fMlÉfSEN, H.deBont-v.Hulten DERDE BUD. PROVINCIAAL NIEUWS. NIEUWS UIT DRUNEN PLAATSELIJKE BERICHTEN Steun aan de Schoenindustrie? VOGELKOOIEN. j BIJTS EN VERF. SCHOONM AAK-ARTIKELEN. TÜIN-ARTIKELEN. Heerenkleeding naar maat Ziet onze etalage van Wellner-Artikelen. Fa. ANTON HOLTGREFE 26. Zaterdag 28 Mrt. '36. 59e Jrg. [q eea onzer vorige nummers [jeuben wij een adres gepuol.ceerd, dat door negen schoeulabrikanten ull Waalwijk, die bet betere genre jjciioeuwerk tabriceeren, is gezonden aaU den Minister van Handel, Nij- verheid en Scheepvaart, waarin o.a. uevraagd wordt om maatregelen y00r de oeschermiug van de bin- neülandscbe scboeuindustrie, den export e. d. waar speciaal voor dit geUre fabrieken de toestand steeds erger wordt. rSaar wij vernemen heeft de Mi nister hierop geantwoord dat hem bekend zijn de moeilijkheden welke de Nederiaudsche schoenfabrieken bij den afzet hunner producten on dervinden op de biunenlaudsche markt. L)e Minister meent dat de voor- i naauiste oorzaak daarvan moet I worden gezocht in de onderlinge concurrentie der schoeniabnkanteu. l)e beteugeling daarvan ligt, volgens Minister's meening, op den weg der fabrikanten zelve. Verder merkt deze op, dat indien vastgestelde invoei consenten zijn overschreden, dit vermoedelijk lig aan de bij handelsverdrag voor bel paalde landen vastgestelde extra contingenten, o.a. voor Zwitserland en Duitschland. Verder zegt de minister dat bij toekenning van extra-contingenten uiteraard zoowel met de situatie der industrie op de buinenJaudsctie markt als met andere essentieele Nederlandsche belangen rekening gehouden wordt. Voorts merkt de f Minister op, dat de contingenteering aau de schoenindustrie een aanzien lijke steun heeft verleend, hel aan deel der Nederlandsche schoen industrie in het binnenl. verbruik is van 60°/o in 1931 tot 84 °/0 in 1934 gestegen. Ten slotte zegt de Minister het te betreuren, dat deze gunstige positie zich niet bij het kwaliteits product heeft vooigedaan, waardoor het met het oog op de daaraan verbonden groote practische be zwaren, niet mogelijk is ten behoeve van de productie van het beter schoeisel speciale maatregelen te treffen. J Het spijt den minister wel dat de gunstige positie (verhooging van 't aandeel in het binnenlandsch ver bruik) zich niet bij het kwaliteits product heeft vooigedaan en dat 't hem onmogelijk is speciale maat regelen daarvoor te nemen. Als men dan ziet hoeveel paren 11 juist van dit schoeisel, volgens de laatste statistiek nog uit Zwitserland en Duitschland worden ingevoerd en daarnaast de groote moeielijkheid i der fabrikanten van 't betere genre om orders op dit goede product te krijgen aan een prijs, die al of niet nog eenige winstmarge geeft, met daarnaast het meer en meer drei gende spook der werkeloosheid voor de werkers in deze fabrieken, dan vraagt men toch of de minister er zich kan afmaken met »het oog op practische bezwaren.» Als die practische bezwaren er zijn en dat nemen we aan dan zijn ze om overwonnen te wordenal zijn ze moeilijk. Beter dan een industrie van het kwaliteits-schoeisel zooals Waalwijk en de Langstraat met eere hebben gevoerd, te laten ten ondergaan met den droeven nasleep van dien. En als adressen, besprekingen enz. ten slotte niet helpen, dan roepen wij den geest van 1924 bij fabri kanten en arbeiders op, dan denken wij aan den tijd van t Schoenen wetje.» We zullen dan weer naar Den Haag moeten om te protestee ren en met klem te vragen, met de herinnering wat toen door eendracht en actie is bereikt. Dan zal er door vergadering, door woord en geschrift publieke belang stelling voor deze noodlijdende in dustrie gewekt moeten worden, ge propageerd en gesteund door een krachtige perscampagne. De groote trom moet geroerd I Daar zal het tenslotte heen moeten want lijdzaam kunnen wij dezen ondergaag toch niet aanvaarden, waar de regeering devaluatie, die door menig schoenfabrikant als een uitkomst beschouwd wordt, verre vgn zich afwijst! Wij geven toe dat onderlinge concurrentie ook een oorzaak is der afbraakprijzen, maar daar zijn we er toch niet mee! Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. Waalwijk, 27 Maart 1936. Dienstuak der Registratie en Domeinen. Bij resolutie van den Minister van Financiën is de werkzaamstelling ten kantore Waalwijk D.B. van den surnu merair der Reg. j. P. L. Stallaert ter directie Maastricht ingetrokken. Benoeming. De heer A. IJzermans alhier, thans onderwijzer aan de R.K. Jongens school te Drunen, is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. M.U.L.O.- school te Eindhoven. Overplaatsing. De rangeerders S. van Oers en A. van Asten, woonachtig te Waal wijk en werkzaam op het station KaatsheuvelCapelle, zijn met in gang van 6 April overgeplaatst naar Tilburg. Jubileum. De heer Willem Bakkeren her dacht 1.1. Dinsdag den dag, dat hij voor 25 jaren in dienst trad bij de Timtur-schoenfabriek alhier. Ten kantore werd hij door de directie gehuldigd en werd hem een geschenk onder couvert aangeboden tevoren was hij reeds door het per soneel van de afdeeling, waarover hij staat, aardig in de bloemen ge zet. I Wij bieden Bakkeren gaarne onze gelukwenschen bij dit zilveren ju bileum aan. Een nieuwe schaakclub opgericht. In het Restaurant «Molenvliet» van den heer C. Snijders, v.m. Baardwijk, is een nieuwe schaak club opgericht. Begonnen is met een 20 tal leden. Om de 14 dagen zullen aldaar schaakspelen gehouden worden. Voorzitter van de club is de heer C. Pullens; Secretaris de heer W. Ligtvoet en Penningmeester de heer de Bont. Baldadigheid. Donderdagmiddag om half 5 uur is brand ontstaan in een weiland ten Westen van het kanaal aan den Winterdijk. Een oppervlakte van 100 M2 is afgebrand. Op hetzelfde tijdstip brandde het ten Westen van de Veldsteeg. Het vuur werd veroorzaakt door enkele jongens van 1012 jaar. Brand aan de Besoijensche straat. Donderdagnacht omstreeks 1 uur brak brand uit op de zolderverdie ping van het woonhuis van den heer A. Langhoul, Besoijenscheslraat 41 alhier. Het vuur dat enkele kle dingstukken verteerde en de planken van het dak schroeide, werd met 'n brandbluschapparaat en 'n slang op de waterleidjng door de brand weer gebluscht. De oorzaak van den brand is te wijten aan een lek in den schoor steen. De schade is betrekkelijk gering. Autobotsing. Woensdagmiddag had op den hoek Mr. van Coothstraat- Grootestraat een aanrijding plaats. De heer v. M. uit de v. Coothstraat komende, reed een auto waarin de heer W. uit v.m. Besoijen gezeten was en die de Grootestraat passeerde, aan. Waar beide geen groote vaart hadden, liep de botsing gelukkig af. Alleen het spatbord van de auto van den heer W. kreeg eenige beschadiging. De politie heeft de zaak onder zocht en he'eft geconstateerd dat 't gebeurde te wijten is aan het niet verleenen van voorrang. Proces-verbaal is opgemaakt. zoek vereeren. Ook de Tilburgsche club zal met haar modellen aan wezig zijn. Het bijwonen van deze demon, stratie is geheel gratis. Voorjaarsnummer »De Schoen ~»De Schoen» Off. Org. van den Ned. Bond van Scho nmakers - patroons en Schoenwinkeliers vereenigingen kwam heden uit in een aardig «Voorjaarsnummer.» De omslag is in verschillende kleuren gedrukt, de inhoud in kleur met een speciaal kunstdrukblad in lichtblauw, zoodat het geheel wat de uitvoering betreft een smaakvolle en frissche indruk maakt. De inhoud is dienovereenkomstig, het bevat een keur van artikelen op verschilend gebied waar »de Schoen» wel 't monopolie van schijnt te he ben. Een mooi en interessant nummer de uitgebreide, speciale verspreiding dubbel waard. Gevonden voorwerpen. Op het politie-bureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: Damesmuts, drie sleutels aan een touwtje, weggeldbelastingkaart. Provinciale weg Vlijmen-Den Bosch. Reeds lang klaagden de verschil lende weggebruikers over den toe stand waarin de provinciale weg tusschen Vlijmen en Den Bosch ver keerde. 't Wegdek vertoonde vele oneffenheden, terwijl het gedeelte langs de tramrails met zijn kuilen en gaten bij avond levensgevaailijk is om te berijden. Verbetering in dezen toestand werd reeds lang voorspeld en be loofd en de plannen werden opge meten en uitgezet. Tot ons groot genoegen mochten wij dezer dagen constateeren, dat een begin is gemaakt met het uit voeren der voorgenomen verbete ringen. De scherpe bochten ter hoogte van de Protestantsche kerk te Vlijmen worden door verbreeding van den weg, ten koste der ver schillende voortuintjes, meer recht gemaakt. De boomen aan de Zuid zijde van den weg vallen onder de bestuur van den kring «Het Land van Cuyk», dat zal worden bijge staan door een plaatselijk reeds ge vormd comité Nu het bestaan der Federatie een feit is geworden, zal het bescherm heerschap hiervan worden aange boden aan Jhr. Mr. A. F. O. Sasse van Ysselt, voorzitter van het Pro vinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen te Den Bosch. Het Federatiebestuur hoopt op 15 April te Oirschot wederom in vergadering bijeen te komen. Drunen. 27 Maart 1936. Het verbouwen van het woonhuis der Gez. v. d. Sanden is opgedragen aan de firma A. van Iersel-Merkx. Naar aanleiding van de aanvrage van 't festivalcomité voor het houden van een verloting ten bate van de har monie ,,de Volharding" is van het ge meentebestuur bericht ontvangen, dat zij dan pas een beslissing daaromtrent kunnen nemen, wanneer hun een volle dig plan van het festival en de te hou den feestelijkheden zal gegeven zijn. Het tweede zestal van B. J. C. speelde in eigen lokaal tegen het twee de zestal van E. B. C. uit Elshout, met als uitslag: E.B.C. - B.J.C. B. KlerksA. Brok 75- d5 H. Pulles—L. Kuijpers 64— 75 C. Pulles—A. v. Leest 75— 54 J. Klerks—M. Klerks 50— 75 M. de Man—W. Vissers 52— 75 H. Pulles—C. v. d. Hoven 41— 75 357—409 Hoogste serie E.B.C.: B. Klerks 17 c. Hoogste serie B.J.C.C. v. d. Ho ven 27 c. Uit het jaarverslag van den di recteur der veilingvereniging „De Langstraat" te Drunen blijkt, dat er in 1935 voor 229.578.01 is geveild. Alhoewel de aanvoer der producten in kilo's beduidend meer was als in 1934, was door de lagere prijzen welke voor sommige producten gemaakt werden, de totaal opbrenst ruim 57.000 min der als in 1934. Aan de leden die alleen Losse voorfronten, prachtig om zelf broedkoomn n andere koo.en te maken; - zitstokken per meter; - houten 1trahes broedkooien, - zangkooien, - sepia, - fonteinen,- badhuisjes, steenen eieren, - glazen zaadbakjes, - merelkooien. Ziet onze etalage. ïakverf qlansverf, qrondverf, waterverf, carbolineum, creoline, kool- teer, bruine teer, blackvarnish, terpentijn, lijnolie, bijtsen, menie, stopverf, binnen- en buitenvernissen, bankenlak, gekleurde verniss aluminiumverf, schoolbordenverf, enz. Traooen soonzen, zeemen, Ceta-Bever-boenwas en meubelwas, dwei- len, witkwasten, poetsartikelen, parketboenders, zeilwrgvers, rolve- gers, bezems, vegers, emmers, teilen, enz. Schoffels, spaden, harken, gieters, tuinslang, kranen, sproeiers, gras- maaimachines, rozenstokken, bamboestokken, snoeischaren, hegge- scharen, palmscharen, onkruidkrabbers, plantschopjes, insecten-v - delgingsmiddelen, hondengaas, kippengaas, kuikengaas, vogelgaas, bloemspuiten, gazonsproeiers, enz. „DE GROOTE IJZERHANDEL" Vh BIERLAAGH—VAN DER HEIJDEN, WAALWIJ K, HOEK RAADHUISPLEIN. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. R.K. Kiesvereeniging. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de jaarvergadering van de afd. Waalwijk der BK Staatspartij,wel ke Maandagavond om 8 uur in de groote zaal van het Bondsgebouw zal worden gehouden. Jeugd Luchtvaartclub De Kleine Wasserkuppevliegers. Zondag a.s zal deze vereeniging een demonstratie houden met haar modellen op de «Kleine Wasser kuppe». Dit teriein Is gelegen in de duinen achter den Roestelberg en is kenbaar door een hooggeplaatste vlag. Om 10 uur, half eli en 2 uur zullen groepen vanaf den Roestel berg vertrekken. Ook zal de vlieg- I tuigmodellcnfabriek Bawakodemon- streeren met de modellen, welke ook op de luchtvaart tentoonstelling I geëxposeerd stonden. De heer Van Haltum, ingenieur bij de Koolhoven I vliegtuigfabriekenenalgemeenbouw leider van de Jeugd-Luchtvaartclubs, zal deze demonstratie met een be- bijl van den boomrooier. Het plan dat uitgevoerd wordt, geeft aan een rijwielpad aan de Zuidzijde van den weg tot aan de zg. Hooge weg, terwijl enkele te scherpe bochten worden uitgehaald. De weggebruikers zullen best in hun schik zijn, want de weg begint hier en daar Teersdijk allures» te vei toonen. De Brabantsche Schulterijen. Zooals bekend, werden in den loop der laatste jaren de oude schutters gilden, mede door de hulp van vooraanstaande persoonlijkheden uit de provincie, in een vijllal kringen ondergebracht, waarbij 't meeren- deel of liever bijna alle nog be staande schulterijen zich aansloten. Deze kringen stonden nog los van elkaar, tot op 8 December 193o te Gemert een Federatie van deze gil- denkringen werd opgericht. (De gil den uit onze streek zijn onderge bracht in den kring «Maasland»). Reeds toen werden verschillende voorname dingen vastgesteld, o.a. het houden van kringwedstrijden, terwijl jaarlijks z.g. Federatieve Gil- dedagen gehouden zullen worden. Op de laatst gehouden vergade ring van 't federatiebestuur is be sloten deze dag dit jaar te houden in Boxmeer, in verband met de her denking, die dit jaar aldaar wordt gehouden, van het H. Bloed. Vanzelfsprekend is aan zoo'n dag een massale deelname vereischt en daardoor een goede organisatie,die AU handen is gesteld van 't kring s zomers veel te veilen hadden, werd in overweging gegeven zich ook toe te leggen op het telen van winterproduc- ten. Als commissarissen worden door het bestuur voorgedragen de heeren G. Klijn te Haarsteeg en Snijders te Dus- sen, in de vacaturen ontstaan wegens vertrek van den heer van Heereveld, vroeger te Haarsteeg en den heer van Liempt, vroeger te Elshout, terwijl de aftredende bestuursleden C. Gijsman te Waspik en H. v. d. Brandt te Haar steeg weder worden voorgedragen. Veiling „Langstraat", Drunen. Veilingbericht van 26 Maart 1936: Goudreinetten I 19—25 c„ II 10— 18 c III 6—10 c.; Bellefleuren I 12 15 c-i II 8—12 c„ III 3—7 c.; Konings- rood 7—13 c.; Klumpkes 10—16 c.; Culemans 6—10 c.; Geelzuur 7—11 c.; Wijnzuur 8—13 c.; Brederode 18—21 c.; Spruitjes I 1524 c„ II 8 43 c„ III 2—6 c.; Witlof I 8—12 c.; II 4— 7 c.; Schorseneeren 6—9 c.; Juin I 3— 4 c ii lJ^—2 c.; Sjalotten 5—9 c.; Wortelen 2^-4J4 c.; Knolraap 1H 2\A c.; Kroten 4—6V2 c.; Spinazie I 814 c„ II 6—8 c.; Veldsla 12—16 c.; Sla vellen 10—15 c.; Tomaten 36—40 c., alles per kg. Roode kool 2—12 c.; Savoie kool 1 4 c.: Boerenkool 12c- Bloem kool III 2—6 c.; Knolselderij 2—5Y2 c.; Sla I 4^-6 c„ II 3-4 c„ III 1-2^ c.; Andijvie 2—3 c.; Violen 1—2 c., alles per stuk. Keelen J/£— c.; Radijs 2—V/2 c.: Selderij 2—8 c.; Selderij pluk Vs—t/S c.; Prei 112 c-' alles Per bos' Burgerlijke Stand 920 Maart. Geboren: Josephus Petrus Maria z.v. Marinus Adrianus Muskens en Arnol- da van Huisveld. Antonie Marius d. Geld en Wilhelmina Johanna Smits. Maria Johanna d.v. Adrianus Jo hannes Smits en Johanna van Hees- wijk. Marius z.v. Laurens Maria v. Herpt en Maria van Noort. Hen- driena Henrica d.v. Hendrikus Mari nus van Rooij en Petronella Maria v. Hoorn. Cornelis Adrianus Josephus z.v. Johannes Hendrikus Pulles en The odora Verhoeven. Overleden: Petronella van Halder, echtg. van Hendrikus Boelen, oud 78 jaar. ELSHOUT. De afdeeling Elshout van de veiling- vereeniging de Langstraat hield haar algemeene jaarvergadering in café H. van Hoorn, alhier. De voorzitter van de veiling, den heer Gijsman, riep allen een hartelijk welkom toe en herdacht in zijn ope ningswoord zijn overleden medebe stuurslid den heer J. van Loon uit Els hout. Door den directeur der veiling, dhr. A. Boelen, werd daarna op accurate en correcte wijze verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Hieruit kon den wij constateeren dat de aanvoer van producten in 1935 grooter was, dan in 1934, terwijl de opbrengst toch min der was dan die in 1934. Met dit al was men toch tevreden over de werkwijze van de veiling. Bij de a.s. algemeene vergadering zullen verschillende bestuursfuncties opnieuw moeten aangevuld. Wegens het vertrek der heeren Heereveld, de vroeqere burgemeester van Haarsteeg en F. v. Liempt, eertijds gemeente secretaris te Elshout, werden in hun plaats als commissarissen voorgedra gen de heeren G. Klein uit Haarsteeg en Burgemeester Snijders uit Dussen. De aftredende bestuursleden Gijs man uit Waspik en v. d. Brandt uit Haarsteeg werden opnieuw voor deze functie voorgedragen, terwijl in de va cature, ontstaan door 't overlijden van G. van Loon werd voorzien door de benoeming van Peter v. Huiten uit Elshout. Van de rondvraag werd even ge bruik gemaakt, waarna voorzitter Gijs man de aanwezigen dank bracht voor hun trouwe opkomst en de vergade ring sloot. Hierna werden de steungelden uitge keerd. NIEUWKUIK. De onderlinge gehouden kampioenswedstrijd door de damclub »D i. d.« is thans be ëindigd. De uitslag was alsvolgt Gesp. Gw. Rem. Veil. Pt. P. Burghouls 16 11 3 2 25 B. Bergmans 16 9 6 1 24 W. Doremans 16 9 2 5 20 J. van Eelhen 16 9 2 5 20 L. van Eelhen 16 10 0 6 20 P. Profillich 16 6 3 7 15 C. Vesters 16 6 1 9 13 van Overbeek 16 3 1 12 7 J. Wilgers 16 0 0 16 0 In een daarvoor gehouden vergadering werden in het bestuur als commissieleden der buurt ter viering van de a.s gouden bruiloft H Mostermans van Engelen geko zen de heeren H van Engelen, C. Pullen, A. de Bont, Joh. de Boni en M. Hornman. RAAMSDONKSVEER. Zondag morgen treedt Ds. Oost op om 9 «j0 uur in de Dorpsche kerk, des na middags zal er wegens vacalure dienst te Waspik geen dienst in de Veersche kerk zijn, deze dienst is gesteld op des avonds zes uur. Wat hebben Herv. Vrouwen en Meisjesvereen. toch een mooie feestavond gehad Hoe hebben de ongeveer 350 aanwezige personen genoten van voordrachten en anderszins. In »Oranje Nassau's Oord* overleed dhr. Nijhoff, onderwijzer aan de Veersche Chr. School, die hij een jaar of zeven met alle krachien heeft gediend. De laatste paar jaar was hij ziek. Slechts 30 jaar werd hij. Onze Kon. Erk. Harmonie »De Eendracht« zal met Hemel vaartsdag deel nemen aan het Muziekconcours le Kaatsheuvel en wel in de le afdeeling. Het verplichte nummer dat door hen zal worden uitgevoerd is ge naamd »Suite Romanlique« van Poppi. Het gekozen nummer is »Prins van Oranje« van Montagne. In het gezin van A. J. de M. in de Winkelsleeg is roodvonk geconstateerd en wel bij twee meisjes van 14 en 7 jaar. De damwedslrijd in hotel Heessels aan het Heereplein is Woensdag j.l. niet doorgegaan. De eerste ontmoeting van onze damclub met hunne Heusdensche tegenspelers om hel kampioenschap van het Land van Heusden en Altena en de Langstraat zal nu plaats hebben in genoemd hotel op Woensdag 1 April a.s. om 7'/j uur namiddag. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad de?er gemeente op Zaterdag 28 Maart 36,

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9