Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Binnenlandsch Nieuws. Schoonmaakte SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. LOON-OP-ZAND. ning, die meestal elk jaar in de maan den Maart, April of Mei geschiedde, doch om gewichtige redenen wel eens om de twee jaren werd gedaan. 4. Bij het uitbesteden van arme wee zen of van andere arme lieden. Zoo werd den 17 Augustus 1703 kerkeraadsvergadering belegd, om te bespreken, hoe met het innen der res tanten (achterstallige pachtpenningen). die sedert 1694 waren blijven open staan, moest gehandeld worden, bij welke gelegenheid ik gebruik den letterlijken inhoud der kerkeraads- handelingen alle de leden des E. kcrkenraads den predicant Heuvel- camp met alle ernst hebben ucrsogt-, dat hij wilde de moeyte nemen om de voorgestelde restanten te innen en de schuldigen ugt harcr aller naam tot betalinge te brengen, hetsg in der minne, hetsg met regte, soo sulxs noodigh wesen mogt, gclijck wg on derschreven gcmelden predicant Heu- velcamp als nogh daartoe versoecken en authoriseeren ten desen egnde. Die achterstllen bedroegen 108 gul den 10 stuivers. ^Evenzoo besloot men den 2 April 1709 den zoon van Geertrug Kool, n.l. Antome Kool, te besteden bij Jan van Vesscm, kleermaker te Waalwijk, welk besluit aldus is luidende: Op den tweeden April 1709 hebben wg ter presentie en versoeken van alle de leden onses kcrkenraads den soon van Geertrug KoolAnthoni, besteet aan Jan van Vessum, woonendc tot Waalwijck, om hem het kleermaken te leeren, voor den tijd van twee jaren, en hebben daarvoor hem, van Vessum, belooft de somme van tsestigh gulden, waar van de hclfte sal werden betaalt over een vierde jaars, de wederhelft ten ugtcgnde des tijds of over een jaardogh met dien verstande dat bg aldien de jongen quam ondertusschen I te sterven of sigh niet wel wilde schicken, om 't voornoemde hand- we rek te leeren, dat alsdan van Ves sum na discretie tot sgnen genoegen sal voldaan worden, en is de jongen hierop den 7 April 1709 bg van Ves sum gegaan. Over het doen der diaconie-reke ning en „om alle warordre en verval" dienaangaande in het vervolg te voor komen, werd door den kerkeraad den 20 December 1721 vogende resolutie genomen: Op den 20 December 1721 soo hebben wg ondergeschreven pre- dikandt en leden des kerekenraads van Besogen (kerekehek bg den ande ren vergadert sijnde), om gewigtige reden geresolveert en vast gestelt, ge- lijck doen bg dese onse ondergeschre ven handteeckeningen, dat in vervolg van tijd de afgegane diaken altoos binnen den tijd van veerthien dagen na sijn afgaan sal sijn rekening heb ben te doen wegens sijn genoten ont- fang en gedane ugtgaaf, ten behoeve van den arme gehadt en gedaan, en dal bg aldien als dan noch eenige res tanten te ontfangen voor hem mogt en overigh sijndat hg in het vervolg de selve soo mogelicksal hebben te in nen, en het slot sgner gedane rekening altoos voor den tijd van de visitatie der kereke, die te wagten staat, sal hebben te vereffenen. Volledigheidshalve dient hier nog te worden aangestipt, dat de inkomsten der diaconie in het eerste kwartaal der 18de eeuw (17001725) jaarlijks ongeveer 300 gulden bedroegen en de uitgaven van 100 tot 200 gulden, zoo dat er veelal een flink batig slot over bleef. Die inkomsten sproten hoofdza kelijk voort uit de verpachting en op brengst van 13 bunder land en uit de kerke-collecten, terwijl die uitgaven bijna uitsluitend geschiedden ten be hoeve der armen. van 10 km. is in aanleg en van Slie- drecht naar Ridderkerk (9 km.) in aansluiting met den weg Rotterdam (IJsselmonde) Zwijndrecht in voor bereiding. De plaats van de brug over de Noord in dit laatste wegvak is vast gesteld. Volgens het thans door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsont werp „Versnelde Bruggenbouw" zou de brug in 1937 vermoedelijk opgele verd zijn, hetgeen waarschijnlijk wel 1938 zal worden. Dan zou ook de ge- heele weg RidderkerkWaardenburg gereed kunnen zijn, indien met den aan leg van enkele stukken niet te veel te genslag wordt ondervonden. De nieuwe weg van Vianen naar Waardenburg (brug Zaltbommel) een fragment in de verbinding Utrecht- Den Bosch, zal over eenige maanden ongeveer gelijktijdig met de brug bij Vianen in gebruik genomen kunnen worden. Bij Vianen zal bij de brug over het Zederik Kanaal nog eenigen tijd moeten worden omgereden, doch de voltooiing van dit kunstwerk wordt nog dit jaar verwacht. Ook bij Beesd zal bij de spoorwegkruising nog van een korte wegverlegging tijdelijk moeten worden gebruik gemaakt. De brug bij Hedel is, zooals bekend, in aanbouw en kan in 1937 voltooid zijn GOES, 31 Maart 1936. HET OPGESCHORTE GROOT VERLOF. Er zijn geen vrijwilligers genoeg. Zooals men wett, heefl de minister van Defensie een regeling vaslge steld, waarbij den corpscomman danten de bevoegdheid wordt verleend om aan dienstplichtige groot-verlofgangers gelegenheid te geven vrijwillig in werkelijken dienst te komen, voor zoover zij anderen, die liever naar huis willen, kunnen vervangen. Vanwege het Departement van Defensie wordt thans een onder zoek ingesteld naar het resultaat van dezen maatregel. De corps commandanten moeten voor dat onderzoek de cijfers verstrekken van het aantal dergenen, die vrij willig in dienst wenschen te komen en van degenen, wier groot verlof is opgeschort, maar die liever naar huis zouden willen. Deze cijfers zijn nog niet volledig op het departement ontvangen, maar voor zoover zij zijn binnen gekomen, kan er de conclusie uit worden getrokken, dat het aantal van hen, die naar huis willen, grooter is dan het getal van hen, die zich voor vrijwillig onder de wapenen komen aanmelden. ONDERVOEDING VAN SCHOOLKINDEREN. Gelijk bekend, worden van ver schillenden kant telkens klachten geuit over ondervoeding van school kinderen Teneinde een juist inzicht in deze belangrijke aangelegenheid te krijger, is de regeering voor nemens over het gehejle land een enquête in te stellen. COLLECTIEF CONTRACT AANVAARD. Woensdag werd te Utrecht de gemeenschappelijke algemeene ver gadering gehouden van de federatie van de werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf. Zeer vele leden waren uit aIe deelen van het land aanwezig. Aan de orde kwam het voorstel om een nieuwe collec. tieve arbeidsovereenkomst met de werknemersorganisaties aan te gaan voor den tijd van twee jaar. Het contract werd door de vergadering met slechts 30 stemmen tegen aan genomen. Ook de Arbeiders-organisaties hebben het collectief contract aan. aanvaard MOGEN LEDEN VAN DE GEREF. GEMEENTEN RADIO IN HUIS HEBBEN? De classis Dordrecht is huiverig. In de j ingste vergadering van de classis Dordrecht der Geref. Ge meenten kwam ter tafel een vraag van den kerkeraad van Meeuwen om voorlichting met betrekking tot een echtpaar dat tot de gemeente wilde toetreden, maar dat radio in huis heeft. Na een vermaning daar van óf te zien heeft het echtpaar den kerkeraad de vraag gesteld bewijs te willen leveren uit den Bijbel dat zulks te veroordeelen is. De classis sprak als haar ge voelen uit, dat hoewel de radio op zichzelf niet te veroordeelen is, het gebruik daarvan als door bedoeld echtpaar j.f te keuren is. Men mo< t op Zondag trouw den kerkdienst hijwonen en als zulks niet mogelijk is, is men geroepen de geschriften der vaderen naarsiiglijk te onder zoeken in eigen woning. De classis is van oordeel, dat de radio veel meer staat in dienst van de valsche leer dan van de ware De classis adviseerde daarom den kerkeraad toelating tot (iet lidmaatschap van dit echtpaar nog zes maanden uit te stellen. (Men gelieve bij dit bericht niet uit het oog te verliezen, dat hier van de Geref. Gemeenten gesproken wordt en niet van de Geref. Kerken of Chr. Geref Kerk, welke beide kerkelijke groepen zelf per radio kerkdiensten uitzenden. De nadruk dient ongetwijfeld te vallen op de motiveering, dat de radio in het betreffende geval «aanleiding tot verzuim van deelneming aan de onderlinge bijeenkomsten« in de hand zou werken. Op zichzelf is het geval typeerend voor de op vatting van de verhouding tusschen Christendom en cultuur, zooals die in de kringen der Geref Gemeenten gehuldigd wordt. Red Tel. DE VERBINDING ROTTERDAM- 's-HERTOGENBOSCH. Binnenkort zal uit werkverruimings fondsen worden aanbesteed het 17 km. lange gedeelte tusschen Gorinchem en Waardenburg van den weg No. 15 van het Rijkswegenplan, van Rotterdam over Gorinchem naar Lent (Arnhem— Nijmegen. Dit wegvak krijgt, naar de KNAC bericht, grootendeels een gesloten weg dek van 6 m. breedte, zonder rijwiel paden. Aangenomen wordt dat met de geheele voltooiing 2 jaar gemoeid zul len zijn. De totstandkoming van het nieuwe wegvak zal vooral bijzondere beteeke- nis krijgen voor de verbinding van Rotterdam met 's-Hertogenbosch en het Brabantsche industriegebied, wan neer ook het gedeelte tusschen Ridder kerk en Gorinchem ongeveer gelijker tijd zou zijn voltooid. Tusschen Gorinchem en Schelluinen ligt een gedeelte ter lengte van 5 km., waarvan het tracé nog niet is vastge steld. Van Schelluinen naar Hardinx- veld is 3 km. gereed en voor het ver keer opengesteld. Het gedeelte van Hardinxveld naar Sliedrecht ter lengte geeft menige huisvrouw en meisje ruwe roode werkhanden. Deze woiden wederori^ndag spoedig_gaaf zacht en blank door PUrc'h SPRANG. »®uw2e Predikbeurten Zondag 5 Apr/1 s 1936: Ntd. Herv. Kerk v.m. uur Ds. Bousema. Openbare GeVjk' aj loofsbelijdenis. Geref. Kerk v.m. 9.3(j Ldigc uur enn.m.2.30uurDs.J.C.Hagei//L_L Vergadering der Sociale Studie- club van den Chr. Besturenbond Sprang Capelle op Maandag g April a.s. des avonds half acht uur 1 in de zaal van den Chr Volksbond i alhier. Aan de orde: Onderwerp »De crisis in verband met de gees, lelijke verwarring in den tegen, woordigen tijd«, in te leiden door Joh. Schiedon. Vergadering der Ned. Herv, Mannen vei een. «Troffel en Zwaardt Wij geven hierboven het portret van Frans Slaats, die z'n ijverig pögeri in de wielerwereld gisteravond bekroond zag in Amsterdam, toen hij met z'n koppelgenoot de Belg Charlier, den 4e Zesdaagsche, na titanischen strijd won. Elders in dit nummer vinden onze lezers meer uitvoerige berichten over de laatste uren van dezen grootschen slag. Op deze plaats willen wij onzen Waalwijker Frans Slaats met z'n ge achte familie van harte feliciteeren met dit zeer bijzondere gebeuren en hem een voortdurend succes toewenschen in zijn wielrenners-carrière. Hij is nu, zooals Hollander 't uit drukte, een „groot' zesdagenrenner geworden. Nogmaals alle hulde voor deze kra nige prestatie, waardoor de naam van Waalwijk ook op dit terrein hoog ge houden is en met eere zal worden ge noemd in den lande en daarbuiten. Frans van harte proficiat! op Dinsdag 7 Apnl a.s. des avonds 'iaif uur in de Consistoriekamer der nc(UU. Ned. Herv. Kerk. Aan de orde; f n/, Onderwerp door den heer R. vac y Drongelen over Lucas 5. Vrij 4cn onuerwerp door den heer C. 6. wonl 1 Timmermans. De 1 Onze dorpsgenoot de dienst- /w', plichtige Sergt. Adm. B L. Dalmaijer fWlie is met ingang van 1 April aange. steld tot Capitulant Sergt. Adm. bij llH het Reg. Genietroepen te Utrecht, w/i>eï CAPELLE. 7e,I)edX Voor de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse hoopt as. Zondag des morgens half tien en des namiddags hall drie op te treden Ds Cuperus. 's Morgens bevestiging nieuwe lid maten. In beide diensten een extra collecte voor den Eeredienst. Gedurende de maand Maart 1936 werd in de Rijkspostspaarbank ten hulppostkantore alhier ingelegd f 3942.2U en terugbetaald f8735.69. Het aantal inlagen bedroeg 82, dat der terugbetalingen 69. De voetbalvereen. »Capelle« speelt a.s. Zondagmiddag voor de le klasse B.V.B een thuiswedstrijd tegen W.S.C. 3 uit Waalwijk. J 1. Woensdag had op den Win terdijk even voorbij de Schans een botsing plaats tusschen een luxe auto en een vrachtauto van den limo- nadefabrikant Sch. uit Papendrecht, waarbij beide wagens ernstige schade kopp,'ls opliepen Van de inzittenden in den 1 luxe wagen werd de achterinzittende was an vrij ernstig gewond, zoodat bij zich dep va onder geneeskundig^ behandeling tlrreZ Kaatsheuvel, 3 April 1936. De Vlag er op! Deze week werd de vlag geplant op het dak van den toren van de in aan bouw zijnde St. Jozefkerk alhier. Naar wij vernemen is te verv-achten, dat met de voortvarendheid, waarmee het werk vlot, het werk eerder zal klaar komen, dan oorspronkelijk ver wacht werd. Voor de velen, die zich nog geen voorstelling konden geven wat het wor den zou, begint er thans teekening te komen in het geheel. Nog enkele dagen en de stelling zal verdwenen zijn, waar door de kerk zich in haar eenvoudige schoonheid zal kunnen toonen. Gegund. Het bouwen van een woonhuis met bijkomende werken voor rekening van de dames de Jong alhier is bij publieke inschrijving gegund aan C. Mutsaers, Loon-op-Zand, Metselpost; C. Kolste- ren, Kaatsheuvel, Timmeipost en J. Smit, Kaatsheuvel, Schilderpost. Aan den heer G. Markus is de installatie der centrale verwarming opgedragen. Bel Canto. Aan de oproep van het Bescuur der Zangvereeniging Bel Canto om door toetreding van nieuwe leden het koor uit te breiden, hebben tot hede.i niet minder dan ruim 20 personen gevolg gegeven, zoowel dames als hecren. Nog loopen onderhandelingen met meerderen, zoodat verwacht kan wor den, dat het ledental van het gecombi neerde mannen- en dameskoor binnen kort de 100 zal overschrijden. Naar het Concours? Door het Bestuur der Zangvereeni ging Bel Canto is in princiep besloten deel te nemen aan het concours, dat op Hemelvaartsdag door de Harmonie Apollo alhier zal gegeven worden. Zoo de leden aan dit besluit hun goedkeu ring hechten, zal uitgekomen worden in de 2de afdeeling gemengde koren. Woensdag a.s. zal de vereeniging in een algemeene ledenvergadering hier in een beslissing némen. Naar wij vernemen gaat de heer B. Pijnenburg, indisch hoofd-onderwij- zer die thans met verlof alhier vertoeft op 1 Juli a.s. wederom naar ons Insu- linde terug. De heer M. W. J. Maas, alhier, behaalde j.l. Dinsdag aan de Handels- Hoogeschool te Tilburg het doctoraal examen. J.l. Woensdag hield de Maria- vereeniging alhier een algemeene le denvergadering in de zaal van den heer Stalpers aanvangende om 7 uur. Een 130-tal dames waren present toen de presidente, Mej. M. Basters, met 'n korte toespraak de vergadering open de, de leden welkom heette, alsmede de Weleerw. heer Adviseur en Mej. Kusters uit Aarle-Rixtel. De secretaresse en de penningmees- teresse brachten verslag uit, waarvoor zij door de presidente op hartelijke wij ze werden bedankt. De spreekster van den avond was Mej. Kusters, die een duidelijke voor dracht hield over de gevaren aan drankmisbruik te wijten, en talrijke voorbeelden gaf hoe tijdelijk en eeuwig geluk door het misbruik maken van sterken drank kan worden vernietigd. Donderdagmorgen had de plechti ge uitvaart plaats van den heer Adria- nus Pijnenburg, overleden in den ouderdom van ruim tachtig jaar. De overledene is lange jaren orga nist onzer parochiekerk geweest en was bij zijn overlijden nog eerelid van het parochiaal zangkoor. De H. Mis van Requiem werd opge dragen door den Zeereerw. heer Pas toor Schoenmakers terwijl het kerk koor onder leiding van den heer H. v. d. Wildenberg de driestemmige Mis van Perosi uitvoerde. Na beëindiging van den dienst droegen de leden van het kerkkoor hun overleden eerelid grafwaarts en zongen ten afscheid aan de groeve een geëigend meerstemmig lied. ADVERTEERT IN DIT BLAD. van Dr. R moest stellen. Naar we vernemen heeft de heer L. J. Heurter zijn benoeming tot ouderling en de Heer M. van der Hoeven zijn benoeming tot diaken der Ned. Herv. Gemeente aan den Loonschendijk aangenomen. De hr. J. den Hollander, die eveneens tot ouderling benoemd was, heeft voor deze benoeming bedankt. A s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt voor de Nederl. Herv. Gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. Bousema uit Sprang, 's Morgens half lü leesdienst. In den namiddagdiensl zullen de nieuwe lidmaten bevestigd worden. Door het aannemen door Ds. Lans van het beroep naar de vacante Ned. Herv. Gemeente te Waspik, zal eerlang in den Ring 's Grevel- duin-Capelle slechts één N'ed.Herv. gemeente zonder predikant zijn en wel de Ned. He«v. Gemeente aan den Loonschendijk. Door B en W. der gemeente Sprang— Capelle zijn voor het tijdvak van 6 April a.s. tot 2 Mei d.a.v. als winkeliers, belast met den verkoop van onvermengde margarine aan gewezen N. Nieuwenhuizen, E. M. de Visser en Adr. Ros te Capelle en J. C. van der Schans te Sprang en als slagers, belast met den ver koop van vleesch en gehakt in blik B. W. Vos te Sprang en C. P van Oosterhout en A. Kerst te Capelle (Kom). Gedurende de maand Maart 1936 werden ter gemeentesecretarie van Sprang—Capelle ingevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven: 18 runderen, 43 varkens en 1 geit. Men deelt ons mede dat niet de heer M. van Peer, doch de heer S. van Peer tot secretaris der post duivenvereniging »De Luchtvaart« is benoemd. De heer M. van Peer is geen lid van deze vereeniging. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr, Fabrieks-enTransportarbeidersbond bedraagt deze week 94, waarvan 69 geheel en 25 gedeeltelijk werkloos Slaat strijd, wi onder ar p. van hadden x Dültsche naar vo pijnénbu toen gin fn overn pen zicx van de gen: voc form id al Na ee: dat Cha gingen, slagen, waren eveneen» Even ten er ronde, weigerd Billiet succes t door ee dere B tegen zi gingen klassexr wedstri, in het Gedu: «een n Je spri ten, on te vinei kwam. Toen Kempe: zijn lie Kempe In <1 scment en Wn Wen die ee als. Ch hard 1 baas; probee te con' poging tot aai den in

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6