ui n ij ii mii vu J-,--- Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE RECHT JOORD BR9BRRD" DB CONTINGEKTEERING. ID. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. I eln polis letten I ZATERDAG 21 MAART 1936. 59c JAARGANG. he "ond. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. traneo ie zenden aan den Uitgevei. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.4U. ver. over UITGAVE: WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlyk 9 uur in ons bezit zijn. Pr\js der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. is de :orgd i dal 6, 52 :even -rwijl oerd, •even ning. t een nelde bu lie <as— looze riode 4.20, id ere loos een r de feler- g als li r der gade I zou [enen ;keu- wer. an ge- ieren aren p, J. os, J. jk en ?n A. ?n; J. Heu-, allen eren, r. s en n; A L W. mans bylo- Een pleidooi voor werktijdverkorting en voor landbouw-economische werk zaamheid der Streekplancommissies. Geboren uit den socialen nood, toen de volkszeden en de volks gezondheid ernstig werden bedreigd, is met het instellen van de provinciale streekplandiensten hier in den lande aan een grootsch werk begonnen, dat van verstrekkende sociale, cultureele en economische beteekenis is. Het streekplanwerk vormt den grond slag voor gemeentelijke uitbreidings plannen en leidt de stedebouwkundige verzorging (land-, bosch-, wegen-, wo ningbouw enz.) in goede banen. Nu wil dit instituut ook streven naar werkverruiming in den vorm van di recte werkverschaffing aan werkeloo- zen, wien de ontginning en verbetering van gronden wordt opgedragen, waar door nieuwe bestaansmogelijkheden voor jonge boeren worden geschapen. Theoretisch is dat prachtig opge zet, maar wij zijn toch zoo vrij te mee- nen, dat dergelijke plannen practisch weinig resultaten zullen opleveren. De werkeloozen krijgen slechts tijdelijk werk en het aantal producenten (i.e. de jonge boeren) zal niet evenredig zijn aan het aantal consumenten. Met vele leden van de volksverte genwoordiging in de Staten-Generaal en andere deskundigen zijn wij er vast van overtuigd, dat, wil men de werke loosheid zoo al niet geheel ophefren, dan toch beperken, men ernstige aan dacht behoort te schenken aan de kwestie van werktijdverkorting. Het is ons bekend, dat onze Minister van So ciale Zaken en meerderen met hem van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. daarvan absoluut niets willen weten en soortgelijke voorstellen onverbiddelijk afwijzen. Men vraagt, wie het loon zal bijpassen, dat de arbeider door den verminderden arbeidsduur verliest en dat aan de nieuwe tewerkgestelde ar beiders moet worden uitbetaald. Als oplossing is wel eens aangege ven, dat de werkgever, de reeds wer kende arbeiders en de overheid teza men deze lasten zouden moeten dra gen. Maar dat zou weer nieuwe offers vragen van zeer velen, die door zwa- ren belastingdruk en door den huidi- gen economisch ontwrichten tijd nu reeds zoo zwaar worden getroffen. De mogelijkheid en verwezenlijking van werktijdverkorting stellen wij ons als volgt voor, waarbij wij van het standpunt uitgaan, dat de 24 uur van een etmaal moeten verdeeld worden in acht uur arbeid, acht uur vollediq rus ten en acht uur ontspanning. (Hieron der valt ook het intenser beleven van den godsdienst en het bevorderen van eigen ontwikkeling). Van den achturigen arbeidstijd nu wordt vanzelfsDrekend langs den weg der geleidelijkheid een drietal uren afgetrokken, welke zeer nuttig kunnen aangewend worden voor het bewerken van een tuintie, het verbou wen van een stuk akkerland en het ver zorgen van eenig productief kleinvee: dit alles uitsluitend voor eigen gebruik. Het is algemeen bekend, dat nu reeds bij vele arbeiders het verlangen bestaat naar dergelijke werkzaamheid. Vele fabrieksarbeiders, die thans zijn opge sloten in de dompigheid van een ar beiderskolonie, hunkeren er naar on der den blooten hemei met de spade te kunnen werken. Dat is immers een ge zonde werkzaamheid, die aan ontspan ning grenst en die den werkman groo- tere tevredenheid en levensvreugde verschaft. Hierdoor wordt bij den ar beider tevens geschapen een gehecht heid aan bodem, huis en eigen bedrijf. In Duitschland heeft men met de stichting van deze arbeiders-landbouw bedrijven, de zoogenaamde „Stadt- randsiedlung groot succes. Deze beweging ligt geheel op het terrein van de provinciale streekplan commissies. voornamelijk waar zij het cultureel en sociaal volksbelang behar tigen willen. Naar onze meening is het dus noodzakelijk, dat van deze com missie personen deel uitmaken, die niet alleen landbouw-technisch in ruimen zin, op de hoogte zijn, doch ook bouw-economisch voldoende kijk heb ben. Hiertoe zijn dus als vanzelf aan gewezen degenen, die thans officieel LEVENSVF.RZr.KrRING door het Rijk in alle provincies zijn be noemd ter bestudeering en behartiging van de landbouw-economie: de rijks- landbouw-bedrijfsconsulenten. Ter voorkoming van «misverstand willen we er tenslotte nadrukkelijk op wijzen, dat vooromschreven voorstellen geenszins beoogen het stichten van kleine boerderijen, welke tegenwoordig zooveel regeeringssteun vragen en dik wijls de oorzaak zijn van groote ar moede en een onmenschwaardig be staan, ondanks al het zwoegen van de exploitanten. Het zal vanzelfsprekend een kwestie van jaren zijn, alvorens dergelijke ide alen toestand is bereikt. Bij de indee ling van bouwterreinen en de geheele zorg voor den stedebouw zullen de streekplan-commissies daarmede nu reeds rekening moeten houden. Door de instelling van Siedler-bedrijven zal de vermindering van inkomsten door de verkorting van den arbeidsduur automatisch worden vergoed, namelijk doordat de fabrieksarbeider een be langrijk deel zijner levensmiddelen voor den zomer en den winter zal kunnen betrekken uit eigen tuin en akkerland. Bescheidenlijk geven we deze voor stellen den betrokken instanties in overweging, daar we ervan overtuigd zijn. dat deze een stap kunnen zijn naar de oplossing van de huidige, in alle be drijfstakken heerschende. nijpende werkeloosheid. moest de Nadruk verboden. 18) .15 .30- van -oop, 8«- mes- ;n V. t. en IS. :al (G ds en Luister eens Jackson, zei de kolo nel op zijn beurt, wees nu niet onrede lijk en maak het me niet moeilijker. Ik begrijp best, ik zou 't net zoo voelen, maar het is een plicht tegenover mijn gasten, ze een voor een te fouilleeren, en dat moet gebeuren. Je wilt toch ze ker ook liever, dat ik het doe. dan iemand van de politie. En t moet ge beuren. 't Spijt me, dat is alles, wat ik zeggen kan Uitstekend, verklaarde Jackson op ernstigen toon en zijn overjas over een stoel goo:end, kwam hij naar den kolonel toe. Ga uw gang! De kolonel., die er ernstig en vast beraden uitzag, maar toch een veront schuldigend gebaar maakte, bewoog zijn handen licht langs Jackson s zak- ken. Zoo. besloot hij met een zucht van verlichting, toen hij kldc-r was. Hij keerde zich om, nam Jackson s jas, om hem die terug te geven. Plot seling verstrakten zijn trekken, lnj stond absoluut bewegingloos, en een vale bleekheid trok over zijn gezicht. Mevrouw Monroe en Sylvia hadden den anderen kant uitgezien, toen Jackson gefouilleerd werd, mam- keerden zich nu weer om. Mevrouw Monroe zag de uitdrukking op haar man's gezicht en liep met een kreet van schrik op hem toe. Toen ze bij hem was, opende de ko lonel langzaam de jas en een oogen- blik later stak hij zijn hand uit, met de palm naar boven; daar lag mat glanzend het paarlen halssnoer. Eenige oogenblikken heerschte vol slagen stilte in de kamer. Toen liep Mevrouw Monroe naar de deur, alsof zij wat nu komen moest, ontwijken wilde. De kolonel keek langzaam op en ontmoette Jackson s oogen. Kun jeuitleggen..., hoe... dit. hier gekomen is? vroeg hij. Jackson deinsde buiten zichzelf van verbazing een stap naar achteren. In den geheimen zak van zijn jas! Nie* mand wist van dien zak af. Niemand wacht hij had dien zak aan Lloyd laten zien! Snel ging hij een stap naar voren en deed zijn mond open om te spre ken. Toen aarzelde hij. Het bleeke, verschrikte gezicht van Lloyd, toen hij de trappen afdaalde, kwam hem voor den geest. Hij had daar maar zitten denken aan Virginia en aan zijn belofte om op Lloyd te letten, terwijl LloydZijn hand greep onbewust in zijn zak en trok er Virginia's briefje uit, waarop hij zelf geschreven had: „Geluk, leven, zelfs eer". Jackson liet het briefje in zijn zak terugglijden en keek op. Een kreunend geluid ont snapte tusschen zijn witte, opeenge klemde lippen. Ik.ik. kan het niet uit leggen, zei hij. Sylvia kwam vlug op hem at. Doe niet zoo mal, Jack, lachte ze. Maar ze keek hem in de uogen, en In zijn rede gehouden in de Eerste Kamer ter beantwoording der ver schillende sprekers bij de behandeling der begrooting van Handel, Nijver heid en scheepvaart, zeide minister Ge- lissen over de contingenteering o.m. t volgende: Men zegt dat zij verstarrend werkt en 100 a 150 millioen per jaar kost. Men zegt ook. dat zij beter is dan tariefsverhooging. Anderen bewéren, dat de laatste minder verstarrend werkt dan contingenteering. Aan de verstarrende werking der contingenteering is het in de latere jaren mogelijk geweest, te gemoet te komen. Extra contin genten zijn toen ingevoerd. Door de contingenteering is in 1934-'35 100 150 millioen behouden voor de Nederlandsche markt, maar dit is niets anders dan dat het ons zooveel gekost zou hebben. Vraagt men spr., wat contingenteering ons gekost heeft, dan schat hij het op een millioen. maar dit is geheel vrijblijvend. Wij hebben van dit antwoord wel zeer verbaasd gestaan, want degene die 't eerst gesproken heeft over de kosten van contingenteering ten bedrage van 150 millioen. waardoor de industrie ge steund zou worden, en waarop de heer Gelderman dezer dagen ook in de Eer ste Kamer wees. was niemand minder dan de oudere collega van minister Ge- lissen. n.l. minister-president Dr. Co- lijn, n.l. in zijn nieuwjaarsrede van Ja nuari 1.1. In industrieele kringen heeft men zich over deze beweringen van ..steun" aan industrie, alsof gelijk aan plotseling golfde een ziekmakende twijfel over haar heen. Je bed oeil toch, dat je niet weet. hoe het daar gekomen is, is 't niet? Dat bedoel je toch? riep ze jammer lijk. Zeg alsjeblieft, dat je dat be doelt Jack wendde zich tot haar en aar zelde, maar zijn brein, dat eerst !,^s verlamd was geweest door de ontdek king, begon nu snel te werken. Als hy absoluut vol hield dat hij niet wist hoe de parels daar kwamen, zouden ze hem gelooven en vroeger ot later zouden ze ontdekken, dat Lloyd den diefstal begaan had. En Virginia Hij keerde zich af. Neen, ik bedoel dat ik het niet kan uitleggen zei hij. Toen stond Svlvia dood stil. Me vrouw Monroe viel zacht schreiend en met afgewend gezicht in een stoel neer en kolonel Monroe verliet zonder een enel woord de kamer. Jackson b eet enkel woord de kamer. Jackson bleel naar den muur Kolonel Monroe ging naar de voor deur en sprak met den neger, die be gon te glimlachen. Toen keerde de kolonel naar zijn studeerkamer terug en een oogenblik later verliet Llovd de kleedkamer, ging ongehinderd door de voordeur en verdween in den nacht. De kolonel vond de drie menschen, zijn vrouw, zijn dochter en zijn gust, dien hij haast als een zoon liefhad, in dezelfde houding, als toen hij ze verlaten had. Hij liep langzaam naar Jackson toe. Wil je 't nu alsjeblieft uitleggen? vroeg hij met kalme stem. _Iker is niets te zeggen. 't Gezicht van den kolonel werd vuurrood. Bedoel je, begon hij op heeschen toon, maar Sylvia viel hem in de rede Vader, luister, barstte ze uit, 1 kan me niets schelen als hij zegt dat hij 't gedaan heeft, hij heeft het toch niet gedaan. U kunt. U gelooft zelf toch niet, dat Jack. Ze wendde zich handenwringend tot Jackson. Je hebt niet gezegd, dat jij het gestolen hebt! riep ze. De tranen stroomden langs haar ge zicht en Jackson had den moed niet haar aan te zien. Wat dit voor gevol gen voor hem hebben zou, werd hem duidelijker. Ik geloof, dat het beter is, dat jij en moeder ons alleen laten, zei de ko lonel, en die klank in zyn stem had Sylvia maar één of tweemaal in haar leven gehoord. Mevrouw Monroe stond op en Syl via ging naar haar toe. Samen liepen ze langzaam naar de deur, maar hier draaide Sylvia zich om. Ze was ineens veel kalmer hoewel haar gezicht spier wit was. Jackson, al zei je me zelf, dat je het paarlensnoer genomen had, dan zou ik je nog niet gelooven, sprak ze. Toen gingen ze samen de deur uit. De kolonel liep de kamer op en neer. Eén maal wendde hij zich tot Jackson en begon te spreken, maar het gezicht van den jongeman was zoo strak, dat hij zich weer afwendde. Op 't laatst ging hij naar Jackson toe. Ik zal rechter Kent moeten op bellen, klonk het. Jackson schrok en voor 't eerst trok zijn gezicht pijnlijk samen. Neen! riep hij. Dat moet ik doen, Jackson, mijn jongen, tenzij je me zeggen wilt, waarom je 't gedaan hebt. Was het 'n grap? Toe vertel het me en niemand zal er ooit meer over spreken. Daarik kan niet De kolonel bestudeerde zijn gezicht. Hij zag een grimmigen vastberaden trek er op verschijnen en na een oogen blik liep hij bedroefd naar de telefoon in den hoek van de kamer. Toen hij gesproken had en rechter Kent, die er niets van begreep, beloofd had onmiddellijk te zullen komen, bleef kolonel Monroe op en neer loo- pen, en Jackson stond daar stil, alsof hij door den muur voor hem keek, in de toekomsten wachtte. HOOFDSTUK VII. De storm barst los. Rechter Kent haastte zich langs de maan beschenen weg; zijn erns'igc oogen hadden een bezorgde uitdruk king en zijn breede lichtgebogen schou ders richtten zich rechter op, als om aan hetgeen het zou wachten, heter weerstand te kunnen bieden. Hij her haalde eenige malen kolonel Monroe s woorden en poogde de beteekenis ei- van te begrijpen. Het is dringend noo- dig, dat U dadelijk hier komt, had do kolonel gezegd. Het is een kwesti du: Jackson betreft. Maar zijn heele ver beeldingskracht gaf hem geen idee aan de hand. Een ongeluk? Mogelijk, maar dan zou de kolonel het toch ze ker gezegd hebben. Oneenigheid? Jong bloed is warm in het Zuiden, dat wist rechter Kent, maar hij wist ook, dal Jackson zich nooit in een andersmans huis zoo zou laten gaan, dat zijn gosf-; heer zich er mee zou bemoeien. Hij zou in zoo'n geval wachten en de zaak later uitvechten. (Wordt vervolgd). !6'/, .25 'O3/, l6'/« Belcho van net Zuiden, cn Lannstraatsehe Courant* iwor- ering lil Ihier, van bond iekle Joh, len- heer GESLOTEN BU DE GEEFT Z'KEPHFID VOO* OF TOE. KOMST VAN U EN DE UWEN. Waarop? Nu, natuurlijk op verkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet. dat er geen agent in de buurt is

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1