H. BRIEVEN UIT WASPIK. BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. NIEUWS UIT HEUSOEN. Waspik, 18 Maart 1936. Geachte Lezei. Mijn collega, die de «Landbouw- rubnek« van dit blad verzorg-, schijnt mijn laatste brief nogal met aandacht te hebben gelezen. Jammer voor he 11 dat hij dit niet steeds ge-laan heeft, anders had hij kunnen weten dat voor den heer Adept geen andere taak is weggelegd dan het publiceeren van praatjes en meeningen, welke hij zoo hier en daar opvangt, waar dit ook moge zijn. L)e heer Adept is nog steeds een abstract begrip, geeft geen eigen meeningen, (met 't accent op eigen) en neemt dus ook niets op zijn naam. Zou zelfs haastonmoge- lijk zijn, want ook wanneer tijd en lust daartoe niet ontbraken, dan nog zou het niet meevallen om te schrijven over voetbal, muziek middenslandsbelangen, dorpspoli tiek, toonecluitvoeri.igen, landbouw- crisismaatregelen, uitponderij, KJV, enz. enz. al naar gelang de actuali teit van het oogenblik dit verlangen. Wanneer ik dan ook in mijn laat ste brief schreef over die z g. uit ponderij dan deed ik dit met geen enkele bedoeling of uitgesproken eigen meening, maar heb ik gewoon de geest, de toon, van de bewuste Middenstandsvergadering in brief vorm gegoten. Mijn collega stelt 't echter zoo'n beetje voor alsof ik uit medelijden met de slagers daarover zelf maar eens een groote boom ben gaan opzetten en raadt mij aan om bij dergelijke dingen in den vervolge eerst maar eens grondig te gaan informeeren. Dat kunt U niet meenen waarde collega, dat kan ik voor dat knaakje honorarium allemaal niet doen 1 Het is misschien een beetje ondeu gend van me, maar ik heb zoo 't idee dat U na het schrijven van Uw artikel eens fijntjes gedacht heb»Zie zoo, die heb ik daar eens eventjes een lesje gelezen». Uit het bovenstaande zal U echter gebleken zijn dat ondergeteekende niets zoo graag ziet als artikelen en ingezonden stukken van collega's en lezers, die ons daarin eens de keerzijde van de medaille belichten. Uit den aard der zaak kan »Adept« vanzelfsprekend al eens eenzijdig ingelicht worden en het kan niet anders of het oordeel van een des kundige moet onze lezers ten goede komen, terwijl tenslotte uit »tioor en wederhoora zelfs voor onze Waspiksche gemeenschap nog iets goeds kan geboren worden. Gaarne spoor ik dan ook ieder lezer, die iets op het hart heeft aan, om van de kolom »lngezouden stukken» gebruik te maken. De verantwoor ding hiervan is weliswaar voor den schrijver, maar indien ge- wenscht blijft Uw naam een abso luut geheim. Eerlijk gezegd, ken ik zelfs den naam niet van mijn collega's die de rubrieken landbouw voetbalsport, enz. verzorgen, zoodat practised het «elkaar in de haren vliegen« is uitgesloten. Om op de »uilponderij« terug te komen, kunnen wij toch met sommige alinea's uit de bewuste landbouw, rubriek niet geheel accoord gaan, vooral niet met den geest die het artikel ademt. Zelfs al zou de R.K. Middenstandsvereeniging geheel in haar ongelijk zijn (de uitslag der De „uitponderij" en nog watl gemeenteraadsvergadeiing heeft dit noch bevestigd, noch ontzenuwd) dan nog is het zeer goed verklaar baar dat zulk een standsorganisatie tracht om h.i. verbetering in de toestand te brengen door voor eiken staatsburger dezelfde wetten te eischen. We hebben thans eenerzijds slagei met verplichte dure inrichtingen i ede dooi de crisis ste. k ver minderde inkomsten en van 's lands- wege concurrentie door het z.g crisis blikvieesch met zeer gering winst percentage, terwijl wij anders zijds landbouwers hebben, metsteu op verschillende hunner producten die uit mogen slachten onder vee gunstiger voorwaarden. Of dit uit slachten veel of weinig bedraagt doet niets ter zakr. het gaat niet om de knikkers maar om het spel Bovendien tracht iedereen naa verbetering en is het zeer natuur- lijk dat de georganiseerde hierbij zijn heil zoekt in zijn stands- of vakor ganisatie. Ot hebben we niet onlangs bij de boeren hetzelfde gezien, toen de eene partij aan de andere wilde verbieden om melk aan huis te bezorgen Is het niet steeds «the struggle for life«, de stiijd om het bestaan? Wat het hygienuchebelrelt ook daarmee kunnen wij het niet volkomen eens zijn. Mijn college scnat het aantal uitslachlingen op 12 per jaar, gemiddeld dus één pei maand, waarbij het iels minder hygiënisch kan toegaan. Iemand, die dus geregeld aan «uilpoudersu bestelt loopt dan ongeveer hetzelfde be smeltingsgevaar, als iemand die geregeld van een minder gunstige slagerij zou betrekken, ook al heel een uilponder de een keer Jansen en de volgende keer Pietersen. En dat er geen excessen bestaan zooals mijn collega wil beweren, nu dat zou ik hem wel anders kunnen vertellen, maar dan onder vier oogen, want dit blad is daarvoor niet de aangewezen plaats. Alvorens van dit thema al te stappen nog een wooid van dank aan mijn collega voor zijn medewerking in deze, met de hoop dat hij zoo noodig of gewenscht nog verdere vakkundige toelichting niet aan de lezers zal onthouden. Geachte lezer, mijn brief heeft reeds zoo ongeveer zijn gewone lengte bereikt. Toch wil ik nog met een kort woord de aandacht vestigen op de H. Missie, welke den loop der volgende week in onze beide parochies zal worden gepredikt. Hoewel het nog slechts plin. 6 jaren geleden is dat Waspik net voorrecht had zulk een H Missie mee te maken, was er thans een bijzondere reden voor deze spoedige herhal ng. Wij hopen dat de predikaties Veel nut voor onze gemeentenaren zullen afwerpen, terwijl wij er niet aan twijfelen, ol beide kerken zullen steeds tot de uiterste hoeken gevuld zijn. Ook niet katholieken zullen natuurlijk als vanouds wel weer welkom zijn, het verleden heeft bewezen dal ook velen onder hen belangstelling /oor een mooie predikatie toon den. Moge de genaden van den Allerhoogste in de komende dagen kwistig over ons allen worden uit gestrooid I ADEPT. De genietroepen mogen naar huis gaan. I)e Minister van defensie heeft be paald, dat de maatregel van het lan ger in werkelijken dienst houden, in verband met de huidige omstandighe den, niet zal worden toegepast bp de dienstplichtigen van het regiment ge nie-troepen, voor wie de eerste oefe ning op 21 Maart 1936 eindigt. Deze dienstplichtigen zullen derhalve op dien datum in het genot van groot verlof worden gesteld, voor zoover zij niet om een andere bijzondere reden in werkelijken dienst moeten blijven. Invoer van koffie gecontingenteerd. In de Staatscourant van 18 dezer is een Kon. Besluit verschenen, waarbij de invoer van koffie in Nederland voor den tijd van drie maanden wordt gecontingenteerd, zulks op basis der gemiddelde invoeren van 1935. Het geldt hier een tijdelijke maat regel, welke verband houdt met de plannen tot steunverleening aan de Indische koffiecultuur, welke thans met mr. G. H. C. Hart, directeur van Economische Zaken, tijdens zijn ver blijf in Nederland worden besproken. Het is niet uitgesloten, dat deze con- tingenteering aanvankelijk eenig on gerief voor den handel met zich zal brengen; dit zal echter van zeer kor ten duur zijn, terwijl verwacht kan worden, dat de contingenteering zelve binnen betrekkelijk korten tijd kan worden opgeheven. De Kon. Ned. Jaarbeurs. Gistermiddag te 5 uur is de 34ste Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht gesloten. De secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, heeft o.m. het vol gende als zijn meening over deze beurs te kennen gegeven: De algemeene op vatting is, dat men tevreden kan zijn over de resultaten van de Jaarbeurs die achter ons ligt. Zij droeg een le vendiger karakter dan de vorige jaar beurzen en iedereen was het er over eens, dat er weer leven in de brou werij komt. Algemeen had men 't ge voel gekregen, dat het pessimisme, dat de laatste jaren heeft overheerscht, is verdwenen en dat de menschen weer wat hoop en vertrouwen in den gang van zaken hebben gekregen. Voor zoover dit reeds nu was na te gaan, was het bezoek aan deze jaar beurs 10 5 11 pet. grooter dan dat aan de vorige voorjaarsbeurs. Werkloosheid iets gedaald. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verstrekt de volgende cijfers betreffende het aantal geheel werk- loozen by alle organen der openbare arbeidsbemiddeling einde Februari 1936 als werkzoekenden ingeschreven. Hierbij zij opgemerkt, dat niet alle w-erkloozen in Nederland zich als werkzoekenden bij de openbare ar beidsbemiddeling laten inschrijven. Mannen: 18 jaar en ouder 424.478 (vorig jaar 338.548, vorige maand 435.311); jonger dan 18 jaar 18.980 (vorig jaar 12.635, v. m. 18.719); to taal 443.458 (v. j. 401.183, v. maand 454.030). Vrouwen: 18 jaar en ouder 14.401 (vorig jaar 11.022, v. m. 14.260); jon ger dan 18 jaar 7604 (v. j. 5388, v. m. 7600); totaal 22.005 (v. j. 16.410 v. m. 21.860). Algemeen totaal: 465.463 (vorig jaar 417.593, vorige maand 475.890). VAN HET OORLOGSFRONT. Van den ItaliaanschAbessijnschen oorlog is weinig te vermelden. De Italianen rukken nog steeds in de richting NoordZuid op, hetgeen als de inleiding van een nieuw offen sief wordt geacht. Reeds worden uit Addis Abeba he vige bombardementen over het ge- heele Zuidelijke front gemeld. Badoglio seinde, dat zijn vliegtuigen ten Zuiden van het Asjangi-meer twee gecamoufleerde Abessijnsehe toestel len onder schot hebben gekregen en totaal hebben vernield. Betreffende den gemelden overval op de Nederlandsche ambulance be richt dr. Winckel, dat de beide voor uitgeschoven onderdcelen der ambu lance, in verband met de omstandig heden, op Dcssie worden teruggetrok ken, en dat voor bezorgdheid ten aan zien van Dr. van Schelven geen grond bestaat. VENIZELOS OVERLEDEN. De groote Grieksche staatsman Eleu- therios Venizelos, die gedurende zijn politieke loopbaan zooveel van zich heeft doen spreken, is op 71-jarigen leeftijd in zijn woning te Parijs over leden. Het stoffelijk overschot van Veni zelos zal vermoedelijk naar Kreta wor den overgebracht. Zijn laatste brief, gedateerd van de vorige week, was gericht tot den af gevaardigde Roeffos en eindigde met de woorden: „Uit het diepst van mijn hart roep ik uit: Leve Koning George II! DE BONDSRAAD CONSTATEERT VERDRAGSSCHENDING. Alhoewel de conferentie van de Lo- carno-mogendheden te Londen nog geen algeheel resultaat heeft bereikt, is er toch reeds een basis voor een vergelijk aanwezig. De Engelschen zouden aanvankelijk hebben voorgesteld aan weerszijden van de grens een gedemilitariseerde zone van 50 K.M. te stichten onder in ternationaal toezicht, doch dit voor stel, dat voor de Franschen onaan nemelijk was en het voor de Duit- chers vermoedelijk ook geweest zou zijn, moet weer van de baan wezen. De Duitsche afgevaardigde van Rib- bentrop is inmiddels te Londen gear riveerd. In een langdurige openbare zitting heeft Eden het Engelsche, verzoenings gezinde, standpunt uiteengezet. Na hem heeft Grandi het woord gevoerd, die de tegen Italië toegepaste sancties bestreed, doch qverigens verklaarde, dat Italië zijn verplichtingen zou na komen. De Duitsche afgevaardigde heeft Donderdag uiteengezet, dat Duitsch- land het Fransch-Russische verdrag in strijd acht met dat van Locarno, om dat volgens dit verdrag de twee mach tigste staten van Europa in geval van een conflict van een hunner met Duitschland, zelf zullen uitmaken, wie als aanvaller wordt beschouwd. Daar bovendien tegen een bondgenootschap van staten als Rusland, Tsjecho-Slo- wakije en Frankrijk, dat zich uitstrekt an den Stillen Oceaan tot aan het Kanaal, geen doeltreffende sancties zijn toe te passen, had het verdrag van .ocarno, na het sluiten van dit ver bond, naar de letter, zoomin als naai den geest, nog reden van bestaan. Toen het verdrag van Locarno ge sloten werd, viel niet te voorzien, dat een van de partijen een verdrag als het Fransch-Russische met dat van Locarno vereenigbaar zou achten. Duitschland wijst vtrwijzing van deze kwestie naar het Haagsche Hof an de hand, omdat het vraagstuk aast den juridischen kant ervan, van te groote politieke beteekenis is, om een doeltreffende oplossing van een juridische instantie te mogen verwach ten. Daarna heeft de Volkenbondsraad gistermiddag om kwart over 4 zijn eto uitgesproken over Duitschlands schending van de verdragen van Lo carno en Versailles, door met alge meene stemmen (Chili onthield zich) de door België en Frankrijk ingedien de resolutie aan te nemen. Ook Duitschlands vriend Polen heeft, even als Italië, zonder voorbehoud zijn stem oor de resolutie (de erkenning der erdragsschending door Duitschland) uitgebracht. Hitler's ambassadeur von Ribbentrop heeft op scherpe wijze te gen dit vonnis geprotesteerd. De Raad komt morgen in geheime zitting by- een om te beraadslagen over hetgeen thans zal moeten geschieden. Het ontwerp-accoord, waarover de vier Locarno-mogendheden het eens zyn geworden, bevat in de eerste plaats een beroep op het Haagsche hof met betrekking tot de vereenigbaarheid •an het Fransch-Russische pact met Myrna Loy die de hoofdrol vertolkt in «Chan tnge« (Het geheim van Evelyn Prentice.) B.D B. Theater, Waalwijk. het verdrag van Locarno. De uitspraak zal bindend zijn voor partijen. De Britsche regeering verzekert I rankrijk en België bijstand bij even- tueele agressie. oorts zou het accoord plannen be vatten voor het houden van een inter nationale conferentie ter bespreking van: le. Hitler's voorstellen; 2e. het probleem der ontwapening, 3e. oeconomische aangelegenheden. Spelend kind onder vliegtuig verpletterd. In Kurume in Japan is een marine vliegtuig in een der straten neerge stort. De beide inzittenden kwamen om het leven. Een spelend kind werd onder de neerstortende overblijfselen verpletterd. Duiker door een haai verslonden. Achter het s.s. Van der Hagen, dat aan den kant lag op de gebruikelijke mecrplaats der K.P.M.-booten te Em mahaven in Ned. Oost-Indië was een inlander, zooals men daar eiken dag kan zien, gaan zwemmen. De man werd plotseling door een haai aangevallen, die hem vermoede lijk eerst een been afbeet. Hij had no$ de kracht, om een tros van de Van der Hagen te grijpen, terwijl inmid dels koelies en andere Inlanders aan den wal bemerkten wat er gebeurd was. Enkele prauwtjes voeren van den wal af naar de plaats van het onge luk, terwijl van de Van der Hagen 'n boei werd uitgeworpen en een vlet gestreken. Toen de vlet den man, die zonder een kik te geven, aan den tros hing, op een afstand van 10 5 15 meter ge naderd was, werd de ongelukkige waarschijnlijk opnieuw door den haai geattakeerd, want hij liet los en ver dween in de diepte. Het water werd terstond door bloed rood gekleurd Hulp kon thans niet meer baten. De man kwam niet meer boven, en kort daarna verschenen eenige verscheurde lïchaamsdeelen aan de oppervlakte van het water, waaruit men kon con- cludeeren dat het zeemonster den In lander verslonden had. Eenigen tijd geleden was reeds een hond door een haai aangevallen en gedood. De hond werd aan een lijn in de haven te water gelaten om te zwem men, doch even later werd het dier opgehaald met afgebeten achterlijf. Watermassa's teisteren te Ver. Staten. De watersnood, die als gevolg van het ontdooien der sneeuw- en ijsmas sa's en den hevigen regenval het Oos ten der Ver. Staten teistert, heeft thans ook de staalstad Pittsburgh be reikt. De watermassa's zijn doorge drongen in de vermaarde stadswijk „De vergulde driehoek"; zevenhon derdduizend personen zijn geisoleerd. Beurs en theaters moesten gesloten worden. Op tal van plaatsen is brand uitge broken, hetgeen de verwarring onder de bevolking nog vergroot. Te Lawrenceville deden zich hierbij talrijke ontploffingen voor. Een 30-tal personen werden gedood. Alleen te Johnstown bedraagt de schade reeds 3 millioen dollar. Het water heeft eenige uren lang 5 meter hoog gestaan. De kantoren van de Bethlehem Steel Cy. staan voor drie kwart onder water. Volgens de poli tie zouden te Johnstown 20 menschen zijn verdronken. Honderden menschen vluchtten over de daken. De staat van beleg moest worden afgekondigd om een paniek onder de bevolking tegen te gaan. Agent te Den Haag verongelukt. Aan het einde van de Bezuidenhout- schenweg op den hoek van de Zijde laan te Den Haag is een motor met zijspan van de Haagsche politie over den kop geslagen. De motor werd be stuurd door den agent H. Kr., terwijl in de zijspanwagen de agent J. G. P. plaats had genomen. De beide agen ten achtervolgden een auto, waarvan het achterlicht niet brandde. Daarbij geraakte de motor in het zand. Agent K. werd bewusteloos naar het gemeen te-ziekenhuis vervoerd, waar hij eeni- j voor :ilerlal au. leü reclie ge uren later is overleden. Zijn coll P. bekwam slechts een onbeduide wondje aan de hand. Door een auto overreden en ged- Gistermiddag om kwart over 12 de 21-jarige expeditieknecht W. O. de Genestetstraat te Leiden, toen daar de brug bij den Haagweg per rij] wiel wilde oversteken, komen te val! len juist op het oogenblik, dat van c andere zijde een vrachtauto aankwaï bestuurd door G. C. K. uit Utree.. Het achterwiel van den auto ging del jongen over den schouder. Hij werT ernstig gewond naar het academisc] ziekenhuis gebracht, waar hij \verl geopereerd, doch spoedig daarna overleden. Uit een boom gevallen. Gistermiddag is te Bobeldijk ondei de gemeente Berkhout de arbeider Bakker uit een boom gevallen en t den beharden rijweg terecht gekomen; De man is met een ernstige schedel- breuk opgenomen en is spoedig daar na aan de gevolgen overleden. r Vlektyphus in Roemenië. I 'l)e vc In verschillende deelen van Roem^ ije nië woedt een vlektyphus-epidemie C.cj.,r die een ontstellenden omvang heeft!)11 f n, aangenomen. De epidemie is byzondei[ hevig in Bessarabië, waar zij reeds tair rijke slachtoffers heeft geëischt. ïbheii Te Chichinetu zijn twee dokters ec drie ziekenverplegers als slachtoffert tyoeni van hun plicht gevallen. Voog< Wolvenplaag in Wit-Rusland. In de streek van Gorki in Wit-Ruj land, wordt de plattelandsbevolkin geteisterd door aanvallen van honge rige wolven, die in troepen rondzwer ven en zelfs bij klaarlichten dag d? 8cl<ri dorpen binnendringen. In een plaat#111 L 1 zijn vijftien bewoners aan de uitgej!u'acl1-1 hongerde dieren ten prooi gevallen. gls*** Schilder valt uit hoogen mast. |el lui> De 23-jarige ongehuwde schilde^1 Ulk' Dreessens uit Maastricht had bij hei°usV verrichten van werkzaamheden in eeipJl' pl.in. 18 meter hoogen mast van df" 8a hoogspanningslijn Roerinond-Staats-»llülea mijn Maurits, onder de gemeente Her- 2 ten nabij Roermond, het ongeluk uileledeii dien paal te vallen. De man was opit Ne» slag dood. |e faun Moeder by redding van haar kind W *a". gedood. lueuiiü Toen een sneltrein, komende uit de. Ull8e richting Forli, Faenza in Italië nader-!ie 111 de® was een 3-jarig zoontje van deP1^ a baanwachtersfamilie Vanusta onbeekcr, merkt uit de kleine woning ontsnap11 en tusschen de rails geloopen. j Ctir, De moeder, die het groote gevaaij zag, snelde de baan op, greep haaf kind en wierp het voor zich uit, bui ten het bereik van de machine. Op hetzelfde oogenblik werd de heldhaf tige vrouw door de locomotief gegre pen en vermorzeld. De trein werd tot stilstand gebracht en het kind onge deerd gevonden. In den trein reisde toevallig de| ^ij vrouw van den duce, Rachel Musso-haU lini, die vol deernis van het ongeluk>n Wi kennis nam en beloofde, dat zij zichLer over de vier moederlooze kinderen zou ontfermen. Jar a ter gi lerjaa, vangt Heus.len, 20 Maart '36.veis: A.s. Zondag speelt de Graag »En den wedstrijd voor het kampi-tweten: oenschap dammen (Nederland) te. Mag gen Bom zijn laatste partij, welkepok u wij van harte hopen dat hij zal Voo wannen. voerig 12 en 13 April e.k. heeft de:1':'"1-' bedevaart plaats naar Hakendover,''ike 1 waaraan gewoonlijk door velen van wensc hier en de omgeving wordt deelge. no^ N nomen. jaau 1 Binnenkort wordt de heer J1^vancl, van Laarhoven Sr. 87 jaar tevensen nu is hij dan 60 jaar bij onze brand weer werkzaam, waarbij hij voor zitter is van de hoofdlieden. Hetligl :n zijne bedoeling alsdan ontslag te vragen, ook met het oog op een eventueele reorganisatie. A.s Zondag speelt.luliana haar voorlaatsten voetbalwedstrijd in de competitie van den B.V.B. Mocht zij, wat gehoopt wordt, wederom winnen, zoo staat de kans voor het kampioenschap buitengewoon. Het zij zoo 1 Naar we vernemen komt er voorloopig meer drukte in het man- lenmakersbedrijf (en wat daarbij behoort) bij de v.m. conservenfa- briek, zoodat daar vermoedelijk ve- n weer werk kunnen vinden. In de vergadering van Woens dagavond van de Gem. Zangveree- niging «Crescendo» is het bestuur samengest. ld als volgt: Voorzitter le heer K. Deurloo, Secretaris dhr. M. Bax, Penningm. dhr. A. Nieuw, koop. Commissaris dhr. G v. Dijk en alg. adjunct dhr. C. de Graag. Z «terdag wordt hier een collecte gehouden ten oate van het Koningin- Moeder herdenkingsfonds. Zaterdag e.k. om 5 uur nam. wordt in de v.m. school voor Mulo vergaderd met den len Secretaris van den Ned. Damhond en de be sturen van de damclubs uit de om geving, om te trachten aan te sluiten bij den Ned. Dambond. In. 111 a Jozua< laait aderii: oor c ciie-st. L belevi Eet vele sche sluile Na: Kemp van J Op gen t< gevoi Ec rij wh drie broc W een enke eeny stok» wert D: plaa -moe h Gro

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8