Gemeenteraad Heusden. „DE GLADDEKKERS" üc cnun VAN HET ZüM TWEEDE BLAD, ECHO'S, Mo. 24 Zaterdag 21 Maart '36 59e Jrg. De mechanische mensch. De Anierikaansche professor Harold May heeft eens een mechanischen mensch vervaardigd, een monster van staalijzer, dat 24 ton zwaar weegt, menschelijke allures heeft aangenomen en den murm van „Alpha" heeft ge kregen. Nu werd dezer dagen gemeld, dat de robot op een tentoonstelling te San Diego in Californië een van zijn moei lijkste kunststukken zou vertoonen, welke hierin bestond, dat de machine- mensch een revolver op commando af vuurde in de richting van de comman- deerende stem. Het wapen bleek echter met scherp te zijn geladen en trof den maker van Alpha, prof. May, die aan zijn hoofd werd gewond. „Dit is de tweede maal", aldus ver klaarde de prof. later, dat ik de fout heb begaan, „Alpha" iets te leeren, waarin hij me later de baas blijkt te zijn. Eens probeerde ik hem boksen le leerenMen had een half uur noodig om me weer bij te brengen". Aldus luidt het bloole feit, dat we wel interessant genoeg vonden om hier even te vermelden. Zonder den genoemden professor te willen betichten want van zijn be doelingen weten we niets willen we er even op wijzen, dat de mechanische mensch meestal een product is van 'n uiterst materialistisch denkend ver nuft. Bedoeld philosofisch stelsel neemt slechts het bestaan van de stof aan en ontkent het bestaan van on stoffelijke wezens, zooals God, de gees ten en menschenzielen. Het heele gedachtenleven en de ideeën verklaren de materialisten als producten van de beweging der stof, n.l. de hersenmassa, dus louter ver schijningsvormen van de materie. Dit fatale stelsel vernederd dus den mensch tot een machine. Nu willen de geleerde heeren hun theorie bewijzen door de constructie van een mecha nischen mensch en ze maken zichzelf wijs, dat de techniek eenmaal zoover zal vorderen, dat een volmaakte mensch kan worden geconstrueerd. Dergelijke consequente materialis ten zijn ziende blind en dwalen hooe- loos in vertwijfeling rond. Zij willen niet inzien, dat ook de mechanische mensch, die zij vervaardigden, een product is van hun eigen geest, waar van zij het bestaan ontkennen. Vroeg of laat zullen hun koppen zich wel eens aan de waarheid stoo- ten en nederig hun verblindheid in zien! Als naar gewoonte was de Raad voltallig piesent. l)e notulen van de vergadering van 3ü December worden onveran derd goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopneming bij den gem.-ontvanger, tevens ad ministrateur van den Vleeschkeu- ringsdienst, op 6 Maart j.l., waai bij alles in orde bleek. Brieven van de heeren Carpaij, Vos, Buijs, Couwenberg, mededee lend dat zij de benoeming in diverse commissies aannemen. Verder verschillende besluiten van Ged Staten, inhoudende goedkeu ringen van de verordeningen op heffing van verschillende rechten, met betrekking tot benoemingen, vleeschkeuringsdienst etc. Voorts waren ingekomen versla, gen van den agent der arbeidsbe middeling en van de commissie tot wering van schoolverzuim, alsmede een schrijven van den heer J. de Mol, ontslag verzoekende als lid der Godshuizen. 3. Vaststelling vergoeding art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1934 voor Bijz. Scholen alhier Voor Herpt werd dit bepaald op f5 77 en voor Hedikhuizen op f 5 65 per leerling. 4. Voorslel van B. en W. tot wij ziging der begrooling 1935 van Heus den en de voormalige gemeenten Hedikhuizen, Herpt en Oudheusden, alsmede van de begrooling van den Vleeschkeuringsdienst en de begroo ting van het G.E.B. van Hedikhuizen. Op verzoek van den Voorzitter licht de secretaris het voorstel toe. De heer de Haan had liever ge zien dat de stukken hadden gecir culeerd, wat volgens den Voorzitter bezwaarlijk kon. Bovendien hebben zij minstens twee dagen ter inzage gelegen. Conform het voorstel wordt be- sloten. 5. Begrooting Burgerlijk Armbe stuur 193o Herpt. Voor de commissie van onderzoek (de heeren H. Verhoeven, A. de Haan en J. H. Meijer), trad de eerste als woordvoerder op, die rapporteerde, dat de begrooting reden gat tot ver heuging, want in 1935 moest er f 5UU bij om ze sluitend te maken en thans niets. Bijzondere opmerkingen waren er verder niet en de begroo ling werd goedgekeurd op een be drag van f2201).aan ontvangsten en uitgaven. De commissie dankt den secretaris voor diens behulp zaamheid en de Voorzitter brengt de commissie een woord van dank voor haar nazien en voor het uit gebracht verslag. 6. Voorsiel van B. en W. tot be schikbaarstelling van een bedrag voor extra hulp aan werkloozen in den vorm van verstrekkingen in natui a. Evenals in 1935 is thans een be drag beschikbaar gesteld van f4.'20, door JAN DE JONGE. 7. Eindelijk gaf de burgemeester liet woord aan één der Raadsheren uit Gladda, die totnutoe nog niets gezegd had, en toch niet de minste van hen was. „Staat u het mij toe, meneer de Voorzitter, hierover ook een woordje in het midden te brengen. Geachte ver gadering. Zijn we ook niet driedub bele dwazen? Het is werkelijk al te bar! Daar hebben we nou al zo'n nare tijd, zo'n angstige tijd, zo'n kwade tijd doorgemaakt met ons Raadhuis; we hebben al zoveel onkosten daaraan be steed. Zo'n vreemde snoeshaan moest ook nog de kans krijgen, om ons te bespotten en bovendien nog een hand vol geld meeslepende ganse we reld zal ons nog eens uitlachen. Ge achte vergadering, is er dan niemand in onze 'ganse vergadering, die begre pen heeft, waar de fout zit .van ons Raadhuis? We moeten er vensters in hebben, waardoor het licht van buiten naar binnen kan vallen. Het is wer kelijk al te bar, en dat nog wel, daar we pas met onze dwaze streken zijn begonnen. Meer wil ik er nu niet van zeggen. Dank u". Onder deze woorden hadden al de anderen verschrikt en verslagen zit ten te luisteren. Ze keken elkaar aan en de een schaamde zich voor de an der om hun verschrikkelijke dwaas heid. Daarna begonnen ze tezamen op- verschillende plaatsen de muren van het Raadhuis open te breken en het scheelde niet veel, of ieder Gladdek ker had voor zich een eigen venster willen hebben. Zo was dan het Raadhuis van zijn ergste kwaal genezen en „ziende ge worden". Nu begonnen de Gladdek kers ook het inwendige van het ge- houw klaar te maken en de kamers te maken. Daar het Raadhuis drie-hoe kig was, sprak het vanzelf, dat ze drie vertrekken afschutten: een „moppen- kaïner", waar ze bij elkaar zouden zit ten om moppen te tappen; een „zweet- kamer", waar ze hun inspannend werk zouden verrichten, wanneer ze in raadsvergadering bijeen waren; en 'n „bad-kamer", waar ze zich op zijn tijd zouden kunnen verfrisschen. Nadat dit alles klaar gemaakt was, dachten ze een voortreffelijk gebouw te heb ben, en daarom wijdden ze 't gebouw ter ere van alle narren plechtig in. Ondertussen was het winter gewor- mits de gemeente f2 bijdraagt, terwijl het aantal werkloozen 94 bedraagt. Met algemeene stemmen wordt 't voorstel aangenomen. 7. Voorstel van B en W. tot het verleenen van opdracht tot 't maken van een uitbreidingsplan aan den technischen dienst van de Streek plancommissie «De Meierij» en het aangaan van een leening, groot maximaal f1500. tol dekkingder kosten van het uitbreidingsplan, af te lossen in 10 jaar. Na eenige bespreking wordt het voorstel aangenomen. 8. Brief van Ged. Staten, houdende aanmerkingen op de verordening, regelende de heffing van rioolbelas ting. De secretaris leest op verzoek het schrijven van Ged. Staten voor, waaraan de Voorzitter toevoegt dat de wijzigingen slechts van adminis tratieven aard zijn en de grondsla gen niet zijn veranderd. Hieraanzal gevolg worden gegeven. 9. Verzoek van de B.K. School besturen (Herpt en Hedikhuizen) om toekenning van een voorschot op de gem. vergoeding bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 over 1935, met voorstel van B. en W. om het te bepalen op 80 pCt. van de vergoeding over 1934. Het voorslel om Herpt 80 pCt. van f5.77 en Hedikhuizen 80 pCt. van f5 65, dus resp. f4.62 en f4.52 toe te kennen, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. lu. Schrijven van het bestuurder vereeniging «Het Musschengilde» te Herpt om subsidie over 1935. De Voorzitter stelt voor den post op de begrooting 1935 van f14 06 beschikbaar te stellen, terwijl het Waterschap het overige 2/3 betaalt, wat wordt aangenomen. 11. Verzoek van de Heusdensche Winkeliersvereemging om subsidie, met voorstel van B. en W. De Voorzitter, hoewel het nut der vereeniging erkennend, vindt geen aanleiding om subsidie toe te slaan, vooral met het uog op andere ver- eenigingen en stelt voor afwijzend te beschikken, wat dan ook gebeurt alleen het lid Joh. Vos was daar tegen. 12. Verzoek van den Bijz. Vrijw. Landstorm te Herpt om subsidie. B. en W. stellen voor evenals altijd f 10subsidie te verleenen. Het lid Meijer vraagt of er wordt geoefend, wat de Voorzitter met ja beantwoordt. De subsidie wordt verleend. 13. Verzoek van A J Timmer mans c.s. om restitutie rioolbelas- ling. Dit geldt ook de onbewoonde panden van B. Stap, A. Walraven, de Haan en Oerlemans. Met algemeene stemmen wordt dit goedgevonden. 14. Verzoek van de fa Prinsen en van Halder Bros te Haarsleeg den en de kou liet niet op zich wach ten. Al was het erg koud, de Gladdek kers waren opgeroepen tot 'n Raads vergadering om de verwariningskwès- tie te hespreken. Ieder bracht, om voor deze keer maar niet in de kou behoe ven te zitten, zijn eigen stuk hout mee. Maar toen ze binnen gekomen waren en eens goed rond keken, wisten ze niet, hoe ze zich daaraan zouden kun nen verwarmen, wantze had den vergeten een kachel te plaatsen, ja zelfs geen ruimte hadden ze ervoor open gelaten. Ze schrokken geen klein beetje en scholden zich en elkaar van wege hun grote dwaasheid. Toen de beraadslagingen begonnen, kwamen er natuurlijk weer heel wat verschillen de meningen voor den dag. Sommigen stelden voor, hem achter de deur te plaatsen. Maar het was al tijd gewoonte geweest, dat de burge meester in de winter zijn zitplaats ach ter de kachel had; daarom zou het 'n beetje smadelijk zijn, wanneer hij nu achter de deur moest zitten. Eindelijk gaf er één de raad, de ka chel buiten vóór het raam te zetten en hem dan alleen door het raam naar binnen te laten kijken. Zo nu en dan konden ze hem dan bij het staken der stemmen 1) mee laten tellen. De plaats het dichtst bij de kachel zou dan voor den burgemeester bestemd zijn. Dit voorstel werd door alle Gladdekkers éénparig aangenomen. Een oude Gladdekker, die al langer nar was geweest dan één van de an deren, zei: „Maar, m'n beste vrienden, de warmte die in het vertrek thuis hoort, zal door de kachel juist naar buiten gaan. Wat helpt ons dan zo'n kachel?" „Daar weet ik wel een middel op", riep een ander. Ik heb nog een oud hazenstrik, dat zal ik onze goeie ge meente Gladda schenken. Dat hangen we voor de deur van de kachel. Reken maar, dat dan de warmte wel zal zor gen erin te blijven! Dan behoeven we voor niets meer bang te zijn, niet waar, brave medeburgers van Gladda? Wat zullen we dan een warmte krij- Moeder was invalide. Armen onbruikbaar door rheumatiek. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheuma- tische pijnen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huis houding en twee kleine kinderen was dit onmogelijk Zij schreef ons »Ik leed aan hevige pijnen in mijn armen, die ik niet meer kon op lichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salls- adverlenties een brief van een dank bare gebruiker en ik besloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleidelijk af en zijn nu geheel ver dwenen. Ook voel ik mij veel beter, wel 10 jaar jonger. Inplaats van een invalide ben ik weer een geluk, kige moeder en vrouw.a Mevr. B. L. H. Bheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde redenafvalstoffen die zich in het lichaam hebben op gehoopt en uw bloed vergiftigen. De oorzaak is onvoldoend werkende afvoerorganen De zes zouten, waar. uit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waar. door de afvalstoffen geleidelijk en volkomen worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroomen, de pijnen veidwijnen en ge voelt u oneindig veel energieker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f0 90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het elikef op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naa n Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. om ontheffing van het bepaalde in art. 42 sub m. en n. van het motor en rijwielreglement, voor zoover betreft wegen binnen de bebouwde kom dezer gemeente. De Voorzitter zegt dat dit betreft het rijden met wagens met groote afmetingen. Het lid Buijs wil een bepaling toevoegen over de snelheid en het lid Meijer wijst op gevaar voor de schooljeugd aan den Zuidersingel. De Voorzitter zegt dat de snelheid mag bedragen 15 K.M. en dat daarop streng zal worden gelet, waarna 't verzoek wordt ingewilligd. 15. Verzoek van het bestuur der vereeniging «Heusdens Belang», strekkende tot het verleenen van ontheffing van het wettelijk voor schrift betreffende de verlichting van stilstaande motorrijtuigen etc. en instelling van een kostelooze parkeerplaats, waar de auto's zon der vei lichting mogen worden ach tergelaten, met voorstel van B en W B. en \V. willen de Hoogstraat aanwijzen als kosteloos parkeerter. rein en de auto's niet plaatsen on. der brandende lantaarns. Het slot is dat B. en W. zullen overleggen met Heusdens Belang voor een goede oplossing. 16. Machtiging voor verhuringen verkooping. Besloten wordt die wederom te verleenen voor 1936. 17. Verzoek van het bestuur der V.V. Herptsche Boys, om aan hen onderh. te verhuren een ged. van het perceel «De Hooge Brink» tergrootte van 80 Aren, om dit te bestemmen voor voetbalterrein. B. en W. willen verhuren voor f80.— per jaar, op voorwaarde dat de V.V. het terrein zelf afrastert. Deze wil f40.direct betalen en f40._ bij den eersten gespeelden wedstrijd. De Voorzitter wil de gestelde con dilie handhaven, doch het lid Buijs stelt voor het eerste jaar den prijs te bepalen op f70.—, wat de Baad goedkeurt. 18. Voorstel van B. en W. inzake d3 belooning van den keurmeester voor de bemoeiingen inzake de uit voering van de Varkenscrisiswet. De Voorzitter zegt dat de gemeente er absoluut geen nadeel van heeft, doch de keurmeester voordeel. Conform het voorstel van B. en W. wordt het voorstel aangenomen met de stem van het lid Meijer tegen. 19. Voorstel van B. en W. inge. volge vaststelling tijdstip kermis in v.m. Oudheusden, v.m. Herpt en v.m. Hedikhuizen. B. en W. stellen voor, om voor ie eerste kermis den ouden toestand te handhaven, doch wenschen voor 1937, dat de kermis te Heusden en Oudheusden zal vallen in de dagen van Hemelvaartsdag lot en mei den daaropvolgenden Zondagen teHerpt en Hedikhuizen van Zaterdag8 Juli tot en met den volgenden Dinsdag. Besloten werd dit jaar de toestand te laten als van ouds, doch voor de komende jaren wordt het voorslel aangehouden. 20. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur te Herpt wegens periodieke aftreding van den heer A. J. van Bokhoven. De aftredende wordt herkozen. 21. Benoeming van een lid van het College van Regenten der Gods huizen in de vacature Joh. de Mol. De aanbeveling luidt: 1 W. J. N. Wijs; 2. Joh. de Mol. Met algemeene stemmen wordt gekozen W. J. N Wijs. 22. Benoeming van een tijdelijken gemeenleopzichter. Hiervoor luidt de aanbeveling: 1. J. J. L. Verschuur. 2. A. J. van Gerven. 3. C. A. Klerks. Bij de eerste stemming was de uilslag: Verschuur 3, v. Gerven 3 en C. A. Klerks 1 stem. Tweede vrije stemming: Verschuur 2, v. Gerven 4 en C. A. Klerks 1 gen! Dan kunnen we koken en braden naar hartelust!" Deze Gladdekker werd om zijn wijze raad door allen hoog geprezen. Zo was ook deze gewichtige zaak afgehandeld. De kachel werd gemaakt, en weer kwamen de raadsheren van Gladda in hun Raadhuis bijeen. On dertussen was er een nieuwe raad ge kozen, die nu voornamelijk samen er over moesten beraadslagen, hoe ze zou den doen, wanneer er eens een dure tijd aanbrak en er aan vele dingen ge brek kwam. Dan dienden ze ervoor te zorgen, dat ze een flinke voorraad van het één en het ander hadden opgesta peld. Ze hadden gehoord, dat er voor al gebrek zon komen aan zout, dat ze tengevolge van het uitbreken van een oorlog niet meer konden kopen; hier aan begonnen ze reeds gebrek te krij gen. Men had hen aangeraden er toch voor te zorgen, dat ze het zover zou den brengen, dat ze hun eigen zout konden „verbouwen"; want, dat kon den ze immers net zo min missen als mest op het land. Na vele en lange beraadslagingen stond hun besluit vast: „Daar toch de suiker, die zo sprekend op het zout lijkt, ook groeit, zo moest daar toch vanzelf uit volgen, dat het zout ook op de akker kon was sen. Het zout bestaat ook uit korrels, net zo goed als de tarwe; men spreekt van een zoutkorrel en van een tarwe korrel. Daarom heeft een vergadering van wijze raadsheren van Gladda be sloten, dat een grote aan de gemeente Gladda toebehorende akker zal wor den omgeploegd, om daarna met zout korrels te worden bezaaid. Het is dan buiten allen twijfel, dat de gemeente Gladda haar eigen zout zal krijgen en we niet op onze knieën anderen om zout behoeven te smeken". De akker werd omgeploegd en vol gens het besluit van de wijze raads heren met zout bestrooid. Deze raads heren zelf en alle Gladdekkers waren vol hoop en. in de beste verwachting, dat hun arbeid met een overvloed van zout zou worden beloond. Niemand vond het een schande, dat ze op zo'n manier rijke winst zouden maken; in tegendeel, iedereen vond het een zeer verstandige daad. Ook werden wach ters aangesteld, die met een lang vo gelroer gewapend, de vogels moesten schieten, wanneer deze het uitgezaaide zout evenals andere zaden zouden wil len oppikken. 1) De stemmen staken, wanneer er evenveel tegen zijn als ervoor. Dan is een voorstel niet aangenomen. Makke lijk is, om dan de kachel mee te tel len! Vóór of tegen?!? Oplossingen raadsels vorige week. 1. Haar voetstap. 2. De duikerklok. 3. Droombeelden. 4. Karei. 5. De vijf zintuigen. 6. Kachelpijp. 7. Op de landkaart. 8. Nachtegaal. Nacht eg aal. 1. Het is van ijzer, Het heeft geen wijzer, Het staat altijd op de helft van zes. 2. De eene slaat er met stokken op en een ander haalt er koekjes uit. 3. Ken je een slang die nimmer beet, maar altijd tot hulp is gereed. 4. Waar smaken de pruimen 't fijnst? 5. Welk haar had het paard van Napoleon? 6. Welke wijn smaakt het beste? 7. Welke vinken hebben geen vee- ren? 8. Ik heb nu wel de schijn, Liefst ongekend te zijn, Ik wens dat je mij kennen mag, Dan kom ik duid'lijk voor den dag. 9. Ik ben altijd in de school, soms ook bij het spel, maar verschijn ook 's middags op tafel. 10. Mijn eerste is afkomstig van de koe, mijn tweede komt van 't var ken, mijn geheel is een veel ge bruikte spijs. ledera automobilist kan u dadelijk vartallen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppenI

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5