NIEUWS UIT HEUSDEN. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. ~orijgen, tengevolge waarvan zijn voel brak Dr. W. verleende geneeskundige hulp. Bij' de familie Rosenbrand is bericht ontvangen dat haar zoon Antonie, te Solingen in Üuitschland over boord is gevallen en verdronken Het lij'k is tot heden nog niet ge vonden. Predikbeurten Zondag 26 Jan N^d Herv. Kerk n m twee uur L)s Louwe Kooymans van Baardwijk. Op de j 1. Donderdagavond gehouden Algemeene Ledtnvergade ring van de Chr Gem. Zangveretni- ging .O K.K" alhier, werd lot nieuw bes'uurslid gekozen den heer J Pruijssers, die staande de vergadering zijn benoeming aannam. Woensdag 22 Jan j. 1. hield de Ncderl. Chr. Bouwarbeidersbond, afdeeling Waspik, zijn gewone jaar vergadering. Deze vergadering stond onder leiding van den heer J P v d Broek, die met formuliergebed opende en daarna de aanwezige leden 'n hartelijk welkom toeriep Door afwezigheid van den secretaris den heer C. Qjist, werden de noiulen en het jaarverslag door diens broer, den heer Joh. Quist voorgelezen. Na het verslag van den penning meester was de bestuursverkiezing aan de orde. Het resultaat van de stemming was, dat de heer J. P. v d. Bruek herkozen bleek te zijn. Deze dankte de leden voor het opnieuw in hem gestelde vertrouwen, en nam de benoeming staande de vergadering aan. Vervolgens werd door den heer Joh Qjist een onderwerp ingeleid, getiteld: De Geestelijke en Zedelijke beteekenis van de Werkloozen zorg. Met aandacht werd dit onderwerp door de vergadering gevolgd, terwijl na afl >op de Voorzitter nog gelegen heid gaf tot vragen stellen, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt Het hartelijk woord van dank voor genoemd on Jerwerp was wel verdiend Door den inleider werd nog de op merking gemaakt dat het toch zoo jammer was, dat slechts twee leden van Waspik naar de studieclub gingen. Daar was veel te leeren en er kon veel meer prof iji van getrokken worden Deze inleider hieldt ook nog een voordracht, getiteld .De Toekomst". Aan de rondvraag werd door geen der leden deelgenomen waarna de vergadering met dankgebed door den Voorzitter werd gesloten. RAAMSDONKSVEER. De heer J. Nollen, onderwijzer aan de R K Bijz. Jongensschool te Raamsdonk (dorp) is gekozen tot vice voorzi.ter van den Katholieken Onderwijzers bond afdeeling Waalwijk Heusden. In de R K. Kerk is dezer dagen een damestascbje gevonden, inhou dende een zilveren rozenkrans in etui Inlichtingen te bekomen bij de gemeente— politie. De Eerw. Zuster Dorothea, ver pleegster aan het St. Theresia Zie kenhuis alhier wordt met ingang van 25 Januari as. overgep aatst naar Schijndel. Het verbouwen van een schuur voor rekening van den landbouwer J. H. de Bont is opgedragen aan den aannemer Broeders, alhier. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedraagt 444. Woensdagavond om 7'/auurgaf de Kon. Erk. Harmonie „de Een dracht" een goed geslaagde uitvoering voor hare leden en donateurs. De harraoniezaal „Huis ten Deijl" was geheel bezet. Door het Bes'uur was aangezocht het Kon. Erk Gemengd Tooneel gezelschap „Onze Vrije Uren" uit Breda, om een uitvoering te komen geven. Het gezelschap heeft in alle opzichten voldaan en behaalde veel succes met de opvoering van het diepaangrijpend tooneelstuk „Onder een dak." Regie Piet Kaats. Alle spelers vervulden uitstekend hun rol, het tooneelgezelschap heeft getoond dat't er mag zijn, en het moet gezegd worden dat het Bes uur een goede keus heeft gedaan, dit gezelschap naar het Veer te laten komen Het bestuur had verder nog ge zorgd voor cabaret, dat verzorgd werd door een paar medewerkers van het tooneelgezelschap. Door de Harmonie werden nog enkele muzieknummers ten beste ge. geven, onder leiding van den Direc. teur N. Snijers, die allen schitterend werden uitgevoerd. De leden en donateurs hebben waarlijk een gezelligen avond gehad en we hopen dat we het Tooneel. gezelschap „Onze Vrije Uren" nog meerdere malen op het Veer mogen zien. Door de Gem. Zangvereeniging „Excelsior" zal op Vrijdag 31 Jan a s. om 7 uur namiddag in het ge bouw „Rehoboth" een uitvoering worden gegeven, GEERTRUI DEN BERG. Op 25 en 26 Januari a s. zal in het R K Parochiehuis door de tooneelclub St. Joseph een uitvoering worden gegeven. Opgevoerd wordt het drama in drie bedrijven „Priesterplicht" en het blij spel „De Journalist Met ingang van 1 Febr. as. is onze stadgei.oot de heer Douwes, stationschef in gelijke functie over. geplaatst naar Hoogezand. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksvrer hoopt Zondag a s. des v.m. 9 30 en des n m. 2 uur voor te gaan de heer Snaijer uit Dordrecht. DUSSEN. Bij gebrek aan animo te dezer plaatse geeft de heer H. Simonis hoofdonderwijzer alhier dezen winter een landbouwwintercursus te Almkerk, waaraan ook inwoners van deze gemeente deelnemen. Heusden 23 Januari '36. A.s. Zondag speelt hier B. V. V. 4 tegen Juliana voor de B. V. B. competitie in afd. 4 le kl. A. Zondagavond treedt hier op »Kunst na Arbeid* uit Nieuwkuijk. Behalve een paar comische voordrachten staat op het programma «Samson en Moot doen aan bousen», blijspel in 3 bedr. door Nielen en Mossingkoff. Woensdag vertrok van hier de Wachtm. der Kon. Maréchaussée, de heer W. Koster, die in zijn rang is werkzaam gesteld op 't bureau in Den Bosch. De heer K. heeft zich gedurende de jaren dat hij hier werkzaam was, eerst als maréchaussée en later als wachtmeester, steeds onderscheiden als een zeer verdienstelijk politie—ditnaar, die o. z. t. z. aller achting genoot. Dat het hem in zijne nieuwe functie in ieder opzicht welga, wordt hem van ganscher harte toegewenscht. In café 'Central* werd een ver gadering gehouden door »Heusden's Belang». Aangenomen werd een motie over het parkeeren van auto's, om den Raad te verzoeken toe te staan, dat deze een half uur na zonsondergang onverlicht mogen parkeeren binnen 10 M. afstand van een brandende lantaarn. Voorts zal H. B. in samenwerking met de Heusd. Winkeliersvereeniging een actie beginnen tegen de hooge water leiding—tarieven. De aftredende bestuursleden werden herbenoemd. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleken de belangrijke zaken, waarvoor de vereeniging in het afheloopen jaar zich had beijverd, waarvoor ze hulde werd gebracht door dr. v. Gulik. De kasmiddelen waren in goede con ditie, d.w.z. ze waren toegenomen Op den hoek Zustersteeg Putter straat had een botsing plaats tusschen een groote vrachtauto en een luxe wagen Het geval had een gunstig verloop de laatste bekwam slechts eenige schade houden op 20 December 1935 en op 16 Januari 1936. c. Van verschillende personen. Mededeeling aanneming hunner benoeming/herbenoeming als lid van commissiën enz. 2. Voorstel tot noodig-verklaring van de oprichting en instandhouding van een huishoudschool voor meis jes. 3. Voorstel tot het verleenen van een subsidie aan 'de Waalwijksche burgerwacht. 4. Voorstel tot plaatsing van een nieuwen lantaarnpaal op het raad huisplein. 5. Voorstel tot voorziening in de va cature in de commissie van toe zicht op het m.o. wegens periodie ke aftreding van het lid J. Tim mermans. 6. Voorstel tot wijziging van de Al gemeene Plaatselijke Politieveror dening. 7. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1935. Het houden van varkens. teitsbedrijf. De architect van het gemeentehuis, de heer A. J. Kropholler, heeft inder tijd reeds een ontwerp voor een lan taarn voor het plein gemaakt. Dit ont werp, in steen uit te voeren, komt na genoeg overeen met dat voor een te Alkmaar gebouwden lantaarn, waar van een foto ter inzage ligt. B. en W. kunnen zich geheel met de meening van de Commissie voor de Licht- en Waterbedrijven vereenigen en stellen den raad voor een crediet van 950.beschikbaar te stellep voor het beoogde doel en daarvoor te beschikken tot een gelijk bedrag over de extra-reserve van het Gemeente Electriciteitsbedrijf. In de voorlaatste politieverordening dezer gemeente, alsmede in de vorige bouwverordening, kwam' een bepaling voor, inhoudende een verbod tot het houden van varkens, omdat dit vooral in de bebouwde kom hinderlijk is voor de omwonenden. In de vigeerende politie- en bouw verordeningen, welke zijn vastgesteld naar de uniforme modellen voor Noord brabant, komt een dergelijke bepaling niet voor. B. en W. achten het ge- wenscht deze alsnog in de politiever ordening in te lasschen en stellen den raad daarom voor aan die verordening toe te voegen een artikel, luidende: ,,Het houden of hebben van een of meer varkens, geiten, schapen of ko nijnen is verboden op plaatsen, waar dit naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders voor de gezondheid of zindelijkheid schadelijk is of hinderlijk voor anderen." Bij de brigade der Kon. Maré chaussée is heden in functie gekomen de Wachtmeester van dat wapen, dhr. J. B. Scheers uit Philipine. De Z. Eerw. Heer Ds. J. G. Kuijper predikant Dij de Ned. Herv. Gemeente te Genderen is benoemd tot consulent alhier gedurende de vacature bij de Ned Herv. Kerk, ontstaan door het vertrek van Ds. Kloots. In verband met de kazernebouw nabij de groo'e brug, uitgaande van het Departement van Defensie, zal zich de opzichter der genie alhier vestigen. Te verwachten !s dat men spoedig tot den bouw der kazerne zal overgaan. De leden van den raad der gemeente Waalwijk zijn opgeroepen tot bijwo ning eener openbare vergadering, te houden op Donderdag 30 Jan \iari '36, om 19 uur, ten gemeentehu,'-<>. AAN DE ORDE: Ingekomen stukken, a Van de Gedeputeerde Staten: 1Ontvangstbericht van de bij raadsbesluit van 27 Decem ber 1935 vastgestelde ver ordening tot wijziging der algem. politieverordening. 2. Goedgekeurde raadsbeslui ten van 27 December 1935 tot wijziging der begrootinq 1935. 3. Besluit tot verdaging der be slissing omtrent de ter goed keuring ingezonden begroo ting 1936. 4 Machtiging tot het doen van beperkte uitgaven en het in nen van bepaalde inkomsten, geraamd op de begrooting voor 1936. 5. Bericht opschorting bereke ning aanslagen opcenten hoofdsom personeele belas ting. 6. Kon. goedgekeurde veror dening ingevolge artikel 223 derde lid der gemeentewet. 7. Schrijven betreffende voor genomen wijziging van de jaarweddenregeling van bur gemeesters, secretarissen en ontvangers. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele ad viezen der Vereeniging van Ned. Gemeenten te 's-Graven- hage. Processen-verbaal van kasop- neming bij den Ontvanger, ge- Uitbreiding Huishoudschool. Door het Kerkbestuur der Parochie van den H. Johannes den Dooper, is tot den Raad het verzoek gericht te verklaren, dat de oprichting en in standhouding van een dag- en avond huishoudschool voor meisjes te Waal wijk noodig is te oordeelen. Door deze verklaring is het mogelijk, dat de be doelde school gesubsidieerd wordt door het rijk en de gemeente, n.l. dan, wan neer de Kroon daarna de oprichting en instandhouding goedkeurt. Het is bekend, dat in de lokalen van de Eerw. Zusters reeds sinds jaren kookcursussen e.d. worden gegeven. Momenteel worden deze cursussen ge geven zoowel overdag als des avonds De cursussen blijken in een groote be hoefte te voorzien. In onze gemeente, met haar uitgesproken industrieel ka rakter, worden dé meisjes reeds aan stonds na het verlaten der lagere school aan het gezin onttrokken en blijven verstoken van practische oplei ding in de huishouding totdat ze in het huwelijk treden. De vrees is maar al te zeer gewettigd, dat ze alsdan weinig of niet bekwaam zijn zelfstandig een huishouding behoorlijk te leiden. Het Kerkbestuur beoogt thans niets anders dan de bestaande cursussen uit te brei den en te vervolmaken en een' beter ge outilleerde school in te richten. Het is te begrijpen, dat de inrichting thans niet aan alle eischen voldoet, zulks door gebrek aan middelen. Wanneer de school tot gesubsidieerde nijverheids school wordt verklaard, zal een betere inrichting en ook een betere salariee- ring Van de onderwijskrachten moge lijk zijn door het subsidie van het rijk en de gemeente, bedragende resp. 70 en 30 van de netto-kosten. Wordt de school bezocht door leer lingen uit andere gemeenten, dan zijn die gemeenten verplicht aan de ge meente Waalwijk te vergoeden 20 van het gemiddeld bedrag per leerling van de netto-kosten. Uiteraard is thans nog niet juist aan te geven welke de financiëele gevolgen voor de gemeente Waalwijk zullen zijn. Aangezien op de begrooting 1936 echter reeds 375.— subsidie voor de kookschool te Waalwijk is uitgetrok ken en het aandeel van de gemeente in de netto-kosten der nieuw in te richten school slechts 30 bedraagt, zullen de financieele offers voor de gemeente niet al te groot zijn. B. en W. stellen dan ook den raad voor aan de uitbreiding van het onder wijs mede te werken en de gevraagde verklaring af te leggen. Nieuwe lantaarn op het Raadhuisplein. In de laatstgehouden vergadering van de Commissie voor de Licht- en Waterbedrijven is ter sprake gebracht de verlichting van het Raadhuisplein, zulks naar aanleiding van in een der vergaderingen van den Raad gemaakte opmerkingen. De Commissie is van gevoelen, dat de thans aldaar voorloopig geplaatste lantaarnpaal zoo spoedig mogelijk dient te worden vervangen door een lan taarnpaal die, wat vormgeving en uit voering betreft, aansluit bij het ge meentehuis. Aangezien de kosten van de open bare verlichting o.a. voor zooveel be treft het plaatsen der lantaarns, wor den gedragen door de lichtbedrijven, adviseert de Commissie voor de kosten van den te plaatsen lantaarn te putten uit de extra-reserve van het electrici- Bevorderir.y Bij Kon. Besluit is bevorderd tot reserve eerste luiienant de reserve 2e luitenant Ger Klerx alhier. Ouderavond St. Petrusscholen Er was Donderdagavond groote belangstelling voor den ouderavond, d:e door de hoofden der St. Petrus scholen in den Gildenbond was ge organiseerd. Verschillende heeren geestelijken waren aanwezig. Te half acht opende de Eerw Broeder Overste de bijeenkomst met den christelijken groet en een wel- komsiwoord, waarin hij in korte trekken nog eens wees op het nut van het houden van ouderavonden voor het scheppen van contact tus schen ouders en onderwijzers, die in goede harmonie samen moeten werken aan de opvoeding der kinderen De Eerw. Broeder Cyprianus uit Amsterdam hield vervolgens een causerie over jeugdlectuur. Op vlotte en pretuge wijze, gestof feerd met ettelijke voorvallen uit de praciijk en aanhalingen, vertelde Z Eerw. eerst over de verderfelijke schoolbotken uit de Gouden Eeuw der Republiek der Nederlanden, die er uitsluitend op gericht waren haat en afkeer te wekken tegen Spanje en Fra ikrijk en het Heilig Geloof neer ie halen op de grofste manier. Ver volgens behandelde spreker achter eenvolgens de anti-godsdiensiige, de onzedelijke en de prikkellectuur voor de jeugd en wees daarbij op de ver- dertelijke gevo'gen, die deze slechte boeken en bladen op de ontvankelijke kinderziel hebben. Ook over de krant en over de zgn neutrale boeken zeide spr. beharienswaardige woorden Een langdurig applaus beloonde Broeder Cyprianus voor zijn rede, waaruit de aanwezige ouders tal van nuttige wenken konden distilleeren Na een korte pauze vertoonde kapelaan Fr. van Beekhoven uii Oosterhout enkele sma,filmpjes, die vooral insloegen door de geestige txplicatie. die Z Eerw. daarbij gaf en die herhaaldelijk lachbuien door de zaal deed gaan. Te fgoed half elf sloot de Eerw Broeder Overste op de gebruikelijke wijze dezen uitstekend geslaagden ouderavond. R.K. Middenstandsvereeniging In de achterzaal van Hotel Verwiel hield de R K. Middenstandsvereen Woensdagavond hare jaarvergadering, waaraan een eenigszins feestelijk timjc gegeven was en die ook dt or de dames der leden bezocht was. Het bezoek was buiten verwachting groot, zoodat de zaal welhaast te klein bleek. Geen wonder dan ook dat de voor zitter, de heer Chr. v. Liempt, in zijn openingswoord dit feit met voldoening constateerde en de hoop uitsprak dai de leden, ook wanneer er een gewone vergadering gehouden wordt, in zoo groote getale zullen opkomen.- Vervolgens werden de jaarverslagen uitgebracht. 'De penningmeester, de heer J de Leijer, kon gewag maken van een batig saldo van f70 93 Zijn boeken en bescheiden werden na controle door twee leden in de beste orde bevonden. De heer G Kruijssen bracht als secretaris verslag uit en kon dit even eens in opgewekten trant doen. Het ledental is immers in het afgeloopen jaar belangrijk vooruitgegaan en vele besluiten konden in het belang van den middenstand worden genomen. Speciaal gewaagde spr. van den voort- durenden bloei waarin zich de R K Middelbare Handelsavondschool be vindt. Namens de afdeeling van 't Santos fonds bracht de heer Adr. Bergmans verslag uit, waarbij dankwoorden werden geuit aan hen, die deze mooie instelling door hun vrijwillige bijdrage steunden. De beide bestuursleden, die perio diek moesten aftreden, de heeren P Dekkers en J. C. van Eijkelenburg, werden herkozen. De geestelijke adviseur der ver eeniging, de WelEerw. heer kapelaan v. Lierop, sprak de leden vervolgens toe om hen een Zalig, Gelukkig en Voorspoedig Nieuwjaar toe te wen schen. De voorzitter sloot zich van harte bij deze woorden aan en gaf ver volgens de leiding van de vergadering over aan den heer A Holtgrefe, die zorgde voor een prettig verloop van het feestelijke deel van den avond Tot twee uur 's nachts bleven de An A v d. W. v. H- Vel K- v. F v. d. was 1 duidel E.B W. P leden tesamen en de verschillend attracties, in het bijzonder de tombola hadden goed succes. Bonte Auond van »O.O.G.« Morgen (Zondag) biedt O. O. G. haa tweede winteruitvoering aan aan harj talrijke nonoraire leden. Het bestuu: heeft gemeend om ditmaal eens geer tooneelavond doch een zoogenaamdi Bonte Avond te moeten geven, medt ou op algemeen verzoek van de honorairt Qns leden zelf. Wij meenen te mogen ver- onderstellen, dat het O- O. G. bestuut lc v in de samenstelling van haar programmac Be voor dezen avond uitstekend is geslaagd }ac' v Het heeft zich de medewerking verze- Ött kerd allereerst van hel R.K Knapenkoor Ta:n de uit Tilburg onder leiding van den yan t\ eminenten leider dhr. C. Bodde. Dit knapenkoor, dat in Tilburg zeer populait is in een klinkende naam heeft, bestaa uit een twintigtal uitstekend geschoolde zangertjes, welke dezen avond een zeet smaakvol programma zullen deen hooren Waar wij in Waalwijk op dit gebie_ tot nog toe niet verwend zijn zal hei 8'uur. ons niet verwonderen of dit keurlicepje I zal de harten der toehoorders wel ver- E.B.E overen. 3e Verder werkt aan deze avond mede gen de het befaamde en gevierde duo Kleiin Daar dat met enkele prachtige karakter duo's eigen het publiek ten zeerste zal doen amu- werd seeren. Als derde noemen wij den heer fé va H. van Engelen, welke behalve enkele wedst: mooie voordrachten het publiek zijn nieuwste liedjes zal doen hooren o.a. zijn »Twee kinderliedjes voor groote menschen*. De hoofdschotel van hel programma wordt bewaard als slot. Deze H. K zal bestaan uit een oer-komische klucht Jos- S getiteld »Bureau succes*, een één acter H.Pu welke in de kluchten-prijsvraag van F. v. »Plankenlandc destijds met den eersten H. SI; prijs werd bekroond. De beste krachten waarover O- O. G. beschikt zullen deze klucht ten tooneele brengen, zoodst men overtuigd kan zijn dat met een waardig slof dit werkelijk bonte programma zal worden besloten. De muzikale verzorging door is ditmaal toevertrouwd aan het gere- voirt- nommeerde ensemble Schouten uit 's-Bosch, dat de zaal zeker wel in. de gewenschle stemming zal houden. Al met al een programma dat er zijn mag. £ei Het is een verheugend feit dat zich re9iss nog steeds nieuwe honoraire leden in~ aanmelden maar zeer spoedig zal ook kunnt blijken dat de zaal Thalia alles niet gesCh m er zal kunnen bergen, 't Is tenminste dje d zoo goed als zeker dat het er a.s. word Zondag tjokvol zal zijn. men Aanrijding. oe Donderdagmorgen werd een fietser tiek. die vanuit de Groensteeg de Groote. Voor; straat wilde inrijden door een bus houel van de B. B. A. aangereden. De man gronc raakte bekneld tusschen de bus en De den trottoirband, doch kwam er wonder boven wonder met een beenkneuzing af. Zijn fiets werd grondig vernield. Nieuw Statenlid. Wegens vertrek van den heer Jhr. Mr. P. v. Meeuwen naar Den Haag, zal als lid der Prov. Staten van Noord Brabant worden benoemd verklaard de heer P. A. Zijlmans uit Schijndel. Gevonden voorwerpen. Op het Politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: grijze kinderkous, zilveren vul potlood, medaille Brabant— Grensrit, 2 rijwielbelastingmerken, zilveren halsketting met kruisje, glacéhand schoen. Biljartwedstrijden. In een zeer spannenden wedstrijd heeft ,,Ons Genoegen" (Kemperman) de W.B.C. (v. Berkel) op het nipper tje weten te slaan. Frits Schoelitz sloeg andermaal Fr. Slaats en schijnt in goeden vorm te zijn. terwijl Frans Slaats (v. Berkel) met de oude gewoonte brak en na een mooie gelijk opgaanden strijd ten volle won. Dorus van Weert nam revanche op de verleden week geleden neder laag en liet Max. Slaats op 69 staan. Pullens won vrij gemakkelijk van de Folter, die erg met Pech te kampen had, terwijl Jan Rombouts te laat start te tegen Dankeart om nog een over winning te behalen. Jos. Klerks speelde in grootschen vorm en ofschoon Kees v. Berkel hard nekkig tegenstand bood, kon hij het ditmaal niet bolwerken. Hier volgt de gedetailleerde uitslag: J. Rombouts—P. Dankeart 91 100 R. Pullens—J. de Folter 100— Fr. SlaatsFr. Schoelitz 66100 J. de GraaffFr. Slaats 93100 Th. v. Weert*—Max Slaats 100- 69 Jos. Klerks—C. v. Berkel 10095 Hoogste serie Fr. Slaats (Ons Ge noegen) 31 punten. Uitslag der gespeelde wedstrij den voor het tournooi bij de Wed. J. v. Helvoirt, Putstraat, alhier: E.B.B.H.B.S.: 2 e vijftal. H. SlaatsL. Moonen 72— 75 A. Verheijden-P. v. Schijndel 7550 Fr. de VriesG. v. d. Wiel 66— 75 M. v. Mierlo—Dielman 75— 55 K. Leijten—B. v. d. Pennen 75— 39 373-294 Gemiddelde 281. Hoogste serie A. Verheijden 15 c. Hoogste serie 19 c. L. Moonen. vil

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 10