NIEUWS UIT HEUS DEN, BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN Het Kamerlid Schnepman en de Rata. De kwestie opgelost. Zooals bekend is in een aantal kies verenigingen stelling genomen tegen het feit, dat het Tweede-Kamerlid, de heer Th. Schaepman, de functie ver vulde van commissaris van de Bata Schoenfabrieken te Best. Up de agenda der op 28 en 29 Feöruari a.s. te houden vergadering van den Parcijraad der R.K. Staats partij is nu een op deze kwestie be- t:f**Mng heooende motie van de kies- vereamginj te nengelo geplaatst. Uver aeze motie is door het Partij bestuur praeadvies uitgebracht, dat o.rn, ais volgt luidt „Reeds gedurende eenigen tijd zijn. zoowei Dij de Partijleiding als bij de tractie, van verschillende organen der partij uitingen ingeKomen van over eenkomstige strekking ais de motie— Hengelo (iJ.J, Uat daarin steeds de vereiscnte omzichtigheid is betracht me betrekking tot de vaststelling van feiten, kan niet worden gezegd. Op zichzelf behoelt dit niet al le zeer te verwonderen, omdat de partij-instan ties, die zich een zaak als de onder havige aantrekken, bezwaarlijk tot een nauwkeurig onderzoek in staat zijn. Juist deze omscandigheid legt echter de verplichting op, zich te beperken tot kennisgeving aan de hoogere partij- instantie mee verzoek om onderzoek, Zeker in een zaak als de onderhavige is het niet de juiste weg, een motie tegelijk met de kennisgeving van de hoogere partij-instantie openbaar te maken. De uitingen, die bij het partijbe stuur zijn ingekomen, heelt uit bestuur aanstouas ter kennis georeent van net bestuur der tractie, riet f.ö. stelde zien daarbij op hec standpunt, dat eenige gedraging van een hu uier partij, lid van een traccie van eemg openoaar college, allereerst staat ter beoordee ling van het bestuur dier traccie. De i'weede Kamertraccie heett nu, als resuicaac van haar onderzoek en bespreking, aan hec P.ü. mededeeld, dat de heer bchaepman oncslag heelt genomen als commissaris van aeiN.V. Hederiandsche bchoen- en Lederin dustrie Bata te Best, zulks uitsluitend uit overweging, dac hem thans geble ken was, dac dit in hec belang van hec werk der K.K. bcaacspartij ge- wenschc was, een overweging, weike naar de overcuiging van aen heer Schaepman, hem bij de beslissing tot aanvaarding der tuncue, redelijkerwijze niec kon leiden, gelet op de oojeccieve beceekenis van de daarmede aanvaarde werkzaamheid. Hec partijbestuur is hiermede ont slagen van een verder oordeel en vol staat er mede dit resuicaac ter kennis te brengen van den partijraad, onder mededecling, dac hec evenzeer van meening is, dac hec werk der partij door hec terugtreden van den heer Schaepman is gediend." Aanbesteding Rompstation te Made. In hole! »L)e Korenbeurs# le Made werd aanbesteed hel bouwen van een drietal poinpslalions tiicl bijkomende werken ler verbetering afwatering Emtliapoider. Ingesoureven werd o.a. door A. Keijzer, Ridderkerk f 128^,0 Jac. Biijleveus, ü'berg f 12UUO Gebr. Dome, Kaamsdonk f 118UU Schermers, Nieuwendijk f 114Jj A. J. van Beek, Made f 1U15U Gebr. Magie, G'beig. f 8575 D. in 't Veld, Dordrecht f 6425 Het werk is gegund aan de firma D. in 't Veld te Dordrecht. DRUNElN. Zaterdagavond kwamen de leden van Zang en Vriendschap in feestvergadering bijeen in hun club lokaal in café Th. v. d. Geld. De bijeenkomst werd geopend met een pittige speech van den voorzitter, den heer Elshout, waarna diverse in terne aangelegenheden werden be sproken. De voordrachten en zangnummers, welke door de leden ten beste werden gegeven, verhoogden de gezelligheid. De uitslag van He barakwedstrijd, waaraan prachtige prijzen verbonden waren, was als volgt: 1 J. Klerks 158 p., 2 M. Pulles 154 p. 3 J. van Heijst 146 p., 4 G. Elshout 143 p., 5 C. Brok 141 p., 6 M. Kleijn 133 p. 7 Th. Kuijs 124 p., 8 P. v. d. Ven 108 p, 9 A. Bulles 103 p., 10 K. Erkeland 99 p. Bij de stopzetting der schoen fabriek „Favorite" alhier is den werk nemers onmiddellijk ingaand ontslag aangezegd, zonder inachtneming dus van den opzegtermijn. Naar wij thans vernemen is door de arbeiders, onder leiding van het be stuur van den Lederbewerkersbond, besloten deswege een vordering bij den curator in te dienen. Naar verluidt is de capaciteit der pompinstallatie bij de bevloeiings werken alhier te gering gebleken. Thans heeft het waterschapsbestuur besloten een motor met beduidend Chr. J. van Dongen alhier. le prijs C. Nieuwenhuiizen, Waspik 26 punten; 2e C. de Groot, Raamsdonk 24 p.; 3e Joh. Gijsman, Waspik, 23 p.; de heeren Gerritse en L. Koot. afiredende bestuursleden werden her kozen en de heeren H Kuijs a|s nieuw lid. De vacante 7e bestuurders 4e Chr. Selders, Waspik, 22 p.; 5e \Y. plaats wordt in de volgende vergade H. Sweisen, aspik, ^21 p.; 6e N. van ring aangevuld. De heer P. var hsoli, Y\ aspik, 20 p.; 7e P. Schellekens Deursen werd later als voorzin... grootere capaciteit te plaatsen. Voor het overige hebben de bevloei ingswerken goed resultaat opgeleverd. Dinsdagavond half 7 hield de R.K. Werkliedenvereeniging in de zaal der Meisjes-Congregatie een propagan- da-vergadering waarbij de Eerw. Aal moezenier Bannenberg uit 's-Bosch te genwoordig was. De Voorzitter W. v. d. Wiel, opende de vergadering met den gebruikelijken groet en heette al len welkom, in het bijzonder den spre ker van dezen avond. Hij betreurde het ten zeerste dat er zoo weinig leden aanwezig waren. Vervolgens besprak de Eerw. Heer Bannenberg tiet nut van de organisa tie in dezen tijd. Wij hebben haar thans nog meer noodig dan anders en men moet niet zeggenik kan de cen ten wel anders gebruiken. Neen, men moet zich thans aansluiten en niet als eenling blijven staan. De Eerw. spreker behandelde ach tereenvolgens de verschillende gees tesstromingen van dezen tijd, het nut en de voordeelen van diverse bondsinstellingen, de rechtsvertegcn- woordiging, het herstel van de sociale maatschappelijke orde. Hij spoorde al len aan eendrachtig te staan achter be stuur en leiders, welke altijd en zoo veel zij kunnen voor alle belangen uit komen. Men moet samenwerken in de ver- eeniging i m als Katholieken de be ginselen na te volgen en als echte Roomsche mannen te leven. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn betoog en hoopte dat allen deze woorden goed onthouden en de overtuiging zullen hebben dat het noodzakelijk is, toe te treden tot de organisatie. Vervolgens kregen we nog een licht beelden-voorstelling, waarbij de Eerw. Heer Bannenberg expliceerde. Na afloop werden nog de vragen ge steld of er geen request naar de ge meente moest om een steunregeling in te voeren, of de kindertoeslag 50 of 75 cent was en of bij de steunregeling de achterstallige huur afgehouden mag worden, welke vragen door den Voor zitter naar best vermogen werden be antwoord. Daarna dankte de Voorzitter allen voor hun aandachtig gehoor en sloot de vergadering met den gebruikelijken groet. ELSHOUT. Men is thans met de werkverschaffing aan den Dijk begon nen. De dijk, die loopt langs de wa terloop op de scheiding Drunen-Els- hout, is overbodig en wordt thans af gegraven, terwijl de vrijkomende grond gebruikt wordt voor het dempen van enkele plassen. Ook in onze plaats beginnen de vlugvingers brutaal te worden. Her haaldelijk worden rijwielbelastingmer- ken en onderdeden van fietsen ont vreemd. Deze week weer twee van fietsen, die voor de woning van bak ker T. geplaatst waren. Men zij dus op zijn hoede. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). Onder leiding van haar voorzitter, den heer H. Bogers, kwam de af dee ling Sprang van den Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond gisteravond in de zaal van den Chr. Volksbond in zevende jaarvergadering bijeen. Na opening op gebruikelijke wijze heet de voorzitter in zijn openings woord de aanwezigen welkom en wijst er op dat de afdeeling in het afgeloo pen jaar met groote werkloosheid te kampen had. Spr. wekt echter op niet ontmoedigd te zijn, doch voor de toe komst alleen zijn vertrouwen te stel len op God. Na de notulen, bracht de secretaris, de heer C. van Caem Lzn., een uitste kend verzorgd jaarverslag uit, alsook de penningmeester, waarvoor heide functionarissen werd dankgebracht. Aan werklooze leden werd over '36 uit de werkloozenkas uitgekeerd een bedrag van 2795.30. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer W. Braspenning herkozen; geko zen wordt in de vacature A. Mande- makers, die zich niet herkiesbaar stel de, dhr. A. de Rooij Dzn. De secretaris, dhr. C. van Caem, leidde een onderwerp in over „Mecha nisatie en Werkloosheid", waarop eenige bespreking volgde. Besloten werd op 6 Maart 'n feest vergadering te houden. Hierna sluiting. VRIJHOEVE-CAPELLE. De heeren P. Faro en A. Spierings werden dooi de Herv. Jong. Vereeniging benoemd tot afgevaardigden naar de feestelijke Jaarvergadering van de Herv. Jong. Vereeniging te 's-Gravenmoer op Woensdag 5 Februari a.s. Naar we vernemen werd dooi de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond in 1935 ruim 9000 aan werklooze leden uitgekeerd. Door het gemeentebestuuur is een commissie benoemd ter bestudee ring van een nieuwe bouwverordening bestaande uit de heeren C. Timmer mans te Sprang, J. Michaël te Capelle en Jac. Vos alhier. CAPELLE. Gedurende de maand Januari 1936 werden ter gemeente secretarie van Sprang-Capelle inge volge de Vleeschkeuringswet aange geven: 20 runderen, 77 varkens, 4 schapen en 1 geit. Tot secretaris der Ned, Herv. Jongelingsver. op Geref. Grondslag „Immanuël" alhier is benoemd de heer H. Korte weg. In de j.l. Maandagavond onder voorzitterschap van den heer J. van Beek gehouden algemeene ledenverga dering van de Coöp. Aankoopvereen. Waspik 20 p.; 8e W. Rekkers, Waspik 18 p.; 19e G. Kamp, Waspik, 18 p. Voor den vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 19 varkens 8 runderen en 3 kalveren. Voor den dienstplicht der lichting 1937 zijn in deze gemeente 24 personen ingeschreven. DUS SEN. Maandagavond omstreeks 9 uur kwam een auto met flinke vaart uit de richting Gorcum gereden. Na bij de splitsing aan den voet van de brug vergiste de bestuurder zich in den weg, en gooide plotseling 't stuur om, mei het gevolg dat hij recht tegen een schuur van den landbouwer Van Dijk aanreed en hier groote schade aan richtte. De auto reed door, doch het nummer kon worden genoteerd. De heer M. Eijckhout, die eerst onlangs uit het ziekenhuis ontslagen werd vanwege een bekomen beenfrac- tuur, struikelde over een oneffenheid op den weg en kwam hierbij zoo on gelukkig te vallen, dat hij wederom een been brak. Daar de heer A. v. Moergestel, gemeente-ontvanger alhier, wegens ziekte zijn functie niet kan waarnemen, is als tijdelijk plaatsvervanger aange- „Capelle, njhoeve-Capelle en Sprang steld de heer Adr. Snijders alhier. ™-t!en de ,heeren Haverhals Bij den heer Joh. van Dijk brak Maandagmiddag een felle schoorsteen. en D. Verhagen benoemd als lid dei- commissie, belast met het nazien dei- rekening en verantwoording over '35. De lezing van den heer C. G. de Jong uil Almkerk, secretaris der N.-B. Mij. van Landbouw, kon wegens ongesteld heid van den spreker geen doorgang vinden. A.s. Zaterdagavond half 7 zal in de zaal van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje een openbare ver gadering voor boeren, tuinders en middenstanders plaats hebben, uit gaande van Maatschappelijk Herstel (voorheen actie Kleine Boer), waarop als spreker zal optreden Dr. Jur. Dijt uit Haarlem. Wij verwijzen hiervoor naar de ad vertentie in ons Eerste Blad. In verband met het groote suc ces dat de declamatieclub Onderling Genoegen te Vrijhoeve-Capelle vorige week Woensdag- en Donderdagavond behaald heeft met de opvoering van „Het lied van Moeder", oorspronkelijk tooneelspel met zang in 3 bedrijven en een voorspel, zal zij dit stuk Woens dagavond 12 dezer nogmaals voor het voetlicht brengen. Gedurende de maand Januari '36 werd in de Rijkspostspaarbank ten hulppostkantore alhier ingelegd 11.29 .31 en terugbetaald 10.582.72. Het aantal inlagen bedroeg 120, dat der terugbetalingen 41. De voetbal vereeniging „Capelle" speelde j.l. Zondagmiddag voor de le klasse B.V.B. op ret sportterrein aan de Willem van Gentsvaart tegen BW 4 uit 's-Bosch, welke wedstrijd dooi de gasten met 4—1 gewonnen werd. Voop het tijdvak 10 Febr.1 Maart 1936 zijn in de gemeente Sprang- brand uit. Daar 't gevaar spoedig werd opgemerkt, was er weldra hulp aanwezig, die erni slaagde 't vuur meester te worden. Door krachtdadig optreden wist men erger te voorko men. Het zoont je van den heer F. Pe- terse had hel ongeluk een emmei- kokend water over het lichaam te krij gen, waardoor hij vreeselijke brand wonden aan beide beenen bekwam. Met de auto van ren heer Leemans werd de ongelukkige naar dr. v. Vuu- ren vervoerd, die hem de eerste ge neeskundige hulp verleende. RAAMSDONKSVEER. Het 2',2 dochtertje van J. A. Joore-Kroos- wijk, uit de Diepsteeg, werd Dins dagnamiddag vermist. Daar men een ongeluk vreesde, werd een on derzoek ingesteld, met het gevolg, dat het omstreeks vijt uur in den Spoorloot gelegen in de nabijheid der woning werd gevonden. Dokter Lips, oie direct aanwezig was, hèeft nog geru men tijd kunstmatige ademhaling toegepast, maar het baatte niet meer, de levensgeesten waren reeds geweken. Het lijkje is naar de woning der ouders over gebracht. Wel een treurig verlies voor de diep bedroefde ouders. LOON O PZ AN D Door de in deze gemeente gevestigde rijvereenigingen weiden de wedstrijden Zondagmid- dag gesloten. Aan het Crosnummer namen 19 ruiters deel die de punten bt haalden als volgt: C. van Rooij 160, C. Kuipers 102, herkozen Op 't eind der bijeenkom* bracht de Weleerw. heer Adviseur zijn dank aan het bestuur voor dt aangename samenweiking. Was aansluiting aan de Water leiding tol heden vrij, sederi 1 Fcbr «8 men daartoe volgens een genomer besluit door den Raad vauat dien datum daartoe verplicht -- 15 en 22 Maart a.9. heeft ie Amsterdam de jaarlijksche Stille Omgang p'aats M<t het oog hierop zal een propaganda-avond wot dcc gehouden en getracht wordt dto Weleerw heer Mommers te 's Bosch nier een lezing ie doen houden mti lichtbeelden over hei roy akel van het H. Sacrament le Amsitiuam. Door het bestuur der R.K. fanfare zal het der H. Familie worden ver zocht de bedevaart in Mei naar Elshout inp'aats van op een Zondag, middag te houden op een voormiddag iels, waar volgens de meesten veel voor le zeggen valt. Bij de Poort der Prot. keik is door een met kolen geladen wagen een groote verwoesting aangelicht, Een der monumeniale pilasters is ot gruselementen verbrijzeld Naar aanleiding hiervan werd de gt mcente deze w»tk bezocht door een paar leden der monumenten-commissie om na te gaan dc kosien en dc wijze waarop de schade kan worden hcrsieid Üe bijeenkomsten der congregatie van O L Vrruw zullen voorlaan ge. houden worden op den len en den 3en Dinsdag der maand, des avonds om 7 uur. In de vergadering der Fanfare der H. Familie werden in 't beS'uur gekozen de heeren Jac. Toetbuijzcn iot commissaris, de heer J van Diero 'ot bibliothecaris en tot ptnning meester heikozen de heer Anl. van hladel. Deze bracht tevens een verslag uit over de laatste uitvoering, datj werd goedgekeurd Ouk besloot de vergadering te trachten een touneel-. vereeeniging op te rich en als onder afdeeling van de Fanfare. Dr. van Gultk zal op verzoek van het Groene Kruis een cursus houden voor volwassenen over Eerste Hulp bij Ongelukken" en hoopt daarmee reeds over een paar weken te beginnen. Alhier had in calé .De vier winden" een onderlinge wedstrijd plaat9 tusschen de biijar.clubs .Krijt op lijd" en .'t Hoekje" uit Haar9ietg. De uitslag was 565 p. voor de eerste tegen 530 voor de laatste. Rij het v.m. fort op den weg van hier naar Elshout had een toisu g plaa'9 tusschtn een luxe- en een vrachtwagen, die nog al aankwam. De laatste moest met een takelwagen naar Drunen worden vervoerd, ter wijl de chauffeur van den luxe wagen leelijk door glasscherven werd ge- wond. De heer Chr Merkx is benoemd P. Hamers 92, H. Kuipers 91, J. ,f* directeur van de Zangvereeniging Kroot 91, J. van Kuik 90, P. van I -Crescendo" welke circa 15 Maart Capelle aangewezen als winkeliers, Beek 85, Jos. Vuchts 95, G. Kuipers ee.n uivoering hoopt te geven, afge belast met den verkoop van onver mengde margarine: J. Timmermans te Capelle (Kom), H. W. Kerst te Ca pelle, Ni.euwevaart, G. va nder Haven te Vrijhoeve-Capelle en W. Braspen ning te Sprang, terwijl als slagers, be last met den verkoop van vleesch en gehakt in blik aangewezen zijn: D. van der Werken te Capelle, A. de Jong le Capelle, Nieuwstraat, en 1). v. Don gen te Sprang. Door 11 ingeschrevenen van de '4, A. Klein 81, M Hamers 73, A. Brabers 70, A. Oerlemans 60, J. Klein 65, W. van den Hoven 55, A Horsten 50, P. van den Hoven 20, M. van Knik 0. Totaal punten Loon- op Zand 697, Knatsheuvtl 32, St. Joachimrr oer 436, Leider was de heer Balsters uit Berkel - Enschot die zich tot ieders tevredenheid van zijn taak kweet. Zaterdagavond werd alhier de jaarlijksche feestvergadering gehou- lichting 1937 dezer gemeente zijn aan- den van den B. V. L. Tijdens de vragen ingediend om vrijstelling van huishoudelijke vergadering had de militairen dienst wegens broeder- uitreiking plaats der ptijz-n. waar dienst. I aan door 44 leden deelgenomen De landbouwer C. O. had hij zijn was. De pi ijzen waren behaald in werkzaamheden het ongeluk een zijner door ieder 8x5 schoten, waarvan handen aan een bietensnijmachine der- het maximum 60 bedroeg. De eerste mate te verwonden, dat hij zich onder tien prijswinnaars waren Alph. de eneeskundige behandeling moest stel len. Naar we vernemen heeft de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging „Gideon" aan den Loonschendyk Prof. Dr. H. Visscher te Huis ter Heide bereid ge vonden op een nader te bepalen da tum voor deze vereeniging als spreker op te treden in de Ned. Herv. kerk aan den Loonschendijk. We verwachten, dat voor deze lezing een zeer groote belangstelling zal bestaan. Het aantal leden van het naast de gemengde zangvereeniging „'t Roze- knopje" gevormde kinderkoor neemt nog steeds toe, en bedraagt reeds ruim 30. De wekelijksche repetities, welke staan onder leiding van den heer N. Snijers uit Raamsdonksveer, hebben des Dinsdagavonds van 5 tot 6 uur plaats. WASPIK. Uitslag van het gehouden rikconcours in het café van den heer Kort 417 p, M. Maas 403 p, Jos van Berkel 389 p., W. de Jong 385 p.. W. Vugts 383 p G. van Gorkum 381 p., A Span 379 p, Jos Beunis 379 p., H. Dingemans 377 pM. van Gorkum 373 p. Voor ieder der 44 schutters was een prijs beschik baar waaronder zeer mooie. De avond werd verder in gezellig sa menzijn gesleten. De TBC—collecte bracht f 2.75 op. Heusden 4 Februari '36 De jaarvergadering der R K W.V. werd geopend met een Nieuwjaars- wensch van den voorzitter Secretaris en penningmeester brachten hun jaarverslagen uit Uit het laatste bleek dat er een bang saldo was. Tot kascommissie werden benoemd wisseld door een tooneelvoorsteliing. De voorzitter K. Deurloo en secr.- penningm. Jac. van Loon werden herbenoemd. Dr. Van der Sleen uit Haarlem hoopt Vrijdagavond a 8. in Concordia voor 't Nut een voordracht te houden over een reis per K.L M. naar Ned.. Indië De heer v. d S sprak hier reed9 meermalen, zoodat hij een goede bekende is en een drukke opkomst wordt verwacht. Op de aanbeveling voor secr. der Godshuizen zijn geplaatst de heeren Verschuur Jr. en H v d. Pol. Zondag werd met groote meer derheid van stemmen tot Prefecte der O L. Vrouw congregatie benoemd ier vervarging van wijlen mtjuff. C. de Mol mej E. Waaijers. Wegen9 onbruikbaarheid van het terrein kon Zondag de voetbal- wedstrijd Nivema '3 Bosch Juliana Heusden niet doorgaan. De uitslagen van de Maandag bij V.D. gespeelde partijen dam zijn: le k'as Ger. Jonkers—A. Deurloo 0 2. 2e kl. H. Brouwers—A Cam. perhour 0 2, J. Deurloo— J. Timmer mans 2—0, J. Hartjesveld A Fitters 0-2. Koppelwedstriid S Barghorn W. van Beijnen 2 0, C. Srhaap_J. Andenisse 1-1. D v. d Sioep R. Ramminga 0-2, F. Roza-M" van Brijnen 1-1, L. Ramminga G. Jonker 0-2 van uw eigen krant en ABONNEERT U OP M te f~\ .r - «O IIIO IIJU^IIJK UldrtlOYVl V ailwVl «t.111- L AI o r< 4 Ii> n 1 An I A I f I n 1 f r 1 I - n I J J I

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6