Toegewijd een Hendel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE RECHT „nOORD BMBAIID" Dt INDE PIJP EERSTE BLAD. ALWEER EEN CRISISHEFFING. ARONNEERT OP DIT GLAD. VESTIGINGSEISCHEN. FEUILLETON De werkloosheid onder de jeugd, DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE RLADEN. MAAR. DOUWE EGBERTS F7Ï 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.60. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Na de belasting op vele andere le vensmiddelen heeft de regeering zich genoodzaakt gezien, de binnenkort in te voeren crisisheffing op koffie, den zeer belangrijken en onmisbaren volks drank, aan te kondigen. Deze heeft ten doel een fonds tot steun^aan de Ned.- Indische koffiecultuur te vormen uit de qelden, welke door een belasting van 12 cents per K.G. ongebrand worden verkregen. Men heeft in Indische kome- kringen uitgerekend, dat de opbrengst f 4.200.000 zal bedragen, indien ten minste de consumptie op denzelfden voet zal worden voortgezet. Met de nieuwe accijns zal voorts het gebruik van de Indische koffie, bo ven de Braziliaansche, worden bevor- derd. Tegen de bedoeling van de hethng kan niemand bezwaren hebben, maar toch is deze weer een gevolg van de ontoereikend gebleken aanpassingspo litiek der huidige regeering. die eener- zijds streeft naar verlaging van de le- venskosten, en anderzijds gedwongen is op de inkomsten te bezuinigen en door vele belastingen het levensonder houd duurder te maken. Dat is geen consequente, maar dua listische deflatie-politiek. Het Nederlandsche volk kan moei lijk verdere bezuiniging of nog grooter aantal crisisheffingen verdragen. Het toppunt is wel bereikt! Jarenlang heeft men kunnen consta- teeren, dat nieuwe middenstandszaken en kleine bedrijven lukraak versche nen, als paddestoelen uit den grond. Zij bonden een feilen concurrentiestrijd aan tegen beter gesitueerden, doch konden het wegens gebrek aan kapi taal. vakkennis en ervaring der exploi tanten niet bolwerken. Herhaaldelijk gingen van alle kanten stemmen op tegen het onbeperkte en ongecontroleerde vestigen van nieuwe zaken en het is daarom toe te juichen, dat Minister Gelissen eindelijk een wetsontwerp heeft ingediend, houden de de regeling betreffende het vesti gen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend. Men heeft kunnen lezen in ons vo rig nummer, dat de nieuwe exploitant in den vervolge behoort te voldoen aan bepaalde eischen, inzake crediet- waardigheid, handelskennis en vakbe kwaamheid. Ongetwijfeld bevordert dit het peil van het zakenleven en wordt daarme de een betere kwaliteit van de aange boden artikelen gewaarborgd. Ook en terecht zullen beheerders en filiaalhouders aan de vestigingseischen hebben te voldoen. Nu is het een feit, dat in iedere ge meente afzonderlijk een overbezetting in een of meerdere bepaalde branches bestaat. Onmogelijk kan een wettelijke regeling dit bestrijden. Het behoort meer tot de taak van de gemeentebesturen een verordening uit te vaardiqen, welke voorschrijft dat iedere middenstander, die aan de ves tigingseischen voldoet en een zaak in een bepaalde branche wil vestigen, daartoe bovendien nog een vergun- ninq aan de gemeente moet vraqen. Ook de Kamer van Koophandel zou deze taak op zich kunnen nemen. Deze organen hebben immers een overzicht van de verschillende zaken in de plaats, waarover zij zijn aangesteld en zullen dus geheel in het belang der inwoners en dat van den middenstand handelen, wanneer zij de vestiging van een bepaalde zaak of een filiaal van een grootbedrijf verbieden, wanneer in deze branche reeds een overbezetting bestaat. Vanzelfsprekend zal dit verbod met de grootste omzichtigheid toegepast dienen te worden. Naar onze meening zou het* aange kondigde wetsontwerp wellicht beter en vollediger zijn geweest, wanneer ook deze materie zou zijn geregeld en aan het gemeentebestuur of de Kamer van Koophandel een verplichting in dien zin zou opgelegd worden. Waarmede de middenstand en het algemeen belang zouden zijn gediend. Kort geleden kreeg ik een uit- noodiging om eens een der werk kampen voor de werklooze jeugd te bezoeken. Ik heb aan die uit- noodiging op een mooien voorjaars dag gevolg gegeven en wat ik toen van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLIIYS. Nadruk verboden. 20. Toen rechter Kent kwam, was het afschuwelijke van dit alles plotseling tot hem doorgedrongen en had hem zoo doen beven, dat hij zich haast niet had kunnen staande houden, maar 't had niets aan zijn besluit kunnen ver anderen. Geen half uur voor dit gebeurd was, had hij die woorden neergeschreven met een vasten wil en een groot ver langen, die hem nu moreel bonden haar broer, ten koste van alles te be schermen. Geluk op te otteren, eei zelfs, ter wille van haar! Er bestond geen middenweg. Zijn pad lag duide lijk voor hem. Rechter Kent deinsde achteruit en zijn slem klonk heesch en scherp, maar nog niet boos, toen hij zeide: Je moet. Met moeite keek Jacson zijn vader aan en toen hij rechter Kent's oogen zag, deed hij een stap vooruit en bleef opeens staan. Ik kan het niet, mompelde hij. Kolonel Monroe kwam nader. Hij zag bleek en de hand die hij op zijn vriend's arm legde, beefde. Neem hem mee naar huis, sprak hij, en laat hem tot zich zelf komen. Laat hem er over denkenWat mij be- VERZEKER U BIJ DE zag en meemaakte, stemde zeer enthousiast. Ik heb de jeugdige werkloozen bezig gezien in bet werkkamp der Centrale voor Werkloozen te Eerde. Honderd waren er, allemaal daar aanwezig, allemaal jonge mannen van om ende bij de twintig jaren, één levenslustige, vroolijke, stoeien de, in een geordende vrijheid blij genietende troep Pracht kerels Dat waren ze daar in enkele weken geworden. Als geslagen honden waren ze er gekomen. De meesten hadden al meerdere jaren achtereen werkloos rond ge- loopen, met steeds dieper afzakkend moreel, vechtend tegen't opkomen de gevoel van luiheid, van niinder- of nietswaardigheid, hopeloos de toekomst instarend In het werkkamp kregen ze ge legenheid om hun jonge energie te gebruiken, zich nuttig te maken en anderszins, zich gewaardeerd te gevoelen. Boomen zagend of kap pend den boschhumus omwoelend, -ploegende of spittende genoten ze van het eerste arbeidszweet, dat hun langs de jonge ruggen liep. Voldoening genoten ze van 't werk hunner handen; sinds jaren ver waarloosde bosschen knapten zien- deroogen op. Ze helpen een groot stuk natuur redden voor de ge meenschap, welke dezen jeugdigen werkers eens dankbaar zal zijn. Op gezette tijden vereenigen de jongens zich aan een stevig maal en ze weten dat ze hun dagelijksch brood verdiend hebben. In de vrije uren spelen en stoeien ze, vermaken ze zich vrijelijk met sportbeoefening en 's avonds doen ze wat kennis op in een of anderen cursus, of ze vermaken zich onderling met zang en spel, waarbij de humor van alle kanten optwinkelt. Als ze Zaterdags naar huis gaan, dan dragen ze twee harde, maar echte, zelfverdiende guldens met zich mee. 't Is niet veel, maar ze TUG^ROAGER OF ft-EN GE LAAR EcVvfe Trieste T-Ueren.&aei 10 - 15 - 20-25 cf. p«r /son« treft is de zaak afgehandeld. Ik heb de paarlen hij keerde zich om en slingerde ze op de tafel - verdraaid ik wou, dat ik ze nooit gezien had Maar de rechter had zich ook afge wend. Zijn gezicht zag aschgrauw en met opgeheven armen bracht hij zijn vuisten naar zijn gesloten oogen. Zijn oude vriend zag die uiting van ellende, van afstand doen, en snelde op den rechter toe. Neem hem mee naar huis, riep hij neem hem mee dan zal hij alles wel vertellen. Er moet een ver klaring zijn, en jou zal hij die geven, als hij tijd heeft gehad om na te den ken. Ik kan het niet forceeren, dat weet je. Hij liet een korten bitteren lach hooren, waarin toch verdriet en sympathie klonk. Neem hem mee, Randolph, ik kan niet meer! Vlug liep hij naar Jackson toe en gooide hem de jas over de schouders, 'toen duwde hij hen beiden naar de deur, de hall door een arm om ieder van hen heengeslagen naar de voor deur. Toen ze voortgingen greep hij den rechter steviger vast en fluisterde, zoodat Jackson het niet hooren kon. Het moet anders zijn dan het lijkt. Geef den jongen zijn kans en geef hem tijd om na te denken. Ik zeg je, beste vriend, dat ik Jackson ken cn er js er moet iets achter zitten. Maar de rechter scheen niets te hooren. Hij liep flink en rechtop het pad af en Jackson volgde hem. Kolo nel Monroe keerde zich om en liep langzaam zijn studeerkamer weer in. Zwijgend gingen ze huiswaarts, de rechter eenige schreden voor zijn zoon uit. De oude man keek recht voor zich en zweeg, tot ze zijn huis bereikt hadden en hij in zijn studeerkamer was. Daar zakte hij in een stoel en verborg het gezicht een oogenblik in de handen, terwijl zijn zoon bleek en zwijgend naast hem stond. Jackson poogde zijn vermoeide hersens tot denken te brengen. Hij had niet ge realiseerd hoe z'n vader onder dit alles lijden zou. Kon hij 't hem niet vertei len, hem zijn verdriet verzachten? Als hij eens zei, dat hij de paarlen niet gestolen had en dan weigerde iets meer te zeggen? Maar daarmee zou zijn vader geen genoegen nemen. Hij zou er op staan alles te weten en dat durfde Jackson hem niet te vertellen. Hij wist te goed, hoe zijn vader ge rechtigheid boven alles schatte, hij kende zijn onbuigzaam plichtsgevoel ten opzichte van wat recht en billijk was. Hij zou Jackson nooit toestaan de schuld op zich te nemen en Lloyd's misdaad ongestraft te laten. Jackson zag geen uitweg, tenzij Lloyd zelf zon willen bekennen. En dan zou Virginia in de schande betrokken worden. De rechter bewoog in zijn stoel, de handen nog voor zijn oogen. Spreek uit! fluisterde hij. Jackson aarzelde. Vader, begon hij. Ik wil het U vertellen ik kan U niet zoo zien lijden, maar luister, Vader. Ik zal U alles zeggen, als U mij U woord geeft, de heele zaak dood te zwijgen cn er niet over te spreken, net zooals kolonel Monroe. Dan kan ik.... Rechter Kent keek op en zijn han den grepen de stoelleuning. Je hoeft me geen voorwaarden te stellen, zei hij met vaste stem, maar met trillende lippen. Je moet me de waarheid zeggen. Vader, als ik U mijn woord geel', dat het mijn wensch is, dat U niets zegt, wilt U 't me dan beloven? Neen! De woorden kwamen er stroef en kort uit. Je moet me nu zon der eenig voorbehoud, de waarheid zeggen. Vader. kunnen er toch iets eigens voor kooi en en weten zich tenminste tijdelijk in slaat om de lasten van hun ouders een beetje te verlichten. Hoe de jongens dat alles waar- deeren, blijkt b.v. uit hun zorg voor het kampgoed. Voor de overall's en de schoenen, *elke ze in bruik leen ontvangen. En voor de kamp- invenlaris. Ze onderhouden hun spulletjes keurig, in hun slaap- harakken heerscht een orde en een nelheid als in 'n marinierskazerne. Ze vervullen de heerlijke, gezonde buitenlucht van hun jong, vroolijk, twinkelend leven. Zeker, 't is maar voor acht weken. Maar drinken we dan niet allen graag een koele teug, als we dorst hebben, ook al weten we, dat de Maar de oogen, die Jackson nu op* zich gevestigd zag, waren als staal. Daardoor wist Jackson, dat verdei pleiten nutteloos was, hij zuchtte diep, richtte zich rechtop en zei: Dan kan ik U niets vertellen. Eenige minuten zweeg de rechter, de oogen strak op zijn zoon gericht, toen begroef hij zonder een enkel ge luid het gezicht weer in de handen. Was dit zijn zoon? Zijn Jackson? Op wien hij sedert zijn moeders dood ge past had, dien hij verzorgd en opge voed had? Was er dan geen uitleg mo gelijk? Een vreeselijke gedachte maakte zich van den rechter meester. Jackson had gezegd. Als ik geld noo- dig heb, dan zal ik 't wel ergens vin den. Kon die jongen met zijn knap ge zicht en heldere oogen moreel zoo achteruit gegaan zijn? Kon zijn eigen zoon zoo door en door slecht zijn? Om te stelen! En dan nog te pro- beeren zijn eigen vader voorwaarden te stellen! Wat kon dit anders betee- kenen? Wat voor andere uitleg kon er zijn? Door de stilte, die op zijn laatste woorden volgde, kon Jackson liet kleine bureauklokje op zijn vader's schrijftafel hooren tikken. Zijn gedachten vlogen naar dui zenderlei kleinigheden, die zijn leven hier met z'n vader hadden uitgemaakt, dingen die hij als vanzelfsprekend had geaccepteerd en die nu zoo dierbaar en begeerenswaardig schenen, Maar de teerling was geworpen. Zijn weg was afgezet. Plotseling drong het tot hem door, dat zijn vader sprak, haast fluisterde. Tenzij je bij me komt en me de waarheid zegt, tenzij je dat doet, wil ik nooit je gezicht zien! Jackson sprong naar voren, als ver blind en met een hart dat zoo pijnlijk bonsde, dat hij het haast niet kon uithouden. U bedoelt toch niet. Maar de rechter stond op, en zijn gezicht was vaal en grimmig. Hij stak een bevende arm uit en wees naar de deur. Ga! zei hij. En na een moment, terwijl de pijn dieper in zijn hart doordrong, keerde Jackson zich om en verliet zwijgend de kamer. Met oogen, die niets zagen, liep hij de hall door, de trap op naai zijn kamers. Al zijn bezittingen waren hier, zijn boeken, platen, meerendeels. geschenken van zijn vader. Maar hij kon ze niet meenemen. Den volgenden morgen vroeg ont waakte Jackson met de herinnering aan zijn vaders laatste woorden. Hij had lang wakker gelegen, maar was op 't laatst in slaap gevallen en had gedroomd, dat hij weer met Virginia in haar tuin was, maar de Virginia, die hem met harde koude oogen aan zag, was niet de Virginia van toen. Hij probeerde te spreken, maar zijn tong was als verlamd tot Virginia zich op het laatst omkeerde en hem verzocht heen te gaan; hem zei, dal zij hem nooit meer wilde zien en fceiz werd Jackson wakker, om in plaats van deze nachtmerrie zich bewust te worden van iets, wat nog erger is, omdat hier geen ontkomen mogelijk was. Hij stond op, kleedde zich, pakte het meest noodige in een tasch en sloop de trap af. Hoe vroeg hij ook was, de rechter was nog vroeger. Jonathan .Haarde zijn jongen meester met ang stige oogen aan. (Wordt vervolgd) 1 irinnn x DëEchfl van het Zniden, Waalwyksclie en Langstraatsche Courant* NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCUR R E E R E N DE TARIEVEN EN VOOR- DEELIQE VOORWAARDEN f 20

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1