Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE RECHT E ERSTE BLAD. E 1INNENLAND. FEUILLETON „DQORD BRABAIIO" BUITENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. I ten hjMMER 9. WOENSDAG 29 JANUARI 1936. o»e j/v/iavjAiwi. gen gen Per. Joon m. 'ika i H. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zyn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Oververmoeidheid bij bestuurders van motorrijtuigen. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hei wetsontwerp, houdende bepalingen beirtffcnde bei tegengaan van overveimoeidbtid van bestuurders van motorrijtuigen, wordt het volgende ontleend: De inJiening van dit wetsontwerp vond bij het atdeelingsonderzoek al gemeene instemming. Eenige leden meenden, dat uiteen oogpunt van verkeersveiligheid niet met dit ontwerp kan worden volstaan, en gaven als hun meening te kennen, dat te weinig toezicht wordt uiige oefend op de vele verkeersovertre dingen. Uitbreiding van het korps ambtenaren, dat daarop toezicht houdt, achtten zij daarom noodig. Voorts werd gevraagd, of het geen aanbeveling zou verdienen, het wets ontwerp au te breiden tot het tegen gaan van het besturen van motorrij. tuigen door personen, die onvoldoende slaap genoten hebben. Eenige leden zouden gaarne ver. nemen, of ook voor geneesheeren, die zelf chauffeeren, een regeling zal worden vasigesteld. Dit achtten zij niet wel mogelijk. Sommige leden drongen er op aan, van de mogelijkheid om voor alle groepen van chauffeurs, althans be- roepschauffeurs, een rijiijdregeling vast te stellen, een ruim gebruik te maken, zulks ten einde deloyale concurrentie in het automobielbedrijf tegen te gaan. Enkele leden betoogden, dat het wenschelijk is, naast den werkgever, ook den arbeider bij overtreding uitdrukkelijk strafbaar te stellen, ten einde hem daardoor een prikkel te verschaffen om zelf aan de handhaving der wet mede te werken. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 3. 't Was eenvoudig gezegd, maar., ofschoon Virginia zijn zaak wel meer speciaal bepleit zou willen zien, was zij toch vrouw genoeg, om te weten, dat de flikkering in zijn oogen en dé bevende hand, die op de hare rustte, een beter bewijs was dan eenig plei dooi. Zij zat een moment heel stil, terwijl Jackson zijn hart kon hooren bonzen. Tot op dezen dag, kan bij zich iedere fijne lijn van het mooie meis jesgezicht, dat zoo dicht bij het zijne was, herinneren. Eindelijk hief Vir ginia het hoofd op en keek hem vast aan. Jackson wist het antwoord al, voor zij sprak. Natuurlijk wil ik dat Jack, flui sterde zij. Toen voegde zij er aan toe met een lachje, dal veel op 'n snik leek: Of je er door komt of niet. Een oogenblik later hoorde Jackson 't meisje in zijn armen een paar maal haar adem inhouden. Toen begon ze zacht te schreien, het hoofd op zijn schouder. Zij gedachten gingen uit naar haar broer. Wat had zij Koningin en Prinses naar Tirol. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses, op 31 Januari e k. voor eenigen tijd naar het buitenland te gaan. Voorloopig zal Hare Majesteit zich begeven naar Tirol, waar de prinses hoopt de wintersport te kun nen beoefenen. Maatregelen tegen weerkorpsen. Bij het afdeelingsonderzoek heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot het treffen van maatregelen tegen weerkorpsen vrijwel algemeen toege juicht. Door vele leden werd hierbij ge dacht aan den N.S.B. Andere leden twijfelden aan bepaalde organisaties der S U.A P. Dat tengevolge van het stelsel van het wetsontwerp, ook organisaties als de burgerwacht en de bijzondere vrijwillige landsiorm aan wettelijk loezicht zullen worden onderworpen, hadden verscheidene leden met inge nomenheid geconstateerd. Voorzoover deze organisaties voldoen aan alle voorwaarden, die met het oog op haar betrouwbaarheid gesteld moeten worden, zullen zij kunnen worden toegelaten. Het telexnet van het A.N.P. Binnenkort zal het werkelijkheid zijn. Dan zullen in de kantoren van vrijwel alle Nederlandsche dagbladen TelcX'oestellen staan. In het centrum van dit toestellen, net, ergens in het kantoor van het Algemeen Nederlandsch Persbureau, zit de *iypisten seint Alle op het net aangesloten ma chines schrijven denzelfden tekst, die door dezen typist van het A.N.P. wordt getikt: vlug, nauwkeurig, dag en nacht door Letter na letter, regel na regel worden op papier gebrachtin Gro ningen en Middelburg, in Maastricht en Haarlem, in Deventer en overal waar de corre9pondeerende machine is opgesteld. Als door een tooverhand geschreven verschijnen tegelijk, in pl.m zeventig plaatsen, dezelfde letters, rijen zich tot zinnen, op hetzelfde uur en in hetzelfde tempo, dat den ANP typist Lieveling, riep bij ontzet, wat is er? Toe vertel het me. Niets, antwoordde zij. Heeft Llovd Toen richtte Virginia zich op en verborg haar blozend gezicht in de handen. Natuurlijk niet, domoor, flui sterde ze. 't ïs omdat ik zoo gelukkig ben. Na 'n poosje streek zij haar haren glad en merkte op, dat 't hoog tijd werd, dat Jackson zich weer behoor lijk zou gedragen en verstandig zijn. Ze bleven geruimen tijd hand in hand zitten, te gelukkig om te spre ken; droomend van het leven, waar van zij, nu te samen, zooveel heer lijke en schoone verwachtingen had den, toen een voetstap hun droomen verstoorde en zij het booze gezicht van Lloyd Fairfax voor zich zagen Bij hun merkbare verwarring ver anderde de kwade uitdrukking in een grijns. Lloyd slenterde naar hen toe, de handen in de zakken. Net een schilderij, hoonde hij. Verstoord geluk! Lloyd, riep Virginia, na 'n oogen blik van pijnlijke verwondering, Fe liciteer je ons niet? Je hebt ons wer kelijk betrapt, voegde zij er lachend aan toe. O ja, zei hij, ik wenscli jullie alle bei geluk, en op zijn gezicht kwam weer dezelfde onaangename uitdruk king. Ik veronderstel, dat ik nu vriendschap zal moeten sluiten met de keukenmeid of zoo, dat ik ten minste iemand heb om mee te spre ken. Arme stakkerd, antwoordde Vir ginia, ik zal je heusch niet vcrwaar- loozen. Heb ik dat ooit gedaan? voör zijn klavierspel wordt opgelegd Ziehier een speciale toepassing van machines voor den Telexdienst op groote schaal ten behoeve van de Nederlandsche dagbladpers. Het A.N.P. kriigtzoowel in zijn hoofdkantoor op de Heerengracht te Amsterdam als in zijn bijkantoor te 's Gravenhagen zendpunten, van waar uit alle machines in den lande centraal kunnen worden bediend. Het netwerk is opgebouwd met behulp van telefoon lijnen, welke waar noodig, van de groote kabelroutes naar de plaatsen van aansluiting worden vertakt en waarop aldaar gevestigde couranten- bureaux met behulp van een dubbel- ader uit het locale telefoonnet alle parallel kunnen worden aangesloten. Eik blad dat zich daarvoor aanmeldt, kan "direct door opstelling van een Telexinstallatie en den aanleg van een locaal lijntje worden ingeschakeld. Zoowel voor het zenden door Amster dam en 's Gravenhage, al9 voor het ontvangen van alle dagbladen wordt gebruik gemaakt van de normale Telexapparatuur zooals vanzelf spreekt met toepassing van automatische zenders op de centrale punten, omdat de transmissiesnelheid zóó hoog is, dat er geen typisten zijn, die haar VERZEKER U BIJ DE langen tijd aan één stuk kunnen be naderen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de Telexdienst in Nederland geopend werd. Dit geschiedde in Augustus 1933. Nederland was het eerste land op het Europeesch con tinent, dat dezen nieuwen verkeers- vorm, waarbij men elkaar, van huis lot buis, brieven over telefoonlijnen kan schrijven, invoerde. Engeland was voorgegaan; Duuschland, Zwitserland en België volgden en thans wordt er in de verschillende landen hard ge werkt om den nieuwen diensttak ook in te voeren of hem te vervolmaken. De naam, .Telex*, atgeleid van .Teleprinter-Exchange", weid van den Britschen dienst overgenomen. Welk een vooruitgang voor het persverkeer op de bestaande pakjes diensten en Ook op telegraaf, leletoon en zakelijken omroep, de tot nu toe in gebruik zijnde verkeersdiensten, welke voor het rappe en jachtige dagbladbedrijf toch in tal van gevallen te kort scholen op het laatste oogen blik ontvangen pakjes hais over kop uitzoeken en opmaken, beperkte open- stellingsuren van telegraat en teleioon in kleinere plaatsen, vroege sluitings tijd van den zakelijken omroep, enz. Thans 24 uur service en tempol Eén druk op de knop in het bureau van het A.N.P., een waarschuwsein ter plaatse van opneming, en alle machines starten om met een snelheid van 428 letters per minuut 't nieuws te ontvangen en op te schrijven. Met de inrichting van het A.N.P. net is een dienst bereikt, die in het buitenland moeilijk zijn weerga kan vinden. Dag en nacht zal de verre schrijver ook bij kleine bladen paraat staan. Men kan gerust zeggen, dat hierdoor de nieuwsvoorziening in Nederland op het hoogste peil ge bracht is, dat de hedendaagsche techniek kan bieden. Een prachtig succes voor A.N.P. en P.T.T. Zoo ver ik weet, ben je nog nooit eerder in deze omstandigheden geweest, was Lloyd's bescheid, maar eens moest hel zoover komen. Hij gaf Jackson een hand en sprak: Nou 'l zelfde gewenscht! Daarna wendde hij zich tot Virginia A pro pos, Gene, ik zou Jack graag even spreken. Wil je ons een oogenblik al leen laten? Virginia staarde hem verbaasd aan, draaide zich toen om en liep lang zaam weg. Er hing een stilte nadat zij heengegaan was. Jackson stond kalm te wachten tot Lloyd zou beginnen te spreken, terwijl hij zich afvroeg waar om de scherpe, zwarte oogen hem nooit recht schenen aan te zien. Lloyd had zijn uiterlijk niet mee; zijn slanke, loome gestalte, het paffe rig bleeke gezicht met de donkere krin gen onder de oogen, spraken heel duidelijk van een losbandig, doelloos leven, wat ook sterk uitkwam in Lloyd's weeke kin en neerhangende mond. Maar hij was Virginia's broei en Lloyd verbrak eindelijk de benauw de stilte. Luister eens, Jackson, begon hij, ik heb moeilijkheden, ik kan 't je ook wel eerlijk zeggen, voegde hij er met een soort grijns aan toe, omdat Gene 'l je misschien zelf wel vertellen zal, maar ik zou 't niet hebben gedaan, als mijn ontdekking van vanmorgen de situatie niet veranderd had. Ik heb me nooit verbeeld dat je een vriend van me was maar nu je familie wordt, verandert dat de zaak. Lloyd wachtte en Jackson ant woordde hem vriendelijk, hoewel 't hem wat moeite kostte Wat is er? Nu, het komt hierop neer dat ik Roosevelt's veto. President Roosevelt heeft volkomen onverwacht zijn veto uitgesproken over de bonus-wet, die door het Congres was aangenomen. Ook vorig jaar sprak Roosevelt dit veto reeds uit. Thans heeft echter ook de Senaat de Bonus-wet aangenomen waar door het veto krachteloos wordt. Mijnwerkersstaking in Engeland voorkomen. De Britsche mijnwerkers hebben de nieuwe voorstellen van de mijn eigenaren aanvaard, waardoor de dreigende mijnwerkersstaking is voorkomen. Bij de stemming verklaarden 36U.UU0 arbeiders zich vóór en 112.000 tegen de voorstellen, terwijl 34,0UÜ mijnwerkers blanco stemden. Liberale herleving in Griekenland. In Griekenland zijn Zondag ver kiezingen voor het parlement ge houden en daarbij zijn de liberalen, die onder leiding van den vroegeren republikeinschen rebel Yenizelos, als overwinnaar uit de bus gekomen. Wel hebben zij nog niet de volstrekte meerderheid, doch zij zijn verreweg de sterkste partij geworden. De onrust in Egypte. In Egypte blijft het voortdurend onrustig en er zijn uitgebreide mi litaire maatregelen genomen ter voorkoming van binnenlandsche onlusten. De vorming van een coalitie kabinet stuif op groote moei lijkheden. De wrijving in het Oosten. In het verre Oosten blijft de span ning aan de grenzen van Mand— sjoekwo toenemen. De activiteit van Buiten-Mongoliën tegen de nieuwe staat wordt aan de Moskousche stokerij verweten. De roode actie in Spanje. In de Spaanscbe kazernes wordt op aanwijzing van Moskou Üv^" rig communistische propaganda gevoerd, waarbij soldaten en ma trozen worden aangespoord tot muiterij en tot het vormen van cellen. Nieuwe Grondwet in de Ver. Staten Als uitvloeisel van de aan het einde van dit jaar te houden ver kiezingen voor het presidentschap wat geld noodig heb. En je toelage dan? Lloyd werd plotseling kwaad. Dat ongelukkige beetje, dat mijn vader na liet, is nog niet eens voldoende voor een neger en je vader wil ine geen voorschot meer geven. Ik weet waar achtig niet waarom, 't kost hem toch niets Wel, antwoordde Jackson ge duldig, hij is alleen maar beheerder en moet Colonel Fairfax's wenschen uitvoeren. O, dat heb ik herhaaldelijk van rechter Kent gehoord en nog veel meer. De kwestie is; wil jij mij vijf tig dollar leenen? Vijftig dollar? lachte Jack. Nu vooruit, wil je ze me leenen? Jackson aarzelde, besloot toen de waarheid te zeggen, hoewel hij nog jong genoeg was, om er zich wat ver nederd door te voelen. Beste Lloyd, ik bezit geen dollar! Lloyd's hoofd ging van verbazing met een ruk overeind en toen kwam er een argwanende uitdrukking in zijn oogen. Ik geloof je niet, riep hij onbe schaamd. Jackson kon nauwelijks gelooven, dat hij goed verstaan had. Toen scho ten zijn oogen vuur en hij kwam een stap naderbij. Wat bedoel je? vroeg hij be- heerscht, maar Virginia had haar hroer's woorden verstaan, en kwam nu snel nader. Lloyd, beste Lloyd, hijgde zij, Wat is er? Toe Lloyd, en. ze legde haar hand op zijn arm. Hij schudde die af, trad achteruit. Virginia, die in haar ongerustheid nauwelijks wist, wat ze deed, kwam dichter bij Jackson en schoof haar arm door den zijne. In orde, beet Lloyd haar toe. Kies zijn partij maar, jullie kunnen voor mijn part allebei naar den duivel loopen, en een oogenblik later waren Jack en Virgina alleen. Jack. O, Jack, snikte ze. Wees niet hard voor hem, probeer hem te begrijpen. Hij is het eenige familielid dot ik nog heb en ik houd van hem. Hij is niet zooals hij lijkt. Toen we kinderen waren, was hij altijd liet voor me en hij is heusch groot moedig, maar hij is jong en ik denk dat hij te veel drinkt. Wil je probee- ren om ook van hem te houden en Jack, lieve Jack wil je ook probee- rcn hem te helpen? Jackson nam haar in zijn armen en keek in de vochtige oogen. Teeder kuste hij haar. Ik geef je mijn woord, dat ik t doen zal, zei hij. HOOFDSTUK II. SCHADUW. Rechter Kent was dien dag op lunchtijd thuis. Hij zat alleen aan ta fel, want Jackson was bij Virginia. De oude heer wist waar Jackson was en waarom, en hij verheugde zich in 't voorteeken, maar toch richtten zich zijn oogen telkens naar zijn zoon's leegen stoel, om ze dan weer snel af te wenden. (Wordt vervolgd). 1. NV De Echo van het Zuiden, TVaalwijksclie en Langstraatsehe Courant* NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREEREN DE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1