F n\\ PRESTO 'A Toegewijd aan Handel, Industrie Gn Gemeentebelangen. 1 -GEMEENTERAAD WASPIK. HET HOOGSTE RECHT een „nOOSB BRftBADD" VI gul' FEUILLETON Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. m. en ID ER 23. WOENSDAG 18 MAART 1936. 59e JAARGA van het Zuiden, iTaalwükscIie en Langstraatscbe €«nrant» 'noldi 1 Scht— deri - M 3rau< r. i Pet; Gq :>effei| Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25 Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiên moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Pr\js der Advertentiên: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. i Strij vaj Hem; ovei oven Belasting op gebouwde en ongebouwde eigen dommen. Verlaging biljartbelasting ingetrok ken. De uitponderij. De steunverleening. De raad der gemeente Waspik '»V kwam Vrijdagavond om 7 uur in open- ,e bare vergadering bijeen onder voorzit- terschap van burgemeester P. J. Dek- \Tlkers. -or lij B, ie vw n V iekloi (iyi Secretaris de heer B. v. Schijndel. Alle leden waren aanwezig. •klos De notulen der vorige vergadering y.] worden ongewijzigd vastgesteld, mislij j Mededeelingen. vaij De heer Brokx deelde in een schrij- ven mede, dat de begrooting 1935 van ls 3 het armbestuur niet was overschreden. L. tfaafl 2. Wijziging verordening op ge bouwde eigendommen. De Voorzitter deelt mede dat in verband met de heffing van een brand verzekeringsbelasting, waartoe in de vorige raadsvergadering werd beslo ten, van Ged. Staten een schrijven is binnengekomen, waarin erop wordt gewezen, dat het geraamde bedrag te hoog is. De brandweer heeft slechts 820 noodig. Voorgesteld wordt de belasting in te trekken, te voegen bij cle gebouwde eigendommen en op 12% te brengen. De raad ging met dit voorstel ac- coord, uitgezonderd de heer v. d. Rij ken. 3. Vaststelling verordening op on gebouwde eigendommen. B. en W. stellen voor 6 te heffen op de kadastrale huurwaarde. Dit zal ongeveer 2000 opbrengen. Het is de bedoeling van het gemeen tebestuur deze belasting zoo kort mo gelijk te doen duren en 't volgend jaar bij de begrooting '37 zoo mogelijk we derom in te trekken. Nu is de heffing noodzakelijk om het tekort van het vo- SB 1 van „De Echo van het Zuiden". IJ F K.M. Naar het Amerikaansch bewerkt door VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. neu met e l Kolonel Monroe kwam in de gang en sprak tot den bedaarden neger, een man van middelbaren leeftijd, die Idienst deed bij de voordeur. .1 Lloyd kon niets hooren, maar ver- ïoedde wel, wat er gezegd werd: Niemand mag weggaan. Een andere, een jonge neger, haast- zich door de hall alsof hij gebeld is, en de kolonel hield hem staande ,u sprak met hem. De man keerde naar le voordeur terug en ging uit. Lloyd iep zoo kalm mogelijk de kleedkamer waar hij jas en hoed had gelaten, .ijn beweegreden was, buiten het be- ,eik van de oogen van den kolonel te comen, voor deze zich zou omdraaien -en hem zien zou. Hij stond besluiteloos, hadat de deur achter hem was dicht gegaan en staarde naar den muur. De y^aaii tu jiuo.uv. [kamer was leeg, en op het oogenblik as hij veilig! Plotseling kreeg hij een ingeving. Het jvenster! Hij kon daaruit ontsnappen, de geileen, hij zou het zacht opendoen en het halssnoer in een bloembed naar 1 beneden laten vallen. Dan kon hij het later halen, of een excuur verzinnen en aan tij gelief tevragl boek rige jaar te dekken. Het voorstel werd aangenomen. De heeren Zijlmans, Verschuren, v. d. Rijken en Pruijssers stemden tegen. Personeele belasting op biljarts. 4. Intrekking besluit tot verlaging, der personeele belasting voor biljarts. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten erop hebben gewezen dat de gemeenteraad niet twee besluiten tot verlaging van belastingen mag nemen, i.e. die van de huurwaarde en van de personeele belasting. Het komt B. en W. voor, dat men het "best den biljarthouders kan laten beta len. De gemeenteraad moet de belas tingen in deze tijden niet verminderen. De gemeente kan dankbaar zijn, dat de steunbedragen kunnen worden be taald. De heer Brokx is van meening, dat eens genomen besluiten gehandhaafd dienen te blijven. De Voorzitter zegt, dat men van de verlaging zou gaan profiteeren, waar door ér steeds meer biljarts zouden ko men. Spr. wijst er voorts op, dat de begrooting op het kantje af kloppend is; de belastingdruk is zwaar en de gemeente is door de crisis ontzettend getroffen. De raad gaat met het voorstel ac- coord met aanteekening, dat de heer Brokx tegenstemt en de heer Verschu ren buiten stemming blijft. Het uitponden. 5. Adres van de R.K. Midden- standsvereeniging tot beperking van t uitponden. Het request beoogt een gemeente verordening te verkrijgen, waarbij iedere uitponder minstens verplicht wordt gesteld, de slachting in een abat toir te doen plaats hebben. Het adres spreekt van onbillijke concurrentie met de slagers, die hun bedrijven volgens hooge hygiënische eischen moeten in- even achterblijven, om het op te ra pen, nadat hij zich gewillig zou heb ben laten fouilleeren. Wat eenvoudig! En hij had zich zoo zenuwachtig ge maakt. Per slot waren het ezels, die zich met zooiets in de kaart lieten kij ken. Als een man zijn hoofd maar niet verloor Lloyd liep zacht naar het raam en keek naar buiten. Zijn handen gingen naar de sluiting en hielden stil; bewo gen zich toen ongemotiveerd heen en weer en grepen den middelstijl om de knikkende knieën van hun eigenaar te steunen. De tuin lag helder in het maanlicht en bescheen het glimmend opgeheven gezicht van den jongen neger, tot wien Kolonel Monroe het laatst had gespro ken, die hem vast aankeek. Lloyd hing half tegen het raam, niet in staat zich te bewegen en staarde op den neger neer. Toen kwam hij weer eenigszins tot zichzelf en poogde on verschillig den tuin in te kijken, voor hij zich afwendde en bevend de kamer inliep, buiten het bereik van die oogen; zijn handen waren nat en koud en hij zocht naar zijn zakdoek dien hij niet vinden kon. In zijn overjas misschien? Lloyd had het gevoel alsof hij in een net gevangen zat, waarvan de mazen zich steeds vaster om hem heen sloten. Werktuigelijk liep hij op zijn overjas toe, maar die van Jackson hing boven op de zijne. Met een gebrom als van een dier. duwde hij deze opzij en wachtte. Jackson's jas was door den ruk binnenste buiten gekeerd en voor Lloyd's oogen bevond zich de geheime zak, die Jackson hem dien avond ge toond had: het geheime zakje, waarin hij zijn geld bewaarde. Lloyd keek om zich heen en staarde naar de deur. Deze was gesloten en hij hoorde nie- richten. De heer Brokx zegt, daar steeds voor gevochten te hebben. Wanneer de sla gers de zaak keurig in orde moeten hebben. da£ moeten de uitponders dat ook. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet met een voorstel zijn gekomen. In Geertruidenberg en Raamsdonk heeft men den uitponders beperkingen opge legd. Persoonlijk strijdt spr. ook voor goede hygiëne. Inderdaad wordt er veelal niet naar de laatste eischen ge slacht. De kosten voor het buitenshuis slachten zullen 10 bedragen, terwijl ze nu 7 beloopen. Dit verschil maakt niet veel uit. Bovendien hebben de uit ponders dan de moeilijkheden van de slachting niet aan huis. Spr. voelt veel voor den door den Middenstand voor gestelden maatregel. De heer Zijlmans vindt, dat een eventueele beperking te zwaar zal drukken op de uitponders, die hoog stens een of twee keer per jaar een beest per pond verkoopen. Het strijdt, aldus spr., teg^n het rechtvaardigheids gevoel, die menschen door de beper king een nieuwe soort belasting op te leggen. Zij zijn al gedupeerd met de belasting op de gebouwde en onge- NEEM MET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN VERZEKER U BIJ DE CONCURREEREN DE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN bouwde eigendommen. Spr. stelt voor het adres voor kennisgeving aan te ne men. De heer Verschuren ondersteunt het betoog van den heer Zijlmans. De heer Brokx voelt het als midden stander anders aan en begrijpt niet dat B. en W. niet met een voorstel komen. Spr. zal het zelf wel doen, als het col lege het niet aandurft. Uit het oogpunt van de hygiëne is er, aldus de voorzitter, alles voor. De heer Zijlmans zegt, dat de wet nu reeds hooge eischen aan de hygiëne stelt en al het vleesch keurt. Moeten we dit dan nog niet voldoende achten? Het past niet, het zeer nauwgezette werk van de keurmeesters te becriti- seeren. De heer van Dongen meent dat het uitponden meer dan tweemaal per jaar en per uitponder geschiedt. Spr. wijst op excessen, die niet te pas komen. Er wordt vee gekocht, alleen om het uit te ponden. De zakenmenschen en de boeren worden daardoor gedupeerd. Spr. is niet tegen uitponden, doch wil dat dit aan de wettelijke eischen vol doet. De heer Zijlmans wijst den heer Dongen erop, dat de wet het uitponden niet verbiedt. Men moet den kleinen arbeiders, die uitponden, geen belem mering opleggen en hun de gelegen heid om iets te verdienen niet ontne men. Tenslotte wordt het adres van de Middenstandsvereeniging voor ken nisqeving aangenomen. De heeren Vloeimans. v. Dongen, Brokx en v. d. Rijken verklaren zich hiertegen. De steunverleening. 5. Adres van Werkliedenvereni gingen om ten aanzien van de steun verleening de gemeente te plaatsen in de 8e klasse. Het adres stelt voor een commissie in te stellen om te onderzoeken of het verzoek op gegronde motieven berust. De heer Brokx zegt er zich bij de behandeling der begrooting over ver wonderd te hebben, dat de werklieden toen niet met dit voorstel voor den dag kwamen. Spr. vindt, dat het nu geen doel meer heeft. Men zal moeten wach ten tot de volgende begrooting. De heer Matthijsen vraagt, of men wel voldoende op de hoogte is met de lage steunnormen in Waspik. De steuntrekkers zijn ook onze evenaas- ten en ook in hen behoort men zich zelf te zien. De heer Smits zegt, dat reeds meer dere malen dit voorstel werd gedaan, de arbeiders drongen erop aan, omdat de tijden steeds slechter worden en er geen hoop is, dat de werkeloozen ar beid zullen vinden. Nergens is werk. Daarenboven zijn de steunnormen veel te laag en de gevolgen daarvan komen reeds voor den dag. Spr. neemt 'n gezin van 2 personen tot voorbeeld. De in komsten zijn 7.— plus 1.kolen- toeslag. Het huis staat op hypotheek. Van de inkomsten gaan af: 3 voor grond- en personeele belasting, 1 voor kolen, 1 voor contributie en ziekenfonds en 1 voor water en licht, hetgeen in Waspik fatsoenlijk duur betaald moet worden. Zoodoende resteeren 2, van welk bedrag men zich moet kleeden en eten. Hoe kunnen die menschen blijven bestaan, vraagt spr. zich af. Opnieuw vraagt spr. de zaak grondig te onderzoeken en onder steunt daarmede het adres. B. en W. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, het- ZEEPPOEDER mand aankomen. Een lichte vlugge be weging, Mevrouw Monroe's parels glansden een deel van een seconde zacht en wit in het licht van de elec- trische lamp aan de zoldering, en toen hing Jackson's jas weer op zijn plaats. Ziezoo! zuchtte Lloyd en keerde zich af. Nu kalm blijven, alles komt te recht, alleen moet ik me rustig houden, dat moet eenvoudig! Als ze de paarlen bij hem vinden, zal hij zeggen, dat hij niet in de buurt geweest is. Maar dat is hij wel! Hij is er geweest. Mevrouw Monroe heeft hem op de trap gezien. En als de paarlen op hem vinden, zal hij geen uitleg kunnen geven, dan zul len ze Rechter Kent ophalen, en ik kan me uit de voeten maken. Dan heb ik mijn rekening met dat vrome stel ver effend! Lloyd ontdekte ineens, dat hij hard op sprak en hij bedekte zijn mond met de hand, maar zijn gedachten spoedden voort. Ze zullen ze niet bij hem vinden, dacht hij. Ze zullen hem nooit fouil leeren; in ieder geval niet secuur. Dan gaan we samen naar huis en dan zal ik zijn jas leenen en de mijne hier la ten of scheuren. En niemand zal er iets van merken, behalve Gloria en ik. Zoo eenvoudig was het echter niet, maar Lloyd beheerschte zich. Hij was al veel te lang in de kleed kamer geweest. Als er eens iemand binnenkwam en hem bij Jackson s jas vond! Dus ging Lloyd weer naar de dansende terug. Jackson had zijn dans met Sylvia beëindigd en danste nu met Elisa Graven, toen Kolonel Monroe de zaal binnenkwam en Sylvia een teeken gaf. Jackson danste verder en toen iemand zijn vroolijke partner kwam ha len, slenterde hij de hall in. Hij vroeg zich af of Lloyd weer gedronken zou REINIGINGSKRACHT nu tijdelijk 3 pakken voor 15 ct. hebben en liep met een vaag gevoel van onrust naar de eetkamer. Maar op dat oogenblik zag hij Lloyd uit de kleedkamer komen. Deze ontdekte hem op hetzelfde oogenblik en kwam naar hem toe, of hij hem wilde aanspreken. Jackson wachtte met stijgende onrust en vrees, toen hij het vertrokken, witte gezicht en den glans van Lloyd s oogen zag. Was de jongen van plan een scè ne te maken? Was hij door t dolle heen en had hij zijn hoofd verloren? Maar Lloyd deed hem verbaasd staan. Hallo Jack! Ja, ik ben 't, glimlachte Jackson. Wat is er? Zeg, antwoordde Lloyd, t ver veelt me hier wel een beetje en jou? Zullen we gaan? Jackson aarzelde een oogenblik. Als hij Lloyd mee naar huis kon krijgen, zou hij tenminste niet meer drinken, en de jongen zag er uit, of hij op t punt stond, in elkaar te zakken. Ja, sprak hij. Ik ga met je mee. 't Is echt jammer, dat Virginia er niet Hij stak zijn arm door dien van Lloyd en samen liepen ze naar de kleedka mer. maar Lloyd keerde zijn gezicht af om dien grijns van angstige triomf die op zijn gezicht lag te verbergen. Jackson gooide zijn jas over den arm en wendde zich met de hoed in de hand naar Lloyd. Ga maar vooruit, zei de laatste, ik vind ie bij de portiek. Waarom? Ik wacht wel op je. Maar Jackson zag een frons op Lloyd s voorhoofd en hij wilde niet den indruk maken, van op hem te willen passen en in zijn buurt te blijven. Goed, voegde hij er aan toe, ik vind je buiten. En hij ging de kamer uit. Maar bij de voordeur raakte de ern stige neger zijn arm aan. Kolonel Monroe zou U graag spreken, meneer. In zijn studeerkamer. Voor U vertrekt. Mij? weet je dat zeker? Ja meneer, heel zeker. Jackson liep de hall weer door en tikte op de deur van kolonel Monroe s kamer. Hij trad binnen en zag den ko lonel, mevrouw Monroe en Sylvia, die hem bezorgd aankeken. Neem ons niet kwalijk beste Jack son, riep Mevrouw Monroe, toen hij stom verbaasd van den een naar den ander keek, maar je weet dat ik een paarlensnoer heb? Het is verdwenen. En meer proform natuurlijk, staat Al len er op alle gasten te vragen, vóór zij weggaan, zichzich even te la ten fouilleeren. Jackson keek verbaasd op en fronste licht het voorhoofd, waarop Mevrouw Monroe haastig vervolgde: Begrijp het goed. Miin man zegt, dat als iedereen wordt onderzocht, dan is er later geen kwestie van praaties, schandaal en verdenking, ten opzichte van een van onze gasten, 't Is werke lijk alléén daarom, dat wij besloten hebben. dit ongewone verzoek te doen. Ze lachte hem geruststellend toe. maar Jackson's familietrots was even sterk als zijn persoonlijke trots en hij vond het een ellendig idee, door iemand gefouilleerd te worden. Miin vadér's naam. begon hij ern stig, heeft nooit Sylvia sprong op hem toe. Jack, riep ze, je denkt toch niet dat (Wordt vervolgd) end, IntoM Tli

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1