PLAATSELIJKE BERICHTEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. grbetering der Hilschestraat en voor I culieren mag leveren. c Kloosterstraat te Loon-op-Zand. De Voorzitter zeg In dit verband werd ook de wen selijkheid besproken van het maken ÉB de buurt van de an een urinoir in Jarkt te Kaatsheuvel. Bij het volgnummer wegen en voet aden. werd de aandacht gevraagd oor de Regtvaart. B. en W. antwoorden hierop: pe instemming welke tot uiting ^am in zake de plannen tot geleide- jke verbetering van het stratenplan er gemeente, zal ons een spoorslag ijn op den ingèslagen weg door te aan. Het aanbrengen van trottoir- ,and aan de markt te Kaatsheuvel is oderdaad uit een oogpunt van ver- raaiing. waaraan hier ter plaatse teeds al te weinig geschiedde, nood- akelijk- De vrijkomende kantkeien zul- >n dan elders opnieuw kunnen worden iCbruikt. De Leostraat behoort tot de slecht te der gemeente. Doortrekking van het trottoir te .oon-op-Zand ontmoet bezwaar, ook ia overleg, van de provincie. Tot wegneming der gevaarlijke l0Cht te Loon-op-Zand (hoek Kerk- traat—Hooge Steenweg) behoort de ,rovincie initiatief te nemen. Het ligt t0oral op den weg van den A.N.W.B. n de K.N.A.C. daarop aan te dringen. Tot verbetering der Hilschestraat :0n niet besloten zijn, wijl deze straat articulier eigendom der bewoners is. Lan overdracht dezer straat aan de emeente, mits in behoorlijken toe- tand, wordt nog steeds alle aandacht icsteed. De vervanging der kantkeien door rottoirbanden in de Kloosterstraat te „oonopzand zal, indien mogelijk, bij de ,egrooting 1937 onder het oog worden jezien. De plaatsing van een urinoir ,an de markt te Kaatsheuvel wordt nog ilechts weerhouden door gemis aan jelegenheid tot plaatsing. De verbetering der Regtvaart heeft :n had de aandacht van Burgemeester »n Wethouders. Een klinkerpadje in de omgeving der le ichool aan den Loonschendijk kan wei- te jcht uit de beschikbare middelen wor- jen betaald. Over deze volgnummers wordt eeni- je discussie gevoerd. De heer Dingemans dringt aan op verbetering der Hilschestraat. De ge- neente wil deze straat overnemen mits in behoorlijken toestand. Spr. vraagt ?- wat daarmede bedoeld wordt. De heer Snoeren zou graag zien dat je gemeente aan de provincie ver- tocht om den Hoogen Steenweg te verbeteren. De heer Roestenberg zou ook graag tien dat de Hilsche straat in goeden staat kwam. Ook de Rechtvaart wenscht spr. verbeterd te zien. Inder tijd is toegezegd dat de Rechtvaart zoo Je goed mogelijk verbeterd zou worden, er maar er is nog niets gebeurd. 3" De heer v. Nieuwstadt merkt op dat in de begrooting niets is uitgetrokken 3P voor een verbinding van de Tramlaan en niet de nieuwe kerk. die in September klaar zal zijn. ig. De heer v. d. Heuvel zegt dat vooral ;r. de kom der gemeente goed bedeeld is o- in de onderhoudsposten. Voor de bui de tenwegen is slechts 2000 uitgetrok- ite ken, waarvan bovendien het onder houd van de wals en het zandvervoer de af moet. De buitenwijken zijn volgens »t- spr. de melkkoe voor de gemeente en ud hebben reden tot klagen. Met eenige de schrik heeft spr. gezien dat vrijwel al ;n. het beschikbare geld voor de wegen )r_ in de kom is uitgetrokken. [at De Voorzitter zegt dat de Hilsche >te straat op het oogenblik niet in behoor lijken staat is. B. en W. zullen van de jnenschen niet het uiterste vergen, doch jC_ Ide eischen zullen zeer bescheiden zijn. eft B. en W. zullen zich over den Hoo- te gen Steenweg tot Ged. Staten wenden, ke I Aan de Rechtvaart is een niet on- ert [aanzienlijk bedrag ten koste gelegd. Er is reeds verbetering bereikt en daar mee zal worden voortgegaan. In het uitbreidingsplan is een straat van de Tramlaan naar de nieuwe kerk geprojecteerd. Zoo lang het uitbrei dingsplan nog niet is goedgekeurd, kan het plan natuurlijk nog niet worden uitgevoerd. Den heer v. d. Heuvel merkt spr. op dat op de post werkverschaffing 11.000.— is uitgetrokken, waaruit de verbetering der buitenwegen wordt be kostigd. De heer Dingemans meent dat aan dacht geschonken moet worden aan de wegen in Berkdijk. De heer v. Nieuwstadt vraagt of de nieuwe weg klaar zal zijn, wanneer de kerk klaar is. De Voorzitter kan dit niet toezeggen. eze Spr. vindt het verkeerd dat men een kerk begon te bouwen, voordat men zegt dat bepaald is. dat „buiten noodzaak" geen apparaten geleverd worden. Slechts aan eigen personeel levert het bedrijf apparaten. Zonder stemming wordt de begroo ting hierna vastgesteld. De Voorzitter dankt den raad voor de toewijding aan de behandeling der begrooting besteed. Op verzoek van den heer v. d. Heu vel, spreekt de Voorzitter zijn erkente lijkheid uit voor de tegemoetkomend heid die de besturen der bijzondere scholen betoond hebben bij de vaststel ling der vergoeding uit de gemeente kas. 17. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den Gemeenteraad, de heeren B. Ver hoeven en A. Snaphaan. Door de heeren v. Valderen, Smit en Heeffer worden de geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden. Besloten wordt beide heeren toe te laten. or- de er- re- >ze nte te ee- Cn de fan ing fan wist dat de gemeente van plan was daar een weg te leggen. Men spant zoodoende het paard achter den wa- gen. Spr. merkt nog op dat in verband met een opmerking in de commissie, begonnen is met het leggen van een voetpad bij de school te Loonschen dijk. Er zijn daarbij echter moeilijkhe- den, daar de grond niet geheel van de gemeente is en dus de medewerking i t der buurgemeente noodig is. ,en-1 Gasbedrijf. De heer Markus wil bepalen dat de de gasfabriek geen apparaten aan parti- de; er- /an len. ge- oor het ïid- 18. Wijziging gem.-begrooting voor het dienstjaar 1935. De raad gaat hiermede accoord. Antwoord van den heer v. d. Heuvel. De heer v. d. Heuvel spreekt in ant woord op de rede van den voorzitter in de vorige vergadering als volgt: Mijnheer de Voorzitter. U zult mij willen excuseeren, dat ik geen Laujusciie spreuken ot ver zen citeer, ik volgüe geen gymna siaal onuerwijs en voel me daarom ueter thuis in de levende dan inde doode talen. Uwe aanhaling van Horatius vond ik terug in «Huialius» op pagina 31. Lhchier Horatius zocht het dus hij de ossen op het veld bij den nuer. Zou de componist von Suppé ook aan Horatius gedacht hebben, toen hij ziju compositie schreef «Dichter und Hauei»? Hoe hel zij voorloopig reken ik U nog niet bij de volgelingen van Isidorus, en velen die hem eenmaal volgden, voelden zich ondanks alles heler thuis in eene bestuursfunctie dan bij ossen op het veld Het geval Heerens koos ik niet om den heer Heerens aangenaam of onaangenaam te zijn. Wijl dit geval zich aandiende in de laatste open bare raadsvergadering, meende ik dit te mogen kiezen als een voor beeld, dat niet zou bijdragen ter vei krijging der door mij gewenschte sfeer. Het is mij bekend, uil meer dan gezaghebbende bron, nl. van den heer Heerens zelf, dat hem deze behandeling, begrijpelijkerwijze, niet beviel. Uwe mededeeling betreffende het «Eldorado» in den ouden Raad verheugt mij. Toch zult U het willen billijken dal ik eenige reserve alsnog voorbehoud, weshalve meerdere leden uit den Raad een ander geluid deden hooren. Ik kan U, Mijnheer de Voorzitter, de verzekering geven dat ik eens anders terrein weet te eerbiedigen en gaarne aan den burgemeester iaat wat des burgemeesters is en ook den vischhandel door bot te vangen niet zal oeconcurreeren. Ik vertrouw ook gaarne dat U niet een tweede maal uit hengelen zult gaan. Ik dank U voor Uwe bekentenis dat we hier geen Indianen-gemeente hebben en het zal U bekend zijn dat de doorsnee Nederlander van orde en regelmaat houdt, maar zich niet goed thuis voelt in een nauw sluitend harnas. Uwe verklaring dat de gemeente aan den rand van den afgrond stond deed me schrikken. Dat de finan- tieele positie niet rooskleurig was, was bekend. Uw beleid en dat van den Raad gedurende I'/a jaar is een alleszins te loven prestatie. Allerlei werken uitvoeren zonder nieuwe geldleeningen, schulddelging ver- naasten, de finantieele positie in één jaar f20.0U0 verbeteren wil nog al wat zeggen, en ofschoon U niet zegt hoe die tinantiën verkregen werden, wil ik dit gaarne aan Uwstuurmans kunst toeschrijven dat een soepele wetstoepassing wordt gevolgd en U hierbij verwijst naar het feit, dat ik anders geen zitting zou hebben in den Raad beaam ik ten volle, en ik ben er dan ook van overtuigd dat mèt mij het heele college hier zitting heeft genomen zonder wets- gronden. Tot dusver echter heb ik alleen mogen constateeren dat soe pele wetstoepassing dan plaatsheeft als de wind U hiermede in de zeilen blaast. Ook zonder aanhaling van de woorden van den minister-president Colijn had ik gaarne aanvaard dat U dankbaar zijn zult met redelijke oppositie en als wij het woord be luisteren van meergenoemden minis ter, nog pas in zijn Nieuwjaars- radiorede tot uiting gebracht, dan zegt hij, ofschoon geen stilte en rust verlangend als op een kerkhof, hij toch een beroep doet op eensgezinde samenwerking, zoo noodig in deze benarde tijden, erbij voegend, dat eendracht macht maakt, en laat er op volgen dat deze drang liefst van onderaf komen moet. En, Mijnheer de Voorzitter, dat zal ook hier mogelijk zijn als wij van bovenaf dezelfde mentaliteit zullen ontwaren als bij onzen premier. Dat ik zal «trachten» alles objec tief te bekijken heb ik gezegd omdat ik weet mensch te zijn met den aankleve van alles, en ik me dus niet kan stellen boven de mensche- lijke orde. Uwe beschouwing der objectiviteit is dus wel wat ver doorgedreven, ietwat pedant. Op prijs zal ik het stellen de 80 jarige geschiedenis eens ter inzage te krijgen. Wanneer ik over een rozenpad spreek bedoel ik uit den aard der zaak de huidige gemeente, waarvan U zelf verklaait, dat Uwe ingezetenen orde- en vredelievende menschen zijn, welke U gaarne elders ten voorbeeld stelt. Is 't dan van mij te veel gezegd, bij zulk een voorbeeldige gemeente, dal het gezag over rozen wandelen kan? Hoe onrustig dan ook het mis schien 80 jaar geleden was, kan thans niet hinderen, en eventueele om usligen van toen zijn thans allen zeker tol rust gekomen. Ik kan mijne bedoeling dan ook als begrepen oe schouwen en het vragen naar die bedoeling is vragen naar den be kenden weg. De doornigheid bij klaprozen kan stilzwijgend voorbij gegaan worden en oudtrgebracbl ais dichterlijke vrijheid. Dat ik U de gelegenheid opende eene verklaring te kunnen afleggen en dat U dit met dankbaarheid ver vult, doel mij werkelijk groot ge noegen. Ik meende ook in U niet dien onverschilligen burgemeester te mogen zien, zooals onze burge meester dikwijls aangediend wordt. Elk normaal menschenhart is hetzelfde raadsel en verlangt meer naar waardeering dan naar al keu ring, meer naar samenwerking dan naar tegenwerking. Ik heb dan ook altijd aangenomen dat Uwe bedoe ling alleen geweest kan zijn, niel om een lief gezicht noch vriend schap, Uwe daden te bepalen. En dat is zeer juist. Tenslotte is mij niet bekend dat de woorden, wederom van minister Colijn, ooit van toepassing kunnen zijn geweest op deze gemeente, m.n dat er vrees bij de gezagdragers om hun gezag te handhaven aanwezig kan zijn geweest. Althans zeker nooit bij Uw ambtsvoorganger. En zou eenige vrees ooit bestaan heb ben, dan zal bij hel roerend afscheid wel duidelijk gebleken zijn dat gronden voor die vrees niet aan wezig waren. «Onverschrokkenheid» kan een deugd zijn wanneer het geen «zelf overschatting» wordt. En de lands- regeering heeft zorg gedragen dat vooralsnog geen enkele magistraat eenige vrees behoeft te hebben. l)e Bijz. Vrijw. Landstorm is paraat. Hij dit instituut stelae ik mij ook geheel vrijwillig ter beschikking, alwaar een belangrijk commando mij werd opgedragen en het wettig gezag kan op mij rekenen zonder reserve. Mijn staat van dienst staat daarvoor borg Resumeerend kom ik tot het volgende: Wij staan, Mijnheer de Voorzitter, niet zoo heel ver van elkaar en zullen bij wederzijds be grijpen en tegoedertrouwe, eerlijke samenwerking wel kunnen komen lot den door Dr. H. Colijn vooral in deze tijden zoo gewenschten toestand. De Voorzitter zegt dat ieder van deze rede het zijne kan denken. Op één slakje wil spr. zout leggen. Door spr. is namelijk nooit geconstateerd dat hier ooit vrees voor gezagsuitoefening heeft bestaan. Spr. heeft dit nooit wil len of kunnen zeggen. De vergadering wordt hierna geslo ten. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den raad dei gemeente Sprang Capelle, te houden op Maandag den 27 Januari 1936 des avonds half acht. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 13 en 28 Dec. 1935. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling voorschotten vergoe ding art. 101 L.O.wet 1920 over 1936 uit te keeren aan de besturen der Bijz. Lagere Scholen. 4. Vaststelling verordening voor het agentschap der Arbeidsbemidde'ing. 5. Benoeming agent Arbeidsbemid deling. 6. MededeeHngen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 26 Jan. 1936: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk v.m. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Ds. J. C. Hagen. Bediening H. Avondmaal. Vergadering der Sociale Studie club van den Chr. Besturenbond Sprang Capelle op Maandagavond half acht in de zaal van den Chr. Volksbond alhier. Aan de orde isOnde werp door dhr. B. Dalmaiier over De beteekenis van de psycho-techniek voor het bedrijf en de werknemers. De af deeling Sprang Capelle en Omstreken van den Ned. Chr. Werk- meesiersbond zal op Zaterdag 8 Febr. a.s. in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in feestelijke jaarvergadering bij een komen. A.s. Woensdag 29 Jan. hoopt de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fab ieks— en Transport arbeiders in jaaivergadering bijeen te komen in het gebouw van den Chr. Volksbond. Aanvang half acht. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verslagen Secretaris en Penning meester en verslag Werkloozenkas. 5. Bestuursverkiezing. 6. Onderwerp: >Chr. Vakbeweging*, door den secretaris dhr. C. Braspenning. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. VRIJH. CAPELLE. De alhier onlangs opgerichte looneelvereeniging .Nut en Genoegen'zal a s Woensdag en Donderdagavond, 29 en 30 Jan. in de benedenzaal van calé A. van Dijk haar eerste uitvoering geven Opgevoerd zal worden .Het lied van Moeder" Het ligt in het voornemen, ook een uitvoering te geven in Sprang. Gisteren werd door 't personeel der „Amo" schoenfabriek alhier, aan den bedrijfsleider den heer F. Moonen n verband met diens huwelijk, een cadeau aangeboden, bij monde van den heer Jac. Vos, welke bij dezr gelegenheid een geestige toespraak hield De familie Hoefnagel alhier kreeg deze week bericht dat de heer J. Hoefnagel te Rotterdam, kapitein op de sleepboot .Drecht", over boord is geslagen en verdronken. In de Geref. Kerk aan het Bruggetje hoopt a 8. Zondag op te treden Ds P. K. Kciser. In 't lokaal der Geref gemeente aan de Hoog vaart a s. Zondag leesdienst. Degenen die bij het plaatselijk crisis comiié een aanvraag hebben ingediend, kunnen zich vei voegen ten gemeentehuize a 9. Vrijdagavond van 7 tot 8 uur. -j* De heer M. de Roon alhier, die vorige wetk slaagde voor hei examen boekhouden der Ver. van Leeraren, legdevthans met goed gevolg het examen boekhouden Mercurius af Hij genoot zijn opleiding bij den heer H. Verhoef accountant ie Waalwijk f Daartoe uitgenoodigd door de JV op Geref G^ondsl „Pred 12.1a" zal op D V 30 Januari a.9., den Weleerwaarde Heer Ds. Datema.Em Geref Predikantte Driebergen spreken met als onderwerp „Een tegenovei vierhonderd". De vergadering vangt aan om half acht. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a s Zondag des morgens half tien en des namiddag half drie op te treden Ds Cuperus. De postduivenvereniging „De Luchtvaart" houdt a.s Zaterdagavond 8 uur in haar verenigingslokaal bij mej Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart een algemeene leden vergadering. De voetbalvereniging .Capelle" speelt a s Zondag op 't sportterrein aan de Willem van Gentsvaart voor de le klasse B.V B. tegen „Blauw Wit' uit Waalwijk A9. Zondag des namiddags 2 uur, hoopt voor de Ned. Herv ge- meente aan den Loonschendijk op te treden Ds Bousema uit Sprang, 's Morgens ha'f tien leesdienst. Verstijfd door rheumatiek. Nu alle pijn voor goed verdwenen. Mej. D. L te IJ schrijft ons «Ik voel mij verplicht U teschrij. ven hoezeer Krusclien Salts mij goed gedaan heelt. Sinds 18 jaren üeh ik üezellde weikknng en mijn gévondbeid was ailijd uilslekend. Dit jaar in Januari kreeg ik e» listige pijnen in mijn gewricnien, ik be. gieep terstond, dal dit rbeumalische pijnen waren. Ik probeerde van alles, maar niets hielp. Ik bad immer veel vertrouwen in geadverteerde middelen, maar tenslulte besloot ik toch een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad hijna onmiddellijk in en hel is mij een groot genoegen, U thans te kunnen meededen, dat de pijnen, nadat ik twee flacons Kruschen had geno men, volkomen verdwenen waren en niet meer zijn teruggekeerd. Ik neem iederen morgen nog steeds de dagehjksche dosis, mijn gezond heid is uitstekend. Ik zal niet aarzelen Uw wonderbaarlijk Kru. schen Salts aan al mijn vrienden aan te bevelen«. Rheumatische pijnen ontstaan wanneer het bloed door in het lichaam opgehoopte alvalstoflen met een overmaat van urinezuur verontreinigd is. Kiuschen Salts spoort de afvoerorganen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstotïen worden verwijderd, het bloed gezuiveid en de pijnen ver minderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Zoo vei drijft Kruschen Salts niet alleen rheumatische pijnen, maar Uwe geheele gezondheidstoe stand zal door het regelmatig ge bruik van Kruschen Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar hij alle apothekers en er kende drogisten üt f 0.90 en fl.GO per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Lel op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam, voorkomt Kaatsheuvel, 24 Jan. 1936. Aanbesteed. Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen van 3 woonhuizen aan de Stationsstraat voor rekening van den heer L. Verbaandert opgedragen aan de firma's C. Kolsteren en C. den Teu- ling en Zn. Gegund. De electrificatie van 't Sportpark met 't leggen van een hoofdleiding vanaf het net aan de Tramlaan is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan de firma H. W. Beekmans en Zn., Electro-Technisch Bureau alhier. B. V. L. De Bijz. Vrijw. Landstorm te Kaats heuvel houdt op Dinsdag 28 Januari een groote propaganda-vergadering in de zaal van Apollo, waarbij als spreker zal optreden de HoogEerw. Heer P. Manders, Deken en Pastoor te Val- kenswaard. Tevens zal dien avond de prijsuitdeeling gehouden worden van de schietoefeningen in t afgeloopen seizoen gehouden. Bond van Huiseigenaren. Donderdagavond hield de Bond van Huiseigenaren jaarvergadering in Eu- phonia. De voorzitter de heer van Nieuwstadt opende met 'n welkom en 'n Nieuwjaarsgroet, waarin hij n te rugblik wierp over 't afgeloopen jaar, dat voor de B. v. H. niet ongunstig ge weest is, al doet de slechte economi sche toestand zich dan ook gevoelen in de betaling der huren. Uit 't jaarverslag bleek dat met een toename van 7 leden met 54 woningen het totaal aantal leden bedraagt 87 met 504 woningen. De contributie voor '36 werd bepaald op 10 c. per woning. De heer J. van Amelsfoort werd met na genoeg algemeene stemmen als be stuurslid herkozen. Aan de T.B.C.- vereeniging werd een bijdrage van 2.50 toegekend. Een commissie be staande uit de heeren C. Vloemans en P. Eibers controleerde de boeken van de penningmeester en adviseerde tot decharge. In een 3-tal gevallen weid door den Bond de hulp ingeroepen van een deurwaarder, met goed gevolg. De voorzitter drong er nogmaals op aan streng de hand te houden aan het voorgeschrevene omtrent de gele kaart en in gevallen van eenigen twij fel bij de secretaris om inlichtingen te gaan. DES-nieuws. Morgen gaan de DES ers Lachap- pelle uit Breda bezoeken. Een zware ontmoeting staat de DES ers te wach ten. Lachappelle heeft nog geen en kele wedstrijd verloren. De ploeg van den internationaal Berenschot kennen de onzen zeer goed. We hopen dat onze jongens een extra hun. best zui doen om het hen zoo lastig mogelijk te maken. De achterhoede zal t zwaar hebben, doch we vertrouwen dat ze zich flink zullen weren. De voorhoede moet vlug en open spel geven dan is succes mogelijk tegen de sterke verde diging van Lachappelle. De midden linie heeft 't zwaar, doch we vertrou wen dat ze goed in conditie zullen zijn. DES'ers neemt zoo mogelijk revanche op de nederlaag van vorige maal en strijd vol vuur. DES 2—Vios 2. DES 3 gaat Velocitas 2 bezoeken. DES'ers denkt om 't kampioenschap. Guslaf Frölich, die dc hoofdrol vervuil in Geza von Bolvaiy's nieuwste meesterwerk „Stradiva rius". (R.D.B. Theater) ijn ide Hi- Liist Agenda

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7