SPRANG-CAPELLE. PLAATSELIJKE BERICHTEN In .ien deze grondwet inderdaad een feit wordt, zouden de regeerings- autoriteiten een duidelijke controle hebben over het economische leven des lands en zou aan het hoog gerechtshof de macht worden ont nomen, om regeeringsinstellingen als b.v. de »New Deal» onwettig te verklaren. Waar Koning George komt te rusten. Koning George's laatste rustplaats in de St. Joriskapel te Windsor is een kleine kapel onder die ter her innering aan prins Albert, waar hij gaarne de godsdienstoefening mocht bijwonen. Eenige jaren geleden had nu wijlen de Koning den wensch uitgesproken, dat de koninklijke grafkelder niet slechts bergplaats, maar ook plaats van godsdienst oefening zou worden. Er is een altaar geplaatst met kruis en kandelabers en in dezen hoek, tegenover het altaar, zal George V begraven word» n. Om hem heen rusien ae anaere Koningen en ko ninginnen nit het huis Hannover. Als zij op Windsor Castle ver toefden, plachten de Koning en de Koningin steeds een bezoek te bren gen aan deze kapel in den grafkelaer, waar zij vaak eenigen tijd naast elkander in gebed verzonken bleven. Bij den lijkdienst in de St. Joris kapel wordt de kist geplaatst op een baar, die voorzien is van wieltjes. Na een inleidenden dienst van den aartsbisschop vanCanterbury zal de baar wegzakken naar den doorgang tot de koninklijke grafkelder. Als de kist aan het gezicht van de rouw dragers onttrokken is, zal de aarts bisschop zijn dienst voortzetten. Na den di nst rijden vier brandwachts van Windsor Castle de baar naar de kapel, die bestemd is tot 's Konings laatste rustplaats. Kort voor zijn dood moet koning Georgeden wensch te kennen gegeven hebben buiten de kapel begraven te worden op het fraaie kerkhof in het park, naast het mausoleum voor Prins Albert, waar ook p inses Victoria begraven is. Het is mogelijk dat later zijn stoffelijk overschot daarheen zal worden overgebracht. Michael. Dan schei ik er uit met praten. Aan de orde De raad der gemeente Sprang Capelie vergaderde Maandagavond ten raadhuize onder voorzitterschap van buigerncester Smit. Secretaris is de heer v. d. Berg. Alwczig de hecren de Bas en Mid delkoop. Nieu wjaarsrede. De voorzitter houdt de volgende Nieuwjaarsrede: in deze eerste vergadering van het jaar 1936 wil ik, evenals voiig jaai, een kort overzicht geven van den toestand der gemeente en U een terugoiik doen staan op het voorbij gegane jaar. Alvorens ik daartoe overga, moge ik U eerst mijn vriendelijkcn dank betuigen voor de goede wenschen, die gij mij bij de wisseling des jaars hebt doen toekomen en U weder- keerig een gezegend jaar toewenschen voor Uw persoon, gezin en arbeid. Helaas moet worden geconstateerd, dat de wensch, welke ik bij den aan vang van het jaar uitsprak in Uw vergadering, n.l. dat aau het einde des jaars zou blijken, dat dit jaar meer welvaart bracht aan de ingeze tenen, niet in vervuiling is gegaan en dat van eenigen vooruitgang op econo misch gebied nog geen sprake is. Gij zult het met mij eens zijn, dat, waar de knapste economen der we reld, volgens hun eigen Verklaring, al tastend en zoekend een wegtrach. ten te vinden, het niet de taak is van kleine gemeenteraden om zich met beschouwingen dienaangaande bezig ot onledig te houden. Evenmin acht ik het mijn taak erop aan te dringen en te trachten invloed uit te oefenen op de werk gevers onzer gemeente, dat zij toch uitsluitend werkloozen uit eigen ge meeiite zouden plaatsen en laten voorgaan, aangezien ik meen, dat het niet de taak is yan overheidspersonen om, bij al de ellende, welke daarvan reeds werd ondervonden in de ver houding tusschen de verschillende landen, daarnaast ook nog een soort gemeentelijke autarkie in het leven te roepen. Naar mijn bescheiden mee ning moet een onderlinge strijd tus schen de verschillende gemeenten met opzicht tot deze questie vermeden worden. Kon ik het vorig jaar met voldoe ning melding maken, dat het aantal 9teuntrekkenden over 1934 gemiddeld 62 bedroeg, over 1935 is dit cijfer veel ongunstiger. Hun aantal is n.l. met gemiddeld 31 toegenomen, zoodat in 1935 ge middeld 93 werkloozen gesteund moesten worden. Aan steungelden werd daardoor uitbetaald een bedrag van f 33346 47 tegen f 16414 03 in 1934. Hierbij dient echter rekening te worden gehouden met het feit, dat in 1935 veel minder aan werkver schaffi ig werd uitbetaald dan in 1934. daar m 1934 daarvoor werd ui gegeven f 15468 86 tegen slechts f 4048 97 in 1935. In totaal werd dus aan steun en werkverschaffi ig in 1935 uitbetaald f 37395 44 tegen f 31882 89 in 1934 De subsidie aan de werktoozenkassen bedroeg bovendien f 5320, Van deze f 37395 44 wordt aan subsidie van het Kijk ontvangen pl m f 26 000, voor werkloozensteun en pl m. f3100,— voor werkverschaffing, in totaal du9 pl m f29000. zoodat voor rekening der gemeente bleef een bedrag van pl.m f 8000. en f 5320.— subsidie werkloozen kas is f 13320, In het jaar 1935 vertrokken uit onze gemeente 134 personen. Door overlijden verminderde het aantal inwoner9 met 51. in totaal een ver mindering van 185 personen. Daartegenover staat een vermeer dering door vestiging in de gemeente van 118 personen en door geboorte van 97 personen, in totaal 215, NIEUWJAARSREDE. SALARISVERLAGING. De aanwas der bevolking bedroeg dus 30 personen, zoodat op 31 De cember 1935 onze gemeente een in woneraantal had van 5061 zielen. Trouwlustigen kwamen veel minder voor als in 1934. daar dit jaar slechts 31 huwelijken werden voltrokken tegen 48 in 1934 Of dit zijn oorzaak vond in gebrek aan liefde of aan geld laat ik in het midden. Het i9 voorts niet alleen de ver melding waard dat voor 1936 een sluitende begrooting werd verkregen, tevens mag met genoegen geconsta- teerd worden dat het uiigestooten be drag, dat voor 1933 geraamd was op f 23000 geheel is weggewerkt, ja, dat zelfs nog een, zij het klein, voor deelig saldo over dien dienst werd verkregen Nog mag een lichtpunt niet onver- meld blijven, dit voor het geval dat iemand Uwer geneigd zou zijn den toestand der gemeente al te pessi mistisch in te zien, dat n.l ondanks de heerschende malaise en ondanks de meerdere uitgaven aan werkloo zensteun, de schuldenlast der gemeente verminderde met f 23251 97 De schuld der Gemeente bedroeg aai het einde van 1935 t 669470,18 tegen f 692722 15 op 1 Januari van het jaar 1935 Per hoofd der bevolking verminderde dus de schuld van f 137.77 tot f 132.31 Het b drag der schuld is te splitsen in f 252200,aan improductieve en f 417270.18 aan productieve schuld. Kesumeerend mag dus worden ge zegd, dat onze gemeente, wat haar fi .ancieelen toestand betreft, niet is achteruitgegaan, integendeel nog voor uit, alhoewel het groot aantal werk loozen en de daaraan verbonden uitgaven een stimulans zijn om de noodige waakzaamheid te blijven be trachten. Niettegenstaande in het afgeloopen jaar gebleken is, dat de woorden, in mijn installatierede uitgesproken, n.l. dat er wel eens zaken aan de orde konden komen, waarin wij grondig van meening zouden verschillen, be waarheid werden, kan ik toch ook met vreugde opmerken, dat de af spraak, om ieders meening te eer biedigen en zaken van personen te scheiden, vrijwel ten volle is nage- komen. Laat, herhaal ik nogmaals, ondanks mogelijk verschil van inzicht, de goede verstandhouding steeds ge- handhaafd blijven. Ook in het college van Burgemeester en Wethouders werd geen wanklank gehoord met betrekking tot de onderlinge verhou ding. En tenslotte het voornaamste: moge de Almachtige God in gun9t op on9, op onze gemeente en op onzen arbeid neerzien en ons in onze taak bekwamen en geven dat aan het einde van 1936 stof tot danken te over zal zijn. 1. Ingekomen stukken. Hieronder zijn berichten van aan neming van benoemingen en besluit van Ged. Staten tot verdaging der beslissing over de begrooting en verzoeken om vergoedingen ex ait. 1U1 der L.O.wet. De wijziging der algemeene politie verordening is door Ged. Stalen teruggezonden met verzoek om enkele redactioneele veranderingen. De heer Michael vraagt wat of de politie mag en moet doen tegen menschen, die op straathoeken samenhokken. De Voorzitter antwoordt dat de politie verbaal kan opmaken. Men behoeft niet bevreesd te zijn dat dit zal ontaarden in vitterij. Tegen de gevraagde wijzigingen heeft de raad geen bezwaar. Verlaging salarissen. Ged Staten vragen den raad om advies inzake de voorgenomen ver laging met 2pCt. van de salarissen van burgemeester, secretaris, ont vanger en wethouders. B. en VV. doen in deze geen voor stel daar zij zelf belanghebbenden zijn. De heer Verheijden brengt als oudste raadslid den Voorzitter dank voor de door hem geuite goede wenschen en op zijn beurt wenscht spr. den Voorzitter ook alle goeds toe. De notulen der beide vorige ver gaderingen worden onveranderd vaslgesleld. De heer Michael maakt hierbij de opmerking dat voor het opmaken van zoo lange notulen 16 folio's eigenlijk wel drie secretarissen noodig zijn. We zouden eigenlijk een stenograaf moeten hebben, dan zou de secretaris de grappenmakerij in zijn geheel op kunnen nemen, aldus spr. Wie is in staat om wat er in de voorlaatste vergadering allemaal gezegd is over Zondagsrust en Zondagsheiliging te omschrijven? Kan dat niet een beetje korter ge zegd worden Voorzitter. Zoudt U daar dan niet mee beginnen De heer Michael vindt het stand punt van B. en W. zeer klein. Juist omdat zijzelf belanghebbenden zijn hadden zij z.i. direct moeten zeggen dat zij met de verlaging accoord gaan. Als raadslid wil spr. over deze zaak enkele woorden zeggen, al zijn die misschien in strijd met wet en recht. De burgemeester, de secretaris, de ontvanger, de wethouders, zelfs de politie zijn afhankelijk van het geen Ged. Staten vaststellen. Waar om komen nu Ged. Staten, gedwon gen door de regeering, met dit voorstel. Spr. meent dat de raad met algemeene stemmen de verlaging moei afwijzen. Hij protesteert tegen een salarisregeling, waarbij hooge ambtenaren salarisverhooging kun nen krijgen doordat de gemeente één inwoner rijker wordt, terwijl niet automatisch salarisverlaging ingaat wanneer het inwonertal weer slinkt. Verheijden..Enkelen onzer hebben de voor—oorlogsjaren meegemaakt. We weten boe toen de salarissen geregeld waren. Ik heb er nooit iets tegen gezegd toen de salarissen met den levensstandaard omhooggingen, maar op het oogenblik, nu we staan aan den vooravond van een groote krach, kan ik me volkomen ver eenigen met hetgeen Den Haag zegt. Ik geloof dat bij Minister de Wilde de wil goed is, maar dat hij niet op kan tegen de ambtenarenbonden, die bang zijn van het reorganisatiemes, dat toch zoo geducht heeft huisge houden in het publieke leven, in handel, industrie en landbouw. Spr vraagt zich af hoe men met die onnoozele verlaging van 2'/a pCt. durft komen en betoogt dat later de ambtenaren als pensioengerechtig den de slachtoffers zillen zijn van devaluatie. Daarom begrijpt spr niet waarom de ambtenarenbonden niet willen meewerken aan verlaging der salarissen. Met spr. valt over 2'/, pCt. verlaging niet te praten, hij zal buiten stemming blijven. De heer Michael zegt dat Ged. Staten, omdat ze daartoe gedwongen waren, hun eigen salaris van f4500 tot f4250 verlaagd hebben Van de salarissen der »hooge oomes» in deze gemeente kan ook wel 5 pCt. af, ze verdienen het toch gemakke lijk genoeg! Socialist moet je wor den 1 Allen gelijk en niemand iels voor D't is een lastig punt. Ik meende dat B. en W. wel zoo brutaal zou den zijn dat ze accoord zouden gaan met het voorstel. Het standpunt van B. en W. vind ik klein. Ze denken we verdienen toch genoeg, dus we kunnen die 2'/, pCt. best missen. Minister de Wilde, zooals hij met zijn pijp in kar of slee zit, moet ons maar eens komen zeggen of hij boer is of dat wij boeren zijn! De heer Jac Vos is in 't algemeen legen verlaging der salarissen. Wan neer echter B. en W. zelf geen be zwaren hebben dan kan spr. met het voorstel van Ged. Slaten accoord gaan. Spr. wijst erop dat de sala rissen in Brabant laag zijn in ver gelijking met in andere provincies. De heer Verheijden zou graag willen dat de toestand voor werk gevers en arbeiders zoo gebleven was als vlak na den oorlog Maar het was alles slechts schijn Spr. wijst op het feit dat op het oogen blik nog f 600 millioen aan Neder landsche schatkistbiljetten in om loop zijn. Voorts zegt spr. dat Brabant niet vergeleken moet worden met een provincie als Zuid Holland. Brabant slaat op het oogenblik gelijk met Drenthe en de Achterhoek van Gel derland en Overijssel. De salarissen zijn hier fabelachtig hoog in verge lijking met in Frankrijk en België. Spr. vreest dat we den ouden toe stand weer zullen terugkrijgen Hij wil niet lappen met 2»,2 pCt. maar er diep het mes inzetten. De lieer Vos zegt dat in Frankrijk en België ook de loonen stukken lager zijn dan hier. Ook spr. zou den toestand van 19l8 terugwen- schen. Hij blijft voor gelijkstelling der salarissen in de verschillende provincies. Weth. v. d Willigenburg zegt dat B. en W. aanstonds gevoeld hebben, dat bet voorstel toch doorgevoerd zou worden. Moesten zij daarom echter voorstellen om accoord te gaan? Toen in de industrie groote bedragen verdiend werden hadden ae ambtenaren ook maar een karig salaris. Gezien den geest van den raad wil spr. namens B. en W. voorstellen met de verlaging accoord te gaan. De Voorzitter wenscht met den heer Verheijden niet in discussie te treden, daar bij daarvan toch geen resultaat \erwacht. Dat de heer Verheijden a bout portant tegen deze kleine verlaging zou zijn kon spr. verwachten. De partij van den heer V. is er immers steeds op uit geweest om arbeiders en ambtenaren met een zoo laag mogelijk loon af te schepen. Verheijden. Ik ben de liberale voorvechter, vuurvreter als U wilt! Spr. wijst erop dat de liberalen pas nog in Griekenland bijna 50 pCt. der stemmen behaald hebben. Ook spr. is voor een goed salaris en hij wil vooral niet den indruk wekken dat hij persoonlijk is Wat spr. zegt is in het belang van het geheele volk, ook van de arbeiders, die het eerst de dupe zullen worden als de gulden keldert. Spr. blijft zeggen dat Minister de Wilde niet tegen de ambtenarij is opgewassen. Michael. We moeien allemaal naar beneden. Als B. en W. zelf een voorstel hadden gedaan zou ik misschien niet zoo hebben gespro ken. Thans stel ik voor dc2,/apCt. verlaging toe te passen. Voorzitter. Straks hebt U het tegendeel voorgesteld. Michael. Prachtig, maar gehoord de rede van dhr. Verheijden doe ik nu dit voorstel. Voorzitter. Dat heeft Weth. v. d. Willigenburg trouwens al voor gesteld. Michael. We zitten ook naast elkaar I Het voorstel—Michael wordt niet ondersteund. Het gelijkluidende voorstel v. d. Willigenburg wordt met op één na algemeene stemmen aangenomen. De heer Verheijden bleef buiten stemming. 3. Vaststelling voorschotten ex art. 101 der L.O wet uit te keeren aan de besturen der Bijz. Scholen. Besloten wordt op basis van f9.94 per leerling uit te keeren f1400 aan de school in de Heistraat en f 1700 aan de school te Spiang. 4. Vaststelling verordening voor het Agentschap der Arbeidsbemid deling. De Voorzitter zegt dat dit voorstel louter bezuiniging beoogt. De ge meente heeft nl. reeds een agent der arbeidsbemiddeling, die als tijdelijke toelage f600 ontvangt. Door deze verordening aan te nemen zal de gemeente van het rijk f 240 ontvan gen als bijdrage in het salaris. De heer Verheijden vraagt of de arbeidsbemiddeling blijvend is. De Voorzitter zegt dat de bemid deling wel zal blijven bestaan zoo lang er werkloozen zijn. De heer Verheijden gaat terug naar 1895 en wijst erop hoe destijds zon der officieele arbeidsbemiddeling talrijke jongelui uit Capelie bij de scheepvaartbedrijven te Rotterdam zijn ondergebracht. Toen hielpen de menschen elkaar 1 De heer Michael denkt terug aan 1905 toen de Loonsche Dijk af brandde Voorzitter. Denkt U aan den Secretaiis 1 Michael. Die verdient er zijn geld voor. Wij zijn in de fuiken geloopen en kunnen er niet meer uit! Weth. v. d. Willigenburg. Laten we niet klelsen. Het voorstel bedoelt toch uitsluitend bezuiniging I Het voorstel wordt aangenomen. 5 Benoeming agent Arbeids bemiddeling. B. en W. stellen voor den heer B. Verhoeven op zijn verzoek eervol uit deze functie te ontslaan eti zij bevelen voor de vacature aan J. v. Herpen en P. Scheltema. De heer v. Herpen wordt algemeene stemmen benoemd. 6. Mededeelingen. De Voorzitter zegt dat B. en een onderhoud gehad hebben tri. den aannemer van de wegverbre, ding nabij calé Kamp. 'lot nog toe bad de aannem* n.l. niet aan zijn toezegging volda^i een zeker aantal ai beidei s uit Q pelle aan te nemen. Thans htj hij echter toegezegd meerdere grond wei kers aan het werk te zuil zetten, zoodat het tekort wor ingehaald. Inzake de gevaarlijke wegkruisin te Sprang heelt de Vooizmer zij in verbinding gesteld met <u A.N.W.B. en Uen Prov. Waterstag Eerlang kan een oplossing vei watt worden. De heer Verheijden vraagt of in deze gemeeme een maximu snelheid is vastgesteld. Het is in dadig zoo hard de automobiliste in Capelie rijden. De Voorzitter zegt dat er ge max mum snelheid uestaat, doe dat de politie iedereen kan bekeuie die de veiligheid van het verkee, in gevaar brengt. De heer Michael bespreekt wee- eens de kwestie van den weg in dt zgn. »Mestput«. De enkele uuizei die daar slaan zijn eenvoudig iiit; te bereiken. Wanneer straks ee begrafenis zal moeten plaats hebbe dan weet spr. niet hoe dit z moeten gebeuren. Spr. geeft B e W. in overweging eens een ernstij onderzoek in te stellen. De heer Jac. Vos is het hiermede eens en adviseert B. en W. met he polderbestuur in overleg te treden De heer Verheijden vreest dat de gemeente niets aan den weg za mogen doen, daar deze van dec polder is. De heer Vos vraagt nog de aan dacht voo de waterloozing van dt Vaart. De vergadering wordt hierna sloten. DRUNEN. Maandagmorgen was de zoon van van der Westen mei paard en wagen in de Drunensche straat, alwaar hij het paard had vast gezet. Toen hij veider wilde gaan moest het beest achteruit waarbij het kwam te vallen, en de jongen onder de wagen terecht kwam. Toen mee hem uil zijn nare positie verlost had, dacht men dat hij niets mankeerde, doch even later viel hij en moest men hem binDen dragen. Dr. Akker mans die inmiddels was omboden heeft hem behandeld. Men gelooft dat het toch nog zal meevallen. NIEU WKUIJK. Door de tot stand* koming van de waterleiding in onze gemeente is aan de brandweer, belast met de bediening der spuit, ontslag aangezegd. In verband hiermede werd Zondagmiddag in calé Siegers door deze vereeniging een algemeene en laatste vergadering gehouden. De opperbrandmeesier, de heer A. van Buul deed in deze bijeenkomst de officieele mededeeling van ontslag door voorlezing van het schrijven hiervan van den heer Burgemeester dezer gemeente. In bet schrijven werd o m. dank gebracht aan de brandweer voor de vele goede diensten die zij gedurende haar besiaan aan de ge meenschap heeft bewezen Het in kas zijnde geld werd onder, ling verdeeld. Voorlaan zal nu bij een eventueele brand nitts meer gedaan behoeven te worden, dan de slangen op de leiding te doen aanbrengen.f Hiervoor werden in de gemeente 4 personen aangewezen n 1 A v. Buul, 1. van Buul, E. Daems en L v. V\ ijk. De spuit zal echter gthandhaald blijven voor gebruik van afgelegen panden bij brand, die door de waier* leiding niet zijn te bereiken. Voorde werkzaamheden tijdens een brand met deze spuit verricht, zal'n uurloon van f0 35 worden betaald. Zondag j I. werd in het Bonds- gebouw alhier door den heer Doves uit Lieshout een demonstratie gegeven met de wichelroede. Jammer genoeg was de zaal slechts matig bezet. De gegeven demonstratie was zeer inte ressant waarvan niets anders kan gezegd worden alsdat de wegblijvers veel hebben gemist. Op Zondag 9 Februari a s zal door de leden van den R K J R S. een uitvoering worden gegeven Op gevoerd zal worden .Onder de Sovjet- vlag" drama in drie bedrijven door Mossinkoff, en een blijspel in één bedrijf .De luitenant van Smallen- dorp" Een en ander staat onder regie van den beer B v. Engelen. Bij de R K. J C. zijn alsnog aangesloten de club9 .Hollandia" Haarsteeg en ,D V.V Drunen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Vergadering der Geref. Mannen* vereeniging alhier op Donderdag avond 8 uur in de vergaderzaal der Geref. Kerk. Aan de orde: Onderwerp over »Het conflict in de Doleantiea. ubi ibibcui^uc oiiticii 2Hi wen.cm een nieuwegrondwet tolstand komen welke* aan de federale regeering aanzienlijke grootere bevoegdheden zal geven.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2