Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE RECHT EERSTE BLAD. FEUILLETON „R00RD BRABAnD" DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De ordening in het bedrijfsleven. terd de SUMMER 10. ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936. ens-, -and- acur. veek- t be., over Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Nu de wet op liet algemeen verbin dend en onverbindend verklaren van ondernemers-overeenkomsten in wer king is getreden, streeft men in ver scheidene takken van bedrijf met meer kracht naar z.g.n. ordening onder slaatsdwang met voor de verbruikers onaangename vooruitzichten. Bijzonderheden daaromtrent en ook omtrent ordening buiten staatsdwang met zelfstandige bindende bepalingen, worden aangetroffen in de Economi sche en Sociale Kroniek van Neder land, samengesteld door het Centraal bureau voor de Statistiek, van Decem ber 1935. Daar wordt o.m. melding gemaakt van de bekende, op 19 September '35 tussehen een groep sigarettenfabri kan ten gesloten overeenkomst, waarbij nagenoeg alle producenten zich heb ben aangesloten en welke ten doel heeft een einde te maken aan den steeds scherper wordenden concurren tiestrijd in de sigarettenindustrie waar door het bestaan van de midden- en de kleinindustrie bedreigd werd. De concurrentie zoo lezen wij had de markt steeds meer naar laagge prijsde, speciaal 3/4 cents sigaretten gedreven, waardoor de winstmarge meer en meer achteruit ging. Het gaat er dus om, duurdere sigaretten aan het publiek te verkoopen. Voorts is door vier landelijke hak kers-organisaties en de bonden van coöperatieve verbruiksvereenigingen 28 October 1935 opgericht de Nederl. Bakkerij Stichting. Hel doel dezer stichting bestaat in het leiding nemen van het gezond maken en gezond hou den van het bakkersbedrijf, waartoe deze instelling zal optreden als pro- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. Beiden waren geheel alleen in de wereld, behalve dan Virginia, die zij heiden op hun manier liefhadden. De stille tevredenheid van den ouden heer, als Jack weer thuis was, was in scherpe tegenstelling met het doel loos en eenzame rondloopen in huis, wanneer Jackson weer college liep. Vader en zoon hadden zich na den dood van de vrouw van den rechter zeer aan elkaar gehecht. Hun levens opvattingen geleken veel op elkaar; hoewel, wat bij den eenen tot grim mige standvastigheid werd, bij den ander nog vurig optimisme was. Eer en waarheid waren de trouwe metge zellen van den rechter en bij dit drie manschap had Jackson zich aangeslo ten. Toen rechter Kent eenigen tijd pein zend aan zijn disch had gezeten, schudde hij zichzelf eindelijk wakker. Hij zou Jack toch niet verliezen, en kreeg Virginia er zelfs bij. Niettegen staande dat wist hij, dat om deze twee in de toekomst een betooverde cirkel getrokken zou zijn, waarover hij zelfs niet zou kunnen heenstappen en de rechter vond deze lichte gewaarwor ding van eenzaamheid, die deze over- molor bij het tot stand komen en uil- voeren van ondernemersovereenkom sten, die men wil trachten algemeen verbindend verklaard te krijgen. De kroniek van het Centraal Bureau voor de Statistiek maakt verder mel ding van de oprichting van de „Cen trale Vereeniging tot behartiging van de belangen van den vleesch- en vet- handel ,en aanverwante branches". Deze streeft naar een ordening, waar bij zoowel de producent (landbouuw en veeteelt) als de groot- en kleinhan del betrokken zullen zijn. O.m. stelt men zich tot doel: het bepalen en be schermen van den eindprijs van het product. Te 's-Gravenhage zoo lezen wij verder is reeds een nauwe samen werking tussehen grossiers en slagers patroons tol stand gekomen. Als eer ste punt van het programma wordt aangegeven een strenge uitvoering van de vestigingseischen, zoowel voor grossiers als voor slagerspatroons, welke regeling op 1 December in wer king is getreden. Vervolgens wordt melding gemaakt van de mislukte poging tot ordening in de baksteenindustrie en van de eenigen tijd geleden gesloten overeen komst tot productiebeperking van straatklinkers, waarbij echter vijf fa brikanten zich afzijdig hielden. Nog een andere poging tot ordening is voorshands op mislukking uitge- loopen. In 1933 was een Centrale H.L.S. d.w.z. een huiden-, leder- en schoenen centrale, opgericht. Opgericht is verder de Vereeniging van Nederlandsche Fabrikanten van Waschmiddelen voor de Waschindu- strie, die o.a. ten doel heeft minimum- en/of maximum-prijzen vast te stel len. De saneeringscommissie voor de waschindustrie heeft besloten 'n stel sel van licenties in te stellen voor wasch- en strijkinrichtingen e.d. Verder wordt nog melding gemaakt van een beperking van de veekoeken- productie door de groote oliefabrikan ten, van een landelijk contract om trent de leveringsvoorwaarden van haarden en haardkachels, saneering van de trawlervloot, en landelijke pro ductie-regelingen door de vervcners weging hem gaf, heel moeilijk te be strijden. Pas laai in den middag, werd aan de deur van zijn studeervertrek ge klopt en kwam Jackson binnen. 't Licht in Jackson's oogen vertelde den vader alles, vóór Jackson nog ge sproken had; hij zag zichzelf weer te rug, een dertig jaar geleden, toen hij zijn eigen vader het nieuws vertelde, dat Jackson hem nu bracht. Rechter Kent stond op en stak zijn hand uit. En?, vroeg hij. Ik we hebben U iets te ver tellen, vader. De rechter glimlachte. Ja, zei hij, wat is er, examens uitgesteld? - Neen, niets daarvan. De kwestie is, dat ik we wacht U even! Jackson draaide zich om en rende naar de deur, om 'n oogenblik later met Virginia's hand in de zijne terug te komen. Dit is het!, riep hij. Wat?, klonk het verbaasd. De twee knikten. Toen liet Virginia de hand van haar verloofde los en liep op den rechter toe. Ze legde haar zachte armen om zijn hals, trok zijn gezicht naar haar toe en kuste hem. Bent U niet blij, Vader?, vroeg ze. Blij? Ik ben verrukt! Maar ik ben stom verbaasd, ik had nooit ge dacht Virginia trad een schrede terug en keek hem aan. Zijn mondhoeken tril den en er was een glans in zijn oogen. U hebt het aldoor geweten, riep ze. Nu, antwoordde de rechter met berouwvolle stem, terwijl de glimlach op zijn gezicht zich verhreede. Mis schien heb ik het een heel klein beetje vermoed Hij wachtte en keek van den een getroffen voor de fabrieksturf en voor de haardbrandstof. Natuurlijk kan de N.R.Crt., in haar heiligen afkeer van al wat „ordening" heet, niet nalaten naar aanleiding van dit overzicht de weeklacht te uiten, dat de verbruikers al deze saneeringspo- gingen duur te betalen zullen hebben. „Onder „verbruikers" zijn hier te verstaan, aldus de redeneering van 't Rotterdamsche blad, alle afnemers van de producenten of diensten van de betrokken bedrijven. Dezen bebben er groot belang bij, dat zij die producten of diensten tegen zoo laag mogelijken prijs betrekken. Er is in onze dagen een groote behoefte aan verlaging van de kosten van het levensonderhoud, een algemecne drang naar verminde ring van kosten en lasten. Geen won der want de inkomsten van alle groe pen der bevolking zijn sterk gedaald en in menig bedrijf wordt met verlies gewerkt, doordat de productiekosten nog altijd te hoog zijn. Ook de export wordt niet alleen door de handelsbe lemmeringen van het buitenland be moeilijkt, maar tevens door den veels zins nog te hoogen kostprijs onzer producten in vergelijking met den prijs, die op de buitenlandsche markt thans kan worden bedongen. Prijsverhooging gaat dus zeer stel lig in tegen het algemeen belang; zij is niet overeen te brengen met de al- gemeene lijn van de economische poli tiek, welke de regeering volgt en die gericht is op verlaging van hel kosten- peil in ons land. Nu is het eigenaardige van de mees te ordenings- of saneeringsplannen dat zij in de eerste plaats prijsverhooging nastreven. Wij eindigen daarom met het uit spreken van de hoop, dat de regeering ten slotte zal inzien, dat verbindend verklaring van dergelijke onderne- mersoverccnkomsten in strijd is met hel algemeen belang en dat ordenings plannen van dezen aard dus nimmer aan alle ondernemingen in een be paalde branche zullen worden opge legd!" Men moet verbaasd staan over zoo veel liberaal simplisme, dat niet wil inzien dat ordening broodnoodig is, wil ons geheele bedrijfsleven op den duur niet vastloopen. Zeker, dat de verbruiker door den abnormalen con- eurrentie-strijd vele artikelen voor 'n krats kan krijgen, is voor hem heel plezierig, en in dezen tijd veelal ook noodzakelijk, maar dat neemt niet weg dat het verderfelijk is wanneer de in dustrie haar productie wanhopig ver beneden den kostprijs op de markt smijt. Dit moet onverbiddelijk leiden tot ineenstorting van het productie apparaat, dat nu eenmaal alleen op rendabele basis blijvend kan werken. De heeren van de N.R.C. konden zich in onze streken wel eens beter op de hoogte stellen van de werkelijke situatie. Laten zij nu de schoen- en ledernijverheid, een der bedrijven die het noodzakelijkst gesaneerd moeten worden, maar eens tot voorbeeld ne men. Wellicht zouden zij dan niet meer spreken van een te duur pro ductie-apparaat in vergelijking met 't buitenland. Misschien zou men daar entegen inzien dat in Nederland de schoenen voor belachelijk lage prij zen worden verkocht door bedrijven, naar de ander. Toen stak hij ieder een hand toe. God zegene jullie, voegde hij er aan toe. Virginia sloeg haar armen weer om zijn hals, ging toen op een hoek van zijn schrijftafel zitten en wendde zich tot Jackson. Denk eens aan, Jack, zei ze we hebben geen van tweeën een moe der en samen één vader, daar moeten we ons dan maar in schikken. Dat zullen we, gaf Jack ten ant woord. De rechter lachte. Ik denk dat ik voorloopig niet veel van jullie zie, dus bekommer je daar niet over, voegde hij hen toe. Denk er alleen aan, dat ik er ben als jullie me noodig hebben. Dat is hel eenige, waar wij oude menschen in den tegenwoordigen tijd goed voor zijn. Dat is niet waar, riep Virginia. Maar rechter Kent boog zich voor over en kuste zacht haar voorhoofd. Ik ben blij, erg blij, sprak hij weer. God zegene jullie allebei. Na een pauze keerde de rechter zich af het scheen dat hij gedachteloos papieren ordende. Virginia kwam dicht bij hem en drukte zijn arm. Hij blijft even goed van U hoor!, fluis terde ze. De rechter streelde haar hand, zei niets en Jackson voelde zich in eens zoo onhandig. Hij wist niet wat te zeggen. En U hoort van ons alle twee, voegde Virginia er bij, is het niet. Jacfc? Ja, natuurlijk. Laat U die duffe oude wetboe ken liggen, en geef meer tijd aan ons, wilt U? Ouwe duffe wetboeken, wel zeker. Weet U, rechter Kent, begon Vir- die genoodzaakt zijn tot eiken prijs te verkoopen om tenminste voorloopig in gang te kunnen blijven. Nu is het waar dat de tijd al deze onrendabele bedrijven zal wegmaaien, maar we zien het toch maar gebeuren, dat zij zich lang en taai handhaven ten koste van anderen. Laten we liever het saneeringsmes duchtig hanteeren, dan ook goed ge outilleerde bedrijven door de ont wrichting te doen aantasten. ROOI) GEVAAR IN EUROPA. De wereldbelangstelling richt zich altijd slechts op één feit. Nu geniet 't conflict in Oost-Afrika al langen tijd de twijfelachtige eer, die belangstel ling gaande te houden. Zelfs zoozeer, dat hel niet ondenkbaar ware dat ve ler oogen daardoor zouden worden afgewend van het Bolsjewistische ge vaar, dat nog altijd in Europa dreigt. Deze week heeft de Slowaaksche Nationale Raad te Genève een boekje opengedaan over de stelselmatige machtsontplooiing van Sovjet-Rus land. Het memorandum wijst erop, dal Slowakije tengevolge van het Sovjet RussischTsjechisch militair verbond van 10 Mei 1935 het steunpunt is ge worden van de militaire luchtvaart van sovjet-Rusland in het hart van Europa, waarmede de hartewensch van de sovjet luchtvaartdeskundigen is vervuld, die de 1000 K.M. van Minsk naar Berlijn te lang achten, in geval van nood. Thans hebben de sovjets hun lucht macht op Slowaakschen bodem van waar Berlijn, Warschau, Weenen en Boedapest gemakkelijk te bereiken zijn. Thans gaat het niet alleen om Slo wakije, doch om geheel Europa. Hel bolsjewistische gevaar staal niet meer voor de poorten van Europa, doch 't staat er midden in. Het memorandum moge misschien wat alarmeerendder zijn dan noodza kelijk, het wijst ons toch weer eens op het niet te veronachtzamen gevaar dat uit het Oosten dreigt. ginia. Wie is dat rechter IvenJ? Nu dan, vader,' lachte ze verrukt. Ik geloof dat U meer van die oude boeken houdt dan vanJack. Misschien meer dan Jack er van houdt, gaf de rechter droogjes terug, maar hij glimlachte tegen zijn zoon. U weet heel goed, wat ik bedoel!, riep Virginia. Ja, beste kind, hernam hij, maar spreek niet zoo minachtend over de wet. De wet is mijn meester en zal eens Jack's meester zijn. Virginia pruile. Nu hoor als hij ooit maar ze brak lachend af. Goed dan, vervolgde ze. Nu gaan we en laten U bij Uw boeken. Ze ging naar de deur, maar snelde weer naai den reebter terug en gaf hem nog een zoen. Maar Virginia was een echte vrouw. En toch, fluisterde zij, geloof ik, dat, als het ooit tot een keus moest komen tussehen menschen die U lief- hebt en de wet, U de wet zou kiezen. Rechter Kent keek haar ernstig aan. Ja, meisjelief, dat zou ik gelooi ik doen, zei hij. De wet is heilig, maar dat voel jij niet zoo. Ik wensch je al le goeds, om je zelf en omdat je mijn zoon het mooist op aarde geeft. Een oogenblik later hadden Jackson en Virginia hem te midden van zijn boeken achtergelaten. Virginia's stemming was ernstiger geworden; een vaag gevoel van angst had haar aangegrepen, waarom en waardoor kon zij niet zeggen. Maar het ging voorbij, want zij en Jackson waren samen en niets kon tussehen hen komen. Doch een heelen tijd latei- schoot het haar weer te binnen. Nadat zij vertrokken waren, zat de rechter te peinzen over deze verande ring in zijn leven. Hij had dit ver wacht, geweten dat het komen moest en toch, nu 't zoover was, had hij voor zich zelf nog iets in orde te brengen. Zijn gedachten gingen terug naai de jaren, nadat zijn vrouw gestorven was en naar het oogenblik, toen zij stervende was! We zijn gelukkig geweest, is het niet?, had ze gefluisterd. Je bent alles voor 111e geweest, alles, maar lieve Randolph wees ook alles voor onzen jongen Wees vader en moe- tier voor Jackie. Beloof me dat!" En de rechter had zijn belofte ge geven. Nu wist hij zeker, dat, als zij tien jongen zien kon en daaraan twijfelde hij niet zij tevreden kon zijn. Alleen doordat de rechter zijn hest had gedaan de belofte aan zijn vrouw te vervullen was Jackson hem zeer na geworden in de jaren, die op haar dood volgden en nu in zijn zoon's le ven onvermijdelijk iets grooters ge komen was dan de liefde voor zijn vader nu moest hij daar vrede mee hebben. Virginia bleef dien middag bij de Kent's eten, na Lloyd een briefje ge zonden te hebben, 0111 te vragen of hij later ook nog komen wilde, want Jackson zou met den trein van 11 uur weggaan en dan zou ze hem ongeveer een week niet zien. Na het eten ging ze naar boven om hem te helpen pak ken. Het moeder-instinct, dat van na ture in haar was, was gevoed door haar verantwoordelijkheidsgevoel voor Lloyd en de korte oogenblikken waar in zij den man dien zij liefhad, hielp pakken, was ze heel gelukkig. Ze bedacht zich toen ze klaar was, dat de rechter beneden alleen zat en besloot ze hem nog een poosje gezel schap te houden. (Wordt vervolgd). oye Wuliyiiselt en Langstraatsclie Courant* Zich verzekeren bij een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1934 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1