Nieuws uit de Langstraat en Omgeving GEMENGD NIEUWS. ASPIRIN DUSSEN. HERPT. HEUSDEN. SUMS KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. DCPUT7AtfEM HET PAASCHCONGRES DER S. D. A. P. Met de Paaschdagen hield de Ne- derlandsche S.D.A.P. haar jaarlijksch congres, ditmaal in Rotterdam. Er werden uitvoerige besprekingen gehouden. O.a. werden aangenomen verschillende voorstellen van het partij bestuur. Voortaan zal niet meer een buiten gewoon partijcongres te beslissen heb ben over een eventueele deelname der Nederlandsche S.D.A.P. aan de regee ring, doch zal de partijraad hiervoor de instantie vormen. Aan het partijbestuur werd opgedra gen een commissie in te stellen, die za nagaan of en in hoeverre de partij haar standpunt inzake nationale ontwape ning zal hebben te herzien. ROTTERDAMSCHE BEZUINIGINGSVOORSTELLEN. Zaterdagmorgen hebben B. en W van Rotterdam hun bezuinigingsvoor stellen gepubliceerd, welke tegemoet komen aan den eisch der regeering, dat voorshands twee millioen gulden be sparing moet worden verkregen. De voornaamste maatregelen zijn: Bezuiniging op het Bewaarschoolon- derwijs, door salaris-verlaging en ver laging van subsidie van het Bijzonder Bewaarschool-onderwijs, 200.000 gul den bruto. Samenvoeging der drie technische diensten, n.l. van Gemeentewerken. Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting en Bouwpolitie onder een directeur, met ontslagverlening aan I. L. W. H. van Dijk, directeur van Gemeentewer ken en Jhr. M. J. I. de Jonge van Elle meet, directeur van Volkshuisvesting en Bouwpolitie, en benoeming tot di recteur van Ir. W. G. Witteveen, be sparing bruto 150.000 gulden per jaar. Voorts ontslag van ambtenaren op 55-jarigen leeftijd met 35 dienstjaren en op 60-jarigen leeftijd met 30 dienst jaren. De bruto-besparing hiervan bedraagt 500.000 gulden. Ruim 250 ambtenaren zullen als gevolg van deze maatregelen den dienst moeten verlaten. Tenslotte reorganisatie van het trambedrijf met een bruto-besparing van 350.000 gul den per jaar. UITSPRAKEN. S. H., Waalwijk, Politieverordening Waalwijk, veroordeelend vonnis ver nietigd, vrijgesproken. P. C. C., Raamsdonk, Motor- en Rij- wielwet, veroordeelend vonnis vernie tigd, vrijgesproken. L. Ch. J. M. V., Waspik, Motor- en Rijwielwet, vonnis vernietigd, ƒ50 boete of 25 dagen hechtenis en 6 maanden onthouding van de bevoegd heid om motorvoertuigen te besturen. H. Th. C. M., Waalwijk, Pachtwet, vonnis kantongerecht bevestigd. ONTZETTEND AUTO-ONGELUK TE HEESCH. Drie kinderen gedood, vijf personen gewond. Op den rijksstraatweg 's-Hertogen- boschGrave is Zondagmorgen om streeks acht uur, onder de gemeente Heesch, een vreeselijk auto-ongeluk gebeurd. De familie Wilms, wonende aan de Enschotschestraat te Tilburg, had zich per luxe-bestel-auto op weg begeven, met het doel, een familie-bezoek te brengen te Wapenveld. Omstreeks acht uur in den morgen bevond men zich op den Rijksstraatweg 's-Hertogenbosch— Grave ter hoogte van het begin van het dorp Heesch. Door het springen van een band verloor de oudste zoon van den heer Wilms, die chauffeerde, de macht over het stuur. De auto maak te een gevaarlijke zwenking naar de linkerzijde van den weg. Hierbij kwam een der voorwielen van den wagen in een zich langs den weg bevindenden kuil terecht. Het vehikel sloeg om en kwam met een geweldigen slag op de rechterzijde te liggen, waarna het met groote kracht tegen een zwaren boom botste. De gevolgen waren ontzettend. Door den schok werden de heer en mevr. Wilms en hun 25-jarige oudste doch ter uit den wagen geslingerd en wer den min of meer ernstig gewond. De 13-jarige Agnes Wilms werd op slag gedood, terwijl de 15-jarige Jose phine en de 11 ^jarige Louise tengevol ge van haar verwondingen zijn over leden. De bestuurder, de 21-jarige zoon van 't gezin, en een tweede zoon kwamen er vrij goed af. De vijf overlevenden zijn naar Til burg vervoerd. De oudste dochter werd geopereerd. Ook de toestand van den heer Wilms baart zorg. Het stoffelijk overschot van de drie omgekomen kinderen zal op de Prot Begraafplaats te Tilburg worden bijge zet. MEISJE NA GEBRUIK VAN DROPPOEDER OVERLEDEN. Een 8-jarig dochtertje van de fami lie V. wonend aan de Groest te Hilver sum is na het gebruik van snoepgoed waaronder een hoeveelheid droppoeder plotseling onwel geworden. Het kinc klaagde over inwendige pijnen en leed aan hevige brakingen, welke bleven aanhouden. Toen de tenslotte geroepen geneesheer het kind wilde behandelen, bleek het reeds te zijn overleden. Het is niet onwaarschijnlijk dat het meisje, dat tengevolge van het overmatige ge bruik van droppoeder een zeer sterke slijmafscheiding had, is gestikt. De po litie heeft het gekochte poeder voor on derzoek in beslag genomen. Enkele zusjes en broertjes, die hetzelfde snoep goed, doch in mindere mate hadden ge bruikt, hebben hiervan geen nadeelige gevolgen ondervonden. POGING TOT ONTVOERING? Eind verleden week heeft er op den weg tusschen Vlijmen en 's-Hertogen bosch een mysterieus voorval plaats gehad, waarbij vermoedelijk een po ging tot ontvoering in het spel is ge weest. Omstreeks 10 uur reed de ongeveer 30-jarige Krausman uit Vlijmen per fiets in de richting Vlijmen, toen hem een auto achterop reed. De auto pas seerde hem, stopte toen plotseling, keerde en reed den fietser tegemoet. Hierbij werd K. pardoes aangereden en tegen den grond geslingerd. Gewond bleef hij liggen. Drie of vier man stap ten uit den auto en bonden K., nadat zij hem een prop in den mond hadden geduwd. Hierna trachtten zij hem in den auto te sleuren, waarin zij echter niet slaagden. Vermoedelijk zijn zij in hun werk gestoord door naderende personen, want plotseling lieten zij K. liggen en reden met den auto verder. K. werd door voorbijgangers opge merkt, die een dokter en de politie te Vlijmen waarschuwden. Hij werd naar het groote ziekenhuis in Den Bosch vervoerd. De politie te Vlijmen stelt een onder zoek in. De N. Br. en 's-Bossche Courant deelt hierover nog mede: Zoo luidde het verhaal en men zou dan denken, dat in ons land een vreem deling niet meer veilig is, ondanks de gedurige politierondes der motoragen ten, rijwielagenten, commiezen, mare- chaussées enz. enz. over onze wegen uitoefenen. De Bossche recherche nam het ge val danook van den beginne af niet zoo tragisch op en deed een zeer ern stig onderzoek naar Kraus en zijn an tecedenten instellen. Daarbij kwam vast te staan dat de man met zijn ei gen riem aan zijn eigen fiets was vast gebonden geweest en dat hij een pak slaag had gekregen met een eind hout gesneden uit de wilgen langs den weg. Zóó pleegt men geen politieke ontvoe ringen. Het vervolg van het onderzoek wees dan ook uit dat Kr. verkeering had aangeknoopt met een Vlijmensche schoone; de Vlijmensche jongens schij nen daarmede niet bijster te zijn inge nomen geweest. Zij meenden aan de concurrentie een einde te moeten ma ken door Kr. op een avond op te wach ten en hem eens duchtig af te rossen. Of deze methode succes zal hebben, staat te bezien. De politie zal de betrok kenen wel aan het verstand brengen dat zulke liefdeconcurrentie ontoelaat baar is. Van de politieke rel blijft wei nig over. BIJ HET SPELEN GEDOOD. Zaterdagmiddag j.l. vermaakten zich eenige kinderen met spelen op een oude poort op een boerenerf te Jabeek. Op een gegeven oogenblik werd de deur van de poort uit de hengsels geslin gerd. Het vijfjarig zoontje van de fa milie Ritzen kon zich niet tijdig genoeg uit de voeten maken en kreeg de zware deur op zich. Het kind werd deerlijk verminkt en is na eenige oogenblikken overleden. KATHEDRAAL VAN CALCUTTA DOOR BRAND VERWOEST. Uit Londen wordt aan de Matin" gemeld, dat de kathedraal van Calcut ta door een enormen brand volkomen verwoest is, evenals het bisschoppelijk paleis, de bibliotheek en een laborato rium. De brand is ontstaan in het aangren zende seminarie en door den krachti- gen wind en de nabijheid van talrijke )oomen verspreidde het vuur zich met razende snelheid. Slachtoffers zijn even wel niet te betreuren. GROOTE BRAND TE CANTON. In een der Westelijke wijken van het produet van vertrouwen Canton heeft een reusachtige brand gewoed, welke slechts met de grootste moeite na verloop van ettelijke uren kon worden gebluscht. Honderden ge bouwen werden vernield. Voor zoover tot dusver bekend, zijn veertien perso nen omgekomen. Honderden gewonden moesten naar de ziekenhuizen worden overgebracht. De paniek werd nog vergroot door een explosie in een regeeringsopslag- plaats van ontploffingsmiddelen. CYCLONEN BOVEN URUGAY. Een cycloon van buitengewone kracht, die slechts 90 seconden duurde, heeft het plaatsje Arroyo Grande in 't district Soriano geteisterd. Een hotel en twintig andere huizen werden ver woest. Uit de puinhoopen heeft men tot dusverre 12 gewonden te voorschijn gehaald. Van sommige hunner is de toestand ernstig. Een tweede cycloon, die te Melo in het district Cerro Largo bij de Brazi- liaansche grens heeft huisgehouden, doodde zes menschen en verwondde ruim 100 personen. De schade is zeer groot. Tweehonderd gezinnen zijn dak loos; zij zijn voorloopig in gemeentege bouwen ondergebracht. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft on verwijld een hulpactie op touw gezet. BRAND IN EEN BIOSCOOP TE EINDHOVEN. In het Chicago-bioscoop-theater aan de Rechtestraat te Eindhoven is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken. Toen de brandweer ter plaatse was gekomen, bleek haar dat de vuurhaard zich bevond op het podium van het the ater, dat ook wel als schouwburg ge bruikt werd. De zaal, waar het vuur gretig voed sel vond in de plu'che bekleeding van wand en stoelen, is evenals het balcon in een ruïne herschapen. Een deel van den foyer deelde hetzelfde lot. De bo ven het balcon gelegen projectie-cabi ne is echter gespaard gebleven. Het duurde drie uur voor dat de brand, die met vier stralen bestreden werd bedwongen was. EEN OSSCHE MISDADIGER OVERLEDEN. De 43-jarige Ossenaar, J. Nijs, bij genaamd de Gekke Nijs, die negen maanden geleden in de Bossche gevan genis werd gezet, omdat hij zich schul dig maakte aan brandstichting om zich van de verzekeringspenningen meester te maken, is in het gasthuis te Den Bosch overleden. Hij had zich in de gevangenis door ophanging van het leven willen beroo- ven, doch zijn plan mislukte, door het toeziend oog van de bewakers, die den man reeds in bewusteloozen toestand aantroffen. Nijs werd naar het Groot-Zieken- gasthuis te Den Bosch overgebracht, waar hij is overleden. Bij de gehouden verpachting van een vijftig-tal bunders hooiland op Jannezand, werden goede prijzen be steed. Zij varieerden van 50 tot 70. Hedep werd alhier de spijskoke- r»j voor de kinderen uit groote gezin nen, uitgaande van de St. Vincentius- vereeniging stopgezet. Gedurende den geheelen winter werd door deze instel ling aan niet minder dan zeventig schoolgaande kinderen warm eten ver strekt. Het bereiden en uitreiken hier van, alsmede 't toezicht op de maaltij den hadden de Eerw. Zusters alhier geheel belangeloos op zich genomen, coodat hier een woord van dank en hulde wel op zijn plaats is. Op de papierfabriek had de ar beider Sqroot 't ongeluk met een open zakmes in de hand te vallen, waardoor een zijner vingertoppen zoo goed als afgesneden werd. Dr. v. Vuuren ver leende geneeskundige hulp. Op enkele plaatsen werden alhier vanwege de P.N.E.M. nieuwe licht punten langs den weg geplaatst. Dit mag als een zeer goede verbetering in onze gemeente worden aangemerkt. De vrouw van den heer H. de Ruijter had 't ongeluk met een wasch- ketel in haar handen te vallen, waar door zij 't kokende water over haar lichaam kreeg. Zij bekwam ernstige brandwonden aan borst, hals en gelaat en een gapende wonde aan 't voor- ïoofd, daar zij in haar val terecht kwam op de rand van de ketel. Geneeskun dige hulp was spoedig ter plaatse. HANK. Te Hank werd de nieuwe brand spuit geprobeerd. De oefeningen ver liepen uitstekend zoodat deze wel als geslaagd mogen heeten. In café P. Weterings hield de R.K. Midenstandsvereeniging afdeeling Hank onder voorzitterschap van den heer v. Dortmont een algemeene ver gadering. De opkomst was bevredi gend te noemen. Besloten werd pater Henricus uit te noodigen tot 't vervul len van een spreekbeurt op 14 Juni a.s. met als onderwerp: „Katholieke Actie". Hierna volgden de besprekingen over de middenstandsrevue welke de ren winter gehouden zal worden. Met belangstelling volgde men deze uiteenzetting en vond bij de leden grooten bijval. Te Hank had de aanbesteding plaats van een woonhuis voor reke ning van mej. Jac. van Ham, onder architectuur van den heer M. Hane- graaf. Voor massa werd ingescheven als volgt: v. Gurp, Made 2962. C. Biesheuvel, Hank 2499. De gunning werd voorbehouden. De toestand van den rietdekker J. van Erp alhier, is zoodanig verergerd dat Dr. van Vuuren opname in het Ziekenhuis te Breda noodig oordeelde, wegens zware inwendige kneuzingen. Naar omstandigheden is zijn toestand thans redelijk wel. Door rijksambtenaren is alhier Vrijdag j.l. een wielrijder, zekere de V. uit Werkendam, aangehouden, die per rijwiel 500 boekjes gesmokkeld sigaret tenpapier vervoerde. Sigarettenpapier en rijwiel zijn in beslag genomen, ter wijl tegen hem procesverbaal is opge maakt. Zondag n.m. is bij den gemeente veldwachter Weller, door een chauf feur uit Zundert, aangifte gedaan, dat een dertienjarige jongen zekere M. L., alhier, met een graszode tegen de voor ruit van de door hem bestuurde auto had gegooid, op de Nieuwesteeg alhier. De jongen en anderen zijn gewaar schuwd voor herhaling. Het ware te wenschen, dat de jeugd, die alhier meermalen dergelijke baldadigheid pleegt, zooiets nalaat, waardoor scha de en ongelukken kunnen gebeuren. Bij besluit van den Raad van Heus- den is bepaald dat de kermis, die men gewoon was hier te houden met Pink steren, Maandag en Dinsdag, voortaan gehouden zal worden op den derden Zondag van Juli en de twee daarop volgende dagen. Het nieuwe schuttersgilde alhier heeft zich een bestuur gekozen, be staande uit de heeren Joh. v. d. Wensch, Voorzitter, Jac. Kuijs, secre taris, Th. Siegers, penningmeester, C. de Kort Sr„ hoofdman en H. v. d. Pol, commissaris. Het stamcafé zal zijn bij Th. Sleegers, Luttelherpt. Door Zijn Hoogw. Exc. Mgr. A. F. Diepen is herbenoemd tot Kerk meester de heer Christ van Herpt. In verband met het 50 jaar lid zijn van het Burg. Armbestuur bracht 2en Paaschdag de harmonie De Een dracht alhier, een serenade bij den heer A. J. J. van Bokhoven, waarhij de president den jubilaris met deze gebeurtenis feliciteerde en hem tevens dank bracht voor de steun, die de harmonie steeds van de familie Van Bokhoven mocht ondervinden. De jubilaris dankte voor deze atten tie en zag de hulde hem gebracht, gaarne teruggebracht op het geheele Armbestuur, dat in deze moeilijke tij den moeite genoeg heeft om het roer recht te houden. Zijn blijvenden steun zei hij toe en gaf als blijk hiervan een geschenk in couvert en hoopte dat de harmonie steeds de beoefening der muziek zal blijven dienen. Den 2en Paaschdag speelde Juliana tegen de Kaatsheuvelsche Boys 2 en won met 41, zoodat de kans voor 't kampioenschap buitengewoon gr0o; is, daar zij nog slechts één partij be! hoeft te spelen en bij gelijk spel bo, venaan staat. Het Consultatie-bureau voor kin. deren is voortaan in plaats van M'aan. dagmiddag, geopend op Dinsdagmid. dag 3 uur. Met ingang van 1 Mei a.s. moe- ten alle perceelen, die bewoond zijn aangesloten zijn aan de waterleiding N.W. Brabant te Oudenbosch. 6 De Wandelclub Leo XIII nam Maandag deel aan den tocht vanwege den Politiebond en verwierf naa'sV'de gewone nog een extra medaille (zj|. ver verguld). ging 9. Alsv gi»S 10. Als> der Iki (A's' de J 12. Als" ar ST. JOACHIMSMOER. Door den Raad der gemeente Loon op Zand is in de openbare vergadering van Woensdag 8 April aan'Mej. M. Elshout onderwijzeres der openbare lagere school alhier eervol ontslag verleend met ingang van 1 Mei a.s. Dit te verwachten feit, is een uitvloei- sel van de onderwijsbezuinigjng fier Regeering, die daarbij de leerlingep- schaal voor de tweede leerkracht yer- hoogde van 35 tot 41 leerlingen, ni school alhier wordt hiervan de dupe en zal vanaf 1 Mei een eenmansscjfool zijn. Niet alleen hierom, maar om, nog meer reden is dit feit te betreuren. In normale tijden waren kleine scho len van geïsoleerde plaatsen als de Moer voor jeugdige leerkrachten door- gangsplaatsen. Mej. Elshout heeft evenals haar drie voorgangsters hierop een uitzon- dering gemaakt; zij overtrof haar nog door haar bijna 7-jarige diensttijd. Gedurende die jaren heeft zij haar beste krachten gegeven aan de opvoe ding en 't onderwijs der Moersche jeugd;na haar zware schooltaak stel de zij haar krachten voor edele doel- einden beschikbaar, o.a. als leidster van vrouwelijke jeugdvereenigingen. In deze parochie heeft zij een bloeiende afdeeling der H. Kindsheid opgericht. Velen zullen haar noode zien vertrek ken; voelen dat hier een leemte (Ont staat, die, wie weet-wanneer en hoe zal aangevuld worden. Door Z. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch zijn tot kerkmeesters dezer parochie herbe noemd de heeren: H. Beunis eii A. Broeders. nH Zondag 19 April wordt dcfor1 't Kruisbooggezelschap „Onderlinge Vriendschap" alhier in samenwerking met „Willem Teil" uit Berkdijk een prijsschieten op hare banen gehouden, waarvan de opbrengst komt ten bate der T.B.C.-commissie van Loop op Zand. Tweede Paaschdag had in onze Parochiekerk een niet alledaagsche plechtigheid plaats. De nieuwe Kruisweg, waarvan de vervaardiging opgedragen was aan 't atelier der Gebrs. Windhaussen te Roermond en welke voltooid wa^j^ op plechtige wijze ingezegend, 't Zang koor voerde de gebruikelijke liturgi sche gezangen op stichtende wijze uit. Do uitvoering van de statie's vertji^pt allen lof. De uitbeelding van dep^TR#!"- telijken lijdensweg van Christus, van de Oostersche figuren verraden- de kunstenaarshand. De firma Wind haussen heeft deze kerk een waarde vol sieraad bezorgd, een Godshuis waardig. Vergadering van den Raad der'ge- meente Raamsdonk, op Zaterdag den 18 April 1936, des namiddags om 7 uur. :a 9ö Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. 2. Schrijven van Ged. Staten, houden de bedenkingen tegen de verorde ning tot wijziging van de.y.Ver- keersverordening. i y> 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het opnieuw! vast stellen der verordening op de .hef fing en invordering van school geld voor het gewoon lager." on derwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs aan de bijzondere scholen. ;ij *uu 4. Voorstel van alsvoor tot beschik baarstelling over 1936 van gelden voor extra-hulp aan werkloüzen (steunverleening B). 5. Vaststelling kohier der straatbe lasting, der rioolbelasting A en der rioolbelasting B. 6. Ontwerp-raadsbesluit tot vaststel ling van het bedrag der vergoe ding voor de bijzondere scholen, ingevolge artikel 101 der Lager onderwijswet 1920. 7. Ontwerp-raadsbesluit tot het ver- leenen van een voorschot op voor melde vergoeding. 8. Alsvoren tot regeling der bezoldi- B -YER zijn de typi- lsche sympto- van een opkomen de verkoudheid: Zwaar hoofd en moe gevoel in de benen. Neemt dan Uitfluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabi. 70 cis. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. IBC

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2