üüws ONS WEEKPRAATJE. UIT SPRANG-CAPELLE. PLAATSELIJKE BERICHTEN KANTONGERECHT. stem, zoodat de heer v. Gerven uit Herpt is gekozen. 23. Wijziging fietsverkeer nabij de R.K. Kerk. Conform het voorstel wordt be. sloten. Volgens dit voorstel is 't voortaan verboden te fietsen vanaf de Kerk straat (bij de R.K. Kerk) door de Schramstraat naar de Futterstraat. 24. Reclames hondenbelasting. Dit punt wordt behandeld in be sloten vergadering. Rondvraag. Het lid Meijer vraagt wanneer de secretaris der Godshuizen wordt benoemd, daar de tegenwoordige met 1 April heen gaat. De Voorzitter zegt nog van ge dachten te willen wisselen met de Godshuizen omtrent den vorm, doch er komt denkelijk nog een vergade ring voor 1 April. Hierna wordt de openbare verga dering gesloten OP ONS PAASCHBEST. Een oud-Nederlandsche trots. Ze zeggen, dat we het gebruik om met Paschen te willen stralen met iets nieuws, althans te pronken met het op gepoetste oud, van onze heidensche voorouders hebben overgenomen. Die zouden, in de plaats van de Herrijzenis van Christus, het feest van vuur, licht en liefde hebben gekend, welke schoo- ne zaken alle te danken werden gehe ten aan de godin Freya. De verjonging van de natuur, de herwekking van het leven, de weder keer van levenskracht, ze begees terden onze voorouders en zij plach ten zich met Paschen in iets nieuws te steken, opdat het uiterlijke met het in nerlijke in overeenstemming zou zijn. Het gebruik van den „Paaschpronk" is door het christendom overgenomen. Omdat de idee van den Paaschpronk zooveel logisch over zich heeft. Wat is onze eerste gedachte na een nacht slapen? We verlangen om ons eens frisch te wasschen! Wanneer de natuur zijn winterslaap uit heeft, een slaap, welke ook de men- schen tot doezelen verleidde wan neer dus de zon op haar hooge, warme plaats aan het uitspansel is terugge keerd en we de levenslust in ons voe len terugkomen, ook dan hebben we behoefte aan 'n bad, aan vernieuwing, aan 'n geestelijke onderdompeling en aan het zoodanige oppoect.cn van ons uiterlijk lichaam, kleeding, \vo- nmg en omgeving dat dit van onze innerlijke gevoelens een afspiegeling wordt. JGin dezen tijd van het jaar zien we de Hc'landsche huisvrouwen haar edel ste du'ften met dweil, bezem, spons en zeemelap bot vieren. Ze kan het heusch niet helpen, dat ze zoo is. Het is Pa schen in haar, het bloed stroomt ver jongd en dus bruischend door de ade ren, de zon beschijnt haar lijf en haar gordijnen. En ze ziet dat derc laatste bruin zijn geworden. Van kachclrook en tabakswalm. Ze weet. dat ook de buren deze ontdekking zul- 'en doen en ze haast zich du-, om die gordijnen af te nemen en te wasschen. Of- te vernieuwen. En te vwnj. oien. De een doet dn en de ander dat, en onbewust houden ze een wedstrijd inet elkaar, wie het .-c»Ko iste resultaat zal bereiken. De zon en de bij den mensch weer gekeerde levensdrift werken samen om in huis spinnewebben te laten opvallen en ,,dus" regeert de ragebol tegen Pa schen. Als de spinnewebben zijn opge ruimd, blijkt het afgeveegde behang te zijn „verschoten". Het stalenboek moet komen! De tuin wordt aangeharkt en terwijl papa even rust en zich het zweet van het hoofd veegt, „ontdekt" hij plots, hoe hóóg noodig een nieuw verf je op het huis moet t Is of de voorjaarszon er schik in heeft om te latên zien, hoe goor de winter ons en onze omgeving heeft ge maakt. Op 'n mooien dag laten we de win terjas uit en juist als we op de stoep zijn gekomen, valt een zonnestraal op ons colbertje en we stellen met schrik vast, hoe dat glimt en verschoten Tegenwoordig is een rem aangezet tegen de hierboven weergegeven voor jaarsdriften van den Nederlandschen mensch, de crisisrem. En die werkt straf, maar gelukkig toch niet volkomen bedrijfszeker. Zoo nu en dan zien we kans om het voorjaarswiel even te laten vooruitschieten. En de menschelijke geest is vinding rijk. Als het moet, dan weten we van oud toch nieuw te maken. Een nieuw boorseltje of een ander beleg- stukje, een uitgelegde zoom en een heet strijkijzer, onze vrouwen doen er wonderen mee. Evenals 'n man too- vert met een verfpot en een kwast, kale plekken „bijstrijkend". Neen, niet al geheel willende vernieuwen, want dan wordt het beunhazerij! En voorts: poetsen, wasschen, schrobben en dweilen! Je ziet onder je handen, dat de boel opknapt. Als het straks Paschen is, zullen we „schoon" zijn en met die schoon heid althans, zullen we pronken. Zóó weerstreven we de crisis. En ieder van ons zal ten minste „iets" nieuws aan zich hebben; wat 't verste „weg" was, zullen we vervan gen. Gekocht zal er dus worden. De een zal „dit" noodig hebben en de an der „dat". En dat nieuwe zal stralen in de voorjaarszon. Onze Paaschtrots zal het zijn. En de Paschtrots van den nering doende zal de behoorlijk gevulde win kellade wezen. Tenminsteals ook de winke lier zich door het nieuwe leven en de nieuwe kansen heeft laten wekken uit zijn droeven sluimer. De winkelier, die pas na Paschen wakker wordt, doet beter met te blijven doorslapen, want de waker zal hem slechts teleurstelling brengen. Een zakenman, die zijn tijd niet beidt, is geen zakenman. In de komende weken heeft de mensch van alles noodig. Veel om te „ver- schoonen" en óók het een en ander om te vernieuwen. Ziet in de komende nummers van de krant eens na, welke neringdoenden... wakker zijn en u naar uw eischen en behoeften kunnen bedienen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 22 Maart '36: Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. J. C. Hagen. De Ned. Herv. Meisjesvereeni- ging op Geref. Grondslag „Persis" al hier houdt a.s. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond haar jaarvergadering, welke een feestelijk karakter zal dragen. De afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders hield j.l. Woens dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond eene algemeene vergade ring, welke goed bezocht was. De voorzitter, de heer J. C. de Roon, opende de vergadering op gebruikelijke wijze en heette daarna de aanwezigen welkom, in 't bijzonder den spreker voor dezen avond, den heer M. J. Kunst, van Den Haag, hoofdbestuur der van genoemden bond, die zou spre ken over: „Het Plan van den Arbeid". De heer Kunst, hierna het woord verkrijgende, lichtte in den breede toe de bedoeling die bij de S.D.A.P. en het N.V.V. met het plan voorzit en constateert dat het plan geheel gericht is op staatsabsolutisme en alzoo ge heel verwerpelijk moet worden geacht. Spr. zet uiteen hoe de Chr. vakorgani satie tegenover het plan staat. Enkele vragenstellers worden door den spreker afdoende beantwoord, waarna de bijeenkomst met dankgebed door den heer Kunst wordt gesloten. De Chr. Gemengde Zangver- eeniging „Hallelujah" van Capelle, gaf j.l. Donderdagavond met medewerking van het Chr. Jeugdkoor van denzelfden naam, onder leiding van haar directeur den heer M. C. Rijken, in de zaal van to den Chr. Volksbond, eene uitvoering, We keeren terug in de gang, schieten J die goed geslaagd is. weer in onze winterjas en verzekeren moeder-de-vrouw, dat het zóó niet langer meer kan, maar dat we een goedkoop confectiepakje noodig heb ben. Dat brengt ook de vrouw weer op n bepaalde gedachte. Ze gaat op de kleerenkast af, waar ze haar japonnen één voor één uithaalt en critisch be kijkt. De eene is „uit de mode" ge raakt, de andere verkleurd, een derde gekrompen en in 'n vierde huist de mot. Als de man terugkomt van zijn werk, puffend in zijn winterjas, vindt hij zijn vrouw, tranen huilend met tui ten, naast een stapel jurken zitten, ijse- 1 ijk lamenteerend, dat ze straks „niks* heeft om aan te trekken". Natuurlijk is de man geen barbaar. Hij geeft de noodige volmachten, op dat de vrouw haar naaktheid voor het oog der wereld zal kunnen verbergen en hij ziet voor zichzelf af van het nieuwe confectiepakje. Zijn colbertje gaat naar destoo- merij. Het programma werd, na opening der samenkomst, vlot en uitstekend af gewerkt. Zoowel de nummers uitge voerd door het groot koor, alsook die door het Jeugdkoor ten gehoore wer den gebracht, vielen bij de aanwezigen zeer in den smaak. Het accompagne ment was bij den heer L. H. Both in goede handen. De belangstelling was niet bijzonder groot. VRIJHOEVE-CAPELLE. De mu ziekvereniging „Sirena" alhier, welke dit jaar haar 30-jarig bestaan viert, heeft gemeend dit feit niet beter te kunnen herdenken dan door het hou den van een Groot Nationaal Con cours op Maandag, Tweeden Pinkster dag a.s. Verschillende comité's en com missies werden hiertoe reeds samenge steld. Deze week is men ook overge gaan tot de vorming van een Eere- Comité. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. Keizer. In het lokaal der Geref. Gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. In de Ned. Herv. Kerk a. d. Loon- schendijk n.m. 2 uur Ds. Bousema. Het aantal werkloozen bij de afdeeling van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond bedraagt deze week 93, waarvan 76 geheel en 17 ge deeltelijk werkloos waren. Tot plaatsvervangend presiden te van de Geref. Meisjesvereeniging in de Heistraat is benoemd mej. M. Hom mel. CAPELLE. De gemengde zangver- eeniging ,,'t Rozeknopje" gaf V/oens dagavond in het Stationskoffichuis van den heer L. F. van Dongen, voor een slechts matig bezette zaal haar tweede winteruitvoering. Ongeveer 8 uur opende de vice- voorzitter, de heer Adr. M. Verheijden met een hartelijk welkom toe te roepen tot de aanwezigen, waarna hij een hij zonder woord van welkom richtte tot de beschermvrouwe der vereeniging. Mevr. L. Middelkoop-de Wit, waarna ender leiding van directeur N. Snijers met de afwerking van het met zorg sa mengestelde programma, dat een vier tal nummers voor het koor, alsmede drie solo's en een kwarter vermeldde, begonnen werd. De verschillende num mers werden, zooals we dat gewoon zijn, op verdienstelijke wijze ten ge hoore gebracht en oogstten een wel verdiend applaus. Ter afwisseling werd door de too- neelgroep der vereeniging voor de pauze opgevoerd: „Hij is onschuldig klucht in één bedrijf, door P. Gerdas en na de pauze: „De oom uit Amerika", blijspel in één bedrijf van H. J. Pater- notte. Beide stukken werden vlot ge speeld en een hartelijk applaus bewees, dat het werk der tooneelgroep even eens gewaardeerd werd. Na afwerking van het programma werd de zangvereeniging namens de aanwezigen dank gebracht bij monde van den heer J. Michaël, terwijl namens de werkende leden nog even het woord gevoerd werd door het oudste lid der vereeniging, den heer M. H. van Don gen, waarna ten slotte de vice-voorzit- ter directeur en leden, alsmede allen die aan het welslagen dezer uitvoering medegewerkt hadden, dank bracht. A.s. Zondag des morgens half 10 en des namiddags half 3 hoopt voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse op te treden Ds. J. Cuperus. De voetbalvereeniging „Capelle" speelt a.s. Zondagnamiddag voor de le klasse B.V.B. op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart-tegen Kaatsheuvelsche Boys 2 uit Kaatsheu vel. Op de Donderdag 26 dezer in de zaal van den Chr. Volksbond te Sprang te houden propagandavergade- ring van de afdeeling Sprang-Capelle van den Bijz. Vrijw. Landstorm, zal een openingswoord gesproken worden door den Edelachtb. heer Burgemees ter A. Smit, terwijl verder als sprekers hopen op te tredjén de voorzitter van de Gewestelijke Landstormcommissie „De Meijerij" en de Korpscomman dant. Het sluitingswoord zal gespro ken worden doof den heer G. J; van Willigenburg. Ter afwisseling gullen een vijftal films worden afgedraaid, voor de pauze de klankfilm van den Landstormdag te Barneveld met be zoek van H. M. de Koningin, de film van den landdag te Urk en na de pau ze de Indië-film, film van de schiet wedstrijd te Tilburg en de film van de huldiging van H. M. de Koningin te Amsterdam in 1933. WASPIK. Predikbeurt Zondag 22 Maart Ned. Herv. Kerk n.m. 2 uur Ds. Louwe Kooymans, van Baardwijk. Het vijfde jaarfeest der Chr. Gem. Zangvereeniging „O.K.K." alhier 2al gehouden worden op Zaterdag 21 Maart a.s. in de Oude School Aanvang om'7 uur. Naast verschillende zangnummers, vermeldt het programma ook een twee tal samenspraken, zoodat weer gerekend mag worden op een mooien avond. RAAMSDONKSVEER. Zondag treedt Ds. Oost des morgens om half tien in de Veersche kerk op en des middags om 2 uur in de kerk op 't Dcrp. De Herv. Vrouwenver. „Sticht elkander", en de meisjesver. „Schaart U om den Goeden Herder" zullen D V. Dinsdag a.s. gecompi eerd haar jaar vergadering houden. De afJeeling Raamsdonksveer van de Chr Nat. Werkmansbond ver gadert Zaterdag o.m. ter verkiezing Bestuursleden. Onze Kon. Erk. Harmonie „de Eendracht" heeft besloten met Hemel vaartsdag deel te nemen aan het muziek concours te Kaatsheuvel. De Christelijke Besturenbond af deeling Raamsdonksveer- Geertruiden- berg, zal op Maandag 30 Maart as. aan de huizen der ingezetenen in deze gemeente een collecte houden, waarvan de opbrengst komt ten bate van „Jong Holland snakt naar werk". Tot verpleegster aan het R.K. Ziekenhuis alhier is benoemd Mejuffouw Penn. De ZeerEerw. Pater Arts uit Tilburg zal Maandag 23 Maart a-s.om 7 uur namiddag in het Bondsgebouw een lezing houden voor de leden der R.K. WirklUdenvereeniging„St Joseph" ZijnEerw. zal behandelen het onder werp „Gezin en Maatschappij". Niemand verzuime deze vergadering bij te wonen Door de politie werden Donder dagavond op het Sandoel twee kinderen twee meisjes van circa 7 a 8 jiar aangetroffen, die de ouderlijke woning hadden verlaten en met de step de wijde wereld in waren getrokken. Op het politiebureau vertelden ze dat ze thuis hoorden op Made. Om half vijf waren ze gaan steppen, doordat ze zich te ver van huis hadden begeven, waren ze de weg kwijt geraakt, met het gevolg dat ze al steppende in Kaamsdonksveer verzeild geraakte. Nog dezelfden avond zijn de kinderen terug gehaald door de ouders, die wat wel te begrijpen is heel wat angstige oogenblikken zullen beleefd hebben. GEERTUIDENBERG. Hetbouwenvan een garage aan den Zuidwal voor rekening van den heer E. van Leeuwen alhier, is na onderhandsche aanbeste ding opgedragen aan den aannemer Verduin uit Raamsdonk. In de Poternerstraat zal vanwege de gemeente een rioleering worden aangelegd met welke werkzaamheden men Maandag a.s. een aanvang denkt te maken. Het houten landhuis, eigendom van de firma Spijer Brothtrs en staande aan den Stationsweg welk terrein de firma Spijer in erfpacht heeft van het rijk, is thans gesloopt. Het gemeentebestuur heef besloten dit terrein van genoemde firma, welke het wederom van den Staat wenscht te kcopen, in ruil te geven voor een ge deelte industrieterrein, gelegen aan de Bastionstraat. Zoodra tot overdracht der gronden is overgegaan, zal het terrein aan d^n Stationsweg worden bebouwd met woon huizen, waarvoor bereids reeds eenige aanvragen zijn binnengekomen. Zeer zeker zal dit een verfraaiing der gemeente ten gevolge hebben. Met genoegen kunnen we thans berichten dat het oorspronkelijk gekozen ontwerp voor het Burgemeester Bianchi bloemenmonument zal worden uitge voerd. Dit ontwerp is van onzen 16-jaripen stadsgenoct E. J. Hubertus met welk succes we den ontwerper van harte feliciteeren. Den laatsten tijd komt het her haaldelijk voor dat in deze gemeente fietsen worden ontvreemd welke onbe heerd voor een woonhuis worden geplaatst. Men vindt ze dan den volgenden dag weer terug enkele straten verder, ter wijl het ook voorkomt dat men de be treffende fiets te Raamsdonksveer weer hier of daar terug vindt. Men schijnt hier te doen te hebben met den een of anderen grappenmaker die een gratis fietstocht wil ondernemen. Hii zij echter qewaarschuwd daar de politie nauw lettend zal toezien. Voor de Evangelisatie „Eben Haezer" te Raamsdonksveer hoopt a.s Zondag des v.m. half tien en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer Snaijer uit Dordrecht. In de Evangelisatie „Eben Haezer" te Raamsdonksveer zal Woensdag a.s. des n.m half zeven een bidstond wor den gehouden voor het gewas. Voorganger is de heer v. Leeuwen uit Schoonrewoerd. DUSSEN. Ten einde tot oprichting te komen van een orgaan der arbeids bemiddeling voor gemeenschappelijke rekening der gemeenten Almkerk, Andel, Dussen, Giessen, Ri'swijk, Woudrichem en de Werken en Sleeuwijk, zal een bijeenkomst aer burgemeesters van deze gemeenten plaats hebben met de refe rendaris bij den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling te Den Haag en de heeren Th van Lier en H. Hazelhoff. Deze bespre kingen zullen plaats hebben ten ge meentehuize van Almkerk op Woensdag 25 Maart a.s. De heer P. Hakman volontair ter gemeentesectretarie alhier, is gepromo« veerd tot 2de ambtenaar in deze ge meente. Woensdagmorgen had alhier onder groote belangstelling de begrafenis plaats van de Eerw. Zuster Alberta Het was wel een droeve plechtigheid, daar cit reeds de tweede Zuster uit 't klooster der Eerw. Zusters alhier is, die binnen enkele dagen grafwaarts werd gedragen. HANK. Woensdag j.l. lag bij den landbouwer C Boenda alhier, een best werkpaard dood. Daar het paard niet was verzekerd beteekent dit een heel verlies voor hem. Woensdagavond J.l. had een zekere van H. alhier, het ongpluk toen hij uit het Lof kwam, met zijn rijwiel in een diepe sloot, geleaen aan de Nleuwsteeg alhier, te riiden Hij werd door passeerende personen weer op het droge geholpen Met een nat pak tn de schiik kwam hij vrij. DEN BOSCH. De openbare veiligheid. Een gróót gedeelte van iedere rechtzitting wordt steeds in beslag genomen dooi langdurige vei hooi tn over aanrijdingen en anuere ver- keersdelicten. Voorden Kantonrechter verscheen onder de lange rij schuldigen K. 8. te Sprang Capelle, die zich had té verantwoorden wegens 't in gevaar brengen van de veiligheid van hel verkeer, waarhij een fiets werd ten onderstehoven gereden. Gelukkig deze keer geen persoonlijke onge. lukken 1 't Was op den wat regenachtigeQ avond van den 3üsten November 1935 dat de klok van den prachligen ouden trouwen toren van Spiang half zes sloeg. A. O., 20 jaar, een landbouwer uit Sprang, sprong van de fiets om z'n horloge gelijk te zetten met de Sprangsche toi enklok. Hij zette daarvoor zijn rijwiel op 'tverhaide gedeelte van den weg. Dan kwam plots K. S., die zoo roekelcos en onverschillig stuurde dat zijn wagen de fiets terdege raakte. De reparatie van de fiets kostte 19.95 welk be drag S. beloofde te vergoeden. 0. vond dan ook geen aanleiding den onvoorzichtigen autobestuurder te laten vervolgen en liet het er vrien- delijk bij. Hij presentee»de later de rekening, doch werd toen met een kluitje in het riet gestuurd. Dat teekende K. S. ten voete uit en dus kieeg hij wat hij verdiende, proces, verhaal als voren bedoeld. Behalve O. werd ook J. Z. uit Sprang als getuige gehoord. Ook deze verhaalde de waarheid, al trachtte verdachte ook nog te beweren, dat O. het niet juist mededeelde. Het O. M. eischte f7.50 boete, terwijl de kantonrechter hem ver. oordeelde tot f5.— boeteen betaling als schadevergoeding van een bedrag van f9.95. Moet ik dat betalen? vroeg ver dachte verbaasd. Ja, natuurlijk, dóór kom je niet af! verzekerde de kantonrechter, terwijl verdachte nog sputterde. Je kunt in hooger beroep gaan, maar 't baat je niets Behalve de boete moet je ook de schade voldoen. Dat viel tegen maar het was ver diend. De re beett u 2aak t£; C. Ch. Septem Dussen bad, i' een sti werd de naJ 2oo dan daarop De r< vrijgesl 0< J. V£ Wijk opdat aan de zand suiker voor o| Getu betaalt de aai door e voorde in den van ei het pa nageke dat hij een za de wii volgen moest geld i nog e schijn, geen p Den Dan kwam Dora v. M., die mei twee vriendinnen, Dora middenin, dus met drieën naast elkaar per fiets gereden hadden, over een pad in de Langstraat. Dora was verbaasd dat het niet mocht, waardoor ze alleen maar bewees, dat ze zich lichtelijk aan dat delict schuldig maakte. Het O.M. vond dat het vrouwelijk was naast elkaaar te rijden om een babbeltje te houden, 't Koslte haar drie gulden. En waarom moet ik nu 3 gulden betalen? vroeg ze. Omdat u het voor twee gulden had kunnen voorkomen gedagvaaid te worden. Eigenwijs liet u 't maar waaien en die les kost u nog een gulden er bovenop! Het zal nu niet meer gebeuren! verzekerde het meisje. We gelooven het gróég. 't Viel mee. J. L M. uit Heusden moest te recht staan wegens het in gevaar brengen van de veiligheid. Hij deed een lang verhaal over het ongeluk en wist het zoo voor te dragen, dat zijn toch niet grove schuld aannemelijk was. Het O.M. oordeelde mild en eischte f 5 boete. Met een vonnis van f3 boete kon M. naar Heusden retour. 't Ging nietl G. v. R te Almkerk, stond terecht wegens het rijden zonder licht. 't Was op 6 Dec. dat Govert niet op tijd het licht op had. En nu vond hij het zoo onbillijk, terwijl hij nog nooit bekeurd was, dat hij nu juist in het net bleef hangen, terwijl eenige auto's door de mazen heen vlogen. Hij pleitte als Brugman en deed het ook in den juisten toon, maar het ging niet, er zonder boete af te komen. Toch hield de Strafrechter rekening met de plaats en liet de zaak met f2.boete afloopen. J. L. R., te Capelle, peddelde eveneens zonder licht en geraakte er voor op de bon Hij trachtte te ontkomen door het vei haal, dat de antanrn niet wilde branden. 't Ging er niet in en R. werd veroordeeld tot f3 boete. P. van Gte Waalwijk moest zich verantwoorden wegens venten zonder vegunning. Hij had met tachelhoutjes geloopen en vond het een onschuldig werk. Het mag nietl alzoo bevestigde het O.M. den ernst der ijzeren verorde ningen. De venter werd veroordeeld tot f3.— boete. ln Ier be BW— winni komt niet 1 dan o In i wedsl schou in de; houcU onder naai den 1 ploot; of te van "N afkon gevaa te wi WS wel houd se is prest gen 1 op z tegen ken belar Hi B\ Lo De He Ze Tï Br Pi T< W Ti B< N' P V Niv wel kla; ech ges' clu mir ziel ziel gev zek nin gel: een mil ers scl ma is.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6