H.deBont-v.Hulten DE ECHO VAN HET ZUIDEN. DERDE BLAD, ECHO'S. PROVINCIAAL NIEUWS Saneering van het Winkelbedrijf. Weg met het spulll Schoonmaak van de magazijnen !l Koopjes vanaf 1|2 centll Nergens anders te zien I Ziet onze etalage: Inventaris Opruiming I Hccrcnklecding naar maat Fa. ANTON HOLTGREFE No. 8. Zaterdag 25 Jan. '36. 59e Jrg. De dokter Hij is plotseling een beroemdheid geworden. Voor korten tijd kende niemand in den lande hein, dan hen in wier dienst hij zich dagelijks uitsloofde. Maar nu, na bijna 25 jaren zijn verheven roeping in dienst eener kleine gemeenschap vervuld te hebben, is zijn naam met zijn potret door alle kranten gegaan. Men heeft bem de eer bewezen, die hem toe kwam. Treffend was het hoe spon taan dat kleine Maasstadje Megen zijn dokter dank bracht. Meer echter heeft het ons getroffen hoe het jubilé van «den dokter van Megen», dat op zichzelf toch niet meer dan een plattelandsch ge beurtenis was. in het gansche land is bezongen. Men is tot de ont dekking gekomen dat er verborgen in de groote massa nog menschen leven, die door iets anders dan egoïsme gedreven worden in hun handelingen. Heel even is bij ons naar aan leiding van dit jubilé de gedachte opgekomen, dat de grootsche hulde aan den eenvoudigen dokter bereid hetzij gezegd met alle respect die wij voor de groote persoonlijk heid van dr. Baptist hebben toch eigenlijk een abnormaliteit is. Wat de dokter deed is toch eigenlijk niït meer dan zijn plicht jegens den evenmensch, christelijke plicht der naastenliefde, hetvoornaamste gebod voor den christen. De dokter van Megen heeft gedaan zooals wij feite lijk allen moesten doen leven voor den evenmensch. Hij heeft met het groote gebod «bemin Uwen naasten gelijk U zei vena, niet geschipperd zooals wij allen, hij heeft de volle consequentie getrokken en zijn christen zijn in het dagelijksche leven in practijk gebracht. De dokter van Megen is een haast legendarische figuur geworden, om dat hij geleefd en gewerkt heeft zooals zijn christelijke overtuiging hem dat oplegde. Bij alle voldoening, die ons ge schonken wordt door het feit dat temidden van veel lauwheid en half heid een Christen gevonden is, die geleefd kon hebbenin de catacomben van Rome, geeft het toch te denken, dat we een dergelijke persoonlijk heid tot een legendarische figuur moeten verheffen. Hij moest geen uitzondering zijn, doch wij dienden allen gelijk hij te handelen....... De wereld zou dan niet zoo zwaar gebukt gaan onder haar zonden van afgunst en egoïsme en er zou, on danks economische inzinkingen, geen gebrek geleden worden. Voor al de vragen vanhetoogen. blik geeft ons het voorbeeld van dezen dokter misschiende beste,de eenige oplossing 1 Ten slotte: Ware het zoo gek geweest als na de wereldschaak kampioen ook den kampioen der christelijke barmhartigheid met een lintje vereerd was? Er zijn wel mindere grootheden geridderd dan dezen dokter, die meer om zijn patiënten dacht dan om zichzelf! stig het voorstel wordt va9tge9teld treedt deze met den dag harer vast stelling in werking Nu i9 weliswaar in art 202 der gemeentewet de mogelijkheid geopend om in apoedeischende gevallen een strafverordening onmiddellijk na de vaststelling af te kondigen, maar naar de meening van B. en W. doet zich terzake allerminst een noodtoestand voor, welke dadelijk voorziening eischt, als in dit artikel wordt beoogd Ten overvloede herinneren B. en W den raad nog aan de bezwaren, welke op deugdelijken grond uit hoofde van strijd met de wet tegen een verordening als deze kunnen worden aangevoerd B. en W. advi seeren den raad het voorstel niet aan te nemen Een minderheid in het college kan met de aangevoerde argumenten niet instemmen en is met de commissie voor de strafverordingen van oordeel dat de totstandkoming van deze ver ordening van het algemeen belang, omdat de belangen zoowel van den middenstand al9 van de consumenten daardoor rullen worden gediend burgerbevolking te beschermen tegen luchtaanvallen. Overal langs de grens en in honderden andere plaatsen zijn Luchtwachtposten opgericht, die bij mobilisatie direct in functie treden om de nadering van vijandelijke vliegtuigen te signaleeren en daarmede terstond de geheele organisatie .van Luchtbescher mingsdiensten en de afweermiddelen in den lande in actie kunnen brengen. Alleen buitengewoon dienstplichtigen, dus o.a. zij die wegens broederdienst of door vrijloting niet in militairen dienst zijn geweest en die geen lid zijn van zqn. verboden vereenigingen, kunnen zich als vrijwilligers opgeven. De over eenkomst kan ieder jaar worden opge zegd. In vredestijd bestaan de verplich tingen alleen uit het bezoeken van de éénmaal, hoogstens tweemaal, per jaar op een Zaterdagmiddag te houden oefening. De voordeelen zijn dat men bij mobi lisatie nimmer naar de grens of elders gezonden kan worden, doch steeds in eigen gemeente kan blijven en bij zijn eigen familie wordt ingekwartierd. Men ontvangt dan vergoeding, kleeding en uitrusting en behoeft slechts 6 uur per dag in functie te zijn, zoodat men in At wat U noodig jriGU' lllllUUllLO* heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. met de filmvertooning, groote be langstelling. Groene Kruis. De vereeniging het Algemeene Groene Kruis houdt Dinsdag a.s. in haar Wijkgebouw de Jaarvergade ring, waarop de gewone verslagen zullen worden uitgebracht en de bestuursverkiezing zal plaats heb ben. Voor de agenda verwijzen wij naar de advertentie in het eerste blad. Jan Verhoeven's Kinderkoortje. Wij wijzen oudere op de in dit blad opgenomen advertentie betreffende aan gifte van meisjes voor het Kinderkoortje van Jan Verhoeven. Het is te verwachten dat er, na de zoo uitstekend geslaagde Muziek—avond van vorige week, nog meer belangstelling voor het koor zal zijn gekomen en wij geven ouders in overweging eens nadere inlichtingen over toetreding hunner kinderen in te winnen. Ook in den Waalwijkschen en Kaai9heuvelschen gemeenteraad is indertijd bij de algemeene beschou wingen over de begrooting de aan dacht gevestigd op het Bussumsche initiatief tot saneering van het win- kelbedrijf. De R.K. raadsfractie te Bussum had n.l een voorstel ingediend tot het instellen van een tijdelijk verbod voor het openen van nieuwe winkel zaken. Thans hebben B. W na uitvoerig onderzoek, rapport uitgebracht over dit voorstel, waartegen zij de volgende bezwaren opperen In het binden van de werking eener verordening aan een korten tijdsduur, schuilt dikwijls eenige willekeurigheid, en die willekeurigheid geeft bij een verordening als deze tot schrome lijke onbillijkheid aanleiding. Een noodverordéning als deze draagt een facultatief karakter Het zal moeilijk zijn een verorde ning als de voorgestelde te handha ven. Toepassing van het voornaamste middel, dat B. en W. ter handhaving eener strafverordening bezitten, de parate executie, zal hier niet wel mogelijk zijn Handhaving zal dan ook uifslui tend kunnen plaat9 hebben door middel van een strafproces, hetgeen in feite zal neerkomen op het instel len van één strafvervolging, voor zoover het althans zal gelukken de daarvoor vereischte elementen te verzamelen. Indien de verordening overeenkom- Waalwijk, 24 Jan. 1936. Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. Herbenoeming. Bij Kon. besluit zijn opnieuw be noemd met ingang van 19 Febr. 1936 tot burgemeester der gemeente Ooster hout F. M. A. J. Ridder de van der Schueren met ingang van 12 Febr. 1936 tot burgemeester der gemeente Waalwijk E. C. J. Moonen. Ontuanger Dir. Belastingen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe belastingen enz-, A. J. Sonnevylle, ver plaatst van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam naar de inspectie der directe belastingen te Waalwijk. Benoeming. Z. H. Ex de Bisschop van's Bosch heeft benoemd tot adviseur van de afd. Waalwijk van den Ned. R K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten, kapelaan W F. A. M. Völker van de parochie St Jan. R.K. Onderwijzersbond. Maandag vergaderden de leden van de afdeeling Waalwijk Heusden van den R.K. Onderwijzersbond in Hotel Verwiel onder voorzitterschap van den heer Froklage alhier. Door den voorzitter werd een korte Nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij de leden aanspoorde tot tevredenheid, ondanks de steeds zwaardere aderlatin gen, die de onderwijzers hebben te ondergaan. Bij de bestuursverkiezing werd mej. v. Delft in haar functie herkozen, terwijl in de plaats van het aftredende bestuurs lid, den heer Broos, die niet meer als zoodanig in aanmerking wenschte te komen, de heer J. Nollen uit Raams donk werd gekozen. Vervolgens werden uitgebracht de jaarverslagen van secretaris en penning meester, die onder dank werden goed gekeurd, nadat door een tweetal leden de bescheiden van den penningmeester waren onderzocht. De heer Froklage bracht verslag uit van de buitengewone K.O.V.-vergadering en wees daarbij met klem op het nut der organisatie en de voordeelen, die door haar reeds voor haar leden in den tijd van haar bestaan waren verkregen en verdedigd. De voorzitter kon mededeelen dat het bijna zeker is, dat de >Onderwijsdag» in Den Bosch dezen zomer gehouden zal worden. Een circulaire omtrent goed spreek onderwijs lokte een vruchtbare discussie uit, terwijl bij de rondvraag enkele belangrijke zaken werden behandeld. Nog maar een paar dagen tot het eind van de maand, dus haast Uü Als de gulden op een dubbeltje stond, waren de prijzen nog te goedkoop, daarom grijpt Uw kans; als we leeg verkocht zijn, is Uw kans voorbij en verschillende artikelen hebben we al niet meer op magazijn. v.h. BI ER LAAG H—VAN DER HEIJDEN, „DE GROOTE IJZERHANDEL" WAALWIJ K. HOEK RAADHUISPLEIN. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Luchtwacht. Reeds tal van jaren bestaat ook in Waalwijk een Luchtwachtpost, doch de getalsterkte en de ambitie waren de laatste jaren dermate achteruit gegaan dat een reorganisatie en aanvulling nood zakelijk was. Tot dit doel werd Woensdagavond ten gemeentehuize een bijeenkomst ge houden, waarop door den W.E.Gestr. heer Woltman, reserve-officier, een uit eenzetting werd gegeven van het doel en de werkwijze van den Luchtwachtdienst. Een 20-tal belangstellenden was aan wezig, w.o. ook burgemeester Moonen en het hoofd van den plaatseliiken Luchtbeschermingsdienst de heer v. Vliet. Doel van den Luchtwachtdienst is de den overigen tijd zijn eigen zaken kan waarnemen. Na deze uiteenzettingen had nog eenige gedachtenwisseling plaats, waaruit bleek dat de plaats waar in deze gemeente de oefeningen werden gehouden voor vele vroeger ingeschrevenen een aanleiding was geweest niet meer naar de oefe ning te komen. Er zal een andere ge schikte uitkijkpost worden gezocht. De vroegere ingeschrevenen, waarvan er slechts een paar aanwezig waren, zullen alsnog worden gevraagd zich weer op te geven en verder gaven bijna alle aanwezigen die daarvoor in aan merking konden komen zich als vrij- willigen op, zoodat de plaatselijke Luchtwachtpost, die 22 man en 3 reserves kan tellen, thans wel weer op sterkte zal zijn. R.K. Vrouwenbond. Op Donderdag 30 Januari 's avonds om half acht vergadering van de leden van den R.K. Vrouwenbond in de zaal van den R.K. Werkliedenbond zal door de tooneelclub worden voorgedragen het blijspel «Mevrouw Kwikstaart Albedil». Voor het blijspel zal door 8 kinderen een leuk stuk worden voorgedragen «Een dansje door Japanneesjes». Een zeer fijn stukje met zang en dans. De vergadering is toegankelijk voor alle leden van den R.K. Vrouwenbond op vertoon van hun oude kaart 1935. Op Woensdag 19 Februari a.s. zal er voor de leden van den R.K. Vrou wenbond weer een avond gegeven wor den, waar als spreker zal optreden de Z.Eerw. Pater H. Rothoff. De dames gymnastiekvereeniging «Orova» zal dien avond ook enkele mooie nummers geven. Speldjesdag. Op Zaterdag 25 en Zondag 26 Januari zullen speldjes verkocht worden voor »Stichting Moederheil» Ginneken Breda. Gouden Bruiloft. Naar wij vernemen zal het echtpaar J. W. Roelofs de Rooij aan 't West- einde alhier op 25 Februari a.s. zijn gouden bruiloft vieren. Er heeft zich reeds een buurtcomité gevormd om dit feit op passende wijze door de buurtgenooten te doen vieren. Fancy fair te Besoijen. Naar wij vernemen zal de R.K. Voet- balvereeniging »W.V.B.» tev.m. Besoijen een fancy-fair organiseeren in de R.K. Jongensschool. De dames van de Missie- naaikring zullen daaraan hun medewer king verleenen. Wit-Gele Kruis. Wij herinneren nog even aan de algemeene vergadering van het Wit- Gele Kruis, die Maandagavond in de Gildenbond gehouden zal worden. Naar wij hoorden bestaat er voor deze vergadering in verband met de rede van pastoor Heezemans en Cursus—lezing. A.s. Maandag ten half acht gaat de 3e lezing voor de leden van dtf R-K. Werklieden— en Vakvereeniging in het St. Clemens patronaat. De heer P. Coppens zal spreken over »Zedelüke volksverheffing en stoffelijke welvaart». GROOTE SCHOENFABRIEK TE DRUNEN? In verschillende bladen circuleerde deze week een bericht als zouden er in Drunen plannen bestaan om door com binatie van enkele bedrijven te komen tot de oprichting eener groote schoen fabriek. Het plan zou zelfs al vasten vorm hebben aangenomen, doch de stichters zouden vooralsnog onbekend wenschen te blijven. Wij hebben getracht een bevestiging van dit bericht te verkrijgen en daarbij kwam ons ter oore, dat inderdaad een kapitaal-krachtige zaak te Drunen een groot bedrijf wil stichten en dat deze kwestie waarschijnlijk binnen drie maanden haar beslag zou krijgen. Daar wij deze mededeeling echter niet uit officieele bron verkregen, ma ken wij er slechts onder voorbehoud melding van. Mochten de geruchten inderdaad een grond van waarheid bevatten, en zou het plan doorgang vinden, dan zou dit voor Drunen, waar nu al kort na el kaar twee fabrieken, n.l. ,,de Favoriet en de fa. Pelders, zijn stopgezet, een heugelijk feit zijn. DRUNEN. De Jonge Wacht gaat hier goed vooruit, than9 i9 'n nieuwe, zesde groep gevormd, onder leiding van H. Brok. Zij telt 10 leden. De handboogsehutterij St. Aloysius besloot haar teeravond te houden op Donderdag 30 Januari Verschillende nieuwe leden werden aangenomen en besloten is de schiet baan grondig te doen verbeteren. Het is bekend, hoe door de landeigenaren van Drunen, onder leiding van den N C.B geprotesteerd is omtrent het heerlijk jachtrecht, der vroegere Heerlijkheid Drunen. De diverse landeigenaren moesten voor dit rechtsgeding f 0.75 per H.A storten bij den N C B. ter dekking van de te maken ko9ten. Het beroep werd, op aanraden van mr van Besouw uit Den Bosch, niet doorgezet en men ging accoord met de gevallen beslissing. Toch had men iets bereik, want het recht is met f150 per H.A. ver minderd plus een rente van 10 pet over de afgeloopen 11 jaren, wat ongeveer f2 50 per H.A maakt) Omtrent deze kwestie vernemen we thans nader dat diverse land eigenaren hun geld hebben overge dragen aan den N.C B.. zooals dit Er zijn er echter, die nog niet het verschuldigde bedrag hebben betaald en alzoo profiteeren van de behaalde voordeelen op kosten van een ander. Door het bestuur van den N.C B. is thans besloten, diegenen, die nog niet betaald hebben, daarvoor tot 31 Januari a.s. in de gelegenheid te stellen. Na dien datum zal nog op een nader te bepalen dag een vergade ring belegd worden voor de land eigenaren, waarbij dan alles nader zal worden uiteengezet. Op die ver gadering zullen dan ook die land eigenaren publiek bekend gemaakt worden, die niet betaalden en thans voordeelen genieten op kosten va» een ander. Het resultaat, dat bereikt werd was niet het verwachte en gewenschte re sultaat, maar toch is er iets van terecht gekomen, en daarom is het ook billijk, dat iedereen die voordeelen daarvan geniet, zijn aandeel draagt in de ge maakte onkosten. D.v.N. VLIJMEN. Dinsdag is te Vlijmen de oudste inwoner der gemeente in den ouderdom van bijna 96 jaren overleden, de heer Piet Pulten. die als een eerzaam en medelevend bur german bekend stond, HERPT. De handboogsehutterij .Ons Genoegen" gevestigd in het cafe .de Ploeg" van Th. van Horen, hield hare gewone jaarlijksche verga dering welke geleid werd door den heer Piet Fitters, die allen een harte lijk welkom toeriep. De heer G. P. A. de Wilt verzorgde de notulen en het jaarverslag welke werden goedgekeurd, evenals de re kening over 1935 welke sloot met een batig saldo. Het bestuur werd voor het loopende jaar een crediet verleend. De heer J. van Vrede werd be noemd tot eerelid. De handboogschutterij is gewoon iedere winter voor hare leden en honoraire leden een uitvoering te ge ven. Dit jaar had men de filmafdeeling van het Centraal Bureau van de Katholieke Sociale Actie uit Leiden in den arm genomen, die enkele komische tilms op het doek bracht. De hoofdschotel van deze avond was de film .Hoe ik mijn kind ge dood beb" een film die verwerkt is naar een werk van Pierre L. Ermite. Onder de vele belangstellenden was ook de ZeerEerw. Heer W. Timmermans, pastoor der parochie. - De Coöp. Zuivelfabriek .St. Isidoris" alhier heeft in het afgeloo pen jaar bij de vanwege den Brab. Zuivelbond gehouden 14 daag9che boterkeuring een diploma behaald, en wel op de tweede plaats. Vanwege de Zuivelexport van den Brab. Zui velbond, werd een premie toegekend. Wel een 9ucces voor den directeur, de heer G. Boswerger. CAPELLE. Donderdagavond 23 Januari sprak Ds, J. R. Cuperus een gedachtenisrede uit, in de Ned. Herv. Kerk te 's Grevelduin Capelle, ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan der Ned. Herv. Meisjesvereeniging op G.G.: .Bidt en Werkt" te sGre- velduin—Capelle. Deze vergadering werd geopend met het laten zingen van Ps. 22 12, waarna het een en- twintigste hoofdstuk uit het boek .Ezechiël" werd voorgelezen, en Z.Eerw. voorging in gebed. In een kort voorwoord memoreerde spreker dat, wanneer we hier bijeen waren om het 10 jarig bestaan der Meisjesvereeniging te herdenken, in de eerste plaats dank ons hart moest vervullen, dank jegens God wanneer we zien hoe in verschillende andere landen van Europa het Chris telijke Vereenigingsleven onderdrukt wordt Vervolgens werd door de aanwezigen gezongen Ps. 24 12 en 3, en werd gecollecteerd voor het Ziekenhuisfonds en voor de kerk. D9. Cuperus bepaalde zijn gehoor bij Ezech. 2127 .Ik zal die kroon, omgekeerd stellen; ja, zij zal niet zijn, tot hij kome, die daartoe recht heeft en wien ik dat geven zal". WASPIK. Op Zaterdag 25 en Zondag 26 Januari en op Zaterdag 1, Zondag 2 en Maandag 3 Februari a.s. zal in het café van den heer Cbr. v. Dongen, door de kaartvereeniging .De Waspiksche Rikker9" een groot nationaal rikconcours worden gehou- den, waarvoor verschillende geld prijzen beschikbaar zijn gesteld. Loop der bevolking over het jaar 1936 Aantal inwoners op 1 Jan. 1935: Vermeerderd door: 1802 m. 1605 vr. totaal 3407 Geboorte 33 m. 31 vr. totaal 64 Vestiging 30 m. 44 vr. totaal 74 Totale vermeerdering: 63 m. 75 vr. totaal 138 Overlijden 20 m. 13 vr. totaal 33 Vertrek 83 m. 93 vr. totaal 176 Totaal 103 m. 106 vr. totaal 209 Bevolking 1 Jan. 1936: 1762 m. 1574 vr. totaal 3336. Voltrokken huwelijken23. Levensloos aangegeven: 2. De arbeider T. had 't ongeluk een stuk koolasch op zijn voet te

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9