Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE RECHT ..nOORDBRABanD" EERSTE BLAD. FEUILLETON DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. 7 GEMEENTELIJKE AUTONOMIE. HET PROGRAM DER R.K. STAATSPARTIJ. R 20. me,d m AAV W W J J A angeB/ BB_ A B um jgv/» fr f}§ ar fN flrfc A B 1 /"k VT ~m ffc VI w nut Ve! :wonij Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG |f] rui grieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. traneo te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zyn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het is een verheugend feit uit de tegevens van het Centraal Bureau Joor de statistiek te kunnen conclu- leeren, dat de gemeenteschutd in [y;i5 van de gemeenten beneden iOOOO inwoners, vergeleken met [931, is verminderd en haar groei 0t stilstand is gekomen. Dat is jngetwijfeld bet gevolg van het jplevend gemeentelijk besef, dat men jveral kan constateeren. Iedere ge neente gevoelt zich als een zelf- itandig lichaam met een eigen leven >n een eigen structuur en wil der. jalve ook zooveel mogelijk onaf- lankelijk blijven. Dat de regeering als toeziend en jrdenend voogd de in nood ver- jeerende gemeenten aanmaant be- jaqlde maatregelen te nemen kan ilechts tot waardeering stemmen. 'yommige gemeentebesturen, met iame de sociaa.-democratische, heb- oen zich echter zelfs een dergelijke bemoeienis niet laten welgevallen ;n wilden volstrekte autonomie, hetgeen tot gevolg had, dat zij hei finantieel niet meer konden bolwer ken. j Minister de Wilde heeft m de Eerste Kamer daarop met klem ge wezen. De katholieke senator Kropman heeft den Minister de autonomie van de gemeenten zooals boven omschreven, gevraagd. Terecht gevoelde spreker het als een fout, dat de eene gemeente via het gemeentefonds, moet bijdragen in de kosten van een andere Daar door wordt immers afbreuk gedaan aan haar zelfstandigheid. De heer Kropman pleitte voorts voor wederinvoering van de foren senbelasting. Ook deze opmerking heeft algemeene waardeering onder vonden. Want het is niet billijk, dat de forensen, zonder eenige belasting te behoeven te betalen, komen profiteeren van den bloei en voor uitgang van de gemeente, waar zij handel drijven en toch niet wonen. De minister verklaarde zich be reid het voorstel te bestudeeren en na te gaan, wat in deze gedaan zou kunnen worden. Wij meenden goed te doen het bovenstaande voor onze lezers te releveeren. Men mag nog zooveel afdoen op het regeeringsbeleid en op de politiek der volksvertegen woordiging, vooral in dezen econo. misch ontwrichten tijd is het van belang ook oog te hebben voor zaken, die lot voldoening stemmen en aanleiding geven tot een beetje optimisme. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. Ze bereikten zwijgend de door pi laren gesteunde portiek van het huis der Monroe's en werden in een groote ruime hall gelaten. Anders dan in de meeste zuidelijke huizen, lag de trap hier niet tegenover de voordeur, maar was aan den rechterkant, tusschen den muur van colonel Monroe s studeerka mer en dien van de balzaal gebouwd, zoodat de trap geheel was ingesloten en de hall zelf een lang vertrek was, vanwaar men door breede dubbele deu ren, in de daarachter gelegen balzaal kwam. Een ander vertrek links, was in een heerenkleedkamer herschapen en hier gingen Lloyd en Jackson uit el kaar, na hun jassen en hoeden ie heb ben opgehangen. Toen Jackson weer bij de hall kwain, bemerkte hij, dat er juist een dans geëindigd was; de hall bood een fleurigen aanblik door de avondjapon nen der dames, overal was gelach en beweging. Hij zocht zijn gastvrouw op en vertelde, waarom Virginia niet aanwezig kon zijn; ze had heimelijk plezier om zijn verlegenheid, want zijn verloving met Virginia was eigen- Zeer in het kort hebben wij in ons vorig nummer een verslag ge geven van de bijeenkomst te's Her togenbosch van den partijraad der H.K. Staatspartij. Deze vergadering heeft ten deele teleurstelling gebracht voor degenen, die met spannende verwachting uit zagen naar verklaringen van het partijbestuur betreffende haar stand punt ten opzichte van de devaluatie een kwestie, waartoe de j.l. ge houden rede van oud minister Steenberghe aanleiding gaf en ten opzichte van het huidige kabi net Men kreeg den in<«ruk, dat de partij voorloopig blijft berusten in de bestaande situatie. Dat hierdoor het volstrekte ver trouwen in de partij, vooral van degenen, die praclisch doorgevoerde en perspectieven openende politiek wenschen, eenigszins te loor gaat, is begrijpelijk. Hierop heeft de heele Nederland- sche pers uitvoerig gewezen. Maar het voornaamste van de bijeenkomst te Den Bosch is wel het feit, dat het katholiek staatkun- lijk een publiek geheim. Daarna vioeg en kreeg hij eenige dansen met Sylvia Monroe, ter eere waarvan dit feest ge. geven werd. Sylvia en hij kenden el kaar al vijftien jaar; ze waren steeds groote vrienden geweest, en de Mon roe's hadden verwacht, dat hun vriendschap zich op den duur in lief de zou veranderen, maar drie jaar geleden kwam Virginia terug van een lang verblijf bij een tante in l Noor den en was zóó de „dritte im Blinde geworden. Sylvia was een slank en elegant meisje, knap, donker en ernstig. Ze hield van Virginia evenveel als var» Jackson en al had de groeiende gene genheid van Jackson voor Virginia haar wel eens slapelooze nachten ge kost, liet ze hiervan niets merken. Toen ze gingen dansen, vertelde hij waarom Virginia dien avond niet ko men kon en Sylvia keek hem vroolijk aan. Maar nu zul je misschien meer met de anderen dansen? Ik ben op het oogenblik heel te vreden, jij ook? antwoordde hij. Dat hoef je me niet wijs te ma ken, Jackson, maar ik neem het je niets kwalijk, hoor. Is Lloyd niet met je meegekomen? Ja, heb je hem niet gezien? Neen, ik weet natuurlijk dat moeder hem gevraagd heeft, maar ik was eigenlijk benieuwd, of hij komen zou. Jackson deed geen moeite 'n excuus voor Lloyd's onbeleefdheid te vinden; hij veranderde van onderwerp, maar verbaasde zich, dat Lloyd Sylvia nog niet begroet had. Na den dans met Sylvia, danste hij met iemand anders en toen hij daar na geen partner meer vond, liep hij dig programma werd vastges eld, hetwelk de concrete uitwerking is van de algemeene beginselen. Lang durige voorbereiding en ernstige studie van de grootsten en meest bekwamen onder de katholieken is daaraan voorafgegaan. Het program vormt thans den hechten grondslag van het katho lieke staatkundige leven, waarin de politici zich bewegen. Het brengt eenheid onder de partijgenooten. En al moge men het niet eens zijn over de een of andere te nemen regeeringsmaatregel, het programma staat rotsvast en zijn beginselen zullen het politieke leven beheer- schen. Het zal de banier zijn, welke de leden der IV K. Staalspartij, ten koste van alles, trotsch en stand vastig zullen verdedigen tegen welke valsche staatkundige stroomingen dan ook. De vaststelling van het programma is de belangrijke daad geweest, welke de partij in Den Bosch heeft gesteld. VERZEKER U BIJ DE Modern© kerkhervormers. Hel orgaan van ons Bisdom bevatte zooals we Woensdag elders mede deelden, onderstaande verklaring, onderteekend door den Bisschop. „De leiding van de N S B heeft het oorbaar geacht zich officieel met aangelegenheden van godsdienstige gezindien te bemoeien. De daartoe ingestelde NSB. „Raad van kerkelijke aangelegenheden", heeft een onder- afdeeling, die zich noemt „Raad van Katholieken*. „Deze Raad wendt zich nu tot de Katholieke besturen; verzoekt om in lichtingen over vermeende verkeerde toestanden en feiten of over bij hem ingebrachte grieven enz „Wij gelasten onze besturen deze en dergelijke vertoogen en alle van dien „Raad van Katholieken" uit gaande stukken, als komende van volstrekt onbevoegden, onbeantwoord te laten. Wij verzoeken deze aan Ons op te zenden ter deponeering in het archief". De ontwikkeling van de Neder- landsche Nat. Soc. Beweging begint al aardig op die van de Uuitsche te gelijken Ze begon met zich te plaatsen op den „positief" chrisi e l ij ken grond slag" vervolgde met een negatie van het kerkelijk gezag, zette voort met een ommekeer der rollen thans immers wil de Beweging al aan de Kerk voorschrijven, in hoeverre deze zich te .verbeteren'' heeft en ze zal, als de beweging er ook bij on9 de kan9 toe krijgt, haar ontwikkeling beëindigen met zich zelf tot voor werp van den eeredien9t te maken Zooals in Italië, waar de echtge noote van Mussolini een nieuwe Tien Geboden voor vrouwen heeft gegeven, waarvan het eerste luidt: „Wijdt u zelf geheel en al, met ,,tro'9 aan Italië en aan het fascisme, .,door Benito Mussolini gegrondvest." Of zooal9 in Duitschland. waar de Hitlerjeugd, althans in een Keulsch tehuis, geleerd wordt om vóór den maaltijd te bidden Leider, mijn leider, dien God ,.aan mij gegeven heeft, bescherm „en bewaar mij gedurende miin „leven. Gij hebt Duitschland uit „den diepsten nood gered, en ik „moet u danken voor mijn dage- „lijksch brood. Blijf bij mij en ver- ,,laat mij nooit, leider mijn leider, „mijn geloof en mijn licht." En na den maaltijd „Wij danken u voor dezen maal- „tijd, beschermer van de jeugd en „broeder der eeuwen. Wees gerust, „mijn leider, daar gij geru9t kunt „zijn." enz In datzelfde Duitschland stopte men dezer dagen een 73 jarigen priester voor 8 maanden in de ge vangenis, omdat hij had gewaarschuwd tegen de heidensche principes van Rosenberg, den rijkscultuurleider. Zoover gaat de macht onzer N.S. B 'er9 nog niet. Voorloopig matigen ze zich alleen nog maar de goddelooze pretentie aan om uit te maken, hoe keik en hoe geloof zich hebben te schikken en te wijzigen naar hun model. Hun totaalstaat komt te ru9ten op christe- Iijken grondslag, jawel 1 Maar wat 9chri9tendom behoort te zijn is in hun oogen geen zaak meer van Chrises, maar van den L*ider! HET GELE GEVAAR. Helaas is er tegenwoordig reden te over om het vertrouwen en de trots te verliezen op onze Westersche bescha ving. Als we haar hekelen en schampe ren. laten we dan onze waardeering er voor niet geheel uitstooten. Het is zoo lichtvaardig beweerd, dat het er niet toe doet. of de wereld door Europa dan wel door Azië zou worden beheerscht, in het Oosten kent men zeden, waarvan we slechts kunnen gru wen. Denken we eens aan verschillende feiten, die de jongste officierenopstand in Tokio kenmerkten of er het gevolg van waren. Aan de gevallen van hara kiri niet alleen, maar in het bijzonder aan de beestachtige- en voor .het ge stelde doel geheel onnoodige wijze van afslachten van politieke tegenstanders. Jonge officieren hebben een meer dan tachtigjarigen grijsaard, die zich zijn lang leven ontzaglijk verdienstelijk de hall in en ging daar zitten. Juist voor hij Sylvia verliet had ze gezegd, dat ze, omdat Virginia er niet was, niet op al zijn dansen beslag wilde leggen. Haar opmerking kwam hem weer in de gedachten, en hij haalde zijn programma voor den dag, om 't in te zien. Hoe wenschte hij, dat Virginia's naam, om den anderen dans in dit pro gramma had gestaan. Dagen lang had hij zich op dezen avond verheugd. Toen glimlachte hij. Waarom ook niet?, peinsde hij. Of ze er nu niet in levenden lijve was, in gedachten was zij toch bij hem, en met een wonder lijk lachje, zette hij haar naam achter iederen derden dans. Die dansen be sloot hij met haar uit te zitten, hoewel ieder, die hem zou zien, in de overtui ging zou zijn, dat hij alleen was. Jack son keerde zich op zijn zitplaats om en keek door de breede deuren, die de zaal van de hall scheidden, naar de dansenden. Hij zag een massa hekenden, tot hij plotseling tot de ontdekking kwam, dat hij Lloyd niet zag; ook dat hij hem geen enkele maal had zien dansen. Ga dan samen met Lloyd en houdt een oogje op hem. De woorden uit Virginia's briefje kwamen hem in den geest en hi.i stond haastig op en slenterde de hall door, maar hij zag Lloyd nergens zit ten. Jackson liep naar de trap en keek naar boven, naar het bordes. Daar was een afgezonderd hoekje, verscholen achter palmen en varens, maar na een zorgvuldig onderzoek zag Jackson, dat er niemand zat. Een snelle blik door de balzaal verzekerde hem dat Lloyd ook daar niet was. Wat zou die jongen in vredesnaam uitvoeren? Er was nog een plaats, waar hij zijn kon, tenzij hij naar huis gegaan was, en Jackson duwde de deur van de eet kamer open, links van de hall, die nu als restauratiezaal was ingericht. Hier was een lange tafel, beladen met ca kes, sandwiches en verschillende lek kernijen, voor het souper bestemd, en aan den anderen kant stond een buf fet, rijkelijk voorzien van alle moge lijke dranken, waar een jonge neger in een gesteven wit pak gekleed, den schepter zwaaide. Lloyd leunde tegen het buffet met zijn glas in de hand en keek naar de souper tafel. Verder was het vertrek leeg. Jackson duwde de deur wijd open en trad binnen. Hallo, Lloyd, wat voer je hier uit, waarom dans je niet? Lloyd draaide zich verschrikt om en staarde hem aan. Jackson kreeg een schok van onrust, toen hij het verhitte gezicht en de onzekere hand opmerkte. Hallo, antwoordde Lloyd, welke dans is het? De vijfde, geloof ik, we waren een beetje laat. Dans je vanavond niet? Natuurlijk wel, hernam Lloyd grijnslachend, waarvoor denk je, dat ik anders hier gekomen ben? In orde, ouwe jongen, wind je niet zoo op, maar ik had je niet meer gezien sinds onze komst, en ik wou weten, waar je uithing. Je bent zeker aldoor hier geweest? Maar Lloyd, die zich bewust was welken indruk hij moest maken, zette zich schrap. Nu en wat dan nog, als dat zoo was? Daar heb jij toch niets mee te maken? Jij bent niet mijn voogd, zoo als je brave vader. Jackson zweeg een oogenblik. Hij had temperament, hoewel hij zich be ter bedwingen kon als Lloyd en hij hield zich met moeite in. Wat bezielt jou? vroeg hij kalm. Natuurlijk gaat het me niet aan, maar dat is nog geen reden, om op zoo'n manier te speken. Lloyd mompelde iets in zich zeil en keerde Jackson zijn rug toe. Deze aarzelde een oogenblik, maar hij voel de dat het zijn plicht tegenover Virgi nia was, om te doen wat Virginia hem had gevraagd, hoe onaangenaam dat ook mocht zijn. Luister, Lloyd, begon hij, ik wou jen een oogenblik spreken, als je 'I goed vind, kom even hier, wil je? Lloyd keerde zich om. Wat beteekent, kom hier? barst te hij uit, ik zit hier best. Jackson beet op zijn lip. Hij wis!, dat hij zich niet lang meer zou kun nen inhouden, dus haastte hij zich met wat hij zeggen wilde. Ook goed, sprak hij, als je 't besl vindt, vindt ik het ook best, maar het eenige, wat ik zeggen wou, was, dal Sylvia me vroeg, waar je was; ze zei. dat ze je nog niet gezien had. Ik dacht dat je misschien vergeten had haar Ie begroeten. Ik ben je heel dankbaar, ant woordde Lloyd, maar ik kan heel goed op mijn eigen zaken passen, dank je Jackson aarzelde weer. Hij wist dat hij het verkeerd had aangepakt, maar hij moest op de een of andere manier zien, Lloyd van het buffet weg te krij- gen. Verdraaid, lachte hij eindelijk, wat ben jij vanavond gauw op je teentjes getrapt. Ik dacht alleen maai dat je 't weten wou. Doe je den vol genden dans mee? (Wordt vervolgd). ZATERDAG 7 MAAKT 193b. J7C J OeEcho van het Zniden, Sfaalwpsclie en Langstraatsche Cooranti n J 14) NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1