geen enkele wedstrijd kon Zondag j.l. wegens slechten toestand der speelvel den worden gespeeld. Voor Zondag a.s. zijn vastgesteld Hercules AQuick A J. v. Delft. H.E.C.Hercules B J. Damen. Ouick BW.V.B. Th. v. d. Geld. Willen de vcreenigingen alsmede de Heeren scheidsrechters er rekening me de houden dat alle wedstrijden van HEC zoo wel uit als thuis om 12.30 uur moe ten aanvangen, dit geldt voor de geheele competitie. Alle andere wedstrijden van gen steeds om 12 uur aan. WIELERSPORT. Frans Slaats. was van toen af een soort spook, met uitpuilende oogen. En eerst in dc laatste anderhalf uur, toen Bremer tot niemands verbazing plotseling zóó zwaar ziek werd, dat hij het aftrapte en Slaats niet Sagurna gekoppeld werd, kon de Waal wij ker nog wat toeren pakken en wat spectakel ontwikkelen. Het komt ons voor, dat het koppelen van een vurige Oldenburger met een aftandsche hit voor eens en voorgoed behoort uit te zijn- Waalwijksche Rennersclub Excelsior. Wegens den slechten toestand der wegen is de trainingsrit j.l. Zondag niet doorgegaan. DE KUNST IN NOOD. W« lezen in de „Maandagmorgen": Slaats wordt sedert eenige maanden, door een wreede speling in de hersen- kronkels van Duitsche wielerbaan-bazen, gekoppeld aan den heer Bremer uit Bochum, een niet al te jonge Ruhrlander, die bij Slaats past als van Egmond bij Scherens. De gevolgen van dit ongelijke huwelijk blijven niet uit. De harde Waal- wijker, de man met de wagonlading nog niet aangesneden energie, wordt als buitenboordmotor gebezigd door een plaatselijke grootheid van de orde als we ze hier bü dozijnen gebusseld kunnen aanwijzen. Gestel, een Nederlandsche baan directeur kreeg het in zyn hoofd een oude renner als Antoine v. d. Bo- gaert, Coureur Cycliste Neerlandaise nog eens tot wereldfaam op te stoken en hij forceerde daartoe een koppel Toon-Pijn, welnu, de bizarre vertooning, die daar van 't resultaat zou worden, werd opge voerd in „Die Nacht 1936" te Dortmund. Slaats die zijn maat voor de aflossingen vaak persoonlijk achter de veilige gor dijntjes van de cabine weg moest tronen, reed zich in 2 uur finaal ten gronde en Dinsdagavond werd door H. K. H. Prinses Juliana voor de beide Neder landsche zenders ten behoeve van de steunactie van het comité „De Kunst in Nood", de navolgende toespraak gehouden: Zeer getroffen door het groote- ver lies, hetwelk het Engelsche volk gele den heeft, acht Ik het* niettemin mijn plicht, aan mijn voornemen gevolg te geven om tot U te spreken. Nog steeds blijft Nederland gebukt gaan onder tijdsomstandigheden, die voor velen in hooge mate zorgwekkend zijn. Menige belangengroep beseft on voldoende de moeilijkheden, waarmee een andere te kampen heeft, en zij, die kunnen en willen helpen, weten niet altijd de wegen, die geopend zijn om den nood van een bepaalde groep te verlichten. Thans wil ik U in het bijzonder wij zen op de schilders en de beeldhou wers, die in het Land van Rembrandt gebrek lijden. Het zijn immers de kun stenaars, die schoonheid in ons leven brengen door hun scheppende kracht: doch noodgedwongen zijn hun kunst uitingen tegenwoordig voor menigeen een luxe geworden. Ons land dankt zijn roem voor een zeer belangrijk deel aan de schilder kunst, waarmee het overal en ten allen tijde de grootste bewondering heeft opgewekt. De Musea van vele landen hebben eereplaatsen ingeruimd voor de Hollandsche meesters. Het zou een ondraaglijke gedachte zijn, wanneer onze schilderkunst door nood en ont beringen zou worden geschaad en on ze kunstenaars hun ondergang moes ten tegemoet zien. Daarom moet hel pen, wie kan. Reeds is véél ondernomen tot steun aan. deze noodlijdenden. Zoo heeft het te Den Haag zetelende Comité „De Kunst in Nood" al herhaaldelijk drin gend de aandacht gevestigd op dezen ernstigen toestand. Het heeft een steunactie ondernomen, waaraan zeer, zéér velen in den lande spontaan heb ben deelgenomen. Van alle zijden is het Nederlandsche volk te hulp geko men en droeg men het zijne bij. Het Comité „De Kunst in Nood" heeft, tij dens de drie jaar, dat het zijn werk verricht, ondervonden, dat talloozen bereid zijn, te offeren voor onze kun stenaars. Ons volk heeft bij deze steunactie een groote eenheid betoond en het ge volg is geweest, dat aanzienlijke geld sommen konden worden beschikbaar gesteld. Maar de nood gaat voort en ons land nu telt vele en zeer begaafde kunstenaars, die moeten worden ge holpen, zoolang dit nog eenigermate in onze macht ligt! Het Comité „De Kunst in Nood", dat grootendeels de leiding van dit red dingswerk op zich genomen heeft, is gew end de kunstenaars te steunen door middel van aankoop hunner werken. Zoodoende heeft dit Comité ef-n rijk bezit aan schilderijen, grafische kunst en beeldhouwwerken verworven, die werden tentoongesteld in tal van Ne derlandsche gemeenten. Thans hebben deze exposities haar taak vervuld en wil het Comité deze groote en belang rijke kunstcollectie verspreiden. Dit geschiedt in den vorm van een verlo ting. Daardoor zal het mogelijk zijn. dat uiterst belangwekkende en kost bare kunstwerken in het bezit komen van velen, die anders nooit in de mo gelijkheid zouden zijn, zich zulk een .•unstbezit aan te schaffen Hiermee bere-.kt het Comité tevens, dat het zijn kunstcollecte onder ons volk brengt, waarbij allen ».c een gelijke kans op hebben. En daardoor verkrijgt men weer nieuwe gelden; waarmee net Co mité zijn arbeid kan voortzetten, tot bi] tijd en wijle anderen die taak blij vend zullen hebben overgenomen. Mijn Moeder heeft op verzoek van het Comité „De Kunst in Nood" twee schilderwerken van haar hand beschik baar gesteld ter reproductie in kleuren. Het vervaardigen van deze kleuren drukken is een buitengewoon zorgvul dig en nauwkeurig werk geweest, een werk, dat men in Nederland zeer goed verstaat, zooals wij hebben kunnen constateeren. Deze kleurenreproducties zijn ver schenen als even zoovele premies, ten behoeve van de nieuwe steunactie, die het Comité thans ondernomen heeft. en worden verkrijgbaar gesteld voor één gulden en tien cent per stuk, waar op bovendien een lot op de schilderij en kosteloos wordt bijgevoegd. Het adres, waar reproducties, zoowel als loten verkrijgbaar zijn, luidt: Van Hoboken's Bank te Den Haag. Ik doe een ernstig beroep op U, om deze actie te steunen door één- of meermalen 1.10 te storten op het gi ronummer van Van Hoboken's Bank te DenHaag. op nummer 8-4-7-2-6. De prijzen vormen een keur uit het werk der Nederlandsche schilders en beeldhouwers. Wilt door Uw bijdrage een bewijs geven van Uw medeleven met onze Nederlandsche kunstenaars, die in dezen tijd zoo zwaar zijn getrof fen. Laten wij nogmaals elk het onze doen. eensgezind en vastberaden, om dezen nood te keeren. Om deze dragers van onze cultuur, deze scheppers van schoonheid, deze vertegenwoordigers der Nederlandsche beschaving door den nood der tijden heen te helpen. Landgenooten! Gij, die naar Mij luistert: zoo gij kunt, helpt mede en draagt Uw deel bij! Moge aller inspanning worden bekroond met geluk in de harten on zer Nederlandsche kunstenaars. Ik heb gezegd. Opgaaf van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. Verkoopkoers omstr. 11 ure. Datum 20/1 21/1 Londen 7.28V2 7 28l/a Berlijn 59 27 59,28'/2 Parijs 9,71 9 71'/, Brussel 24,M 24.89 N. York 1 47 1.47V4 Montreal 1,47 1.477s Siockholm 37,55 37.58 Reischtques 41,— 41,— MaikenBnk 37,75 37,75 Zllvtr Marken 41,— 40,— 22/1 Millioenen voor steun en arbeid. In Nederland werd in 1933 vooi werkverschaffing en steunverleening uitgegeven 130 millioen en in 1934 114 millioen gulden. De werkloozen- kassen keerden uit 27 millioen in 1933 en 21,3 millioen gulden in 1934. Hier van droeg het rijk bij resp. 16,3 en 13,2 millioen. De overheid verstrekt jaarlijks ten behoeve van hel cultureele werk voor wcrkloozen 1.7 millioen gulden. Als nijzondere hulp werd in den winter 1934/735 twee millioen besteed. Per hoofd van de bevolking bedroegen de uilgaven voor werkloozenz.org in 1934 16,96. Bovendien werd door de organen van Armenzorg uitgegeven in 1932 lotaal ƒ111 millioen of ƒ12,60 per hoofd van de bevolking. Werkloosheidscijfers over 1935. Het gemiddeld aantal werkloozen op het einde der maanden van de laatste drie jaren was, naar de gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, als volgt: In 1935 totaal 384.692 werkloozen. 1934 332.771 en in 1933 322.872. De gemiddelde aantallen werklooze mannen waren resp. 368.916, 320.299 en 312.350, en vrouwen: 15.776, 12.472 en 10.522. Het aantal geheel werkloozen was op liet einde van het jaar 1935 reeds gestegen lot 471.000. We gaan dus naar het half millioen! Nieuwe leening van het Rijk geheel geslaagd. De 4 Nederlandsche Staatslee- ning 1936, waarop de inschrijving gis teren plaats heeft gevonden, is geheel geslaagd. De leening was nominaal 104 mil lioen groot, en is mei ruim 5 milli oen overleekend. Geen varkens-oormerken meer. De varkens-oormerken zullen door tatoueer-merken worden vervangen. Dit biedt verschillende voordeelen, fraude is practisch uitgesloten, het is minder tijdroovend en kostbaar en te vens vrijwel pijnloos. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Haar- verband met den moord zijn gearres teerd, werd ons van bevoegde zijde met de meeste beslistheid tegenge sproken. Amokmaker in een ziekenzaal Een zwakzinnige patiënt in de ziekenzaal te Manokwarl (Ned-Indlë) heeft amok gemaakt. Hij doodde zes personen, terwijl één persoon ernstig werd gewond. Volgens het voorloopig onderzoek is de dader vermoedelijk lijdend aan vervolgingswaanzin. De patiënt was in observatie geweest bij den zendings dokter Nortier, doch kon volgens de verklaring van den zendeling als onge vaarlijk worden beschouwd, terwijl bij den laatsten tijd bovendien teekenen van herstel vertoonde. Sleepboot gekapseisd Te Rotterdam is in de Petroleum haven ae sleepboot »Drecnt« gezonken. De sleepboot verdween in de twaalf dertien meter diepe haven, zoodat er niets meer van het schip te zien was. De 60 jarige kapitein Hotfragel en de 48-jarige machinist A. Haamstede verdronkendekknecht en de stoker werden gered. Overval op twee oude menschen te Utrecht. In een perceel te Utrecht bewoond door een heer en zijn zuster, per sonen van zeventig jaar, is een roofjverval gepleegd. Dank zij het kordate optreden van beide oude menschen, die niettegenstaande zij met een revolver werden bedreigd, luidkeels om hulp bleven roepen, zijn de bandieten zonder buit op de vlucht geslagen. Zeven menschen verdronken. Hoe gevaarlijk de Indische rivieren kunnen zijn is pas weer eensgebleken le Tjiteureup (Buitenzorg). Tegen vier uur in den namiddag trachtten negen Inlanders hand aan hand de Tjileungsi te doorwaden. Alles ging naar wensch, tot plolseling hunner één uitgleed, vermoedelijk op een steen kwam te vallen, door een draaikolk gegrepen weid en meege sleurd. Hij sleepte ook de anderen mee. IJIings toegesnelde hulp wist nog Iwee menschm levend op den oever te brengen. De overigen zijn ver dronken. Ernstig ongeluk te Rotterdam. Stoomwolken van de stoomtram, door den wind plotseling over den weg slierend, zijn oorzaak geworden, dat een auto op den Groene Hilledijk te Rotterdam een meisje en een man heeft aangereden. De man is aan de gevolgen van een schedelbreuk over leden het meisje is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. 12-voudig moordenaar staat terecht. Voor de rechtbank Schwerin- Meckelenburg slaat heden een lem ontraad iedereen om op zakenge- 65 jarige man terecht, die beschub bied in relatie te treden met George digd wordt van moord op 1*2 jon gentjes in den leellijd van 4 lol 12 jaar. Monshouwer, geb. te Amsterdam 20 December 1874. zich noemende make laar. door wien aan het adres Kenau- park 15 te Haarlem met zijn compag non Adriaan Andries Johan Mulder, geb.'te Noordbroek 16 Februari 1908, een kantoor wordt gehouden, dat be middeling verleent bij het zoeken en plaatsen van hypotheken en credieten. De Brigade-Commandant der Kon. Mar.# te Eindhoven doet een her nieuwd verzoek tot opsporing van den op 12 September 1935 uit het Rijks krankzinnigengesticht te Woensel ont vluchten justitie-patiënt Franciscus An- tonius Suter, geb. te Teteringen 30 Dec. 1893, middelmatig lang, gezet, kort haar, rond blozend gelaat, kleine neus. blauwe oogen: stottert, spreekt nu en dan heesch: gekleed in dril cos- tuum. De Negus heeft een nieuw mo bilisatiebevel afgekondigd. Het is waarschijnlijk, dat de nieuwe trc epen moeten dienen voor de versUrking van de Zuidelijke legers. Er vinden in het Zuiden nog De moord te Geysteien Ofschoon justilie en politie momenteel wel een bepaald spoor volgen in de zaak van den moord op den pastoor van Geysteren, staat het voor zoover uit de spaarzame inlichtingen van de politie valt op te maken wel vast, dat de gehoopte opheldering nog niet is verkregen. Het bericht, dat een der bladen bracht, als zou Iemand uit Arcen In die behartigt de belangen van plaats en streek.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7