Gemeenteraad Vlijmen. Zilveren jubileum der Eerw, Zusters in de SI. Anlonlus parochie Ie Waalwijk. via een buizennet met de haven te verbinden. Zoodoende zou men een goede ge egenbeid hebben om den polder van goed drinkwater voor het vee te voorzien. Dat zou voor het waterschapen voor de gemeente een goede oplossing zijn, indien de ingelanden daarmede accoord gaan. Weth. Schoenmakers is eveneens van meening, dat de sloot kan ver dwijnen, temeer waar ook de spoor- sloot den polder van water kan .voorzien. De Voorzitter zegt dat deze aan gelegenheid met het polderbestuur zal besproken worden. Hierna wordt de openbare ver. gadering gesloten. De heeren J. Wilgers en W. van Sprang tot wethouder gekozen. De raad der gemeente Vlijmen kwam Maandagavond om 0.3u uur in openuare veigauexiiig bijeen on- der vjorziuerscuap van riurgeuiees- ter 11. v. d. Ven. Secxelans de lieer A. v. Hest. De noluien der vorige vergadering werden vastgesteld na een kleine wijziging, welke de Heer Dobbelsteen gaarne aaiigeuracul zag. 1. lieéediging raadslid N. van Mierlo. Ue neer van Mierlo legt in han den van den Voorzitter de gebrui kelijke eeden al,waarna de Voorzitter den neer v. Mierlo met zijn be noeming feliciteert. 2. Ingekomen stukken. Van ued. Staten is inededeeling gedaan van hun besluit lot verda ging van de gemeenteraadsbesluiten tol nel aangaan eeiier geldleeinng van 1 UÜJd en lot onderuaiidscüen verkoop van de begraalpiaals te Nieu wKuijk. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 3. Benoeming Wethouder ter voorziening in de vacature ontstaan door bet overlijden van den heer P. W. van iiuul. Up den neer J. Wilgers worden 9 stemmen uitgebracht en op den heer A. v. d. Meerendonk 3. Eén stem blanco. De neer J. Wilgers dankt de raadsleden voor liet vertrouwen in hem gesteld en geelt de verzekering de Deiangen van de gemeente on partijdig te zullen behartigen. 4. Benoeming weihouder ter voorziening ïu de vacature ontstaan door het. overlijden van den heer Th. van den BesseLar. De stem ming had bet volgende resultaat: de neer W. van Sprang 7 stemmen, de heer A. v. d. Meerendonk 4, de heeren J. v. Helvoirt en L. v. d. Griendt ieder 1 stem. De heer van Sprang bedankt den raad voor zijn benoeming en zegt toe naar best vermogen de belangen der ge neente te zullen behartigen. 5. Bezwaarschrift C. Blankers tegen zijn aanslag voor het ver gunningsrecht. Naar adressant, caféhouder te Nieuwkuijk in een schrijven mede deelt is zijn aanslag van f 4U te hoog en zou dezen tot f 25 terug gebracht willen zien om verschil lende redenen. De Voorzitter moet tot zijn spijt voorstellen alwijzend te beschikken, daar de wet den minimalen aanslag op 1 4U heelt vastgesteld. Daarvan kan de gemeente niet alwijken. De neer Wilgers is eveneens van oorueel, dat men niet op het ver zoekschrift kan ingaan. De raad gaat met het voorstel van 13. en W. accoord. Wijziging Politieverordening. De Voorzitter deelt mede, dal tengevolge van de verceniging der gemeenten de politie\eioiutinng moet gewijzigd worden volgens hel voorslei van Ged. Staten. De ge meente Vlijmen is thans ingedetiu in acht wijken en 3 kommen (Nieuw- kuijk, Vlijmen en Haarsteeg). rvangenomen. 7. Wijziging begrooting 1935 en 1936. De Voorzitter deelt mede dat enkele posten zijn oversein eden in verband ook met de vereeniging van gemeenten. De beer Dobbelsteen vraagt, of de wijziging vóór- ol nadeeiig voor de gemeente is, waarn a de Voor zitler antwoordt, dat de begrooting steeds klopt. Ronduraag. De heer J. Wilgers zegt, dat zijn opmerking in de voorlaatste raaüs. vergadering betrellenue de honden belasting veel wrijving bad veroor zaakt. Men heelt net doen vooiko men alsof door sprekers toedoen de hondenbelasting wera verhoogd. Spr. had alleen gezegd, dat de post te laag geraamd was en niet be hoefde te worden verhoogd, wanneer de hondenbelasting te Vlijmen even goed geïnd zou worden als te Nieuwkuijk, waar zij 1 2uü opbrengt. Van Ged. Staten echter kwam het voorstel tot verhooging van de belasting tot een opbrengst van 1800 en spr. had liet billijk gevonden, dat aldegenen, die een hond houden, daarvoor ook belasting betalen. De Voorzitter zegt, dat de ver— hooging van de hondenbelasting in bet geheel niet door den beer Wilgers of door wien der raadsleden ook werd bewerkt. Ged. Staten stelden voor de belasting voor een losloopenden hond op 1 5 en voor een vastliggenden bond op f 2,50 te brengen. Daarna wordt de vergadering ge. sloten. Op spontane wijze hebben de inge zetenen onzer gemeente en speciaal de parochianen van de St. Antoniuspa- rochie, de gelegenheid aangegrepen welke geboden werd door dit zilveren jubileum barer vestiging, om aan de Eerw. Zusters, dochters van O.L. Vr. van het H. Hart hunne groote erken telijkheid te betuigen voor den zegen rijken arbeid, met zooveel offervaar digheid en liefde door deze Zusters in die 25 jaar verricht. Het is Zondag voor deze eenvoudi ge, bescheiden zusterkens een glorie dag geworden, waarop haar van alle zijden en in alle vormen de ondubbel- zinnigste blijken van innige dankbaar heid en welverdiende hulde zijn toe gevloeid. Een dankbaarheid en hulde welke zij zeker niet gezocht hebben en het liefst ontweken zouden zijn, doch die haar niettemin groote voldoening zullen hebben geschonken. De St. Antoniusparochie bood Zon dagmorgen een feestelijk aanzien, doordat van haast alle huizen de drie kleur wapperde. Een fraaie eerepoort prijkte aan den ingang der Eerste Zeine, waar het klooster der Eerw. Zusters gelegen is. 's Morgens half 10 werden de jubi- leerende Zusters door het huldigings comité met een stoet van bruidjes aan het Klooster afgehaald en naar de St. Antoniuskerk geleid. Bij het binnenschrijden door een dichte haag van menschen, die zich vóór en in het kerkgebouw verzameld hadden, zong een knapenkoor onder leiding van den Zeer Eerw. Heer Kap. v. d. Bult een feestlied. De Hoogmis werd opgedragen door den Z.Eerw. Heer Pastoor Verhagen met assistentie van den Z.Eerw. Pater Muysaert als diaken, den Z.Eerw. Pa ter Tielemans als subdiaken en den Z.Eerw. Pater Beekman als ceremo- niarus. Het gemengd mannen- en jongens koor gaf onder leiding van den lieer J. Kooien een voortreffelijke uitvoe ring van de Missa „Sacris Solemniis" van Elbert Franssen. De predikatie werd gehouden door den Z.Eerw. Pater Tielemans van de Paters van het H. Hart te Tilburg, die als text gekozen had: „Laten wij dank zeggen den Heer onzen God". Onze dankbaarheid gaat op dezen jubeldag op de eerste plaats uit naar God die dofor deze Zusters zooveel zegeningen en weldaden heeft uitge stort over deze parochie, deze gemeen te en geheel ons land. De gewijde spre ker schilderde de zware moeilijkhe den, waarmee de stichting dezer Con gregatie, eerst in Frankrijk en later hier in Nederland, is gepaard gegaan. Deze moeilijkheden schenen bijna on overkomelijk, er werd armoede en ont bering geleden, maar het Godsvertrou wen bleef onwankelbaar en alle zware stormen ten spijt groeide het mosterd zaadje tot een machtige en krachtige boom. Ook de kleine nederzetting in Waalwijk breidde zich gestadig uit en hare behuizing was dan ook spoedig te klein. Haar zegenrijk arbeidsveld strekte zich hoe langer hoe verder uit: ziekenverpleging, bewaarschool, on derwijs, K.J.M., enz. Naast dank aan God komt aan deze jubileerende Zusters, van wien Hij zich bediend heeft, zeker onzen op rechten dank toe voor alles wat zij met zooveel opoffering en liefde voor ons gedaan i.cUucu. ueuuen begrepen dat men, behalve een groot Godsver trouwen te bezitten, ook de handen uit de mouwen moet steken en op hen is zeker van toepassing „de liefde van Christus dwingt ons". Maar God liet zich niet in edelmoedigheid overtref fen: rijke vruchten droeg haar arbeid en groot was de dankbaarheid en lief de die haar offervaardigheid allerwege wekte. De welverdiende hulde haar thans gebracht, zouden de eenvoudige, bescheiden Zusters het liefst hebben afgewezen; zij hebben er slechts in toegestemd om deze hulde te kunnen keeren naar Hem, Wien alle lof toe komt en Wiens nederige dienaressen zij zijn. Aan het einde zijner predicatie bracht de gewijde spreker ook dank aan de vele weldoeners en weldoen sters, wier edelmoedigheid en liefda digheid de Zusters in staat stelden haar zegenrijk werk voort te zetten. Na de plechtige H. Mis nam de Zeer Eerw. Pastoor Verhagen het woord om de jubileerende Zusters te huldi gen en het cadeau der parochie, zijn de een prachtige kelk, aan te bieden. Zijn Eerwaarde meende niet in den breede te behoeven uiteen te zetten, wat de Zusters in die 25 jaren met zoo veel liefde en offervaardigheid had den verricht voor de zieken, de kin deren en de jonge meisjes. De paro chianen van St. Antonius zijn voor dat alles zeer erkentelijk en meenden op dit feest niet met ledige handen te mogen aankomen. Deze kelk, het ge schenk der parochianen, was voor het eerst gebruikt in deze plechtige H. Mis, waarin spreker met zijn parochianen God gedankt heeft voor de weldaden door de Zusters over de parochie uit gestrooid en gebeden heeft om God's verderen zegen over haar arbeid. Als voortaan deze kelk hij de H. Diensten in Uwe eenvoudige kapel zal worden gebruikt, waar Gij aan God kracht en sterkte vraagt voor Uw opofferenden arbeid, gedenkt dan ook de parochia nen van SI. Antonius, opdat Gods ze gen op ons allen moge rusten en de goede zeden hier bewaard mogen blij ven. Nu staan wij even stil, een mijlpaal is bereikt: Gy gaaft 25 jaren lang, Uw beste krachten naar ziel en lichaam. Dit is het Jubilé der offerende liefde, hei jubilé van daadwerkelijke mensche- Ijkheid. Bloesems bloeien open in de natuur, een adem van jong leven vaart door de veldende hernieuwde aard viert feest. En met dit feest in de natuur valt het onze samen: even uitbundig, even blij en even jeugdig Toch is het 't lot van alle menschelijke vreugde, dat zij door den weemoed der herinnering, door het waas van ont roering oversluierd wordt. Hoe het komt weet ik niet, maar een feil is het, dat op dagen als deze die toch, enkel vreugde-dagen zijn moesten vaak weemoed domineert. Immers, onwillekeurig gaan thans onze gedachten uit naar Hen, die in het ver leden met ons meewerkten en die wij nu in ons midden missen. Zoo herdenken wy in stilte Pastoor Kuipers z.g., mijn sympathieken voor ganger, wijien den heer Bert Weyers en onzen oud-adviseur: Deken van Hiel. Met welk een ambitie, met welk een werkkracht werkten zij, naast en met U en hielpen zij de lijdende menschheid. Met welk een heilig enthousiasme waren zij in dienst van de verhevenste aller deugden: de Charitas. Evenals wij, zult ook U, jubileerende Zusters, de aangenaamste herinneringen aan Hen bewaren en zult U 't derhalve kunnen billijken dat zij in dit millieu, waarin zij immers thuishooren, even worden gememoreerd. De gelukwensch bij Uw jubilé, geachte Zusters, is onzerzijds méér dan een loutere beleefdheidsvorm. Het is een uit het hart opwellende be hoefte; een drang, die in spontane be woordingen uiting zoekt. Toch ben ik, en mét my het geheele Bestuur onzer Verceniging, daarvoor niet alleen gekomen. IntegendeelVóór alles en dus op de éérste plaats ziet U ons hier om U de overvloedige dankgevoelens te komen brengen van al die zieken, die Gij in de afgeloopen 25 jaren verpleegd en gehol pen hebt. Het in Gods oogen schoonste en meest waardevolle geschenk dat U namens hen kan worden aangeboden, stel ik op dit oogenblik in Uwe handen: dank, liefde, gebed van Hen, die Gij in de moeilijkste en smartelijkste dagen huns levens Uwe beste zorgen gaaft. Och, kon ik beschikken over den woordenrijkdom van een Vondel, over de voordracht van een Borremeus de Dc Eerw. Zusters van het klooster in de le Zeine, met de Alg. Eerw. Moeder Overste. tijds zoo liefdevol verpleegde. Namens dien eenvoudigen Vader, dien lebbenden werkman, uit wiens hart een simpel maar diep gemeend gebed op- stijgl, omdat Gij, Eerwaarde Zusters, zijn goede vrouw en de zorgzame moeder zij ner kinderen behouden hebt. Namens allen, niemand uitgezonderd, spreek ik hier. Namens allen bied ik U hierbij ook stoffelijke bewijzen van aanhankelijkheid en erkenning aan; n.l. een vloerbekiee- ding voor de kapel, een remonstrans en een koorkap. Het zijn geschenken, blijmoedig gege ven, met warme harten. Ik eindig met God's zegen af te sniee- ken over Uwen arbeid en met den in- nigstcn wensch dat Gij nog heel veel werk verrichten moogt ten dienste dir gemeenschap en ter wille van Christus. DIXL De aanwezigen, en speciaal de Eerw. Zusters, waren zichtbaar ontroerd door deze hartelijke en gevoelvol ge sproken woorden: Namens de generaal-Overste, die met de Nederlandsche taal niet zoo goed bekend was, sprak de Z.Eerw. Pater Muysert een hartelijk dankwoord voor deze van zooveel medeleven en dank baarheid getuigende woorden en ge schenken, welke de Zusters zeer ont roerd hebben. Hare gedachten zullen door deze geschenken dikwijls terug gaan naar deze dagen en zij zullen door een voortdurend gebed en door nog grootere toegenegenheid en offer vaardigheid hun dankbaarheid toonen. Receptie. Tijdens de zeer druk bezochte re ceptie in een der schoollokalen zijn verschillende autoriteiten en Eerw. Heeren Geestelijken hun gelukwen- schen komen aanbieden, o.a. Burge meester Moonen, die hartelijke woor den van gelukwensch en dank sprak, de wethouders Eibers en Smolders, de gemeente-secretaris, de heer J. van Mierlo, de Z.Eerw. Heeren Pastoors der parochies van Waalwijk, v.m. Baardwijk en Besoijen, de heeren Dr. Langemeijer en dr. Kolster en voorts vele Eerw-. Heeren Geestelijken en en kele Eerw. Paters uit Kaatsheuvel. Ook het bestuur van het Wit-Gele Kruis en van het Groene Kruis was Het Wit-Gele-Kruis biedt het geschenk der overige paro chies aan. Na afloop der plechtigheid in de kerk stelde zich buiten weer de stoet van bruidjes op, die met het huldi- gings-comité de Eerw. Zusters naar de Meisjesschool in de St. Crispijnstraat begeleidde, waar een der lokalen met een schat van bloemen en palmen in een feestelijk kleed was gestoken en waar de receptie zou plaats hebben. De eersten die hunne opwachting kwamen maken, waren de heeren be stuursleden van het Wit-Gele Kruis. De voorzitter, de heer Arn. Verwiel, bood de geschenken aan van de ove rige parochies van Waalwijk met de volgende keurige toespraak: Iloog Eerw. Generale Overstel Eerw. Moeder Overstel Jubileerende Eerwaarde Zustersl Het zy mij vergund hü (le talrijke feli- citatie's, die U in velerlei vorm gebracht zyn, ook die van „Het Wit-Gele Kruis" tc voegen. En graag doe ik dit, want ook mij door stroomt een gevoel van vreugde en in tense dankbaarheid bij Uw luisterrijk jubilé. Namens het geheele Bestuur, dat hier met mij tegenwoordig is, spreek ik tot U deze woorden van diepe erkentelijk heid, overtuigd als wij allen zijn van Uw zegenrijk werk in het verleden ge daan, i aliijil Grccve, over de gevoelens van een Hei ligen Franciscus. Ik zou U op aangrijpende wijze schil deren, geachte aanwezigen, de eindelooze ry, dat groote leger van verpleegden, die mij in den geest voorbij trekken. Het zijn jongen en ouden. Er zijn menschen in de fleur van hun leven- Armen en rijken. Daar zijn Priesters on der. Jonge moeders.... en moeders van groote gezinnen. Vaders.... kostwinners van zorgvolle huishoudens. Ook arme, verlaten eenlingen. En uit aller harten welt een zoet ge bed. Het is een leger van liefde, een stoet van dankbaarheid. Dankbaarheid voor de lichamelijke verpleging en verzorging. Dankbaarheid voor de troost en op beuring. én moed én hoop én rust én ge latenheid én zalving én vrede die Gy uit de volheid Uwer ziel overgoot in een arm menschenhart. x Dankbaarheid, eeuwig, oneindig voor het zalige afsterven van Hen, die God tot zich riep. 't Is mij niet mogelijk te voldoen aan de vele verzoeken om den persoonlijken dank van leden onzeF Vergepiging aan U over te brengen. Zij zullen begryppi) dat ik namens allen spreek. Namens die dankbare Moeder, door wier handen de kralen van haar rozen krans glijden, omdat Gij haar kindje eer- vertegenwoordigd. Talrijk waren de prachtige bloem stukken. De harmonie St. Crispijn bracht 'n aubade. 's Namiddags werd een plechtig Lof opgedragen tot besluit van de kerke lijke feestviering. Feestavonden. Zondagavond werd in besloten kring door de meisjes van de onlangs opge richte tooneelclub Tovido (Tot Onder ling Vermaak Is Deze Opgericht) een verdienstelijke opvoering gegeven van een Maria-spel. Maandagavond werd voor de 250 kinderen der school aan de Crispijn straat een uitvoering gegeven onder leiding van de dames Gebbing en van Huiten. Na een feestcantate voerden de kinderen een aardige revue op, waarin de intrede van de jubileerende Zusters te Waalwijk werd uitgebeeld. Leuke teekeningen illustreerden de verschillende scènes. Voorts stonden op het programma, een klapdans, het tooneelstukje „In het tuintje van Na zareth" en enkele zangnummertjes. Dit alles viel buitengewoon in den smaak, evenals ook het Fransche lied- kaarna d ,len. Gisterei |ooneelve Eaaikring vlucht" t Daarna een driet: l'OÉ

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2