De Echo van het Zuiden. INSTALLATIE VAN PASTOOR HEMPS. Heel Waalwijk op de fiets1 VIERDE BLAD. GEMEENTERAAD. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Fa ANTON HOLTGREFE WAALWIJK. PRAE-ADVIEZEN. No. 24 Zaterdag 21 Maart '36 59e Jrg. iit m rlaTa 7olwIp rtlnnI te betuigen. Een woord van dank verder ook, en niet het minst aan u, parochianen, die in grooten getale opgekomen zijt. Moge God u daarvoor rijkelijk beloo- nen, waartoe ik niet bij machte ben. Uw belangstelling gaat niet uit naar mijn persoon, omdat ik u geheel on bekend ben, maar naar mijn pries terschap. Ik waardeer dien eerbied. Vraag dan niet mij aan God, dat de nieuwe pastoor het voorbeeld moge volgen van zijn dierbaren en diep be treurden voorganger. Vraag, dat ik zoo moge arbeiden als Jezus het van m(j verlangt en ik het ook hoop te doen. Onder groote belangstelling van de Waahvijltsche bevolking hebben de parochianen van O.L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen te v.m. Besoijen hun nieuwen herder, den Z.Eerw. heer W. F. J. M. Kemps, Vrijdagavond op de meest hartelijke wijze ontvangen. Van de huizen hing de Nederland- sche driekleur toen zich tegen 7 uur aan de grens der parochie een stoet formeerde, bestaande uit de H. Fami lie, het Zangkoor, het Schuttersgilde St. Crispijn, de R.K. Voetbalclub WVB en de Harmonie St. Crispijn, om de komst van den auto met den nieuwen pastoor af te wachten. Vergezeld van den Regent van het Seminarie te St. Michielsgestel, den Hoogeerw. Heer Mgr. Goyaarts en den Hoogeerw. Heer F. Fransssen. Deken van Veghel, arriveerde weldra de Zeer Eerw. Heer Kemps, die door den kerk meester, den heer G. Goutière, met de volgende rede werd verwelkomd: Rede van den kerkmeester. Zeer Eerw. Heer Pastoor, Het is voor mij een zeer aangename taak U namens het Kerkbestuur en namens de heele parochie van v.m. Besoijen een hartelijk welkom toe te roepen. Het is nu ruim 2 jaar geleden, dat ik onzen dierbaren overleden pastoor van der Made het welkom heb toege roepen. Zeer jammer, dat zijn verblijf onder ons van zoo'n korten duur is geweest. Veel en vruchtbaar werk heeft hij voor zijn kerk en zijn parochianen ge daan. Een sterk bewijs, dat hij onder zijn volk bemind was, leveren wel de avonden, waarop voor hem „bid" is geweest. Nooit heb ik de kerk bij zul ke gelegenheden zoo vol gezien. Maar ik dwaal te ver af. Mijn bedoeling is, de hoop en den wensch uit te spreken, dat deze offi- cieele installatie-plechtigheid de eer ste 25 jaar niet meer zal plaats hebben. Zeer Eerw. Heer Pastoor, nogmaals van harte welkom in de parochie van v.m. Besoijen. Daarna trok de stoet onder de feest klanken van de harmonie, naar de kerk, waarin de K.J.V.-meisjes, de le den van het meisjespatronaat St. Cae- cilia en vele bruidjes met bloemen n haag naar het altaar hadden gevormd, waardoor de nieuwe herder, vergezeld van den Hoogeerw. Heer Deken van den Brekel en gevolgd door vele gees- teli'ken, naar voren schreed. Voor de Communiebank hadden zich een zestal bruidjes opgesteld, die de letters van het woord WELKOM droegen. Het altaar was feestelijk met groen en bloemen versierd. Na het Veni Creator las de Deken de benoeming door Z.H. Exc. Mgr. Diepen van den nieuwen pastoor voor, waarna de plechtige installatie met de ceremonieele gebeden en handelingen plaats had. Getuigen waren de Hoogeerw. hee ren Mgr. Goyaarts en F. Franssen. Vervolgens beklom de Hoog Eeiw Heer Deken het preekgestoelte, om de volgende toespraak te houden. Toespraak van den Deken. I Parochianen, Wij zijn heden in feeststemming bijeen door de plechtige installatie van onzen nieuwen pastoor. Het is nog geen 14 dagen geleden, dat ik met ve len van U in deze zelfde plaats was om de laatste eer te bewijzen aan Pastoor van der Made, in wien ik verloor een trouw priester en de parochie van v.m. Besoijen een goeden herder. Als vanzelf gaan vandaag uwe ge dachten op naar den hemel, waar hij, naar onze overtuiging en vertrouwen, zijn loon voor zijn zoo rijk priester leven heeft ontvangen. Ik ben er ze ker van, dat hij God zal danken, dat zijn opvolger heden wordt geïnstal leerd in de parochie van Besoijen, wel ke hem zoo dierbaar en lief was ge worden. Pastoor Kemps, ik heb U vandaag in daadwerkelijk bezit mogen stellen van deze kerk en als pastoor van deze parochie. Bijna 20 jaar hebt gij de vele talenten, welke God U schonk, ten dienste gesteld van de opleiding van de jonge mannen die zich op het H. Priesterschap voorbereiden. Het is voor mij een voldoening te kunnen zeggen, dat gij met jeugdig enthousiasme hierheen gekomen zijt. Wij allen, die hiervan blijde getuigen zijn, hopen dat U nog vele jaren als pastoor werkzaam moogt zijn. Ik heb U bij de installatie ter hand gesteld de sleutels van de kerk. Dit beteekent, dat gij den parochianen, die aan Uw zorgen zijn toevertrouwd, den weg naar dit Godshuis gemakkelijk behoort te maken. Ik heb U den sleu tel van het H. Tabernakel gegeven en gij hebt uw hand gelegd op het mis saal en de kerkgewaden. Dit beduidt dat gij een andere Christus zult moe ten zijn, een bemiddelaar tusschen God en het volk. Een andere Christus, die het bloedig zoenoffer op onbloe dige wijze verniewt in het H. Sa crificie der H. Mis. Dat offer zal een aanbidding en een dank-, smeek- en zoenoffer zijn. (Spr. werkte de volgende punten nog nader uit: een dankoffer voor Gods gaven en goedheid, een smeekoffer om nieuwe zegeningen, vooral voor de jeugd; een zoenoffer om Gods straf fende hand over de tekortkomingen van Zijn volk af te weren. Voorts wees spr. op de verheven taak van den pries ter en pastoor). Parochianen! In het verleden hebt gij uw priesters geëerd. Gelijk gij steeds uw liefde en aanhankelijkheid hebt gegeven aan uw pastoor, zoo zult gij deze ook aan den nieuwen herder schenken. Mijn hartelijke gelukwenschen bied ik den nieuwen pastoor van v.m. Be soijen aan, alsook de familie me! de benoeming van haar priesterzoon en priesterbroer. Pastoor van Besoijen, wees de ge lukkige herder van deze parochie. Parochianen, eert uw nieuwen her der en moogt gij hem nog vele jaren behouden als een gelukkigen pastoor van een gelukkig volk. Tot slot van de kerkelijke plechtig heid werd door den nieuwen herder den zegen met het Allerheiligste ge geven, nadat het zangkoor een meer stemmig O Sacrum Convivium en Tantum Ergo hadden gezongen. Voorafgegaan door de bruidjes heeft de Zeereerw. heer Kemps daarna de pastorie betrokken. Gods zegen moge op den nieuwen herder en op zijn arbeidsveld rusten. wijksche Gymnastiekvereeniging „W G. V." herdenkt dit jaar haar 40-jarig bestaan. In verband daarmede besloot de R. K. Diocesane Gymnastiekbond zijn jaarlijksche Bondsdagen dit jaar in Waalwijk te houden en wel op Zater dag 20 en Zondag 21 Juni a.s. De feestvierende vereeniging heeft te zor gen voor de organisatie dezer dagen. Zij heeft het plan de feesten grootsch op te zetten en ze zoodoende een krach tige propaganda te doen zijn voor de gymnastieksport. De vereeniging heeft een begrooting van kosten en van in- komsten in verband met deze feesten ingezonden, waaruit blijkt, dat de kos ten naar hare meening slechts zijn te dekken, indien uit de gemeentekas een flink subsidie wordt toegekend. Zij verzoekt daarom een bijdrage van 500.-. Gezien de begrooting, welke voor de leden ter inzage ligt, zijn wij echter van meening. dat bij eenige bezuiniging op verschillende of op alle onderdeden met een subsidie van 300.kan wor- den volstaan. Het nut van de beoefening der gym nastische sport zal zeker ook door U- Zij die zich met 1 April op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers qralis. F|. 23.50 Heeren of Damesrijwiel mei bandicm. Fl. 25.50 Heeren. of Damesrijwiel met vrijwiel- teruglrapremnaaf. Fl 27 50 Heeren- of Damesrijwiel mei origineele Torpedo-terugtraprem. GEEN JAPANNEEZEN, maar fijn afgewerkte, schitterend gebiesde HOLLANDSCHE RIJWIELEN met prima banden. 500 SOORTEN ONDERDEELEN EN TOEBEHOOREN voor luxe-, dienst- en transportrijwielen. ONGEKEND LAGE PRIJZEN VOOR PRIMA WAAR!!! DRIE ETALAGES VOL!!! GEREGELD IN VOORRAAD 25 SOORTEN BANDEN, OOK TRANSPORT. vh BIERLAAGH—VAN DER HEIJDEN, „DE GROOTE IJZERHANDEL" WAALWIJ K. HOEK RAADHUISPLEIN. Toespraak van den nieuwen herder. Nu ik het voorrecht heb gehad, als nieuwe pastoor te zijn geïnstalleerd, rust allereerst op mij de taak oin mijn opwachting te maken bij Hem, Wiens priester ik ben. Priester zijn is arbei den in den dienst van Jezus Christus aan de heiligmaking der zielen. Als priester behoor ik aan Hem en door Hem aan u. Hij noemt Zijn priesters geen dienaren, maar vrienden en daar om hoop ik, dat er steeds een harte lijke vriendschap tusschen Hem en mij moge bestaan. Moge Christus U en al de uwen rij kelijk zegenen om aan te vullen wat ik tl niet vermag te geven. Dan zal mijn arbeid, Hem ter eere, ook vrucht baar zijn. Een woord van dank tot den Hoog Eerw. Heer Deken voor de hartelijke woorden, waarmee hij mij aan mijn parochianen heeft voorgesteld. Moge het U gegeven zijn nog vele jaren de gelukkige getuige te wezen van de ver vulling uwer wenschen. Mgr. Goyaerts, hooggeachte regent, onder wiens leiding ik vele jaren heb gewerkt, U hebt me de eer aangedaan bij deze plechtigheid tegenwoordig te zjjn. Gods rijksten zegen zal ik over uw Seminarie afsmeeken. Hoog Eerw. Heer Deken Fransen, van wien ik zooveel vriendschap heb ondervonden, het. is mij een voldoe ning U daarvoor mijn oprechten dapk (Zie Agenda: Derde Blad). Subsidie t Chr. Gem. Zangver. „Hallelujah". (Zie punt 6). Er is een comité gevormd tot voor bereiding van de viering van het 35- jarig bestaan der Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hallelujah alhier. Die viering zal o.a. geschieden door het houden van een festival met een avond concert op Zaterdag 27 Juni a.s. op een der sportterreinen aan de Burge meester van der Klokkenlaan. Voor t festival zullen alle hier ter plaatse be staande muziek- en zangverenigingen worden uitgenoodigd en voor het avondconcert een bekend muziekkorps uit de omgeving. Het comité deelt me de, dat door omstandigheden het 25- jarig bestaan der vereeniging niet ge vierd is kunnen worden, waarom thans van de gelegenheid gebruik wordt ge maakt, om bij het 35-jarig bestaan eeni ge feestelijkheden te doen plaats heb ben zooals boven omschreven. Tot dekking van de kosten wordt op de eerste plaats van de leden een extra contributie geheven; verder zal getracht worden door inteekenlijsten een zeker bedrag bijeen te krijgen. Ook zal en tree geheven worden voor het avond concert. Het comité vreest echter dat de inkomsten alles tezamen niet vol doende zullen zijn tot dekking van de kosten en vraagt daarom een subsidie uit de gemeentekas van 100.—. De kostenbegrooting ligt ter inzage. Aangezien het festival en avondcon cert ongetwijfeld bevorderlijk zijn voor het muzikale leven in onze plaats en omgeving, terwijl daardoor zeer zeker ook vreemdelingenbezoek aan onze ge meente te wachten is. meenen wij. dat een en ander wel in het openbaar be lang is en eenig subsidie gemotiveerd. Bovendien geniet de vereeniging ove rigens nimmer eenige teaemoetkominn uit de gemeentekas. Wij stellen U daarom voor het gevraagde subsidie te verleenen. Subsidie Waalwijksche Gymnastiekvereeniging „W. G. V." (Zie punt 7). De R.K. Koninklijk Erkende Waal wen Raad worden erkend. Een derge lijke grootsche demonstratie als Waal wijk te zien zal krijgen op 20 en 21 Juni, zal ongetwijfeld de belangstelling voor deze sport doen toenemen. Boven dien mag verwacht worden, dat het vreemdelingenverkeer naar onze plaats daardoor bevorderd wordt. Deze mo- tieven hebben ons doen besluiten U voor te stellen de vereeniging een sub sidie te verleenen van 300.— Ontmanteling Ned. Herv. Kerk (Zie punt 8). Het kerkbestuur der N. H. gemeente alhier deelt ons mede, dat het in zijn voornemen ligt, dit jaar de verdere uit wendige restauratie der kerk aan de haven ter hand te nemen. Daartoe is door het rijksbureau voor monumenten zorg 'n plan uitgewerkt om de kerk te ontmantelen. Die ontmanteling bestaat in den afbraak van het tegen de kerk gebouwde winkelhuis van den heer I C. Mortier en van het huis met bijbe- hoorende opstallen van den heer J. A. Kuysten. De aankoop dezer panden vraagt 24.250.—. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen kan zich met de voorgenomen ontmanteling vereenigen. Blijkens zijn aan het kerkbestuur ge richt schrijven is hij bereid, om, wan neer de gemeente, behalve hare gewo ne subsidie van 15 nog voor 3000.— in de evengenoemde kosten bijdraagt, de helft der koopsom, ver minderd met die 3000.' (dus 10.625.— voor rekening van het rijk te nemen. Om de financiering van de aan te koopen panden verder mogelijk te ma ken, is hij genegen om, behalve de stor ting van die 10.625.—, nog een voor schot van 3.437.50 te verleenen als het kerkbestuur daaraan toevoegt de 4000.— welke het zelf beschikbaar heeft, en de gemeente behalve de voorbedoelde 3000.— ook aan stonds hare subsidie van 15 in de aankoopkosten beschikbaar stelt, te weten: 15 van 21.250 (n.l. 24.250.- 3000.-) 3.187.50. Wanneer de gemeente daartoe be reid is, heeft de minister er geen be zwaar tegen, dat haar in eigendom wordt overgedragen dat deel van het door de voorgenomen slooping der hui zen vrijkomende terrein, dat op de bij de raadstukken ter inzage gelegde tee- kening in geel is aangegeven. Echter stelt hij als voorwaarde, dat bij die eigendomsoverdracht op het terrein een servituut moet worden gevestigd, dat het door de gemeente moet worden be straat en onderhouden en nimmer kan worden vervreemd, bebouwd of op andere wijze van aanzien veranderd dan met toestemming van zijn depar tement, en dat het zoo noodig te zijnen genoege van den openbaren weq wordt afgescheiden. Deze voorwaarden zijn wel aan vaardbaar, met uitzondering van de laatste, welke echter, naar wij vertrou wen, na overleg ook wel zal komen te vervallen. Bij aanvaarding van ons voorstel toch zal het aan de gemeente over te dragen terrein, voor zoover op de teekening rood-omlijnd is aangege ven. als parkeerterrein worden be stemd en kan dat gedeelte uit den aard zijner bestemming niet van den open baren weg worden afgescheiden, even min als de terreinstrook, gelegen langs de Wagenstraat, welke wij ons ge dacht hébben voor straatverbreeding. Dat bij uitvoering van de gedachte ontmanteling het historisch kerkgebouw beter tot zijn recht komt en ter plaatse een alleszins gewenschte verkeersop- lossing tot stand kan komen, behoeft wel niet nader te worden betoogd. Waar. naar ons van de zijde van het kerkbestuur ten slotte is verzekerd, dat totale kosten der restauratie ook na de voorqestelde ontmanteling, welke oorspronkelijk daarin niet was begre pen niet boven de aanvankelijke ra ming van f 120.000.'(waarvan 15 °/c voor rekening der gemeente zijn agno men) zullen uitaaan. meenen wij U te moeten voorstellen, de gevraande me dewerking te verleenen en stellen wij U mitsdien voor: a. een bijdrage te verleenen van f 3000.— en eene van 15 van f 21.250.— f 3187.50, in de kosten van ontmanteling der N. H. Kerk aan de haven alhier, onder voorwaarde, dat aan de gemeente gratis in eiqendom worden overgedraqen de terreinen, die op de ter inzage liggende teekening in qeel zijn aanqegeven. onder voorbe houd evenwel, dat de gemeente niet verplicht kan worden de aan haar over te draaen terreinen van den openbaren weg af te scheiden. b. het terrein dat op de teekening rood-omlijnd is aangeqeven. te bestem men voor parkeerterrein en de terrein- strook langs de Wagenstraat bij die straat te voegen. Aanbesteding Voor rekening van den heer Dr- Kolster werd aanbesteed het ver bouwen van een woonhuis en het bouwen van een garage. Het werk werd gegund aan den heer J Kooien, Baardwijk voor de som van (1900 f Burgemeester De Goey In den ouderdom van 61 jaren is II. Woensdag te Udenhoul plotseling overleden, de edelacLtb heer burge meester M Godefr. de Goty. Burgemeester de Goty was geboren e Ufunen en opvolger van denedel- achtb. heer J. A J. van Heyst als burgemeester van Baardwijk, wat hij bleef tot de vereeniging der drie gemeenten, toen hij benoemd werd lot burgemeester van Udenhout. f Martin Heuckeroth Op 82 jarigen leeftijd is in Amster- dam overleden de bekende musicus Martin Htuckero h. Hij was verschillende jaren (vanaf 1888» luitenant en later kapitein- kapelmeester van het bekende muziek korps der D D. Schutterij te'sBosch, waar hij eveneens leeraar wa9 aan de stedelijke muziekschool. Daarna kwam hii aan 't orkest te Arnhem, t Concertgebouw.orkest, Ned. Opeia, enz. BIOSCOOP. R. D. B. Theater yChantagei. Het R.D.B.-Theater vertoont deze week de nieuwe Metro Goldwya Mayer fi'm .Chantage- (Het Geheim van Eveliin Prentice), waarin William Powell. Myma Loy en de 5-jarige Cora Collins wel de voornaamste vertolkers zijn. ^Chantage" is ten sensationeele spee film met drama tische scènes, waarin nochthan9 de noodige humor niet ontbreekt. Het is een pikante society geschie denis uit Amerika. Man en vrouw, die veel van elkaar houden worden door een samenloop van amoureuze omstandigheden lijdt lijk van elkaar gescheiden. Ergens in een vreemd huis valt een revolverschot en een Don Juan zinkt doodelijk getroffen neer. Wie heeft de moord begaan? Evelyn Prentice zeker niet 7 Haar gezichtje (Myrna Loy) wijst het uit.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 11