Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. AKKERTJES1- Als lam geslagen! besteding'van werken aan overheids gebouwen binnen de gemeente blijft. Daarom moet deze steeds een publieke aanbesteding zijn. De heer De Wijs vraagt of de Mi nister verschil ziet tusschen nieuw bouw en verbouwing. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet de kwestie is. Een groote aanbe steding van b.v. een 5000 moet een publieke aanbesteding worden. De heer De Wijs stelt voor, aan den Minister te vragen, deze verbouwing te mogen aanbesteden alleen aan in gezetenen van Elshout en Drunen, daar er zooveel aannemers in deze gemeente geen werk hebben. De Voorzitter erkent, dat er veel aannemers in de gemeente behoefte aan werk hebben, maar merkt op, dat de Drunensche aannemers bij publieke aanbesteding op de anderen veel voor hebben, daar zij de plaatselijke toe standen goed kennen en dus meer kans hebben, dat het werk aan hen wordt gegund. Tot publieke aanbeste ding is besloten. Bij een onderhand- ding is besloten. Bij een onderhand- sche aanbesteding zou het natuurlijk iels anders geweest zijn. Spreker ziet geen aanleiding het verzoek tot den Minister te richten. De heer De Wijs merkt op, dat bij de gunning van de vernieuwing var den weg naar Elshout stemmen waren opgegaan, welke eveneens pleitten voor gunning aan Drunensche inge zetenen. De heer v. d. Wiel zegt, dat de raad is uitgepraat als de Minister het niet wil. De Voorzitter zegt, den heer De Wijs slechts te willen overtuigen. De heer van Drunen meent, dat de Minister er toch wel in zal toestem men, dat het werk wordt gegund aan den Drunenschen aannemer, die 5 of 10 hooger dan de laagste inschrij ver is. De Voorzitter antwoordt, dat dit 'n desavoueering is van het gebruik: het werk aan den laagsten inschrijver te gunnen. De heer v. d. Wiel zegt, dat als men zou te werk gaan, zooals de heer De Wijs wil, men dan ook verplicht zou zijn, alleen de werkeloozen van eigen gemeente werk te verschaffen. De Voorzitter zegt nogmaals, dat de Drunensche aannemers het goedkoop ste zullen kunnen inschrijven. Een weg te vernieuwen is een werk waar toe iedereen in staat is. Zulk een groo te aanbesteding als voornoemd, moet echter een publieke zijn. Spr. merkt op, dat men aan het afdwalen is en sluit de discussie. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen. Vaststelling pachtprijzen. 7. Vaststelling pachtprijzen van de landerijen gelegen in de in uitvoering zijnde werkverschaffing om de Drie Wielen. De Voorzitter zegt dat, zooals men weet, de werkverschaffing haar vol tooiing nadert. Er werd terrein bijge- wonnen. De perceelen kunnen weder om opnieuw worden verpacht. De waarde van den grond is gestegen. B. en W. stellen voor het advies te volgen van de pachtcommissie, waar aan de wijze gevraagd werd, waarop de verpachtig moet geschieden. Bij het blok De Drie Wielen, vroe ger bestaande uit acht perceelen, zijn de perceelen van den Heidijk en die welke om de sloot aan den Langen Dijk liggen gevoegd, zoodat 14 percee len zijn verkaveld. Voorgesteld wordt de volgende prij zen toe te passen: Perceel 1 (pachter J. v. d. Bosch) huurwaarde in 1936: ƒ1.per hont, in 1937: ƒ2.—, in 1938: ƒ3.—. Perceelen 2 en 3 (pachter De Wit) niet herschat. Perceel 4 (pachter Wed. van Dru nen) resp. 1.3.en 4.50. Perceel 5 (pachter Gerrit de Gouw) 1.—, 2.50 en 4.—. Perceel 6 (pachter Hendrik de Gouw) 1.50, 4.— en 5.50. Perceel 7 (pachter J. Oerlemans) 1.50, 4.— en 5.50. Perceelen 8 en 9 (pachter v. d. Lee) ieder perceel voor 1.2.en 3.-. Perceel 10 (pachter H. Pullens) 1, 2.50 en 3.50. Perceel 11 (gedeeltelijk in pacht bij van Bladel) 1.3.en 4. Perceel 12 (gedeeltelijk in pacht bij van Bladel en ged. bij de Wed. van Drunen) 2.50, 4.en 5. Perceel 13 (ged. bij M. van Drunen) 1,50, 4.— en 5.50. Perceel 14 (resteerende gedeelte bij M. van Drunen) 1.50, 3.en ƒ4. Het is de bedoeling van B. en W. om de verpachting voor Augustus '36 wederom onder de oogen te zien en opnieuw vast te stellen. De Raad gaat met het voorstel ac- coord. Bepaald moet voorts worden, aldus de Voorzitter, welke schadevergoeding voor het gemis van land moet worden gegeven. De perceelen weiland zijn van pachtbetaling in 1935 vrijgesteld, mits de oude pachter het perceel opnieuw huurt. Anders moet hij 1/3 van den pachtprijs in 1935 betalen. Perceel 1 (H. G. van der Lee) is bouwland, dus geen schadevergoeding. Perceelen 2 (H. G. van der Lee), 3 (Pullens) en 4 (v. Bladel) worden van pachtbetaling vrijgesteld. Perceel 5 (v. Drunen) is niet meer in pacht. Perceel 6 (H. de Gouw) ƒ5.75 scha de-vergoeding. Perceel 7 (Hendr. de Gouw) 2.82j/£ schadevergoeding. Perceel 8: van Oerlemans kwijtge scholden, A. A. van den Bosch en J. Th. van den Bosch geen schadever goeding. Perceelen 9 en 10 (weiland van De Wit) 3.32 schadevergoeding. Perceel 11 (Wed. van Drunen) 4.20 schadevergoeding. Ook hiermede gaat de Raad accoord. Rondvraag. Alvorens agendapunt 8: „Drie ver zoeken om ontheffing of verminde ring van schoolgeld in geheime zitting wordt behandeld, wordt den leden ge legenheid gegeven van de Rondvraag gebruik te maken. De heer v. d. Wiel vraagt wanneer de waterleiding in Elshout komt. Op vele plaatsen is het water onbruik baar. Aangekondigd werd, dat dit in het voorjaar zou geschieden. De Voorzitter zegt, dat de gemeente Den Bosch noodlijdend is en van iedere kapitaalsuitgave moet aantoo- nen, dat ze werkelijk productief is. Daardoor werd de aanleg vertraagd. Voor Drunen en Vlijmen zal men bin nen enkele weken met den aanleg be ginnen. De heer v. d. Wiel zegt, dat hem steuntrekkende werkeloozen bekend zijn, bij wien van hun 9.verdien ste 2.98 werden afgetrokken. De Voorzitter zegt, dat de betreffen de inspecteur daartoe verplichtte. Op 20 van het loon mag beslag gelegd worden. De heer v. d. Wiel deelt mede, dat men daaromtrent een request aan den Minister zal sturen. De Voorzitter zegt, de zaak te zullen onderzoeken. De heer van Drunen vraagt of het niet beter is het mastbosch te omras teren, als de mast gerooid is. De Voorzitter antwoordt, dat de af rastering en de kosten van planting, bemesting en omwerken slechts onge veer 500.heeft gekost. De heer van Drunen vraagt of men niet het aangeplante mastbosch aan den Pessaert kan omrasteren, daar T terrein veel schade van konijnen on dervindt. De Voorzitter merkt op, dat 3 of 4 konijnen op een bunder veel schade lijken aan te richten. Jonge mast moet gedurende 2 jaar omrasterd blijven, doch dan kan het gaas weer wegge nomen worden. De heer v. Drunen heeft vernomen, dat de jachtopziener daar honderden konijnen schoot. Men merkt op, dat dit aantal 1400 bedroeg. Weth. Muskens had van 9 konijnen in 14 dagen tijds gehoord. De heer De Wijs zegt, zich te erge ren aan de stoffige plaatsen op den weg naar het Sempke. Op meerdere plaatsen ligt voorts het vuil, dal op de vuilnisbelt thuishoort, in de sloot en op den weg. Spr. verlangt dat pro ces-verbaal tegen de wanordelijkheden wordt opgemaakt. De Voorzitter is het met den heer De Wijs eens. Allereerst is de mede werking van het publiek noodzakelijk. Weth. Muskens merkt op, dat de kinderen daaraan groote schuld heb ben. De heer van Oers had van een amb tenaar gehoord, dat in Drunen geen Rijks-steunregeling is. De Voorzitter antwoordt, dat de ambtenaar niet goed op de hoogte is. De heer van Oers vraagt of 't gruis spoedig in de buitenwijken zal wor den aangebracht, hetgeen voor 't voor jaar was toegezegd. De Voorzitter antwoordt, dat maat regelen daartoe worden getroffen. De openbare vergadering wordt dan gesloten, waarna in geheime zitting punt 8 wordt behandeld. DE OORLOG IN ABESSINIE. Abessynië heeft aan den Volken bond een nota gericht, waarin het op nieuw zijn vredesbereidheid te kennen geeft, mits onderhandeld worde binnen het kader van Genève. De bombardementen duren inmid dels voort. Uit Addis Abeba werd ge meld, dat Italiaansche vliegers 400 bommen hebben geworpen op een klei ne afdeeling officieren, welke zich in de nabijheid van het Asjangimeer bevond. Daar de officieren opvallend mooie uni formen droegen, - waren de vliegers blijkbaar van meening, dat zij tot de keizerlijke garde behoorden en dat mis schien de negus zich bij hen bevond. Zestien officieren werden gedood en een groot aantal gewond. Een tweede hevig bombardement Wordt van Abessijnsche zijde gemeld van de stad Djidjiga. Meer dan 1000 bommen zouden vele slachtoffers heb ben gemaakt en aanzienlijke schade hebben aangericht. Het doel was ver moedelijk de verwoesting van 't hoofd kwartier van generaal Nasiboe. Het bombardement heeft zich later met de zelfde hevigheid herhaald. Generaal Graziani treft voorberei dingen voor een grooten opmarsch in Ogaden, waarvan de aanval op Djid jiga een inleiding zou zijn. Het Egyptische en Finsche Roode Kruis werd getroffen, doch er vallen geen dooden of gewonden te betreu ren. De stad Jijiga door bommen der Italianen verwoest. De gisteren en vandaag op de stad Jijiga ondernomen luchtbombardemen ten door tezamen zeven en twintig Ita liaansche bommenwerpers, welke voor namelijk bedoeld waren om het hoofd kwartier van generaal Nasiboe te ver nielen, zouden de geheele stad hebben verwoest. De huizen der inboorlingen en der Europeanen zijn verbrand en met den grond gelijk gemaakt. Volgens een officieele mededeeling zijn gisteren negentien personen aan den luchtraid ten offer gevallen, ter wijl drie-en-tachtig andere min of meer ernstig werden gewond. De overstroomingsramp in Amerika. Het aantal dooden tengevolge van de overstroomingen bedraagt in veer tien staten 240, het aantal dakloozen 300.000, terwijl voor 400 millioen dol lar materieele schade is aangericht. In Pennsylvanië en het westen van Virginia bindt het Roode Kruis den strijd aan tegen typhus en diphterie. Gemeld wordt dat vrouwen en kin deren de markt te Pittsburgh geplun derd hebben en zich wierpen op de be smette levensmiddelen, die met den stroom waren meegevoerd. Twee honderd milliciens voerden een charge uit, waarbij twaalf personen ge wond en talrijke anderen gearresteerd werden. In de door de overstrooming geteis terde gebieden worden strenge maat regelen genomen ter bestrijding van de besmettelijke ziekten. Bij beschikking van president Roo sevelt zijn 43 millioen dollars voor hulpverleening beschikbaar gesteld. De conferentie te Londen. Zooals men weet, is de Duitsche gezant von Ribbentrop naar Berlijn ge vlogen om het memorandum van Lon den met Hitier te bespreken. Met spanning ziet men naar het antwoord van Duitschland uit en hoopt dat Duitschland in plaats van met een bloote weigering met tegenvoorstellen zal komen, waardoor voortzetting van de onderhandelingen verzekerd zal zijn. In dit geval zou Frankrijk nog tot eenige concessies moeten komen. De Engelsche gezant te Berlijn deed inmiddels bij von Neürath een beroep op Duitschland om het memorandum aan te nemen. Mussolini houdt zich nog steeds af zijdig. Men vreest, dat hij het memo randum wil gebruiken als middel om te sjacheren over de sancties. Een Fransch blad Aveet reeds bijzon derheden te melden omtrent de eischen, welke Duitschland in tegenvoorstellen, als antwoord op de voorstellen van Londen, zou willen doen. In Fransche kringen merkt men op dat het accoord der Locarno-mogend- heden den Raad niet kan worden voor gelegd, zoolang Italië er zijn goedkeu ring niet aan heeft gehecht. Bovendien, de rol, den Raad toebe deeld in verband met het verdrag van Locarno, betreft slechts het aanwijzen van den aanvaller. Dit Fransche standpunt zou den kleinen staten in den Raad niet onaan genaam zijn. Waarschijnlijk zouden Po len, Spanje en Turkije het steunen. Accoord der vlootmogendheden Door de eerste commissie der vlootconferentie, welke te Londen heeft plaats gehad is het ontwerp- vlootaccoord met enkele reserves aangenomen en bepaalt o.m.datde mogendheden elkaar de vlootbouw- programma's zullen mededeelen. Voorts schrijft het kwalitatieve be perking voor, terwijl de garantie- bepalingen o.m. de verplichting be vat om in tijd van oorlog overleg met elkaar te plegen. Het verdrag loopt tot en met 1942. Nadien mag de bouw van kruisers van 10,000 ton hervat worden. Italië, Zuid-Afrika en de Ver. Staten maakten voorbehoud. Ierland zal niet teekenen. Het accoord, dat heden Woens dagmiddag wordt onderteekend zal 1 Januari 1937 van kracht worden. De eigenaar van dit been vond het „zonde van 't geld" om tijdig de remmen van zijn auto te laten »i«ziti Vrijwillig verblijf in dienst mogelijk. De minister van defensie heeft een regeling vastgesteld omtrent vrijwil lig verblijf in werkelijken dienst. Deze regeling, die een dezer dagen in de legerorders zal verschijnen, maakt de corpscommandanten be voegd. om dienstplichtigen groot verlofgangers gelegenheid te geven vrijwillig in werkelijken dienst te komen, voor zoover zij anderen, die liever naar huis willen, kunnen ver vangen. Deze maatregel geldt zoowel voor onderofficieren en korporaals als voor soldaten. De vrijwillig opkomenden moeten evenlang in werkelijken dienst blij ven als de anderen, die zij vervan gen, zouden moeten blijven. Daar de verlenging van den werkelijken dienst voorloopig beperkt is tot de infanterie en wielrijders, geldt de bedoelde gelegenheid voorshands ook alleen voor de daartoe be- hoorende dienstplichtigen. Zij, die vrijwillig onder de wapenen zouden willen komen, behooren zich schrif telijk te wenden lot hunkorpscom. mandant. Prinses Juliana aan aanrijding ontsnapt. Naar de «Telegraaf» meldt, is prinses Juliana ternauwernoed aan een aanrijding ontsnapt. Zij had in het City Theater in Den Haag de film Peer Gynt bijgewoond. Toen zij de bioscoop verliet en de straat wilde oversteken, bevond zij zich plotseling voor een vrachtauto, die den hot k om kwam. Door plotseling op zij te springen kon zij ternauwernood aan een aanrijding ontkomen. Mr. Dr. W. van Sonsbeeck. liij koninklijk besluit van 2i Maart is, mei ingang van 1 Juin benoemd lot commissaiis der Koniugm in de provincie Limourg, mr. ur. VV. A. van Sonsbeeck, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Breda, met dankbetuiging voor de veie en belangrijke diensten door bem in die betrekking bewe zen. In de 17 jaren dat de heer van Sonsbeeck burgemeester van Breda is geweest heelt hij zeer veel Voor de uitbreiding en bloei van deze stad op verschillend gebied gedaan. Breda ziet hem dan ook noode ver trekken en algemeen woidt hem grootelijks hulde gebracht. Ook voor net Hoogerondei wijs in den lande heeft hij groote verdienste. Limburg mag zich verheugen in de benoeming van zulk een gouver neur. EISCHEN VOOR VESTIGING VAN MIDDENSTANDERS. Minister Gelissen's gisteren inge diende ontwerp voor een „Vestigings wet Kleinbedrijf", is een poging de onbeperkte vestiging van nieuwe mid denstandszaken tegen te gaan. De op zet daarbij is, de vestiging van zaken in bepaalde bedrijfstakken afhanke lijk te stellen van een vergunning, mits een patroonsvereeniging in een derge- lijken bedrijfstak om invoering van een vergunningsstelsel verzocht heeft. De vergunning wordt verleend, indien de aanvrager aan bepaalde „vestigings- eischen", t.w. nader vast te stellen mi- nimum-eischen in zake credietwaar- digheid, handelskennis en vakbe kwaamheid voldoet. De vraag, of in een zekeren bedrijfstak al dan niet te veel zaken aanwezig zijn, blijft dus buiten beschouwing. Hoofddoel van 't ontwerp is het mogelijk te maken te voorkomen, dat financieel-zwakke of ondeskundige klein-onderneiners luk raak zich zouden kunnen vestigen. Principieel blijft echter ieder die aan de vestigingseischen voldoet, vrij een zaak te vestigen. De Stille Omgang te Amsterdam. Zondag hebben aan den Stillen Om gang te Amsterdam naar schatting on geveer 55000 personen deelgenomen, waarvan de kleinste helft van buiten Amsterdam kwam. Aangesloten bij de Gooische bedevaartgangers nam er o.a. aan deel Mgr. Dr. Mangers, aposto lisch vicaris van Oslo en tit. Bisschop van Selja. De Reisbelasting. Adres van „Roosendaals Bloei". Door de vereeniging „Roosendaals Bloei" is aan de leden der Tweede Ka mer het volgende adres gericht: „De vereeniging „Roosendaals Bloei" te Roosendaal heeft op haar gehou den vergadering van 16 Maart j.l. het wetsontwerp tot heffing van een Reis belasting aan een langdurige bespre king onderworpen. Unaniem was de vergadering het er over eens, dat ge noemd ontwerp zeer groote lasten en bezwaren oplegt aan het Nederland- sche volk in het algemeen, maar boven dien aan de bewoners van de grens streken in 't bijzonder, wat uit de hier bij gevoegde memorie van toelichting allerduidelijkst blijkt. Dringend verzoekt dan ook boven genoemde vereeniging aan Uwe Ka mer de plannen om weer nieuwe lasten te leggen op de bewoners van de grens streken, zooals deze in het wetsvoor stel tot heffing van een reisbelasting worden voorgesteld, niet goed te keu ren." Arbeiders steunen ordening in de Baksteenindustrie. In verband met een waarschuwing van het Eerste Kamerlid Knottenbelt (liberaal) aan minister Gelissen om een sterken ruggegraat te toonen, tegen over de wenschen van de baksteenin dustrie tot verbindend-verklaring eener ondernemers-overeenkomst, hebben zich de arbeiders in deze industrie ach ter het ordeningsplan der ondernemers geschaard. Evenals de heer Knottenbelt wen schen zij den minister een sterken rug gegraat, opdat deze eerste, ernstige, wel zéér overwogen stap tot ordening van de Nederlandsche steenindustrie in den vorm van een Koninklijk Besluit het Staatsblad moge bereiken. De vele duizenden arbeiders in de Nederlandsche steenindustrie hebben tot dusverre 't zwijgen bewaard om het resultaat van het ernstig pogen van bestuur en baksteenraad van den Ned. Baksteenbond kalm af te wachten. Zij stelden zich op de hoogte en volgden met groote nauwgezetheid den arbeid van contact-commissaris en be stuur en Raad. Nu het resultaat van dien moeitevol len arbeid reeds gedurende eenige we ken voor hen ligt, achten zij het oogen- blik gekomen om van hun al dan niet instemmend oordeel blijk te geven. De arbeidersorganisaties zijn thans van oordeel dat deze eerste onderne mersovereenkomst in de Nederland sche Baksteenindustrie voor verbin dend-verklaring in aanmerking komt niet alleen, maar dat 'n saneering van deze industrie in de campagne 1936 reeds een feit kan zijn als met vorenbe doelde overeenkomst de noodige spoed betracht wordt. NIEUW aait |-1. ;11veieeu U1üülial« Ues u™ Ali* va Vanuit ,zamenii eiüWaai iceeid. i\a de aar üel uaneUjK uüea. Up Ma: uur w eu fcesl ,aar due to Kdrit - in .oor de 0 calé J feiai'ü» i fiurgu rerd 01 uige1 iellicu. J 0 Dun au ind [ïsirict t 's-BOb ogeuDua jeiceelei Haat t [rootte 'uiks t' nek, oi rail de lis gev yke ieg en 111 .astropu sells g< iieuwe 12 gen nelue i jesluten Vuige plan z.u le kaz f 24.UU6 ln di dering gemeen Maart i orde 1 lemsbr zijn ge B. e lichting der si Vughte legging straat voorsU De een v het d< naar 'i in de en Uti hei Br: burg i Wat de bn binnei is he verket kelijk Wiiiei het oo brug te sm zal ee zwaai ter wij sluitii naar zal k' Dei belan teeke 1 hield »Oefc de ja De man, lezen 105 bed. Ve een leidi riep telijt M. over bren den was afge gege den die tal afge bel een kist plai bev den dit dee in 1 het gev 1 Ch voell Ge U als de Griep U pakt. Naar bed, en laat U er snel van afhelpen met die geneeskrachtige Nieuwe verkeersreglementen. Naar de Tel. weet mede te deelen zal in de wijziging van het Motor- en Rijwielreglement, die thans in verge vorderden staat van voorbereiding ver keerden o.m. naar tal van officieele en particuliere instanties om prae-advies is verzonden, de voorrang voor het verkeer op den hoofdweg definitief worden geregeld. Er zullen z.g. „voorrangswegen" ko men, welke met de internationaal aan genomen borden (roode driehoek met punt naar beneden) zullen worden ge kenmerkt. Deze borden komen n.l. op de kruisende wegen voor het punt van samenkomst als waarschuwing, dat men een „hoofdweg" nadert en dus voor rang ook aan het van links komende verkeer moet verleenen. Een ander type bord zal ingevoerd worden, waar aan men zien kan, dat men op een voorrangsweg rijdt. Voorts zullen de koplampen van mo torrijtuigen gekleurd en van een waar merk voorzien moeten worden. Tevens komen er strenge bepalin gen omtrent het dimmen en signalen geven. De Ned. Heidemaatschappij. In de vacature, ontstaan door het af treden van den directeur der Ned. Hei- de-Mij., ir. J. P. van Lonkhuizen, is voorzien door de benoeming van den heer T. van Maanen te Arnhem, tot nu toe adjunct-directeur der genoemde Mij. Consumptiemelk. De Nederlandsche Zuivelcentrale maakt bekend, dat ten aanzien van de uitvoering van de consumptiemelkrege- ling 1936-1937 nader is besloten, dat melk en room, gebezigd voor de berei ding van consumptie-ijs en roomijs, af gerekend zal kunnen worden op z.g. industriebasis. Evenals echter bepaald is met be trekking tot de z.g. bakkersmelk, zal ook melk, resp. room, als bovenbedoeld, in formeelen zin worden beschouwd als consumptiemelk, zoodat de afleve ring, het verkoopen en vervoeren daar van slechts zal mogen plaatsvinden door melkvergunninghouders A en zulks niet dan met goedkeuring van de Centrale. Koopers van melk wordt aanbevo len bij het afsluiten van regeerings- contracten met het voorgaande reke ning te houden. Zij die zich met 1 April op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2