ASPIRIN Inderdaad is deze teruggang ge ringer dan in de meeste plaatsen elders, maar dit neemt toch niet weg, dat hij voor de financieele ge volgen ten opzichte'^der gemeente zelf vrij beduidend is. Aan steenkolen werd verbruikt 1.202 400 K G. Per 10 X) K. G. steenkolen werd 454 M3 gas verkregen, zoodat per 1000 M3 gas 2220 K.G. steenkolen werden verbruikt. Wellicht is het feit, dat per 1 October 1935, één en dezelfde oven onafgebroken gedurende 5 jaren lang in bedrijf was, waarmede hij zijn normale levensduur feitelijk heeft overtroffen, eenigszins de oor- zaak van het niet zóó buitengewoon schitterend exploitatie resultaat als andere jaren. Blikvleesch en Margarine. Een nieuw bewijs van den inder daad met reuzen schreden achteruit hollenden financieelen toestand der gemeente en van hare inwoners vind ik in den schrikbarend toegenomen omvang der verstrekking van blik- vleesch, gehakt en onvermengde margarine. De uitreiking in 1934 van 12600 blikken vleesch en die van 33742 in 1935 en de aangroei van het aantal verstrekte kilogrammen onvermeng de margarine van 5110 in 1934 tot 10346 in 1935 wijzen er op, dat onrustbarend het getal dergenen, die, zonder direct paupers te zijn, steun dringend noodig hebben stijgt en daardoor het a »ntal belasting betalers in feite angstwekkend ver mindert. Slechts hoogst sporadisch kwam eenige klacht in zake deze distributie in. Ook de inschakeling der slagers en van de winkeliersin den verkoop dier levensmiddelen gaf tot geen op— of aanmerkingen aanleiding. Spaarbanken. Voor zoover mij te dezer zake op vriendelijk verzoek gegevens werden verstrekt, kan ten aanzien van den spaarzin het volgende beeld worden verstrekt Bij de R.K. Boerenleenbank te Kaatsheuvel werd over 1935 ingelegd een hedrag van f37i 13,07 en terug betaald i 42117,5b,zoodat meer werd terugbetaald dan ingelegd 15003,89. Het totaal tegoed per 31 Dec. 1935 beliep f99832,82, verdeeld over 452 boekjes, waarvan er 14 nieuwe in 193.) werden uitgegeven. Per ooek)e was er dus een tegoed van f 22U,ö7. B.K. Boereuleenbauk te Loon op Zand: Over 193j werd hier ingelegd f 62893,06 en terugbetaald fblU47,91. Er werd dus 1 18l5,l5 meer ingelegd dan terugbetaald. Er werden 111 1935 uitgereikt 22 nieuwe boekjes, waar door het aantal klom tot 214, met een totaal tegoed van f 134688,23 of f 629,38 per boekje. Centrale Volksbank te Loon op Zand Over het afgeloopen jaar werd hier ingelegd f 18o4,89 en terugbe taald f 1269,36, zoodat f595,53 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Een nieuw boekje werd uitgegeven, waar door het aanial steeg tot 41, met een totaal tegoed van f4405,34 ofwel f 107,44 per boekje. De Rijkspostspaarbank; Over 1935 werd ingelegd een bedrag van f236459,02, terugbetaald f 270858,40, zoodat meer werd terugebetaald dan ingelegd 131399,38. O ver dat jaar wer den uitgegeven 145 nieuwe boekjes. De R.K. Spaarbank ie Kaatsheuvel: Over 1935 werd ingelegd f46358,12 en terugbetaald f60612,88, zoodat minder was ingelegd dan terugbe taald f 14254,76. Er werden uiige reikt 16 nieuwe boekjes, waardoor hun aantal opliep tot 351 met een totaal tegoed van 1204840,45, zoodat er per 1 Januari 1936 per boekje een tegoed was van f583,59. Gezondheidstoestand. Uit de hierna volgende gegevens zal blijken, dat het aantal overle denen opnieuw met 5 procent te genover 1934 is afgenomen, zoodat ik me gelukkig prijs, dat althans de gezondheidstoestand over hel algemeen genomen goed was. Slechts 4 gevallen van roodvonk en slechts 1 geval van diphtherie kwamen voor. Wat echter betreft een aantal van 22 als levenloos aangegevenen, dit is iets, wat voor een gemeente als deze veel en veel te hoog is. Bevolking De geheele aanwas bepaalt zich tot 3 inwoners, zoodat de bevolking per 1 Jan. 1936 beliep 1U959 zielen. Zeer zeker is deze aanwas der bevolking niet normaal. Ik kan daarvoor als reden aangeven, eer stens het feit, dat de gewone.aanwas door geboorte achteruitgaat, want een geboortecijfer van 2,633 pet. of 26,33 per lüüü inwoners (hierbij dan ook gerekend de als levenloos aan gegevenen) is voor deze gemeente te laag. Ter vergelijking noemt spr. de geboortecijfers de laatste vijf jaren per 10001935 26,330, 1934 26,435, 1933 29,116, 193229,010, 193130,025. Voorts werkt aan die geringe toename van het inwonertal in ruime mate ook mede de vooral in hel product van vertrouwen deze benarde tijdsomstandigheden zoozeer blijkende onvoldoendheid van loonende werkgelegenheid voor grootere gezinnen, waarin, naast de hoofden, de grootere jongens en vooral meisjes mede aangewezen zijn om het voor het levensonderhoud noodzakelijke te verdienen. Waar schijnbaar die gelegenheid o.a. in een stad als Nijmegen nog wel aanwezig schijnt te zijn, daar is een ruimere trek van grootere ge zinnen daarheen te constateeren, waardoor het bevolkings aental hier eerder slinkt dan toeneemt. Spr. verzekert ten slotte dat hij, hoe slecht de tijden dan ook zijn niet voornemens is te gaan versagen, maar in tegendeel zich zal blijven wijden aan de behartiging der be langen dezer inderdaad mooie ge meente en hare nijvere bevolking Spr. roept daartoe de medewerking van den raad in. Indien wij ieder voor zich en ieder voor allen bereid en geneigd zijn de kan onze werkzaamheden verbonden erantwoordelijkheid naar eer en geweten als man te dragen, dan kan he« niet anders of, onder Gods on- misbaren zegen en steun en met Gods hulpe, zal Uw werk vruchten dragen, welke strekken tot heil en voordeel van de gemeente en haar inwoners, aldus spr. De heer Roestenberg wenscht na mens den raad den voorzitter en de wethouders toe. dat het reeds aange vangen nieuwe jaar 1936 moge zijn een gelukkig en in alle opzichten be vredigend jaar. Spr. uit den wensch, dat allen, zonder uitzondering, zullen blijven beseffen, dat in de moeilijkheden aan de hand der alleszins ongunstige tijdsomstandigheden, waarmede ook deze gemeente te kampen heeft, door eendrachtige samenwerking de eenig juiste weg bewandeld wordt, om de nooden welke uit die moeilijkheden voortvloeien, zooveel mogelijk te helpen verlichten en te beperken. Ten overstaan van den bedrijfstoe- stand is ook de raad met den voorzit ter, niet minder bezorgd. Immers, een te groot productie-apparaat, met een te klein en te beperkt terrein van afzet, is een onnatuurlijke bedrijfspositie. Een positie die onvermijdelijk zou leiden naar een onbegrensde en ongezonde concurrentie met de door ons allen ge kende nadeelen voor industrie en volk, en waarvan de overheidshuishouding niet minder de nadeelen ondergaat. Dusdanige toestand maakt de regel loosheid in handel en industrie met den dag steeds grooter. Doch spr. wil hopen dat allen die direct of indirect betrokken zijn bij het productie-proces, zich naar vermogen zullen geven om met de daarvoor ge- eigende middelen te trachten hoe moeilijk het vraagstuk ook moge zijn door oprecht gemeend overleg, in opbouwenden zin, te komen tot meer evenwichtige bedrijfstoestanden en be tere verhoudingen. Temeer, daar door een langer uitblijven van bedoeld over leg, het persoonlijk en algemeen belang steeds meer wordt benadeeld. Mogen spoedig allen, die bij de in dustrie rechtstreeks betrokken zijn, in zien, dat het dienen van het persoon lijk belang nooit vruchtbaar zal blij ven, indien men zich onthoudt van hulp aan het gemeenschapsbelang. Ten slotte hoopt spr. dat 1936, zij het dan in bescheiden mate, met Gods hulp, moge brengen het meer positieve vooruitzicht op betere tijden. AAN DE ORDE: 1. Vaststelling notulen vorige verga dering. Op verzoek van den heer van den Heuvel wordt een zinsnede aan de no tulen toegevoegd. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn stukken betreffende benoeming van den heer Snaphaan tot raadslid in de vacature Heeffer. Van Ged. Staten zijn enkele goed keuringen van raadsbesluiten ingeko men. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. De besturen der Werkliedenver- eenigingen te Kaatsheuvel en Loon-op- Zand hebben verzocht om hooger sub sidie aan de werkloozenkassen. Dit stuk wordt naar B. en W. ver wezen voor prae-advies. Vleeschkeuringsdienst. 3. Schrijven van het Gemeentebe stuur van Waalwijk, met toezen ding van een ontwerp voor een gemeenschappelijke regeling in zake den keuringsdienst voor N ee en Vleesch en verzoekende tot vaststelling daarvan te willen be sluiten. Deze regeling is bereids door den raad der gemeente Waalwijk vastge steld. Door de gemeenten Waalwijk, Dru- nen, Sprang-Capelle en Loon-op-Zand wordt reeds vanaf de invoering der Vleeschkeuringswet 1919, een gemeen schappelijke dienst gevormd, waarvan de zetel te Waalwijk is gevestigd. Oorspronkelijk aangegaan voor den tijd van 10 jaren, is deze termijn ge ëxpireerd, weshalve een nieuwe rege ling noodig is. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. Het voorstel wordt aangenomen. Bouwverordening. 1. Voorstel wijziging bouwverorde- ning. Van de afdeeling Noordbrabant der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten is een ontwerp ingekomen tot wijziging van de bouwverordeningen in deze provincie, die in schier alle ge meenten ongeveer gelijkluidend zijn. Meer speciaal ligt aan deze wijzi ging de gedachte ten grondslag om aan de verordening een meer behoor lijke rechtszekerheid, door een betere omschrijving van de verschillende de finities, te geven. Ook zijn enkele andere bepalingen gewijzigd. De raad gaat met deze wijzigingen accoord. Subsidie Landbouwcursus. 5. Verzoek van het bestuur der Afd. Loon op Zand van den Noord- Brabantschen Chr. Boerenbond, verzoekende voor het geven van een cursus in landbouwonderwijs een zoodanig subsidie van ge meentewege te willen verleenen, dat de kosten van locaalhuur en van vuur en licht kunnen worden bestreden. Het verzoek wordt ingewilligd. Salaris-verlaging. 6. Schrijven van Ged. Staten dezer provincie inzake de bezoldigingen van den Burgemeester ,den Secre taris, den Gemeente-Ontvanger en de Wethouders. Door Gedeputeerde Staten wordt overwogen om deze wedden, met in gang van 1 April a.s., met iy2 te verlagen, waaromtrent overeenkom stig de bepalingen van de gemeente wet het oordeel van den Gemeenteraad moet worden gevraagd. B. en W. meenen dat de Raad aan Gedeputeerde Staten moet adviseeren om niet tot de voorgestelde verlaging over te gaan. Buiten het feit, dat de salarissen der betrokken functionarissen in deze ge meente met hun voortdurend toenemen de en ongetwijfeld zeer intense werk zaamheden, hen niet te hoog voorko men, moet elke verlaging van bezoldi ging, onverschillig voor wie deze ook geldt, h.i. leiden tot een verminderde koopkracht, waarvan de directe gevol gen op de gemeenschap in het alge meen, echter meer in het bijzonder op de diverse takken van nijverheid, han del en winkelnering, hun terugslag hebben. En waar deze terugslag zich telken male meer zal doen gevoelen, naar de mate, waarin men steeds verder terug gaat, daar wil het B. en W. voorko men, dat in deze politiek niet het red dingsmiddel voor een verbeterden toe stand is te vinden, doch zal men er eerder toe komen dat op het hellend vlak voortdurend dieper wordt afge schoven. Het lijkt B. en W. alleszins ver keerd daaraan medewerking te ver leenen. De heer Snoeren is niet voor loons verlaging in het algemeen, doch hij had gedacht dat B. en W. deze kleine ver laging wel geaccepteerd zouden heb ben. De heer v. d. Heuvel wil zich niet verdiepen in de kwestie of de salaris sen voldoende zijn. Daar de particu lieren meerdere aderlatingen hebben ondergaan en de salarissen nog gelijk zijn aan de jaren der hoogconjunctuur, zou spr. liever zien dat B. en W. met deze tijdelijke verlaging accoord zou den gaan. Het motief dat de verlaging terugslag zal hebben op het bestaan van den middenstand, neemt spr. niet aan. Als het salaris gekort wordt zal het ingehoudene wel op de goede plaats terecht komen. De Voorzitter wil geen verdediging van het voorstel van B. en W. geven. De gemeente zal met deze verlaging staan noch vallen. Vrij algemeen heb ben de gemeenteraden zich op het standpunt gesteld dat de verlaging niet wenschelijk is. De heer v. d. Heuvel moet zeggen dat deze tijdelijke verlaging in deze tij den gemotiveerd is. Spr. zou het een ,,beau geste' van B. en W. gevonden hebben als zij vrijwillig dit offer had den aangenomen. Spr. wenscht stem ming over het voorstel. Het voorstel wordt aangenomen met 11—4 stemmen; tegen de heeren v. d. Heuvel, Snoeren, Heeffer en Smit. 7. Voorstel tot het aanvaarden als schenking, van een banier. Namens het Bureau der Commissie voor de herdenking van het 750-jarig bestaan van 's-Hertogenbosch, werd, als herinnering aan de daaraan verbon den feesten, aan de verschillende ge meentebesturen, een banier aangebo den, bestaande uit de elementen der provinciale vlag, versierd met het ge meentelijk wapen. Onder dankzegging aan de schen kers wordt deze banier aanvaard. 8. Verzoek van L. Verbaandert te Kaatsheuvel, om verlenging van den termijn van ontruiming der hem in eigendom toebehoorende, onbewoonbaar verklaarde wo ning, staande aan de Verlengde Hoofdstraat en bewoond door J. Kleijsen. De termijn van ontruiming dezer woning is reeds éénmaal met 6 maan den verlengd, welke termijn op 20 Ja nuari 1936 eindigt. Met het oog op den hoogen leeftijd van den bewoner en zijn ziekelijken toestand, die een verhuizing bezwaar lijk mogelijk maakt, stellen B. en W., daar de woning niet in zoodanigen bouwvalligen toestand verkeert dat op het verzoek niet te reflecteeren is, voor, dezen termijn opnieuw met 6 maanden te verlengen. De raad gaat hiermede accoord. 9. Voorstel 0111 Burgemeester en Wethouders te machtigen lot liet houden van verpachtingen in '36. Deze machtiging wordt als telken jare verleend. 10. Voorstel 0111 aan de nieuwe straat te Loon op Zand den naam te geven van Gerlachusstraat. Het voorstel wordt aangenomen. Benoemingen. 11. Verslag van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente over het jaar 1935. Het verslag wordt voor kennisge ving aangenomen. Van de leden is dit jaar aan de beurt van aftreding de heer M. v. Booy te de Moer, die zich herkies baar stelt. Aanbeveling voor de benoeming van een nieuw lid: 1. M. v. Rooy te De Moer. 2. J. de Kort te de Moer. De heer v. Rooy wordt met alge- meene stemmen herbenoemd. 12. Verder behoort te worden voor zien in de vacature in deze Com missie, ontstaan door het vertrek van den heer L. J. van der Horst, waartoe worden aanbevolen de heeren: 1. H. van Woensel. 2. W. H. Esch. De heer v. Woensel wordt met bijna algemeene stemmen gekozen. 13. Benoeming Bedrijven-commissie. Benoemd worden de heeren Snoe ren en Vrinten, beiden aftredend. In de vacature Snaphaan zal eerst wor den voorzien wanneer deze weer in den raad zitting genomen heeft. 14. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer C. Michiel- sen. Deze stelt zich opnieuw voor een evcntueele benoeming beschik baar. Aanbevolen worden: 1. C. Michielsen. 2. M. v. d. Wildenberg. De heer Michielsen wordt met 9 stemmen herkozen. 15. Wijziging begrooting van 't Burg. Armbestuur voor 1935. De post bedeeling in geld wordt ver minderd ten bate van den post onder steuning in natura. De Begrooting. 16. Behandeling der gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1936, met de daartoe betrekkelijke bedrijfs- begrootingen (gasbedrijf en ex ploitatie drainagevelden) de be grooting van het Burgerlijk Arm bestuur in deze gemeente en de navolgende adressen: a. van het bestuur van de Prov. Noord-Brabantsche Ver. „Het Groene Kruis" 0111 subsidie. Evenals het vorig jaar wordt een subsidie van 10.— voorgesteld. b. van het bestuur der Noord-Bra bantsche R.K. Blindenzorgver. St. Antonius van Padua, om subsidie. Daartoe wordt 50.— op de be grooting voorgesteld. c. van het bestuur der Stichting „Moederheil" te Ginneken, 0111 subsidie. Voorgesteld wordt 10.— subsidie te verleenen, evenals het vorig jaar. d.van het bestuur der R.K. Han dels Hoogeschool te Tilburg en van het Bestuur der Stichting „De R.K. Leergangen", beiden met verzoek om subsidie te ver leenen. Met het oog op den financieelen toe stand der gemeente is het niet mogelijk nieuwe subsidies aan de bestaande toe te voegen. Daarom wordt dan ook voorgesteld op deze verzoeken afwijzend te be schikken. e. van het Bestuur der R.K. Avond vakschool voor schoenmakers te Loon op Zand om een sub sidie van 300. Evenals het vorig jaar is voor de beide cursussen n.l. te Kaatsheuvel en te Loon-op-Zand een post van 770.- als subsidie op de begrooting gebracht, waarvan de verdeeling over deze cur sussen reeds vroeger aan Burgemees ter en Wethouders werd overgelaten. f. van den Directeur der R.K. Mil. Vereeniging te Venlo om sub sidie. Evenals over het vorig jaar wordt het verleenen van een subsidie van 15.— voorgesteld. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. De begrooting wordt daarna hoofd- stuksgewijs behandeld, aan de hand van het rapport van de commissie van onderzoek. In de commissie-vergaderingen zijn verschillende opmerkingen gemaakt, die in een Centraal rapport zijn neer gelegd en waarop B. en W. in een memorie van antwoord van antwoord gediend hebben. De raad ging met vrijwel alle toe lichtingen accoord zonder verdere dis cussie. Op voorstel van den heer Vrinten zal aan Ged. Staten verzocht worden het presentiegeld der raadsleden weer op 3.te stellen. Dure Waterleiding. In een commissie werd als algemeen gevoelen uitgesproken dat de tarieven voor waterverstrekking veel te hoog zijn. Maatregelen hiertegen kunnen echter bezwaarlijk worden genomen, nu de gemeente te dezen aanzien geen zeggingschap heeft. B. en W. antwoorden daarop dat de gemeente er wel op kan aandringen, dat eventueele winsten in de toekomst uitsluitend voor tariefsverlaging zullen worden aangewend. Subsidie Wit-Gele Kruis. In de commissie is de vraag gesteld of het niet wenschelijk is aan de plaat selijke vereeniging van het Wit-Gele Kruis een verhoogd subsidie toe te kennen, welke alleen mag worden ge bruikt voor het besteden van zorg aan gezinnen der werkloozen. Van andere zijde werd opgemerkt, dat het niet op den weg van den raad ligt met ver hoogde subsidies de vereenigingen te gemoet te treden. B. en W. antwoorden dat verhoo ging van subsidie, gesteld al dat dit inderdaad noodzakelijk zijn zou en voor de gemeente mogelijk om te beta len, behoort te worden aangevraagd door het betrokken bestuur, onder over legging van al de bescheiden, welke voor eene nauwkeurige beoordeeling noodig worden geacht. Vast staat in ieder geval, dat de ge meente nimmer een dergelijk subsidie mag verleenen alleen en uitsluitend ter besteding van zorg aan gezinnen van werkloozen alleen. De gemeente treedt hier alleen op in den vorm van werkverschaffing en steunverleening. Woningbouwvereniging. In de commissie informeerden ver schillende leden met het oog op loo- pende geruchten, hoeveel schuld de bouwvereeniging bij de gemeente heeft. Ook werd van meer dan eene zijde de aandacht van burgemeester en wet houders gevraagd voor het onderhoud der woningen, waarvan verschillende in zeer desolaten toestand verkeeren. Over het algemeen was men van oor deel, dat in de toekomst zal blijken, dat deze bouw voor de gemeente een groote strop zal opleveren. B. en W. antwoorden hierop: De werkelijke schuld, welke de ge meente aan de bouwvereeniging heeft bedraagt, 26.295.16. Dit bedrag is te verminderen met 4355.61 y2 inzake stichtingsuitgaven, zoodat resteert 21.939.543^. Voor zoover middelen aanwezig zijn wordt het onderhoud van bewoonde woningen zoo goed mogelijk bijgehou den. Er gaat strenger toegezien wor den op behoorlijke bewoning door de betrokken huurders, terwijl tegen ver nielzucht der baldadige jeugd maatre gelen reeds zijn getroffen. Dat deze woningen een strop voor de gemeente zij nbehoeft niet uit de toekomst te blijken, doch is reeds nu te constatee ren. Onderhoud Straten en Pleinen. Algeheele instemming ontmoetten de plannen tot geleidelijke verbetering van het stratenplan der gemeente. Sommige leden maakten bedenking tegen de voorgenomen verbetering van het Marktplein te Kaatsheuvel. Deze leden zagen het uitgetrokken bedrag liever elders besteed. Van andere zijde vond men de ver betering van het Marktplein zeer juist gezien. Vooral uit een oogpunt van aesthetica is deze zeer aan te bevelen. Ook werd de aandacht van burge meester en wethouders gevraagd voor een eventueele doortrekking van het trottoir te Loon-op-Zand aan de zuid zijde van de Kerkstraat vanaf de Berg straat tot de Klokkenlaan. Verder werd de aandacht verzocht voor de gevaarlijke bocht H. Steen weg—Kerkstraat. Verder meende een der leden de aandacht te moeten vragen voor de zijn de fypi- [sche sympto men van een opkomen de verkoudheid: Zwaar hoofd en moe gevoel in de benen. Neemt dan Ulhlultend verkrijgbaar In de oranje-bandbuiïje» van 30 tabl. 70 et», en oranjezakje» van 3 tabl. A to et». BAYER

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6