BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. SPORT. De Oorlog. DES 4 moet in Tilburg Vios 3 gaan bekampen. Zondag 2 Februari speelt DES 1 te gen H.K.I. in' Breda. Groote Propagandauitvoering der 5 R. K. Gymnastiek- vereenigingen onder leiding van P. J. Sparridaens. Naarmate de groote dag nadert, stijgt de belangstelling van deze wer kelijk zeldzame keuruitvoering der ge- zamelijke gymnasten en acrobaten van vijf vereenigingen. Het is de eerste uitvoering, die on der leiding van den gymnastiekleider P. Sparridaens uit Tilburg te Kaats heuvel gegeven wordt, en de stamp volle zalen, die zijn vereenigingen, vooral door de spannende vertoonin gen van gymnastiek en acrobatiek el ders trekken, zijn wel een bewijs dat deze uitvoeringen er geweldig ingaan. Om elk nummer van het afwisse lend programma onder oogenschouw te nemen is ondoenlijk. O.m. worden gegeven: acrobatiek, waarin als le ploeg K.G.V. verbluffen de staaltjes vertoont; knotsoefeningen met lichteffecten, rek-, brug- en ring oefeningen, waarin de echte straklijni ge, vinnige, sensationeele gymnastiek tot uiting komt en last not least, de luchtacrobatiek van S.O.S. uit Goirle waarmede zij j.l. Zondag een enorm succes had, o.m. met verschillende 4 Meter hooge salto's van de wipplank om de ervaren acrobatiekploeg van Voorwaarts uit Tilburg niet te verge ten, die met circus artisten te vergelij ken zijn. De bekende Tilburgsche ,,The Med ley Band" is voor 't muzikaal gedeelte van den avond geëngageerd, zoodat behalve spannende momenten ook oogenblikken van vroolijk en gezellig muziekgenot te waardeeren zijn. Wij verwachten, dat geheel Kaats heuvel zal aanwezig zijn om acte de presence te geven op deze demonstra lie van Roomsche sport! LOON-OP-ZAND. Concordia. In aansluiting aan den statiedag die de harmonie Concordia a.s. Zaterdag viert wordt op Zondag 26 Januari een uitvoering gegeven in de harmoniezaal. Hieraan verleent medewerking de Da mes zang- en tooneelvereeniging uit Rijen. Uitgevoerd zal worden Jubelkoor van Handel; Najaar van Loots; Inter mezzo van Zilcher en Landelijk con cert. Tevens wordt een tooneelspel gege ven in drie bedrijven ,,het meisje uit de achterbuurt" van W. v. d. Berg. De uitvoering is toegankelijk voor hono raire leden met hunne dames. LOON OP ZAND. Het plaatselijk propagandacomité van de K.R.O. had j.l. Zaterdagavond in de harmoniezaal hij de Wed. Coomans een bonte avond georganiseerd. Op deze avond werd medewerking verleend door liet trio van den Akker en het duo humo- resque Damen. De zaal was tot de uiterste hoeken gevuld en bergde o.i. zeker 4ÜU toehoorders. Wij zouden de hier toegepaste methode van het op stellen van de zitplaatsen ook voor andere gelegenheden in overweging willen geven. Door de K.R.O. was een 25-tal prij zen beschikbaar gesteld, welke gratis onder de aanwezigen werden verloot. Het trio van den Akker ontpopte zich als ware accordeon- en xylofoon- virtuoozen en gaven o.m. verschillen de nummers ten beste, waarmede zij op onderscheiden tijdstippen ook voor de microfoon waren opgetreden. Ook het duo Damen voldeed ten zeerste. In enkele nummers hebben zij de aanwezigen onbedaarlijk doen la chen, en na elk stuk zaten velen met tranen in de oogen. Tusschen de verschillende opvoe ringen van muziek en spel was een pauze, waarin de bekende spreker, de Eerw. Pater Liberatus uit Amsterdam een rede hield, waarin hij op over duidelijk en overtuigende wijze de noodzakelijkheid van een eigen om roep aantoonde. Met tal van voorbeelden werd aan getoond hoe indertijd getracht is om instellen van een eigen omroep onmo gelijk te maken, terwijl het gevaar van de zich „neutraal" noemende omroep op duidelijke wijze werd aangetoond. De spreker besloot zijn aandachtig aan hoorde reden met een opwekking om de eigen omroep steeds daadwerkelijk te steunen, waardoor deze in staat wordt gesteld om het beoogde doel te bereiken. Te ongeveer 12 uur werd de gezelli ge avond met een dankwoord aan den eerw. spreker en de aanwezigen door den voorzitter der plaatselijke K.R.O.- vereeniging gesloten. De toestand aan de fronten. De operaties aan het Noordelijk en aan het Zuidelijk front schijnen el kaar te moeten afwisselen. Nadat het Noordelijk front geruimen tijd geen nieuws had opgeleverd, komen thans zoowel van Italiaansche als van Abes- sijnsche zijde de gunstigste berichten over gevechten in Tigré. Het blijkt dat de Abessiniërs Zon dag Noord-Westelijk van Makallé tot een grooten aanval zijn overgegaan over het geheele front. Volgens de Abessijnsche berichten is deze strijd het gevolg van een Italiaanschen aan val, die met succes werd afgeslagen en die aanleiding werd tot dit Abes sijnsche tegenoffensief, dat tot dus verre succesrijk verloopen is. Men geeft te Addis Abeba toe, dat de Abes sijnsche verliezen aanzienlijk zijn, •doch men zegt belangrijke strategische punten bezet te hebben. Ook verluid de te Addis Abeba, dat ras Moeloegeta gestorven is. Deltalianen beweren aan den andc- rén kant, dat zij het zijn, die met hun actie de Abessiniërs hebben kunnen verdrijven, vooral in Tembien, en zij spreken over belangrijke resultaten van borbardementen in dit gebied. Hoe de toestand is, is dus moeilijk uit te maken. In het Noorden is het opnieuw be ginnen te regenen. Aan het Zuidelijk front is het offen sief van generaal Graziani na de over winning van Neghelli, geheel tot stil stand gekomen. Men schijnt de Abes sijnsche troepen van ras Desta niet verder te achtervolgen. Generaal Nas- sieboe heeft, volgens de laatste be richten, gedaan, wat men verwachten kon, n.l. een aanval op den rechter vleugel van de Italianen, tusschen Gorrahei en Wal-Wal. Wat de resul taten van dezen aanval zijn, is nog niet bekend. De proclamatie van Edward VJI1. De proclamatie waarbij de Prins van Wales Woensdag totKoningen Keizer werd uitgeroepen had den volgenden tekst Nu het den Alniachtigen God behaagd heeft in Zijn genade op te nemen, wijlen onzen souverein en heer, koning George den Vijfden, wiens nagedachtenis gezegend en glorierijk zij, en door wiens ver scheiden de keizerlijke kroon van Groot Brittannie en Ierland, al leenlijk en rechtmatig is overgegaan op den hoogen en machtigen prins Edward Albert Christian George Patrik David; Proclameeren wij, de geestelijke en wereldlijke lords van dit rijk, in aanwezigheid van deze leden van wijlen Zijner Majesteits Privy Coun cil, van andere hooggeplaatste man nen en van den Lord Mayor, alder men en burgers van Londen, met eenparigheid van stem en tong en hart, bij dezen, dat de hooge en machtige prins Edward Albert Christian Gtorge Andrew Patrick David, door den dood van wijlen onzen souverein, wiens nagedach - tenis gezegend zij, onze eenige en rechtmatige heer en meester is ge worden geheeten Edward de Achtste: die hij de gratie Gods is heerscher in Groot—Brittannie, lerhnd en de Britsche overzeesche dominions, koning, verdediger des geloofs, keizer van Indie Jegens hem betuigen wij onze volkomen trouw en voortdurende gehoorzaamheid, onze hartelijke en nederige genegenheid Wij smeeken God, door Wiens macht koningen en koninginnen regeeren, den koninklijken prins Edward den Achtsten den zegen te gunnen, dat hij lange en gelukkige jaren over ons moge regeeren. HET OVERLIJDEN VAN KONING GEORGE. Met een soberen, maar indrukwek- kenden stoet is het stoffelijk over schot van koning George V, Donder dag van Sandringham naar Westmin ster Hall overgebracht. Het stoffelijk overschot was op den tocht naar het station op een affuit geplaatst. Daarachter schreden koning Edward VIII, zijn broeders en Lord Harewood. Het stoffelijk overschot van Koning George V is opgebaard in Westmin ster Hall, waar gisteren de leden van het hooger- en lagerhuis langs de baai- hebben gedefileerd. De begrafenis. De plannen voor de koninklijke be grafenis op Dinsdag beginnen zich reeds eenigszins af te teekenen. In groote trekken wordt de weg van de begrafenis van Eduard VII gevolgd. Waarschijnlijk zal men om 10 uur 's morgens van Westminster Hall ver trekken en dan langs Whitehall, de Mali Greenpark, Piccadilly, Parklane, Oxford en Cambridge Terrace tegen den middag Padding-station bereiken. Veertig minuten later zal de trein te Windsor aangekomen zijn. De wa gens zullen te Windsor een rouwver- siering krijgen van zwart en purper doek. Men is dag en nacht bezig oin St. Georges Kapel voor de bijzetting in gereedheid te brengen. Extra treinen zullen om de tien minuten loopen om de menschen van Londen naar Wind sor te brengen. Ook thans weer schij nen hooge prijzen besteed te worden voor een goede plaats langs den weg, welke de stoet volgt. Boodschap van Koning Edward. In het Lagerhuis heeft de Speaker de volgende boodschap van koning Edward VIII voorgelezen: „Ik ben er zeker van, dat het Lager huis den dood van mijn geliefden vader diep betreurt. Hij heeft zijn le ven gewijd aan den dienst van zijn volk en het behoud van de grondwet tige regeering. Hij was steeds bezield van zijn diep plichtsgevoel. Ik ben vastbesloten, hem te volgen op den weg, dien hij mij getoond heeft". DE SPANNING TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. De woordvoerder van het Chinee- sche departement van buitenlandsehe zaken heeft te kennen gegeven, dat China niet te vinden is voor de aan vaarding der z.g. drie punten voor ChineeschJapansche onderhandelin gen over verbetering der betrekkingen tusschen beide landen. In Japan heeft dit bericht verbazing gewekt, daar men zich te Tokio op het standpunt stelt, dat China bij herhaling de drie punten van Hi rota had aanvaard. In verband met den moord op een Japansch. officier te Swatau zijn daar Japansche oorlogsschepen aan gekomen. KOUDE IN AMERIKA. Met ongekende snelheid is de tem peratuur in de Vereenigde Staten tot ver beneden het nulpunt gedaald, waarbij vooral in Minnesota en Illi nois record-cijfers van 29—48 graden vorst worden bereikt. Reeds zijn 85 personen aan de gevolgen der koude overle 'en velen zijn gewond en dui zenden noodlijdenden moeten worden geholpen. TOENEMENDE WRIJVING IN HET VERRE OOSTEN. De toestand aan de Mongoolsehe grens, op ongeveer 60 K.M. van Man- sjoeli, zou zich gevaarlijk hebben toe gespitst. Aan weerszijden van de grens zou den daar Mongoolsehe en Mandsjoerjj- srhe troepen tegenover elkaar staan. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. Woensdagnamiddag is het kabinet Laval afgetreden. Om drie uur was de beslissende kabinetsraad bijeengekomen. Reeds bij den aanvang der zitting maak ten de ministers Herriot, Bonnet Bertrand en Paganon bekend, da, zij zouden aftreden t Na afloop der zitting begaven de ministers zich naar het Elysee, waar een nieuwe raadszitting plaats vond. Min. president Laval zette het verloop der jongste politieke gebeur tenissen uiteen, waarna hij den president het collectief ontslag der regeering aanbood, hetwelk door het staatshoofd werd aanvaard. voor de vorming van 't honderdste kabinet sinds 1871, schijnt niet veel animo te bestaan. Nadat een vijftal prominenten, n.l. Laval, Jeanneney, Bouisson, Herriot en Delbos, gewei gerd had de formatie op zich te ne men, heeft president Lebrun eindelijk Sarraut bereid gevonden de taak in principe op zich te nemen. Vandaag zou hij bescheid geven. Het nat.soc. Danzig. De Volkenbondsraad heeft in openbare zitting in ongewoon scherpe bewoordingen zijn onte vredenheid uitgesproken over het beheer der nationaal—socialistische regeering van de vrije stad Danzig. De deoatten ontsponnen zich naar aanleiding van een rapport van den hoogen commissaris van den Volkenbond te Danzig, den Ier Lester, waarin deze een klacht tegen den Senaat van Danzig bij den Volkenbond aanhangig maakte. Volgens dit rapport wordt de helft der bevolking der vrije stad gety ranniseerd doorde nat.soc. regee ring, die toch slechts steunt op iets meer dan de helft der kiezers. De wereldjamboree der Padvinders in 1937. Het is thans zoo goed als zeker, dat de Wereld—Jamboree der pad vinders in 1937 te Vogelenzang onder de gemeente Bloemendaal zal worden gehouden en wel van 1 tot 10 Aug. Nog slechts enkele officieele formaliteiten dienen te worden vast gelegd om de beslissing definitief te doen zijn. Men verwacht ongeveer dertig duizend deelnemers. De Chief Scout Baden Powell zal het heele kamp meemaken. Belgisch minister te Tilburg. Donderdag bracht de Belgische minister van Economische Zaken, de heer Ph van Isacker, zijn aan gekondigd bezoek aan het Econo misch Technologisch Instituut der R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. Terugbetaling van opcenten omzetbelasting. Minister Oud heeft besloten, dat de 20 opcenten, die gedurende het tijdvak van 15 October tot 15 Nov. 1935 geheven zijn op het bijzonder invoerrecht, dat ingevolge de Om zetbelastingwet geheven wordt, aan de importeurs terugbetaald zullen worden indien deze kunnen aan toonen, dat zij dit bedrag niet op hun afnemers hebben verhaald. Nederlander in Dusseldorf gearresteerd. Te Düsseldorf is de Nederlander A. M. gearresteerd op grond van het feit dat hij als niet Ariër om gang had met een Arische vrouw, hetgeen als een buitengewoon ernstig vergrijp wordt aangerekend. De Nederlandsche consul heeft de zaak in handen. Het merken van varkens. Woensdag ontleenden wij aan de Telegraaf een bericht betreffende de afschaifing der oormerken voor var kens. Het bericht blijkt echter niet juist geweest te zijn, want de Msb. vernam bij informatie, dat én het oormerk én het tatoueermerk ge- handhaafd zullen blijven. Nederlandsche Spoorwegen. De geschatte ontvangsten der Ne derlandsche Spoorwegen in 1935 wa ren f 100 193 210 (v. j f112381 595). gemiddeld aantal kilometers in cxploi atie 3531 3626». dus ontvangst per dagkilometer 1 77 74 l84 91). Bezuiniging op steun. Druk op de huurprijzen. De regeering heeft, aldus verneemt „De Tijd" een aantal bezuinigingen op steunverleening aan werkloozen in overweging genomen. Het zou in de bedoeling liggen, dat niet de steunnormen zelt worden verlaagd, doch dat enkele toeslagen zullen verdwijnen en enkele wijzigingen wor den gebracht in de vaststelling van den grondslag, waarnaar de steun worde berekend. Met vervallen van den huurtoeslag met name wil men trachten, de huis eigenaren tot verlaging van de huren van woningen van arbeiders en werk- loozen te dwingen Men heeft namelijk de overtuiging, dat de huurtoeslagen feitelijk in de verkeerde zakken terecht komen dat slechts de eigenaars er voordeel van genieten en dat zij bij het vervallen ervan de zoolang tegengehouden huurverlaging eindelijk zullen toestaan Nederlandsch delegatie naar Londen. Bij de uitvaart van koning George V zal koningin Wilhelmina der Neder landen zich door een delegaiie laten vertegenwoordigen. Rouw aan het Nederlandsche hof. In verband met het overlijden van den koning van Groot— Brittanië en Ierland heeft H M de Koningin een holrouw doen uitschrijven van twee weken, waarvan een week middel baren en een week lichten rouw. Dader van de moord te Geisteren gevonden? Donderdagnacht ongeveer half twee heeft de marechaussee van Well nabij de Duitsche grens, bij dezgn. WellscheHut een man aangehouden die zich daar in de heide verborgen hield De marechaussee ondervroeg den man een Duitscher. Daar hij niet precies kon opgeven wat hij hier in het holst van den nacht deed, heeft men hem overgebracht naar de marechaussee—kazerne te Well. De arrestant is aan een langdurig verhoor onderworpen. Daarbij deel de de Duitscher mede, dat hij Zondagavond in Krefeld zou zijn geweest. De opperwachtmeester heeft zich onmiddellijk naar Duitschland begeven om te onderzoeken of het alibi, dat de man opgeeft, klopt. Hij is een be- kende van de politie en is kort geleden voorwaardelijk veroordeeld. Hoewel men geen enkel bewijs tegen den man heeft, acht men het niet onmogelijk, dat hij iets meer weet van den overval op pastoor Litjens. Hij is voorloopig in de kazerne te Well opgesloten. Nader is hij weer op vrije voeten gesteld. De begrafenis. Op het vredige kerkhof is Donder dag onder zeer groote belangstelling hel stoffelijk overschot van den zoo wreed om het leven gebrachten pastoor Litjens begraven. Zóó groot was de schare van belangstellenden, die uit vrijwel alle deelen van Lim burg, zelfs uit Noord Br ibant, waren gekomen, dat de marechaussee lang voor dat de plechtigheid plaats vond, uitgebreide maatregelen moest nemen om het verkeer op den smallen dorpsweg te regelen. De kindermishandeling te Meg en. In zijn zitting van Maandag a.s. zal de politierechter te 's Hertogen bosch de kindermishandeling te Megen in behandeling nemen. De 61-jarige mej. M. W., zonder Leroep te Megen, is nu gedagvaard ter zake, »dat zij in de eerste helft van December 1935 te Megen op zettelijk herhaaldelijk Anna Hollaar en Everdina F. Hollaar gewelddadig met een stok en een ander hard voorwerp en met de hand heeft geslagen en eenmaal Everdina Hol laar met haar handjes tegen een brandende kachel heeft aangedrukt, alle welke handelingen die kinderen veel pijn deden.» Als getuigen zulleu de beide meisjes en de rijksveldwachter te Megen worden gehoord. Kinderen overreden. Te Stolpen is het 5 jarigdochtertje van A Groot al spelende tegen een vrachtauto opgeloopen. In den loop van den middag stierf de kleine aan de verwondingen. Te Huissen (Geld.) is het5—jarig doentertje van J. Hendriks door een autobus van de GelderscheTramweg- maatschappij op »het Zand» over reden. Kort daarop is het kind overleden Motorrijder bij botsing gedood. Woensdagmiddag omstreeks half drie is op den driesprong tegenover de landbouwhuishoudschool in de Steenstraat te Horst de motorfietser G. Boekesteyn in botsing gekomen met een vrachtwagen van een ben zine—maatschappij. De heer B.werd tegen den grond geslingerd en was op slag dood. Het stoffelijk over schot is naar zijn woning te Horst vervoerd. namnn verdrilft Spoedig alle kou in hoofd U0lll|JU en neus, op borsten keel door in- wrijving metDampo en inademidg der dampen Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. „Wat Mijnhardt maakt is goed". VOETBALSFORT. K.N.V.B.-Com petitie. De spanning weg? W.S.C. ontvangt Baardwijk. Een lastige trip voor R.W.B. Nu BW weer zoo muurvast op de bo venste plaats zit is de eerste-klas-com- pelitie er niet interessanter op gewor den. De match tusschen NAC en MVY vraagt nog het meest de belangstelling en hier zal worden uitgemaakt wie er voorloopig de slippendrager der Bossche naren is. Voor NOAD wordt het hoog tyd dat er wat punten binnenkomen; tegen Bleyerheide is daar echter maar weinig kans op. In de tweede klasse heeft de Valk van de kopstukken de zwaarste partij te spe len; toch zien we de sigarendraaiers in den Bosch winnen. Waalwijk staat voor de zooveelste maal een derby te wachten. Deze keer is Baardwijk bij WSC te gast en het spreekt vanzelf dat dit een hartig partijtje zal worden. Voor WSC dat het meest te verspelen heeft zal het niet gemakke lijk zijn zonder kleerscheuren dit par tijtje af te werken. TOP is in Vlijmen te gast en wint daar natuurlijk, tenzij de thuisclub eens extra uil haar slof schiet. Alles is mogelijk! BWB heeft een moeilijke uilwedstrijd, nl. tegen de Bossche Boys. We vreezen dat er voor RWB hoogstens een gelijk spel te halen zal zyn. !n Kaatsheuvel is Nivema te gast en wellicht levert dat de Boys weer eens; een buit op. In de reserve-klasse moet WSC 2 af- I rekenen met een harer gevaarlijkste con currenten, n.l. Willem II 3. Een gelijk spel zon o.i. al een mooi resultaat zijn voor de zwarthemden. Hier volgt het programma Eerste klasse. rilburg: NOADBleijerheide. SpekholzerheideJulianaEindhoven. Eindhoven: PSVRoermond. Breda: NACMVV. Tweede klasse A. OosterhoutTSCDosko. Terneuzen: TerneuzenHero. Middelburg: Middelburg—De Baronie. GoesGoesZeelandia. Roosendaal: RBCVlissingen. Tweede klasse B. Helmond: Helmond—ESV. Tegelen: TegelenBreda. Venïo: VOSPicus. Den Bosch WilhelminaDe Valk Tilburg: Willem IIVW. Derde klasse D. V aalwijk: WSCBaardwijk. Vlijmen VlijmenTOP. Kaatsheuvel: Kaatsh. BoysNivema. Den Bosch: Bossche BoysRWB. Reserve tweede "klasse B. Tilburg: Longa 3—NOAD 4. Tilburg: Willem II 3—WSC 2. I.V.C.B.-Competitie. Weinig hoop voor D.E.S.K. Zware partijen voor Waspik en H.E.C. De Kaatsheuvelsche tweede klasser moet op bezoek bij „Lachapelle" in Bre da en we vreezen, dat dit bezoek op een erhes zal uitloopen. Lachapelle is im mers een der sterkste clubs der afdee- Iing, die zich zeker niet op eigen ter rein zal laten beetnemen. In Waspik komen de Dongen-reserves- weer eens op visite. Veel krachtsverschil bestaat er tusschen beide ploegen niet en daarom is de uitslag verre van zeker. V e durven toch de thuisclub wel een: kansje geven op beide punten. IIEC spelt de belangrijke returnparfiy' iegen Sarto, die natuurlijk met bijzon dere interesse wordt tegemoet gezien, daar de geelbaadjes indertijd al van deze I uburgsche ploeg gewonnen hebben.. Zullen de bezoekers nu revanch nemen. Me weten hel niet, maar wel is zeker dat HEC haar huid duur zal verkoopen. I no Animo heeft een reisje te maken naar St. Michielsgestel, waar de Loon- sche ploeg wel de kans op de punten heeft. Hier volgt het programma: Zuid 2, Eerste klasse: EindhovenBrabantiaWilhelmina. Blerick SVBKolping Dongen: DongenMevo. Helmond: MULO—RKTW. Zuid 2a, Tweede klasse: Breda: LachapelleDESK. Gilze: GilzeHKI. Rijen: RAC—RODA. Zuid 2b, Derde klasse: Waspik WaspikDongen 2. Geertruidenberg: SNPSCO 2. Wagenberg: WVCMadesche Boys. Zuid 2c, Derde klasse: Tilburg: RKTW 2—Velocitas. Vlijmen Vlijmensche BoysOSS. St. Michielsgestel: St. MichielsgestelUno Animo... WaaAvijk: HECSarto. Orthen: OSC—WIK.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8