Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE RECHT EERSTE BLAD. iLAD FEUILLETON „DOORD BRABAKD" Dt IN DE PIJP begrijpt het belang «4 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Waalwijk en Luchtbescherming MODERN ot OOOERWETffCW MAAR... EcVife "Friescbe •Heeren-'Baaï 10-15-20 - 25ct per 'A ons. DOUWE EGBERTS „DE ECHO VIN HET ZUIDEN" WOENSDAG 11 MAART 1936. 39e JAARGANG. irink :'jn in, nsterj r ver hoog M hi, telli ïen oplost! 'oodi et ge. ip ee, Tea teriaal ^ijzigd #mer 2i.izz j Delcho van hel Zuiden, I aihüiksck en Langstraatsehe Conrantj IAdvertentiën moeten Woetis 'n Ins xderni Pro. Pelrin^ Expert Be. at den [en o| O-jt fi> 8 t! 45 cn Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2a. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIEREN Telefoon No. 38. Telegr-adr.sECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Groole oefeningen aanstaande. De internationale politieke span- l nir.g in Europa en de algemeen gewekte onrust ook in ons land wijzen op het ntet denkbee dige gevaar, dat Nederland zal betrokken worden - zoo niet offensief, dan toch in ieder geval defensief in een komenden eventueelen oorlog Allerwegen worden maatregelen genomen om de bevolking daarvan bewust te doen worden en vooral voor eventueele bomaanvallen uit de lucht le waarschuwen. Men weet, dat reeds in meerdere provincies uitgebreide luchtbemhermingsoefe- ningen werden gehouden. Daarbij moest men natuurlijk op de volle medewerking der bevolking rekenen. Veelal werd men hierin teleurge steld en daarom is een wetsontwerp ingediend, w mrin de bevolking den plicht wordt opgelegd z.'ch tegen luchtaanvallen te beschermen. De oefeningen, welke hier in Waalwijk, plaatselijk op Donderdag 19 Maart a.s. en provinciaal (West Brabant en Zeeland) op 16 Me worden gehouden, diene men met te beschouwen als een uiterlijk ver toon of een aardig schouwspel waarmee men de menschen wil vermaken, doch deze oefeningen hebben het eenige doel de bevolking paraat te maken voor een lucht aanval en haar vertrouwd te doen maken met alle mogelijke een voudige afweermiddelen. In verband met de hiervoren aangekondigde luchtbeschermings oefeningen heeft de heer P. yan Vliet, hoofd van den Waalwijkschen luchtbeschermingsdienst ons hier over een uiteenzetting gegeven. In het begin van den oorlog kende men alleen verkenningsvlieg tuigen, die later ook werden ge bruikt om artillerievuur te richten. De Duitschers kwimen in den groolen wereldoorlog van 1914 bel eerst met bommenwerpers, welke het zooals ook thans nog gemunt hebben op militaire opslagplaatsen, spoorwegknooppunten, bruggen, fabrieken en industriecentra. Zoo kwam dus ook de burgerbevolking in gevaar en zocht men naar verdedigingsmiddelen,zoowel actieve als passieve. Met de actieve luchtbescherming (militaire luchtvaartdienst jachtvlieg tuigen, afweergescnut en radio- telegrafischen dienst enzheelt de bevolking zich niet bezig te houden. Wel heeft zij zich passief te be schermen tegen het luchtgevaar van brand-, brisant en gasbommen. Oo de lichte brandbommen, welke een gewicht tot 2 K G. hebben, moet de gewone bevolking t meest berekend zijn Branden, ontstaan door termiet bommen mag men alleen met zand nooit met water blusschen. Aan het gevaar van gasbommen wordt over 't algemeen teveel aan dacht gewijd. Men moet namelijk weten, dat slechts 60 dagen per jaar hier in Nederland, in verband met de weersgesteldheid geschikt zijn om met gasbommen te werken Bij oorlogsgevaar Bij dreigend oorlogsgevaar wordt de mobilisatie afgekondigd. Iedereen bekijkt dan zijn woning en zoekt een schuilplaats tegen eventueele luchtaanvallen. Dit vertrek moet zoo weinig mogelijk deuren en ïamen bezitten en dus is de kelder de aangewezen plaats. Het kelder raam wordt dichtgestopt met zakken droog zand. De naden der deuren beplakt men met papierstrooken. In zulk een ruimte kan één persoon per Ms 1 a 1uur rustig ver- k'\foorts moet alle oude en brand bare rommel van den zolder ver wijderd worden. Men plaatse daar een groote bak droog zand, emmers en schoppen om bij dreigend gevaar den vloer met een laagje van 5 a 1U c.M. zand te bedekken. Proefondervindelijk is bewezen, dal de lichie brandbom daardoor wordt tegengehouden en uitbrandt zonder ven'ere schade aan te richten. Daar de brandwacht gedecentrali seerd is moet de bevolking zelf in- gericht zijn op het blusschen van de door de bom ontstane secundaire De ^ruilen van de verschillende vertrekken beplakt men kruisgewijze met papierstrooken om stukslaan Dij bommengedreun te voorkomen. Is men in kerkgebouw, bioscoop ot school, dan blijft men waar men is, indien men niet tijdig genoeg naar huis kan gaan. Orde, kalmte en strikte opvolging van de poli- tioneele bevelen is daarbij noodzaak. Tijdens gasaanvallen houdt men een natte zakdoek voor neus en mond en loopt tegen den wind in weg Wegens het besmettingsgevaar, inzonderheid bij mosterdgasaanval len, zoeke men geen onderdak in van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING GESLOTEN BIJ DE GEEFT 2EKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. openbare schuilplaatsen. Iedereen zorge zooveel mogelijk eigen hulp en verband- en ontsmettingsmidde len bij de hand te hebben. De oefening van 19 Maart. Zooals reeds gezegd, zullen Don derdag 19 Maart alleen in Waalwijk groote oefeningen worden gehouden. Omstreeks kwart na acht des avonds zal het luchtgevaar met si renengeloei en scheepshoorns wor den aangekondigd. Verondersteld wordt, dat de vijandelijke vliegtuigen in aantocht zijn De gemeente draagt er zorg voor, dat alsdan slechts en kele straatlantaarns branden en wel gedempt met blauw papier De auto's welke Waalwijk binnenkomen, wor den van blauw papier voorzien. De dienst rekent er op, dat de be volking goed medewerkt. Alle eta- lagelichten moeten gedoofd worden. Geen enkel licht mag zijn schijn op straat werpen of en daar dient vooral <>p gelet te worden aan de achterzijde van het huis of op zolder branden. Stilstaande auto's moeten de lich ten dooven en rijdende wagens en fietsen de lampen blauw afdempen. Laat ieder er van doordrongen zijn, dat hij al het mogelijke doet om Waalwijk voor de vliegtuigen onopgemerkt te laten. Vorige oefeningen hebben uitge wezen dat openstaande deuren, ver lichte dakramen enz. zuiver de richting van verschillende straten aangaven. Deze oefening is de voorbereiding voor de groole provinciale luchtbe schermingsoef'ning op 16 Mei as., waaraan heel West Brabant en Zee land zullen medewerken. Uitvoerige rapporten zullen daarover worden uitgebracht met aanteekening van de gemeenten, die door de vliege niers niet ontdekt konden worden Ook Waalwijk moet vermeld slaan 1 Daarvoor dient iedere ingezetene zorg ie dragen. Op 19 Maart kan hij zich daarin oefenen. 'Wij hopen niet dat kwajongens streken, zooals op vele andereplaat- Nadruk verboden. 15) Ja zeker. Waarom? vroeg Lloyd. O. zoo maar. Lloyd zette zijn glas hard neer en keek hem aan. - Ik weet waarom, nep hu Het is omdat je je geroepen voelt je met mijn zaken te bemoeien, en je overal in te dringen, maar dat is niet noodig, begrijp je? Ik doe wat ik wd, en ik zal drinken waar ik trek in heb. Je denkt, dat je verduiveld handig bent, met je geklets over dansen, maar iedere idioot begrijpt dat je me hier weg wilt lokken. En dat zal je niet luk ken. Ik zal doen, en drinken wat ik wil. En als je dat niet bevalt, ook al goed, dan kan jenu, ik heb je al eens verteld, wat jij en Gene voor mijn part kunnen doen. En toen liep Lloyd de kamer uit. Jackson ging hem een paar passen achterna en bleef toen staan. Langza- merhand bekoelde zijn woede en maak te plaats voor een spijtig gevoel van qefaald te hebben en van berouw. Hij begaf zich naar het buffet, waar de donkere bediende hem met angstige oogen aanstaarde. Hallo, Tom, zei hij, je moet me eens wat vertellen. Ja. meneer Jackson. - Hr»?v eel heeft hij gedronken? Hij, meneer Jackson? laat eens zien, één. twee, drie glazen, meneer. Wat? - Ja. meneer, drie. Zoo, geef hem niet meer. als jij er iets aan kunt doen. Tom. Neen, meneer. Ik zal hem slappe geven, meneer. Dat is best, Tom. Jackson keek op zijn programma. Virginia's dans. Hij liep de kamer uit en slenterde in de hall heen en weer. Toen keek hij de trap op en zag dat het hoekje leeg was. Hij gluurde om zich heen, om zeker te zijn, dat niemand hem zag, sloop toen de trappen op en zette zich behaaglijk in een grooten stoel om deze dans met Virginia uit te zitten. Hij lachte zachtjes, toen hij daar zoo zat, maar langzamerhand veranderde de uitdrukking van zijn gezicht, toen hij aan hun laatste middag samen dacht. Wat een wondermooie dag was het geweest. Toen hij daar zoo zat, schoot hem een andere gedachte te bin nen. Als hij Virginia niet spreken kon, schrijven kon hij haar wel! Daarop haalde hij haar briefje te voorschijn en vouwde het om. zoodat hij een leeg kantje voor zich had; toen begon hij zijn gedachten op papier te schrijven. Maar 't schrijven vlotte niet erq. Al zijn gedachten verzamelden zich in één zin en hij schreef drie keer: „ik heb je lief". Met den brief in de hand, bleef hij een poos zitten en verbaasde zich er over, welk gelukkig gesternte hem haar liefde had gebracht. Het wonder maak te zijn hart vol en weer nam hij zijn ootlood en schreef, zijn oogen donker en ernstig. „Ik heb je lief" schreef hij weer, en voor jou zou ik alles opotre- ren, als 't noodig was, mijn geluk, mijn leven, zelfs mijn eer. terwille van jou! Toen hij het laatste woord neer schreef, ving zijn oor een ge uid bene den aan de trap op en hij drong zich in een hoek om niet gezien te worden. Hij was niet in stemming om met an deren te converseeren. Toen zag hl) door het groen van de planten dat het Lloyd was, die beneden aan de trap stond. De jongen bleef een oogenbhk staan, naar rechts en. links kijkend, haastte zich toen de trappen op, liep langs Jackson heen en begaf zich naar de eerste verdieping. Toen Lloyd de restauratiezaal verlaten had. was hij op zoek gegaan naar zijn partner en ontdekte, dat zij aan zijn komst ge wanhoopt had en met iemand anders danste. Hij bleef een poos bij de deur naar het dansen kijken. Naast hem stonden een paar oudere dames en hoe wel hij geen acht op hen sloeg, h0°rde hij dat een van hen opmerkte: ..Me vrouw Monroe draagt haar parels vanavond niet. Waarom zou ze het niet doen? Ik begrijp het met, ze zijn zoo mooi. j Lloyd keerde zich af en ging naar de eetkamer terug, met de woorden die hij juist gehoord had, nagalmend in zijn hoofd. Een paarlen halssnoer was het. Her innerde hij zich. Toen stond hij plotse ling stil Een halssnoer! Kon hij ooit vergeten hoe Gloria Fenwick tegen hem gesproken had? Wat kon hem per slot de wereld schelen! Waarom moest me vrouw Monroe een pracht halssnoer hebben, terwijl de vrouw die hij liet- had, er geen bezat? En hij had haar verzekerd dat zij er een zou krijgen... Lloyd was zoo wit als een d-.ek. Hij had het haar beloofd, wat konden hem de gevolgen schelen: Zou hij ooit weer zoo'n kans krijgen? Mevrouw Monroe had haar halssnoer niet aan. Was het achter slot, of ergens in haar kamer, waar hij het zou kunnen vnden. Hij kende 't huis. Een vlugge ren naar boven en weer naar beneden, terwijl de hall verlaten was! Niemand zou hem verdenken. Waar om ook? Hi; behoorde tot een van de voornaamste families uit Harnsville. En als 't hem eens lukte. 't Noodlot was tegen tem, dien dag. hoewel hij juist het tegenoverge stelde vond. Hij keek snel de hu!) rond rende heimelijk de trap op en vond mei-rouw Monroe's deur op een kier. Heel voorzichtig duwde hij die open, met een hart, bonzend van angst en op winding. De kamer was leeg. Len ang- stiqe blik, een snelle stap naar de toi lettafel bij de deur en de paarlen, blank en wit. lagen in zijn bevende hand Mevrouw Monroe of een ander had het snoer klaar gelegd, voor ze naar bene- den ging. Een oogenbhk aarzelde L oyd noq. Gesteld dat hij gesnapt werd. De Rechter! Maar de herinnering aan zijn belofte aan Gloria Fenwick en wat de belooning zou ziin. als hij die hield, was beslissend. Hij liet het paarlen- 1 snoer in zijn zak glijden en sloop toen bleek en bevend de trap weer af. En Jackson? Van waar hij zat had hu he gezicht op de deur van Mevrouw Mon roe's kamer. Hij zag Lloyd naar bin nengaan en er een oogenbhk lateiook weer uitkomen. En hij zag aan Lloyd s gezicht, toen hij verstolen langs hem hen sloop, dat hij iets gedaan had. Wat hij gedaan had en waarom tui het ge- Sian had zou de tijd leeren. Dat er iets ernstigs was, toonde zijn gezich dui delijk genoeg. Maar Jackson hoefde niet lang te wachten om er achter te k°men' HOOFDSTUK VI. DE AVOND VALT In de kleine nis op de trap zat Jack son bewegingloos, verbaasd. Hij poog- sen, de heele organisatie en oefening beHertVTuiden der klokken circa negen uur zal «luchtalarm geëindig beHeetgewone leven kan dan weer ZbAls iedereen zooveel -nogelyk medewerkt om de luchtbescher- mingsoefeningen te doen slagen zoo besloot de heer P. van Vliet, dan heelt Waalwijk, ook bij oorlogs dreiging een goede beveiliging tegen het luchtgevaar. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP de zich voor te stellen, wat Lloyd in Mevrouw Monroe's kamer gedaan kon hebben. Had ze hem gestuurd om iets te ha len? Maar waarom dan dat vc"tole loopen. en dat vertrokken, verschrikte gezicht later. Had hij iets gezien. waar- San hij erg geschrokken was? En wat kon dit dan zijn? En wat moest hij. Jackson, nu doen? Hij keek op z.,n programma; de eerste twee dansen had hij niet besproken en hij bleef zitten, trachtend een verklaring te zoeken voor wat hij net gezien had, zonder er een te vinden. Na een poos viel zijn oog op het briefje in zijn hand. Hij draaide het ge dachteloos om en las wat Y'r9'"' geschreven had. „Houdt alsjeblieft een I oogje oo hem". Jackson ging rechtop zitten. Hij moest toch uitvinden wat de oorzaak was van Lloyd's opwinding en anqst, maar hij wist dat het geen nut had nu naar Lloyd te gaan. Als hij op de een of andere manier in moeilijkhe den was gekomen, dan zou hij nu toch zeker niets uit hem krijgen. Hij zou in menging van Jackson als een beleedi- ginq opvatten, door zijn haatdragend heid zou 't veel moeilijker worden, ook in de toekomst, om invloed op den jon gen te krijgen. 'n Minuut of tien zat Jackson dat probleem te overdenken: toen stond hu langzaam op. Er was een mogelijkheid, nl dat een verklaring voor wat ge beurd was, in Mevrouw Monroe s ka mer te vinden zou ziin. Jackson was met Sylvia opgegroeid en ze kenden eikaars huizen sinds ze kinderen wa ren. dus was er geen reden, waarom hij niet naar boven zou gaan en een onderzoek in Mevrouw Monroes ka mer instellen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1