Nieuws uit de Langstraat en Omgeving DRUNEN. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSCEN. BIJ HET JUBILEUM DER EERWAARDE ZIEKENZUSTERS VAN HET „WIT-GELE KRUIS". WelEerwaarde Ziekenzusters, 'k Weet: het is niet in uw geest. Als gij hier een openlijk dankwoord. Als gij hier uw hulde leest. Vijf en twintig volle jaren, In den dienst der charitas; Een verleden, dat vol goedheid, Liefde, troost en redding was. Vijf en twintig volle jaren, Die vol liefdedaden staan; Wat al diensten, wat al arbeid. Werd er in dien tijd gedaan! Zij zijn als een lijvig boekdeel. Schoon, ontroerend is elk blad. 't Is een Boek, dat naast gebeden Heel veel offergeest bevat, 'k Leg één enkele, schoone bladzij Llit dit levensboek hier bloot. Een herinnering, die mij immer. Dankbaarheid en vreugde bood. Een herinnering uit de dagen Toen jong leven werd verwacht, Toen een moeder zóóveel maanden Zóó vol hoop had doorgebracht Zoetste droom van jonge moeders. Allerliefste dierbaarheid! Harte-rijkdom, waar een moeder Graag lichamelijk voor lijdt. Doch helaas! niet elk verlangen Vindt steeds zijn verwerkelijking; Bloesem is nooit bloem geworden, 't Werd een jonge hemelling Welke handen, welke woorden Gaven in die moedersmart, Troost bij droeve desillusie En berusting voor het hart? WelEerwaarde Ziekenzusters, Zie, nóg gaat mijn dank naar U. Uw verpleging, Uw vertroosting. Die herinner ik mij nu. Uw zoo toegewijde zorgen, Gaven mij toen nieuwe kracht, Hebben heeling naar het lichaam, Maar ook naar het hart gebracht. LIw gebed. Uw warme liefde. Schonken mij weer levensmoed, Leerden mij berustend denken: „Zooals God doet, is het goed" WelEerwaarde Ziekenzusters, Als een hulde bij uw feest, Is dit feit, is deez' herinnering, Is dit moeder-woord geweest, 'k Schenk U mijn waardeeringsgave, Ook al is die gift dan klein; Moeder-hart en kinder-hartjes Zullen biddend dankbaar zijn. Waalwijk, 19-4-'36. 'N MOEDER. DE PAASCHEIEREN VOOR HET ZWAKKE KIND. Uitgaande van het Ned. R.K. Huis- vestings-comité werd in samenwer king met het Wit-Gele Kruis, 't Groene Kruis en het R.K. Werkliedenverbond een Paasch-actie gehouden ten bate van „het zwakke kind". De verschillende bijdragen uit de ge meente beliepen een bedrag van 213.53, welk geld geheel ten goede zal komen aan de kinderen van deze gemeente. Aan de milde gevers een woord van dank GEMENGD KOOR „OEFENING EN VERMAAK". De pogingen tot oprichting van het gemengd koor der Liedertafel vorde ren goed, zoodat hopelijk binnenkort met de repetities kan worden aange vangen. Degenen, die zich reeds op gaven, zullen van te voren nog aan schrijving krijgen tot het bijwonen eener algeineene vergadering. Zij die nog wenschen toe te treden, kunnen zich nog steeds aanmelden bij het be stuur, adres: Julianastraat 3. RETRAITE WERKLOOZEN. Heden, Woensdagavond zal door 'n 50-tal werkloozen uit onze gemeente worden deelgenomen aan een 3-daag- sche retraite te Vught. Het vertrek der deelnemers heeft plaats per autobus sen hedenavond te 6.15 uur vanaf het Gildenbondsgebouw. DIPLOMA. In de Maandagavond gehouden bij eenkomst van de Kon. School te Den Bosch werd 't dipl. handzetten uitge reikt aan Jan Kooien, en het diploma drukken aan C. Lammers, alhier, bei den werkzaam op de drukkerij van dit blad. BOND VAN NEDERLANDSCHE LEDERFABRIKANTEN. Maandag heeft de Bond van Neder- landsche Lederfabrikanten onder voor zitterschap van ir. J. L. van Gijn, in Hotel Suisse te Tilburg een druk be zochte algemeene ledenvergadering gehouden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer S. E. Gompen uit Amsterdam, werd goedgekeurd. In de vacature ontstaan door het tusschen- tijds aftreden van den heer L. F. Ver woerd werd benoemd de heer P. Roes uit Delft. De nieuwe statuten van den bond, ontworpen door mr. P. v. d. Loo, te 's-Gravenhage, werden goedge keurd, waarna de voorzitter werd ge machtigd om de Kon. goedkeuring aan te vragen. De vergadering hechtte eveneens haar sanctie aan het nieuw ontwerp statuten van de federaie van de Vereeniging van Lederfabrikanten, welke gevormd wordt door den Bond van Ned. Lederfabrikanten en de Ver. van R.K. Lederfabrikanten. Wanneer straks de Kon. goedkeuring op beide statuten zal zijn verkregen, gaat het be stuur der federatie over tot een prac- tisch herstel van de algeheele samen werking in een verband, zooals dat voor 1920 bestond. Met dien verstan de echter, dat beide samenwerkende organisaties ieder voor zich een auto noom karakter zullen behouden. Beslo ten werd voorts aan het „fonds voor meer en beter leer" opnieuw een gelde lijke bijdrage teverleenen. SCHOORSTEENBRAND. Zaterdagmiddag ontstond vermoe delijk door vastgezette roetmassa een schoorsteenbrand bij den lieer Schoep aan het Laageinde. Door den brand- weermeester werd het vuur met een bluschapparaat gedoofd. Er werd geen materieele schade aangericht. BALDADIGE JEUGD. Het wordt er niet beter op met de baldadigheid onzer jeugd, vooral onder de grooteren. Het vernielen van eigen dommen, 't uithalen van vogelnestjes, zelfs in particuliere, afgesloten tuinen is aan de orde van den dag. Het is niet alleen de lust om de nestjes of eitjes in z'n bezit te krijgen, neen zuiver vernielzucht. Een merelnest uithalen en de eitjes op den grond stuk smijten, dat blijken ook al jeugd-idealen van den modernen tijd te zijn. Nu de vogels, bloemen, hagen, ge bouwen, enz., straks komt het fruit aan de beurt Gelukkig dat de politie ernstig waak zaam is, proces-verbaals zijn reefis verschillende opgemaakt, want groote activiteit is hier noodig en ook de hulp der onderwijzers en leeraren is dub bel noodig om aan deze toenemende en ergerlijke kwaal paal en perk te stellen. DIEFSTAL. Op 't terrein van de voetbalvere niging H.E.C. miste een heer plotse ling zijn portemonnaie, inhoudende ongeveer 8.Toen hij den vermoe- delijken dader, een 15-jarige jongen, aan den tand voelde, ontkende deze iets met den diefstal te maken te heb ben. De man, die de portemonnaie miste, heeft daarop gedreigd naar de politie te zullen gaan. Hierdoor heeft de schuldige angst gekregen en begaf zich onmiddellijk naar de woning van zijn slachtoffer, om dezen de beurs terug te geven. Inmiddels was de poli tie reeds gewaarschuwd, die den dief later aldaar aantrof en proces-verbaal opmaakte. BAT'A CONTRA „DE SCHOEN". De zaak Bat'a contra „De Schoen" diende 21 April voor de Haagsche Rechtbank. De zaak werd 5 weken aangehouden. POSTVERZENDING NAAR EUROPA. Met ingang van 20 April a.s., wordt op Maandag t.m. Vrijdag weder de nachtvlucht naar Keulen ingelegd, waardoor het mogelijk is, dat brieven en briefkaarten des avonds hier ge post, zonder betaling van luchtrecht, nog den volgenden dag in het groot ste gedeelte van Europa worden be steld, in de grootere steden in de naast- bijgelegen landen zelfs nog in de eer ste bestelling. Wie van deze gelegenheid wil ge bruik maken, poste, voor zoolang de zomerdienstregeling nog niet op de spoorwegen is ingevoerd, zijn brieven en briefkaarten uiterlijk ten 17.05 aan het hoofdkantoor. Na de invoering van den zomer dienst op de spoorwegen, zal bij ter- postbezorging uiterlijk ten 19.20 nog aansluiting worden verkregen. Toen P. Nistelrooy Vrijdag avond bij de Pastorie zijn liets wilde nemen, bleek dat deze achter een drietal fietsen was weggenomen en verdwenen. Jo Lommers wilde zijn fiets nemen bij Notaris Schreurs en kwam tot de minder aangename ontdekking, dat zijn eigen fiets was verdwenen en daarvoor in de plaats een andere fiets stond. Majoor Peters werd van dit geval in kennis gesteld. Zaterdagmorgen bleek, dat 't vreemde rijwiel dat J. L. zoolang in bezit had genomen 't eigendom was van v. Nistelrooy. L. zijn fiets is nog zoek. Men vermoedt hier met een kwajongensstreek te doen te hebben. Kapelaan Vogels, die reeds geruimen tijd wegens ongesteldheid afwezig was, is thans herstellende, zoodat hij binnen enkele weken zijn Priesterlijk ambt wederom zal kun nen uitoefenen. De Eerwaarde Broeders Johan nes en Stephanus van 't St. Fran, ciscusgesticht legden hun kleine gelofte af in de kloosterkapel van 't gesticht. Dorpsgenoot M. v. Delft slaagde voor het Rijksdipioma hoefsmid aan de Veeartsenij school te Utrecht. Tot onderwijzer aan de R K. Jongensschool alhier, is benoemd den heer A. Kamp uit Waspik, thans onderwijzer te Dussen. Het Bondsconcours van den Bond van Handnoogschutterijen zal dit jaar gehouden worden op de banen der handboogschulterij »De Wets zonen«, gevestigd in café H. Pulles-de Wit, alhier. Naar wij vernemen is de heer A. Pompen, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier, met in gang van 25 Mei a.s. in gelijke betrekking benoemd aan een R.K. Jongensschool te Tilburg De R K. V. V. »De Sporters« hield een algemeene vergadering in haar clublokaal in café Bogaerts. De vergadering stond onder leiding van den heer L. v. d. Wiel. Een groot aantal der leden was aanwezig. Besloten werd ook in 't komend°e zomerseizoen de spelers die zich daarvoor interesseerden, te doen trainen. Een groot aantal leden gaven zich daarvoor op, terwijl als trainer zal worden aangezocht dhr. Rox uit WaaHijk. Ook dit seiz-oen zal de vereeniging met een tweetal elftallen uitkomen in de zomer competitie, waarvan Sporters I vorig jaar de kampioen werd en in 't bezit kwam van den wisselbeker. Bode Couwenberg wenschte niet langer voor deze functie in aan merking te komen en door het bestuur werd dan benoemd 't lid Jac. Mackay. Een andere contributie regeling werd getroffen. Van de rondvraag werd door diverse leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter onder dank aan de leden deze prettige vergadering sloot met den chr. groet. De rijksbemiddelaar prof. Aal- berse heeft inlichtingen gevraagd omtrent 't dreigend conflict te Drunen, terzake het ultimatum aan 3 fabrieken, dat 4 Mei a.s. afloopt. Een uitvoerige beschrijving moet wegens gebrek aan plaatsruimte voor heden blijven liggen. Zoo de toestand daartoe nog aanleiding geelt, wordt dit Zaterdag opgeno men. Dezer dagen moest bij de wed. Versteijn alhier een der beste koeien in de weide worden afgemaakt. Daar 't cadaver werd afgekeurd zou 't den volgenden dag naar Son worden vervoerd. Bij oplading kwam men tot de ontdekking dat, door baldadige handen, ook de huid gedeeltelijk met een mes waarde loos was gemaakt. Het Dagelijksch Bestuur der Arbeidsbeurs voor 't Land van Altena is samengesteld uit de vol gende personen: A. D. van der Schans, burgemeester te Andel, G. van Rijswijk, raadslid te Dussen, C. A. de Jong, werkgever te Sleeuwijk en A. v. d. Wiel, werknemer te Wou drie hem. Als directeur en tevens als secretaris fungeert de heer Pouli te Almkerk en als voorzitter burge meester H. Blok van Almkerk. Toen dezer dagen de land bouwer van Velthoven in den stal kwam vond hij een zijner beste paarden dood liggen. Dezer dagen verkocht de heer W. Bax een hond aan een inwoner van Kaatsheuvel, doch reeds daags daarna was 't trouwe dier bij zijn oude baas terug. Daar hij hiervoor ook de Maas moest overzwemmen mag dit zeker wel als een staaltje van dierentrouw worden aange merkt. De R.K. Werkliedenvereen. afdeeling Hank houdt Zondag 26 April a.s. haar algemeene jaarver gadering en daarna een feestver- gadering in 't Bondsgebouw, waar aan de Jonge Werkman hare medewerking verleend. Eenige jaren terug bouwde iemand alhier een heerenhuis voor ruim f8000,ongeveer een jaar geleden werd dit verkocht voor I 4000,en thans is 't wederom verkucht voor nog geen f2500,— Kommentaar overbodig! Onder Babiloniënbroek werd de heer J. van Dalen met zijn rijwiel, waarachter op zijn zoontje gezeten was, door een auto, be stuurd door den heer G. Ralhier, bij 't oversteken van den weg aan gereden. De heer van D .bekwam ernstige verwondingen aan 't hoofd en klaagde over pijn in den rug. Hij werd de naaMbijgelegen woning binnengedragen Geneeskundigehulp was spoedig ter plaatse. Het zoontje bekwam een ernstige hoofdwonde. Het rijwiel van den heer v. D. werd geheel vernield, terwijl de auto flinke materieele schade bekwam aan koplampen en bumper. Proces verbaal werd opgemaakt. Zondag j.l. 19 April stond alhier geheel in 't teeken der R.K. Werklieden beweging. Onder de H. Mis naderden alle leden der plaat selijke R.K. Werklieden vereeniging tot de H. Tafel, terwijl ook de H Mis tot bijzondere intentie werd opgedragen. Des avonds te zes uur kwamen alle leden in 't R.K. Ver- eenigingsgebouw te samen, alwaar aalmoezenier Morêl een geest driftige feestrede hield over de geestelijke en stoffelijke belangen der leden. Hij mocht zich in een aandachtig gehoor verheugen. Op deze vergadering werden tevens plannen beraamd om te komen tot oprichting van een R.K. Ziekenverplegingsfonds. Definitieve besluiten werden evenwel nog niet genomen. In café Leemans alhier had de aanbesteding plaats van het uitbaggeren van de Gantel, 'n rivier tje stroomende tusschen Dussen en Almkerk. De velschillende perceelen wer den aangenomen ongeveer de helft beneden de raming, waardoor de aannemers waarschijnlijk ongeveer 50 cent, zegge vijftig cent, per dag kunnen verdienen. Kommentaar overbodig! De heer A. v. G. had het ongeluk met zijn hand tusschen een deur bekneld te geraken, waar door de top van zijn vinger werd gekraakt en een nagel afgerukt. Dr. van Vuure verleende genees, kundige hulp. Gedeputeerde Staten hebben be sloten de termijn waarbinnen het advies van den Raad en van de commissie uit de ingezetenen in verband met hun voorstel tot samen voeging van Geertruidenberg en Raamsdonksveer moet zijn inge bracht, meteen maand te verlengen. De datum waarop het advies dus moet zijn uitgebracht is bepaald op 1 J uli a. s. Aan Gebrs. Naglé uit deze ge meente is opgedragen 't restaureeren van de Ned. Herv. Kerk te Geervliet en het restaureeren van den ge meente-toren. De kosten van deze restauratie bedragen ruim f80.000,- Burgemeester en Wethouders hebben bepaald dat de eventueele verkiezing van leden der commissie uit de ingezetenen ingevolge art. 158 der gemeentewet zal plaats hebben op 18 Mei a.s. Vanuit deze gemeente zijneen 8-tal personen met een motorboot van den heer Santbergen alhier, naar Engelen vertrokken om te dreggen naar het lijk van onzen vroegeren ingezetene, C. van Vessem die aldaar te water is geraakt en verdronken. Mej. C. Th. Jeukens uit Eind hoven is met ingang van 24 April a.s. benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de R.K. Meisjesschool alhier. Vergadering R. K. Staatspartij afd. Geertruidenberg. Maandagavond 8 uur had in het parochiehuis een vergadering plaats van de afd. Geertruidenberg van de R.K. Staatspartij. De belangstelling was zeer groot. Na opening door den Voorzitter en voorlezing der notulen door den waarnemend secretaris, vraagt de heer Dirven het woord. Hijspree zijn groote afkeuring uit over h: door het zgn. Comité van Aci verspreide pamflet betreffende h voorstel van Gedeputeerde State, van Noordbiabant aangaande d annexatie-voorstellen. Hij vindtht' pamflet zeer krenkend en beleed gend voor onze naburen en ver, wacht daarvan dan ook eer nada» voordeelige gevolgen. De heer Bianchi onderschrijf volkomen de woorden van den hei Dirven en acht het pamflet Zep misplaatst. Ook de Voorzitter spreekt erzijr afkeuring over uit en voegt er no£ aan toe dat hij het zgn. Comité va! Actie niet competent acht de be, slissingen te nemen inzake ht t voq, of tegen van de nieuwe voorstellen Hierna volgt verkiezing van eer bestuurslid Als zoodanig word' gekozen de heer H. Allard Jrdit verklaarde de al of niet aannemint der benoeming nog eenige dagen j bedenking te nemen. Hiermedt wordt accoord gegaan. Vervolgens kwam aan deordedt' candidaatstelling voor verkiezing van leden van den zgn. dubbel! raad. Na een uiteenzetting van de: voorzitter op welke wijze de candi laatstelling zal plaats hebben, word gelegenheid gegeven candidaten aat te wijzen. De heer Renniers stelt voorgeet lid van het zgn. Comité van Actie candidaat te stellen voor den dub. beien raad. Naar zijn meening zijt die menschen te eenzijdig en ver, klaren zij zich al bij voorbaat teser de ingediende voorstellen. Zoo kom de kwestie van het pamflet wederon ter sprake. De comilé leden doer pogingen zich te rechtvaardigen Het blijkt evenwel dat het meeren deel der vergadering van oordeel ij dat het pamflet zeer beleedigenc is en vele onwaarheden bevat er dat het beter ware geweest dit stul niet te verspreiden. Een zeventiental personen word als candidaat gesteld voor den dub beien raad. De Voorzitter deelt mede dal Zondag 26 April a.s. de stemming voor de afdeeling zal plaats hebber in het parochiehuis vandesv.m.ll tot des nam. 5 uur. Ten slotte wijdt de Voorzitter nog eenige oogenblikkenin waardeerendt woorden aan de nagedachtenis var \vl. Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck Voorzitter van de Tweede Kamer der StatenGeneraal. Dinsdagmiddag is door het Comité van Actie de navolgende circulaire in de gemeente verspreid: Een Laatste woord. Het Comité van Actie moet voor de laatste maal nog even om attentie verzoeken. Het moet bekennen, dat tot zijn leedwezen, door de snelle redactie en ,de weinige gelegenheid tot cor rectie, in den laatsten oproep vóór de vergaderingen onjuistheden staan die niet in uit geschrift thuis be- hooren. Het brengt hierover zijn hart- grondigen spijt en biedt zijn wel gemeende excusses aan allen, die hierdoor zich getroffen zouden ge voelen. Natuurlijk is dit allerminst de bedoeling geweest. Het Comilé hoopt, dat dit excuus door allen zal worden geaccepteerd, even oprecht als 't wordt aange boden en dat de gekozenen in de tweeden raad in 't belang van Geertruidenberg evenzeer of nog meer zullen werken, als stieds de bedoeling van het Comité is geweest. Het gewezen C. v. A. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9.3U en des n m. 2 uur voor te gaan de heer Paul uit Benthuizen. Door den heer A. de Graag wordt binnenkort een simultaan séance dammen gespeeld Hoe grooter het aantal aameldingen, hoe meer wel-, kom. De grasverpachtingen om te scharen zijn achter den rug Over het algemeen valt de prijs mee, zoo werd hier in de voorgeving per schaar gemiddeld besteed f22èf23. 9 Mei e.k. wordt hier 'n speld jesdag gehouden, waarvan de op brengst ten goede komt aan het Nat. Reclasseeringswerk. Door Zondag met 32 van W.S.C. (Waalwijk) te winnen, is onze voetbalclub »Heusden«, misschien beter bekend als »Juliana«, kam pioen geworden in de le Klasse A. van den B.V B. en komt nu in de 3e kl. van den K.N.V.B. Direct daarna werd ze gecompli-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6