S. S. S. Gymnastiek-uitvoering ECHO VAN HET ZUIDEN, TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. OLYMPIA", TILBURG ZATERDAG 8 FEBR. a.S, HALF ACHT, df lOOD Bsl No. 11- Woensdag 5 Februari 1936. Waalwijk, 4 Februari '36. Dienstvak der Registratie en Domeinen. 13ij resolutie van den Minister van Financiën is aan de rijksklerk Mej. T. li. M. Puls ten kantore Waalwijk eervol ontslag verleend. Jos. Groenen. Ünze Waalwijksche heldenbariton, de beer Jos Groenen, is door den Senaat der siad Hamburg benoemd tot Kammersanger, tegeiijk met de aanbieding van een nieuw contract aan de Staats-opera aldaar. Oranje-Huis. In de Maandagavond gehouden be stuursvergadering van de vereeniging >Oranje-riuis» werd als voorziuer ge kozen de heer J. van Mierio, gemeente secretaris. De heer L. Hartog, die als voorzitter bedankt had blijft bestuurs lid- Kern Waalwijk R.K. Staatspartij. Met voldoening kunnen wij mei ding maken van bet feit, dat de Kern Waalwijk der K K. Staatspar tij, die nu ai verschillende maan den in diepe rust verzonken was, weer teekenen van herleving gaal toonen. In een volgende week te houden vergadering zal de nieuwe kernleider, de beer van Well, leeraar M.O. staatsinrichting en staatshuis houdkunde van de R.K. H.B.S.— H.H.S alhier, worden geïnstalleerd en zal bet nieuwe werkprogram worden besproken. We kunnen al wel zeggen dat er groote plannen zijn, doen bet zal nog wel eenigen tijd duren voordat deze vasten vorm hebben aangenomen, zoodat er voor- loopig nog geen positieve mede- deelingen over gedaan kunnen wor den. Zondag bezocht een deputatie van 12 personen uit de kern en uit de parochieele propagandaclubs de Landdag der R. K. Staatspartij te Amsterdam. Gouden Huwelijksfeest Diaden Timmermans. Nog slechts enkele weken, en de heugelijke dag voor bovengenoemde familie is daar. Het verheugt ons te kunnen me- dedeelen, dat zoo spontaan dooi de geheele buurt wordt medege werkt om een en ander tot een onvergetelijke dag te maken, vooral de dames zijn druk bezig met de noodige voorbereidingen, terwijl ook het gemeentebestuur zich niet on betuigd laat, dit wat betreft de ver lichting. Donderdag 6 Februari is er weer vergadering voor het bestuur en de heeren van de verschillende com- missiën; om 8 uur in Café v. d. van tt in zaal »THAL1A«, Stationsstraat. m Prijzen: f0.60 en f0.40 bel. inbegrepen. Plaatsbespreking Zaterdagmiddag van 4—5 aan de zaal. heeft Meijs. R.K. Werkliedenvereniging. Maandagavond gaven de twee ontspanningsverenigingen van de R.K. Werkliedenvereniging alhier in den Gildenbond de jaarlijksche winteruitvoerir.g. De zaal was goed bezet, ofschoon het niet zoo overdruk was als we gewoon zijn. Nadat de heer Passier op de van hem bekende korte en krachtige wijze een welkomswoord had ge sproken, ving de Harmonie St. Crispijn aan met de afwerking van een keurig program. Begonnen werd met de forsche marsch »Unterdem Siegesbanner«, waarna we o.a. de buitengewoon mooi vertolkte Tann- hhuser-fantasie en een vloeiende Donau-wals kregen. Met de »Stais and Stripes« sloot de harmonie haar bijdrage aan deze uitvoering af. St. Crispijn musiceerde dezen avond onder de uitstekende leiding van haren nieuwen directeur, den heer G. Duivelaar, op werkelijk uitne- mende wijze en het stormachtig applaus na elk nummer was dan ook welverdiend. Na een korte pauze gingen de gordijnen weer op, thans voor het blijspel in drie bedrijven »Samson en Moot doen aan boksen«, waar mede de tooneelvereeniging D.V.S.V reeds meerdere malen in deze zaal een uitbundig succes oogstte. Ook dezen avond is er weer hartelijk gelachen om het kluchtige spel, dat door het keurkorps van D. V. S. V. op vlotte wijze werd gespeeld, zoodat er de noodige »vaart« in zat, hetgeen voor het welslagen van een blijspel nu eenmaal noodzakelijk is. Uit bundig is er gelachen, twee uren lang om de grappige wendingen, die Nielen in dit meesterwerk weten te leggen. Het liep al naar het middernach telijk uur toen de uitvoering ten einde was en de bezoekers door een hartelijk applaus hun dankbaarheid voor het door beide ontspanning, vereenigingen gebodene uitdrukten. Het jubileum der „Zusters van Achter". Zooals in ons blad reeds enkele malen is medegedeeld, zal op 30 Maart a.s. het feit herdacht worden, dat de Eerw. Zusters van O.L. Vrouw van het H. Hart een kwart eeuw in het kloos ter in de Eerste Zeine gevestigd zijn. Door het in de St. Antoniusparochie samengestelde Herdenkingscomité is een circulaire tot de bevolking gericht waarin gevraagd wordt 0111 geldelijken steun voor een aan te bieden hulde blijk. Aan de circulaire ontleenen wij het volgende: Op 30 Maart, vermedlen de kronie ken van de gemeente Waalwijk, kwa men 3 Zusters, Dochters van O. L. Vr. van het H. Hart, waaronder de Eerw. Moeder-Overste, Zuster Stephanie, zich in onze parochie vestigen, op uitnoo- diging van Pastoor Kuypers Z.G., om het moeilijke werk op zich te nemen van onderwijs aan de vrouwelijke jeugd en bovendien van de verpleging van zieken. Dat de Zusters iets hebben bereikt op het gebied van het onderwijs, dat is dagelijks te constateeren. Reeds zijn hier 15 Zusters werkzaam, wat zeker getuigenis geeft van het onvermoeide werken en de deugdelijkheid van de leiding. Aan Zuster Stephanie, die hier als Moeder-Overste de teugels in han den had en heeft, mag zeker wel volop hulde gebracht worden. Doch bovendien moeten wij dank baar zijn voor het ontzettend zware werk der ziekenverpleging, dat steeds met een tevreden gezicht en dikwerf onder zeer moeilijke omstandigheden door de daarvoor aangewezen Zus ters wordt verricht. Steeds kan bij on gevallen of ziekte hunne hulp worden ingeroepen en zonder eenige kosten, behalve dan de luttele bijdrage aan het Wit-Gele Kruis, wordt die hulp verleend. Zouden er gezinnen zijn, waar de Ziekenzuster nog nimmer ge weest is? In dat geval wordt zeker als een dubbel bewijs van dankbaarheid voor Gods goedheid een beroep onzer zijds op die gezinnen gedaan. Er wordt veel gevraagd en voor al lerlei doeleinden. Hier is echter een soort plicht, om onze Zusters te toonen door een stoffelijk blijk, hoe dankbaar wij zijn voor al hetgeen zij in die -•> jaar voor onze huisgezinnen gedaan hebben, hetzij door het goede onder wijs aan ons en onze kinderen, hetzij door hun liefdevolle verpleging bij ziekte of ongelukken, hetzij door hun ne opbeurende woorden. Door de leden van het Wit-Gele Kruis zal afzonderlijk een cadeau aan de Zusters worden aangeboden, echter zal bij de leden in de Antonius-paro- chie woonachtig geen collecte worden gehouden. Het bal der Waalwijksche zwemclub. De Waalwijksche Zwemclub pleegt ook in de wintermaanden van zich te doen spreken, door haar leden bijeen te roepen voor een gezelligen dansavond. Hoezeer deze gelegen heid om ook in de koude maanden het onderlinge contact te bewaren wordt op prijs gesteld, blijkt telken jare opnieuw uit de groote op komst. Ook voor het bal, dat de ver eeniging, zooals kort geleden reeds in ons blad is aangekondigd, op Zondag 9 Februari a.s. zal geven, bestaat weer groote belangstelling, zoodat we bij voorbaat verzekerd kunnen zijn van een opkomst, die die van vorige jaren minstenszal even aren, misschien zelfs overtreffen. Dat er een prettige stemming zal heerschen, daarvan kunnen we ons al bij voorbaat verzekerd houden. De ijverige commissie, die zich ieder jaar opnieuw weer met deze aange legenheid belast, heeft z;ch ook nu weer bijzonder veel moeite gegeven om te trachten de stemming in Musis Sacrum Zondagavond zoo hoog mogelijk op te voeren. En het is de heeren toevertrouwd, zoodat we alle reden hebben om te ver wachten dat het er bijzonder pret tig zal toegaan. Van de attracties, die voor dezen avond voorzien zijn, kunnen we er wel vast één noemen, die de dans liefhebbers bijzonder zullen waar- deeren De bekende Tilburgsche dansleeraar van Kruisselberge zal namelijk een demonstratie komen geven van de nieuwste dansen die in het seizoen 19351936 »op de markt« zijn gebracht Voor hen, die gaarne de laatste modesnufjes in hun danspassen demonstreeren valt er dus nog iets te leeren ook! Natuurlijk zijn er verder nog vele andere attracties, genoeg om reeds bij voorbaat te voorspellen dat het «Zwembal» ook nu weer een vroo- lijk festijn zal worden. Bal. A s. Maandag 10 Februari zal de accordeonvereenigingin de zaal van den heer A. van Berkel een bal geven ter gelegenheid van haar 5- jarig bestaan. Daar het van ouds bekende accordeonbal steeds gezellig is en het beste geeft zal er zeker belang stelling genoeg zijn. Ned. Herv. Kerk, Waalwijk. Vijfde lezing op Donderdag 6 Februari des avonds ten 8 uur pre cies. Spreker: de Weleerw. heer Ds. A. Offringa, pred. der Ned. Herv. Gem te Scheveningen. OnderwerpVerstand, Gevoel en Wil. De lezing wordt gehouden in de kerkzaal. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Januari ingelegd f80121.28, terugbetaald f92068,32 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 16380. R. K. Werkliedenvereniging Tilburg Zondag heeft de Tilburgsche R. K. Werklieden vereeniging haar 40 jarig bestaan gevierd. Tijdens de door verschillende autoriteiten be. zochte fecstvergadering werd o.a. het woord gevoerd door pastoor H. F. Heezemans uit Waalwijk, als bondsadviseur. Z Eerw. beschouwde dit feest als een mijlpaal, waarbij men allereerst even terugblikt in het verleden. Hij constateerde daarbij een geest van streng-beginselvaste actie en verwachtte ook van hen, die in 't heden leefden een angst vallig vermijden van uitersten. Een blik in de toekomst slaande wees spr. op den oproep'tot katho lieke actie door Paus en Bisschop pen en in het doorvoeren van die gedachte ligt de voornaamste taak van de standsorganisatie. De hoofd oorzaak van alle ellende en ver wording van dezen tijd ligt in de uitstooting Gods uit het openbare leven. Spreker werkte deze stelling nader uit en betoogde verder, dat de wereldcrisis voor 'n goed deel is een geestelijke crisis, waardoor het noodzakelijk wordt, dat de leeken ingeschakeld worden in de christi aniseering der volkeren. De katho lieke standsorganisatie heeft hierbij een plicht te vervullen ln een welsprekende peroratie riep spr. de aanwezigen op, om evenals in het verleden ook thans in de voorste rijen te staan, wanneer de kerkelijke overheid hen oproept. Hierna voerden nog het woord Deken Sanders, de burgemeester, de heer A. van Rijen en de plaatselijke adviseur. Het slotwoord werd gesproken door Mgr. Diepen, die tevens zijn bisschoppelijken zegen gaf. Biljartkampioenschap. Het persoonlijk kampioenschap van de Langstraat dat in café City bij H. de Ruyter te Waalwijk ver speeld zal worden, belooft werkelijk zeer interessant te worden. Er zijn reeds verschillende inschrijvingen binnengekomen. Tot zelfs uit Den Bosch en Geertruidenberg zijn in schrijvingen binnen, zoo ook van 5 der sterkste spelers uit Drunen en Waalwijk Voor 8 Febr. moeten de inschrij vingen binnen zijn. Wij hopen dat diverse heeren die IVO VAN HARENS SCHOENFABRIEKEN. De spreekwoordelijke journalistieke nieuwsgierigheid bracht ons er toe eens bij den heer Ivo van Haren te gaan informeeren naar zijn plannen met de onlangs aangekochte fabriek c.a. en meteen kregen we daarmee een on gezochte gelegenheid om het nieuwe gedeelte van het geweldige gebouwen complex eens nader te bekijken en om trent dit groot-bedrijf onzen lezers eens wat meer te kunnen vertellen. En dat is heusch wel de moeite waard. Vooral waar men den laatsten tijd zoo hèr en dèr hoort spreken over een nieuw schoenencentrum in Nijmegen en zoo al meer, zoodat men den in druk zou gaan krijgen dat het met het centrum der Langstraat, nu niet zoo heel veel meer was, waartoe verschil lende gebeurtenissen van den laatsten tijd begrijpelijk mede aanleiding heb ben gegeven. Gelukkig is het echter zoo ver nog niet, al zijn er slagen gevallen. Waal wijk en de Langstraat, de bakermat der schoenmakerij in Nederland, handha ven op 't gebied der schoenindustrie hun ouden naam. Dit in 't algemeen. In 't bijzonder zouden we het dit maal hebben over Ivo van Haren's Schoenfabrieken, een modern en on danks den ongunst der tijden, prospe- reerend bedrijf, van bijzondere betee- kenis niet het minst voor onze ge meente. We hadden 't voorrecht, zooals we hierboven schreven, de fabrieksgebou wen, speciaal den laatsten nieuwbouw te bekijken, een uitbreiding die 2000 M- werkruimte verschafte en die dan ook aan 't geheel een totaal ander cachet gegeven heeft. Vroeger was alles als op elkaar gepakt, thans staat alles vrij en ruim, alle afdeelingen prachtig gesepareerd. In de oude fa briek de zool- en overleer-stanzerij, patronen-makerij en stikkerij, in het nieuwe gedeelte de drie-loopende-ban- den voor dames-, heeren- en kinder schoeisel: alles keurig aaneen schake lend, zonder eenig geloop of gedraaf: ieder doet kalm en rustig het hem toe gedeelde onderdeel van de fabricage. 't Is werkelijk een lust, deze goed geordende werkzaamheden te zien, die den indruk geven van gestadige, flin ke, maar evenmin overdreven presta tie-noodzaak. Wij behoeven niet nader te spre ken over de ruime leesten-bergplaat sen. magazijn-ruimten voor zool-, over leer en fournituren, dat is natuurlijk enorm voor zulk een uitgebreidheid van artikelen, waar naast de genoemde artikelen ook samoa's, pantoffels, san dalen en linnen artikelen vervaardigd worden. Hier komen we aan ons uitgangs punt: juist voor ontlasting der hoofd fabriek is de nieuwe fabriek aange kocht, n.l. om daar te vervaardigen de speciale artikelen, zooals we noemden: samoa's, pantoffels, linnen artikelen e.d., zoodat in de bestaande fabriek uit sluitend de gewone dames-, heeren- en kinderschoenen zullen worden gemaakt, wat op 't oogenblik geschiedt tot een aantal van 17.000 paar per week. De nieuw aangekochte fabriek wordt geheel uitgebroken, zoodat er één groot geheel ontstaat, dat door aanbouw met 10 M. wordt verlengd. Hier wordt een loopende band gelegd, reeds opge dragen aan den heer Frans van Wees alhier, voor de vervaardiging van bo vengenoemde speciaal-artikelen, ter wijl ook 't magazijn hier een deel van het oude, over-belaste magazijn zal moeten overnemen, met de expeditie- afdeeling. Men ziet dus waarvoor de nieuw aangekochte fabriek wordt dienstbaar gemaakt; het woonhuis zal een na dere bestemming krijgen. Het cijfer van 17.000 paar per week geeft al eenigen indruk van den omvang van dit bedrijf, naar wij vermoeden 't grootste in ons land en na ingebruik name der nieuwe fabriek wordt dit 20.000 paar per week of ruim een mil- lioen paar per jaar. Hier volgen eenige cijfers, die de zen indruk nog meer zullen bevestigen. Naast deze twee schoenfabrieken zijn nog in 't concern ingeschakeld de schoenfabriek van den heer G. Oo- mens, die alleen voor van Haren werkt en een zoolleerfabriek in Tilburg en Oisterwijk, die uitsluitend het zoolleer voor de fabriek fabriceeren. In de fabrieken te Waalwijk werken momenteel 489, op 't kantoor 29 per sonen, terwijl in de andere fabrieken en filialen 350 personen werkzaam zijn. het respectabele getal van 870 man personeel vormend. We mogen nu ook nog wel een stuk-, je geschiedenis geven. We herinneren ons nog levendig dat de heer Ivo van Haren ons in 1929 inlichtte over z'n plan, een schoenfabriek te gaan bou wen. waarin hij 4000 paar schoenen ging maken en tevens dat 't in z'n be doeling lag eigen winkels te openen met eenheidsprijzen. Hij zal toen zelf wel niet gedacht hebben dat hij na nog geen 7 jaar, 17000 paar per week zou maken, te verkoopen in 45 eigen filialen in ons land, met een staf van personeel als bovengenoemd. 23 Augustus 1929 opende hij z'n eerste filiaal en in November van dat jaar had de eerste uitbreiding plaats. Volledigheidshalve geven we hier een lijstje, om te doen zien, in welk een snel tempo de opening der filialen en daarmee de groei van dit bedrijf z'n beslag hebben gekregen. 23 Aug. 1929 werd 't eerste filiaal op de Hoogstraat te Rotterdam ge opend, met nog een op de Westkruis kade in hetzelfde jaar, in 1930 volg den er 6, in 1932 2, in 1932 7, in 1933 3. in 1934 5. in 1935 13: in# 1936 is reeds Gouda geopend en zullen zooals thans reeds vaststaat nog volgen: Mid delburg, Zutphen, Bergen-op-Zoom, Hengelo en Venlo, dat zijn er dan 45: de resteerende 5 zullen de vijftig wel dra volmaken en dan kunnen we het er voorloopig mee doen, verzekerde ons de heer van Haren lachend. Ook op 't gebied van administratie- en winkel-controle werden ons ver bluffende idees getoond, die hier na tuurlijk niet verder besproken kunnen worden. Wij hebben hiervoor onze lezers eenig idee trachten te geven van dit groot-bedrijf in de schoenindustrie, dat niet alleen voor de direct-betrokkenen. maar ook voor zoovele neven-bedrijven en zaken, we noemen de leerfabrieken en -handelaren, fourniturenhandelaren, kousenfabrikanten (want ook dit is in de 45 filialen een groot artikel), voor den middenstand, kortom voor de ge heele gemeenschap van geweldige be- teekenis is. Niet minder voor den naam van industrie en plaats, daar een der gelijk veel-omvattend bedrijf, naast de verschillende andere moderne bedrijven op schoen- en leergebied die onze ge meente nog heeft aan te wijzen, elders niet te vinden is. een unicum voor ons land. Den energieken. onvermoeiden on dernemer, den heer Ivo van Haren, geassisteerd door z'n broer, den heer de Munnik en z'n verdere staf van medewerkers, wenschen wij gaarne alle succes in een toenemend prospe- reerend bedrijf, met dank voor de ons zoo welwillend verstrekte inlichtingen. hiervoor in aanmerking komen en die een inschrijvingsbiljet ontvingen uiterlijk die datum aan bovenge noemd adres in zullen zenden. Dit met het oog op de loting. Na dezen datum kunnen er geen inschrijvingen meer aangenomen worden. Inkwartiering. Naar het Bureau voor Mil. Zaken ons meldt, zal in deze gemeente van 10 op 11 Februari a.s. inkwartiering zonder voeding plaats vinden van pl.m. 175 militairen, zijnde 5 officie ren, 40 onder-officieren en 130 minde ren van het Zesde Reg. Inf. te Breda, in de St. Antoniusstraat, St. Antonius- plein, Kloosterweg, Noorder Parallel weg en Burg. v. d. Klokkenlaan. »De Suiker/reu lea komt naar Waalwijk 11 Nu »Suikerfreule« haar triomph- tocht door Nederland begonnen is, zal deze Majestic film der Tobis ook ia het R. D. B. Theater komen. Critiek op deze film geven wij nog niet, daarvoor is het nu nog geen tijd. We willen eerst zelf de première zien. Wel meenen we vast te kunnen stellen, dat deze film onze verwach tingen en wij hebben na hetgeen we ervan lazen hooggespannen ver wachtingen niet zal teleurstellen De Nederlandsche acteurs zijn in de eerste plaats karakterspelers en presteeren als zoodanig méér dan menig buitenlander. In ensemble films komen zij het best tot hun recht, vandaar dat ook «Suiker freule» als een ensemble van karakterspelers is opgezet, waarbij de titelrol niet, als in het tooneel stuk, het uitgesproken karakter van een hoofdrol draagt. Ongeval. Zaterdagmorgen was de monteur Jacobs van de Eerste Langstraatsche Electr. Mij. werkzaam bij de schoen fabriek Vesters te v.m. Besoijen. Doordat een ladder, waarop hij zijn werkzaamheden verrichtte,on- deruitschoofkwam hij van 3 meter hoogte te vallen. Hij kwam zoo ongelukkig neer dat hij met inwen dige kneuzingen werd opgenomen en per auto naar huis gebracht moest worden. Doodgereden. Maandagmorgen werd de prachtige foxterri r van den heer J. de F. in de Stationsstraat door een onbekende auto overreden. Het beest was op slag dood, hetgeen voor den eigenaar een leelijke schadepost beteekent.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5