Gemeenteraad Vlijmen. Buitenlandsch Nieuws. LANDBOUW. UW KRANT Hoofdpijn, Kiespijn, Het nieuwe raadslid. Veel diversen. Voorzitter: Burgemeester G. R. van de Ven. Secretaris: A. van Hesl. Afwezig: Weth. van den Besselaar, wegens ziekte de heer Joh. v. Wagen berg en het nieuw te benoemen lid H. Schuurmans (vacature Weth. v. Buul z.g.). Naar aanleiding van een dezer da gen rondgestrooide circulaire in ver band met de benoeming van een nieuw raadslid, was de publieke belangstel ling groot.. De notulen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Weth. Van Buul herdacht. Hierna herdacht de Voorzitter Wet houder van Buul. M.H. Door een langdurige sleepende ziek te is wethouder van Buul van ons heengegaan. De onverbiddelijke dood eischte hem op en ontrukte hem aan zijn geliefde echtgenoote en kinderen, zijne familie en aan ons, die geroepen zijn de belangen der gemeenschap te behartigen. Wijlen wethouder van Buul werd op 4 Maart 1909 gekozen tot lid van den raad en op 22 December 1911 tot wethouder. En de keizers en de raad vernieuwden zijn mandaat steeds met overgroote meerderheid. De overledene was begaafd met een scherpzinnig opmerkingsvermogen, 'n doortastende wil en een gezond en helder oordeel. Bij de behartiging der gemeente zaken kwamen deze merkwaardige eigenschappen steeds tot uitdrukking, hetgeen de gemeenschap in hooge mate is ten goede gekomen. Ik dank hem voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan en voor de vriendschap die hij ons toedroeg. Ook voor zijne echtgenoote en kin deren is zijn afsterven, vooral in de zen kommervollen tijd, waarin het huishoudelijk verband de zorgen des levens schragen moet, een groot ver lies. Hij was een voorbeeldige gods dienstige huisvader. Met groote ken nis van zaken en innige liefde bestuur de hij zijn gezin. Velen stond hij met raad en daad bij. Moge God hem zijn loon niet heb ben onthouden. (Instemming). stel van B. en W. tot onderhandsche huur van een voetpad op 't Hoog in wijk Nieuwkuik. De eigenaar is G. v. Bokhoven. Het betreffende voetpad wordt gehuurd voor 125.voor den tijd van 10 jaren. De heer v. Engelen vraagt bij deze gelegenheid verbetering van dit pad, hetgeen de Voorzitter toezegt. De heer v. d. Meerendonk vraagt of de huur niet lager kon worden, waar op de Voorzitter antwoordt dat hij met den betreffenden persoon hierover gesproken heeft doch zonder resul taat, ook de huur te bepalen per jaar bleef zonder resultaat. reeds lang een doorn in zijn oog en zal hij al het mogelijke doen om hier in verbeterng te brengen, hetgeen .al dus spreker, een zegen voor de streek zal 2jjn. De heer v. d. Meerendonk vraagt, hoe het zit met den aanleg van de waterleiding. De Voorzitter zegt, dat de gemeente Den Bosch niets mag aankoopen van den minister, daar genoemde gemeen te diep in de schuld zit; doch de voor zitter had een schrijven aan haar ge richt waarin hij uiteengezet had, dat Vlijmen toch in moest staan voor ren te, voorschotten, e.d. en wij dus niet behoorden te wachten. Hij zou hier naar nog eens nader informeeren. Hierna volgt nog een minder be langrijke discussie tusschen den voor zitter en den heer Wilgers over de hondenbelasting, daar deze post vol gens laatstgenoemde te laag geschat was. De Voorzitter zeide, dat volgens den minister de hondenbelasting hooger moet worden en wel 2.50 voor een vastliggende (nu 1.—) en 5. voor een losloopende (nu 2.50). Hierna sluiting. (Het Hsg.). Voor het onderzoek van de geloofs brieven en de toelating van het nieuw te benoemen lid H. Schuurmans, ver zoeken de leden Dobbelsteen en Van Helvoirt niet in aanmerking te komen voor het onderzoek, eveneens, wen- schen de leden v. Sprang, v. d. Griend en v. d. Meerendonk dit niet te doen. Ten laatste zullen de leden Boom, v. d. Water en v. Engelen het onder zoek verrichten. Alles werd in orde bevonden. Bij de stemming over toe lating van het nieuwe lid verliep deze als volgt: vóór: L. v. d. Griend, A. Boom, J. Verschuren, v. Sprang, M. van Engelen, van de Water en van der Meerendonk; tegen: van Helvoirt en Dobbelsteen; blanco: het lid Wil gers, zoodat het lid H. Schuurmans toegelaten is. Verscheidene leden hadden tevoren een verklaring afgelegd de daad van het lid Schuurmans niet goed te keu ren, doch daar de wet niet in zulke ge vallen voorziet, besloten zij tot toe lating. Ziektegelden. Vervolgens werd een drietal veror deningen ingetrokken. Het Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere regeling van de heffing van besmettelijke ziekte- gelden, hetwelk op advies van 't Groot Ziekenhuis te Den Bosch luidde als volgt: Te betalen voor de verschillen de klassen hetzij kamers apart, met twee zieken of op de zalen de volgen de tarieven9.—, 6.5.—, 3.50, 2.50 voor volwassenen, 2.voor kinderen beneden de 12 jaar en 2.50 voor kinderen boven de 12 jaar; werd met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot na dere regeling van de maxima der in de verschillende wijken te verleenen vergunningen werd eveneens met al gemeene stemmen aangenomen. De maxima zijn nu gesteld als volgt: 15 voor de kom Vlijmen en 7 voor de kom Haarsteeg. Scholen. Het voorstel van B. en W. tot toe kenning van een voorschot op de kos ten van instandhouding aan de bestu ren van de bijzondere scholen over '3(5 zijnde voor de jongensscholen in wijk B, B. en E. en de Meisjesscholen in wijk B., E. en N. in totaal 1004 leer lingen a 4.80 per leerling 4819.20, werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Hierna werd aangenomen 't voor- Wegverbetering. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een onderhandsche lee ning voor reconstructie van de wegen, werd goedgekeurd. De leening zal na veel probeeren gesloten worden met het maatschappelijk gemeentecrediet te Amsterdam en bedraagt 15000.— a ^Vi Pc*-» te lossen in 15 jaar. De heer van Engelen vindt het be zwaarlijk om de keien die uit de Kei weg in wijk Haarsteeg komen, op den dijk der genoemde wijk te leggen, (laai de weg dan zeer slecht zal zijn voor de fietsers. De Voorzitter zegt dat hem dit hij nader inzien ook gebleken is en men halt besloten is deze keien op 't Ge- meent je te leggen en dan op den dijk oude klinkers te verstraten. Verschillende leden vestigden nog de aandacht op meerdere wegen voor verbetering daarvan, o.a. Priemsteeg en Heisteeg van Vranken naar Hei straat. Doch daar deze niet in het we genplan van dit jaar zijn opgenomen zal dit het volgend jaar nader onder de oogen worden gezien. De leden v. Engelen en Wilgers wil len het geheele wegenplan aanbesteed zien, waarop de voorzitter antwoordt dat de gemeente het thans zoo voor- deelig mogelijk probeert te doen. I)e heer Wilgers zou echter gaarne zien dat men het eens probeerde of aanbesteden niet voordeéliger is, waar op de Voorzitter onderzoek toezegt. Politieverordening. Vervolgens werd besloten tot aan vulling van de plaatselijke verorde ning van politie met: a. een verbod om tijdens godsdien stige bijeenkomsten of kerkelijke plechtigheden, vergaderingen, muziek uitvoeringen e.d. de stilte of de orde te verstoren; b. om gedurende openbare gods dienstoefeningen en in de nabijheid van de Kerk te spelen of hinderlijk ge raas te maken. c. een parkeerverbod vanaf de Oude Weg (sigarenmag. H. de Loos) tot aan het transformatorhus. d. een parkeerverbod in de Akker straat vanaf den provincialen weg (Sie- vehing) tot aan de Voorstraat (Dr. Weijers). Hierna volgt het voorstel van B. en W. tot beschikbaar stellen van gelden voor verharding van de speelplaats van de bijz. jongensschool in wijk Haarsteeg. Voorgesteld werd de geraamde som groot 791.beschikbaar te stellen en de plaats in eigen beheer te ver harden. De heer v. Sprang vindt de raming nogal hoog daar toentertijd het werk aanbesteed was door de voormalige gemeente Hedikhuizen voor de som van 750. De oorzitter wist dit, doch meende nu tevens enkele bijkomstige dingen tegelijkertijd te doen geschieden, het geen dan voordeeliger uitkomt. I en laatste werd nog goedgekeurd liet voorstel van B. en W. tot het bou wen van een cadaverhuisje achter het aangekochte stukje grond van de pro vincie in de Mominersteeg. Hiervoor ontvangt de gemeente een subsidie, groot 500.van den Vleeschkeu- •ringsdienst. De heer v. d. Griendt vraagt of het steeds noodzakelijk is dat het gestor ven vee daar naar toe gebracht wordt; voor vele inwoners immers die langs den groolen weg wonen is dit be zwaarlijk, daar de destructor toch langs hen heen komt. De Voorzitter antwoordt dat hier voor een afhaaldienst ingesteld wordt. Bij de vraag of het cadaverhuisje geen aanleiding zou geven tot minder aangenamen reuk daar ter plaatse, antwoordt de voorzitter, dat dit niet het geval zal zijn, daar het direct na gebruik schoon gemaakt wordt. Rondvraag. Bij de Rondvraag stelde de heer Wil gers voor om een schrijven te richten aan de Gemeente Den Bosch over de beruchte zandtram daar deze vooral in de zomer de straten bevuilt door zand omdat de, dikwijls kadukelijke, wagens steeds te vol worden geladen. Bij den Voorzitter is de tram ook VELDBOONEN. II. Bij de bemesting van de veldboonen komt stalmest slechts in aanmerking voor zoover de teelt plaats heeft op zandgrond. Bij den verbouw op klei grond komt deze practisch niet in aan merking. Op de zandgrond worden hoeveelheden van 15.00020.000 kg. aanbevolen. In het najaar wordt hij op een diepte van 15 cm. onderge- ploegd. Evenals de overige vlinder bloemige beschikt de veldboon over wortelknolbacteriën. Deze zijn in staat de luchtstikstof te assimileeren. Toch kunnen de planten hierdoor alleen niet van voldoende stikstof worden voor zien, zoodat toevoeging van hulpmest stof geboden blijft.. Op de kleigronden kan worden vol staan met 200—300 kg. chili- of kalk- salpeter. Op zware zandgronden mag nog wel wat meer worden gegeven. Er gaan echter stemmen op die bewe ren dat de voorziening van stikstof middels de wortelknolbacteriën op de zandgrond beter is dan op de klei. Dit zou dan het gevolg zijn van het feit dat op zandgronden de luchttoetreding in de diepere bodemlagen beter is dan op de klei. Dit zou dan tot eenige voor zichtigheid kunnen manen, bij het ge ven van stikstof op zandgronden. Want men zou gevaar loopen de nadeelige gevolgen van te ruime stikstofvoorzie ning in het leven te roepen, waardoor dan te sterke groei in het stroo ont staat met tegenvallende opbrengsten. Wordt van stalmest gebruik gemaakt dan kan in vele gevallen een stikstof gift achterwege blijven. Het is gebleken dat veldboonen op alle gronden dankbaar zijn voor een kaligift. Het feit dat de opname van kali uit de bodem door dit gewas niet zoo bijzonder groot is, benevens het feit dat het goed in staat is de minder gemakkelijk oplosbare verbindingen met kali, te benutten, doen daaraan niets af. Op kleigrond zal men ge woonlijk met een gift van 200 kg, 40 kunnen volstaan. Is de grond ech ter uitgesproken kali-arm, dan moet deze hoeveelheid minstens worden ver dubbeld. Op zandgrond geeft men eveneens 400 kg. 40% per ha: Is ech ter ook een bemesting met stalmest gegeven, dan is 250—300 kg. voldoen de. Met 100 kg. super of slakkenmeel kan men gemakkelijk in de behoefte aan phosphorzuur voorzien. Veldboo nen blijken hieraan nu niet zoo'n groo te behoefte te hebben. Vooral op zand gronden kan een hoeveelheid van 1000 1500 kg. stoffijn gebluschte kalk van groot nut zijn, daar een eenigszins zure grond reeds van ongunstigen in vloed is op de ontwikkeling der wor telknolbacteriën. Op klei kan een kalkbemesting diensten bewijzen bij de verbetering van de structuur waarme de een verbetering van de bodemven- tilatie in onmiddellijk verband staat. Duivenboonen worden tegenwoor dig algemeen met de machine gezaaid. Dit is ook goed uitvoerbaar, daar de ze boonen, vergeleken bij de overige veldboonen, klein van stuk zijn. Het zaaien achter de ploeg komt nog een DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. De voortdurende grensincidenten aan de Mongooiscnc grenzen hebben bet karakter van een guerilla aan. genomen. De JapanschMandsjoekwosche grenswachten werden door 12 vlieg, tuigen van liuiten-Mongohë gebom bardeerd. De regeering van Mandsjoekwo heeft op grond van dit inciüenteen protest ingediend bij de Mongooische regeering en er op gewezen, dat dit nieuwe incideut een ernsligen toe stand in bet leven roept. HET LEGER VAN DEN NEGUS VERSLAGEN. De Italiaauscbe legerleiding in enkele keer voor, terwijl het z.g.n. hikken" ook nog hier en daar in zwang schijnt te zijn. Men zaait ze zoo moge lijk reeds in het begin van Maart. Hierdoor verlengt men de groeiperio de,, waardoor de zaadopbrengst gun stig beïnvloed wordt. Ook blijkt het ge. was dan later minder last van luizen te hebben. Duivenboonen brengt men ge- I Abessynië beeft gemeld, dat de Negus woonlijk 6—8 cm. onder de grond. Öp 111 hei gebied ten Zuiden van bet zwaardere kleigrond mag belasting Ashangi-meer een grooten veldslag van de pijpen meestal niet achterwege was begonnen, welke in een volledige blijven. In de rijen staan de duiven- overwinning voor de Italianen ein- boonen ongeveer 40 cm. van elkaar. digde. Men zaait vooral niet te dicht. Dit ge- la wanorde trokken de Abessijnen was is daarvoor zeer gevoelig. Het terug op de vallei van de Mecan, wordt dan meestal veel te lang, ter- bestookt door de italiaansche vlieg, wijl het aantal peulen dat zich ontwik- tuigen en artillerie. kelt zoo gering is, dat de opbrengst meestal danig tegenvalt. Voornamelijk op vruchtbare grond zal het ruim in de rijen zaaien het voordeeligst zijn. De hoeveelheid zaaizaad voor duivenboo nen neme men niet grooter dan 130— 140 kg. per ha. Boonen moeten meer malen gehakt en geschoffeld worden. Vooral bij eenigszins ruime rijenstand kan dit heel goed met de machine ge- De verliezen van het leger van den negus zijn zeer groot, men schat bet aantal gesneuvelden op 70u0, waaronder verscheidene officieren, Veie Abessijnen werden krijgsgevan gen gemaakt en aanzienlijke hoe veelheden wapenen werden buit gemaakt. De Italiaansche verliezen zijn 12 oifieieren gesneuveld en 44gewond, beuren. Geschiedt de verpleging met 51 Italiaansche soldaten gesneuveld zorg, dan laten boonen vrij zuiver land en 152 gewond. achter, in tegenstelling met de heer- schende opinie dat boonen het land vervuilen. Deze meening heeft post kunnen vatten, omdat over het alge meen met het schoffelen en hakken te vroegtijdig wordt opgehouden. Soms kan een overbemesting met stikstof aanbeveling verdienen. Dit hangt ech ter geheel van omstandigheden af. De boonen worden gewoonlijk gemaaid wanneer peulen en stengeltoppèn zwart zijn geworden. Het maaien geschiedt nog veel met de zicht, hoewel ook de machine reeds hier en daar gebezigd wordt. Met haverstroo worden de gar ven gebonden en daarna aan hokken gezet om te drogen. Er gaat gewoon lijk nogal een heele tijd overheen eer ze voldoende droog zijn om te worden ingeschuurd. Men moet hier nauwkeu rig opletten, omdat zeer gemakkelijk schimmel optreedt wanneer nog eenigs zins vochtig wordt binnengehaald. Wanneer 't weer zich daartoe leent, laat men wel eens de garven ongebon den op he land liggen, alvorens ze op te binden. Het drogen wordt daarmee versneld. De zwarte luis en het boo nenkevertje kunnen het gewas soms deerlijk beschadigen. De eerste kan de plant soms in zoo sterke mate aantas- 800 Eritreërs zijn gesneuveld of werden gewond. DE WERKLOOSHEID IN BELGIë BLIJFT DALEN. De nationale dienst voor de werk loosheid deelt mee, dat het gemiddel de aantal werkloozen in de week van 23 tot 28 Maart 163.357 bedroeg. In vergelijking met de week daar voor is een daling met 7601 waar te nemen. Een jaar geleden waren er 273.500 werkloozensindsdien hebben dus meer dan 110.000 per sonen werk gevonden, dat is meer dan 40 pet. van het totale aantal. De daling van de werkloosheid is vooral merkbaar sinds half Februari dank zij het aanvangen van talrijke openbare werken. BONDSDIENSTPLICHT IN OOSTENRIJK. De voorzitter van den Oostenrijk- schen bondsdag heeft te Weenen voorlezing gedaan van een wet, waarbij de bondsdienstplicht wordt ingevoerd, krachtens welken alle Oostenrijksche burgers tusschen 18 en 42 jaar verplicht zijn »het vader land met of zonder wapenen te ten, dat van vruchtzetting zoo goed als dienen«. De bondsdag heeft de wet niets terecht komt. Zooals gezegd is bij acclamatie aangenomen, door vroeg zaaien deze beschadiging te voorkomen en dit is ook het eenige wat er practisch voor te doen is. De larven van het boonenkevertje over winteren in het zaad. Het inwendige hiervan wordt dan als voedsel gebruikt. Roest en meeldauw treden ook hier en daar nog al eens aan den dag. Roest geeft eerst gele en later bruine vlekken op stengel en blad, terwijl de meeldauw beiden met een witte schim melmassa overtrekt. Ook felle zonne schijn kan, door het doen verbranden der bovenste bloemen, veel schade ver oorzaken. Voor de opbrengst per h.a. wordt wel eens een getal van 3000 kg. genoemd, maar dit schommelt nog al eens wat, daar het een gewas is waar aan bij de verbouw nog al risico's schij nen te zijn verbonden. De ministerraad in Roemenië werd in verband hiermede ijlings bijeengeroepen. In politieke kringen te Praag is men van meening, dat de Tsjecho. Slowaaksche regeering, in overeen stemming met de geallieerde en de bevriende mogendheden, een protest zal indienen tegen het door dezen maatregel van de Oostenrijksche regeering eenzijdig buiten kracht stellen van de bepalingen van het vredesverdrag van St. Germain, waarbij aan dit land verboden werd een leger te bezitteu, dat samenge steld is op de basis van de algemeene dienstplicht. HITLER DOET TEGENVOORSTELLEN. Op het memorandum der Locarno- mogendheden heeft Hitier tegen voorstellen ingediend, welke in hoofdzaak oveieenkomen met die van 7 Maart. Zij worden voorafgegaan door de afwijzing van het Londensche memo randum en het voorstellen van drie phasen van onderhandelingen. Belangrijke punten welke door de Duitschers worden voorgesteld, zijn voorts 1. Instelling van Fransch-Duitsche commissies bij den volkenbond voor 't behandelen van klachten inzake de verhouding tusschen beide landen; 2 Een volksstemming, die gelijk tijdig in Frankrijk, België en in Duitschland, ter goedkeuring van het algemeen accoord, door de drie MOET Z IJ N staten te sluiten, wordt gehouden 3. Instelling van een commissie van drie landen, een Engelschman, Italiaan en een neutralen onderdaan, rj t u om de territoriale toestanden aan De hcho van hef Zuiden de Duitsche of Fransch-Belgische grens te controleeren 4. Nieuwe non-agressiepacten met Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Litauen en Polen 5. Oprichting van een internatio naal hof van arbitiage, uitsluitend competent voor dit accoord 6. Voorstel om een internationale conferentie bijeen te roepen. Onmiddellijk nadat Eden de voor stellen in ontvangst had genomen, kwam de Engelsche kabinetsraad bijeen om de nota te bestudeeren. Von Ribbentrop heeft ophelderingen over eenige punten moeten geven. die behartigt de belangen plaats en streek van H' ïoodij. heeft om dezt pijneu ie vciUrijveniaeenMijnhardt'sPoeder Per stuk 8 ct.doos 45 ct. oij Uw L»rogiSt

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8