INSTALLATIE VAN PASTÜOK HE«. Betere gordijnstoffen en goedkooper1 Fa. ft. Frederiks, - Mag „De Zon" - Kaatsheuvel INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND, Steen- en Relief druk werken Advertentiën Aankoop van Boomen, Heesters en diverse planten, is eene zaak van vertrouwen» M. VISSENBERG Wien komt dit ten goede 1 Onder groote belangstelling van de Waalwijksche bevolking hebben de parochianen van O.L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen te v.m. Besoijen hun nieuwen herder, den Z.Eerw. heer W. F. J. M. Keinps, Vrijdagavond op de meest hartelijke wijze ontvangen. Van de huizen hing de Nederland- sche driekleur toen zich tegen 7 uur aan de grens der parochie een stoet formeerde, bestaande uit de H. Fami lie, het Zangkoor, het Schuttersgilde St. Crispijn, de R.K. Voetbalclub WVB cn de Harmonie St. Crispijn, om de komst van den auto met den nieuwen pastoor af te wachten. Vergezeld van den Regent van het Seminarie te St. Michielsgestel, den Hoogeerw. Heer Mgr. Goyaarts en den Hoogeerw. Heer F. Fransssen. Deken van Veghel, arriveerde weldra de Zeer Eerw. Heer Kemps, die door den kerk meester, den heer G. Goutière, met de volgende rede werd verwelkomd: Rede van den kerkmeester. Zeer Eerw. Heer Pastoor, Het is voor mij een zeer aangename taak U namens het Kerkbestuur en namens de heele parochie van v.m. Besoijen een hartelijk welkom toe te roepen. Het is nu ruim 2 jaar geleden, dat ik onzen dierbaren overleden pastoor van der Made het welkom heb toege roepen. Zeer jammer, dat zijn verblijf onder ons van zoo'n korten duur is geweest. Veel en vruchtbaar werk heeft hij voor zijn kerk en zijn parochianen ge daan. Een sterk bewijs, dat hij onder zijn volk bemind was, leveren wel de avonden, waarop voor hem „bid" is geweest. Nooit heb ik de kerk bij zul ke gelegenheden zoo vol gezien. Maar. ik dwaal te ver af. Mijn bedoeling is, de hoop en den wensch uit te spreken, dat deze offi- cieele installatie-plechtigheid de eer ste 25 jaar niet meer zal plaats hebben. Zeer Eerw. Heer Pastoor, nogmaals van harte welkom in de parochie van v.m. Besoijen. Reeds in een gedeelte van onze vorigeoplaag opgenomen). Vervolgens beklom de Hoog Eerw Heer Deken het preekgestoelte, om de volgende toespraak te houden. Toespraak van den Deken. Parochianen, Wij zijn heden in feeststemming bijeen door de plechtige installatie van onzen nieuwen pastoor. Het is nog geen 14 dagen geleden, dat ik met ve len van in deze zelfde plaats was om de laatste eer te bewijzen aan Pastoor van der Made, in wien ik verloor een trouw priester en de parochie van v.m. Besoijen een goeden herder. Als vanzelf gaan vandaag uwe ge dachten op naar den hemel, waar hij, naar onze overtuiging en vertrouwen, zijn loon voor zijn zoo rijk priester leven heeft ontvangen. Ik ben er ze ker van, dat hij God zal danken, dat zijn opvolger heden wordt geinstal- leerd in de parochie van Besoijen, wel ke hem zoo dierbaar en lief \vas ge worden. Pastoor Kemps, ik heb U vandaag in daadwerkelijk bezit mogen stellen van deze kerk en als pastoor van deze parochie. Bijna 20 jaar hebt gij de vele talenten, welke God U schonk, ten dienste gesteld van de opleiding van de jonge mannen die zich op het H. Priesterschap voorbereiden. Het is voor mij een voldoening te kunnen zeggen, dat gij met jeugdig enthousiasme hierheen gekomen zijt. Wij allen, die hiervan blijde getuigen zijn, hopen dat U nog vele jaren als pastoor werkzaam moogt zijn. Ik heb U bij de installatie ter hand gesteld de sleutels van de kerk. Dit beteekent, dat gij den parochianen, die aan Uw zorgen zijn toevertrouwd, den weg naar dit Godshuis gemakkelijk behoort te maken. Ik lieb U den sleu tel van het H. Tabernakel gegeven en gij hebt uw hand gelegd op liet mis saal en de kerkgewaden. Dit beduidt dat gij een andere Christus zult moe ten zijn, een bemiddelaar tusschcn God en het volk. Een andere Christus, die het bloedig zoenoffer op onbloe dige wijze verniewt in het H. Sa crificie der H. Mis. Dat offer zal een aanbidding en een dank-, smeek- en zoenoffer zijn. (Spr. werkte de volgende punten nog nader uit: een dankoffer voor Gods gaven en goedheid, een smeekoffer om nieuwe zegeningen, vooral voor de jeugd; een zoenoffer om Gods straf fende hand over de tekortkomingen van Zijn volk af te weren. Voorts wees spr. op de verheven taak van den pries ter en pastoor). Parochianen! In het verleden hebt gij uw priesters geëerd. Gelijk gij steeds uw liefde en aanhankelijkheid hebt gegeven aan uw pastoor, zoo zult gij deze ook aan den nieuwen herder schenken. Mijn hartelijke gelukwenschen bied ik den nieuwen pastoor van v.m. Be soijen aan, alsook de familie met de benoeming van haar priesterzoon cn priesterbroer. Pastoor van Besoijen, wees de ge lukkige herder van deze parochie. Parochianen, eert uw nieuwen her der en moogt gij hem nog vele jaren behouden als een gelukkigen pastoor van een gelukkig volk. Moge Christus U en al de uwen rij kelijk zegenen om aan te vullen wat ik U niet vermag te geven. Dan zal mijn arbeid, Hem ter eere, ook vrucht baar zijn. Een woord van dank tot den Hoog Eerw. Heer Deken voor de hartelijke woorden, waarmee hij mij aan mijn parochianen heeft voorgesteld. Moge het U gegeven zijn nog vele jaren de gelukkige getuige te wezen van de ver vulling uwer wenschen. Mgr. Goyaerts, hooggeachte regent, onder wiens leiding ik vele jaren heb gewerkt, U hebt me de eer aangedaan bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Gods rijksten zegen zal ik over uw Seminarie afsmeeken. Hoog Eerw. Heer Deken Fransen, van wien ik zooveel vriendschap heb ondervonden, het is mij een voldoe ning U daarvoor mijn oprechten dank te betuigen. Een woord van dank verder ook, cn niet het minst aan u, parochianen, die in grooten getale opgekomen zijt. Moge God u daarvoor rijkelijk beloo- nen, waartoe ik niet bij machte ben. Uw belangstelling gaat niet uit naar mijn persoon, omdat ik u geheel on bekend ben, maar naar mijn pries terschap. Ik waardeer dien eerbied. Vraag dan met mij aan God, dat de nieuwe pastoor het voorbeeld moge volgen van zijn dierbaren en diep be treurden voorganger. Vraag, dat ik zoo moge arbeiden als Jezus het van mij verlangt cn ik het ook hoop te doen. Tot slot van de kerkelijke plechtig heid werd door den nieuwen herder den zegen met het Allerheiligste ge geven, nadat het zangkoor een meer stemmig O Sacrum Convivium en Tantum Ergo hadden gezongen. Voorafgegaan door de bruidjes heeft de Zeereerw. heer Kemps daarna de pastorie betrokken. Gods zegen moge op den nieuwen herder en op zijn arbeidsveld rusten! Daarna trok de stoet onder de feest klanken van de harmonie, naar de kerk, waarin de K.J.V.-meisjes, de le den van het meisjespatronaat St. Cae- cilia en vele bruidjes met bloemen 'n haag naar het altaar hadden gevormd, waardoor de nieuwe herder, vergezeld van den Hoogeerw. Heer Deken van den Brekel cn gevolgd door vele gees telijken, naar voren schreed. Voor de Communiebank hadden zich een zestal bruidjes opgesteld, die de letters van het woord WELKOM droegen. Het altaar was feestelijk met groen en bloemen versierd. Na het Veni Creator las de Deken de benoeming door Z.H. Exc. Mgr. Diepen van den nieuwen pastoor voor, waarna de plechtige installatie met de ceremonieele gebeden en handelingen plaats had. Getuigen waren de Hoogeerw. hee- ren Mgr. Goyaarts en F. Franssen. Toespraak van herder. den nieuwen Nu ik het voorrecht heb gehad, als nieuwe pastoor te zijn geinstalleerd, rust allereerst op mij de taak om mijn opwachting te maken bij Hem, Wiens priester ik ben. Priester zijn is arbei den in den dienst van Jezus Christus aan de heiligmaking der zielen. Als priester behoor ik aan Hem en door Hem aan u. Hij noemt Zijn priesters geen dienaren, maar vrienden en daar om hoop ik, dat er steeds een harte lijke vriendschap tusschen Hem en mij moge bestaan. (Buiten verantwoording van de Red.) ORDENING. Met belangstelling las ik, geachte Heer Redacteur, in Uw blad van Za terdag 14 Maart j.l. de bijdrage geti teld „Ordening" en tevens in hetzelfde blad een ingezonden stuk geteekend Vergun mij hierop een weinig nader in te gaan, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Hoewel beide stukken naast elkaar staan, is het één een logisch gevolg van het ander en bij een diepere beschou wing komt het verband helder en dui delijk tot uitdrukking. Het is m.i. zeer jammer dat de Cen trale H. L. S. het niet heeft kunnen bol werken, doch het is eveneens volkomen verklaarbaar dat het zoo geloopen is. Wat was n.l. het geval? De Centrale H.L.S. was een ver- eeniging van een groot aantal fabrie ken, zaken, personen, die allen betrok ken waren bij de schoen- en lederin dustrie, die onder een strakke en des kundige leiding in korten tijd tot een machtig lichaam was uitgegroeid. Diverse strenge bepalingen en maat regelen waren getroffen ten aanzien van productie, kwaliteit, prijsniveau etc., welke absoluut tot een saneering in onze Industrie hadden moeten lei den, mits het strikte doorvoeren ervan mogelijk gebleken zou zijn. Het heeft niet mogen zijn. Dit veel besproken en door couranten van al lerlei richting beschreven en als voor beeld gesteld orgaan, ja door sommigen reeds begroet als de eerste corporatie, is gevallen aan de gebreken, die vanaf hare oprichting er reeds aan kleefden, met name EEN GARANTIE dat de door de leden overeengekomen en ge accepteerde bepalingen stipt zouden worden nagekomen en uitgevoerd. Die garantie had de Regeering moe ten geven, desnoods moeten opleggen. Hier was een schoone gelegenheid ge weest om te onderzoeken of en in hoe verre de corporatieve Mij. staat boven de huidige Regeeringsvorm. Daartoe was noodig geweest de Centrale H. L. S. wetgevende en rechtsprekende be voegdheden te verleenen. Dan zouden de ongure elementen de parasieten die uitsluitend lid werden om er zelf beter door te worden, anders zijn uit gekomen en zouden diegenen, die om egoïstische redenen zich afzijdig hiel den, gedwongen zijn geworden toe te treden. Wil men ordening, dan kieze men de eenig ware en eenig goede orde ning. n.l. de „CORPORATIEVE OR DENING". Dan zullen toestanden als beschreven door den heer X. onmo gelijk zijn of tot het kleinste minimum beperkt worden. Schrik niet lezer: ik bedoel geen „Corporatieven Staat", zoodanig be grepen dat de Corporaties de staats macht zouden vormen, zooals die nu gevormd wordt door de politieke par tijen. Neen, uitsluitend de ordening van het beroepsleven is de taak der cor poratie: de ordening van het volksle ven behoort tot de taak van den staat, wijl die alleen competent daarvoor is. Deze ordening welke in overeen stemming is met de beginselen van „Quadragesimo Anno" heeft m.i. kans verbetering te brengen in den hui- digen chaos. Men zal zeggen goed alles mooi en wel maar hoe gaat het dan met die ordening en welke zijn dan die be voegdheden van zoo n Corporatie? Dat is nu juist waarom het gaat. Men benoemt Commissies, belegt vergade ringen, geeft uitvoerige lezingen, om een formule te vinden, die toch maar geen enkelen kiezer zal kwetsen. De put zal wel gedempt worden als het kalf in casu de geheele gemeen schap verdronken is. Wilt Ge een model van een Corpo ratie, let dan op. Hebt Ge een beter model, maakt het openbaar, dan be wijst ge de gemeenschap en mij een dienst. „Een corporatie is een arbeids- en „levensgemeenschap. Aan het hoofd „dezer gemeenschap staat de Regee- „ring of Raad der Corporatie. „Werkgever en werknemer hebben „in innige samenwerking, slechts één „zorg, dat de Corporatie hare drievou dige taak op economisch, sociaal en „politiek gebied, in eer en trouw ver- „vult. „Het economisch gebied omvat de „verdediging van het beroep, de rege- „ling, normaliseering en desnoods be merking van de productie en vervol- „gens de waarborging van de kwali- „teit der goederen en van den loyan- „teit in den handel. Het sociaal ge- „bied omvat de reglementeering der „loonen en arbeidsvoorwaarden, de „organisatie van arbeidsbezorging, „vakonderwijs, enz. en ten slotte de or ganisatie der maatschappelijke ver zekeringen en der verzekeringen te- „gen beroepscrisis, naast de zorg over „de goede verstandhouding en den „saamhorigheidsgeest die in de onder nemingen en in het geheel der corpo- „ratie onder werknemers en werkge vers heerschen moet. ,Het politiek gebied omvai de ver tegenwoordiging van het beroep bij „de openbare machten. „Om dit naar behooren te verrich ten beschikt de Corporatie-regeering „over de noodige wetgevende, uitvoe rende en rechtsprekende macht, heeft „zij bovendien hare eigen Corporatieve „Bank ten haren dienste, die op seri- „euze en billijke gronden de crediet- „verleening en verdere tot haar com- „petentie behoorende werkzaamheden „verricht, waarbij gelet zal moeten „worden, dat het geld zijn dienende rol „zal hebben te vervullen, in tegenstel ling met het principe geld heer- „scheen." Dit is naar mijn meening een oplos sing van de huidige warboel en dank ik U, Mijnheer de Redacteur, dat U mij de gelegenheid geschonken hebt, mijne meening naar voren te brengen. OBSERVATOR. WAALWIJK. Geboren: Adrianus C. G. M. z.v. C. J. MustertCloin. Maria P. d.v. J. J. van OschVerhulst. "Lambertus A. .1. z.v. J. A. KleybergBaijens. Overleden: Maayke Uithoven wed. van A. de Rooy, oud 64 j. Adriana van Sprang, wed. van F. v. d. Enden, oud 73 j., woonplaats Heusden. Ma. Her man oud 1 maand. Jacobus Th. v. d. Ven, oud 80 j. Huwelijken cn huwelijksaangiften: Geene. IngekomenJ. F. Brokken en gezin van Tilburg. A. Kooien en gezin van Amsterdam. M. J. Pennings en gezin van Loon op Zand. Pa. H. Groenenberg 1 van Sprang-Capelle. J. J. J. Tummers van Amsterdam. Vertrokken: Ja. W. Kanters naar' Dongen. Govert Vissen en gezin naar i; 's-Graveland. Ma. P. Castelljns naar Den Bosch. J. P. Timmermans naar Amersfoort. P. A. Gastkemper naar Utrecht. Kinderen Bakker naar Rot terdam. RAAMSDONK. Van 7 tot en met 1.3 Maart 1936. Geboren: Adrianus Jos. zv. Marti- nus C. van Seeters en Adriana Joh. Broeders Huiberdina Joh. dv. Pan- lus Ant. van Seters en Johanna Th. Verhuist Adriana d.v. Antonie Ivonnners en Arnolda D. Honcoop Huiberdina D. J. dv. Simon P. C. van Dongen en Lamberta M. Smits Stina dv. Antonius Hub. Ilmer en Bar bara van Delft Antonia A. dv. Adrianus Smits en Catharina C. Za gers. Huwelijken: Geene. Overlijden: Huberdina Corn, van Groezen oud 1 jaar Arnoldus Ger. Hooijmaijers, echtg. van Geerdina Oomen, oud 67 jaar. EETHEN. Over Februari 1936. Geboren: Henrikus zv. H. Coinbee i en S. M. Verbeek Hendrikje dv. Corn, de Jong en W. de Graaf Ja cobus zv. D. Branderhorst en P. de j Haan. Gehuwd: M. van Helden oud 28 jaar en T. C. C. Zijlmans oud 26 jaar C. J. Verdoorn oud 28 jaar en C. H. Meiresonne oud 27 jaar. Overleden: M. Noorloos oud 10 maanden Ant. Noorloos oud 10 maanden. GEERTRUIDENBERG. Overleden: Michael Bammens, 81 jaar Maria H. van Wietmarschen, 19 jaar. Gevestigd: Johanna D. van Leest uit Oosterhout Nicolaas Raaijma- kers en gezin uit Oss Femma Tam- bach uit Weert Maria H. Chr. Essers uit Weert. Vertrokken: Louis Korsel naar Gouda Wilhelmina A. van Strien naar Oosterhout Johanna M. Bloks naar Eindhoven Adriana v. d. Ploeg naar Rijswijk Johanna Broeders naar Zundert. Hiermede vervullen wij den droeven plicht het overlijden te berichten van onze dierbare Moeder en Behuwdmoeder Weduwe van den Heer GERARDUS GEERTS. Na voorzien te zijn van de laatste Genademiddelen der H. Kerk zacht en kalm overleden in het St The- resia-Gestichtalhier in den gezegenden ouderdom van 90 jaren. Wij bevelen de geliefde overledene in Uwe gods vruchtige gebeden aan W. PENNINGS. GEERTS. Waalwijk, 21 Maart 1936. Koop bij mij U betioodigd materiaal en gij zult tevreden zijn. Direct uit voorraad leverbaar: Treurberken, Treurwilgen, Treurbeuken, Tamme kastanjes, Sierkers, Lijsterbes, Coni- fère, Sparren, Brem veredeld in kleuren, Erica's, Rots en dwerg Heesters. Bezoekt mijne kweekerij zonder eenige verplichting. Boomkweeker «HUIZE ROESTELBERG«. worden door ons geleverd in prima uit voering en aan bllllfke prijzen. Door onze bemiddeling krijgt men hetzelfde werk aan dezelfde prijzen. uwe bestellingen dus bij wljksch» StooniidTqkkertl «n»ooi» Tielen Vooral voor het artikel gordijnstoffen is onze gecombineerde inkoop met 360 grote zaken in Nederland van zooveel invloed op den prijs. NATUURLIJK ONZE KLANTEN. Wij kunnen met recht zeggen dat onze sorteering gordijnstoffen grooter is dan van div. groote stads-zaken. Wij kunnen tevens met overtuiging zeggen dat wij GOEDKOOPER zijn. Met vertrouwen kunnen wij U dan ook aanbevelen komt eens kijken. U vindt bij ons voor elk raam een passend gordijn, waarbij wij U gaarne gratis van advies dienen, maar ook elke beurs, hoe weinig die ook bevat, kunnen wij bevredigen, nogmaals: KOMT U EENS KIJKEN 11 „X." Ntgfflw Meer dan f 7.500.000,— be talen Neêrlijnds fietsers elk jaar aan rijwiel belasting. Daarvoor krijgen zij o.m. hun veilige rijwielpaden - speciaal voor hen aangelegd. Maar... waarom gebruiken zij ze dan niet? leder op zijn eigen weg! VOOR DEN F.ETSER IS 'T FIETSPAD DE VEILIGE WEG I Mejuffrouw MARIA GEERTS geb. v. Kollenburg, rpf Djct Wn-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 4