Brand in bet „Kasteel san Meeuwen Aspirin Buiten landsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS, >ia Normandië", speciaal ingestu- f ter eere van de generaal overste r Agatha uit Frankrijk, die de uit kering eveneens bijwoonde. Ine pastoor van de St. Antonius-pa- l'e sprak een kort dankwoord, [viarna de kinderen getracteerd wer- 'Hen.' Gisterenavond heelt de jeugdige neelvereerfiging van den Missie- ■likring „Het ouderlijk huis ont- vlucht" ten tooneele gebracht. Daarna is het cadeau van den kring, een drietal superplies, met een geluk- wenschende toespraak aangeboden. De rëunie van patronaatsmeisjes huldigde de jubileercnde Congregatie eveneens en gaf een fraaie godslamp ten geschenke. Als iets zeer bijzonders kunnen we ten slotte nog vermelden, dat de doch ters uit de parochie en gemeente, die in deze Orde getreden zijn, gisteren een bezoek mochten brengen aan het jubileercnde klooster en daarmede aan de parochie en haar ouders. Dat dit een echt feest was, zal men kun nen begrijpen! Zaterdagmiddag te 1 uur ontstond Iyer een groote brand in de buiten de kom staande kapitale boerderij ge damd „Het Kasteel", bewoner Van ^Het oude gebouw brandde in kor- ten tijd tot den grond toe af. Een er naast staande schuur werd even eens een prooi der vlammen. De stormwind maakte iedere blus- schingspoging onmogelijk. Het vee en eenig meubilair kon gered worden. In middels liepen verschillende andere met riet gedekte, in de kom der ge- jnieente staande, woningen, groot ge vaar eveneens vlam te vatten. De he vige windvlagen joegen een zee van vonken en brandende rietspijlen over het dorp, zoodat voortdurend de da ken bewaakt moesten worden. De Meeuwensche handspuit en ook de motorspuit hielden zich gereed tot ingrijpen. Gelukkig was dit niet noo- dig. Nadat het dak van het brandende perceel was ingevallen, was het ge vaar in de kom geweken en konden de brandspuiten zich tot de branden de puinhoopen bepalen. Begrijpelijkerwijze was in korten lijd een groote menigte belangstellen den ter plaatse. Verzekering dekt orootendeels de schade. Het Kasteel van Meeuwen in origineele staat. geenszins, een einde van den oorlog. De Negus zal zich nog verschei dene maanden in de bergen van het Westen kunnen handhaven. Maarschalk Badogho heelt weder om een eclatante overwinning ge seind: »de Lybische Divisie heelt onder commando van Generaal Nasi de Abessyniërs aangevallen, die geconcentreerd waren bij de Giana Gabi-rivier en gecommandeerd wer den door Dedjaz Abbebe Damtoe. De vijand had zich genesteld in een bijna ontoegankelijk terrein met grotten en ravijnen en bood een hardnekkigen tegenstand op 14, 15, 16 en den ochtend van 17 April. De Lybische en Somali troepen werkten nauw samen, gesteund dooi de luchtmacht. De slag eiudigde met een totale nederlaag van den vijapd. Volgens nog niet bevestigde ge ruchten zouden de steden Ankober (125,'KM. ten N.-W. van Addis Abeba) voorts Harrar en Jijiga dooi de Italianen bezet zijn. Er hebben weer nieuwe troepen transporten uit Italië plaats gehad. Nieuwe veldslag. Een nader bericht meldt dat op het Noordelijk fronf op het oogen- blik een groote slag wordt geie\erd. De ltaliaansche troepen moeten zich in Kobotsja, op 3D K.M. ten Zuid Oosten van Dessie bevinden. Maandagavond was de Abessijn- sche hoofdstad Addis Abeba al grootendeels verlaten. Dinsdagnacht en in den vroegen ochtend heeft nog een lange ij voertuigen de hoofdstad veriaten met vluchtelin- politiek, pleitte voor handhaving der bestaande sancties tegen Italië Met algemeene stemmen (behalve die van Italië) heeft de raad een resolutie aangenomen, bevattende een laatste beroep op Italië tot op lossing van het Ethiopië-geschil. NA HET VERDRAG RUSLAND— BUITEN-MONGOLIE. Het militaire bondgenootschap tusschen sovjet-Kuslana en Builen Mongolië sciiijnt een merkwaardige toenadering tusschen de autonome deelen van Nooid-China en Mands- joekoeo te hebben veroorzaakt. Naar uil betrouwbare bron wordt vernomen, voert generaal Soeng lsje Joean, de voorzitter van den poiitieken raad voor Uosl-Hopei in Isjaüar, bijgestaan door generaal Hsiao isjen Jmg, momenteel be sprekingen niet de Japanscüe vertegenwoordigers alhier over het sluiten van een bijslandspact tus- sclien den poiitieken raad voor Uost Hopei en isobaren Mandsjoe- koeo. in politieke krinaen worden deze ondernaiideiingen beschouwd als een tegenzet legen hel verdrag tusschen sovjet-Rusland en Builen. Mongolië. NA DE ONLUSTEN IN POLEN. De president van den Poolschen minisleiraad ivosc.alkowski iieeli zijn oliicieele voorgenomen reis naai lioedapesl uiigesleid. Bovendien is de oincieuze »Gazela Polska» 111 beslag genomen wegens een Heilig artikel over de jougsie onlusten. Beide lellen hebben opheldering gebracht 111 den gespannen toestand welke sedeit den nood van Maar schalk Pilsoedski in Polen bestond. Hel groote publiek was niet op de hoogte met deze spanning, doch thans wordt deze plotseling nekend. De poging om de bjem ie maken lot een corporatief lichaam is mis lukt. Dit systeem werd door som mige aanhangers van Pilsoedski,die tegelijk met Ivoscialkowski aan de regeeiing kwamen beslieden. Een andere groep aanhangers van Pil soedski evenwel vertegenwoordigd in de groep van de «Kolonels» wilde een regeenng, welke boven de par tijen stond, ivoscialkowski wilde een deel van de oppositie brengen tol samenwerking. in politieke kringen acht men thans een wijziging van het Kabinet onvermijdelijk,aangezien de Minister van Biniieuiandsche Zaken verant woordelijk wordt geacht voor de onlusten te Lwow en Krakauver moedelijk zal hij voor 1 ^iei worden vervangen. SPANJE EN DE REVOLUTIE. De Spaansche Cortes heelt met 212 stemmen tegen 4 een ontwerp aangenomen, waarbij aan gepen- opdracht gegeven de orde te her stellen. Volgens berichten uit Joodsche bron werden drie personen gedood en twintig gewond, terwijl er geruch ten gaan over verscheidene slacht offers onder de Arabieren. De regeering heelt alle telefoonlijnen in handen terwijl alle verkeer naar Jaffa en Haifa heeft opgehouden. Voorts verklaarde zij den toestand meester le zijn. In Tel Aviv is het Maandag echter wedei tot ernstige botsingen giko men tusschen Joden en Aiabititu. De politie zag zich dieiULiige\oige genoodzaakt van ue wapenen ge bruik te maken. Zij vuuiue op ue vechtende menigte en doouue daal bij een Arabier. Een joodscUc jongen werd door een kogel gewond. Nog vooioal ue pointe kon in grijpen, hadden Aiabiacbe betoogers een aantal Joouscne winkels in brand gesloken. De manden konden evenwel spoedig gebiuschl Woiuen. Van Arabiscüe zijde is, zooais bekend, voor geheet Palestina een algemeene staking algekoiiuigd, uie nel zoo lang zal uuitu lol hel waii- daaisbesluur de eiscbtn uer Atabi- scne nationalisten zat hebben inge willigd. De eischen zijn door deslakiugs- leiding ter kennis van de regeenng gebracht. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van den Dutiscüen gezant Mobiel", die tijuens een auto- luctil door de woestijn spoot loos is verdwenen. Nader wordt gemeld, dat 't aantal Joodsche slachlotlers die bij de wanordelijkheden te Jalla out het leven zijn gekomen, tot negenlieu is geslegen, let wijl hel aantal gewonden nonderd dertig bedraagt. gen en hun bezittingen. ------o - - - - De regeering te Addis Abeba moet stoneerde olliciereu wordt vet boden VAN HET ABESSIJNSCHE OORLOGSFRONT. De Italianen naderen Addis Abeba. Nieuwe afdeelingen ltaliaansche infanterie en artillerie heb oen zich te Dessie gevestigd ter versterking van deze onlangs ingenomen stad. De troepen naderen inmiddels met rasse schreden de hoofdstad van Abessynië, Addis Abeba. lot nu toe hebben zij geen tegenstand ontmoet. De Abessijnsche regeering zou besloten hebben Addis Abeba te verlaten en zich naar het binnen land terug te trekken. De veiligheid der stad zou echter nog door een goede politiemacht zijn gewaarborgd. Intusschen heeft de burgemeester iu de straten der hoofdstad een nieuw leger verzameld ten einde met deze samengeraapte strijdmacht een laatste wanhopige poging te doen, den opmarsch der ltaliaan sche troepen naar Addis Abeba te elfder ure te stuiten. Met deze troepen is hij naar het Noorderfront getrokken Vele buitenstaanders achtten de positie van de stad echter niet veilig meer en zijn naar Djiboeti vertrok- ken. Ongeveer 5000 vrijwilligers noden zich aan om een laatste verdedi gingslinie te bezetten tegen den aandringenden vijand, welke linie zal worden ingericht op een niet genoemd punt tusschen Dessie en Addis Abeba. Indien deze linie wordt doorbroken, zal geen nieuwe poging worden gedaan de hoofdstad te verdedigen, aangezien men het principe van open stad wil hand haven ten einde het risico van een bombardement te voorkomen. Even wel beteekent de inname van de hoofdstad door de Italianen nog hebben besloten, onder alle om standigheden in de rijkshoofdstad te olijven, zulks om redenen van binnenlandsche politiek. De telefonische verbindingen met Afden en Ankober hebben zonder ouderbreking gefunctionneerd, waar uit blijkt, dat de Italianen deze centra nog niet hebben bezet. In Addis Abeba is een tot dusver nog niet bevestigde mededeeling binnengekomen, dat de kroonprins met zijn troepen g sferen in een succesvol gevecht op het Noordfront de Italianen van Warah Hailoe op Dessie zou hebben teruggeworpen*. De verzoeningspogingen. De commissie van dertien heeft te Genève vergaderd en het aan den Baad uitgebrachte rapport, waarin de mislukking van de ver zoeningspogingen wordt geconsta teerd, goedgekeurd. Aloisi blijkt Avenol en De Mada- riaga te hebben meegedeeld, dat vredesonderhandelingen met Abes- sinië niet op een anderen gronuslag zouden kunnen rusten, dan die van de werkelijkheid, zooals deze zich na zes maanden militaire operaties voordoet. In Abessynische Regeeringskrin- gen is men zeer teleurgesteld over den gang van zaken te Genève, men is van oordeel, dat Abessynië te weinig hulp ontvangt. Wederom wordt er op gewezen, dat Addis Abeba een open stad is en dat de onmiddellijke omgeving niet ver sterkt is. Omtrent het vertrekken van de Regeering uit Addis Abeba is nog geen beslissing genomen. In de Maandag gehouden verga dering van den Volkenbond hebben alle leden het woord gevoerd over het rapport van de raadscommissie van dertien inzike de mislukking der verzoeningspogingen tusschen Italië en Abessinië.i Eden verdedigde de volkenbonds- deel te nemen aan politieke onlusten, op straffe van verlies van hun pen sioen. Voor de stemming had Azana een rede gehouden, waarin hij den monarchist Calvo Sotello, die zich tegen dit wetsontwerp verzette, ant woordde, dat hij het niet juist achtte, uat officieren, die geld van den staat aanvaarden, tegen dezen staat agee- ren. Hij verlangt niets anders dan een correcte houding van deze officieren. De rechterzijde van de Cortes verliet de vergadering voor de stem ming. Het Katholieke Tehuis voor Ver waarloosde kinderen dat sedert 11)25 in Cartagena door de Liefdezusters van den H. Vincenlius 5 Paulo wordt bestuurd is door het Marxis tisch gemeentebestuur opgeheven. In dit gesticht zijn 347 arme en verwaarloosde kinderen kosteloos verpleegd en opgevoed. De Liefde zusters alsmede de Rector van het geslicht en enkele oude geestelijken die in het gesticht woonden, zijn met geweld op straat gezet. Deze gebeurtenis heeft in hetstadje een groote opschudding teweegge bracht. De algemeene staking te Madrid is geëindigd ln alle provincies zijn de leiders der Spaansche phalanx gearresteerd. BOTSINGEN IN PALESTINA. Op verschillende plaatsen in Pa lestina is het tot ernstige ongeregeld heden tusschen Arabieren en Joden gekomen. Te Jaffa werden ver scheidene personen gedood. De hevigste botsingen deden zich voor te Haifa, waar vier Joden en twee Arabieren werden gedood. Een Britsche politie officier werd ernstig gewond. De autoriteiten hebben den alarm toestand afgekondigd en troepen TSJECHISCH VLIEGTUIG maakt noodlanding. Er is Maandag eene nieuwe dienst Amsterdam Praag iloor tlek.L.M. geopend. De Kietv. onder Duinielaar vloog er heen na een schitterende reis, en de meegekomen autoriteiten weiden overal enthousiast ontvan- gen. Minder gelukkig was de collega van Duinielaar, de lsjechische piloot die het eerste tocsiel met 9 passagiers van Praag naar Amster dam moest brengen Het Douglas-loestel O.K.A. I.A. van de Tsjechische luchtvaartmaat schappij G. L. S., van den nieuwen dienst BoedapestAinslei dam, dat om tien minuten over 7 Maandag avond op Scniphol werd verwacht, heelt omstreeks acht uur bij Llburg een noodlanding moeten maken, waarbij het vliegtuig ernstig werd beschadigd. Twee leden van de bemanning werden licht gewond. De negen inzittende passagiers bleven onge deerd. Zij zijn per autobus naar Amsterdam vervoerd. üp Schiphol nam men aan, dat de radio-installatie van het toestel onklaar was geraakt, aangezien men na half acht geen verbinding meer met het vliegtuig kon krijgen. De machine schijnt uij Elburg door een sneeuwbui overvallen te zijn, zoodat de piloot zich veimoe- delijk niet heeft kunnen onënteeren en derhalve tot een landing heelt besloten. Omtrent de noodlanding vernemen wij nader, dat de piloot Balik nabij Elburg een landing wilde uitvoei en. Voor de oriëntatie maakte hij ge bruik van een parachute lakkei, die de omgeving goed verlichtte. De landing lukte vrij behoorlijk op een weiland nabij den weg Elburg Epe, doch bij den uitloop schijnt het toestel in aanraking te zijn gekomen met een groep hoornen, waardoor het ernstig werd beschadigd. De piloot en de radio telegrafist hebben lichte kwetsuren opgeloopen, zij kondén zich echter te voet naar t dorp begeven, waar zij door een geneesheer werden verbonden De passagiers hadden inmiddels het vliegtuig verlaten en zich naar hotel Kleykamp begeven, waar de komst van een autobus werd afgewacht. OVERREDEN EN GEDOOD. Gisterenmiddag is het 10-jarig zoontje van den heer Hermkes te Helden door een goederenlram overreden en gedood. De jongen was op de buffers van de rijdende tram gesprongen, waarna hij van de buffers weer op den grond sprong. Hij wilde dit kunststukje hei halen, doch struikelde met het noodlottig gevolg, dat de wielen hem over het lichaam reden. Het was een groot mooi slot, omgeven door twee breede grachten, zware wallen cn twee val bruggen. De eerste brug gaf toegang tot het z.g. tuighuis en binnenplein, de tweede brug tot het eigenlijke slot (waar thans de binnentuin is). Dat de ridderzalen van groote afmetingen ge weest moeten zijn, bewijzen wel de vier gewel dige wapen- of rouwborden van de latere Vrij- heeren van Meeuwen en Eethen, die thans in de Ned. Hervormde Kerk alhier aanwezig zijn. Twee dateeren van 1753, betrekking hebbende op de geslachten van Van Hemert, de andere van 1763 en 1786, voerende de wapens en kwartieren van de Vrijheeren Van Blcijswijk en zijn vrouw Corn, van Schuijlenburg. Opvolger van den Heer Jan van Drongelen, als stichter dus van het kasteel, was „Heer Dirk van de Merwedc", die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt tegenover Jacoba van Beijeren. Jacoba werd n.l. in 1421 uit Bergpn en Henegouwen heimelijk opgelicht en aan haar heersclfzuchti- gen Oom Philips van Bourgondië die haar later van de regeering ontzette overgeleverd. Zij werd evenwel door trouwe aanhangers, waar onder ook Dirk van de Merwede, Heer van Meeu wen, Eethen en Baardwijk, Kastelijn Drossaard te Heusden" verlost na een gevangenschap van 1 maanden te Gent. In 1426 werd heer Dirk van de Merwede, na een gevecht bij Alphen tegen Philips, door Ja coba van Beijeren tot ridder geslagen. Hij overleed in 1447 op het slot te Meeuwen en ligt begraven in een graftombe in het „Koor- het oudste en waarschijnlijk, gezien de Romaan- sclie stijl, uit de 12e éeuw dateerende gedeelte der Ned. Herv. Kerk. Dit dus zeer oude gebouw diende in dien tijd reeds als Kapel voor de daar achter gelegen hebbende Ridderhofstad, op de thans nog aanwezig zijnde zware grafzerk is een Ridder in volle wapenrusting uitgehouwen en vermeldt de woorden: zijn de vernuftige inrich tingen voor de fabricatie van Aspirin. Vakmensen uit alle mogelijke landen overtuigen zich zelf ter plaatse van de zuiverheid der fabricatie en van de hygiëne tijdens het ver pakken. Vóór U raakt geen hand de Aspirin- tabletten aan. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 taol. a 10 ets. Dc historische bijzonderheden van Het Kasteel zijn als volgt De landstreek hier stond in ongeveer 1300 on der de regeering van Jan de IX, Heer van Heus den. Tijdens zijn regeering in 1318 was (terloops hier even vermeld), een natte zomer oorzaak, dat al het graan op het veld bedierf en verrotte. Hongersnood en pestziekte waren daarvan het go- volg. De menschen smachtten op de straten en wegen, terwijl de armen van gebrek „doode krengen te lijve sloegen". Van het vee stievf 9/10 gedeelte. Het ganschc land was een tooneel van jammer en ellende. Heer Jan de IX stierf in 1334 zonder kinderen na te laten. Over de opvolging ontstond verschil tusschen den Hertog van Brabant, als Leenheer van dit gewest en den Grave van Holland. Dooi een scheidsman werd evenwel beslist dat Heusden aan den Hertog van Brabant zou komen. Heer Jan van Drongelen, nazaat van Jan de VIII, kon zich daarbij niet neerleggen, wierf volk aan en versloeg hier de soldaten van den Hertog. Eindelijk werd de zaak bemiddeld en Willem. Hertogc van Beijeren, Graaf van Holland, Zcc- landt en Henegouwen, de XXIII Heer van Heus den. gaf aan Heer Jan van Drongelen, Ridder Heer Willemszoon, de Vrije Heerlijkheid van Eethen ende Meeuwen, doch dc hooge Heerlijk heid behield hij zelf. Heer Jan van Drongelen „dede toen maken een schoon en sterk Kastee te Meeuwen, daar hij in woonde". „Hier licght Dierik van der Merwede, Ridder en was Her van Ethen en van Meuwen, van Gan- sooijen en van Baerdwijck en was geweest Kas telein, tot einde geheerscht op de Berge ende tot Heusden, ende stierf in het jaar onzes Hceren duizend virhonderd ende lij (onleesbaar) den vlrden dag ln Juli - Bid voer zijne ziele". Verdere Vrijheeren, voor zoover bekend, zijn geweest Lambregt Millink t 1543, Herman van Wittcnhorst, gehuwd met Vrouwe Alijt van As sendelft t 1644, Philips, geboren Baron van Leef- daal 1672, Diderlk van Hemert t 1707, Vrouwe Susanna van Ilurk weduwe Van Hemert t 1707, J. M. van Hemert t 1753, D. van Blcijswijk t 1703, Vrouwe Wed. van Bleijswijk-Schuijlenburg 1/63, Pawé. Verder schijnt het Kasteel met landerijen te zijn overgegaan naar de familie Bosch-Ver hagen. In 1845 werd het oude slot wegens bouwvallig heid gesloopt. Alleen liet z.g. tuighuis bleef staan en werd eenigszins verbouwd. De West- en Zuid zijden bleven echter volgens oude teekeningen onveranderd en dateerden dus nog steeds uit den tijd van het slot zelf. Thans zijn dan ook de laatste overblijfselen, herinnerende aan een wellicht schitterend Rid- dertijdperk, voor goed verdwenen. Alleen de nog bestaande grachten en omwalling zullen blijven getuigen van een ver verleden. i ii liool tn nnmpn *itl n nol 111PK P Oïll listvll

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3