Binnenlandsch Nieuws. ONS WEEKPRAATJE. Buitenlandsch Nieuws. ADVERTEERT IN DIT BLAD. LANDBOUW. Werd bijna doMran de derd gulden beschikbaar gesteld om een klein magazijntje in te richten voor de armen. Dit was het nederige begin van de ziekenverpleging zooals deze zich later ontwikkeld heeft. Op 1 December had een eerste ver gadering plaats om de wijkverpleging definitief op te richten en 3 Januari 1914 kwamen de heeren Witlox en Manders de Zusters verzoeken zich te belasten met dit werk voor Waalwijk en Besoijen. Einde Augustus 1914 kwamen de eerste vluchtelingen uit België hier naar Waalwijk en werden voorloopig on dergebracht in het patronaat. Toen ook richtten het Groene Kruis en het Wit- Gele Kruis gezamenlijk een ambulan ce in in de school van Besoijen. 25 Au gustus kwam Z. K. H. Prins Hendrik de beide ambulancen bezichtigen, in geval van oorlog zouden deze uitge breid moeten worden tot minstens 150 bedden. 1 Mei 1915 werd het werk der T. B. C.-bestrijding begonnen, reeds eeni- ge maanden gingen twee zusters naar Den Bosch om den cursus te volgen. 4 Mei 1915 heeft Baardwijk zich ook aangesloten bij het Wit-Gele Kruis, om te beginnen met 113 gezin nen als lid. In November 1915 kregen we van den heer P. Wijten het terrein cadeau waarop het tegenwoordige huis ge bouwd is. Aan het slot van dit geschiedkundig overzicht gekomen, willen wij de jubi- leerende stichting onze hartelijke ge- lukwenschen aanbieden. Het vele en vruchtbare werk, dat de Eerw. Zusters van de Congregatie van O. L. Vrouw van het H. Hart hier in Waalwijk voor de opvoeding der jeugd en ten dienste der wijkverpleging hebben verricht, heeft groote waardeering en dankbaar heid gewekt bij degenen, die op welke wijze dan ook van het liefdadig werk der eerw. zusters profiteerden of hun eerste opleiding bij de jubileerende congregatie genoten. Ongetwijfeld zal men zich verheu gen op den gedenkwaardigen dag in de gelegenheid te zijn, ruime uiting te kunnen geven aan die dankbaarheid en waardeering in den vorm van geluk- wenschen en anderszins. Men houde echter rekening met de mededeeling in ons vorig nummer dat de feestviering geschiedt op Zondag 19 April a.s. Moge de Waalwijksche stichting der Congregatie, de eerste hier in Neder land, ook in de toekomst rijkelijk door God gezegend blijven! Wij vernemen dat voor 't alge meen huldeblijk uit Waalwijk aan te bieden aan de Eerw. Zusters, Doch ters van O. L. Vrouw van 't H. Hart, bij gelegenheid van de herdenking van haar vestiging in deze gemeente vóór 25 jaren, het belangrijke bedrag van 488 is bijeengebracht. De St. Antonius-parochie biedt nog een afzonderlijk huldeblijk aan. Tegen de rooden in Brazilië. Vijf leden van 't Braziliaansche parlement zijn gearresteerd in aan sluiting op de confiscatie van een aantal documenten in het hoofd kwartier der communistische partij, te Rio de Janeiro. Tot midden Maart zijn in Brazilië 901 burgers en 2146 militairen, onder wie 6b officieren gearresteerd; 5t6 burgers en 2058 militairen onder wie 11 officieren zijn weder op vrije voelen gesteld. Alleen de laatste dagen zijn 480 personen door politie en militairen in arrest gesteld. Grensincident tusschen Rusland en Japan. Naar uit Chabarowsk gemeld wordt, heeft zich wederom in de buurt van Hoentsjoeng, een kruis punt van de grenzen van Rusland, Mandsjoekwo en Korea, een ernstig RussischJapansch grensincident plaats gehad, waarbij verscheiden Japansche en Russische militairen zijn gedood. De Japansche minister van oorlog heeft daarna gemeld, dat de vijande lijkheden gestaakt zijn. Een tweede bericht van een incident weid uit Ilsinking, de hoofdstad van Mandsjoekwo ont vangen. Een Japansche soldaat werd door een troepenafdeeling van Buiten Mongolië gedood Men maakt zich ernstig bezorgd over deze voorvallen daar deze van beteekenis zijn voor de ontwikkeling van den toch reeds zoo gespannen toestand in het Verre Oosten. HET „SPOOKT"OVERAL1 Hat eerste spook voor de microfoon. HET JOKKENDE KOFFIEDIKI Ik schrijf dit artikel ter gelegen heid van liet merkwaardige ieli, dal voor hel eerst in de his.one der menschheid, op Dinsdag 1U Maait j.l., een tpook is opgetreden voor de microloon. D.w.z.;net pook zou optreden en wei voor de Londensche B. 13. C. Een microloou was dien avond opgesteld iu een afgelegen kasteel, Waar regelmatig des iniüüer- nachls eenige sinus lang overleden meuschen plegen op te treden met allerlei griezeigeluiuen. Of ook de radio voorstelling is doorgegaan, weet ik met, want gewoonlijk heb ik des middernachts iels nultigers te doen dan naar spoken te luisteren. Ik hen blij, dal ik met de hand op het hart kan zeggen, dat ik niet aan spoken geloot. Waren er sta. tistieken van spook-geloo\igen op. gemaakt, ik meen, dat dan de om- gekeeru-evenredigheid zou blijken van menschelijke intellectualiteit en geloot aan spoken. Of ik nooit geen gekke dingen heb oeleefd, onver- kiaaroare geluiden heh gehoord, of dingen heh gezien, welke me ver ontrustten Natuurlijk, maar ik mis de geneigdheid om datgene, wat ik niet aanstonds kan verklaren, aan spoken toe te schrijven. Sommige nieuwsbladen zetten hun lezers graag spookverhalen voor- Voor zoover uit geschiedt zonder dat er eenig beredeneerd commen taar bij wordt gegeven, vind ik dat zeer verkeerd. Het geloof aan spoken en dergelijke buitenissigheden slaat heel wat meuschen uit hun geestelijk evenwicht en dit geloof wordt ge sterkt, als spookverhalen in de krant verschijnen, omdat voor vele een- voudigen van geest al wat gedrukt staat waarheid heet. Het schijnt den laatsten tijd overal te »spoken«. Op 'n dorp in de buurt van Amsterdam hooren de bewoners van een zeker huis iederen nacht »stap-slap« over den zolder. Buur. lieden en verslaggevers zijn komen luisteren en het middernachtelijke »stap-stap«-geluid schijnt inderdaad vast te staan. Omdat de menschen op het oogenblik nog niet hebben kunnen zien en vaststellen, hoe die geluiden worden voortgebracht,daar om concludeeren ze maar, dat ze van een »spook« afkomstig zijn, terwijl ze bovendien aannemen, dat het spook en de persoon van een enkele jaren geleden in dat dorp vermoorde chauffeur, dezelfden zijn I Griezelig is voorts een verhaal, dat' in de bladen circuleert over een spokerij in het gehucht Galdares, gem. Serralongue bij Perpignan in Frankrijk. Daar gaan de deuren van kippen- en konijnenhokken, staande in den tuin van een zeker huis, open en dicht, terwijl de menschen er met hun neus bij staan. Luiken vliegen uit hun scharnieren en in het huis rollen meubelen »van-zelf» van den een en hoek der kamer naar den anderen hoek. De zoon des huizes hoorde leven in een aangrenzende kamer en ging, met een nooivoik gewapend, een» een kijkje nemen, lol zijn groote verwonueiing zag hij eensklaps stapels linneiigoeu uit een kast naai beneden komen. Hij slootte met de hooivork in de leege kast en ziel, hel smijten met hel linnengoed nam een einue, maar 111 de plaats daarvan werd een gekieun hoorbaar. Aldus luiden de verhalen, biraks wordt natuurlijk een ol andere rakker ontmaskeid, die de menschen op zoo daverende wijze bij uen neus heelt gehad, maar daar lees je dan niks meer van in de kiaul, want dal zou de »aardigheid« albrengen van het geval. Oün maar weer liever een nieuwe spookge schiedenis opgediscnl. Nogmaals: al dat vertellen van griezeligheden heelt weinig nut en m engt n hoop arme hersenbolleljes verder op hoi dan ze al zijn. Nog erger dan de verhalen in de krant vind ik de olticieele interesse voor occulte buitenissigheden van politieautoriteiten. lil Rotterdam ging onlangs iemand wier man sedert een paar dagen spoorloos verdwenen was, naar een ^slapende jullrouwa om advies. De julliouw ging naar alle regelen dei- kunst »in tranceu en »zag« het lijk van den vermisten man in de Schie drijven. De »weduwe« toog naar de politie om te vragen, dat deze naar het »lijk« zou gaan dreggen. De politie wilde echter een meer nauw keurige plaatsbepaling, daar de Schie een gróót water. is. De »weduwe« ging daarop wederom naar de slaapster, die thanshet kofliedik raadpleegde en daaruit vaststelde, dat het »lijk« onder een schuil bij een bepaalde brug was terechtge komen. Toen is de politie warempel aan hel dreggen gegaan I üp de gegevens algaande van een dame, die het kolliedik had geraadpleegd I Er zijn duizenden arme en domme menschen, die hun zure centjes aan kolliedik.adviezen verdoen. Moet de politie het sinistere bedrijf van hel derzienden enz. ook nog cachet geven door serieus in te gaan op de uitkomsten van dergelijke »occuile« wetenschap of kunst? Het »lijk« is later gevonden, maar in levenden toestand. De vermiste man werd n.l. enkele dagen later in Diemen, waar hij zich aan oplichting had schuldig gemaakt, achter slot en grendel gezet. Spookgeschiedenissen schijnen naar den smaak van onzen tijd te zijn. Ik vind dat feit op zich zelf erg griezelig. Als de nieuwsbladen door gaan met die verhalen serieus op te dienen, politie- en radio autoriteiten bovendien interesse voor de waarde van spokerij en zwarte kunst ver toonen, dan zal de verdwazing van de moderne menschheid weldra geen grenzen meer kennen. Rondom de Locamo-confereniie. Over het algemeen verwacht men geen verdere stappen tegen Duitsch- land, alvorens de Duitsche tegen, voorstellen, die tegen 31 Maart zijn aangekondigd, zullen zijn medege deeld. In Britsche officieele kringen verzekerde men dat het accoord tusschen de Locarno-mogendheden wel degelijk voor onderhandelingen, zoowel^ met Duitschland, als met Italië, Frankrijk en België vatbaai is. Von Ribbentrop heeft zijn be sprekingen met Eden en Baldwin voortgezet. Voor het lagerhuis heeft Eden de voorstellen aan Duiischland, vervat in het Locarno-Witboek, verdedigd en gezegd, dat Hitler's tegenvoor stellen in vredelievenden geest te gemoet worden gezien. Begrafenis der slachlo/jers van de Uiver—ramp. Woensdagmiddag om twee uur zal de begrafenis plaats hebben van het stoffelijk overschot van de slacht offers van de »Uiver» ramp, die met het stoomschip »Radenfels» te Rot terdam uit Basra zullen worden aangevoerd. Het vervoer van het stoffelijk overschot van W. M. A. O. Beekman J. van Steenbergen,G. van Zadelhoff en H. A Walewijn zal vanuit Rot terdam naar Amsterdam plaats hebben. Het stoffelijk overschot van gezag voerder Beekman zal Woensdag morgen elf uur op de begraafplaats te Muiderberg ter aarde worden besteld. De aanval op de Nederlandsche ambulance. Dr. van Schelven naar Nederland vertrokken Reuter meldde uil Addis Abeba: Inzake den aanval op de Neder landsche ambulance wordt nog nader gemeld, dat dr. van Schelven het bevel voerde over de reserve eenheid van de ambulance bij Dessié op weg naar Waldia, Gedurende dezen tocht werd de ambulance hevig door vliegtuigen bestookt. In den nacht, welke hierop volgde, werd dr. van Schelven gewekt door een kreet »Zarraf», den oorlogskreet van de Abessijnsche bandieten. Door zijn bedienden verlaten, wachtte de geneesheer alleen de bandieten af. Hij zeide hun, dathii tot het Roode Kruis behoorde, doch de bandieten sloegen hier geen acht op en begonnen te plunderen. Dr van Schelven werd kwaad en waar. schuwde de bandieten. Een van hen beantwoordde dit door van dichtbij op den dokter te schieten, waarbij een long "werd geraakt. Niet minder dan zeventien leden van de Ethiopische troepen, die opvlracht hadden de Nederlandsche ambulance te beschermen, zouden daarbij zijn gedood. Den volgenden dag keerden de bedienden terug en zij droegen ar. van Schelven naar het naastbij ge legen dorp, vanwaar hij per muil. dier naar Dessié werd vervoerd. Per vliegtuig ging de gewonde verder naar Addis Aoeba. Dr. van Schelven is naar Neder land vertrokken. Zijn toestand is niet ernstig. De Negus heeft een strafexpeditie gezonden, welke de bandieten ge vangen beeft genomende leiders zijn opgehangen. Poolaarduppel-vergunningen. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat ivenals het vorig jaar, demogelijk heid bestaat om de bij tuinbouw teeltvergunning toegestane opper vlakte vroege aardappelen uit te breiden tot 67 pCt. van de opper vlakte, in 1933 beteeld met vroege aardappelen, onder voorwaarde dat de aardappelen geteeld op deze vergunning ter keuiing worden aangeboden aan den Nederland- schen Algemeenen Keuringsdienst, terwijl voorts van deze aardappelen alleen die boven de maat 55 m m voor 1 Augustus ter veiling mogen worden aangevoerd. Bedrijven kleiner dan 8 H.A. komen niet in aanmerking voor deze aanvullende vergunning, aan. gezien bij deze bedrijven het toe gewezen percentage der 67 pCt. reeds bereikt. Aanvraagformulieren voor deze extra vergunningen zijn verkrijgbaar bij de verschillende provinciale landbouwcrisisorganisaties, afdeeling tuinbouw. De ten vorige jaren uitgereikte pootaardappelvergunningen zijn ook voor 1936 van kracht. Kijk uit l Rijdt veilig l Onder dezen titel heeft de ANWB een handig, beknopt overzicht uit gegeven van de regels voor verkeer en veiligheid, welke, zooals iedereen eiken dag kan zien, nog op groote schaal worden verwaarloosd. De automobilist en de fietser, de voetganger, kanevoerder, koetsier, ieder die aan het verkeer deelneemt, zal er nimmer spijt van hebben eens een uurtje te spenueeren aan üal nieuwe nuekje, uinuat, ook al ineenl nij Ue vei kccim egels wel te kennen, er toen altiju uog voor- scnnllcu en wenken zijn, uie over nel noolü gezien woiueii. »1\ijk unl ftijdl venig!« zal door den aN YV 13 op zeer gioole scnaal verspieiü woiuen net is voor ïeuer, ook voor niei-ieueij, aan ue AN VY 13- BureauX gratis veikiijgbaar. De initiiu.ile uiuuiitytltn. De minister van slaat, minister van üeleiisie a.i. iiecil een circuiaiic aan Ue nuigemeesieis uoen tocno- inen Ijetienenue nel groot veriol aan Uicnatpiicniigeii. Lie munster Ueell Uaariu ineue, ual ue inaau egel van nel lauger in werK.ciijh.eu uiwiist nouuen, niet zal women toegepast op uieuslpiieniigen van Ue artillerie en ue cavaieiie, voor wie ue eerste oelening op 20 Maart einUigl. In een logeioruci Oelielicnue vrij willig veiblijl in weikeiijken Uienst maeniigt ue minister Vau Uelciisie uen couimanuaiit, inj wiens coips Uieuslpiieniigen langer lu weiheiij ken uienst woium gchouueii om aan groot veilolgangcis van nun corps te vergunnen vrijwillig lu weihelijken uienst te komen voor Uen liju, uien Ue veriengue weike lijke uienst nog zal uuren, voor zoover zij anuereu, voor wie Ue werkelijke dienst is verleenu en uie spoedig met groot veriol zouden wil ieu vei trekken, kunnen vervangen. De corpscommdiiuant verleent ue vergunni .g slechts aan dienstplich tigen, die zich in verhand met ge drag en wijze van dienstvervulling een dergelijke vergunning waaidig hebben gemaakt. Aan de dienst plichligen, uie krachtens deze rege ling vergunning knjgen lol vi ij willig vemlijl in WeiKelijheii dienst is hel niet geoorloold hun dienst lusschen- tijds af te bieken. Onze uardupptlen naar Engeland De invoer van aardappelen in Engeland zal voortaan vnj kunnen gescnicden, omdat daar te lande een tekort is aan aaruapptlen we gens misoogst. Eerst ven uiuide men de contiiigenleering en thans heelt men hel invoerrecht opgeheven. Een en ander zal onzen export ongelwijleld stimuleeren. Veehandel Veemarkt Onder verwijzing naar de adver- tenle in uit blad maken wij er onze lezers opmerkzaam op de volgende data, die voor heeren veenundelartn, slagers en boeren van groot belang zijn Muundug Muu.it is er op de veeniaikt te Breda een zeer uruk bezoente tentoonstelling van het Faaschvee, slachtvaikens, vette varhens en bovendien een premie- markt voor fokstieren. Van heinde en verre komen daar duizenden toescnouwers, om er een keur van het alleroeste slachtvee te zien en te verhandelen. Breda is het heele land door bekend voor zijn groote inzending van de beste slachtdieren Uok de btierenmarkt heelt zich een groote populariteit veroverd. Beide aldeeliiigen hebben een uiterst levendige hanuei. Den eersten April is op de Bredasche Veemarkt, een sinds jaren goed bekende handels-paar denmarkt, waar vlotte handel is. Den zesden April komt er iels nieuws. Dan wordt er een speciale markt voor weidevee gehouden. Boeren, zorg door goeden aanvoer, dal deze markt een levendig beeld geeft, want de handelaren en de weiders uit den Westhoek komen dien dag in behoorlijken getale en met een welgevulde portenionnaie opzetten. Op dienzelfden dag komen toch al vele boeren uit de heele omgeving, omdat er dan een pro vinciale premie-slierenkeuring wordt gehouden. Dus onthoudt goed 30 Maart, 1 April en 6 April. De veehandel liet nog nooit den moed zakken. Nu is hij een ander mensch. Na eenige jaren in de tropen ge- weest te zijn, keerde de schiijyer van onderstaande briel terug, lijuen- de aan voortdurende hoolupijn en constipatie, terw ijl hij bovendien veel te zwaar was gewoideu 102 K.Q. Hij ze^t, dat Kruschen hem geheel veranderd heeft. »lk was te zwaar en mijngeheele gezondheid was ondermijnd. Ik leed vooitdurend aan hooldpijn, die inij bijna dol maakte en had bovendien steeds last van constipatie en voelde mij ellendig. Ik woog bijna 102 K G. Ik nëgon toen Kruschen Salts te nemen en reeds na 10, 12 dagen voelde ik mij een geheel ander mensch. De constipatie was ver dwenen en ik voelde mij jonger en litter, mijn hoofdpijnen hielden op, ln een maand verminderde mijn gewicht tot 95'/, K.G., terwijl ik gisteren tot mijn groote vreugde bemerkte, dat mijn gewicht was ge daald tot 88 K G. Vanzelfsprekend ben ik van plan met Kruschen door te gaan, nu ik er zooveel baat bij gevonden heb.« Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat hetbloeddoor in het licnaam opgehoopte afvalstoffen veronlrei. nigd is. Uit deze afvalstoffen ontstaat bovendien het gevaarlijke urinezuur, de oorzaak van de gevreesde rheu- matische pijnen, zooals jicht en ischias. Zorg er voor, dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en zorg er tevens voor, dat zij zich niet meer kunnen ophoopen. Er bestaat hier voor geen beter middel dan de dagelijksche dosis Kruschen Salts. Niet alleen dat bij regelmatig gebruik in korten tijd de pijnen zullen ver- dwijnen, ook Uw geheele gezond heidstoestand zal verbeteren gij zult U energieker en krachtiger voelen. Een nruschen kuur maakt U inderdaad jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f0 90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als opdebuitenverpak- king de naa n Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. NOGMAALS DE „UITPONDERIJ IN WASPIK. Het zal verschillende lezers moge lijk opgevallen zijn dat de heer Adept in z'n „Brief uit Waspik", van 18 Maart j.l. uitvoerig reageert op het geen wij over bovenstaande kwestie schreven in ons artikel geplaatst in het nummer van 14 Maart j.l. Daar het ons wil voorkomen dat in ge noemde brief de „zaak waar het om gaat", niet geheel zuiver gehouden is, willen we dit schrijven hier aan een bespreking onderwerpen. Voor het gemak der lezers zullen we eerst even in het kort weergeven wat wij in ons vorig artikel schreven. Wij beweerden: le. Dat hetgeen de heer Adept in z'n „Brief", van 7 Maart over de „Uit- ponderij", mededeelde, den lezer vol komen in het duister liet omtrent het feit of de indiening van een request (om de Uitponderij te beletten- of te bemoeilijken) wel verantwoord was, althans voldoende door de huidige omstandigheden werd gemotiveerd. 2e. Dat, bezien van het standpunt van het algemeen belang, het treffen van maatregelen in boven aangegeven zin, best kon worden nagelaten. a. Omdat wij, aan de hand van een onderzoek, ernstige twijfel meen den te mogen koesteren, omtrent het feit dat de „Uitponderij", zooals die in Waspik in praktijk werd gebracht een min of meer ernstige bedreiging voor de bestaansmogelijkheid van de slagers zou zijn. b. Omdat dergelijke maatregelen weer enkele personen zou treffen die een extra-bijverdienste best kunnen gebruiken. 3e. Dat het in het leven roepen van belemmerende maatregelen maar kwalijk kon worden gemotiveerd met een beroep op de hooge hygiënsche eischen welke aan slagers worden ge steld, omdat de rechtspositie van de „Uitponder", nu eenmaal een geheel andere is, dan die van den slager. 4e. Dat er geen excessen bestaan, zooals door den heer Adept in z'n Brief" van 7 Maart genoemd: n.l. dat er groote boeren zouden zijn die een extra beestje koopen om dit voor uitponding te bestemmen. En hoe reageert nu de heer Adept hierop Het onder ten le genoemde laat hij absoluut onaangetast. We vermoeden echter dat hij daaruit gelezen heeft dat wij met het schrijven van die re gels aan de Middenstandsvereeniging min of meer het recht ontzegden een dergelijk verzoek in te dienen of dat wij haar streven om h.i. in de toe stand verbetering te brengen min of meer kwalijk nemen. Dat is geenszins het geval. Er staat, en naar onze meening wel heel duidelijk, dat de heer Adept in bi -Brief .riaal nat et onder on *orde „ede van - e R-K- n eel in ha iet zeer Ln stand erbeterini en dooi elfde wet laaroiu ni \Vat w chakelt lis hü Be; loet of di icdraagt. iers maar ran meen paatregel jj overwe jelangen Inede ges L willen je geach' ven volg ponders", jeriaal b lygiënisc lie der s Ken. Ma a icheidenl [an „de Ier slage indergat crisis sb der slage [s dan „i (vege doe niet zeer eens van (en onl „steun o ducten"? -.ouden Jan zage wat nadc kennend we wede: vatte kv hebben staat iedereen jzeer nat hierbij of vakoi fcj op gengeste kwestie sprake g hiervan, niet ter eveneen dat onl het mei daarenb hier gc tusschei over di meeninj zaak bc Ook beweerc volkomi van tra een ver gelijkin toch we Hij v laten c met liet der gur Een moeten per ja Men h geld, le lijke sl; ook he inricht kelijk 1 andere het wi gegron ren zij meen r in ove alleen plichti de ree zake, varker niet ge vorige ele „L één xrc terwijl perker Hierui dan n verplie Uit moger pikscl tikel tact k Ter Adept voor „Brie" kome kante we h wij oi ten. 1 „praa ven, richti dien

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6