BINNENLAND. PROVINCIAAL NIEUWS. ASPIRIN geen geschiedde. Tegen stemden de heeren Matthijsen en Smits, terwijl de heeren Zijlmans en Verschuren buiten stemming bleven. Rondvraag» Bij de rondvraag vroeg de heer Smits of het juist is, dat in plaats van de secretaris een andere ambtenaar ter secretarie met de controle over den werkloozensteun is belast. De Voorzitter antwoordt, dat dit op last van den minister is geschied. De vraag van den heer Smits noopte den voorzitter tot nadere verklaringen. In een vorige raadsvergadering stel de de heer Matthijssen voor in het steunorgaan een afgevaardigde der ar beiders te benoemen. De heer Smits werd als zoodanig aangewezen, doch deze bezocht slechts één vergadering en is daarna nooit meer opgekomen. De heer Smits stelde voor in zijn plaats een ander te kiezen als afge vaardigde in het steuncomité. Wij ar beiders, aldus spr., hebben genoeg baantjes waaraan niets verdiend is. Spr. had van het orgaan een andere werkzaamheid verwacht. Ondanks de verslechterende tijdsomstandigheden werden de steunnormen omlaag ge haald en op ongemotiveerde gronden. Het is bewezen dat hier zoo maar in het wild gewerkt wordt. Daar heeft spr. zich aan geërgerd. Hij wilde wel helpen, maar niet op dergelijke wijze. Spr. is ervan overtuigd, dat op velerlei wijze gewerkt wordt om de steuntrek kers buiten den steun te stooten. Dat iemand zijn cigaretje rookt of een radio bezit is geen reden om den steun op die gronden in te houden. Daarom heeft spr. zich teruggetrokken. De Voorzitter antwoordt den heer Smits, dat B. en W. steeds hun plicht hebben gedaan en er nooit aan gedacht hebben zonder reden den steun in te trekken Straf werd nooit toegepast, wanneer het college geen voldoende zekerheid had, dat straf moest toege diend worden. De heer Smits had sreeds ter vergadering moeten komen, dan had hij kunnen zien, of er billijk gehandeld werd. Bovendien hebben degenen, die gestraft werden, niet ge ageerd, doch zelfs hun spijt betuigd. De heer Smits geeft !?e, dat wie overtreedt, gestraft moet worcien. doch spr. handhaaft zijn standpunt. De Voorzitter komt er sterk tegenop, dat de heer Smits B. en W. verdacht maakt. In de meeste gevallen hebben B. en W. de zaak voorgelegd aan den Minister, die hen steeds gelijk heeft gegeven. Spr. hoopt de werkloozen steeds te kunnen blijven helpen op dezelfde ma nier als vroeger. De steun zal steeds rechtvaardig worden toegepast. De heer Brok* meent, dat de heer Smits door de eerste vergadering iet wat teleurgesteld werd en stelt voor, det de heer Smits in het vervolg maar weer op de vergaderingen van het steuncomité moest komen. De Voorzitter sluit dan de verga dering. Rondom de schending van het Locarno-pact. In een openbare zitting te Londen van de mogendheden, die het Locarno pact onderteekenden, heb ben Eden, Flandin en Van Zeeland het standpunt hunner landen in zake de demilitarisatie van het Rijnland uiteengezet. De Engelsche minister Eden zeide o.a.: Men kan rekenen op de volkomen medewerking van Enge land om den vrede te waarborgen en op hechten grondslag te plaat sen. De Fransche minister Flandin verklaarde de vereenigbaarheid van het Locarno-pact en het verdrag met Rusland aan het oordeel van het Haagsche Hof te willen onder werpen. De Belgische minister Van Zee land gaf te kennen dat België bereid is tot alle medewerking om het noodzakelijke herstel te verwezen lijken. In een daarop volgende geheime zitting stelde Eden voor een uit- noodiging te richten lot de Duitsche regeering om aan de besprekingen deel te nemen. Duitsehland antwoordde als voor waarde te stellen, dal het gelijke rechten zou genieten als de andere vertegenwoordigde mogendheden en dat de voorstellen van Hitler in hun geheelen omvang zouden be handeld worden. De Raad antwooordde den Führer, wat dit laatste betreft dat het niet aan den Raad is, de Duitsfche re geering de toezeggingen te doen, die zij verlangt. Overigens zou Duitsehland onder dezelfde voor waarden als Frankrijk enBelgëaan de besprekingen deelnemen. Flandin heeft in een latere bijeen komst, ook namens de Belgische regeering, een ontwerpresolutie in gediend, waarin geconstatee?d wordt, dat Duitsehland het verdrag van Versailles en het pact van Locarno heeft geschonden. Een oordeel van generaal Snijders. Generaal Snijders oud opperbevel hebber van de Ned. land- en zee macht heeft zich in een schrijven aan de Limburger Koerier geheel eens verklaaid met het oordeel van dit blad, waarin te lezen viel, dat Hitler met de opzegging van het Locarno-verdrag, geen agressieve bedoeling jegens Frankrijk koestelt, maar Duitsehland tegen de bedrei ging van 't Fransch-Russisch-verdrag voor wat zijn gevolgen in West Europ betreft, heeft willen bescher men. Duitsche delegatie vliegt heden naar Londen. De rijksminister van buitenlandsche zaken te Berlijn, heeft op 17 Maart den secretaris-generaal van den Vol kenbond, Avenol, te Londen, het vol gende telegram gezonden: „Ik bevestig met dank de ontvangst van uw telegram van 10 Maart en heb de eer mede te deelen, dat am bassadeur von Ribbentrop de Duit sche regeering in den Volkenbonds raad zal vertegenwoordigen bij het onderzoek van de door de Belgische en Fransche regeering opgeworpen kwestie. Hij zal vanaf Donderdagmorgen in Londen ter beschikking staan". Hertog Ernest von Saksen-Coburg en Gotha is hedenavond per speciaal vliegtuig naar Londen vertrokken. De hertog is verwant met de Ko ninklijke familie van Engeland. Hij zou belast zijn met een speciale geheime zending door den Duitsdien rijkskanselier, terwijl v. Ribbentrop Duitsehland voor den volkenbonds raad zal vertegenwoordigen Er wordt dus onderhandeld, waar door natuurlijk ontspanning in den toestand is ingetreden. De oorlog in Abessinië. Uit Abessinië worden weinig ze k -rheid gevende berichten verno men Kworam, ten Zuiden van hel Asjiangimeer, zou Ik vig gebombar deerd zij Er is nog geen slag gaande tusschen de Italiaansche troepen en het leger van den Negus. Volgens een Abessijnsche mede deeling he1 ben ten Zuiden van Makallé bij Antalo en Scelicot ge vechten plaats gehad. Ras Kassa en Ras Seyoem zouden nog het Westen van Tembrén bezet houden. Abessijnsche cornmuniqué's ont kennen d n ernst van de Italiaansche overwinningen. Generaal Graziani heeft Dzjidzjiga bezet. Het schijnt zeker te zijn, dat de Italiaansche opmarsch in het Zuiden is hervat en op Harrar ge richt is Bij het bombardement van Kwo ram werd een Italiaansch vliegtuig neergeschoten Vermoedelijk werden alle inzittenden gedood. Er zijn vele teekenen, dat de Negus en de voornaamste Rassen het vertrouwen in den Volkenbond verliezen. Men geeft te verstaan, dat de Bond door het voortdurend uitstellen van de petroleum canclies tekort schiet in de plichten tegen over Abessinië en in welingelichte kringen wordt verklaaid dat indien Italië verzoekt de sancties op te heffen, Abessinië zal vragen in de commissie, welke hierover beslist, vertegenwoordigd te zijn. Het sensationeele gerucht doet de ronde, dat de Nederlandsche ambu lance zou zijn geplunderd en de commandant, dr. van Schelven verwondingen zou hebben opgeloo- pen. Er is geen bevestiging ontvangen. Bisschop van Oadiz vlucht. De bisschop van Cadiz, Z.H. Exc. Mgr. Raimondo Perez y Rodriguez, is naar Gibraltar gevlucht, nadat een woedende volksmenigte het bisschop pelijk paleis te Cadiz had bestormd en daarna in brand gestoken. Wijziging spelling Marchant. Minister Slotemaker de Bruine heeft heden in de Eerste Kamer verklaard, dat hij den vijfden en den zesden re gel van het Spelling-besluit-Marchant (betrekking hebbende op de naamvals uitgangen bij lidwoorden, voornaam woorden en bijvoegelijke naamwoor den) niet wil aanvaarden. De vijfde en zesde regel van het spel- lingbesluit-Marchant luiden als volgt: 5. De naamvalsuitgang n bij lid woorden, voornaamwoorden, bijvoeg lijke naamwoorden of daarmede gelijk staande verbuigbare woorden, wordt behalve in staande uitdrukkingen, slechts gebruikt in het enkelvoud bij de namen van mannelijke personen en bij de namen van dieren, die uitslui tend een mannelijk individu aandui den; Bij de voornaamwoordelijke aan duiding van zelfstandigheden en hij het gebruik van genitiefvormen als der, dezer, des, richt men zich naar liet beschaafde spraakgebruik. De Utrechtsche Jaarbeurs, De XXXIVste Nederlandsche Jaarbeurs, welke zich evenals de vorige week ook gisteren in een zeer druk bezoek mocht verheugen, werd ook bezocht door Z. Exc. Jhr. het product van vertrouwen Ir. O. C A. van Lith de Jeude, minister van Waterstaat, vergezeld van dr. ir L. R. Wentholt, hoofd ingenieur directeur van den Rijks waterstaat, benevens door'n tiental diplomatieke en consulaire ambte naren. De stemming ter beu ze is in de afgeloopen week vanuit een zakrn. oogpunt zeer hoopvol geweest. Men was over het algemeen o^er de zaken tevreden en meende ook ter beurze een opleving in de zakenwereld te hebben kunnen constateren. De eerste dag der tweede week heefl p enpens gunstig ingezet Waalwijk, 17 Maart 1936. Pastoor Hoffmans. Naar wij vernemen heeft Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Bosch onzen oud plaatsgenoot, den Z.Eerw. heer Frans Hoffmans, tot dusverre kapelaan aan de St. Jans Basiliek te 's-Bosch, be noemd tot pastoor aan den Heikant te Tilburg. Wij bieden pastoor Hoffmans onze hartelijke gelukwenschen met deze mooie promotie. De ZeerEerw. heer Franciscus Joh. W. Hoffmans werd geboren te Waal wijk op 22 April 1891. priester gewijd op 17 Juni 1916, kapelaan te Tilburg (Heikant) 29 Sept. 1916, kapelaan te Nijmegen (H. Ant. v. Padua) 30 Aug. 1918 en kapelaan te 's-Bosch (St. Jan) 14 October 1921 De installatie van pastoor Kemps. Vrijdagavond om 7 uur zal de in stallatie plaats hebben van den Zeer Eerw. heer W. F. J. M. Kemps, be noemd pastoor van de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen alhier (v.m. Besoijen). Aan de grens der parochie zal de nieuwe pastoor, die door leeraren en studenten van het Klein-Seminarie te St. Mich.-Gestel wordt begeleid, wor den opgewacht door het kerkbestuur. De heer G. Goutière zal vervolgens den nieuwen herder namens de heele parochie verwelkomen, waarna de vol gende stoet zich naar de kerk begeeft: H. Familie, Zangkoor, Schuttersgilde St. Crispijn, R.K. Voetbalclub W.V.B., allen met vaandel, Jonge Werkman (die de stoet regelt), de Harmonie en daarachter de auto met den Z.Eerw. heer Kemps, het kerkbestuur en de ge- noodigden uit St. Michiels-Gestel. In de kerk zal dan de installatie plechtigheid plaats hebben. R. K. Kiesvereeniging. De afd. Waalwijk der R.K. Staats partij zal hare jaarvergadering houden op Maandag 30 Maart a.s. Er zullen pogingen in 't werk gesteld worden om in 't a.s. najaar alhier een gewestelijken landdag te krijgen. R.K. Ver. van Lederfabrikanten. De tegen j.l. Maandag te Tilburg be legde vergadering voor de leden der R.K. Vereeniging van Lederfabrikan ten is niet doorgegaan en tot nadere aankondiging uitgesteld, daar er nog enkele voorbesprekingen moeten ge houden worden om tot goede resulta ten te komen, betreffende de instelling van een onderzoek naar de productie en den afzet van het zoolleer in 1935, en naar de prijsverhouding tusschen grondstof en productie. Zilveren Kloosterjubilea. Op 23 Mei a.s. zullen de Eerw. Overste en de Eerw. Zuster Joanina, eerste raadszuster, beiden van de Con gregatie J. M. J., in het het St. There- sia-gesticht alhier, haar zilveren kloos terjubileum herdenken. Luchtbeschermings-oefening. Nogmaals wordt de medewerking van de bevolking ingeroepen voor de op morgen, Donderdagavond, te hou den Luchtbeschermingsoefening in het alarmeeren en het duister maken. Kijkt vanavond even uw gordijnen na en maakt ze goed sluitend en on doorschijnend of omhang de lamp met een ondoorschijnend scherm, zoodat geen licht naar buiten straalt. Vergeet niet om ook te letten op: de ramen aan de achterzijde van uw wo ning, op dakvensters en bovenlichten, op glas in lood ramen, op open deu ren, op etalageverlichtingen enz. Moet ge tijdens den duur van de oefening noodzakelijk uit met auto, rij wiel of ander voertuig, zorgt dan voor een donker-blauwe of zwarte afdek king van de lichten van uw vervoer middel. De Luchtbeschermingsdienst, Sta tionsstraat 45, telefoon no. 39. zal gaarne vóór a.s. Zondag berichten in wachten uit de verschillende dealen der gemeente over de hoorbaarheid «-an het alarmsignaal. De Stille Omgang. Aan den Stillen Omgang te Amster dam hebben dit jaar 216 personen uit Waalwijk, Kaatsheuvel en Heusden meegedaan, terwijl dit jaar voor het eerst Raamsdonksveer meeging, waar van 56 personen den bedetocht mee maakten. Het vorig jaar bedroeg het totaal aantal personen uit voornoemde plaat sen slechts 176, zoodat het aantal deel nemers beduidend toenam. De Waalwijksche en Kaatsheuvel- sche pelgrims woonden een Lof bij in de St. Antoniuskerk, des avonds ten 8 uur, waarbij pastoor Verhagen een korte predikatie hield. Daarna ging men gezamenlijk naar de trein, onder leiding van kapelaans Völker en Allard uit Waalwijk, W. Kolsteren uit Raams donksveer en den kapelaan uit Heus den. In de St. Antoniuskerk te Amster dam werd een plechtig Lof en H. Mis bijgewoond, opgedragen door kapelaan Allard en de predikatie gehouden door kapelaan Völker. Het zangkoor was saamgesteld uit de deelnemers van deze afdeeling. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Naar wij vernemen is inplaats van den heer F. Smolders benoemd tot lei der van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm alhier, de heer Lambert Mombers. Aanbesteding. Maandagochtend had ten gemeente huize de aanbesteding plaats van het bouwen van een scheidingsmuur tus- scheen het Raadhuisplein en 't eigen dom van den heer P. Bierlaagh-van der Heijden. Ingeschreven werd als volgt: E. Maas-v. d. Burg f 587 J. v.d. Aa-de Kroon 557 Zw. Treffers en Zoon j 556 L. van Campen 550 G. van Heesch f 549 A. J. den Teuling 545 H. M. Kramer f 540 H. Maas f 538 Firma Wed. Aarts 535 J. Hoogendoorn 534 M. Kleingeld 519 Het werk werd gegund aan M. Kleingeld. Lezing over Bluschtactiek. Namens den Noordbrabantschen Provincialen Brandweerbond werd Zaterdagmiddag in de achterzaal van Hotel Verwiel op uitnoodiging van de Waalwijksche Brandweer een lezing gehouden over Bluschtactiek. Onder de talrijke belangstellenden merkten we o.m. op burgemeester Moo- nen en wethouder Smolders, burge meester Verheugt te Mierlo, voorzit ter van den Prov. Bond, burgemeester D. A. v. d. Schans te Eethen en de heeren Haarselhorst, oud-commandant brandweer, Tilburg, ir. Budde, com mandant te Eindhoven, de Hoop, com mandant en de heer G. v. Huiten, oud commandant te Waalwijk. In zijn openingswoord memoreerde burgemeester Verheugt de pogingen, welke 5 jaar geleden in Waalv/ijk wer den gedaan om te komen tot de oprich ting van een krirfg. Daar dit op een mislukking uitliep, maande spr. de aanwezigen thans aan de gemeen schappelijke regeling te bevorderen, welke voor een goede bluschtactiek zoo noodzakelijk is. Oorspronkelijk was het de bedoe ling het onderwerp „Bluschtactiek'' te doen behandelen door den heer Haar selhorst, die dit echter wegens onge steldheid moest overdragen aan den heer ir. Budde. Spr. heette welkom burgemeester Moonen, die steeds blijk heeft gege ven de brandweer een goed hart toe te dragen. Voorts verwelkomde spr. den heer v. Huiten, die ondanks zijn pen sioen nog belangstelling toont voor de brandweer. Brandbluschtactiek. Over dit onderwerp sprak de heer ir. Budde, die er als inleiding op wees, dat de tijden, waarin heele huizen rijen, dorpen en steden geheel afbrand den, voorbij zijn, mede door het brand werende bouwmateriaal, dat tegen woordig wordt gebruikt. De brandweer is echter nog niet overbodig gebleken. Behalve de be schikking over goed materiaal, moet zij tevens rekening houden met andere noodzakelijke factoren, zooals goede onderlinge verstandhouding, weder- zijdsch vertrouwen, broederlijke eens gezindheid en onderdanigheid aan de genen, die een hoogeren rang beklee- den. Het is de plicht van iederen brandweerman zijn in nood verkeeren- de medeburgers te helpen. Spr. behandelde dan de organisatie van de brandweer en begon met de functie van trompvoerder, waarvoor slechts niet-naijverigen moeten gezocht worden, hetgeen vooral geldt voor vrij willige brandweerkorpsen, daar ieder een graag wil spuiten. Het materiaal, ook al voldoet het niet aan de èischen des tijds, behoort Op d« ondag en Wc ende p St. E steeds behoorlijk behandeld te word terwijl de motorbrandspuit geregeld g controleerd moet worden. De hoogst verantwoordelijke leidin moet vooral op de hoogte zijn met ligging der brandkranen. Eindhoven werkt met kaarten, waarit/igsse. op deze ligging direct te vinden is. ^qdkl Van belang is een goede opstellin' f Q. om het brandende perceel, zoowel aai^ Groe den voor- als den achterkant. I^Jieuwt Vooral voor het preventieve wer Rolk van de brandweer verdient het aanbe an, C veling de functies van hoofd va: Q- v bouw- en woningtoezicht en van cotj )0s. mandant van de brandweer in jos. persoon te combineeren. Voorkom het roepen en schreeuw?: bij brand. De commando's moeten me fluit- of lichtsignalen worden gegeven 211 Pa daar dit voor de zoo noodzakelijk ren rij v> kalmte en orde bevorderlijk is. Mei 269 moet tevens de beschikking hebbe: lie' over een ordonnance. De commando L-uXC dienen door de brandweerlieden stril wielsh opgevolgd te worden. Bemoeienis va 1239 j de burgers kan 'n chaos veroorzake g^npD! en moet dus geweerd worden. doos s Het uitrukken moet ordelijk, sne. Luxe doch voorzichtig geschieden. Bij aat 1931 1 komst aan het brandende percet ^rij spoort men eerst den vuurhaard op gen Verkenning mag echter nooit door ee: worde enkelen man geschieden. Liefst leid soijen de bevelvoerder het onderzoek. Dan behandelde spr. de technie van het spuiten, gaf enkele voorbee den, wees er op, dat men er steeds o, moet letten, dat vele menschen zich ti dens een brand onder het bed verbei jare" gen, laakte het al te vroegtijdig sloe pen van bouwvallige muren, hetgee wer vaak geschiedt om de verzekering ee zoo groot mogelijk bedrag te doen ui keeren en spoorde de aanwezigen aat ieder voor zich. al het mogelijke t doen om het peil van het brandwee: korps op te voeren. De heer de Hoop wees bij de ronc vraag op het Waalwijksche systeen waarbij iedere brandweerman over ee boekje beschikt, waarin de ligging dt brandkranen vermeld staat. Het te gt bruiken systeem is voor iedere plaa verschillend. Spr. vroeg om de volgen tactiek bij schoorsteenbrand^ Veelal wordt hierbij zwavel gebezig De heer van Beek, commanda: brandweer te Eethen, informeerde na; een goed alarmsysteem. Telefonisct aansluiting brengt groote kosten me terwijl het gebruik van sirene ook b zwaarlijk is. Ir. Budde antwoordde, dat het boe jessysteem zeer goed is, doch vo grootere plaatsen ondoenlijk. Voor schoorsteenbranden gebrui! Eindhoven een kogel, waaraan staa borstels zijn bevestigd en welke aa een ketting door den schoorstee wordt gehaald. Betreffende de alarmeerinrichtin wees spr. op de bovengrondsche le ding en op het gebruik van de radii distributie. Over de kosten kan sp niets meedeelen. De heer van Huiten meende, d deze 10.per schelinrichting b droegen. De heer Verheuqt merkte op dat de: minstens op f 15.— geschat moete worden. Het gebruik van sirene is nif aan te bevelen. De heele gemeen: loopt dan uit, hetgeen niet bevorde lijk is Voor den goeden gang van z ken. De heer Haarselhorst had bij schoo steenbrand veel succes gehad met ei kogel, waaraan kettinkjes met boutjt bevestigd zijn, die het roet losslaan. De heer de Hoop wees op het Rc terdamsche systeem, waarbij een kil zwavel in de kachel wordt gegooi; door welks dampen het vuur dooft. Men moet niet te veel naar de grot te gemeenten kijken, meende de he; Haarselhorst, want die hebben nii steeds de beste methoden. De heer van Huiten wees op h( belang van het organiseeren van praai avonden, waarop de brandweerliedc elkaar beter leeren kennen en veel va elkaar leeren. Dit werd door den heer Haarselhon ondersteund. Verder kwam ter sprake de on schendbaarheid van woningen. Md was van meening, dat men in het alge meen belang maar geen rekening moe houden met de weigering van een huis bezitter om zijn woning te betreden. Betreffende het omhalen van bouv vallige muren werd opgemerkt, dat d alleen mag geschieden, wanneer he openbare straatverkeer in gevaar is. Tot slot van de bijeenkomst heeft d heer Verheugt de aanwezigen opge wekt om tot vorming van kringen t komen, hetgeen ook ten goede koir aan de beveiliging tegen luchtgevaar i: oorlogstijd. Hierna hebben de aanwezigen d> brandweergarage in het Waalwijksch raadhuis bezichtigd. Brand aan de Anthoniusstraat. Bij den heer M. van Daelen aan Anthoniusstraat ontstond Zondagmo gen om half elf brand in een soo hooischelf, waarin droge mustaan hooi en hout was opgeborgen. Daar er geen gevaar voor uitbrei ding bestond, heeft de brandweer, di spoedig ter plaatse was, het zaakje la ten uitbranden. Men vermoedt, dat het vuur doo; kwajongensstreken is veroorzaakt, daa: overspringen van vonken uit der schoorsteen van het woonhuis, dat vee te ver afligt, onmogelijk is. komt Aspirin door bloed naar de ge wrichten en spieren. Het verdrijft de schadelijke stoffen en doet daardoor rheumatische pijnen ver dwijnen. Dus voor eiken rheumatieklijder: Neem ♦sluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van '*bl. 70 ets. en oranjezakjei van 2 fabl. a 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2