DE ECHO VAN HET IUIDEW. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEDWS HUISHOUDSCHOOL. No. 9. Woensdag 29 Januari '36. 59e Jg. Waalwijk, 28 Januari '36. Zooals men in ons blad van Zater dag j.l. heeft kunnen lezen, komt in de morgenavond te houden Gemeente raadsvergadering een voorstel aan de orde behelzende: dat de raad de op richting en instandhouding van een huishoudschool zou noodig verklaren. Waar de toelichting van B. en W. op dit voorstel, welke wij daarbij af drukten, de indruk zou kunnen vesti gen dat het hier slechts een uitbreiding van de bestaande kook-cursussen be trof, meenen wij goed te doen iets na ders mede te deelen over de plannen die door het Kerkbestuur van de pa rochie St. Jan dienaangaande zijn ont worpen. Reeds lang was het kerkbestuur door huisbezoek en door mededeelingen van tot oordeelen bevoegde personen over tuigd geworden van de sociale nood zakelijkheid van de stichting van een huishoudschool met dag- en avond cursussen, speciaal voor de fabrieks meisjes van Waalwijk en omgeving, die gewoonlijk direct na het verlaten der lagere school in de industrie wor den tewerkgesteld en daardoor versto ken blijven van practische opleiding in de huishouding vóór hun huwelijk. Al leen in Waalwijk zijn ruim 600 meisjes in de schoenindustrie werkzaam. Juist in dezen moeilijken tijd, nu loons verlaging aan de orde van den dag is, zou het zoo zeer gewenscht zijn dat de huismoeders geleerd hadden het ver minderde loon economisch te besteden. Het kerkbestuur heeft zich daarop georiënteerd bij andere huishoudscho len die reeds in enkele steden onzer provincie gevestigd zijn, o.a. ook te Bergen-op-Zoom, terwijl de Z.Eerw. heer Pastoor persoonlijk met den Heer de Vries naar den Haag toog om zich daar op de hoogte te stellen van de voorwaarden door het rijk inge volge de Nijverheids-onderwijswet aan de stichting van een huishoudschool gesteld. Het resultaat van eei* en ander is geweest dat (louter als voorbereiding van den weg, die wettelijk moet bewan deld worden) een plan is ontworpen voor de inrichting van een volledige huishoudschool met dag- en avond cursussen in het pand Grootestr. 237, thans bewoond door de familie Smelt". Voorloopig zou het bestaande gebouw, na een grondige verbouwing, hiervoor gebezigd worden, om t.z.t. aldaar een geheel nieuwe school te stichten. De inspectrice van het Nijverheids onderwijs, Mej. Michels uit 's-Hage, die ter plaatse de situatie heeft onder zocht, kon zich met deze plannen ge heel vereenigen. Op de dag-cursussen kunnen reeds meisjes vanaf den leeftijd van 12 jaar en 8 maanden, welke thans nog de La gere School moeten bezoeken, geplaatst worden, waar zij naast het huishoud- onderricht tevens nog onderwijs ont vangen in verschillende leervakken van de hoogste klassen der Lagere school'. Het onderricht aan de huishoud school omvat het geheele gebied der huishoudelijke zorg, o.m. ook de z.g. naaldvakken, de hygiëne, kennis om trent de voedingswaarde der diverse consumptie-artikelen, enz. De opzet is voorloopig gebaseerd op een dag school van ongeveer 60 leerlingen, ter wijl voor de overige cursussen op 'n 200-tal leerlingen wordt gerekend. Voorts is rekening gehouden met de aanstelling voorloopig van 4 leerkrach ten, n.l. 1 leerares voor koken, 1 leerares voor huishouding en wasch, 1 leerares voor de naaldvakken en 1 onderwijzeres met hoofdacte voor la ger onderwijs. Tot zoover de plannen van het Kerkbestuur dat voorloopig dezen op zet regelt om straks eventueel de ge heele stichting met gebouw e.d. aan een nader te benoemen schoolbestuur in eigendom over te dragen. Zoover zijn we echter nog niet. Het zijn alles nog maar plannen en het hangt geheel af van de beslissing der overheids-instanties of zij uitgevoerd zullen worden. Het wachten is nu eerstens op de beslissing morgenavond in den gemeen teraad en daarna op die van de regee- ring. Zooals reeds gemeld draagt het rijk ingevolge de nijverheidsonderwijswet 70 bij in de kosten en de gemeente 30 Van harte hopen wij met het kerk bestuur dat deze van voortvarendheid en inzicht in sociale nooden getuigende plannen met succes mogen worden be kroond en Waalwijk, dat de centrum plaats is van een omgeving met 45.000 inwoners met heel veel fabrieks nijverheid, weer een nieuwe, hoogst nuttige onderwijs-inrichting rijker mo ge worden, die onze plaats in steeds toenemender mate stempelen zal tot een waar centrum van de Langstraat en omgeving. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 30 JANUARI 1936. Jaarvergadering Wit—Gele Kruis Maandagavond 8 uur werd in de zaal van den U.K. Gildenbond de ledenvergadering gehouden van het WitGele Kruis. De voorzitter de heer Arn. Verwiel opende de druk bezochte vergade ring met de Christel, gi oet en heeite de aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder den eere-voorzitter den heer C. Witlox. Vervolgens dankte spr. zijn mede bestuurders vooi het vele werk in het al'geloopen vereenigingsjaar door hen verricht dat allen lof verdient. Tevens bracht spr. dank aan allen die de vereeniging moreel en finan cieel steunden waardoor 't bestuur met nieuwe kracht en ambitie zijn taak uitoefent. Hoewel secretaris en penning meester straks hun verslag zullen uitbrengen wil de voorzitter toch even een voorname factor bespreken n.l. de daling der contributies opbrengst waardoor de vereeniging allerwaarschijnlijkst in 1936 voor een tekort zal komen te staan en door verhooging der contributie of het stellen van nieuwe tarieven, waartoe in de gemeente Vught reeds moest worden overgegaan, dit zal moeten ondervangen. De cijfers wijzen op teruggang en dit betreurt spr. ten zeerste daar toch het Wit—Gele Kruis voor allen biedt een maximum aan hulp tegen een minimum aan kosten. Voor allen die hiermee nog niet bekend mochten zijn geeft spreker een opsomming van de hulpmid delen waarvan de leden gratis kunnen profileeren. Verder dankt spr. de Zusters verpleegsters voor het vele werk door haar verricht en doel een beroep op de leden, het gemeente bestuur en anderen hun gewaar deerden steun te willen blijven given tot bloei der, vereeniging. De notulen worden zonder opmer king goedgekeurd. Hierna brengt de secretaris de heer G. Velt man hel jaarverslag uit waaraan wij het volgende' ont- leenen Het aantal patiënten in de wijk bedroeg 418 met 10594 verplegingen. De polykliniek telde 280 patiënten met 2394 verplegingen. Er werden 637 artikelen uitgeleend. Voor wat betreft de T.B.C.-be strijding had de Zuster enquètrice 66 gezinnen onder controle, bij w lke 1587 bezoeken werden af gelegd. Verpleegd werden 200 patiënten in wijkkraamverpleging aan wie 3730 bezoeken met en 675 zonder verpleging werden gebracht. Het Consultatiebureau werd geleid door dr. Weyers. Ingeschreven werden 187 kinderen. In 47 ziitingen werden 1255 consulten verleend. Do leiding voor het bureau voor Praenatale Zorg berustte bij Zuster v. d. Linden. Ingeschreven werden 51 patiënten met 169 consulten. Ter verkrijging van meer contact met de afdeeiingen weid door het Hoofdbestuur der Federatie het diocees verdeeld in een viertal kringen. Vooi kring 1, waartoe ook Waalwijk behoort, werden aange wezen de hoofdbestuursleden, de heeren C. Witlox en Matthée te Moerdijk. In zijn slot-resumé wees de secr. op het minder bemoedigend feit dat de opbrengst der contributie uit jaar met f 100 is achteruitgegaan. De gemiddelde opbrengst bedroeg slechts f2,39 per lid, terwijl er afdeeiingen zijn die een gemiddelde opbrengst van f5,— èn meer per lid kunnen aanwijzen. Ook wat het ledental betreft slaat Waalwijk geen goed figuur, want in twee jaar tijds liep dit van 1525 terug tot 1403, een verlies dus van 122 leden, terwijl het ledental van de meeste andere afdeeiingen steeds stijgende is. De algemeen secretaris moest in zijn jaarverslag Waalwijk dan ook vermelden onder de 12 gemeenten met een abnormaal leden-verlies. Reeds 10 jaar geleden sprak de toenmalige secretaris in zijn jaar verslag de hoop uit dat alle katho lieke gezinnen lid van het Wit Gele Kruis zouden worden, doch thans is men meer dan ooit van dit ideaal verwijderd. Van de ruim 1830 katholieke gezinnen van Waal wijk mist het Wit—Gele Kruis er nog 430. De secretaris besloot zijn keurig verzorgd jaarverslag met een op wekking tot alle aanwezigen propa gandisten te zijn voor de Wit Gele kleuren. De voorzitter dankt de secretaris voor het keurig verzorgde verslag en geeft vervolgens het woord aan den heer C. Pullens voor het uit brengen van het financieel verslag. Uit het financieel verslag bleek, dat de_ totaalontvangsten bedroegen f 7721,71, de totaal uitgaven f7801,71, zoodat er een nadeelig slot was van 1 80,De ontvangsten bitven f 1000 beneden (lie van vorig jaar door minüere conti ibuue-opbi engsl,lagere vergoeding voor verlossingen en mindere opbrengst van toevallige balen (giften Voor hulp in de huishouding werd f627 meer uitgegeven dan ontvangen. Hierna brengt de penningmeester dank aan cte dames nesluuisleden en zelalrjcen voor het meerdere weik in bet afgeioopen jaar. Hij verzoekt haar ononlLetrlijke hulp te willen Olijven geven en spreekt de hoop uit aal 1936 gunstiger resultaten mogen brengen. De voorzitter brengt den penning meester dank voor zijn uitstekend beheer en leest hierna het verslag van de controle com missie, bestaande uit de heeren Drs. de Vries, van Beurden en d. Mee, die de hoeken en bescheiden in uit stekende orde heoben bevonden. De voorzitter dankt de commissie ter.wijï den secretaris decharge wordt verleend, r, 6 Bestuursverkiezing. Daar geen nieuwe candidaten zijn gesteld zijn de altredende leden automatisch herkozen. De gekozenen aanvaarden hun benoeming. 6 b Uitoreiding bestuur met 1 lid. De voorzitter merkt hierbij op dat Mevr. 1 uiimermans Mastboom reeds gedurende lo—21) jaar voor het Wit—Gele Kruis heelt gearbeid. Mevr. Timmermans wordt bij acclamatie gekozen. De voorzitter feliciteert de ge kozenen met hunne benoeming en gaat vervolgens over lot punt 7 Verkiezing controle commissie. Op vooi stel van den heer de Vries die in een vorige vergadering de wensciielijkheid hiervan uitsprak wordt een nieuwe commissie ge kozen. Uil de vergadering worden de heeren Beekmans en Baars in deze functie benoemd. Punt 8 Causeiie door pastoor Hcezemans. De voorzitter geeft het woord aan den ZeerEerw. heer pastoor lleezemans. Als spreker nagaat wat door het Wit Gele Kruis voor de volks gezondheid wordt gedaan moet hij hierbij opmerken wat de secretaris niet in zijn jaarverslag kon op - sommen n.l. hoeveel ziekten en sterfgevallen en daarmede droefheid en rouw worden voorkomen door den zegenrijken arbeid der ver eeniging. Spr. betwijfelt het of dit wel voldoende begrepen en gewaardeerd wordt, gezien de moeite waarmee het kleine bedrag aan contributie in vele gevallen kan worden geind. Het Wit Gele Kruis toch is een vereeniging waarin de lietdadigheid hoogtij viert, maar het Wit—Gele Kruis is niet louter een liefdadige instelling. Het publiek dient dit wel degelijk te besetïen en door spontane hulp mede te wei ken opdat de ver eeniging haar taak kan blijven vervullen. Als geestelijk adviseur gaat spr verder, heeft hij te zorgen voor de geestelijke belangen en hij wil daarom niet spreken over lichame lijke volksgezondheid maar over de nog voornamere geestelijke volksgezondheid. Spreker richt zich hiertoe speciaal tot de ouders die reeds vanaf de prille jeugd van hun kinderen te waken hebben opdat zij niet alleen sterk en gezond worden naar het lichaam maar vooral ook naar den >eest en menschen worden van karakter. Vaak zal reeds aan de wieg van het kind de vraag bij de vaders en moeders opkomen »wat zal er van dat kind komen«. Wat gij ouders er van maakt, zegt spreker, de karaktervorming ligt bij U. Met vaste hand wils kracht en zelfbeheersching en steunend op de katholieke levens beschouwing zullen zij hun kinderen leiden op hun levenspad en op voeden tot degelijke mannen en vrouwen voor de maatschappij. Spreker behandelde verder enkele interessante voori eelden van kin deropvoeding ontleend aan het tijdschrift »Opvoedkunde« en her haalde de raadgevingen uit de briel van den aartsbisschop van Utrecht dat de ouders rusteloos werken aan hun ware levenstaak de hun toe vertrouwde kinderen te brengen lot den warm zielenadel. Spreker be sluit met de verzekering te geven, dat als de opvoeding wordt voltooid als hier uitgestippeld men de toe komst met een gerust hart kan tegemoet ga3n en de ouders in hun levensavond de v ddoening zullen smaken door de dankbaarheid der kinderen waarop zij trots kunnen zijn. Een spontaan applaus volgde op deze gloedvolle rede waarna de voorzitter past. Heezemans namens de vergadering dank bracht en de hoop uitsprak den talentvollen spreker op de volgende vergadering wederom te mogen begroeten waardoor naa zijne meening het euvel der weinige publieke belang stelling zal zijn opgeheven zooals ook bij deze spreekbeurt reeds voldoende is gebleken. Vei volgens komt aan de orde punt 9 rilmvertooning, die even wordt opgeschoven tot na de be handeling van punten 10 en 11 rondvraag en sluiting. Daar bij de rondvraag niemand der aanwezigen het woord verlangt gaat de voorzitter over tot sluiting der vergadering na nog te hebben medegedeeld dat 30 Maart as de zusters ziekenverpleegsters zullen jubileeren. Een programma voor dezen feest dag is nog niet vastgesteld maar spreker vertrouwt dat als binnenkort zal worden aangeklopt om een bijdrage het bestuur geen vergeefsch beroep zal doen en allen deze gelegenheid zullen aangrijpen de volijverige zusters dankbaarheid te toonen vóórhaar liefdevollen arbeid. Hierna sluit de voorzitter op de gebruikelijke wijze. Vervolgens wordt de film Kleuter zorg vertoond, die een duidelijk beeld geeft van de model inrichting het Kleuterhuis te Rijsbergen mei zijn prachtige gezonde omgeving De leider sprak nog'n propaganda- woord voor deze mooie instelling, die een weldaad is voor h. 1 zwakke kind. Groene Kruis. Gisteravond hield de afdeeling Waalwijk van het Alg. Groene Kruis in het wijkgebouw in de Mr. v. Cooth- straat haar jaarvergadering, die goed bezocht was. De heer van Gent hield een enthou siaste openingsrede, waarin hij de groote verdiensten van het Groene Kruis voor de volksgezondheid in het licht stelde. In de jaren van het be staan van het Groene Kruis is het sterf tecijfer zeer sterk verlaagd. Het Groene Kruis is een vereeniging van allen voor allen zónder eenig onderscheid. In het bijzonder wilde spr. er op wij zen, dat het Groene Kruis zonder eeni- ge restrictie het groote gebod der chris telijke naastenliefde in toepassing brengt. Ten slotte riep de voorzitter alle leden op om te volharden bij het ideaal der vereeniging. De notulen der vorige vergadering werden hierna door den secretaris, den heer J. Wildeman, voorgelezen en zon der aanmerkingen vastgesteld. De heer Wildeman bracht vervol gens het jaarverslag uit, waaraan wij de volgende gegevens ontleenen: Het ledental bedroeg op 31 Dec. 432 tegen 462 in het vorig jaar. De achteruitgang is te wijten aan vertrek uit de gemeente Waalwijk, maar voor al aan de heerschende werkloosheid, waardoor velen niet in staat waren de contributie te betalen. Uit het magazijn werden 153 arti kelen uitgeleend aan 89 gezinnen. Ook linnengoed werd uitgeleend. Voor nieuwe verplegingsartikelen werd 68.74 uitgegeven. Door de wijkverpleegster werden de volgende bezoeken afgelegd: aan 162 zieken 2180 bezoeken; aan 22 kraam vrouwen 590 bezoeken; aan 19 t.b.c.- gezinnen 317 bezoeken. Hoogtezonbestraling werd op 8 pa tiënten 90 maal toegepast. Het Consultatiebureau voor Zuige lingen werd drukker bezocht dan het vorig jaar. In 1935 werden 49 kinde ren ingeschreven, waarvan 31 uit Waalwijk en 18 uit Sprang-Capelle, tegenover 37 in «1934. 428 consulten werden gegeven tegenover 372 in 1933. Het consultatie-bureau voor t.b.c.- patiënten werd zeer druk bezocht. Het wijkgebouw voldoet in alle op zichten. Het aantal naar vacantiekolonies uitgezonden kinderen bedroeg 13. De Secretaris ontving een* woord van dank voor zijn keurig verslag. Vervolgens gaf de penningmeester, de heer Maijers, een kort overzicht over de financiën. Wij ontleenen daar aan dat de ontvangsten bedroegen 2299.47 en de uitgaven 2422.75, zoodat het nadeelig saldo 123.28 be draagt. De voornaamste ontvangsten waren: contributies 804.50, subsidie gemeente 823. kraamverpleging 194.50, bijdragen t.b.c.-bestrijding 263. De voornaamste uitgaafpost was salarissen 1912. De heer Hartog vestigde er de aan dacht op dat de vereeniging nog een bijdrage van de diaconie van Waalwijk wachtende is, zoodat het nadeelig sal do in werkelijkheid niet zoo groot zal zijn. Daartegenover stelde dhr. Maijers echter het feit, dat een bijzondere gift van 50.— ontvangen is. De voorzitter sprak nog een dank woord tot de vereenigingen die uitvoe ringen hebben gegeven ten bate der t.b.c.-bestrijding, o.a. de tooneelclub D.V.S.V., die 230.— aan het comité heeft afgedragen. Nadat de heer Both verklaard heeft dat de commissie de rekening in orde bevonden heeft, wordt den penning meester onder dankzegging décharge verleend. Aan het verslag der exploitatie van het Wijkgebouw ontleenen wij, dat de ontvangsten 1908.— bedroegen en de uitgaven 1228.—, zoodat er een batig saldo van 680.— resteert. Het jaar begon met een voordeelig saldo van 519.—, zoodat een beduidende winst is gemaakt. Bovendien kon de hypotheek met 500.worden afge lost inplaats van met 50.—, zooals gebruikelijk is. Van de hypotheek res teert thans nog 6800. Ook deze rekening werd onder dankzegging goedgekeurd. Na een korte pauze had de bestuurs verkiezing plaats, waarbij de aftreden de leden Wildeman, Treffers en Bonis met groote meerderheid herkozen wer den. Vervolgens bracht de heer Wilde man verslag uit over de afdeeling Huis zorg. Daaruit bleek dat de ontvangsten beliepen 265.14 en de uitgaven 270.-. Ten opzichte van de cijfers der jaren 1933 en 1934 mag het resul taat niet ongunstig worden genoemd. Dit resultaat is echter jammer genoeg slechts bereikt, doordat de huisver zorgster slechts 177 dagen in functie is geweest, tegen 352 in het vorig jaar. Wordt dit veroorzaakt door de te hooge kosten ten opzichte der inkom sten, dan zal een andere Vreg gezocht moeten worden, b.v. verlaging van ta rieven voor minvermogenden. Verschillende aangeslotenen konden de 'contributie van 1.50 niet betalen. De heer Wildeman vroeg aan het slot van zijn verslag aller medewerking om deze afdeeling tot meerderen bloei te brengen. Naar aanleiding van dit verslag werd gediscussieerd over verlaging van het tarief voor huiszorg. Op voorstel van den heer Hartog werd besloten een facultatief tarief te stellen. Diegenen, die niet meer kunnen betalen, geven 0.50 per dag, de an deren 0.75. Bij de rondvraag bepleitte de heer Janson verlaging van het salaris van de zuster. Er wordt thans aan salaris sen voor de hoofd- en de hulpzuster 1912.uitgekeerd. De heer Maijers atwoordde hierop dat het salaris van Zr. Roos slechts 1800.— bedraagt, hetgeen niet te hoog is. Het bestuur kan deze zaak nog bekijken. De voorzitter merkte nog-op, dat de Zuster verplicht is in het Wijkgebouw te wonen, waarvoor zij 200.per jaar betaalt en zelf het onderhoud doet. Op de verhoogingen is reeds enkele malen beknibbeld. Het bestuur heeft salarisverlaging overwogen, doch zal daartoe slechts zeer noode overgaan. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Mandemakers, zeide de Secretaris, dat het bestuur besloten heeft het Wijkgebouw voortaan alleen te verhuren voor werkzaamheden in het belang der hygiène. Nadat dit besluit genomen was is nog een verzoek van het ge- verhuren. Met hat oog op het gemeen te-subsidie kon dit consequenties heb ben. De heer de Hoop verklaarde nog dat het in de vorige vergadering zijn be doeling is geweest vast te leggen of het gebouw al of niet beschikbaar te stellen voor alle gegadigden. Met de thans gevonden oplossing kan spr. zich vereenigen. De regeling van het salaris werd aan he tbestuur overgelaten. Met een opwekkend woord van den voorzitter werd de vergadering hierna gesloten. Gewijzigde Politie-verordening. Men houde er rekening mee dat reeds enkele dagen de nieuwe bepalingen der plaatselijke politie-verordening in wer king zijn getreden. Diensvolgens moe ten auto's voortaan geplaatst worden tegen de trottoirband en dus niet naast het fietspad. Fietsen mogen niet meer tegen de trottoirbanden geplaatst wor den. Bovendien is het na vijf uur ver boden fietsen onbeheerd aan den open baren weg te laten staan, tenzij zij van een slot zijn voorzien. Waalwijks Belang. De algemeene jaarvergadering der vereeniging Waalwijks Belang zal ge houden worden op Maandag 9 Maart, des avonds ten 8.30 uur in de achter zaal van hotel Verwiel. Examen. Aan de R.K. Handels Hoogeschool voor economische en sociale zaken, slaagde voor het candidaats-examen de heer L. Taminiau te Tilburg. Bondsdag Bossche Dioc. Gymnastiekbond. Op de Zondag gehouden vergade ring van den Bosschen Dioc. Gymnas tiekbond is besloten den bondsgym- nastiekdag dit jaar te Waalwijk te houden. Aan de W.G.V. zal de orga nisatie worden opgedragen. .Waarschijnlijk vindt de bondsdag plaats op 21 Juni. R.K. Wcrkliedenvereeniging. De harmonie St. Crispijn en de too- neelvereeniging D.V.S.V. zullen op Maandag 3 Febr. a.s. een uitvoering geven voor de leden der R.K. Werk- liedenvereeniging. Door de tooneelver- eeniging zal opgevoerd worden het be kende blijspel Samson en Moot doen aan boksen". Jeugdige winkeldieven. Een aantal belhamels maakt er den laatsten tijd een sport van winkels bin nen te gaan om van de oogenblikken, dat de winkelier niet aanwezig is, ge bruik te maken om kleinigheden te gappen. Men houde dit soort klanten dus goed in 't oog!

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5