BDR6ERW0MS. GROOT FEESTBAL r m mioh DRUKWERK aanuiwsciie sioomdrnhkerii nnioon Tieien Gemeenteraad Dussen* ABONNEERT U OP DIT BLAD, PENSION Notaris A. SCHAAP Verstrekt voorschotten en credieteo HAAIStUJKt BtHIUHIEN, 40 ct, retour p. persoon. OP ELK GEBIED Advertentiën. Gevraagd TE HUUR IN CASINO DEN BOSCH Entrée fO.75. Notaris Schaap publiek verkoopen publiek verkoopen: SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). L)e sociale studieclub van den Chr. Besturenbond Sprang-Capel.'e hield j.l Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier haar 4e cursusvergadering in dit seizoen. Door dhr. B. Dalinaijer werd een onderwerp ingeleid over: »L)e be- teekenis van psycho-iechniek voor het bedrijf en de werkneiners.« De inleider behandelde zijn onderwerp aan de hand van de volgende punten. 1. Wat verstaan wij onder psycho techniek 2. Hoe wordt deze toegepast Welke waarde heeft zij voor het bedrijf? Welke beteekenis kan zij hebben voor de werknemers Heelt de Chr. Vakbeweging met betrekking tot de toepassing der psycho.techniek een taak Op de in'eiding volgde een flinke bespreking. De vergadering werd door den inleider met dankgebed gesloten. De Arjas »Mr. Groen van Prinsterenff te Capelle en «Mr. Th. Heemskerka van Sprang houden a.s. Vrijdagavond half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene gecombineerde vergadering. Door dhr. Korteweg van Capelle zal een onderwerp worden ingeleid, getiteld »Wat dunkt U van ons Parlement Belangstellenden zijn welkom. CAPELLE. Evenals het voor gaande jaar behaalde de Coöp. Stoomzuivelfabriek »De Toekomst« te Sprang Capelle, ook van 1935 een diploma voor haar inzendingen op de veertiendaagsche boterkeurin. gen van den Brab. Zuivelbond te Breda. Haar leveringen aan de Coöp. Zuivel-exportvereenigingen werden bij alle 52 keuringen steeds in de le klasse geplaatst, op grond waar van haar een premie werd toegekend. VRIJHOEVE-CAPELLE. Er bestaan in onze gemeente plannen om te komen lot oprichting van een ziekenhuis. Voor dit doel circuleert reeds langs de huizen een lijst ter inteekening voor bijdragen van gelden. In het gebouw voor Chr. Belangen hield de plaatselijke af deeling van den Chr. Bouwvakar beidersbond een vergadering De bondsvoorzitter de heer H. J. Terweij van Utrecht sprak een propagan distisch woord. De samenkomst stond onder leiding van den voor zitter der afdeeling den heer J. Rosenbrand. L>U88fc.iN. Het parochiaal over zicht over 1935 luidt: Aantal zielen op 1 Januari 1935 951. Geboren 26, gestorven 11, hu welijken 5. Aantal H. Communiën 22 -160. Aantal zielen op 1 Jan. 1936 955. In de Zondag j.l. gehouden ledenvergadering der R.K. Werk liedeiivereening alhier werd in de plaats van den vertrekkenden se cretaris den heer G. van Olst, ge kozen, de heer Ant. Hofmans. Bij den heer A. Ribbens ont stond Zondagmorgen een felle schoorsteenbrand, terwijl de meeste bewoners naar de kerk waren Door 't oudste zoontje werd de brand ontdekt, die luid om hulp begon te roepen Hierop kwamen buren toe- ge .neld die er in slaagden met water 't brandje spoedig te blusschen, waardoor alzoo erger werd voor komen. Naar wij vernemen zal met de bouw van een kazerne en bomvrije schuilplaatsen aan de Keijzersveer- sche brug, medio Februari een aanvang worden gemaakt Desbe treffende opmetingen zijn reeds ver richt Tot notabel der Ned. Herv. Kerk werd gekozen de heer C. Donkersloot. De loop der bevolking over 1935 luidt Inwoners 1 Jan. 1935 1981 man nen en 1868 vrouwen, totaal 3849. Geboorten 53 mannen en 52 vrouwen. Gevestigd 35 mannen en 60 vrouwen. Vertrokken 62 mannen en 89 vrouwen. Huwelijken 31. Overleden 46. Aantal op 1 Jan. 1936 3852. Het bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van den heer R. van Drongelen aan de Hoogevaart, is bij aanbesteding op gedragen aan den heer A. Willemsz, aannemer te Sprang. In de gehouden bestuurs vergadering van deplaatselijkekolen- inkoopvereeniging is besloten de te houden jaarlijkscheleden vergadering te beleggen op Donderdag 20 Febr. a s. Naast de jaarverslagen van de heeren P. Wagemakers enj. Haver- hals,resp.als secretaris en penningm. komt tevens bestuursverkiezing aan de orde wegens periodieke aftreding. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fab ieks en Tran.-portarbei. dersbond bedroeg deze week 102, waarvan 35 gedeeltelijk werkloos waren. Het aantal gedeeltelijk werk loozen is in twee weken tijds met 21 verminderd. - Vrijdag 24 Jan. hield de AR. Kiesvereeniging «Nederlanden Oranjecr onder leiding van haar voorzitter, de heer K. Alblas, haar jaarvergadering in het Gebouw van Christ. Belangen te Vrijh. Capelle Na de opening werden de notulen der vorige vergadering gelezen, welke onveranderd werden vastge steld, waarop volgdehet jaarverslag van den secretaris, dhr. A. Metske, en dat van den penningmeester, den heer G. Koenen. Uit dit laatste bleek dat er een klein nadeelig saldo bestond in ver band waarmede besloten werd de A R.J.A.'s geen subsidie meer uit te keerenverder werden na deze jaarverslagen nog enkele data van vergaderingen vastgesteld. De heer C. B. v. d. Wal uit den Bosch, hierna het woord verkrijgende leidde vervolgens het onderwerp: «Drieërlei Crisiswee« voor ons in. Spreker had hierbij het oog op het crisiswee op economisch maat schappelijk terrein, politiek terrein en op christelijk terrein. De na 1922 volgende inflatie periode was slechts een tijdelijke opgaande lijn waarop een dalende is gevolgd. In een slot-peroratie wekt spreker op tot trouw aan de A R. beginselen en aan het geloof onzer vaderen en zich niet mee te laten sleepen door den tijdgeest van N.S.B. of S.D A P. N deze inleiding volgde e.m geani meerde discussie o 'er het onderwerp waaraan door talrijke per onen werd deelgenomen, waarna gesloten werd. De raad der gemeente Dussen vergaderde Vrijdagmiddag ten raad- huize onder voorzitterschap van buigemeester Snijders. Aanwezig alle leden. De Voorzitter wenscht alle raads leden een voorspoedig nieuwjaar toe. Het afgeloopen jaar heeft voor de gemeente geen verlichting ge bracht. Integendeel, de werkloosheid is nog toegenomen. Het eenige licht punt is dat er nog verschillende goede werkobjecten zijn, zoodat de werkverschalling voorloopig kan worden voortgezet. Als belangrijke gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar memoreert spr. de raadswisseling en den aankoop van het kasteel. Wat dit laatste be treft kan spr. mededeelen dat de koopacte reeds gepasseeid is. Door de verjeniging «Monumentenzorg» en den architect is reeds een voor loopig ontwerp voor de verbouwing gemaakt en er zal een voorloopige begrooting der kosten gemaakt wor den. Op deze begrooting zal aan het rijk en aan de provincie subsidie worden aangevraagd. Spr. kan mede deelen dat het provinciaal subsidie voor restauratiewerk gewoonlijk 40 pet. bedraagt. De notulen der vorige vergadering worden hierna voorgelezen en zon der opmerkingen vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Inzake de oprichting van zgn. cadaverhuisjes voor den destructor- dienst van den N.C.B. is een schrij ven ontvangen, waarin wordt afge raden deze huisjes te bouwen daal de resultaten, die hiermede tot dus- verre bereikt zijn, zeer matig zijn. Wel ligt het in de bedoeling bij de slagers afgesloten bussen te plaatsen, waar het vleeschalval in gedepo neerd moet worden In verband met dit schrijven wordt voorloopig afgezien van den bouw van cadaverhuisjes. Centrale arbeidsbemiddeling- Van den Rijksdienst voor werk loosheidsverzekering en arbeidsbe middeling is een schrijven ingeko men, houdende een uiteenzetting der plannen tot vorming van een centraal orgaan voor di arbeids bemiddeling in de gemeenten Dus sen, Almkerk, Woudrichem, Giessen en De Werken en Sleeuwijk. Het bureau van den dienst zal in Alm kerk worden gevestigd. Op grond van de ervaring mag word.n aan genomen dat van de instelling dezer centrale goede resultaten te ver wachten zijn en dat de kosten slechts gering zullen zijn. Het is de bedoeling den dienst voorloopig als proef voor 1 jaar in te stellen. De medewerking van werkgevers is ver zekerd, hetgeen natuurlijk voor het welslagen der proef van groote be. teekenis is. De kosten van den dienst zijn geraamd op f 1000, waarvan het rijk 40 pet. wil dragen, zoodat voor de aangesloten gemeenten de kosten 3'/» 5 4 ct. per inwoner zullen be dragen. De thans in elke gemeente ge plaatste correspondent der arbeids bemiddeling zal blijven gehandhaafd en ook in diens salaris blijft het rijk subsidieeren. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich aanvankelijk tegen dit plan hebben uitgesproken. Zij zagen er n.l. niet zooveel nut in dat de kosten daar tegenop wegen. Achteraf is echter gebleken, dat het niet wen- sc hel ijk zou zijn dat de gemeente zich afzijdig hield. Het te vormen bureau zal n.l. in rechtstreeksche verbinding staan met den Haag en daardoor kunnen ook de werkloo zen uit deze gemeente in aanmer king komen om geplaats te worden in rijkswerkverschaffingen De heer v. d. Zouwen is tegen aansluiting daar hij gelooft dat de gemeente er niets mee op zal schie ten. De Voorzitter zegt dat B. en W. dat aanvankelijk ook dachten Later zijn zij echter tot ander inzicht gekomen. Ook vraagstukken ais wei kvei schatting 111 uen Bieshosch en ue sleuiiiLgcling in nel hoeien- beünjl leu guiisie van Uen werk nemer, kunnen besproken worden. Het zou niet prettig zijn als üe Dus- senscbe werkloozen niet voor rijks- weikverscbailingeii in aanmerking zouden kouien. Hussen is üe eenige gemeente, (lie nog niet heelt toege zegu te zullen aansluiten. Welti, koekkoek zegt dat door de Almkerksche uienst reeds 6UU werk loozen bij werken builen Brabant geplaatst zijn. Als de gemeente niet aansluit zal Uit volgens spr, ten naadeele van de werkloozen, maar ook van de menschen in het vrije bedrijf. De heer v. Rijswijk had oorspron kelijk ook bezwaren, doch nu de circulaire een ruimere beteekenis schijiit te hebben dan aanvankelijk genacht was, kan hij zich zeer goed met aansluiting vereenigen. Besloten wordt tot den dienst toe te ti eden. Voorts zijn nog ingekomen een verslag van de Landstormcommissie en een procesvei baai van kasopname bij den gemeenteontvanger. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. aan den architect D. de-Hoog uit 's Hage opdracht hebben gegeven een voorloopige teekening te maken voor de inwendige verbouwing van het kasteel. a 2. Vergoedingen ex art. 101 der L.O.wet. Ingekomen zijn verzoeken van vergoedingen wegens reiskosten van kinderen van J. kistemakers 163, H. Groeneveid 199, M. Maal 163, M. Groen f63, R. Bouman 163, A. Smits f 126 en W. klop I 189. De heer v. Rijswijk vindt deze bedragen zeer hoog. Spr. vraagt eens teruege te onderzoeken of dit wei de werkelijke uugaven zijn. f1200 per jaar voor 10 kinderen is z.i. veel te veel. De Voorzitter zegt dat B. en W. een en ander vroeger eens uitvoeiig hebben onderzocht, waarbij ble k dat alles klopte. Naderhand zijn B. en W. steeds algegaan op de verkla ringen van de menschen. Niettemin vindt spr. de opmerking zeer juist en is ook hij voor onderzoek. De heeren v. d. Zouwen en Leeg- gangers stemmen hiermee in. Besloten wordt dat de heeren v. Rijswijk en v. d. Zouwen de kwes tie met den voorzitter zullen onder zoeken. 3. Reclames Hondenbelasting. Enkele ingekomen reclames in zake de hondenbelasting worden ter onderzoek aangehouden. 4 Wijziging begrooting 1936. Ged. Staten hebben .op deze be grooting enkele administratieve aan. merkingen gemaakt, die B. en W. zullen beantwoorden. 5 Schoolgeldregeling. Opnieuw is van Ged. Staten te rugontvangen de schoolgeldregeling Ged. Staten verzoeken opnieuw wij ziging en wel in dien geest dat hij een inkomen van f 6ÜU—f 699 ge heven zal worden 22 ct. per kind, bij f 700-f 799 25 ct., bij f 800- f 899 ct. en zoo vervolgens per f 100 inkomens oploopend met 10 cent per kind tot aan een belastbaar in- komen van f 3000. Van een belast baar inkomen van f 3000—f 8000 zal geheven worden '/2 pet. van dit inkomen en van inkomen van meer dan f 8C00 f 80 per kind en per jaar. De heer v. Rijswijk zou willen bepalen dat een reductie gegeven wordt wanneer meer dan één kind uit een gezin de school bezoekt. De Voorzitter zegt dat deze aftrek bij de laatste wetswijziging geschrapt is. Men moet in aanmerking nemen dat in het belastbaar inkomen reeds een kinderaftrek is toegepast. Spr. gelooft niet dat Ged. Staten met een afzonderlijken aftrek accoord zullen gaan. Besloten wordt de heffing te wij zigen conform het advies van Ged Staten. Uit het ingekomen rapport van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim blijkt, dat 26 geval len van verzuim onderzocht zijn, waarvan er 14 ongeoorloofd bevon. den werden. Waterleiding. De Voorzitter deelt mede dat tot heden nog niet is onderzocht wie er niet bij de wateileiding is aangesloten omdat een arrest van den Hoogen Raad heeft uitgemaakt, dat de menschen op grond der be staande gemeentelijke verordening toch niet strafbaar zijn. B. en W. stellen daarom voor enkele bepalingen aan de verorde ning toe te voegen en o.a. te bepa len dat nietleden en huiseigena ren, maar ook de huurder verbali seerd kan worden. De raad gaat hiermede accoord. Ter vervuiling der vacatureden Harlog in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim en der vacature. Michael in de Comm. van Toezicht op het L. O. wordt aangewezen de heer Juriaanse. Beslohn wordt evenals vorig jaar weer vermindering van landpacht te geven van 25 en 30 pet. Bij de rondvraag verzoekt de heer v. Balkom de Kade te Hank in werkverschaffing te verbeteren. De Voorzitter zegt dat de Z. H.. polder de onderhoudsplichtige is, zoodat de heer van Balkom zich met zijn klacht tot het polderbe- stuur moet wenden. De heer Leeggangers informeert nog naar de brandweer, waarop de voorzitter zegt dat het nieuwe mate riaal is aangekomen en binnenkort een proef gehouden zal worden. De vergadering wordt hierna ge sloten TE KAATSHEUVEL. Brieven met prijs Bureau v. d. blad onder no. der adv. 55666 TE DRUNEN Gerieflijk nieuwgebouwd Lage huur. Te bevragen bij LAMB. VAN OERS, Aannemer Drunen. OP ZATERDAG 1 FEBRUARI AANVANG 8 UUR. MET MULDERS-SARS SALON-CAR NAAR DEN BOSCH Opgeven tot en met Vrijdagavond. oorverkoop kaarten bij ULDERS-SARS. te Waalwijk, zal bij inzet op Dinsdag 4 Februari 1936 en bij toeslag op Dinsdac 18 Februari 1936, telkens om 7 uur des avonds in HO I El VERWIEL aldaar, Het hecht en sterk, goed doortimmerd WINKEL en WOONHUIS met tuin aan de Grootestraat tt Waalwijkmet werkplaats en groot Magazijn aan den Dijk en afz. boven woning, kad. Sectie C No. 2293 en 2567, groot 8,17 aren. Toebeh. aan den heer C. G. Nieuwkoop. Het Benedenhuis met Mag. is verhuurd aan Mevr. KLERKX N1LLISSEN voor f80.p m. tot eind Maart 1938. Deboveni woning niet veihuurd. Aanvaarding bij betaling der koopsom. 55639 te Waalwijk, zal hij inzet op Woensdag 5 Februari 1936, in Caté «HET TRAM STATIONen bij toe slag op Woensdag 19 Februari 1936, in Café Wed. G. WIJT. VLIET, beiden te Loon op Zand, telkens om 7 uur des avonds Het in 1931 nieuw ge bouwd, zeer geriefelijk Woonhuis, schuur en erf te Loon op Zand aan de Kasteellaan, kad. sectie E no. 2830 groot 11 aren 70 centiaren. 55654 Toeb. aan J. W. de Kort. In huur bij A. v. Broekhoven voor f3,50 per week Aanvaarding bij betaling koopsom. NIET-KATHOLIEKEN kunnen inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk gratis verkrijgen bij het 51491 Diocesaan Inlichtingen-Bureau Gasthuisstraat 22 TE TILBURG. Lectuur wordt gratis toegezonden. Mathenesserlaan 380 Telefoon 36432 R OTTER DAM. voor diverse doeleinden uit sluitend boven f500.— 52075 Dat wij hierin iets presteeren, getuigen de vele schitterende recensies uit vakbladen en particuliere brieven welke wij tot nu toe ontvingen. Laat dit een aansporing voor U zijn om voortaan Uw drukwerk bij ons te laten vervaardigen. U is dan verzekerd, dat Uw drukwerk den toets der critiek kan doorstaan. De Drukkers voor het betere werk.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 4